De lijdensweg van een prof 'Wij zijn geïntimideerd' m Sterke rentree Van Wijk KRYPTOGRAM OPLOSSING Hanegraaf buiten beeld Mundial verdringt conflict rond smeltoven norm Q ZATERDAG 21 JUNI 1986 PAGINA 17 MONTERREY (GPD) - "We willen geen voetbal, we willen werk." Een paar weken geleden waren er tal van dergelijke spreuken te vinden in en nabij het centrum van Mon terrey. Maar nu half Mexico naar deze noordelijke industriestad pro beert te trekken, hopend dat het nationale elftal voor een stunt te gen de Westduitsers zal zorgen, zijn de gekwaste protesten verdwe nen onder verse lagen verf. Mon terrey heeft weer een schijn van welvaart over zich gekregen; maar de onderliggende werkelijkheid is bitter. Bij het stadion zijn al geen kaar tjes meer te krijgen voor de in Me xico veel besproken wedstrijd. De meeste goedkope plaatsen, die van 3 dollar, waren al verkocht voordat Mexico in de achtste finale van Bulgarije won. Mexico zou Mexico niet zijn als er niet wat scheef zou zitten. In lu xe hotels en restaurants lopen zwarthandelaren rond met dikke buidels plaatsbewijzen. De kaar tjes die officieel een prijs van 30 dollar hadden, worden voor om en nabij de 100 dollar verkocht. Vol gens de lokale bevolking gaat het om zwarthandelaren van het sta dion zelf. "Want officieel kon nie mand meer dan vijf kaartjes tege lijk kopen", zo weten ze te vertel len. Korte metten Monterrey lijkt net een stad aan de andere kant van de grens, in het zuiden van de Verenigde Staten. Op een kathedraal en enkele ker- ~ken na zijn er amper overblijfselen uit het Spaanse koloniale tijdperk. vHet centrum wordt overheerst door moderne glazen wolkenkrab- bers en de twee jaar geleden vol- tooide Macro Plaza, een plein van ongekende afmetingen met drie j openluchttheaters, monumenten van onafhankelijkheidshelden, J enorme fonteinen en een 75 meter hoge, rode, rechthoekige pilaar die l- is opgericht om het 100-jarige be lt staan van de plaatselijke glasin- dustrie te herdenken. Precies hier was het waar op woensdag 27 mei, ruim drie weken geleden dus, een woedende menig- K te van zo'n 50.000 mensen een foto J van de Mexicaanse president Mi- f guel de la Madrid in een doodskist -.wierp en deze in de fik stak. Hon derden metaalarbeiders en mijn werkers, die twee en een halve week eerder hun baan hadden ver loren, dansten in een kring om de vlammen. Toen 's avonds laat het merendeel van de demonstranten huiswaarts was gekeerd besloot de politie hardhandig in te grijpen te gen de achterblijvers. En nog die zelfde avond kregen de organisato ren van het protest anonieme tele foontjes dat ze de geplande demon straties bij de WK-gebeurtenissen maar beter konden vergeten, zo niet, dan zou er korte metten met ze worden gemaakt. Intimidatie Eén van de personen die werd bedreigd was Locilda Perez Sala- zar, een lokale leidster van de in de oppositie zittende Verenigde So cialistische Partij. "We zijn op al lerlei manieren geintimideerd. Te gen mij is gezegd dat als ik niet uit kijk mijn dochtertje van vijf jaar zou worden ontvoerd. Drie arbei ders zijn een paar dagen vermist geweest en ze zijn op een afschu welijke manier afgetuigd. Ook al zijn er nog veel mensen ontevre den, niemand durft op het ogen blik de straat op te gaan om te pro testeren". Het draait allemaal om de slui ting van de 'Fundidora', de uit het jaar 1900 stammende smeltoven, de eerste hoogoven van Latijns- Amerika. De Mexicaanse regering maakte de sluiting bekend op 10 mei, de datum waarop de Mexica nen moederdag plegen te vieren. Bijna 10.000 arbeiders konden met een niet meer naar hun werk. Ook de scholen van het bedrijf sloten hun deuren en naar schatting 6000 kinderen zitten sinds moederdag zonder onderwijs. Maar dat is nog lang niet alles. Volgens Locilda Pe rez hebben met de sluiting bijna 100.000 families hun inkomsten bron verloren. Ook tal van de meer dan 1100 aanleveringsbedrij ven zijn hun voornaamste bestaansre den kwijt. De Fundidora beslaat bijna 5 hectare ten oosten van de stad. Aan één kant, langs de grote weg naar het vliegveld, wordt het zicht op de hoge, roetzwarte installaties, afge dekt door heuvels van ijzererts en geroest oud ijzer. De ingang aan de straat Adolfo Prieto beslaat bijna 500 meter. De stalletjes met fruit, warme hapjes en frisdranken zijn allemaal verdwenen. Ook een vlak bij gelegen viswinkeltje heeft zijn deuren gesloten. In de drie wijken die voor de arbeiders van de me taalgigant waren opgericht, zijn nog altijd protestspreuken tegen de sluiting te zien. Een paar dagen na de sluiting kwamen ze hier zon der water en licht te zitten, maatre gelen die dgenschijnlijk werden genomen om de protesten tegen de sluiting de kop in te kunnen druk ken. Nu de vakbondsleiders deze week de sluiting in principe heb ben geaccepteerd en het tot op ze kere hoogte eens zijn geworden over een afvloeiingsregeling voor de arbeiders, is er in ieder geval plotseling ook weer licht en water. Modernisering Verschillende van de werkloos geworden arbeiders vinden nog al tijd dat de smeltoven weer moet worden geopend. Ze geloven de re gering niet, die beweert dat de ver liezen bijna 100.000 dollar per jaar bedragen. "Men probeert de pu blieke opinie nu wijs te maken dat de installaties van de Fundidora te oud zijn om nog rendabel te kun nen zijn, maar dat zijn pure leu gens. Van buitenaf ziet het er mis schien allemaal oud uit, maar bin nen werkten we met de modernste apparatuur, inclusief computers", zo vertelt Arturo. Maar waarom wordt er dan gesloten? Arturo er kent dat ook hij en veel van zijn collega's er maar weinig van begrij pen. Lucilda Perez heeft wel een uit leg klaar. Vanwege de modernise ring in de jaren zeventig zit de Fun didora tot ver over zijn oren in de schuld, aldus haar versie. Door de schulden kwam het bedrijf in 1977 in handen van de staat. Maar de in ternationale geldschieters hebben de Mexicaanse regering de afgelo pen twee jaar onder druk gezet om haar participatie in bedrijven dras tisch terug te draaien. Met de slui ting van de Fundidora hebben de regeerders hun goede wil in die richting duidelijk willen maken, zo gelooft Lucilda Perez. Door het bankroet worden nu alle binnen landse schulden op 'goedkope wij ze' vereffend. Progressief gezinde waarnemers in Mexico vrezen dat de Fundidora een soot van 'test-case' is voor de privatisering van andere grote in dustrieën, die sinds het begin van de jaren zeventig in handen van de Mexicaanse staat zijn gekomen. Zo zouden ook de hoogovens van Me xico Stad en de staalindustrie in het stadje Lazaro Cardenas in de provincie Michoacan binnenkort moeten worden afgestoten. De re gering zou in eerste instantie voor de smeltoven in Monterrey hebben gekozen om te kunnen zien of men in staat zou zijn om de daar tradi tioneel strijdvaardige arbeiders in bedwang te kunnen houden, iets dat voorlopig dus is gelukt. De werknemers van de Fundido ra zijn letterlijk en figuurlijk het riet ingestuurd. In eerste instantie kregen ze een amper 2000 dollar aangeboden, nog niet een/derde van wat er in de arbeiderscontrac ten was vastgelegd. Na massale protesten kwamen er betere voor stellen. De meeste werkloos ge worden arbeiders zullen nu zo'n 5000 dollar krijgen. Bijna iedereen in Monterrey is nog altijd uiterst verontwaardigd over de sluiting van de ooit zo roemruchte smeltoven. Niet alleen de ondernemers, maar ook de ge wone man op straat vertaalt het lot van de Fundidora als een bewijs dat staatsinmenging in privé-be- drijen een slechte zaak is. De komst van het Mexicaanse elftal heeft de problematiek naar het tweede plan verwezen. Toch zijn de autoriteiten niet helemaal gerust. Via de plaatselijke radio en televisie wordt betwijeld of presi dent Miguel dela Madrid "alleen voor een voetbalwedstrijd" naar de noordelijke stad zal komen. "De president heeft wel meer aan zijn hoofd", zo heet'het. Maar het lijkt vooral een poging om nieuwe protesten van de metaalarbeiders te kunnen vermijden. Omkoping Natuurlijk een kwartfinale van een wereldkampioenschap is heel wat anders dan een vriendschap pelijke wedstrijd. Maar voor Mexi co staan er enorme sociaal-politie ke belangen op het spel. En de ge ruchten dat de Mexicanen de partij zullen proberen te kopen nemen toe. West-Duitsland is toch niet in topvorm, zo weten boze tongen te vertellen, de Duitsers zelf zijn zich ervan bewust dat de kans dat ze wereldkampioen zullen worden miniem is en daarom zullen ze mis schien wel toehappen. jacques Hanegraaf (foto anp> Winkelen Hanegraaf heeft er alles aan ge daan om zijn broodheer duidelijk te maken dat hij zich uit het dal omhoog wil vechten. „Vroeger sloeg ik de training nog wel eens over als het regende. Dan ging ik een dagje met mijn vrouw winke len in Breda. Nu heb ik getraind als Adrie van der Poel. Veel kilome ters, veel uren. Als ik dat niet had gedaan had ik kunnen zeggen dat het daaraan ligt. Maar meer dan dit seizoen kan ik er echt niet aan doen". Daags voor het Nederlands kam pioenschap in Geulle stelt hij vast: „Ik heb het gevoel dat ik tijd nodig heb om geestelijk en lichamelijk helemaal tot rust te komen. Alleen kun je moeilijk tegen Raas zeggen dat hij met maar eens twee maan den met rust moet laten. Ik heb ook een plichtsbesef, want ik krijg elke maand keurig mijn salaris en daar wil je iets tegenover stellen". Hanegraaf is verwikkeld in een ongelijke strijd met de tijd. Over minder dan twee weken roept Fé- lix Lévitan de deelnemers op voor de Ronde van Frankrijk en een nieuwe afwezigheid zou de Bra bander heel slecht uitkomen. Bo vendien probeert Raas in Italië de Westduitser Rolf Gölz los te weken van zijn sponsor en dat kan ook moeilijk uitgelegd worden als ver trouwen van de ploegleider in Ha negraaf. Koele kikker „Een catastrofe zou het zijn", zegt hij nog eens met omfloerste stem, „als ik de Tour niet kan rij den. Niet eens financieel, maar vooral omdat je je niet kunt mani festeren als renner". Wat hem nog kan helpen? Die vraag vreet aan hem. „Iedereen denkt dat ik een koele kikker ben, want ik kan goed relativeren. Maar op het moment dat je het antwoord niet gereed hebt... Als die knie over is en ik nog één keer in een behoorlijke wed strijd een goede uitslag rijd, ben ik er doorheen. Als het niet gaat moet ik de Tour laten schieten, want dan kan ik er niets gaan doen". HORIZONTAAL 1. Kasteelklanken in 't voor jaar. 5. Een spits meisje. 7. Hij vleit en hij blijft plakken. 9. Een bochel? 11. Gevangenis voor een jongen die in het be stuur zit. 12. Brengt 5 je dit? 13. Het mijn en dijn verwordt achteraf in vijandschap. 15. Een hartverlamming krijgen tijdens het wandelen op de weg van 14? 18. Is het mogelijk dat de onderwijzer op een dier lijkt? 19. Daar valt niet aan te tornen, dat staat buiten. Schreeuw niet zo. 20. Verblij ven in Engeland, zoals de paus. 22. De lammeling plast tegen het roer, geheel verwaaid. 24. Zet hem niet aan voor het sla pen gaan. 25. Dit is een goed voorbeeld. 27. De vijfde in de stilte bij het tennissen. 28. Zak met vruchten voor muziek. VERTICAAL 1. Deze zit ook in 28.2. Als die "blanche" is, gaat u uw gang maar. 3. Heb je hem nu pas door? 4. Een verslag maken over het busje dat als een boe merang werkt. 5. Een liefje met en beetje boosaardigheid. 6.. Communicatieverbod waar toch nodig een lichtpuntje is. 8. als men om luisterapparatuur verlegen zit, zoek het dan bij een gletsjer. 10. Vlug draaiend. 11. De handeling in een vuilnis auto? Chemische verbindin gen hebben er ook mee tè ma ken. 14. Iemand naar het leven staan op de weg naar het kerk hof. 16. Doet een reporter van niets en dit doet 'ie met de rest. 17. Heet en hijgend. 21. Met het doel het boven ginds neer te zetten. 22. De hond is er goed in en als ik wegga blijft de hond alleen over. 23, Het de vies is veel voor een meisje als de koeien gaan lopen. 26. Wat is je rol in dat verdraaid oude stuk? ET7)BJTRIGJHKI l NUO U~S7TT E fïïBu ■letter ^rffMTjO E 5 L A gMbVS Ip'e VUM CBR NB5 E CBÏÏETjA A,MMLMG E L 'J KB UMÏÏIK LTA^KWA rif A B RTTTK De prijs van 25,- werd toege kend aan B. van Meygaarden, Fred, van Eedenlaan 8, 2321 BD Leiden. De prijs wordt de winnaar toe gezonden Oplossingen met vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. SCOREBORD WIELRENNEN De ronde van Zwitserland: Eindklassement: 1. Andy Hampsten (Vst) 48.24,12, 2. Robert Millar (Sch) op 53 seconden, 3. Greg Le- mond (Vst) op 1,21, 4. Urs Zimmermann (Zwi) op 1,34, 5. Franco Cioccioli (Ita) op 3,34, 6. Pedro Delgado (Spa) op 7,34, 7. Ste fan Brykt (Zwe) op 8,28, 8. Gody Schmutz (Zwi) op 9,25, 9. Jean Claude Leclercq (Fra) op 11,18,10. Jurg Müller (Zwi) op 12,00, 11. Peter Winnen (Ned) op 12,27,12. Beat Breu (Zwi) op 13,46, 13. Dominique Garde (Fra) nil 14 IR 14 RpmarH flavillat f7,uil nn Martina Navratilova had. in Eastbourne weinig moeite met de Westduit- se Claudia Kohde: 6-2, 6-0. In de finale van de generale voor Wimbledon stuit Navratilova nu op Helena Sukova. (foto ap> op 14. Bernard uavwet (Z,wi) op 15,52, 15. Peter Stevenhaagen (Ned) op 16,23,17. Rooks op 17.48,19. Veldscholten op 18.17, 21. Breukink 21.47,24. Van Lanc- ker op 25.18, 26. Anderson op 27.59, 27. Lubberding op 30.10, 29. Hinault op 30.37, 37. Kuiper op 41.36, 39. De Rooy 43.07, 41. Van Meer op 44.47, 50. Habets op 58.18, 70. Millar (Sch) 45, 3. Guido Winterberg (Zwi) Sprintklassement: 1. Henk Lubberding (Ned) 18; 2. Henri Manders (Ned), Theo de Rooy, Guy Nulens (Bel) en Maarten Ducrot (Ned) 9. Ploegenklassement: 1. Ploeg Post 144.34,492. Kóchli 144.48,15, 3. De Gribaldy 145.04,34. ALPHEN AAN DEN RIJN - De wedstrijdleiding van het tennis toernooi in Alphen heeft tot nu toe geen fouten gemaakt met de plaat- sing in het mannenenkel B. De eer ste vier van de lijst bereikten giste ren allen de halve finale. Vooral Freek van der Capellen overtuigde in de kwart finale. René van der Wilk wist Van der Capellen geen énkele game te ontfutselen. Mi chael van de Berg versloeg Bob van Overbeeke eveneens in twee sets. Van Overbeeke kon alleen in de tweede spelreeks de lange Uni- cummer bedreigen: 6-1, 6-4. Hans Tönjann gunde zichzelf, na een moeizaam gewonnen eerste set, een adempauze. Thomas Koe mans maakte daar dankbaar ge bruik van en daardoor was een be slissende set noodzakelijk. Tön jann hervond zijn krachten en won de partij met 7-6, 1-6 en 6-1. Ook Martijn Krans had een derde set nodig om Karl van Uden te ver slaan (2-6, 6-2, 6-3). Jacqueline van Wijk maakte een sterke rentree in het Leidse tennis- circuit. In het vrouwenenkel B won de in Amerika studerende Van Wijk van Nelleke Wijermans met 6-3 en 6-2. Tine Langeveld had veel moeite met het goed verzorg de defensieve spel van Wil den Hollander. De als tweede geplaat ste Langeveld pakte op de beslis sende momenten toch de punten en won met 6-3, 7-5. Christel Ver woerd moest in de tweede set we gens concentratiegebrek nog vier games afstaan aan Margot van den Oudenrijn. Verwoerd kwam niet echt in gevaar en won met 6-0, 6-4. In het mannenenkel C werden gisteren zowel de tweede als de als derde geplaatste speler uitgescha keld. Philip Nagtegeller moest in een spannende driesetter het on derspit delven tegen Erik Bakker. John van Overloop kon de eerste spelreeks nog in zijn voordeel be slissen, maar kon het in de volgen de twee sets niet bolwerken tegen Marcel Lolling. De als eerste geplaatste Mark Post bereikte wel de volgende ron de door een overwinning op Marco Smit. Smit had al zijn krachten verspeeld in de eerste set en kon Post vervolgens niet van de totaal zege afhouden. Roger van Houdt versloeg Michael Vertogen na een zeer gelykopgaande strijd met "7-5, 5-7 en 6-4. Marie Louise Goedhart versloeg in het vrouwenenkel C Bernadette Kortman met 2-6, 7-5 en 6-4. In Warmond bleven gisteren de nummers één en twee van het mannenenkel B overeind. Henny Koemans versloeg Mark Flei- scheuer, ondanks een ruime neder laag in de tweede set: 6-4, 1-6, 6-1. Erik Snellenberg had minder moeite met Ruud van- de Voort (6- 3, 6-3). In het vrouwenenkel B bereikte de favoriet Heieen van de Berg overtuigend de volgende ronde. Van de Berg versloeg Elly Reeu- wijk met 6-1 en 6-0. Ook Carla Quak en Antoinette de Kroon drongen door tot de volgende ron de door zeges op respectievelijk E. de Vilder en A. de Kroon. Mark Nye kon, in het mannenen kel Cl, Ivo Sijpkens in de eerste set nog redelijk bijblijven: 7-5. Vervol gens kreeg Sypkens haast en gun de Nye geen game meer. Marius Pieters versloeg J. Harteveld over tuigend met 6-2 en 6-1. Lijstaanvoerder van het vrouwe nenkel C, Carola Geerlings. had weinig moeite met Janine Eradus: 6-0, 6-2. Fleur Meyer was duidelijk te sterk voor Pat Heijligers en won met 6-3, 6-1. Petra Velzel belette Esther van Zuuren de doorgang naar de volgende ronde. Na twee spannende sets kon Velzel als overwinnaar de baan verlaten. Tim Bavelaar staat in Warmond erg sterk te spelen. D-speler Bave laar heeft zowel in D als in C2 alle partyen overtuigend gewonnen. Ook Bert Withaar moest zijn meer dere erkennen in Bavelaar: 6-1,6-1. J. Harteveld moest, na eerder in het Cl al uitgeschakeld te zijn, op nieuw zijn tegenstander felicite ren. Mark Baan versloeg Harteveld met 6-3 en 6-1. Jan de Roode en Ni co Dofferhof bereikten eveneens de volgende ronde door overwin ningen op respectievelijk Jean Mi chel Carlier en Erik Steegers. JETSKE GOUDSMIT Zondag wordt in het Zuidlimburgse Geulle de nationale titelstrijd wielrennen op de weg voor professionals gehouden. Een interessante strijd, nu het aantal Nederlandse profploegen zo groot is en renners als Steven Rooks door die gewijzigde verhoudingen tot ontplooiing blijken te kunnen komen. Veel minder dan de laatste driejaar het geval was staat het komende kampioenschap in het teken van de tweestrijd Post-Raas, want beide strategen weten dat een te overdreven onderlinge na-ijver de concurrentie in de kaart speelt. Voor het eerst in jaren kan er dan ook gezegd worden dat de titelstrijd open is. Bij alle vraagtekens is er tevoren echter al een vaststaand gegeven. Jacques Hanegraaf uit de Kwantum-ploeg van Jan Raas zal zijn titel niet prolongeren. Voor hem was het afgelopen anderhalf jaar een lijdensweg, waarvan het eind nog niet in zicht is. dat zeggen dat hij, nog voordat het grote gevecht aanbrak, zijn reser ves moest aanspreken". Binnestebuiten Zo werd het seizoen van Hane graaf een opeenvolging van tegen slagen. In dat beeld paste ook de valpartij in de Amstel Gold Race. „Als je valt op een moment dat het lekker loopt, trekken een week la ter je schaafwonden nog een beetje, maar is het verder over. On der deze omstandigheden ben je er weken niet goed van". Daarom sprintte Hanegraaf van dokter naar fysiotherapeut. Liet zich in het aca demisch ziekenhuis van Maas tricht binnenstebuiten keren en zocht deze week in 's-Heerenhoek nog de huisarts van ploegleider Jan Raas op voor een check up. Tussendoor nam hij zijn toe vlucht tot de haptonomie, de thera pie van Ted Troost die door schaat ser Hein Vergeer wordt be schouwd als de absolute rustbren- ger voor grote toernooien. Met een deel van de Kwantum-ploeg klopte ook Hanegraaf er aan. „Het is de leer van het gevoel. Door het jach tige bestaan weten mensen met hun gevoel geen raad. Door je daar op te concentreren kun je dat weer opwekken", praat hij in foldertaai. SCHIJF (GPD) - Elke keer als hij naar een wedstrijd vertrok stopte Jacques Hanegraaf de nationale kampioenstrui in zijn sporttas. Als geen ander echter wist de gebronsde Brabander dat het rood-wit-blauwe tricot een vlag was die de lading al lang niet meer dekte. Want een echte kampioen is hij sinds vorig jaar juni niet meer geweest. Wanhopig zoekt hij naar de vorm die hem ooit de eretitel opleverde xle opvolger van klassieker- specialist Jan Raas te zyn. „Ik ben niet de atleet die ik wil zijn", vat hij de malaise van de afgelopen anderhalfjaar samen. „En ik schaam me dood als ik van achteren rij. Tussen de gelosten. Ik wil geen wielrenner zijn die aan het laatste wiel fietst. Daar ben ik te trots voor". Verscheurd door twijfels moddert hij nu al een paar maanden aan. Een virus in zijn bloed, een griepje, een telkens terugkerende kniebles sure... het lijkt wel of alle ellende, die een sportman in zijn carrière kan tegenkomen, in één keer een aanval heeft ingezet op het moreel m de flierefluiter van het peloton. Het lachen is de levensgenieter uit de ploeg van Jan Raas inmid dels wel vergaan. In de riante tuin (een halve hectare) van zijn kapita le huurwoning op de grens van het Westbrabantse Schijf en het Belgi sche Essen is tijdens zijn twee uur durend relaas somberheid troef. „Je hebt onder die Belgische wiel- lers van die jongens, die altijd klagen dat ze net ziek zijn geweest. Nu lijk ik zelf wel zo'n zeurpiet". Catastrofe Het is niet anders. In de Ronde an Zwitserland moest hij met een knieblessure de strijd staken. „Vol gens de fysiotherapeut is het een peesschede-ontsteking. De vorige twee keer is het overgegaan, maar dan trainde ik er niet bij. Nu wel. Eigenlijk zou ik op nul moeten be ginnen, maar de Tour staat voor de deur. Als ik weer niet mee kan zou at een catastrofe zijn", zegt hij. Die ochtend is hij vertrokken voor een trainingsrit van vijf uur. Twee uur eerder dan hij met zich zelf had afgesproken trok hij de remmen al dicht. De hoop op een spoedig herstel zonk weer wat ver der weg. „Het is", wéét hij, „vorig jaar al begonnen. Toen reed ik het hele seizoen al niet zo als anders. Net tegen het Nederlands kam pioenschap kwam ik een beetje in vorm. Maar echt de beste van de dag was ik toen niet. Als ik niet in die ontsnapping van drie man had gezeten, zou ik misschien tiende of twaalfde zijn geworden. Eerlijk is eerlijk. Meer kon ik op dat mpment niet". De omstandigheden waren hem eventjes goed gezind, want hy kreeg de trui toch. Heel even voor spoed, want een dag na het kam pioenschap, tijdens een criterium in Woerden, smakte hij tegen de grond, brak zijn middenhands- beentje en verspeelde zijn deelna me aan de Tour de France. Daarin had hij het jaar voordien indruk ge maakt door verbeten vechtend Pa rijs te halen met de rode trui - voor de tussensprints - om de schou ders. Sinds de val in Woerden is Hanegraaf nooit meer de oude ge weest. De winnaar van de klassie kers Parijs-Brussel (1982) en Am- stel Gold Race (1984), die al in zijn debuutjaar nationaal kampioen bij de beroepsrenners was geworden, kon de belofte - zoals het cliché zegt - niet inlossen. Piekeren „Daar ga je over piekeren en dan raak je in een soort vicieuze cirkel. Je kunt niet meer ontspannen, je gaat slecht slapen. Je wilt goed rij den, terwijl je niet in orde bent". De 25-jarige Hanegraaf (voor het zesde jaar prof) verviel ondanks zijn routine in de fout die nerveuze beginnelingen maken. Tobbend hobbelde hij voort. Waar rust gebo den was, klom hij tegen beter we ten in op de fiets. „Tot aan de Tirre- no-Adriatico reed ik goed. Daarna is er een bloedtest gedaan waaruit bleek dat ik een virus had. Een paar weken later was dat weer ver dwenen. Het lichaam was de strijd aan het winnen. Nu zeg ik: Gent- Wevelgem en de Ronde van Vlaan deren had ik moeten laten schie ten. Maar ja, je wilt rijden... je gaat panikeren". De meetapparatuur, wielrenners tegenwoordig maar al te vaak zyn uitgerust, wees wel uit dat hij inderdaad beter zijn gemak had kunnen houden. „In Gent-We- velgem maakte ik de ontsnapping en een paar uur later werd ik zelf op een rechte weg uit de waaier ge reden. Ik had de hartslagmeter aan en toen ik 's avonds thuis de uit draai maakte, bleek dat ik al een tijd in de verzuring had zitten rij den". In gewone-mensentaal wil Doodgeknuppeld Voor hem werd het een fiasco. „Ze zaten aan myn lichaam te knij pen en ze constateerden dat ik on rustig was en gespannen. Ik zei: vind je dat gek? Ik heb van het hele jaar nog geen prijs gereden. Ja maar, zeiden zij weer, je bent boos op iemand. Dat klopte wel... op me zelf namelijk, maar dat kon vol gens hen niet. Je moet in zoiets ge loven. Maarten Ducrot lag er als een doodgeknuppeld konijn bij en die zweefde ook echt een meter bo ven de grond. Ik zag die therapie werkelijk niet zitten. Vragen of je als kind problemen heb gehad, ter wijl ze met een slinks oog op hun horloge zitten te kijken om te zien of het half uur nog niet om is... later kreeg ik ook nog een fantastische rekening. Toen was ik er nog meer van overtuigd dat het voor mij niet de juiste therapie was". Therapeuten en artsen, weet Ha negraaf inmiddels, kunnen hem ei genlijk niet meer helpen. Natuur lijk, die knie moet behandeld wor den, maar de geestelijke knoop moet hij zelf ontwarren. Jan Raas heeft hem mentaal al rust gegeven door 'm voor nog eens twee jaar te laten tekenen. Zelfs dat is nu ech ter een probleem voor de Braban der geworden. „Daar geneer ik me voor. Daarom heb ik tegen Raas gezegd: als je denkt dat ik rustig aan doe omdat ik bijgetekend heb, mag je mijn contract verscheuren. Hij heeft mij ooit eens toestem ming gegeven om mijn contract te verbreken als ik ergens anders een betere aanbieding zou krijgen. Nu heb ik hem laten weten dat dat wat mij betreft op dit moment ander som ook geldt". O O O O O O

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17