Holland ongunstig voor investeerders Deel Van Gelder Papier glorieus uit as herrezen Lage gasprijs levert bitter weinig op Alleen nog voorsprong op België Noren bereid af te zien van hogere olieproduktie Angst voor onlusten op Urk na vangstbeperking Koning weigert 150.000 gulden aan te nemen VRIJDAG 20 JUNI 1986 ECONOMIE PAGINA S DEN HAAG (GPD/ANP) - Nederland is in vergelijking met een aantal buurlanden niet bijzonder aantrekkelijk voor buitenlandse investeringen. Na het opheffen van de negatie ve aanslag in de Wet Investerings Rekening (wir) per 1 mei heeft Nederland in dat opzicht zelfs alleen nog een voorsprong op België. Engeland en Oostenrijk hadden al een voorsprong, evenals West- Duitsland voor innovatieve bedrij ven. Frankrijk voegde zich sinds 1 mei jongstleden ook in die rij, zo blijkt uit een onderzoek dat het bu reau 'Plant Location International' in Brussel heeft uitgevoerd in op dracht van het ministerie van eco nomische zaken. Het rapport, dat gisteren aan de Tweede Kamer is gestuurd, stelt dat Nederland enerzijds een min der aantrekkelijk pakket stimule ringsmaatregelen heeft en dat an derzijds de bedrijfskosten in Ne derland niet op alle punten concur rerend zijn. Die twee factoren zijn de belangrijkste die het rendement van een nieuwe investering bepa len, aldus het bureau. Plant Location wijst erop dat de arbeidskosten in Nederland de laatste jaren naar verhouding zijn gedaald, maar dat het werkgevers aandeel in de sociale premies nog altijd nadelig werkt in de concur rentieverhoudingen. Daarnaast zijn in ons land de grondkosten hoog. Dat is met name van belang voor bedrijven die in ons land een Europees distributiecentrum wil len vestigen. Plant Location Internationale pleit voor uitbreiding en verster king van het bestaande pakket aan stimuleringsmaatregelen. Voor de traditionelere industriële inves teerders moeten aantrekkelijker belastingfaciliteiten worden ge schapen, bijvoorbeeld het toestaan van een sneller afschrijvingstem po. Voorts moeten maatregelen worden genomen om de grondkos- Nederland op dit punt nog geen duidelijke reputatie opgebouwd, aldus Plan Location International. Nederland scoort, alles bij elkaar opgeteld, als middelmatig in verge lijking met de buurlanden wan neer alleen gekeken wordt naar de financiële kant van de zaak, van CARACAS (Rtr) - Noorwegen overweegt geplande vergrotingen van de olieproduktie te vertragen als de dertien Opec-landen het eerst zelf eens worden over een produktievermindering. Dat zei de Noorse premier Gro Harlem Brundtland gisteren in Caracas na afloop van een bespreking met de voorzitter van de Opec, Arturo Hernandez Grisanti. Grisanti, tevens minister van olie van Venezuela, maakte bekend dat Noorwegen en Venezuela in de toe komst regelmatig bijeen zullen ko men om te praten over de toestand LELYSTAD (ANP) - De provincie Flevoland vreest dat er onlusten op Urk zullen uitbreken indien geen oplossing wordt gevonden rond de vangstbeperkingen voor de be roepsvisserij. Incidenten rond het aanpakken van vissers die meer hebben gevangen dan is toege staan, zou tot "problemen van openbare orde" kunnen leiden, doordat de bevolking de rechtvaar digheid daarvan niet inziet, zo schrijft het provinciebestuur in een brief aan de Tweede Kamer. "Wij maken ons grote zorgen wat in de eerstkomende tijd werking. De continuïteit daarvan zou tot grote problemen kunnen leiden, aldus Gedeputeerde Staten. Doordat de toegestane hoeveel heden te krap zijn voor de capaci teit van de Urker vloot, moeten Ur- ker vissers al ruim voor het einde van het jaar thuisblijven. De zaak rondom de visquotering sleept reeds lang en er dreigen voortdu rend conflicten, zonder dat er een echte oplossing in zicht is. De bur gemeester van Urk heeft in mei in een gesprek met de secretaris-ge neraal van het departement i al gaan gebeuren. De problemen gemene zaken sterk aangedrongen die zich op Urk en in andere sersplaatsen in 1985 hebben voor gedaan, moeten naar ons oordeel in 1986 en 1987 worden voorko men". Het provinciebestuur wijst erop dat de welvaart op Urk voor een groot deel afhangt van de vis- UCN Ultra Centrifuge Nederland (UCN) in Almelo verwacht over dit jaar een winststijging van ten min ste 40 procent. Vorig jaar bedroeg het positieve saldo van UCN 25 miljoen gulden. Het bedrijf, dat uranium verrijkt voor kerncentra les, meldt dit in z'n vandaag gepu bliceerde jaarverslag. UCN ver wacht een miljard gulden te inves teren in de nieuwe scheidingsfa- briek SPS, die in de jaren negentig op het bedrijfsterrein in Almelo zal verrijzen. De bouw zal duizend manjaren werk opleveren. Coveco Coveco in Rhedën (1660 werkne mers), een van de grootste slach tende en vleesverwerkende onder nemingen in Nederland, zag vorig jaar de winst dalen met een half miljoen tot 2,5 miljoen gulden. In 1984 werd de winst al gehalveerd tot 3 miljoen gulden, voornamelijk als gevolg van varkenspest en grensblokkades binnen de Europe se Gemeenschap. Ook in 1986 ver wacht de onderneming een druk op de resultaten, zo blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag. Foxboro Bij Foxboro Nederland, een leve rancier van meet-en regelappara- tuur voor procesindustrie, zullen de komende drie jaar ongeveer 90 banen moeten verdwijnen, zo blijkt uit een mededeling van de directie. Foxboro wil, gezien de ontwikkeling op de markt, het ac cent verleggen van de produktie van apparatuur naar programma tuur en installatie. Dat zal een wij ziging in de personeelsbezetting met zich mee brengen. Fusie De directies van Minihouse in Gouda en van Multi Function Computers in Culemborg zijn tot volledige overeenstemming geko men over een fusie tussen beide systeemhuizen. De ondernemings raden hebben een positief advies uitgebracht. Voor de werkgelegen heid van de in totaal 427 werkne mers heeft de fusie geen gevolgen. op een goed geformuleerd en dui delijk visserijbeleid, dat vorm ge geven wordt in een nationaal visse rijplan. NOORDWIJK - Minister Braks landbouwreikte gistermiddag in Hotel Huis ter Duin in Noordwijk de 'zuivelkwaliteitsprijs' uit aan dr. ir. J. Stadhouders van het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek NIZO. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Koning (financiën) heeft giste ren op het ministerie in Den Haag geweigerd een bedrag van 150.000 gulden aan te nemen. Het geld werd hem aangeboden door Rot terdammers die actie voeren voor een lager gastarief voor kleinver bruikers. In het kader van die actie hielden zij enige maanden lang het verschuldigde btw-tarief op de energierekening in. Ongeveer tachtig Rotterdam mers waren gisteren in twee bus sen naar het ministerie gekomen om daar een petitie aan te bieden. Hierin eisen zij een "tante-Truus- tariefvoor kleinverbruikers. Gas moet worden beschouwd als eerste levensbehoefte met een btw-tarief van 5 procent in plaats van het hui dige tarief van 19 procent, stellen de actievoerders onder meer. Staatssecretaris Koning nam de petitie, tevens ondertekend door twee bij deze problematiek betrok ken Rotterdamse wethouders, wel in ontvangst zonder verder in te gaan op de eisen. Hij raadde de ac tievoerders aan de 150.000 losse guldens, verpakt in zakken van 500 munten, terug te geven aan de rechtmatige eigenaar, het energie bedrijf van de gemeente Rotter dam. Bewoners van de Rotterdamse wijk Vreewijk begonnen begin dit jaar met het inhouden van het ver schuldigde btw-tarief op hun gas- rekening. In de maanden die volg-, den, sloten bewoners uit verschil lende wijken zich by de actie aan. Het geld werd op een speciale re kening gezet en is inmiddels opge lopen tot een bedrag van 150.000 gulden. De actie is deze maand beëin digd, nadat de Rotterdamse recht bankpresident in kort geding be paalde dat het energiebedrijf ge rechtigd was incasso-procedures te beginnen tegen de actievoerders. De actievoerders zullen het geld te rugstorten op de rekening van het GEB. Maar zij verklaarden gisteren dat zij de "gasactie" op een andere, nog onbekende, wijze zullen voort zetten. ten voor distributiecentra te druk- het te verwachten rendement op een buitenlandse investering in ons land. Buiten het onderzoek zijn gebleven factoren die even- grote rol kunnen spelen ken. Tenslotte pleit het bureau voor een speciaal pakket maatregelen om technologiscj hoogwaardige in dustrieën en onderzoeksprojecten bij de beslissing aan te trekken. In tegenstelling tot vesteringen: de geografisch gezien sommige andere EG-landen heeft strategische ligging, de scholing de beroepsbevolking paalde specialismes aan diverse universiteiten. Het rapport van Plant Location International kan een rol gaan spe len in het beleid dat de komende minister van economische zaken zal gaan voeren. van de wereldoliemarkt. Brundt- lands bezoek aan Caracas is een be langrijke opsteker voor de Opec, die al geruime tijd probeert Groot- Brittannië en Noorwegen over te halen tot samenwerking om de olieprijs te stabiliseren. Brundt land is bereid daar aan mee te werken, al is Noorwegen voorlopig niet van plan de produktie te ver minderen. Volgens de Indonesiche oliemi nister Soebroto zal de Opec in de tweede helft van dit jaar haar op handhaving van het marktaandeel gerichte strategie enigszins losla ten en gaat weer meer nadruk leg gen op het omhoog brengen van de prijzen via beperking van de pro duktie. Soebroto zal volgende week tijdens een Opec-vergade- ring in Joegoslavië nieuwe voor stellen presenteren. Deze moeten er toe leiden dat de olieprijs aan het eind van het jaar rond de ne gentien dollar per vat (van 159 liter) ligt, aldus de minister. Op het ogenblik kost een vat olie om streeks 13,50 dollar. De voorstellen omvatten ook sa menwerking met olieproducenten buiten de Opec.Soebroto zei dat een reeks producenten buiten de Opec heeft toegezegd mee te zullen doen aan beperking van de pro duktie als het oliekartel intern tot een akkoord kan komen. Hij noem de Maleisië, Brunei, Mexico, Egyp te, Angola en Oman. Volgens de In donesische minister zal zijn ambt genoot Jamani van Saoedi-Arabië proberen nog vóór de vergadering in Joegoslavië ook met Noorwegen afspraken te maken. DIEPENHEIM - Burgemeester Mulder van Diepenheim en de heer Ter Haar, directeur van busonderneming O AD, stelden gistermiddag een oude gewoonte weer in ere: defietsbus. Fietsen kunnen nu weer achterop de bus worden meevervoerd. (foto anp» Margarine en halvarine goedkoper DEN HAAG (ANP) - Margarine en halvarine worden met ingang van maandag 30 juni goedkoper. Dit is mogelijk doordat een week eerder de af-fabrieksprijzen naar beneden gaan. De Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten heeft dit gis teren bekend gemaakt. Plantaardige margarines gaan 16 cent per kilo in prijs omlaag, de overige margarines 12 cent. Plantaardige halvarines en andere halvarines gaan respectievelijk 8 en 6 cent per kilo minder kosten. Hoeveel de margarine en halvari ne precies goedkoper worden ligt aan de prijsstelling van de winke: liers. De prijsverlaging is mogelijk door verdergaande dalingen van de grondstofkosten, aldus de bond. KANGOEROE - De regering van Australië zal voorlopig geen ver gunningen meer verstrekken voor de uitvoer van vlees en huiden van kangoeroes en ook huiden van op ossums mogen voorlopig niet meer worden geëxporteerd. Reden van het besluit is een rechterlijke uit spraak dat de regering voor dit jaar onwettige vergunningen heeft ver strekt voor het afschieten van kan goeroes. Ondeugdelijke produkten op de markt met 'Kema-Keur' ARNHEM (ANP) - Door de Ke- ma in Arnhem uitgevoerde marktcontroles op elektrotechni sche produkten die het 'Kema- Keur' voeren, hebben vorig jaar enkele tientallen ondeugdelijke' produkten aan het licht ge bracht. In zestien gevallen was er sprake van ernstige tekortko mingen en in drie gevallen van een dusdanige ondeugdelijkheid dat de produkten uit de markt werden genomen. In totaal wer den vorig jaar bijna 1.100 steek proeven en marktcontroles uit gevoerd. Dat blijkt uit het gisteren ge presenteerde jaarverslag over 1985 van de Kema, het onder- zoeks- en keuringsinstituut van de elektriciteitsbedrijven. Het aantal produkten met 'Kema- Keur' steeg ook vorig jaar weer. In totaal voldoen nu meer dan 20.000 elektrotechnische pro dukten op de Nederlandse markt aan de-door de Kema gestelde ei sen. Het 'Kema-Keur' was in 1983 het eerste keurmerk dat officiële erkenning kreeg van de Raad voor de Certificatie. Die raad heeft tot taak orde te scheppen in de veelheid van certificatiesyste men in ons land en een betere af stemming te bewerkstelligen van die systemen op elkaar. De Kema hecht veel waarde aan steekproeven en marktcontroles, omdat dit de beste garantie geeft dat produkten met 'Kema-Keur' ook inderdaad aan de door dit in stituut gestelde eisen blijven vol doen. ARNHEM (GPD) - Akzo en de bonden praten morgen verder over de mogelijkheden om alsnog de cao-onderhandelingen, die begin mei vastliepen, te kunnen afron den. Gisteren vond tussen partijen een eerste oriënterend gesprek plaats nadat woensdag in Hengelo en een dag later in Delfzijl de sta kingen bij Akzo werden beëindigd. Verder dan een inventarisatie van de onderdelen van het in mei bereikte cao-resultaat waarover verder gesproken moet worden zijn partijen volgens de Akzo- woordvoerder niet gekomen. De woordvoerder betwijfelde over morgen al zaken zouden kunnen worden gedaan. Daarbij speelt ook een rol dat het Akzo hoog zit dat in Emmen nog zo'n 1500 werknemers Overleg Akzo wordt morgen voortgezet staken. Het concern vertrouwt er nog altijd op dat ook die staking zal worden beëindigd alvorens er daadwerkelijk wordt onderhan deld. Zowel de bonden als Akzo waren gisteren weinig mededeelzaam over de inhoud van het bijna vijf uur durende overleg. Wel is aan de orde,gekomen dat de de Industrie bonden CNV en FNV betere af spraken willën over (experimenten met) de 36-urige, de vut, de vijf ploegendienst en de koopkracht. De Industriebond wil morgen komen met uitgewerkte plannen voor die '36 uur-experimenten' bij de Akzo-vestigingen in Emmen, Delfzijl en Hengelo. De bond toon de zich afgelopen maandag bereid om de eis voor integrale invoering van de 36 uur voorlopig in te ruilen voor experimenten met korter werken op bescheidener schaal. Akzo heeft tot nu toe het achter ste van zijn tong niet laten zien. Wel vindt het concern dat het com promis-voorstel van de FNV-bond aanknopingspunten biedt en heeft het bedrijf zich bereid verklaard nadere concrete voorstellen te doen over atv. Apeldoornse papiergroep naar parallelmarkt AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Gelderse Papiergroep, voortgeko men uit het failliete Van Gelder Pa pier, keert dit najaar terug op de Amsterdamse Effectenbeurs. In eerste instantie is notering aange vraagd op de parallelmarkt voor 150.000 certificaten van 5 gulden nominaal. Op den duur komt een grote deel van het aandelenkapi taal voor de beurshandel beschik baar. Dit heeft directeur/eigenaar H.J.Beens gisteren op een persbij eenkomst in Amsterdam bekend gemaakt. De onderneming die vo rig jaar de nettowinst zag verdrie voudigen, loopt als een trein. „Als we ons baseren op de resultaten tot en met mei verwachten we voor 1986 een stijging van de nettowinst met meer dan vijftig procent", al dus een zeer optimistische Beens. Voordeel kleinverbruiker miniem ha strenge winter APELDOORN (ANP) - Hoewel de gasprijs volgende maand met ne gen cent per kubieke meter omlaag gaat als gevolg van de lagere olie prijzen, zullen de meeste kleinver bruikers daarvan dit jaar nog maar bitter weinig merken in hun porte monnee. Het financiële voordeel van de gasprijsverlaging compen seert in veel gevallen maar net de extra stookkosten als gevolg van de extreme kou begin dit jaar. De kleinverbruikers waren daardoor in maart al zo'n honderd gulden duurder uit dan na een gemiddelde winter. Dit heeft een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) gisteren desgevraagd mee gedeeld. De gasprijsverlaging per 1 juli levert de gemiddelde kleinver bruiker volgens hem een voordeel op van ruim 260 gulden op jaarba sis. Voor de periode juli 1986/ja- nuari 1987 komt dat neer op een meevaller van zo'n 100 gulden in clusief btw. Niet alle gasbedrijven die de kleinverbruikers in juni een jaaraf rekening plegen te sturen, zullen die afnemers volgens de Vegin- woordvoerder in een keer de "volle mep" aan extra stookkosten over het afgelopen jaar laten betalen. De Gasmaatschappij Oost-Gelderland (Gamog) in Zutphen bij voorbeeld laat de afnemers die extra kosten gespreid over het komende half jaar betalen waardoor de bijbeta ling wordt "gladgestreken" met de lagere tarieven vanaf 1 juli. Termijnbedrag Andere gasbedrijven houden het door de verbruikers te betalen ter- mynbedrag even hoog, er vanuit gaande dat de komende maanden weliswaar aanleiding geven tot een lagere termijnbedrag maar dat er over het algemeen over de afgelo pen periode nog het een en ander "op de lat" staat. Voor de kleinver bruikers die het afgelopen dure stookseizoen al met hun gasbedrijf hebben afgerekend gaan de ter mijnbedragen per 1 juli uiteraard omlaag. Overigens is het volgens de Ve gin-woordvoerder niet zo dat er precies op 1 juli bij alle kleinver bruikers van aardgas meteropne- mers op de stoep staan. "Dat is al leen praktisch al onuitvoerbaar omdat lang niet alle bedrijven daarvoor de mankracht hebben. Bovendien is 1 juli een hele onge lukkige datum. Heel veel mensen zijn op vakantie en die blijven heus niet thuis voor de meteropnemer". Geen horden over stad en land uitzwermende meteropnemers dus op 1 juli. Gaat het er bij de afreke ning van het gasverbruik vanaf die datum dan wel helemaal eerlijk aan toe? Tenslotte weet geen enkel gasbedrijf precies waar de meter op staat als het lagere gastarief in gaat. Volgens de Vegin-woordvoerder hoeft niemand zich daar zorgen over te maken. "De gasbedrijven hanteren ingewikkelde maar feillo ze rekenmethoden waarmee bij wijze van spreken tot op dubbel tjes nauwkeurig kan worden vast gesteld waar de gasmeter op een bepaalde dag op staat". De basis van die berekeningen wordt ge vormd door de zogenoemde "graaddagenmethode". Dat is een rekenmethode, waarin de feitelijke temperatuur van dag tot dag een grote rol speelt. Wassen "Daarmee kunnen we het gas verbruik voor verwarmingsdoel einden vrij exact vaststellen", al dus de Vegin-woordvoerder. In de berekeningen wordt volgens hem voorts nauwkeurig rekening ge houden met het verbruik van aard gas voor huishoudelijke zaken, zo als wassen en koken. De gastarieven zullen de komen de twee jaar per 1 juli en per 1 ja nuari worden bijgesteld. Als de ontwikkeling van de olieprijs daar aanleiding toe geeft gaan die tarie ven volgend jaar dus mogelijk op nieuw omlaag. Beens nam in 1981 de met slui ting bedreigde Apeldoornse bedrij ven over uit de boedel van het te loorgegane Van Gelder voor 32,5 miljoen gulden. Sindsdien groeide het bedrijf stormachtig. De omzet ging van 80 naar 260 miljoen gul den en van een nettoverlies van f 8 miljoen werd een nettowinst ge maakt van f 8,6 miljoen. Nog meer tot de verbeelding spreekt de groei van het eigen vermogen van amper een half miljoen tot 56 miljoen gul den nu. Deze week is de nieuwe naam - Gelderse Papiergroep - geïntrodu ceerd. Inmiddels is het concern, gespecialiseerd in kleine leverin gen van hoogwaardige, speciale papieren voor industriële toepas singen, uitgegroeid tot een onder neming met ruim 800 werknemers, twee divisies (papier en coating) en zes produktiebedrijven, waarvan twee in België. Beens over de wederopstanding van Van Gelder: "Grote verliezen van vele tientallen miljoenen, ja renlang uitgestelde investeringen en volledig gedode motivatie pleit ten voor sluiting, maar een drieja ren-plan gaf levenskansen aan. Hoewel niemand het geloofde wist ik toch onze huisbankier, de ABN, te overtuigen. We kregen een le ning van 20 miljoen gulden en voor 12 miljoen verleenden de curato ren uitstel van betaling. Tegen'een .rente van 12,5 procent konden we 1 miljoen gulden per maand aflos- Het verzelfstandigde plastic film bedrijf te Apeldoorn dat in een reeks van jaren by elkaar 50 mil joen gulden verloor werd het eerst winstgevend. Het overgenomen papierverwerkingsbedrijf te Apel doorn werd verzelfstandigd onder de naam Van Gelder Coatings. Dit bedrijf maakt onder meer zieken huispleisters. De verkoop van elec- trografische computerpapieren werd voortgezet in de opgerichte handelsdochter Van Gelder Elec- trographics. Eind 1985 nam de groep het in moeilijkheden verkerende Belgi sche papierbedrijf Denaeyer uit Antwerpen over. Dit bedrijf draagt volop bij aan de resultaten van de groep. Iw het lopende jaar zal bij Denaeyer voor ongeveer 3 miljoen gulden worden geïnvesteerd. Vol gens Beens wordt voorlopig niet gestreefd naar verdere uitbreiding. Het bedrijf heeft nog een compen- sabel verlies van ongeveer 25 mil- joen gulden. De Gelderse Papiergroep is de derde onderneming die na het fail lissement van Van Gelder zelfstan dig de gang naar de beurs maakt. Eerder verscheen Crown Van Gel der op de parallelmarkt en de Berghuizer Papierfabriek zal in de komende herfst eveneens de stap naar de beurs maken. Slagers Hoewel de slagersbranche als ge heel vorig jaar nog steeds met ver lies werkte, tekent zich een licht herstel af waarbij opvalt dat de kleine slager het economisch beter doet dan zyn concurrent die een aantal zaken heeft. Dit is op te ma ken uit het ontwerp-jaarverslag 1985 van het bedrijfschap Slagers- bedrijf. De belangrijkste oorzaak van het verschil is dat de kleine sla ger zyn personeelskosten heeft we ten te drukken door meer met part timers te werken. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs toonde vandaag een weinig opwindende aanblik. De laat ste dag van de week geloofden de meeste beleggers het wel. Bovendien kwamen weinig stimulansen uit Ame rika waar het wachten is op de afloop van opties. Bij de internationale aan delen moest Hoogovens de grootste f 113 Uten met ee" verlies van f 1,50 °P De overige internationals bleven in de buurt van de slotkoers van gisteren, behalve KLM die aan het einde van de ochtend f 1,10 hoger noteerde op f 50,30. Uitkering van een onveranderd divi dend van f 1,60 over het vergrote aan delenkapitaal is kennelijk op de beurs goed aangeslagen. Banken en verzekeraars moesten in meerderheid terug maar spectaculair waren de verliezen berpaald niet. In de uitgevershoek leed Elsevier een ver lies van f 4 op f207. Elders werd Heine- ken f 1 lager verhandeld op f 171. Tot de nogal zeldzame winnaars behoorde Wessanen die f 1,50 klom naar f 297,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9