Afdoen priesterboordje was symbolisch Priester/schrijver Seef Konijn 25 jaar 'dienstknecht' Kerkvolk blijft snoepen ZATERDAG 21 JUNI 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 HAARLEM (GPD) - Som mige rooms-katholieken hadden Seef Konijn aan het begin van de jaren zeventig het liefst aan de schandpaal genageld. Net als diens leer meester professor Schille- beeckx zou de Haarlemse priester/schrijver Konijn vér over de schreef zijn ge gaan met zijn eerste boek. Zo'n vaart liep het niet. Ze ker is, dat veel gelovigen zich door de boeken van de Haarlemse pastor aange sproken voelden en nog voelen. Konijn: "Men her kent in mijn boeken het zoeken naar God". Konijn was vorige maand een kwart eeuw 'dienstknecht in de tuin van de Heer', zoals het wel eens wat plechtig wordt gezegd. Een kwart eeuw ook in dienst van het bisdom Haarlem. Bij het pasto raal centrum van het bisdom aan de Kruisweg is hij werkzaam als volwassenenkatecheet. Dat laatste houdt populair gezegd in, dat hij gelovigen helpt bij het zoeken naar antwoorden op levensvragen. In dat werk neemt de bijbel een be langrijke plaats in. Daar put Ko nijn, geboren Beverwijker, een deel van zijn Inspiratie uit. Echter niet alles. "De meeste warmte en inspiratie peur ik uit directe contacten met andere mensen, die ook op zoek zijn naar God", vertelt Konijn ont spannen zittend in een leunstoel. Grappig genoeg is het tijdens het gesprek in de pastorie van de Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten kerk aan de Rijksstraatweg erg warm. Buiten schijnt de zon fel op de ramen. Konijn vervolgt: "Door die contacten is God voor mij pas echt gaan leven. In mijn studietijd in Nijmegen bij Schillebeeckx had ik mijn hoofd wel vol van vernieu wende theologie, maar mijn hart was leeg". Voorbeeld Konijn is in rooms-katholieke kringen in het bisdom Haarlem maar ook daarbuiten voor velen geworden tot een inspirerend voor beeld van geloof. Hoeveel boeken zijn uitgever Gooi Sticht heeft verkocht, weet hij niet. "Dat heb ik ook nooit bijgehouden. Wel weet ik dat van 'Ter Overbrugging' dertien drukken zijn verschenen en dat 'De Rode Draad' zeven keer is her drukt. Dat is natuurlijk leuk, maar of het mijn ijdelheid streelt? Ik weet niet of ik ijdel ben". Een beetje toch wél. Al is Konijns trots vermengd met gezonde zelfspot. Twee van zijn boeken zijn ver taald. Zo is het boek 'Heer, zegen ons' op de Westduitse markt ver schenen. In een opsomming achterin van andere uitgaven in de zelfde reeks staat het werkje ge noemd als nummer 38. "Zie je daar nummer 39? Dat is een boeKje van de kerkvader Augustinus. Ik word in dezelfde reeks genoemd". verandering. Paus Johannes XXIII (paus van 1958-1963, red.) heeft on derkend, dat de kerk de boot zou missen als wij als priesters niet snel de taal van de tijd gingen spre ken. Hij was weliswaar van de ou de stempel, maar stond dicht bij de mensen en wist dat er iets moest gebeuren. In die tijd zijn aanzetten gegeven voor verandering". Tijdens diens pontificaat kwam het tot het Tweede Vaticaans Con cilie, waarna inderdaad verande ringen werden doorgevoerd. Veel gebeden en gezangen, tot dan toe verplicht in het Latijn uitgespro ken, mochten voortaan in de land staal worden gebezigd. Ook kwam de priester dichterbij doordat preekstoel en altaar vaak dichter bij het kerkvolk werden gezet. Konijn: "Het was een tijd van vernieuwing. De priester was niet zo heilig meer. De kerk schudde op haar grondvesten. Vooral de oude re mensen hadden daar erg veel moeite mee. Het frappante was dat ik in die tweede helft van de jaren zestig bij veel Nederlandse katho lieken dezelfde worsteling terug zag, die ik zelf aan het begin van de jaren zestig doormaakte. Ik denk dat daardoor de herkenning zo sterk was. Dat 'Ter Overbrugging' een boek werd, is eigenlijk het ge volg". Plagiaat Priester/schrijver Seef Konijn: "De kerk is veranderd". Konijn schaamt zich niet voor zijn zoekende houding. Waar vroe ger menig priester voor de 'gewo ne' gelovige een bolwerk van ze kerheden probeerde te zijn, is Ko nijn juist zoveel mogelijk zichzelf. Al probeert hij niet te hard te oor delen over de kerk van vroeger. 'Ik kan dat heel mooi illustreren met een voorbeeld", zegt hij en hij haalt een passage aan uit een van zijn boeken. "Die penicilline is pas in 1929 uitgevonden. Kun je het de dokters van voor die tijd kwalijk nemen dat sommigen van hun pa tiënten doodgingen aan longont steking? Natuurlijk niet. Dat geldt ook voor de kerk. Je kunt het de ouderen niet kwalijk nemen dat ze zich houden aan de normen en waarden waarmee ze vertrouwd zyn". Konijns roeping tot priester maar ook zijn studie daarna is be paald niet gladjes verlopen. Hij vergelijkt het zelf het liefst met het gevecht, dat Jacob uit het Oude Testament had met een engel. Een gevecht, dat Jacob weliswaar won, maar dat toch wonden achterliet. Jacob had na dat gevecht een wond aan zijn heup, Seef Konijn voelde de pijn meer geestelijk. Uit die confrontatie, die worsteling met zichzelf is veel inspiratie ge groeid. In het literaire resultaat daarvan herkennen veel gelovigen van vandaag zich nog steeds. Konijn vertelt van zijn studietijd (foto GPD) op het klein-seminarie Hageveld, hoe hij eindeloos heen en weer ge slingerd werd tussen 'de wereld' en het priesterschap. "Het was alle maal niet zo eenvoudig om bij mijn keuze te blijven. Soms hield een vriend ermee op of zag je zomaar een paar lege banken voor je om dat de leiding had ontdekt dat be paalde jongens homofiel waren. Er was toen sprake van een sterk diri gistisch gezag waarbij geen in spraak werd geduld". Het verblijf op het groot-semina rie in Warmond daarna verliep minder woelig. De 'zekerheid' van het geloof kwam echter niet, ook niet na de priesterwijding in 1961. Het zoeken ging door. Konijn: "Het was een tijd van LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meyers, 5 drs. Paul, Zoetermeer; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regenboog (Meren wijk) 10 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Eekhof; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. G. W. Rijksen, Sassenheim, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, aansluitend koffieconcert jongerenkoor 'Emoena'; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Mac- kaay. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Van 't Hof, ha. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Hortensius; Oude Vest 10 ds. Jansen; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrydingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver doorn; Merenwijk zie herv. gem. Wyk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijn dijk) 10 ds. Koolstra. Geref. K. Vryg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 9.30 ds. Den Her tog, 5 ds. Aarnoudse. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.. Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10 ds. De Clercq. Baptisten- gem. (O. Rijn 3) 10 hr. v. Diggelen, L.dorp. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 nam. samenkomst. Evangeliecentrum- Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzen- ding (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zyl- stra, wo. 25 juni 8 ds. v. Twillert (Zylsin- gel 2). Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoe- tingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat 7. zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v. Wijngaarden, ha. Chr. Ce- ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. C. Jonge boer, Baarn, 6.30 ds. v.d. Pol, Boskoop; Kruis kerk 9.30 ds. De Graaf, H.woude, ha; Opstandingskerk 9.30 ds. v.d. Heiden, open avondmaalsviering met gasten, 11 ds. v.d. Heiden, ha met kerktelefoon luisteraars, 6.30 ds. v.d. Broeck, Bode graven, ha; G. Herderkerk 10 ds. Baane, 7 ds. Moll; De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 en 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Koudstaal, Baarn, 6.30 ds. Ouwen- dijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. v.d. Wal, Hillegom, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. v.d. Wal. Ned. Ge ref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 br. v. Voornveld. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 ds. v.d. Mey. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. G. Goessens, 6.30 hr. N. van Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. v. Gorsel, Gouda. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Pettinga, ha. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Bregman, Rijssen, dond. 26 juni 7.30 ds. v.d. Mey, Alphen, voor Geref. Bybel- BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Hoef, ha; Salv .kerk 9.30 ds. Geertsema, Zwijndrecht, ha, 6.30 ds. Vreugdenhil, Gouda, ha; Bethl.kerk 9.30 en 6.30 ds. Wieman, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 kand. M. de Meij, 4.30 ds. v. Tuil. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 mevr. Muller, A.dam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref: Kerk 9.30 ds. 't Hoff, 5 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Elshout. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Graafland, Gouda, 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. v.d. Woude, Wassenaar. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 kand. v. Wallinga, L.dorp, 7 nam. ds. Holtrop, A.dam. Chr. Geref. Kerk 10.45 ds. v. Mulligen, A.dam, 5 ds. v.d. Heijden, KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Poot, Doeveren, jeugddienst; Ont- m.kerk 10 ds. Sjollema, 6.30 ds. Koster (geref.). Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 mr. Vreugdenhil, Koude kerk, 6.30 hr. Brouwer; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vermeer, Kesteren, 6 ds. Sjollema; O. Kerk 10 ds. Vermeulen, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Drieber gen,' 5 ds. v. Sliedregt; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Smaling; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vermeer; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. H. Reefhuis, Den Haag. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 ds'. v.d. Horst, ha; Triumfatork. 9.30 en 5 ds. Kersten, ha. Geref. K. Vryg. 9.30 en 5.30 ds. Breen. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 10.30 ds. De Lange, 3 ds. v. Dussen, met Chr. Geref. K. 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, jon- gerendienst; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen, ha. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Baptgem. (wykgeb. Zijlkw.) 10 hr. De Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, gezinsdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Wattel. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 hr. N. Stam, Nieuwkoop, 6 ds. 't Hooft; Pau- luskerk 10 hr. J. Hoffenaar, Voorhout. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Boswyk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 stud. J. R. Visser. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, ha, 5 leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Ooie bij mijn pogingen de oude waar den op een nieuwe manier en een voudig te vertalen. Want dat was wat Johannes XXIII wilde. Het ge loof moest letterlijk bij de tijd wor den gebracht". Leugenaar Nu, na zeventien boeken, talloze lezingen in den lande en vele radio praatjes voor de KRO, kan de priester/schrijver Konijn glimla chen om die periode. Hij zal niet als ketter de geschiedenis ingaan. In een map liggen enkele ansicht kaarten gericht aan 'Leugenaar Seef Konijn' en 'De valse profeet Konijn'. "Dat was niet leuk allemaal, maar gelukkig was het aantal me destanders altijd veel groter dan die paar behoudende mensen. De kerk is veranderd. Dat merk ik als pastor hier in de kerk van Zeven Smarten, maar ook als katecheet. Die twee sporen heb ik nodig. Ik ga graag voor in een viering, maar ook als katecheet ben ik graag bezig. Je moet dan voortdurend verant woording afleggen van je geloof'. In het gesprek komt vooral het zelfstandige, oorspronkelijke den ken van de man aan de orde. Iets dat vroeger niet mogelijk was. "Bij de laatste bisschopsbenoemingen in Nederland bestond er nogal wat vrees dat het oude dirigisme van de kerk weer van stal zou worden gehaald. Maar dat viel mee. Men kan immers wel de klok willen te rugzetten, maar niet de geest van deze tijd veranderen". Konijn zegt, dat hij met 'zijn' Haarlemse bisschop Bomers goed kan opschieten. Toch heeft diezelf de bisschop bepaald andere denk beelden dan hij over zaken als ho mofilie, verplicht priestercelibaat en samenwonen. De katecheet zal woorden als excommunicatie (uit stoting) uit de kerk niet snel in de mond nemen. Hij zegt diplomatiek met een glimlach: "Er is nu meer gesprek mogelijk dan vroeger". Zou hij ge hoorzamen als Bomers vroeg of hij het traditionele priesterboordje weer om wil doen? Weer glimlacht hij: "Ik denk het niet. Dat we dat priesterboordje in de jaren zestig afdeden, was symbolisch en achteraf goed. Maar je kunt er na tuurlijk altijd over praten". Konijn gaf in die tijd al cursus sen voor pastores en andere gelovi gen over de nieuwe theologische wind, die vanuit Rome over de we reld waaide. Op zeker moment in het begin van de jaren zeventig ontdekte de Haarlemse priester dat iemand uit het zuiden des lands plagiaat pleegde en zijn inleidin gen en cursusopzet losbladig uit gaf onder zijn naam. "Toen ben ik naar een uitgever gestapt. Ook om dat zoveel mensen zich blijkbaar in mijn gedachten konden vinden. Eerst lukte dat uitgeven niet, maar later zag Gooi Sticht er iets in. Dat ze gelyk hadden, blijkt wel uit het feit dat er al twaalf herdrukken van 'Ter Overbrugging' zijn ver schenen". Enkele tientallen priesters uit het bisdom hebben vervolgens ge probeerd Konijn zwart te maken bij de toenmalige bisschop Zwart kruis. Konijn: "Een goede man. Mis schien geen sterke bisschop, maar hij gaf wel iedereen de ruimte. Hij had zelf wel wat moeite met mijn ideeën en zei dan: "een oude aap moet je geen nieuwe kunstjes le ren", zo vertrouwd als Zwartkruis was met de traditie. Maar de grote lijn zag hij er wel in en daarin ver dedigde hij me voor de buiten wacht". Toen de bedoelde priesters za gen dat ze het niet redden bij Zwartkruis, zijn ze naar Rome ge gaan om hun beklag te doen. Ko nijn is de martelgang van zijn leer meester Schillebeeckx bespaard gebleven. Die is onder meer voor zijn boek 'Jezus, het verhaal van een levende' in Rome op het matje geroepen. Konijn: "De belangrijk ste kritiek op mij was dat ik de tra ditie te veel geweld aan zou doen De rechtgeaarde koster is nooit te beroerd om op gezette tijden zijn kerk een schoonmaakbeurt te geven, maar als kerkgangers het hem onnodig moeilijk maken moet hij zijn beklag wel doen. Zo verging het de hervormde koster van Aarlanderveen, die zijn do minee vroeg het volgende stukje in het kerkblad op te nemen. "Mijn vrouw en ik proberen de kerk zo schoon mogelijk te hou den en we doen dat met plezier. We vinden het ook leuk als het ko per glimt, alles stofvrij is en er geen snoeppapiertjes op de grond liggen. Maar opnieuw is geble ken, dat onder de banken kauw- gomresten worden geplakt. Die moeten wij met een mesje weg schrappen. Dat vergt veel tijd. En om in een samengevouwen houding tussen of onder de ban ken te moeten zitten of liggen is ook niet ideaal. Aan degenen die dit raakt het vriendelijke maar dringende verzoek, eraan mee te werken de kerk schoon te hou den". Dominee Van Driel illustreert kosters oproep nog met een eigen herinnering uit het eind van de jaren 30. Het gebeurde in de stadsgemeente waar hij toen lid van was. Een bekend advocaat, die tot het geloof was gekomen en trouw de kerk bezocht, zag tot zijn ver bazing dat dndere kerkgangers aan het evangelie blijkbaar niet genoeg hebben. Op bepaalde tij den gingen zakjes met snoep en rolletjes drop en pepermunt van hand tot hand. De man begreep dat niet en moest van de dominee horen dat dié geen kans zag om de snoepgewoonte van zijn kud de een halt toe te roepen. Op zekere zondag zat de advo caat op een goed zichtbare plaats in het 'voorgestoelte'. Toen na de collectezang de gebruikelijke tractaties weer de ronde deden, haalde hij, tot verbijstering van kerkeraad en gemeente, een paar hardgekookte eieren uit zijn zak, ging die rustig zitten pellen en verorberen en veegde daarna met een grote zakdoek z'n mond af. In de eerstvolgende kerkbode kon iedereen lezen wat hem daar toe had bewogen. Even heeft het geholpen. Een aantal maanden leek de snoepende gemeente op rantsoen te zijn gesteld. Helaas, schrijft ds. Van Driel, blijkens de mededeling van ónze koster is de snoepgewoonte van het kerkvolk onuitroeibaar. Als elfjarige jongen maakte hij in het dorp waar hij opgroeide mee, dat op een zondag in de bank van iemand die een hart stochtelijk gebruiker was van pruimtabak, een groot papier was geplakt waarop een paar vrouwen - die de kerk hadden schoongemaakt - met forse letters hadden geschreven: "Wie zijn ei gen ontziet, bevuilt het huis des Heeren niet!" En óf het hielp! De donkerbruin geworden kerkvloer kreeg van lieverlede de oorspronkelijke kleur op die plek terug. Na zoveel pastorale ondersteu ning mag de koster van Aarlan derveen wel verwachten, dat zijn oproep niet aan dovemansoren is gericht. De Bethlehem- kerk aan de Drift straat in Leiden. (foto Wim Dijkman) vaarstr. 27a) 9.45 hr. T. van Eijden. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Maria- kei-k zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Broeck, Bodegraven, 6.30 ds. Panne- koek, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. Noot- eboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. Remonstr. Gem. 10 ds. F. Knoppers. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ou- wendijk. Alphen, 6.30 ds. v. Andel, Bergschenhoek. Geref. Kerk 9.30 ds. Nieuwenhuis, Alphen, 7 ds. De Lange, Aalsmeer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 kand. Prins, Driebruggen. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. De Bruin, Gouda. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v. Dok, Al phen, 5 hr. A. D. Goijert, 't Harde; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 7 ds. Kuiper; Sole Mio 9 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Goyert. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kui- per; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, ha, 7 ds. Ruitenburg, ha; Stichtingskerk 11 ds. Ribberink, Rijnsburg. Ned. Prot Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Volle- evang.gemeente 'Shalom' (Ruiterstr. 8) 7 nam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Bin nen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 ds. J. v. Rossum, Voor burg, 7 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Ned. Geref. Kerk (Gem- .centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. Kooman. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeiiegem. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. 't Hooft, Lisse. Ge ref. K. 9.30 en 6.30 kand. W. Venema, Haarlem. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Samson, R.dam, 7 ds. Klein Kranen burg. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 dr. v.d. Beek; Bethelkerk 9.30 ds. Sma ling, ha. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Snel, 7 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vryg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Benthem, Genemui- den. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. Woudenberg, Dordrecht. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Hengstmangers, Bloemendaal, 7 ds. Germans. Geref. Kerk 9.30 ds. Ribbe rink, Rijnsburg, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. Stelwagen, Den Haag. Geref. Kerk 9.30 dr. Montsma, A.dam, 3 ds. Broer, afscheid. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 hr. Goedhart Nieuwkoop, 6.30 ds. Vermeu len. Geref. Kerk 9.30 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. Baayen. Geref. K. Vryg. 9.30 en VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Franken, Zeist, met doven; 11 Samen-op-weg-dienst in Burg. Berk houtpark (bij regen in geref. kerk), ds. De Zwart en ds. v.d. Schoot; De Ont moeting (Noordhofland) zie Samen-op- weg-dienst Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op ge- ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk opgave by Samen-op-weg-dienst, 7 ds. Kramer, Leiden. Geref. K. Vryg. (Bach- laan) 10 en 4.30 ds. Brandes. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (Bri tish school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. v. Gorsel, Gouda, 5 dr. Meijers, Leiden; Hoeksteen 9.30 ds. Jongkind, Brandwijk, 3 ds. Roetman, met gehandi capten, 6.30 ds. Kooien, IJsselstein; Be- thelk. 9.30 ds. Kos, Meeuwen, 5 ds. Ver- maat Maassluis; Imm.kerk 9.30 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 en 5 ds. Bongers; Ontm.kerk 9.30 hr. D. Beijers- bergen, R.dam. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis, 7 mu ziekdienst; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen ('Samen op weg'); Messiask. 10 ds. 3 Hartzheim, Scheveningen; Dorpscen trum 9.30 ds. Abma, Gouda. Geref. Kerk Zijllaan 7 ds. Huisman, H.woude, zie ook Dorpskerk herv. gemeente. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. v. Goudoever. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. N. Tramper, Kamerik. Geref. Kerk 9.30 ds. Wilschut, Alphen, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, ha. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, 1 zo. 10.30 afscheid pater A. Lamot; Chr. Dienaark. zat 7, zo. zie St. Janskerk; Meerburgkerk H. Ryndyk zat. 7, zo. 9.30 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Eysenga, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 ds. Elderman, Bodegraven. Remonstr. Gem. 10 ds.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13