Bedrijven vragen: laat zwarten vrij S58ff,H Franse volksheld Coluche bij motorongeluk omgekomen Bergingsactie na vliegramp Hulp Indonesië iets omhoog Ondernemers op de bres voor vakbondsleiders De wonderen zijn België nog niet uit Salvadoraans verzet valt kazerne aan Opgepakte Belgen behoren niet tot Bende van Nijvel VRIJDAG 20 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL - Deze zaterdag wor den in de Brusselse deelgemeente Watermaal-Bosvoorde 25.000 men sen verwacht die komen om... Je zus te zien. Maar als het aan burge meester Andree Payfa ligt gaat het allemaal niet door. Niet dat me vrouw Payfa zo'n invloed in de he mel heeft, maar zij vreest een ver storing van de 'openbare orde'. door Hans de Bruijn De duizenden zullen zich ver dringen in de smalle Vinkstraat in deze rustieke villa-gemeente om de JOHANNESBURG - Minstens 53 bedrijven en supermarkten in Johannesburg en omge- Heer met eigen ogen te zien. Dit is ving zijn getroffen door stakingen en 'sit-down'-acties uit protest tegen de arrestatie van geen grap- Tenminste niet volgens vakbondsleiders op grond van de noodtoestand. In reactie op de stakingen, die grote ene AndrePestiaux^d« heihuis ojj winkels als Ok, Checkers, Pick 'n Pay en Woolworths treffen, hebben een aantal leidende woont^Al maanden geleden ver- zakenfiguren een telex gestuurd naar de minister van wet en orde, Louis le Grange, drongen zich honderden rond zijn waarin zij om een ontmoeting vragen. huis om Jezus te aanschouwen. Het begon allemaal op 21 juli Ondanks het dringende karakter Eerder had hij dat verhaal als 'een van het verzoek, heeft Le Grange onzinnige bewering' van de hand tot nu toe geweigerd om te reage- gewezen. 'Wij maken ook fouten', ren. De intiatiefnemer i zoek, Tonny Bloom, verduidelijkte dat de arrestatie van vakbondslei ders slechts leidt tot een verscher- aldus Steward. Steward bevestigde tevens, dat er maandag duizenden pamfletten de zwarte woonwijk Mamelo- ping van de bitterheid onder het di bij Pretoria waren uitgestrooid, een plaats worden gereserveerd 1984, toen volgens Pestiaux Jezus voor tenten of nieuwe krotten. He- voor het eerst aan hem verscheen, len Suzman, het bejaarde parle- In zijn woonkamer. De Brusselaar mentslid van de oppositionele Pro- beweert dat die verschijning zich gressive Federale Partij, noemde daarna herhaalde. Niet een keer, het uitermate cynisch, dat de rege- niet tien, maar elke dag. De laatste ring haar beslissing om zwarte keer was op 14 juni vorig jaar. zwarte personeel en wil dat j middellijk worden vrijgelaten. door Ruud de Wit Het is onbekend hoe hoog het uc. aantal arrestaties is, sinds het uit- slissing van het Amerikaanse Huis de bevolking werd opge roepen om thuis te blijven en de huizen niet te verlaten. Eerder had lement Steward dit verhaal 'in strijd met elke waarheid' genoemd. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha reageerde gisteren op de be- vluchtelingen te veijagen uit blan ke gebieden baseert op een wet uit 1952, die net gisteren door het par- geschrapt. Pestiaux vertelde het overal rond en kreeg al gauw een trouwe schare volgelingen achter zich. Hy schreef een boek over zijn beleve- hij onder meer ver telt over zijn bekering tot het ka tholieke geloof in 1982, nadat hij te rugkeerde van een bedevaart. Toen Jezus Christus voor het eerst tot hem kwam, zou Hij ge zegd hebben: 'Door U zal mijn Hei lig Hart in Brussel een laatste keer genade verlenen voor het Laatste Oordeel. Haast U'. Pestiaux haast te zich. Zijn huis werd alras een waar bedevaartsoord. Niet alleen uit België maar ook uit de buurlan den kwamen - elke derde zaterdag van de maand - de gelovigen naar Watermaal. Zij zagen echter niets. Maar zorgden wel voor ergernis bij de minder gelovige omwonen den, die de tientallen auto's en zelfs autobussen op hun stoepen moesten dulden. Overleg tussen de politie en Pestiaux haalde niets uit. De man weigerde elke medewer king. Rijkswacht Omdat zaterdag een grote massa wordt verwacht wil burge meester Payfa tot hardere maatre gelen overgaan. Zoals een verbod op de bijeenkomsten voor Pes- tiaux's huis. Maar hoe dat te be werkstelligen. Het is toch te gek om de rijkswacht af te sturen op 10.000 of meer (bij)gelovige men sen die komen bidden in de voor tuin van een gewone Brusselaar. Een tijdje geleden toog Pestiaux met zijn aanhangers naar een ka pelletje - het Onze-Lieve-Vrouwe- van-de-Welriekendheid-kapelletje - in (hoe toevallig) het dorpje Je- zus-Eik. Toen de verantwoordelij ke pastoor echter bemerkte om wie en wat het ging, (rok hij zijn toe stemming om van de kapel ge bruik te maken in. De bijeenkom sten vonden daarna plaats op een grasveld in de buurt. Het wonder van Watermaal is niet het enige dat in België de ge moederen heeft beziggehouden. Begin dit jaar trok de familie Mat- thijs in Haaltert, bij Aalst in Oost- Vlaanderen, de aandacht. Op 17 ja nuari vloog in de woonkamer van deze mensen spontaan een Maria- beeldje in brand. Toen het beeld werd weggehaald trof men op de zwartgeblakerde muur afbeeldin gen van Christus, de duivel en een duif (de Heilige Geest?) aan. Vader Eddy Matthijs, die ziek in het ziekenhuis in Brussel lag, kwam de volgende dag wonder baarlijk genezen thuis. Het huis van de familie werd prompt een bedevaartsoord voor honderden gelovigen en belangstellenden. Hier hield de kerk zich minder op een afstand, want de pastoor in Haaltert verklaarde de genezing uit een wonder en de pijnen die Mat thijs in de rug had als een gevolg van 'de strijd tussen goed en kwaad'. Suggesties dat het beeld door an dere - wereldser - oorzaken in lich terlaaie is gegaan (er stonden kaarsjes voor, maar die zouden ge doofd zijn geweest) werden door Eddy Matthijs en zijn vrouw ver ontwaardigd tegengesproken. Zo als ook Pestiaux van geen twijfels wil weten. De duizenden die niets gezien hebben geloven hem blin delings. i de noodtoestand van Afgevaardigden, waarbij week geleden, maar de schattingen regaande economische sancties te- lopen uiteen van ruim 1000 tot gen Zuid-Afrika worden voorge- meer dan 5000. Het aantal doden in steld. deze eerste week van noodtoe stand staat nu officieel op 48, nadat het bureau van informatie gisteren had gemeld, dat de afgelopen 24 uur opnieuw drie personen om het leven zijn gekomen. De drie slachtoffers waren allen om het leven gekomen door ver branding. Een van hen is waar schijnlijk een blanke. Opvallend is dat het bureau van informatie blijft zeggen, dat het geweld sinds het uitroepen van de noodtoestand aanzienlijk is afgenomen, terwijl het dagelijkse gemiddelde aan slachtoffers dit jaar nog niet zo hoog is geweest. Op de dagelijkse persconferentie te Pretoria gaf het hoofd van het bureau van voorlichting, David Steward, toe dat een vierjarig kind afgelopen maandag in Soweto door hagel gewond was geraakt. PLAN (AP) - De Opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet-Unie, heeft gisteren haar tweedaagse zit ting besloten met de goedkeuring van het nieuwe vijfjarenplan. Het plan zet de richtlijnen neer voor een beleid van verhoging van de arbeidsproduktiviteit en moderni sering van de verouderde indus trieën. Dit zal moeten leiden tot een opleving van de Russische eco- "Het is duidelijk, dat het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden geen zier geeft om de belangen van de zwarte gemeenschap in dit land. Zulke maatregelen zullen slechts meer armoede en werkloosheid be werkstelligen", aldus Botha. Avondklok De regering Botha heeft per spe ciaal decreet bepaald dat er voor onbeperkte tijd in dertien distric ten rond Port Elizabeth in de Oost- Kaap in alle zwarte woonwijken een avondklok van kracht zal zijn van negen uur 's avonds tot vier uur 's morgens. In de krottenwijk Crossroads bij Kaapstad zijn gisteren buldozers begonnen met het opruimen van de uitgebrande krotten, het trieste resultaat van het geweld de vorige week, waarbij zeker 25 personen om het leven kwamen. Ook is aan de meer dan 50.000 vluchtelingen van dit geweld aan gezegd, dat zij hun tijdelijke onder komens in blanke gebieden moe ten verlaten. De regering wil hier mee bereiken, dat de voormalige Crossroads-inwoners niet terugke ren, maar vertrekken naar Khaye- litsha, een immense 'nieuwbouw wijk', welke zo'n 15 kilometer ver der van Kaapstad wordt gebouwd. Dat betekent overigens niet, dat StKs gukkis Iixnom wnJr"* 'SAZISO *8* MHlOfC het nieuwe de vluchtelingen ook allemaal i.. Plan, dat woensdag door premier nieuwe huizen in Khayelitsha ge- Nikolai Rizjkov aan het parlement huisvest zullen worden. Voor het overgrote deel van hen zal slechts Het strand bij Port Elizabeth is 'Slegs vir Blankes' In een referendum wees de blanke bevolking een voorstel maken aan de rassenscheiding af. dat zal zo blijven. „aai een eind te timmerlieden PARIJS - Frankrijks grootste geinschopper is gistermiddag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De veertigjarige Colu che was een verwoed motorrijder en bij een te snelle passeerbewe ging ter hoogte van Grasse aan de Rivièra werd hij door een vracht wagen gesneden. Volgens de poli tie ter plaatse was hij meteen dood. Fransen die inderhaast door tele visieploegen werden ondervraagd dachten dat ze voor de gek gehou den werden. En niet iedereen was even enthousiast over Coluche's artistieke opvattingen. Toch liet niemand er twijfel aan bestaan dat Coluche een 'man was die het hart op de juiste plaats droeg'. door Rudolph Bakker De afgelopen zestien jaar had Co luche bijna onafgebroken succes in de rol van de toffe jongen die overal lak aan had. Als scherts kandidaat voor het presidentschap in 1981 vertoonde hy zich op heel ernstige bijeenkomsten zo goed als bloot en stak er uit zijn achterwerk In zijn sketches ontwikkelde hij zich tot de paus van de platvloers heid en werd zijn ambtskostuum dat soort trappelpak met schouder banden, waar in vooroorlogse films huisschilders in ap» werden uitgebeeld. Coluche heette eigenlijk Michel Colucci en zijn vader, een huis schilder, was van Italiaanse af komst. Hij maakte al snel carrière in het volkscabaret,, waar hij Miou Miou ontdekte die zich ontwikkel de tot een van Frankrijk's nationa le filmsterren. Naarmate zijn populariteit bij de ene helft van de Fransen steeg en men hem bewonderde om zijn platte en schuine moppen, die hij in mitrailleurvaart wist af te rate len, vond de andere helft Coluche het toonbeeld van slechte smaak en wendde men zich geërgerd van zijn vaak smakeloze verkleedpar tijen af. Armen Terwijl hij als hoofdrolspeler in een reeks minder geslaagde rol prenten niet meer dan zijn eigen aanhang wist te boeien, slaagde hij er deze winter in het enthousiasme van alle Fransen te wekken met zijn actie voor een voedseluitde- ling voor de armen op nationale schaal. De volkse aard van Coluche raakte hier feilloos de juiste snaar. Tijdens een opzienbarende massa bijeenkomst verschenen de be langrijkste politici van alle partijen (met uitzondering van de commu nisten en de.nationaal-fronters) op het podium om Coluche hun steun toe te zeggen en het was een van de weinige momenten waarbij de ar- SAN MIGUEL (Rtr) - Bij een aan val op een kazerne in Oost-Salva- dor zijn gisternacht vijftig rege ringsmilitairen en 19 guerrillastrij ders gesneuveld of gewond ge raakt. Dit heeft een Salvadoraanse legerwoordvoerder bekendge maakt. Volgens kolonel Miguel Antonio Mendez heeft het verzet bij de aanval op de garnizoensstad San Miguel gebruik gemaakt van mortieren en mijnen. leros zouden 12 man hebben verlo- Militaire zegslieden in de hoofd stad vertelden dat de aanval vier uur heeft geduurd. Een comman dogroep had op het militaire ter rein mijnen gelegd, alvorens de ka zerne met mortieren werd be stookt. De Salvadoraanse lucht macht heeft de omgeving van San Miguel later op de dag gebombar deerd (vervolg van pag.l) De aanval op San Miguel, de hoofdstad van de gelijknamige Onofficiële militaire bronnen provincie, wordt de grootste opera- nu,n e - WASHINGTON - Het wrak is te- Radio-Venceremos meldde dat rQ„LffTflu„mon plateau, Een woordvoerder van de politie in Flagstaff kon niet schatten hoe lang dat zou duren. De dienst voor de nationale parken heeft 1 spraken van 57 doden aan de kant tie van het leger. Radio-Venceremos, FMLN de zender van de linkse guerrilla- dit jaar genoemd. Vol- i legerbericht dat in San xvauiu-veuueieuius Uieiuue uai rpehtwlrnmAn nn de guerrillastrijders de kantoren X™Zfdfrand'van^dêkloof dag in allerijl een grote opslag- dat bijna vijftien kiometer breed Plaats gereed gemaakt waar de li- en 1500 meter diep is. In totaal zyn 25 slachtoffers te betreuren. beweging, stelde het aantal doden Salvador werd verspreid werd de en gewonden aan de zijde van het aanval uitgevoerd toen de meeste leger op ten minste 253. De guerril- soldaten sliepen. terrein van de legerplaats hebben guerrillabeweging vernietigd. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade deelde mee dat zich vijf Amerikaanse mi litairen in de kazerne bevonden, ~j maar dat geen van hen gewond is GOOr geraakt. chamen tijdelijk kunnen worden neergelegd. Henk Kolb IGGI zegt ruim 2.5 miljard dollar toe donesische regering dat de bank kwalificeert als 'inefficient en half slachtig'. „De tijd is gekomen dat Indonesië een strak doeltreffend economisch beleid volgt en een deugdelijk op export gerichte in dustrie", aldus de Wereldbank. De Indonesische regering heeft in het verleden haar begroting gefi nancierd met olie-inkomsten, DEN HAAG - Indonesië heeft voor het begrotingsjaar 1986/'87 ruim 2,5 miljard Amerikaanse dollar aan fi nanciële toezeggingen gekregen van de IGGI, de intergouverne mentele groep voor hulp aan Indo nesië. Vorig jaar bedroeg dit hulp- bedrag 2,4 miljard dollar. door Bob Mantiri Minister Schoo van ontwikke lingssamenwerking maakte dit gis termiddag bekend na afloop van de tweedaagse bijeenkomst. Het is de 29e vergadering van de IGGI, waartoe behalve Nederland, dat voorzitter is behoren, de Verenigde Staten, Japan, Australië, Nieuw- Zeeland Canada, Engeland, Frank rijk, Italië, Zwitserland, Oosten rijk, Spanje alsmede internationale bankinstellingen als de Wereld bank, Aziatische Ontwikkelings- MARSEILLE (AP) - De drie Bel- bank, het VN-ontwikkelingsbu- gen die de Franse politie woens- De bergers van het sheriffs bu reau van Flagstaff en de parkpoli- tie, die over het natuurmonument de supervisie heeft, werden bijge staan door een rampenteam van de FBI eiï artsen, die geoefend zijn in de procedures van identificatie Minister Schoo benadrukte dat ^L^,"^r^„^ferafdruWten- ondanks de zorgwekkende econo- botstructuur en 8eblt- mische situatie Indonesië over vol- Ook de Nederlandse consul-ge- doende deviezen beschikt (ruim elf neraal in Los Angeles, Lagendijk, miljard dollar) en de kredietwaar- is gisteren naar Flagstaff gereisd, digheid van het land niet in het ge- om de politie te assisteren. Specia- dln6 ls listen van het Amerikaanse bureau Nederland gaf het voorbeeld vooF de burgerluchtvaart FAA, flHem mei oiie-mKomsien, maar door een hedrag van 179 miljoen P.r°^5«?hff °orzaak van de ramP daar is een dramatische verande- gulden toe te zeggen voor het ko- le acr"ernaien. ring in gekomen na de scherpe val mend begrotingsjaar, wat 19 mil- van de olieprijzen. Joen meer is dan vorig jaar. Arke Reizen, die de trip van de Nederlanders organiseerde, wil de lijst met de namen van de omgeko- men toeristen niet bekend maken zolang niet alle familieleden eerst op de hoogte zyn gebracht. Een aantal van hen is per auto op vakantie-reis door Europa en der halve moeilijk te bereiken. De vliegtocht maakte overigens geen deel uit van het reisprogramma. Reisleider Robert Brouwer, een Nederlander die werkt voor Ameri can Express in New York, is in middels met de resterende leden van het reisgezelschap doorgereisd naar New Orleans. Het kleine passagiersvliegtuig van Grand Canyon Airlines, die vanuit Las Vegas rondvluchten or ganiseert boven de weg die de Co- lorado-rivier zich in de loop van miljoenen jaren in kleurrijk ge steente heeft gekerfd, kon twintig tiest geen poging deed het eeuwige 'j ongens-onder-mekaar-gezicht' te zetten dat zijn handelsmerk gewor den was. Kort voor deze bewonderswaar- dige manifestatie was Coluche bij na de gevangenis ingedraaid nadat hij een politie-agent had staan uit schelden en ook zijn aanhang was er niet bijster gelukkig mee toen hij een keurige columniste van de rechtse 'Figaro Magazine' voor hoer uitmaakte en haar een glas water in het gelaat wierp. Het ra dio-station 'Europe 1', waar de clown iedere dag onder vet gelach van een klein publiek voor de mi crofoon uit zijn moppentrommel debiteerde, raakte in verlegenheid, maar zette het succes-optreden voort. passagiers vervoeren. Voorlopig Het succes van Coluche deed de f L Ca^P? Autaes de vraag rjjzen naar de aard van de vluchten opgeschort. Eerst moet humor die de Fransen eigen is. De de oorzaak van het ongeluk be- kend zyn. Het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart heeft zijn bestaan te danken aan de botsing van een DC 7 en een Lockheed Constella tion boven de canyon in 1956. Daarbij kwamen 123 mensen om. De piloten probeerden beiden hun passagiers een beter uitzicht over de canyon te gunnen. Tijdens de rondvluchten met he likopters en kleine vliegtuigen, da len de wentelwieken soms tot vlak boven de bodem van de canyon. Op het brede punt waar het onge luk woensdag gebeurde, vliegen ook de propeller-toestellen dik wijls enkele honderden meters on der de bovenste rand. Volgens de FAA gebeuren jaarlijks ongeveer tien ongelukken tijdens de rond vluchten. Het bureau voor de bur gerluchtvaart noemde in 1985 als oorzaken het raken van kabels, sneldalende wolken die verhinde ren dat vliegtuigen tijdig klimmen en pogingen om te snel boven de granieten muren van de canyon uit te komen. 1 waarop hij het gezag, en de verkrampte deftigheid van de be roepspolitici gewelddadig door het slyk sleurde, was overigens wel een doeltreffend antwoord op het historische onbehagen dat de Fransman voelt voor de clan die hem regeert. De dood van Coluche laat een vreemde leegte op het toneel van de Franse samenleving van de ja ren '80 na. De heel eigen invloed die hij had strekte zich aanzienlijk verder uit dan de duistere zalen waar 's avonds mensen voor geld aan het lachen willen worden ge maakt. i UNDP en het IMF. dagavond in Saint-Tropes arres- Bij de beoordeling van de hoogte teerde behoren niet tot de bende t Indo- i de financiële steun nesië is uitgegaan v van de Wereldbank, rig aandacht werd besteed economische problemen: de Soeharto-regering werd gecon fronteerd. De scherp gedaalde olieprijzen, de koersval van de dollar, de afne mende vraag op de internationale dus nog steeds niemand is opge- grondstoffenmarkt van tin, hout en pakt, pleegde eind september vo- rubber en andere non-olieproduk- rig jaar twee roofovervallen op su* ten heeft een tekort van 3,9 miljard permarkten in de omgeving van doen ontstaan in de ontwikkelings- Brussel en schoten daarbij acht begroting. In het 200 bladzijden tellend rap port van de Wereldbank wordt on Het woensdag gearresteerde trio werd aangehouden in verband met een schietpartij begin deze maand in Stavelot (Zuid-België), waarbij twee politieagenten gewond raak ten. Ook worden zij verdacht van geweldadige roofovervallen in Charleroi en Verviers. Tegen het drietal loopt een door Interpol ver spreid Belgisch arrestatiebevel. Volgens zegslieden zijn de Belgen, Eric S.(22), Jean-Charles V.(25) en Pietro M.(21), drie dagen gescha duwd door de samenwerkende po- lities van Marseille, Toulon en St. Tropez. Bij hun aanhouding waren de v drie in het bezit van een gestolen mensen dood. Ruim een week later auto en Yalse papieren. Voor deze Nijvel, zoals eerder in Franse het rapport politiekringen was gesuggereerd, uitvoe- Dit hebben de openbare aanklager aan de in Verviers en zijn collega in Nijvel gisteren bekend gemaakt. Ook an dere Belgische en Franse autoritei ten spraken het bericht later tegen. De Bende Nijvel, gewoon felle kritiek geleverd op bloede acht het economische beleid twee kinderen. overval op Alost in koelen neer, onder overtredingen zullen ze in Frank rijk worden voorgeleid en in af wachting van hun uitlevering in hechtenis blijven. - Reddingswerkers doorzoeken de resten van het neergestorte toestel in de Grand Canyon. Intimiteiten op werk in VS vorm van discriminatie WASHINGTON (Rtr) - Onge- wenste intimiteiten op het werk zyn een vorm van discri minatie en daarom in strijd met de wet. Deze uitspraak heeft het Amerikaanse Opperge- rechtshof, het hoogste rechts college, gedaan in een proces dat een vrouwelijk personeels lid van een bank had aange spannen tegen haar chef. De vrouw beschuldigde de man ervan haar seksueel te hebben misbruikt. De chef ont kende dit en een rechter achtte de aanklacht in eerste instantie ongegrond. Een hof van beroep stelde de klaagster echter in het gelijk. Het Opppergerechtshof heeft deze uitspraak, die gezien wordt als een belangrijke over winning voor de voorvechters van vrouwenrechten, nu beves tigd. De negen rechters van het Oppergerechtshof oordeelden unaniem dat de wet iedere sek suele discriminatie op het werk verbiedt. Dit geldt dus ook wanneer een vrouw 'seksueel wordt lastiggevallen en dit een vijandige sfeer schept'. 'Het is buiten kijf dat iemand seksueel discrimineert als hij een onder geschikte seksueel lastigvalt wegens de sekse van de onder geschikte', zo staat in het von nis.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7