Ruimte voor homoseksuele leerkrachten Euthanasie-kwestie is vrijwel geregeld Model-ontruiming Amsterdam verloopt zonder incidenten Suriname wijst 'verdachte' verslaggevers het land uit Roerend weerzien in Den Helder na reis marine van vijf maanden Prominente leden ICTO kritiseren huidige koers VRIJDAG 20 JUNI 1986 BINNENLAND PAGINA 3. KOV over wet gelijke behandeling DEN HAAG (ANP) - De Katholieke Onderwijsvakorgani satie (KOV) is voorstander van een wet gelijke behande ling zonder ontsnappingsclausule voor confessionele schoolbesturen. Discriminatie op welke grond dan ook acht de KOV volstrekt onaanvaardbaar. „De homoseksue le leerkracht moet dezelfde behandeling krijgen als elke andere leraar of lerares. Overigens is dat al lang ons be leid". onderwijs worden gestreefd naar Den Haag bij de een klimaat waarin de homo- en de KOV-nota ho- heteroseksuele docenten gelijk- Dit zei hoofdbestuurslid H. Brink man gisteren presentatie moseksualiteit. Daarin stelt de waardig kunnen werken, KOV zich ten doel in het onderwijs en binnen de Nederlands Katholie ke Schoolraad de aanvaarding van homoseksualiteit te bevorderen. Volgens de KOV hebben confes sionele scholen niet de vrijheid in hun benoemings- en ontslagbeleid te discrimineren op grond van ge- Ook moet er binnen het katholieke slacht, ras, huidskleur of seksuele geaardheid. Zij mogen dit W oubruggenaar moet motor Mike Hailwood teruggeven op grond van de uitdrukking daar- i een bepaalde manier van le- Krakers hadden gisteren voor een te ontruimen pand aan de Amsterdamse Van Bossestraat een levende ketting als barricade gevormd. Aan de ME de ondankbare taak de krakers weg te rukken. Het was de tweede 'model-ontruimingvan de Amsterdamse politie. (foto anp> Besturen van bijzondere scholen mogen wel selecteren op gods dienst en levensbeschouwing, maar in dat geval gaat het om de lwerksituatie. Die vryheid blijft recht overeind staan, aldus Brink- AMSTERDAM (GPD) „Nog tiebusje met de agenten (in nor- man. Maar het is niet toegestaan even en het wordt een folklore. Met maal tenue) werd nog wel beko- consequenties te verbinden aan za- dit weer is het best aardig". Genie- geld en uit de straat verdreven, en ken die buiten het onderwijs en in tend van het zonnetje leunt een vanuit een belendend pand werd de pnvésfeer liggen, aldus Brink- Amsterdamse ME'er tegen een een vuilniszak op de agenten ge- man- Het gaat het KOV er om het vensterbank in de Van Bossestraat gooid, die doel miste, maar daarna DEN HAAG/WOUBRUGGE kwaad van discriminerend gedrag in de Amsterdamse Staatslieden- was het een zaak van rukken en (GPD)-De weduwe van de in 1981 te voorkomen en dat kan alleen via buurt. Aan de overkant van de trekken voor de politie om de men- r 20 zijn collega's selijke kluwen voor de portiek van i half uur bezig om de deur het gekraakte pand te verwijderen. overleden legendarische motor- de wet gelijke behandeling, aldus straat, op coureur Mike Hailwood eist in een de KOV-bestuurder. kort geding een racemotor van haar man terug, die na zijn dood in handen is gevallen van de Wou- brugse garagehouder J. Keessen. pij,' Zij wil weten hoe de motorhande- Uil LI" gllj JJ l laar aan de racemachine van de m m meervoudig wereldkampioen is in nil IfoticcnAi gekomen en waar de onderdelen 111 mJ ^dlISSJJCl zijn waarvan de Woubruggenaar mm, l7- -, heeft verklaard dat die niet meer in \l/ k -Vflft I ttl I zijn bezit zijn. De erven vanllail- litylltCU wood zeggen een emotionele band dvdc a „m, i. te hebben met de motor, een zes u 5 cilinder Honda 250 cc. en deze aan ?e supermarkt Mbo, waarbij de klanten in alle dertien vestigingen kers kontakt met collega's in het belendende pand, van waaruit voortdurend sirenegeluid en har drock muziek klonk. Eenmaal bo ven stond er in de kamer een bloe metje klaar voor de politiemensen. Achter de schermen werd er intus sen bij de politie druk gediscus- DEN HAAG (GPD) - De onderhan delaars Nijpels (WD) en De Vries (CDA) zijn gisteren flink opgescho ten bij het zoeken van een oplos sing voor de moeilijkste kwestie in de kabinetsformatie: de euthana sie. Zowel Nijpels als De Vries spraken van „goede vorderingen". De onderhandelingen werden gisteren gevoerd aan de hand van een voorstel van informateur De Koning. Dat voorstel behelst deels procedurele, deels inhoudelijke suggesties voor een oplossing. Volgens de woordvoerder van de informateur strekken de inhoude lijke suggesties zich uit tot de min der principele kanten van het vraagstuk. Het gaat daarbij onder meer over de zorgvuldigheidsei sen, bijvoorbeeld rapportage, de verantwoordelijkheid van arts en verplegend personeel, die bij de toepassing van euthanasie in acht moeten worden genomen. Van het principiële aspect - on der welke omstandigheden is eu thanasie toelaatbaar - moet de pro cedure geregeld worden. Daarbij zullen de 'proeve' van het kabinet en het advies van de Raad van Sta te daarover vrijwel zeker een be langrijke rol spelen. Het ligt, aldus de woordvoerder, wel in de bedoeling dat er in de ko mende kabinetsperiode, wetge ving tot stand wordt gebracht. Een 'Anti-racisme lessen schieten vier jaar durende 'pas op de plaats' is nu niet aan de orde. Hij beklem toonde overigens dat de zaak nog niet helemaal in kannen en krui ken is: er zal nog minstens één maal over gesproken worden. Een oplossing over het mediabe leid en de wet gelijke behandeling is nog geen stap dichterbij geko men. Bij de media concentreren de problemen zich op de al dan niet commercialisering, eventueel op termijn, van een derde tv-net. Bij de wet gelijke behandeling met na me op de discriminatie van homo seksuelen door scholen van het bij zonder, christelijk onderwijs. Vandaag staan deze onderwer pen opnieuw op de agenda. Dan zal ook voor het eerst gesproken wor den over het onderwijsbeleid. De fractiespecialisten hebben daartoe voorstellen ingediend die onder meer een verhoging van de college- en schoolgelden inhouden. W agenbegeleidsters voelen zich onveilig AMSTERDAM (ANP) - De zoge noemde wagenbegeleidsters van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf GVB in Amsterdam komen niet toe aan hun hoofdtaak - veiligheid verschaffen aan de passagiers - om dat zij zichzelf niet veilig voelen. De vrouwen klagen bovendien over ongewenste intimiteiten, ra cisme en discriminatie. Dit blijkt uit een stagerapport over het werk van de wagenbegëleidsters. van het tot een vesting herbouwde Met vier man tegelijk werd steeds sieerd over de vraag of niet gelijk- 1 1^1 tijdig ook de gekraakte politiepost tlllll QOCl VOOFD11 aan de Overtoom moest worden t zich achter een cor- buiten de afzetting. Onder die de- tijd leeg en werd door de politie in- don van politiemensen met de be- monstranten ook de pastor uit de cidenteel gebruikt als opslagruim- kende schilden. buurt in wit gewaad en -als laatste- te. De tweede 'model-ontruiming' gis- de 81 jarige mevrouw Vestdijk, die teren in de Staatsliedenbuurt - die gezeten in haar stoel onder het uit- algemeen geldt als ccn van de bol- roepen van 'Gestapo's', werd opge- werken van de kraakbeweging - tild en afgevoerd, kan geslaagd worden genoemd. Er BiJna een uur hadden agenten nog werden geen arrestaties verrichten nodig om zich een toegang tot de er viel slechts één gewonde: een bewuste etage op een-hoog te ver demonstrant, die buiten de afzet- schaffen. Een hele reeks deuren, Wethouder Van der Vlis (ver keer) en de directie van het Ge meentelijk Vervoer Bedrijf hebben besloten een vertrouwenspersoon GRONINGEN (ANP) - Het aanbod aan te stellen vanwege de gesigna- van lespakketten „anti-racistische leerde problemen. Het stagerap- Toen om drie uur gistermiddag of ficier van Justitie mr. De Kruyff in het kort geding de krakers in het ongelijk stelde, kreeg de politie groen licht om ook dit pand te ont ruimen. Die actie verliep pro bleemloos. Inmiddels waren ting met zijn been bekneld raakte afgewerkte olie en pure stront wa- derhoudsploegen van de gemeente tussen de bumper van een politie- busje en een betonnen paaltje. Later op de avond werd ook een pand aan de Overtoom door de ME ontruimd, nadat eerder de Amster damse officier van justitie in een kort geding ook hier de krakers in het ongelijk had gesteld. De 'model-ontruimingen' lijken voor de Amsterdamse politie een nieuwe strategie te worden. Het gaat daarbij om ontruimingen in opdracht van de officier van justi- het land de uitslag van het we- Het is de familie Hailwood overi- reldkampioenschap voetbal kon- gens een raadsel hoe de motorfiets den raden, is door ingrijpen de ge in handen van de Woubrugse gara- meentepolitie in Tilburg voortijdig gehouder is gevallen. De Woubrug- beëindigd. Volgens een politie- genaar zegt echter dat de motor woordvoerder is het spel in strijd niet langer in zijn bezit is en dat de met de wet op de kansspelen, onderdelen over de hele wereld Het voorspellen van sportuitsla- zijn verspreid. De advocaat van gen, waaraan prijzen zijn verbon- Pauline Hailwood eist van Keessen den, is alleen voorbehouden aan de prijs te geven waar de motoronder- Nederlandse sporttotalisator. De delen zich nu bevinden en hoe hij wedstrijd werd gehouden in alle aan de machine is gekomen. Kees- dertien vestigingen van de Miro in sen heeft eind april laten weten bet hele land. Via formulieren be. In de kraakbeweging worden hieraan gehoor te willen geven, moesten de klanten invullen welke ontruimingen waar een rechtszaak maar sindsdien niets meer van zich voetbalploegen er op de eerste, aan vooraf is gegaan, betwist. Vol- laten horen. tweede en derde plaats gaan eindi- gens de krakers zou de politie in igen in het WK-toernooi in Mexico, feite de speculanten in bescher- «ütj bomende De hoofdprijs zou 500 gulden zijn, minÊ nemen. ^H^^lag^Ld„e,PreSldent én IMtede" B'\T m°delontmiming treedt de lijk 50 maal 25 gulden en 100 lede- politie weliswaar met veel machts- ren voetballen. vertoon op, maar uitgangspunt is De organisator van het spel, in dat geweld wordt voorkomen. De opdracht van Miro, is John de Mol eerste ontruiming was in de Groen produkties in Hilversum. In een van Prinstererstraat, een paar stra- reactie verklaarde woordvoerder ten van de Van Bossestraat verwü- Looykens in het geheel geen reke- derd. Pers en buurt werd ruim te- ning te hebben gehouden met het voren van de plannen op dehoogte alleenrecht van de Nederlandse to- gebracht. Na een eerste poging van to. „Ik heb tientallen keren soort- agenten met de platte pet om de DEN HAAG - Anderhalf iaar ge- geliike spelletjes georganiseerd, woning ontruimd te krijgen, volg- vangenisstéaf is gisteren ioor de z0??er e.mg„e moeilijkheden met de de het wegdragen van de demon- Haagse rechtbank geëist tegen P j' te hebben gehad aldus stranten uit de menselijke blokka- twee leden van een Scheveningse oykens ze' ke' „kinderach- de. Daarbij kwam het tot inciden- bende van ze^dietn wfsseéende^a tig" te vinden van de politie om ten. menstelling honderden inbraken £™d^nschuldlg sPelletJe" te ver" In de Van Bossestraat gisteren ver- i als hindernissen opgeworpen. 31 druk doende i Via een draadje van een intercom straat de etage weer hadden vier achtergebleven kra- woonbaar te maken. van de Haagse rechtbank. Anderhalfjaar cel geëist tegen Scheveningse bende vorming" is zo verschillend dat het nog de vraag is of zy in hun opzet, het bestrijden van racistische voor oordelen, slagen. Omdat het aan bod zo verschillend is hebben leer krachten in het voortgezet onder wijs moeite met het kiezen van het juiste lespakket. Dit stellen de me dewerksters van de vakgroep maatschappijleer van de universi teit van Groningen M. Min en N. Nooter naar aanleiding van hun boekje "Zwart/wit onderwijs 2". In het boekje beoordelen, beschrijven en vergelijken zij twintig lespak ketten rond het thema r; racistische vooroordelen, port noemt als grootste knelpunt 'voor de wagenbegeleidsters het lijngebonden werken, dat wil zeg gen een of twee wagenbegeleid- (st)ers vast op een wagen. Wagenbegeleidsters worden ook seksistisch en racistisch benaderd door hun collega's. Dat geldt met name ook voor de mensen die de wagenbegeleidsters opleiden. Het stage-onderzoek omvatte 75 vrou wen, van wie de helft klachten had. Bij het GVB in Amsterdam werken 600 jongeren als wagenbegeleider. Vijftig procent van hen is vrouw of van buitenlandse afkomst. op haar geweten heeft. Het gebied waar de bende opereerde besloeg Leiden en regio, de bollen- en Rijn streek, Den Haag en het Westland. Bij elkaar is voor zo'n kleine zeven ton aan goederen buitgemaakt, voornamelijk uit woningen. Eerder werden al twee leden van de bende tot twee en tweeëneenhalf jaar cel veroordeeld. De twee bendeleden, 29 en 34 jaar oud, die gisteren terecht ston den werd respectievelijk vijf inbra ken in Den Haag en zeven gevallen van heling telastegelegd. Maar de ene verdacht had ook al 25 kluis- kraken op zijn naam staan en de ander 19 gevallen van heling. Volgens de politie is met het op rollen van de bende het aantal dief stallen in de streek enorm terugge lopen. Overigens is het onderzoek in de zaak nog niet geheel afge rond. De rechtbank doet drie juli uit spraak. Berechting SS'ers Oekraine gevraagd liep alles veel beheerster. Het poli- Een buurtbewoonster, de 81-jarige mevrouw Vestdijk, had zich uit sym pathie met de krakers in een stoel voor het kraakpand geposteerd. Zij weigerde die te verlaten en werd met meubelstuk en al door de ME opge tild. (foto ANP) PARAMARIBO/DEN HAAG rige week woensdag gearresteerd (ANP) - De twee journalisten van in Alibina, aan de grens met Frans het weekblad Nieuwe Revu, die Guyana. Zij werden beschouwd als vorige week woensdag in Surina- spionnen en beschuldigd van me werden aangehouden omdat zij staatsgevaarlijke activiteiten. De zich schuldig zouden hebben ge- aanklacht luidde: voorbereiding maakt aan staatsgevaarlijke activi- van een omwenteling vanuit het teiten, worden het land uitgezet, buitenland, valsheid in geschrifte Dat is gisteren vernomen van de en voorbereiding van een opstand Surinaamse advocaat van het tegen het gevestigd gezag. In Para tweetal, mr. H.E.Struiken. maribo is vernomen dat de twee VerslafffTpvpr Pipt*»r fitnrm* Pn contact hebben gezocht met Ron- fo^graafGerardwésselmoeten >*«-«*»*■ ff Suriname, gerekend vanaf gister- ^a^.en £u tegenstander van le- middag, binnen 24 uur verlaten. die z'ch fet Vandaag vertrekt een SLM-toestel vanuit Paramaribo naar Amster- m dam. Het is te verwachten dat zij Storms en Wessel zyn met een met dat vliegtuig naar Nederland i"ens^?™ zullen terugkeren. De twee journalisten werden LVOV (ANP) - De Krivitsji, een dorp in het westen van de Oekraïne, hebben in een open brief aan de Nederlandse re gering gevraagd Nederlandse SS- soldaten te berechten wegens een massamoord onder burgers in het dorp. Dit heeft het Russische pers bureau Tass gisteren gemeld. De 70-jarige Emilia Onisjkiv ver klaarde tijdens een bijeenkomst van de boeren in Krivitsji dat op de eerste dag van de bezetting, 2 juli 1941, Nederlandse SS-soldaten het dorp omsingelden. Ze staken het in brand, en schoten en wierpen handgranaten naar huizen. Later begonnen ze jacht te maken op vrouwen, ouderen en kinderen die niet konden ontsnappen. DEN HELDER (GPD) - "Als je na vijfenhalve maand de haven van Den Helder weer binnenvaart en je ziet na zo'n lange tijd weer de Lan ge Jaap-toren dan doetje dat toch wel wat. Zeker voor degenen die in w Den Helder wonen. Meer dan vijf Sjanghai), Japan, Zuid-Korea maanden van huis is een hele tijd. tenslotte Indonesië. Het was een boeiende reis, maar ik ben bl*j dat ik er weer ben". begin januari uit Den Helder. In to taal zo'n 1100 marinemensen gin gen richting het Verre Oosten. Via de Middellandse Zee, het Suezka- naal naar Sri Lanka en vandaar Singapore, China (havenstad Suriname binnengekomen. Aangenomen wordt dat zij bij de Surinaamse consul in Frans Guya na een ander beroep dan journalist hebben opgegeven. Volgens de hoofdredacteur van Nieuwe Revu, Derk Sauer, hebben de twee zich onmiddellijk na aankomst in Para maribo bij de autoriteiten echter aangemeld als journalisten. Zij zouden daarna enkele politieke lei ders hebben geïnterviewd en zelfs hulp hebben gekregen bij het ma ken van foto's in de Assemblee. In een bericht van het Surinaam se officiële persbureau SNA werd Korporaal René Ellens heeft tra nen in de ogen als hij vanaf het fre gat De Ruyter in de verte zijn woonplaats ziet liggen. Hij moet nog even geduld hebben voordat hij aan wal kan gaan, want het fre gat en vier andere marineschepen die na een lange tocht door het Verre Oosten gisteren weer de thuishaven bereikten liggen op dat moment nog buitengaats. Behalve een intensief oefenpro gramma was het Nederlandse be drijfsleven ook nauw bij deze reis betrokken. Een reis die werd ge maakt onder de naam 'Fairwind'. donderdag gemeld dat "de Neder- T landse spionnen de dans zijn ont- In de havens die de Nederlandse sprongen". Er werd gesteld dat tot marineschepen aandeden gaf op de vrijlating is besloten op grond dat moment ook het industriële ap- van de „oude Nederlandse kolonia- paraat uit ons land acte de présan- le wetten". Deze wetten passen ce met een uitgebreide expositie, niet meer in huidige omstandighe- met als doel het bevorderen van de den in Suriname, zo stond in het Nederlandse handelsactiviteiten. SNA-bericht. DEN HAAG (ANP) - Drie promi nente kerkelijke leden van het co mité van advies en aanbeveling van het ICTO zijn het volstrekt on eens met de koers die het ICTO on der het voorzitterschap van mr. J.L. Janssen van Raay vaart. Prof. dr. W.H. Velema heeft het bestuur in een brief laten weten al zijn acti viteiten voor het ICTO voorlopig Er moeten nog wat kleine werk- stop te zetten. Prof. dr. J. Douma zaamheden worden verricht maar „trekt zijn consequenties" als daarvoor bestaat weinig animo. De Janssen van Raay voorzitter blijft bemanningsleden hebben een wens: zo snel mogelijk van boord. Op de kade wachten de ge zinnen, vriendinnen of vrienden, de ouders en ook veel ooms en tan tes. Uit alle delen van het land. Tal van spandoeken wapperen in de wind. Op een ervan de woorden: Jan, wij staan hier. Het is een fami lie uit het Brabantse Moergestel allemaal precies is. Ik heb mijn vrouw uit elke haven even gebeld. 1 oen zijn vader wegging, was Jean Paul Franssen 6 maanden oud. Dat is wel 20 keer gebeurd", aldus Gisteren kwam papa na een reis van vijf maanden in het Verre Oosten de 32-jarige Ellens. weer thuis en was verbaasd dat zijn pet nu al past op het hoofd van zijn Het marine-eskader inclusief het zoontje. De foto werd gemaakt bij de aankomst van het Nederlands eska- bevoorradingsschip Poolster met der van de marine gisterochtend op de rede van Den Helder. (foto anp> een gemengde bemanning, vertrok en ds. H.G. Abma „denkt sterk in de richting van Douma en Vele- Dr. Velema, hoogleraar ethiek aan de Christelijke Gereformeerde Theologische Hogeschool in Apel doorn, stuit vooral het eigenmach tige optreden van voorzitter Jans sen van Raay tegen de borst. „Hij heeft mensen van het ICTO uitge- t,weer weten hoe het thuis rangeert*, die zich vanaf het begin heel actief voor het comité hebben ingezet", aldus Velema. De hoogleraar heeft bovendien sterk de indruk dat de voorzitter niet in goed overleg met zijn be stuursleden te werk gaat. Hij schaart zich volledig achter de vier bestuursleden die vorige week uit het ICTO zijn gestapt. Eén van de redenen voor deze beslissing was het feit dat onder de.huidige ICTO- voorzitter de band met de kerken is verwaarloosd. De hoogleraar heeft nog niet de finitief alle banden met het ICTO verbroken omdat hij de indruk heeft dat binnen het interkerkelijk comité de vier bestuursleden meer aanhang hebben gekregen dan was gedacht. „Ik wacht dus nog even af wat er op de komende vergadering wordt besloten", aldus Velema. Ook dr. J. Douma, hoogleraar ethiek aan de Theologische Hoge school van de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt in Kampen, vindt dat het ICTO te veel een politieke organisatie wordt. „Het comité moet meer een bezinningscentrum zijn", aldus Douma, die er aan toe voegt dat het ICTO ook wel wat meer naar tweezijdige ontwape ning zou kunnen streven dan wat Janssen van Raay voor ogen staat. Ds. H. G. Abma, oud-fractievoor zitter in de Tweede Kamer van het SGP, heeft grote moeite met de huidige koers van het ICTO. „Ik voelde me indertijd tot het ICTO aangetrokken omdat het comité tweezijdige ontwapening voor stond", aldus Abma. Het ICTO houdt zich volgens hem teveel met andere dingen bezig. Het ICTO-bestuur hoeft de ver gadering van de verenigingsraad op 28 juni niet naar de oorspronke lijke datum van 21 juni te verplaat sen. Dit heeft de rechtbank in Alk maar beslist in een kort geding dat twee leden van de verenigingsraad tegen de vereniging hadden aange spannen. Het uitstel van deze ver gadering met een week noemden zij een bestuurlijke wandaad, waardoor de oppositie binnen het ICTO onevenredig zwaar werd be nadeeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5