Schatten uit Turkije: 600.000 jaar historie Verkeersmaatregelen op en bij Nieuwe Rijn Bodemschatten in museum Toneel op de Rembrandt: vermakelijk maar slordig VRIJDAG 20 JUNI 1986 LEIDEN Tentoonstelling vanaf zondag te zien LEIDEN - De hekjes voor het Rijksmuseum van Oudheden worden aan het Rapen burg nog van een verflaag voorzien, het onkruid wordt gewied en binnen is het nog een getimmer van belang. De geschilderde panelen plakken nog, in de vitrines is de bijbehorende tekst nog niet bij de tentoongestelde voorwerpen aangebracht, maar toch is duidelijk dat hier binnenkort de grote internationale tentoonstelling 'Schat ten uit Turkije' in volle glorie te zien zal zijn. Zaterdag wordt de expositie tij dens een bijeenkomst voor al leen genodigden geopend door demissionair premier Lubbers. Dat gebeurt in de Pieterskerk. Zondag is de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk. Tot en met 22 september, want dan gaan de vierhonderd kost baarheden weer in dezelfde krat ten als waarin ze vanuit Ankara naar Leiden zijn vervoerd. De expositie beslaat, zo leert adjunct-directeur Verwers dege nen die de voorbezichtiging mo gen bijwonen, 800 vierkante me ter, verdeeld over twee tentoon stellingsruimten. De selectie van vierhonderd topstukken is ge maakt door de directeur-gene raal van het ministerie van cul tuur van Turkije, dr. N. Yardim- Schoonheid "Het is een collectie van mooie, belangrijke voorwerpen. Het is geen geïllustreerd geschie denisboek. Het ging erom de na druk te leggen op vormgeving en vakmanschap, op de schoonheid van het voorwerp. Daarom is het een expositie voor iedereen die van mooie dingen houdt", aldus Verwers. De collectie beslaat een periode van 600.000 jaar geschie denis. Van steentijd en kopertijd, via de vroege bronstijd, het rijk van Assyriërs in Anatolië komt de bezoeker in het tijdperk van Hittieten, Phrygiërs en Grieken terecht om vervolgens via de Io nische stadsstaten, en het Helle- Poortleeuw van basalt met inscriptie, afkomstig Aardewerk uit de periode v de Phrygiërs 1100-700 v. Chr.) (foto Wim Dijkman) nisme te belanden in de tijdper ken van achtereenvolgens de Ro meinen, Byzantijnen, de Selds- joeken en de Osmanen. Uit al deze perioden staan of liggen voorwerpen tentoonge steld. Om de collectie overzichte lijk en logisch te kunnen uitstal len zijn in het museum speciale vitrines gebouwd, op zö'n ma nier dat de bezoeker als vanzelf sprekend langs zeshonderddui zend jaar geschiedenis loopt. Er is als het ware een museum in het museum opgesteld. In totaal werd vijfhonderd meter wand aangebracht, er is vierduizend vierkante meter schilderwerk in gaan zitten en er is één kilometer elektriciteitskabel aangelegd. De voor de tentoonstelling sa mengestelde catalogus loopt pa rallel met de tentoonstelling. Al le tentoongestelde voorwerpen zijn erin opgenomen van tekst in het Nederlands, En gels en Turks. Aansluitend aan de tentoon stelling zal aan de Leidse Univer siteit een serie lezingen over de archeologie van Turkije worden gehouden, waarop actuele ach tergrondinformatie bij de ver schillende delen van de tentoon stelling te horen zal zijn. Boven dien geeft het Instituut voor het Nabije Oosten een serie van ze ven boekjes uit 'Schatten uit Turkije, achtergronden', die tij dens de tentoonstelling verkrijg baar zijn. Film Alvorens de tentoonstelling te gaan bekijken is het raadzaam om in de filmzaal van het mu seum de video te gaan zien. In vijftien minuten wordt daarin helder en duidelijk uiteengezet wat de tentoonstelling te bieden heeft, bezien in historisch per spectief. 'Schatten uit Turkije' is een be zoek meer dan waard. Van een voudige bronzen voorwerpen tot een vergulde paardenhelm, van eenvoudige kommen tot het bronzen beeld van een atleet, van een primitief fresco uit het Neoli- thicum tot een rijk gecalligra- feerde kaftan, elk collectiestuk heeft zijn eigen aantrekkings- kracht. Het Rijksmuseum van Oudhe den is dagelijks geopend van tien tot vijf uur, op zondag en maan dag van twaalf tot vijf uur. Een kaartje voor 'Schatten uit Tur kije' geeft ook recht op het be zichtigen van de reguliere collec tie van het museum. Voor opnamen tv-programma LEIDEN - In verband met opna men van hetTROS-programma 'Te land, ter zee en in de lucht' kan er in de periode van dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 juni niet geparkeerd worden op de Nieuwe Rijn, de Bo termarkt, de Vismarkt en de Koor- brugsteeg. De politie zal op deze plaatsen tijdelijk borden plaatsen, zodat de bewoners/autobezitters rekening kunnen houden met het parkeerdverbod dat voor een paar dagen geldt. De Burgsteeg zal in genoemde periode voor doorgaand verkeer gestremd zijn. Bij de open bare bibliotheek en elders in de Nieuwstraat komen oranje omlei dingsborden. Op dinsdagochtend beginnen de eerste voorbereidingen. Rondom het stadhuis en' op het plein zullen tal van NOS- en TROS-auto's met apparatuur en decormateriaal staan opgesteld. De decorbouwers zijn woensdag volop in de weer met het opzetten van onder meer podia: aan weerszijden van het wa ter komt een podium te staan over een breedte van ongeveer vijftien meter. Donderdag beginnen de ge nerale repetities en vrijdag vinden de opnames plaats waarbij duizen den bezoekers worden verwacht. Het nieuwe spel dat wordt opge nomen heet 'hoog en droog' en is gebaseerd op koorddansen. Onge veer 47 deelnemers hebben zich in geschreven. Zij moeten met zelfge maakte voertuigen over twee even wijdig en zeventig centimeter van elkaar liggende kabels droog over de Nieuwe Rijn zien te komen. De kabels komen ongeveer anderhal ve meter boven het water te han gen. Daarnaast moeten er onder meer boten worden ingezet om de t.v.-camera's op te kunnen stellen en een hoogwerker komt er aan te pas om vanaf diverse hoogtes te "kunnen filmen. Radio-uitzending Rembrandt via Omroep Rijnland LEIDEN - De Rembrandt Scho lengemeenschap zal zaterdag een uur 'radio' maken via Omroep Rijnland. In het afgelopen school jaar kregen brugklas-leerlingen les over de geschiedenis van het om roepbestel, het interviewen van el kaar via een rollenspel, en tot slot moesten ze iemand echt intervie- Deze echte interviews worden verwerkt in dit uur. Aan het woord komen radiopiraat De Roode, de verantwoordelijk man achter 'Pan- da-rosa', directeur Lichtenveldt van het ANP, concierge De Vet van de Rembrandt en als laatste de rec tor, Geerts. Tussen de gesprekken door wordt het programma muzikaal in gevuld door enkele werkstukken van de leraar muziek van de school. Het programma begint om 15.00 uur en duurt tot 16.00 uur. De frequentie van de omroep is 88,1 FM-kabel. LEIDEN - Lege frisdrankblikjes, Surinaamse siervoorwerpen en een koperen scheepsklok. Een gro ve greep uit de gistermiddag ge opende tentoonstelling 'bodem schatten als grondstof in het Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie aan de Hooglandse Kerk- gracht. Er liggen nog veel meer ou de en nieuwe gebruiksvoorwerpen op de expositie, zodat bezoekers een indruk krijgen met welke be werkte grondstoffen zij dagelijks om gaan. Daarmee hoopt de directie van Belangstelling voor geologie verhogen i de belangstelling voor geologie en mijnbouw in ons land te verhogen. "Helaas is het met die belangstelling maar droef gesteld", concludeerde de voormalige direc teur exploiratie van Shell, drs. A.J. Boomer. Hij opende de tentoon stelling gisteren officieel. Sinds vandaag kan het publiek naar bin- De expositie is grotendeels een bruikleen van het Übersee-mu- seum in Bremen, aangevuld met materiaal van het museum en van enkele Nederlandse bedrijven. De laatsten zorgden voor een video over de verwerking van grondstof fen. De grote lappen tekst die de Duitse tentoonstelling gebruikte, zijn geheel afgeschermd met kar ton, waarop foto's en korte teksten zijn geplakt. Dit omdat Duitsers in musea zoveel mogelijk willen leren en Nederlanders zich ook graag een beetje willen ontspannen. De expositie duurt tot 7 septem ber. Het museum is van maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur en zondag van twee tot vijf uur geopend. Bezoekers die zoveel mo gelijk willen opsteken over grond stoffen kunnen bij de ingang een boekje over de tentoonsteling aan schaffen. Kinderen kunnen met een speurtocht een stukje erts win- Schade aan Schipholweg LEIDEN - Het wegdek op de Schipholweg is gisteren over hon derd meter beschadigd door een kraan die van een oplegger afviel. De bestuurder van de oplegger, een 38-jarige man uit Den Haag, stuurde zijn wagen vanaf de Wil lem de Zwijgerlaan links de bocht door naar de Schipholweg. Ter hoogte van het PTT-kantoor begon de kraan te schuiven en viel er af. De wagen noch de kraan werden overigens beschadigd. Deur vernield Groenoordhal LEIDEN - Gisteravond om half tien is een 20-jarige Amsterdam mer aangehouden, omdat hij bij de Groenoordhallen een deur aan het vernielen was. Kennelijk wilde hij zich op die manier kosteloos toe gang tot het concert van Queen verschaffen. De man is vastgehou den totdat het concert was afgelo pen. Forumdebat met correspondenten LEIDEN - Bij Stichting Burcht is er maandag weer een aflevering van liet journalistencafé. Dit keer wordt er gesproken over 'Berich ten naar buiten'. Aan deze forum discussie doen buitenlandse cor respondenten die in Nederland werken mee. Dat zijn Laura Ran, Amerikaans correspondente voor verschillende Russische en Ameri kaanse bladen, Sergei Melnikov, Russisch correspondent voor het persagentschap Tass en Chudi Uk- pabi, Nigeriaans correspondent voor Afriscope en Heritage. Dis cussieleider is Friso Endt, voorzit ter van de Buitenlandse Persver eniging. De aanvang is om half ne gen. Zonnebrillen buitgemaakt LEIDEN - Bij een inbraak in een brillenzaak vannacht aan de Haar lemmerstraat zijn zeven genum merde zonnebrillen en veertig duurdere zonnebrillen ontvreemd. De totale waarde is ongeveer tien duizend gulden. De dieven kwa men binnen door een glazen deur te forceren en vervolgens de vitri nekasten open te breken. LEIDEN - Vermakelijk zomeravondtoneel, dat was wat de Rem brandt scholengemeenschap Leiden haar bezoekers voorschotel de met de opvoering 'Het Aquarium'. Met veel pit en merkbaar speelplezier werd deze geestige comedie door leerlingen en lera ren ten tonele gebracht. De voorstelling liep als een trein en kreeg een enthousiast onthaal van een meelevend publiek. Er werd met vuur geacteerd en de tekst was uitstekend te ver staan. Hoewel 'Mevrouw Harrison' af en toe wel erg hard door kwam. Victorien Barendrecht als 'De meid' stal de show. Als Mien Dobbelsteen (Carry Tefsen) uit het populaire televisieprogramma Zeg eens Aa ongelukkigerwijs mocht komen te overlijden dan staat haar opvolgster klaar. Een ras-komédienne in de dop. Iets meer aandacht had aan het décor besteed mogen worden. Het 'zitje' leek regelrecht uit de lerarenkamer te komen. Jammer was ook de enorme slordigheid waarmee het stuk zowel voor als na de pauze begon. Toen, na de kreet 'de stekker van de toneel spots is er uit getrokken', het euvel van het licht werd verholpen, moest de voorstelling van start gaan, terwijl na de pauze de brul 'stilte!' het vervolg aankondigde. Bovendien konden we in de pau ze al met een aantal acteurs kennis maken. Aangezien een en an der niet in verband leek te kunnen worden gebracht met moderne toneelopvattingen had iets behoedzamer omgesprongen mogen worden met de illusie van het toneel. De straffe hand van de regie die in de voorstelling duidelijk te zien was zou zich in de toekomst misschien ook kunnen wagen aan wat minder lichtvoetige kost. De jeugd van tegenwoordig, heb ik me laten vertellen, kan enige stichting wel gebruiken. RADBOUD ENGBERSEN. Verkopers Op de één of andere manier doet het spektakel ouderwets aan: zo als een leger vroeger steevast werd gevolgd door een hele club scharrelaars, zo tref je in het kiel zog van popgroepen tegenwoor dig altijd een horde verkopers van prullaria aan. In Leiden kon den we in de afgelopen tijd weer getuige zijn van deze show in de marge, het randgebeuren, zou de socioloog zeggen. Voor de concerten van Queen in de Groenoordhallen begon nen, zwermden ze door de stad. Op de avond van het eerste con cert stonden er rond een uur of zes al Engelse verkopers bij het station, jongens die hun favorie te popgroep al verkopend achter na reizen en op die manier een onderdeel van het circus vor- Gisteravond was het rond een uur of zes opvallend stil in de omgeving van het station. Er ar riveerden wel betrekkelijk veel Queen-fans, maar nergens verko pers van sjaaltjes en t-shirts te bekennen. Zeker geen Engelse. Nee, er was ditmaal geen sprake van een lint door de hele stad. Drie concerten - dat is blijkbaar voor veel kleine neringdoenden teveel van het goede. De verkooppunten van Queen- prullaria waren gisteravond alle maal geconcentreerd in de direc te omgeving van de Groenoord hallen. Bij het toegangshek stond èn een busje en wat tafel tjes. "Een t-shirt voor een tien tje", schreeuwde een verkoper. "Voor een klein tientje", verbe terde een collega hem. Een klein tientje? "Allemaal afgeprijsde spullen", legde een man achter een tafeltje uit. "De sjeu is er een beetje af...het concert is niet eens uitverkocht vanavond en die jon gens van Queen schijnen ook al niet zo geweldig te spelen..." "Of de concurrentie moordend is? Waarom denk je dat? Moet je luisteren: we werken allemaal voor dezelfde organisatie, dus we staan mekaar niks in de weg. Ja, er is natuurlijk wel een soort on derlinge competitie - wie ver- verder "Moet je trouwens geen sjaal tje?" Kerkklokken De Zuiderkerk is niet meer. Ge sloopt. Nu vertelde iemand ons dat hij zich één ding afvroeg: wat is er met de historiche klokken gebeurd? Historisch is in dit ver band niet overdreven, want de klokken zijn nog uit het oude stadhuis afkomstig te zijn. Ze zijn toch niet gedeukt door de slopershamer? Of nog erger: he lemaal van de aardbodem ver dwenen? Dominee Schouten helpt ons uit de brand. Nee, ze zijn niet ge sloopt. Toegegeven, precies weet hij het ook allemaal niet, maar dat weet hij zeker. Het schijnt, zo besluit hij, dat de klokken nu zijn opgeslagen in de Maranatha- kerk aan de Lage Morsweg. Waarna hij ons verwijst naar do minee Koolstra, "want die weet er meer van". Schouten heeft gelijk, zegt de ze, en de klokken krijgen een an dere bestemming. Formeel laat hij daar op volgen "dat de com missie van beheer ze in beheer heeft en dat nog niet bekend is welke bestemming het gaat wor den. Daar zijn wel gedachten over, maar die vertel ik u niet, want ik wil de gedachtenwisse- ling niet beïnvloeden". Trouwens, zo besluit Koolstra, er zijn nog wel meer dingen ge red, zo is hem verteld. "Wat din gen die weliswaar geen economi sche, maar wel nostalgische waarde hebben". Zoals? "Nou, er was bijvoorbeeld een koker inge metseld, tijdens de bouw. U kent dat ritueel vast wel. Die koker is ook opgeslagen, dat heb ik ten minste begrepen". Verkopers bij de concerten van Queen: "We staan mekaar niks in de weg". Reclame Je kunt alles van huisarts Crul zeggen, maar niet dat hij geen volhouder is. Hij blijft zich maar verzetten tegen die Marlboro-re clame aan de Plesmanlaan. Toe gegeven, zo langzamerhand gaat die strijd een beetje lijken op een gevecht tegen windmolens, maar dat deert Crul niet: het lijkt wel alsof hij er een levenszaak van heeft gemaakt. Nu is hy doorgedrongen tot de hoogste regionen. Dat wil zeg gen: al in februari schreef de huisarts een brief naar de staats secretaris van welzijn, volksge zondheid en cultuur, drs. J.P. van der Reijden. De staatssecre taris heeft larig op zich laten wachten, maar er is dan toch een antwoord gekomen. Allereerst verontschuldigt Van der Reijden zich voor de late beantwoording van de brief. Om vervolgens te schrijven dat hij met instemming heeft kennisge nomen van "uw volhardende ac tiviteiten tegen de ontsierende reclamezuil op de Plesmanlaan te Leiden. Het is nogal wrang te vernemen dat men vanuit de longafdeling van het Acade misch Ziekenhuis geconfron teerd wordt met zo'n indringen de sigarettenreclame". Zou er dan toch...nee, helaas: "Tot mijn spijt heb ik echter thans geen mogelijkheden om deze reclame-uiting tegen te gaan". Waarna Van der Reijden uitlegt dat er in de toekomst mis schien iets gedaan kan worden tegen dit soort reclames. "Voor alsnog zult u uw actie zonder wettelijke ondersteuning met be trekking tot tabaksreclame moe ten voeren. Met'u hoop ik dat het een successvolle actie zal zijn". Mooie boel. Er zit maar één ding op voor Crul: te paard er op af. Oppassen Fiom Leiden, een bureau voor hulpverlening aan alleenstaande ouders, heeft een nieuw project gelanceerd: goedkope vakantie mogelijkheden voor zogenaam de éénoudergezinnen. Deze men sen, aldus de hulpverleners, heb ben vaak het geld niet om eens lekker op vakantie te gaan. "Veelal moet met het vakantie geld andere gaatjes worden ge vuld". "Om een vakantie tóch moge lijk te maken doet de Fiom een beroep op mensen die aanstaan de zomer met vakantie gaan, hun huis onbeheerd achterlaten en regelingen moeten treffen voor hun huisdieren en planten. Het mes kan aan twee kanten snij den: uw huis staat in uw vakan tie niet leeg en planten en dieren worden verzorgd. Tegelijkertijd geeft u aan iemand de mogelijk heid om met vakantie te kun- "Het is de eerste keer dat we in Leiden zoiets doen", vertelt Yo- landa Hakemulder van de Fiom. "In Dordrecht hebben ze het al een keer gedaan en dat is zo goed bevallen dat de Fiom-afdelingen hebben gezegd: waarom zetten we geen landelijk netwerk op? En dat gaan we dit jaar dus pro beren". "Je moet het je zo voorstellen: iemand uit Leiden vraagt aan ons of er in Drente een huis is waarop zij of hij kan passen, ver volgens bellen wij dan de Fiom in Drente en informeren of er wat voorhanden is". Willen mensen tegenwoordig nog wel vreemden in hun huis hebben? Hakemulder: "Moet je luisteren: het is natuurlijk niet de bedoeling dat mensen zomaar met elkaar in zee gaan, zonder el kaar te kennen. Ze zullen toch eerst met elkaar gaan praten om elkaar beter te leren kennen. En wat ook niet onbelangrijk is: de gene die gaat oppassen moet wel een W.A.-verzekering hebben". Wie meer over het project wil weten, zijn huis wil aanbieden, of juist op een woning wil passen in de vakantie, kan contact opne men met Yolanda Hakemulder van de Fiom/Leiden. Tel: 071 - 144715, of 146237.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3