'Het vertrouwen is weer terug' 'Het zal in Brazilië spaak lopen' Hinault draagt Hampsten naar zege in Zwitserland Engelse topschutter Gary Lineker optimistisch Fans 'misselijk' van Italiaanse spelers... WK Vorstelijk bod op 'de Gier van Real' Titel van Partizan ongeldig Sije Visser bestuurslid bij NEC ZATERDAG 21 JUNI 1986 SPORT PAGINA lé Jonge Amerikaan verrast in zware wielerronde ZÜRICH (ANP) - Met Andy Hampsten heeft de Ronde van Zwitserland een winnaar gekregen uit de wielerploeg, die de gehele etappekoers heeft gecontroleerd. Terwijl de Nederlandse formaties voornamelijk voor de kleinere prijzen reden, dachten Bernard Hinault en Greg Lemond met hun verdeel-en-heerspolitiek louter aan de eindzege. Die ging naar een renner, die feitelijk aan zijn tweede grote ronde als beroeps bezig was. Niemand had Hampsten van te voren getipt. Iedereen gaf gisteren op de wielerbaan van Zürich toe, dat de 24-jarige Amerikaan zich als een echte winnaar had gepresenteerd, ook in de door de Italiaan Ghirotto gewonnen laatste rit. De Nederlandse ploegen namen genoegen met vier van de tien etappezeges. Drie voor Post - Breu- kink en de Belgen Nulens en Van Lancker - en één voor Schuiten, j die tot zijn verbazing zijn leeftijd genoot, de 35-jarige Knetemann, naar de winst zag sprinten. Voor Post kwam er niet helemaal uit, wat er in had gezeten. Net als Hi nault en diens ploegleider Köchli, met twee ritzeges tevreden, be geerde hij de toppositie. Robert Millar, in de Ronde van Spanje ook al kroonprins, kwam 53 seconden te kort en werd tweede. De Panaso- nics reden vaak voorin, doch be dreigden La Vie Claire nimmer. Voor Raas en in meerdere mate Swerts werd de Tour de Suisse een mini-drama. Zwitserland bleek door de zware, nimmer vlakke etappes meer dan een proeftuin voor de Tour de France. Raas kwam met drie van de negen ren ners in Zürich aan: voorjaarsko ning Van der Poel, Ducrot en de nog niet voor Frankrijk gekozen Manders. Raas hoopte dat zijn ren ners een beetje aan de bergen zou den kunnen wennen, al wist hij na tuurlijk, dat een etappezege nau welijks mogelijk was. Swerts had spijt naar het Alpenland te zijn ge komen. Hij hing geregeld met het thuisfront en Parijs aan de telefoon teneinde deelneming aan de Tour de France veilig te stellen. Kuiper, in 1976 winnaar in Zwitserland, Habets, Van Meer en de Belg De Wolf waren daarvan tenslotte nog getuige. Jean-Paul van Poppel, winnaar van twee massasprints in de Giro, was de zware cols niet te boven gekomen. Verwondingen Ook buitenlandse formaties wer den flink uitgedund. Zelfs HiiTault zag vier knechten wegvallen, een gevolg van het prestige, dat ronde- directeur Vögeli aan de vijftigste editie had willen geven. Volgens de chef met het opgeblazen gezicht was dit de zwaarste tour ooit in Zwitserland gehouden. Daarin gaf het peloton hem groot gelijk in de wetenschap, dat 74 van de 135 ren ners aankwamen. Gisteren gaf zelfs doorbijter Sean Kelly op, ra- dat hij in de eerste afdaling ten val kwam. Hij werd in het ziekenhuis van Sankt Gallen verzorgd aan ver wondingen in het gezicht en een beenblessure. Vögeli wist ook, dat de ronde waarschijnlijk tot de gevaarlijkste behoorde. Twee ernstige ongeluk ken werden veroorzaakt door bui tenstaanders: een eigenwijze auto mobilist en een 85-jarige vrouw, die de weg overstak om naar de bakker te gaan. Daardoor kreeg de jubileumuitgave een nare bij smaak. De Zwitser Stefan Mutter, in de ploeg-Schuiten een zekere Tour- de-France-coureur, moest ten min ste tot vandaag in het ziekenhuis blijven met een lichte hersen schudding en schaaf- en snijwon- den in het gezicht. In een groepje met onder meer zijn landgenoot Ehrensperger kon Mutter woens dag in de koninginne-etappe het oude dametje net ontwijken. Eh rensperger slaagde er ternauwer nood in zich boven de afgrond aan een boom vast te houden. Vorige week vrijdag belandden drie Italia nen in het hospitaal, nadat een par ticuliere wagen als tegenligger op hen was ingereden. 'Polletje Piekhaar' Andy Hampsten liep nog geen schrammetje op. De Polletje Piek haar van het peloton werd naar de zege gedragen door zijn held Hi nault en zijn ontdekker Lemond. Net als Lemond in zijn debuutjaar draagt Hampsten een beugel. Met de immer verbaasde blik in zijn ogen werd hij in Zwitserland dé verrassing. Maar binnen de ploeg wist ieder een, waartoe Hampsten, die de pro loog won, in staat was. Vorig jaar werd hij tweede in de Coors Clas sic, de zware Amerikaanse wed strijd met onder meer etappes in de Rocky Mountains, en eerste in het bergklassement. Ook impo neerde hij in Colombia door in de Andes eerst de tijdrit te winnen en vervolgens officieus wereldkam pioen bergklimmen te worden. Zijn toekomst was toen als eerste jaars prof al verzekerd. „Die moe ten we erbij hebben", had Lemond tegen Hinault en Köchli gezegd, toen Hampsten als lid van Seven- een fatsoenlijke fiets kopen", ver- Eleven begin juni in de Giro de telde Hampsten, die dit jaar in de twintigste etappe won. Ronde van de Dauphiné nog te on- Hampsten heeft het geluk gehad bezonnen aanviel. „Mijn ambitie als wielergekke tiener naar Boul- ligt in Europa, vooral bij Hinault, der, Colorado, te verhuizen. Deze die zich echt opoffert voor de jon- plaats is als één van de weinige in geren, al moet je niet gek opkijken Amerika dol op het cyclisme. „In als hij dadelijk in de Tour in het de meeste steden kun je niet eens geel rijdt". De verrassende rondewinnaar Andy Hampsten midden) geflankeerd door de r schikking Robert Millar (links) en nummer drie Greg Lemond. GUADALAJARA (GPD) - Niets is de Brazilianen te mal wanneer het om voetbal gaat. Daags voor het duel met Polen verscheen in de landelijke krant een pagina-grote advertentie, betaald door een mul tinational, met de tekst: "De paus is eelWool, maar God is een Brazi liaan". In elk ander land zou die ad vertentie vermoedelijk een storm van protest hebben opgeroepen. Niet echter in Brazilië. "Als een Braziliaan moet kiezen tussen voetbal en honger", omschreef bondscoach Tele Santana het ooit, "dan koopt-ie toch een kaartje voor de wedstrijd". Maar niet iedereen in Brazilië is even blij met de gigantische be langstelling voor voetbal en de na tionale ploeg in het bijzonder. Het bedrijfsleven klaagt steen en been en becijferde het produktieverlies op de dagen dat Brazilië in Mexico moest aantreden op 356 miljoen dollar. Met tienduizenden tegelijk verschenen de Brazilianen deze maandag niet op het werk en lag het land bijna plat. "Maar dat is hetzelfde", klaagde de eigenaar van een groot reclamebureau in Sao Paulo, "als staken zonder een motief'. Einio Manardi was echter een roepende in de woestijn en kreeg het helemaal Spaans be nauwd toen Braziliës president Jo se Sarney de overheidsambtenaren een halve vrije dag schonk op de dagen dat Brazilië moet voetbal len. Bitter zal echter de ontgooche ling zijn wanneer de Brazilianen er niet in slagen hun land aan de we reldtitel te helpen. Geen mens die daarom ook veel waarde toekent aan het weinig vleiende oordeel van Roberto Rivelino, een van de absolute uitblinkers van 1970 en als tv-verslaggever een van de wei nig kritische volgers. Het minst te spreken is de oud-international over het middenveld. "Dat is tac tisch zwak en zoekt de verkeerde voortzettingen. In onze ploeg loopt een hoop spelers rond met veel bla bla zonder dat ze iets presteren". De Brazilianen doen echter of zij het niet horen en zijn stokdoof voor de kritiek van een vakman, die het Braziliaanse voetbal door en door kent. Met Gerson, Tostao, Jairzinho en Pelé vormde Rivelino de ruggegraat van de ploeg die zes tien jaar geleden de voetbalwereld in vervoering bracht en die het machtsvertoon bekroonde met de wereldtitel. "Dat is de beste ploeg die er ooit is geweest. We hadden toen spelers van wereldklasse met daarboven Mario Zagalo, die nu nog de ideale coach zou zijn. Toen kon Brazilië wel drie elftallen op stellen die even sterk waren. Nu heeft mijn land de grootste moeite om een representatieve ploeg sa men te stellen en zou Pelé inder daad nog best mee kunnen ko- Ronduit vernietigend is het oor deel van Rivelino over Socrates Brasileiro Sampaio de Sousa Vie- ria de Oliveira, wel beter bekend onder de bijnaam Socrates. "Hij moet zich niet met politiek bezig houden", verwijt Rivelino hem, "want dat doet-ie nog slechter dan hij voetbalt. Hij is niet eerlijk en maakt misbruik van z'n status als international. Maar zijn inbreng in de ploeg is nul-komma-nul, door dat hij de laatste jaren verkeerd be zig. Nu probeert hij de pers op zijn hand te krijgen door te doen alsof hij zich in de politiek heeft ge mengd en hij zich bezig houdt met zaken ais Zuid-Afrika". Even somber is Rivelino over de toekomst van het Braziliaanse voetbal. "Wij hebben in ons land een hopeloze competitie omdat Brazilië met z'n 130 miljoen inwo ners geen land is maar een conti nent. Probeer in zo'n situatie maar eens iets overeind te krijgen. Het zal in ons land ook onherroepelijk spaak lopen als nog meer spelers naar het buitenland gaan. Brazilië is gek van voetbal. Het geld hoeft ook helemaal geen rol te spelen als je kampioenen binnenhaalt zoals Italië met Platini en Maradona heeft gedaan. Die brengen hun geld vanzelf weer op". MEXICO CITY (GPD) - „We krijgen de bal weer in het net en daarmee win je nou eenmaal wedstrijden", verklaarde Everton-middenvelder Peter Reid na de met 3-0 ge wonnen partij tegen Paraguay. Vooral in dat 'we' kan Gary Lineker zich vinden. De producent van vijf van de zes Engelse doelpunten op dit WK-toernooi verwijst de lof, die hem na zijn drie doelpunten tegen Polen en de twee tegen Paraguay, toekomt terug naar zijn medespelers. Met gebogen hoofd en somber voor zich uitblikkend daalt de Italiaanse bondscoach Enzo Bearzot bij aankomst in Milaan de vliegtuigtrap af. (foto AP) voetbal ROME (DPA) - Tweehonderd woe dende en teleurgestelde fans heb ben het Italiaanse voetbalelftal gis teren bij aankomst op de luchtha ven van Milaan warm onthaald. "l'Italia vi vomita" - Italië is misse lijk van jullie - stond op een span doek. De politie moest de spelers en officials beschermen tegen de 'supporters'. De vijf internationals van AS Ro- ma kwamen niet in Milaan, maar in de Italiaanse hoofdstad aan. Zij werden volkomen genegeerd. Al leen de spits Altobelli, die vijf keer scoorde, oogstte waardering, getui ge het spandoek met het kernachti ge opschrift "Altobelli, bedankt". De official Ugo Cestani toonde zich zelfs bezorgd over de onver schilligheid van het publiek in Ro me. "Het was misschien beter ge weest als we tomaten naar ons hoofd hadden gekregen, net zoals na de uitschakeling door Noord- Korea in 1966. Deze lauwe ont vangst kan er op duiden dat de mensen steeds minder belangstel ling hebben voor voetbal. De Italiaanse kranten hebben coach Enzo Bearzot bedolven on der de kritiek. Bruno Conti, die te genvallend speelde in de wedstrijd tegen Frankrijk, nam het op vóór de keuzeheer. "Het publiek moet niet vergeten dat we in Spai\je on der leiding van Bearzot wereld kampioen geworden zijn. Je kunt niet altijd winnen. Het is absurd om iemand, die in het verleden voor zoveel successen gezorgd heeft, nu af te kraken." „De ploeg heeft de eerste wedstrij den tegen Portugal en Marokko nodig gehad om zich aan te passen aan de omstandigheden. Je kan niet blijven aanvallen, we hebben onze speelwijze moeten verande ren. Het gaat nu uitstekend. Echt, ik kijk uit naar de wedstrijd tegen Argentinië. Dat team verslaan is niet gemakkelijk, maar bedenk wel dat als het lukt we nog een wed strijd van de finale zijn. Halen we die eindstrijd dan zou het geweldig zijn". Voor Gary Lineker is Argentinië de tegenstander in de kwartfinale en niet een opponent waarmee zijn land enkele jaren terug een oorlog voerde om de Falkland-eilanden. Hij kan zich vinden in de woorden van de coaches Bobby Robson en Carlos Bilardo: „We komen om te voetballen en niet om een pro bleem tussen twee landen op te lossen". De ruimte tussen twee pa len en de lat is de enige schietschijf waarin de goaltjesdief van Everton geinteresseerd is. Zijn trefzekerheid is daarbij hoog. Met de Spanjaard Butrague- no voert hij de schutterslijst op de ze Mundial aan met vijf doelpun ten, één minder dan de totale pro- duktie van Paoli Rossi vier jaar ge leden. Lineker behoort tot de Brit se optimisten die sinds de overwin ning op Paraguay in de finale gelo ven. Argentinië morgen, woensdag de halve finale tegen de winnaar van België-Spanje. „Waarom zou het niet kunnen, we hebben de op gaande lijn te pakken, het vertrou wen is terug". Koopman Engeland met het hoofd in de strop na de eerste toernooiweek. „We hangen nog niet", zei Robson in Monterrey na het duel tegen Ma rokko. De coach kon toen nog niet vermoeden dat zijn topscorer z'n produktiviteit zou terugvinden. Twijfels bestonden over de fitheid van de Everton-spits die in de oe fenwedstrijd tegen Canada in Van couver zijn pols blesseerde en daardoor een trainingsachterstarid opliep. Drie goals in 36 minuten te gen Polen namen de aarzelingen weg. Gary Winston Lineker, 25 jaar geleden geboren op de verjaardag van Sir Winston Churchill, is de hoop van de natie. „Eigenlijk weet ik er geen raad mee, het is allemaal zo snel gegaan. Ik heb dit seizoen voor het eerst in volle stadions ge voetbald, meegespeeld in de strijd om de landstitel, ben topscorer bij een topclub, ik heb de Cupfinal ge speeld, ben tot voetballer van het jaar gekozen, international en nu voer ik de lijst van topscorers op de WK ook nog aan. Ik ga bijna gelo ven dat ik een ster ben". Negen jaar was de zoon van de gewezen marktkoopman toen West-Duitsland in Mexico Enge land de weg naar de eindstrijd ver sperde. zijn tranen kon de jonge voetballer daarbij niet bedwingen. Zestien jaar later speelt hijzelf een hoofdrol. Het echte voetbal begon voor Lineker nadat hij een keuze gemaakt had tussen cricket en voetbal. Leicester in de plaats waar zijn vader op de markt een groente en fruitkraam uitbouwde tot een bloeiend in- en exportbedrijf ('Ik laat mijn gezicht nog wel eens zien, dat is goed voor het bedrijf. Een handje helpen doe ik niet meer. Mijn werk is doelpunten maken') was zijn eerste club. MEXICO STAD (Rtr) - Gary Lineker, de held van Engeland en de topscorer van wereldkampioenschap in Mexico, kans, dat Lineker de kwar(finalewed strijd van morgen, tegen Argentinië moet missen. Lineker heeft sinds de zege van Engeland op Paraguay in de achtste fina les (3-0) niet meer getraind. De klacht van de spits van Everton is een oude. Ook de heeft last a ii verzwikte enkel. Everton volgde nadat hij bewe zen had een gevoel voor het maken van doelpunten te hebben, een ho ge startsnelheid ontwikkelde en keihard wilde werken. Voor 3,3 miljoen gulden verhuisde hij, waarbij de afspraak gemaakt werd dat Leicester City bij een doorver koop binnen twee jaar een derde van de verkoopsom krijgt. Mana ger Howard Kendall van de club waar hij tot 1980 een contract heeft voelt er ook om die reden weinig voor in te gaan op een aanbod van Barcelona: 12 miljoen gulden en Schots international Steve Archi bald in ruil voor zijn topscorer. De voetbalfans in Leicester be grepen weinig van zijn overgang naar Everton, de zoon van de rijke fruithandelaar hoefde het niet te doen voor het geld. „Ik wilde tro feeën winnen, deelnemen aan gro te internationale toernooien". Bovendien kon het in financiële problemen verkerende Leicester met de transfersom het gat in de begroting dichten. „Ik wilde niet naar het buitenland, vond ik me zelf nog te jong en onervaren voor. In het veld oog ik brutaal, maar buiten het veld heb ik minder flair, ik kijk tegen de grote voetballers op, nog steeds". Bij het begin van de kwalificatie wedstrijden had Lineker in de En gelse ploeg geen plaats, pas in de vierde partij uit tegen Roemenië mocht hij invallen, de volgende te gen Finland uit ontbrak hij weer, thuis tegen Roemenië stond hij in de basis en maakte zonder ge scoord te hebben de negentig mi nuten niet vol. Zijn eerste treffers voor Engeland produceerde hy te gen Turkije, de tweede vierde en vijfde in een met 5-0 gewonnen wedstrijd. Dit seizoen startte Lineker ma tig, pas tegen de kerst begon hij zijn faam als goalgetter waar te ma ken. De opvolger van Andy Gray scoorde voor Everton veertig doel punten in totaal, zesentwintig in de competitie, veertien in het toernooi om de League-cup. In de competi tie waarin vooral Schotten en Ian Rush uit Wales productief zijn een verheugend gegeven voor Bobby Robson. „Gary is briljant, zijn waarde bewijst hij ook op dit toer nooi", zegt de coach over de speler die inmiddels de productiefste En gelse voetballer in een WK-eind- ronde is. Met zijn vijf doelpunten passeerde Lineker, die na de Mun dial in het huwelijk treedt met fo tomodel Michelle, Bobby Charl ton, Geoff Hurst en Roger Hunt. De kalende middenvelder had voor zijn vierling drie toernooien nodig, Hurst twee WK's en Roger Hunt scoorde in 1966 in zes wed strijden vier maal. MADRID (GPD) - Dankzij zijn vier treffers tegen Denemarken heeft Emilio Butragueno zijn marktwaarde in een klap opge schroefd tot astronomische hoogte. Een Italiaanse club, waarvan de naam niet bekend gemaakt werd, deed Real Ma drid enkele uren na de zege van Spanje op Denemarken een mil joenenbod op het nieuwe Spaanse idool. De Italianen zou den bereid zijn een miljard pe setas, bijna 18 miljoen gulden, neer te tellen. In de voetbalgeschiedenis heeft alleen Maradona een der gelijke transferprijs overtrof fen. Twee jaar geleden betaalde FC Napels meer dan 20 miljoen gulden voor de overname van het Argentijnse wonderkind aan FC Barcelona. De kans, dat Butragueno in het Italiaanse voetbal belandt is overigens mi nimaal. Real Madrid beschouwt El Buitre (de Gier) als clubbezit. Vorig seizoen tekende Butra gueno een langlopend contract van vijf jaar met de Spaanse kampioensclub, die zijn ster ruim een miljoen gulden per jaar aan salaris en handgeld be taalt. V oetbalschandaal BELGRADO (Reuter) - De Joego slavische voetbalwereld is opge schrikt door het grootste schan daal in de historie. De resultaten van de laatste speeldag in de hoog ste divisie werden wegens zwendel vernietigd en twaalf van de acht tien clubs kregen zware straf. De wedstrijden van de laatste competitieronde worden overge speeld op 29 juni. Het kampioen schap van Partizan Belgrado is vooralsnog ongeldig verklaard. Het bestuur van de Joegoslavische voetbalbond kwam vrijdag in Bel grado tot deze harde maatregelen na onderzoek van de gebeurtenis sen op de laatste speeldag, afgelo pen zondag. Op de slotdag werden in negen wedstrijden 44 doelpunten ge maakt, twee maal zo veel als het ge middelde. Bovendien werd Parti zan Belgrado landskampioen door met 4-0 te winnen van Zeljeznicar Serajewo. Rode Ster Belgrado ein digde in punten gelijk met de stad genoot, maar kwam één doelpunt tekort voor een beslissingswed strijd. De voetbalbond werd op het spoor van de corruptie gezet door verhalen van ooggetuigen bij de wedstrijden, die verklaarden dat er van een wedstrijd geen sprake was geweest. Na onderzoek bleken ze ven van de negen wedstrijden 'ver kocht' te zijn. Op aandringen van de regering greep de voetbalbond met straffe hand in. OFK Belgrado, Buducnost Titograd, Rode Ster Belgrado, Celik Zenica, Dinamo Zagreb, Partizan Belgrado, Rijeka, Serajewo, Sutjeska Niksic, Velez Mostar, Vojvodina Novi Sad en Zeljeznicar Serajewo werden be straft met zes strafpunten, die niet in mindering van dit seizoen ko men maar van toepassing zijn op de komende jaargang. Zij begin nen het nieuwe seizoen met minus zes punten. De rollen van clubsbestuurders en spelers worden door de bond nog onderzocht. Op 2 juli zal de bond de voorzitters van de betrok ken verenigingen horen. NIJMEGEN (ANP) - Sije Visser, mister NEC, zet zijn bemoeienis sen met de Nijmeegse betaald- voetbalorganisatie voort als be stuurslid. Visser, deze zomer ge stopt na een spelersloopbaan van zestien jaar, krijgt als taak het con- tact tussen de spelers en het be- stuur te onderhouden. Verder zal Visser zich bezig houden met de public-relations van NEC. Secreta ris Herman van Eldik stopt per 1 augustus. De eerste-divisieclub verlengde gisteren de contracten met twee spelers, John Vievermans en Ron nie de Groot, voor de duur van één jaar. Van Rossum, Aalbers en Grim overwegen ook een nieuwe over eenkomst met NEC te onderteke nen. Met Jan Peters, de uit Italië teruggekeerde oud-international, vindt binnenkort een gesprek plaats. Peters wil nog enige tijd voetballen en daarna* een positie bekleden in de technische staf. Danny Hoekman heeft nog niet ge tekend bij NEC, dat acht spelers heeft zien vertrekken. NEC ver wacht, dat Hoekman naar een an dere club vertrekt. NEC is gisteren als eerste betaal de vereniging in Nederland weer met de training gestart. Volgende week zaterdag begint voor de ploeg de intertoto-competitie met een ontmoeting in De Goffert te gen MTK Boedapest. UNICEF MEXICO-STAD (SID) - De we- reldvoetbalfederatie, FIFA, heeft Johan Cruyff en Franz Becken- bauer aangewezen als coaches van het elftal van de 'rest van de we reld' voor het benefietduel van 27 juli in Los Angeles, waarvan de op brengst gaat naar de UNICEF, het kinderfonds van de Verenigde Na ties. De organisatie hoopt op een uitverkocht Rose-Bowlstadion in Pasadena, waardoor een netto-op brengst van 1 miljoen gulden ver zekerd zal zyn. Naast Cruijff en Beckenbauer zyn de Argentijnse bondscoach Carlos Bilardo en de trainer van Mexico, Bora Milutino- vic, de technisch verantwoordelij ken voor het elftal van Amerika. De FIFA heeft de volgende selecties samengesteld: Amerika (coaches Bilardo en Miluti- novic): Fernandez, Romero (Par), Julio Ce sar, Careca, Zico (Bra), Passarella, Mara dona, Valdano (Arg), Quirarte. Negrete, Sanchez (Mex) en Caligiuru (Vst). Rest van de wereld (coaches Cruijff (Wdl), Cabrini, Conti (Ita), Morten Ol- sen, Lerby (Den), Platini (Fra), Chang- Sun Park (Zkr), Butragueno (Spa), Line ker (Eng) en Timoumi (Mar).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15