Onbegonnen Werk Geen bedrijven van buiten in Kantorenhuis Gevraagd: oppositieleider met oog voor verschillen Helft complex verhuurd Gebouw RIAGG 'het mooiste van Leiden' PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 20 JUNI 1986 Leidse kroniek door John Kroon Tijdverdrijf De poppekasterigheid in de Leidse gemeenteraad kent kenne lijk geen grenzen. PvdA, VVD en Links Leiden hebben na veel geürm een pro gramma in elkaar getimmerd en een college gevormd. Deze week legden zijn hun werkstuk voor aan de nieuwe raad. Het was de bedoeling, aldus de drie partijen dat 'de oppositie' waarmee dan vooral het CDA wordt bedoeld) daar tegenin zou gaan. Een leuk tijdverdrijf je voor de partijen die de macht hebben, want ge luisterd naar de argumenten van die oppositie wordt er niet of nauwelijks, dat hebben de afgelo pen vier jaar pijnlijk duidelijk gemaakt. Het debat was dus bij voorbaat niet meer dan een mengeling van franje en folklore. CDA-fractieleider Walenkamp heeft zich dit keer echter de rol van dood-van-pierlala niet laten aanleunen. Hij heeft, kort en vrij moedig samengevat, gezegd dat ze de boom in kunnen met hun college-program en dat hij het be leid wel zal beoordelen op basis van de raadsvoorstellen die hem bereiken. Verstdndig van die man, zou je zo zeggen. Want waarom moeite doen voor niets? In Walenkamps geheugen zullen ongetwijfeld de woorden gegrift staan die PvdA- wethouder Bordewijk nog niet zo lang geleden in een of ander or gaan voor bestuurders liet opne men: als er een college-program is, valt er voor de oppositie-par tijen op zijn hoogst wat onbeteke nends in de marge te rommelen en verder kunnen ze het wel ver- géten. Hij schreef het natuurlijk wat regentesker, maar daarop kwam de boodschap neer. Tijdverdrijf (2) Je zou verwachten dat de PvdA heel gelukkig zou zijn met die gaan-jullie-je-gang-maar hou ding van Walenkamp. Je kunt immers lekker opschieten. Maar zie nou toch eens: PvdA en Links Leiden blijken helemaal niet blij. Ze verwijten Walenkamp (en zijn CDA) "moedeloosheid" en zijn ontstemd dat hij de taak die zij hem hadden toegedacht niet met gloed en overtuiging op zich wil nemen. Ach ja, wat blijft er zo over van het parlementje spelen? De PvdA doet nu een beetje denken aan de jager die met zijn beste geweren in het kreupelhout staat, maar tot zijn ontgooche ling moet constateren dat wild en gevogelte niet komen opdagen. Op zoek naar iemand die de oppositierol wel zou willen ver vullen, klopten PvdA en Links Leiden bij D66 aan. Toe nou, jon gens asjeblieft. D66 bleek bereid inhoudelijk het een en ander op te merken, waarna deze club uit voerig geknuffeld werd door PvdA-fractieleidster Marietje van der Molen. Juichend wérd geroepen dat bij D66 en niet bij het CDA De Nieuwe Oppositielei der was opgestaan. Het is natuurlijk je reinste flauwekul. Los van het feit dat D'66 maar twee zetels heeft, heb ben de Democraten nooit wat ge zien in het gesteggel om het ge steggel van de oude, gevestigde partijen. Fractieleider Jan Hoe- kema is iemand met een rustige, zakelijke stijl van politiek-be- drijven en van nieuweling Lan- digde hij in de raad met verve de kleuren van de PPR, maar een aantal jaren terug vroeg hij overschrijving naar de PvdA, omdat je in je uppie nu eenmaal geen vuist kunt maken. Die bezat de PvdA wel, bovendien staken ze er daar nog een mooie roos in. Beijen is ijverig en geslepen. Zijn eigen fractie zal vermoede lijk meer last van hem krijgen dan welke andere ook, want hij staat bekend als een behoorlijke doordrammer. Wat jammer ei genlijk dat hij geen overschrij ving heeft gevraagd naar het CDA: hij zou de Ideale Oppositie leider zijn, naar wie de PvdA zo zegt te snakken. Het eerste doel dat Beijen zich in zijn tweede leven als raadslid heeft gesteld, blijkt de verwijde ring uit deze stad te zijn van de casino's (waar spelletjes als Gol den Ten worden gespeeld). Die Beijen. Hij mag dan nu voor de PvdA spelen, maar de PPR Van een partij die streeft naar een schoon milieu en een zuiver geweten, mag je verwachten dat in elk geval in eigen huis de za ken ordentelijk verlopen. Wat dat betreft zijn er tot nu toe geen re denen geweest te betwijfelen dat het daaraan bij de Leidse PPR- afdeling schort. Zeg nou zelf, iedereen durft toch van een PPR-lid een tweede hands fiets te kopen? Geld is bij die club in eerlijke handen. Op zijn hoogst kan er wel eens onbedoeld een gulden aan de baard van de voorzitter blijven plakken, die deze meeval ler dan ook nog eerder zou ge bruiken om het verzet tegen kern energie financieel te steunen dan hem in eigen zak te steken. De zojuist gepubliceerde notu len van de ledenvergadering die op 23 mei werd gehouden, bevat ten echter enige stof die tot na denken noopt. Met name het fi- Bijdragen: Ruud Paauw CDA-fractieleider Joop Walenkamp, die zich de rol van de dood- van-pierlala niet wil laten aanleunen. Ook al zoekt de PvdA een wakkere oppositieleider. (foto wim Dijkman) genberg valt niet te verwachten dat hij zich binnen de kortste ke ren als een politieke hulk zal gaan gedragen. Het is ook onzin om te denken dat politieke partijen op gemeen telijk niveau programmatisch zo vreselijk veel verschillen. De bi zarre samenstelling van het colle ge (zwaaiend van uiterst links tot rechts) spreekt in dat opzicht boekdelen. Het gaat om de wet houderszetels en de rest is bij zaak. Om verdere genante taferelen te voorkomen, zou het goed zijn als Marietje en haar welpen nou eens uit de politieke zandbak kruipen en gewoon aan de slag gaan. Laurens De nieuwe raad is nog maar nauwelijks aan zijn taak begon nen of hij heeft zich al laten ho ren: Laurens Beijen. Ooit verde wierook van de PPR hangt nog om hem heen. Spelletjes om geld - dat is en blijft uit den boze. Beij en mag die overtuiging natuur lijk uitdragen. Daar is niets op tegen. Het wordt alleen een beetje potsierlijk als hij vervolgens aangeeft op wat voor grónden die dingen wegmoeten: planolo gische bezwaren tegen casino's in de binnenstad, het karakter van het kernwinkelgebied en andere delen van de stad kan er door worden aangetast en door het blinderen van de ramen doen de casino's afbreuk aan het uiterlijk van de stad en het stadsschoon. De vraag rijst waar die dingen dan wèl mogen slaan. Kijk, zo manoeuvrerend vrddg je er om om met een kluitje in het riet te worden gestuurd. Beijen moet er blijkbaar nog een beetje inkomen. Tikkie slor dig warmgelopen, zeker. nancieel jaaroverzicht biedt staaltjes van achteloosheid, die bij pakweg woningbouwvereni gingen in Oost-Brabant jaren la ter nog wel eens tot diepgaande onderzoeken plegen te leiden, kort nadat de tweede penning meester er met de vrouw van de eerste secretaris vandoor is ge gaan. Niet dat maar een spoor van zoiets gaande is bij de PPR-Lei- den, maar toch, maar toch. De zes leden die ter vergadering aanwe zig waren, en overeenkomsstig de PPR-cultuur in de notulen met hun voornamen worden aange duid, doen er goed aan volgende keer de clubkas wat nauwkeuri ger te inspecteren. Zo stelt 'Marja' de vraag wat in het financieel jaaroverzicht het bedrag 'penningmeester' in houdt. Het antwoord: "dat zijn porto en telefoonkosten". Volgen de vraag van Marja: "V/at is er met de 100, PPR-v beurd?" 'Hans' antwoordt: "Deze zijn overgemaakt, maar er is dit jaar niets mee gebeurd. Ik zal dit verder navragen". Derde vraag van Marja: "Wat zijn diversen f 219? Hans: "Dit heb ik ergens verder uitgewerkt, maar dat heb ik nu niet bij de hand". Wat moet men denken van het optreden van de kascommissie bij de PPR. 'Frans' en 'Yvonne' hebben de kas gecontroleerd en goedgekeurd, wordt gemeld. De notulen vervolgen: "Zij zouden eigenlijk aanwezig zijn voor een toelichting" (maar waren er dus niet). "Een voorstel om over een jaar dezelfde kascommissie te be noemen, ondervindt geen tegen stand". Was Laurens Beijen nog lid ge weest van de PPR, hij zou er geen genoegen mee hebben genomen. Integendeel, een degelijk onder zoek tot de bodem van de kas zou wel het minste zijn wat hij had geëist. Nogmaals: met Hans, Frans en Yvonne zal het wel goed zitten, maar wat gebeurt er als een han dige ladenlichter onder het mom van idealisme zich opwerpt als de nieuwe penningmeester van de PPR? Die is er binnen een maand on gecontroleerd met de kas van door. Zij het zonder de vrouw van de tweede secretaris. F. Portheine heeft binnen de WD diverse functies bekleed. Ja renlang was hij Tweede-Kamer lid en ook Leids gemeenteraads lid. Sinds een jaar is hij voorzit ter van het Leidse VW-bestuur en dat was voor de redactie van het Leids Liberaal Bulletin (de ch is sinds kort uit de naam van dit WD-blad verdwenen, maar het Leids Dagblad zal standhouden) aanleiding Portheine te intervie- Portheine blijkt er wat moeite mee te hebben om zijn politieke voorkeur los te zien van zijn functie als voorzitter van de VVV, maar dat is hem in dit in terview met een partij-orgaan vergeven. Aardig is dat de twee interviewers zelf ook in de val zijn getuimeld die dat ene letter tje verschil tussen WD en VVV heeft gegraven. Zo wordt het volgens het ver haal als een taak van de WD ge zien om Leiden bekendheid te ge ven in de Japanse stad Kumamo- to. Tenzij staatssecretaris Bolke- stein, die er veel voor over heeft om zich in het buitenland minis ter te mogen noemen, zich voor deze merkwaardige taak be schikbaar heeft gesteld, dan wel dat de reislust van wethouder Kuijers geen grenzen meer kent, mag worden aangenomen dat de Leidse afdeling van de WD zich niet met dergelijk internationaal beleid bezighoudt. Ook wijst Portheine er in het interview op dat de VVV veel heeft bijgedragen aan het behoud van de sfeer en intimiteit van het Leidse centrum. Hij vervolgt: "Zo was er ooit het plan om één van de mooiste stukjes Leiden, nl. het Rapenburg, te dempen ten behoe ve van parkeergelegenheid. Mede dank zij protesten van de WD- Leiden vond dat plan geen door gang". Onlangs is in deze krant nog uit de doeken gedaan hoe het nu zat met het 'plan' tot demping van het Rapenburg. Bij een dis cussie in de gemeenteraad in 1950 over de demping van de Ma re (waartegen de WD zich ver geefs verzette) kwam zijdelings even en niet serieus bedoeld het Rapenburg ter sprake en riep burgemeester Van Kinschot over de demping daarvan: "Niet dan over mijn lijk". Van Kinschot heeft zijn li chaam niet voor het goede doel ter beschikking hoeven te stellen. Zouden er trouwens na zo'n he roïsche uitspraak werkelijk nog protesten van de WD-Leiden no dig zijn geweest om de demping te voorkomen? Kennelijk heeft Portheine als promotor namens de VW zich even in die laatste letter vergist. Binnenstad. Portheine brengt in het inter view ook weer eens de omvang van de Leidse binnenstad ter sprake. Jarenlang deed de leus opgang, met name in kringen die de stad. moesten 'verkopen', dat Leiden de op één na grootste bin nenstad van Nederland heeft. Voormalig gemeente-ambtenaar Hoek had die kreet ooit bedacht, maar gaf later toe het waar heidsgehalte ervan nooit te heb ben nagerekend. Het ministerie van binnen landse zaken kwam in 1981 met cijfers. Amsterdam bleek verre weg het hoogst te scoren, tot nie- mands verrassing. Dat was per slot van rekening in de Leidse leus ingecalculeerd. Maar dan. Op de tweede plaats: Utrecht. Op de derde plaats: Den Haag. Lei den volgde als vierde. Niet eens op het erepodium dus. Portheine beweert nu: "Leiden heeft één van de grootste oude binnensteden van Nederland". Dat klopt dus. Maar hij vervolgt: "Groter zelfs dan die van Am sterdam". Kijk, Leiden mag dan het Na tionaal Natuurhistorisch mu seum voor de neus van Amster dam hebben weggekaapt, dat is nog geen reden voor dergelijke grootheidswaan. Nog even, en ze beweren dat Rembrandt een Leidse schilder was. LEIDEN - Tot nog toe hebben alleen Leidse bedrijven belangstelling voor het nieuwe Kantorenhuis aan het Schuttersveld. Het blijkt nauwelijks mogelijk om bedrij ven buiten deze gemeente naar dit nieuwe kantoorpand te trekken. Lezingen over filosoof Sehliek LEIDEN - Moritz Schlick, filosoof, stichter van de Wiener Kreis van logische positivisten, werd op 22 Het eerste deel van het Kantoren- Dat is althans de conclusie van me vrouw H. Poelstra, een van de mensen die huurders voor dit pand moeten werven. "Misschien komt het doordat wij ons voornamelijk op kleinschalige bedrijven en in stellingen richten. Die blijven toch het liefst zo dicht mogelijk bij hun relaties" juni 50 jaar geleden door een stu- huis is in april opgeleverd. Onge- dent doodgeschoten. Op dezelfde veer de helft van de beschikbare datum van dit jaar (zondag) wordt niimte is verhuurd aan zes bedrij- instellingen. Deze zijn alle maal afkomstig uit Leiden. De be- in Leiden aan het werk van Schlick en de positivisten kritisch aan- VMV dacht besteed. In het Centraal Fa- drijven hebben zich er inmiddels ciliteitengebouw aan de Witte Sin- gevestigd of zullen zich er op korte tecm„n vestigen Project-ontwik kelaar Kantorenhuis nv, die het pand heeft laten bouwen, hoopt het resterende deel - ongeveer 2500 vierkante meter - voor het einde van dit jaar te hebben ver huurd. gel worden lezingen gehouden door prof. Dominique Lecourt (universiteit van Picardie) over 'Schlick and the Vienna Circle'; en door prof. Francoise Balibar (uni versiteit van Parijs) over 'Schlick en Einstein'. Aanvang vier uur. IBB-Kondor Verreweg het grootste deel van de verhuurde ruimte is betrokken door het bouwbedrijf IBB-Kondor, dat er zijn hoofdkantoor heeft ge vestigd. IBB-Kondor is trouwens de bouwer van het Kantorenhuis. Verder is het uitzendbureau Man power en het kunst-distributiebe drijf DAD er gevestigd. Daarnaast is er ruimte verhuurd aan de auto matiseringsbureaus Rijnhaave en Intervisie en aan het instituut PA- ON (post-academisch onderzoek voor natuurwetenschappen). Uit de woorden van Poelstra blijkt dat er geen 'drom men belangstellenden' op het kan toorpand afkomen. "We hebben we een paar gegadigden, maar die hebben we allemaal zelf geworven. Ook is een aantal door makelaars op het bestaan van het Kantoren huis gewezen", zegt zij. Overigens zijn die gegadigden eveneens Leid se bedrijven en instellingen. "We hebben het voordeel dat we als een van de eersten zijn gaan bouwen op het Schuttersveld", al dus Poelstra. Daarmee geeft zij aan dat andere project-ontwikkelaars die eveneens kantoren voor klein schalige bedrijven willen bouwen, waarschijnlijk nóg moeilijker aan huurders zullen komen. Op het Schuttersveld is nog een ander, nieuw kantoorpand in aan bouw. Dit zal volledig worden ver huurd aan de reisorganisatie NBBS, een instelling die eveneens al in Leiden is gevestigd. Verder is het de bedoeling dat op korte ter mijn wordt begonnen met het kan toorcomplex van project-ontwik kelaar NBA. LEIDEN - Aan de Lammenschans- weg is gistermiddag de eerste paal geschroefd voor de bouw van een kantorencomplex voor het Regio naal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG). De nieuwbouw verrijst op dè plek van de voormalige Zuiderkerk die in 1984 door brand werd getroffen. Een jaar tevoren was de kerk al gesloten en vervol gens te koop aangeboden. De Haagse projectontwikkelaar Erica Beheer BV kocht het gebouw ten behoeve van de RIAGG. Vorige maand werd een begin gemaakt met de sloop van de kerk. De nieuwbouw wordt opgetrok ken uit een lichtgele steen en krijgt een hoog middelpunt met trapsge wijs aflopende zijvleugels. Achter het gebouw is de nodige parkeer gelegenheid gesitueerd, terwijl het complex aan de straatzijde wordt omringd door groen. Het toekom stige kantorencomplex van de RIAGG wordt zo'n 1800 vierkante meter groot. Het regionaal insti tuut is thans verspreidt over een groot aantal plaatsen in Leiden en omgeving. Volgens directeur Swaak van planontwikkelaar Erica Beheer wordt het kantorencomplex aan de Lammenschansweg het mooiste gebouw van Leiden. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) reageerde "dat dat best zou kunnen als het gebouw er zo gaat uitzien als op de plaatjes". Pe ters doelde daarmee op het feit dat de staalconstructies bij de entrees, die het complex een kleurig accent zouden geven, op het laatste mo ment, en tot zijn spijt, uit het bouwplan zijn wegbezuinigd. Het schroeven van de eerste paal voor de nieuwbouw werd gister middag voltrokken door de Ge neeskundig Inspecteur voor de Geestelijke Volksgezondheid in Zuid-Holland en Zeeland, H.R. Kraus. Directeur Swaak van Erica Beheer bood de gemeente Leiden aan, ter gelegenheid van deze offi ciële gebeurtenis, een glas-in-lood- raam te restaureren van het voor malige Catharijne Ziekenhuis. Het raam behoort thans tot de collectie van het stedelijk museum De La kenhal. De bouw van het kantorencom plex voor de RIAGG zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Het ont werp voor de nieuwbouw is van de hand van de Leidse architect Van Oerle. LEIDEN - Geboren: Lizanne Sarah Ca- rine, dv. J. Buijs en C.E. Schoenman; Chiron, zv. P.D. Challik en J. Saris; Vas- co. zv. H.H. Hoving en M.H. de Vries; Jennifer Ann, dv. S.H. Gallagher en A.H. Blackman; Züleyha, dv. A. Susan en H. Susan; Daphne, dv. T.J. Njjssen en C.W. Wassenaar; Denise, dv. F.G. Verberg en D. Hillebrand; Sonja, dv. C.P. Oors en J. Vijlbrief; Lars Lucas, zv. L.J.A. Duijndam en A.C.M. Looijes- teijn; Kathelijne Hilde Tara, dv. F. van der Werf en P.W. Havinga; Marcella, dv. S. Vermond en M.A.P. Klein; Marloes, dv. F.C.A. Vrije en H. van der Meer; Bronco, zv. W. Kuijt en W. Schaap; Jor- dy, zv. P.J. Hagen en A.M.S. Koppe; Florian Peter. zv. F.J.M. Thunnissen en R.P.T. Vijftigschild; Jan Willem, zv. B.H. Kooijman en C. van der Zwan; Yoery. zv. F. Tol en H.E.M. Pouw; Es ther Mathilde Christine Desirée, dv. L. van Rees en T.K. Swart; Michiel Peter, zv. H.P. Dankmeijer en A.M.J. Louwe; Rosa Wilhelmina, dv. V.J.A. Schouten dv. M. Basar en U. Ercan; Thijs Peter, zv. W.J.H. Kuiper en J.P.M. Maas; Pe trus Johannes, zv. J.M. Wijnands en M.A.E.C. Balvers; Folkert Cornelis W(j- nand, zv. R.T. Brokking en A.L. van Harten; Maria Tamara, dv. J.W. van Wa- veren en S.M. Oudshoorn; Miguela Mi randa Drissila, dv. J.L. Neyda; Edward Alexander, zv. E.J. de Boer en L. Rami rez; Samantha, dv. C. Nieuwenhuizen en S.F.M. Visser; Bart, zv. J.H. Fugers en M.A.E. Lindhout; Nikki, dv. P.J. van Blijdenstein en A. Offerman; Laura Adriënne Sanne, dv. P. Ouwehand en J. van der Bent; Ronaldus Johannes Ma ria. zv. R.J.M. van Dijk en E. Zwakho- ven. Aydin zv. E. Akdeniz en M. Sari- bas, Martin zv. M. Guijt en M. Haasnoot, Dominique Johanne Reina dv. Y. Ver- meij, Evelien dv. A.L. Slort, Deborah Francisca dv. L.G. Janssen en F.M. Otte, Nadine dv. A. Mussert en J.A.M. de Boer, Gideon Robin Efraïm zv. J.A.O. Matahelumual en E.Y. Ticoalu, Grace Carmen dv. T.S. Arain en S. Ramdjas, Jens Simon zv. S.L. Boeren en C.J.J. van Riel, Koen zv. W. Los en S. van der Horst, John Jacobus zv. A.D. van Roon en C. de Mooij, Ida Johanna dv. P.J. Ra- senberg en I. Roest. Yordi Barbina dv. P.J.M. Litjens en M.G.M. Smit, Floor Willem zv. F.M.P.M. van Zaal en P.J.M. Beuk, Klem zv. K. Duindam en M.A. Morsman, Sjoerd Johannes Henricus Maria zv. J.A. Holt en J.A.J.M. van Oor schot, Patrick Otmar zv. M.L. Scheek, Johannes zv. J. van der Nagel en H.W.A. Janssen, Thijs zv. P.H.M. van der Hulst en M.E. Dekker, Kirsten Anna dv. E. Sneller en B. Jansen, Frank Johannes Christiaan zv. J.H.H.M. Immerzeel en I.E.M. van den Brink, Ronald Theodo- rus Cornelis zv. J.H.H.M. Immerzeel en I.E.M. van den Brink, Joren Pieter zv. R.P. Kuijper en E.J.M. Kuip, Siham dv. J.A.M. Aartman, Harmen Petrus zv. J.A.M. van Hensbergen en J.A.M. Aart man. Wesley zv. H. Teske en M. Smit, Johannes Hanno zv. M.L. van der Heij den en A.C. Gerrits, Leendert zv. J. van Duijn en L. Ammeraal. Marieke Anna dv. J.A. Leijder Havenstroom en W. Knoester, Bertus Sebastiaan zv. H.S. van Elten en M. van Duijn, Arthur Jan zv. J. Nutting en G.L. van den Oever, Jeffrey Gordon zv. G.J. Schreuder en J.W. van der Linden van Sprankhuysen, Joris zv. J. Kranenburg en J.M. Werkho ven, Desiree Carina dv. J.P. Verstraten en C.M. Kooien, Nicolaas Willem zv. J.R. Messemaker en A.D. van Duijn, Dianne dv. A.J. Landsmeer en M.H.A. Linthorst, Remco Marcellus zv. M.F. La ken en E. Pennaarts, Natalie dv. J.C. Vonk en A.H.J. van der Mey, Christine Louise dv. G.J.A. Raven en A. van Duij- venbode, Marcus Hendrikus zv. N. Pot en C.A. Bosman, Tom Jacobus Cornelis zv. L.G.T. Aartman en L.D.M. de Rid der, Cornelis zv. J.C. Hus en W.J. Dijk huizen, Nathalie Maria dv. J.M.J. van der Poel en C.M. Straver. Overleden: J.M. Wijnands. geb. 4-1- 1913, vrl., geh. gew. met C. van Schoten; J.G. Beckers, geb. 20-2-1905. man; W.C. van der Voort. geb. 28-10-1920. vrl.. echt- gen. van C.T. van Grieken; I. Kleijn, geb. 27-5-1932. man; J.G. van Ewijk. geb. 29-3-1903, man; D.A. van den Berg, geb. 25-12-1919, man; J. van Es. geb. 9- 12-1887, man; D. Vletter, geb. 12-5-1923. man; N. Schenk, geb. 7-9-1904, man; P.C. Merts. geb. 13-7-1898. man; J. Ver zaal. geb. 2-10-1910. man; J.G.A.M. La bohm. geb. 5-11-1916. man; A.W.C. Heemskerk, geb. 17-6-1914. man; J.C. Provilie. geb. 2-3-1905, vrl., geh. gew. met A.F. Noija; S.D. van Ploeg, geb. 29- 1-1933. man; A.M. Smal. geb. 2-7-1941. vrl.; G. Korzelius. geb. 7-12-1931. man; J.A. Knoop, geb. 29-7-1896, vrl., geh. gew. met G.E. Veldhuijzen; G. Knotter. geb. 12-11-1916, vrl., geh. gew. met L. Boom; W. Schouten, geb. 22-4-1914, man; H.M. de Koning, geb. 14-4-1921, man; E. Molenaar, geb. 6-1-1916, vrl., echtgen. van P.F. Zaalberg; N. de Vries, geb. 15-8-1917. man; A. de Keizer, geb. 30-7-1930. man. Gehuwd: J.M.H. van Amsterdam en J.A. Speelman; G.J. de Ruiter en A.M. van der Steen; J.J. Windig en M. van der Linden; A.G. Mossel en T.Y. Brons; E. Polman en M. Koet; L. Gijsman en I.D. van Leeuwen; M. Brandt en L.A. Treni- dad; A.P.A. Kooien en J.W. Hagoort; G. van der Heijden en D.M. Sneijers; C.J.O.M. van Strien en M.E. van Milaan; M.T.C. Hoedt en A. van der Schaar. Containers (4) Eindelijk was het dan zo ver, de metalen vuilnisemmers verdwij nen en de plastic zak doet zijn in trede. Dat was februari 1970 toen er een speciale krant door de gemeen te werd uitgegeven. Daarin lezen we dat de plastic zakken na proef nemingen, een overtuigend succes opleveren voor gebruikers en reini gingsdienst. Het personeel van de reinigingsdienst hoefde per dag 9000 kilo minder te tillen. Deze mensen waren dolgelukkig met de plastic zakken, dat waren ze trou wens ook al bij de invoering van de metalen vuilnisemmers in 1940. Het zou dus uitzonderlijk zijn als ze nu met de mini-containers niet verheugd zijn, temeer als er een promotie in zit naar de veegdienst. Het tillen van de zakken was een enorme verlichting van de rugspie ren. Er werkten toen wel aardig wat oudere mensen. "De oude vuil nisemmers beschadigden het hout werk van de deurposten..." met een container van 73x60 heeft men daar geen last van! De reinigingsrechten werden door deze ingreep verhoogd van 27,- naar 30,- per jaar (in*1985: 154,64). Er mochten twee zakken per ophaalbeurt aangeboden wor den (dus vier per week). We lezen dat deze plastic zakken een inhoud Lezers Schrijven hebben van 40 liter elk, dus 160 li ter per week. Onze arme gemeenteraad be sloot tot de proef met mini-contai ners en legde daarvoor 20.000 aan drukwerk op tafel. Er werden vijf duizend 'gratis op proef contai ners uitgezet in enkele wijken. De Vogelwijk hield vooraf een enquête in eigen wijk, met als re sultaat dat 78 procent zich uitsprak tegen de lompe containers, zoals in de folder was aangegeven. De rei nigingsdienst liet daarop een schrijven door de wijk gaan met de mededeling dat de proef gewoon doorging. Men vertelde echter niet dat de geplaatste containers NIET de maten hadden als in de folder .was aangegeven. De inhoud van de meeste der in dé Vogelwijk ge plaatste containers was 120 liter. In de Stevenshof en elders plaatste men 240 liter containers. Vermoe delijk was dit om de bewoners van de protesterende wijk gunstiger te stemmen. Een gezin dat gemakke lijk aan vier zakken per week komt, houdt dan per week één zak van 40 liter over. Bij de container plaatsen wordt niet geaccepteerd. Er is echter wél voor dat recht be taald. Na de proef, de enquête. Als de telling zo verloopt als in onze libe rale buurgemeente Oegstgeest, dan is er van stemming geen spra ke. Daar was slechts 31% voor en men telde ook de niet teruggezon den formulieren tot de voorstem mers...! Zal het in onze socialis tisch bestuurde gemeente anders gaan? Het feit dat men 5000 bezit ters van twee zeer verschillende containers, representatief laat zijn voor plus minus 30.000 gezinnen geeft bedenkingen. Men heeft geen rekening gehouden met ouderen en minder-valide ingezetenen. Bo vendien is het onbeholpen en naïef dat de gemeenteraad de burgerij niet vooraf kan inlichten welk be drag zij meer zal moeten betalen aan reinigingsrechten, door de aan schaf van de mini-containers. Im mers, zij beraadslaagden toch zo zorgvuldig over de besteding van ons belastinggeld aan het voor proefje. Of is het verzwijgen een onderdeel van de enquête, zoals el ders. Eerst ja zeggen, dan de reke ning! Misschien krijgen we over een jaar of wat van de gemeente weer een krantje by de afdanking van de containers, waarin we lezen dat na proefnemingen plastic zak ken een overtuigend succes ople veren voor gebruikers en reini gingsdienst. Mogelijk kan men dan personeel aantrekken voor de veegdienst. A. Sierag, Leeuwerikstraat 49, Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4