Kees Ouwejan Makkers doen het 'Live' Presentatie van tweede langspeelplaat Haarlem - open stad Tien jaar Emoenakoor >ertig miljoen extra Sonsbeek-beelden vernield KIJK UIT 1 irRIJDAG 20 JUNI 1986 DEN HAAG (GPD) - De Raad voor rae Kunst heeft in een brief aan ka- ibinetsinformateur De Koning 30 Inniljoen gulden extra voor aanvul lend kunstbeleid bepleit. Het be drag moet worden besteed aan dans (12,5 miljoen), jeugdtheater hl,2 miljoen), etnische kunst (ruim f2 mihoen) en opera (13,5 miljoen). Het aanvullende bedrag dat aan |de opera beschikbaar moet worden 'visitekaartje' een hoop werk over gehouden. Het verschil met de be zetting van nu is dat op de eerste plaat nog een doedelzakspeler en een zangeres meespelen. Voor be langstellenden: de plaat komt in de kleinere speciaalzaken te liggen en zal bij optredens worden verkocht. De titel van de elpee komt van het live-optreden van de folkgroep in de Leidse Waag dat op de band werd vastgelegd. Na enige sleutel werk in de studio was de plaat rijp voor persing. "Het was een ramp omdat in twee uur alles werd opge nomen. Je moet er dan uithalen wat er in zit. Als je iets grappigs zegt tussen de nummers door dan komt dat op de plaat niet zó over en dat is wel jammer. Maar met pii- bliek klinkt het wel veel leuker dan in een studio", aldus Ouwejan. Sfeer "Waarom ik folkmuziek leuk vind? Ja, het is meer de sfeer er om heen, die is heel gemoedelijk en ge zellig. Als je het bijvoorbeeld ver gelijkt met een optreden van een popgroep dan hebben wij veel meer contact met ons publiek. Wie een instrument bespeelt kan zo meedoen en in de pauze ga je ge woon naar het publiek toe om een praatje te maken terwijl een pop groep ergens op een hoog podium is weggestopt", aldus Van der Burgh. Exposities Schilderijen van Steven van der Kuit hangen tot en met 10 juli in de galerie van Stichting Burcht. De tentoonstel ling wordt vanmiddag om 17.30 uur geopend. Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen- straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge- Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Borneo; Oerwoud in On dergang, Culturen op Drift', t/m 5/10; di. t/m za van 10-17 uur, zo. van 13-17 De Lakenhal - Oude Singel, 'Fotogra fie, een manier van kijken', t/m 30/6; Overzichtstentoonstelling Floris Ver ster, t/m 23/8; di. t/m za. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur. Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht, 'Bo demschatten als grondstoffen', t/m 7/ Lak-theater - Cleveringaplaats, schil derijen van Ben Geerts en foto's van Herman van Ommen, t/m 27/6; ma. V m vr. van 10-22 uur. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, schilderyen van John Toren beek en kleine bronsplastieken van Evert van Hemert, t/m 22/6; vr., za. en zo. van 13.30-17.30 uur. n Ka- Galerie Fotomania - Koppenhink- steeg, expositie Bas Vroege, t/m 27/6; woe. t/m za. van 13-17 uur. Hortus Botanicus - Rapenburg, ten toonstelling over 75 jaar Imkersver eniging Leiden en omstreken, t/m 7/9; ma. t/m za. van 9-17 uur, zo. van 10-17 Waaggebouw - Aalmarkt, De Leidse Wagenmaker, door studenten Rein- ward Academie, t/m 26/6; di. t/m za. van 10-17 uur, zo. en ma. van 12-17 Hooglandse Kerk - gravures van Breughel, t/m 30/6; ma. van 13-15.30 uur, di. t/m za. van 11-15.30 uur. De Trommelaar - Apothekersdijk, olieverf- en acrylschilderijen van Li- die Bossen, t/m 28/6; dag. beh. zo. van Leidse Plein AZL - 'Carnaval in Vene tië', fotografische impressie door Dirk Ketting, tot 1/7; dag. van 8-20 Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, Joh.C. van Leeuwen, vlak-glasgraveerwerk en houtinleg, Lau van Wouwen, houts culpturen en leden tentoonstellings- groep Muzenhof met diverse technie ken, t/m 27/8; ma. t/m vr. van 14-18 uur. za. van 9.30-12.30 uur. Gemeentehuis - tekeningen en grafi sche technieken van Marv van Delft, t/m 30/6; ma. t/m do. van 8-17 uur, vr. van 8-15 uur. Leythenrode - Hoogmadeseweg, zeef drukken Margreet Rodenburg-van Weeren, t/m 16/7; dag. van 10-20 uur. Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, aquarellen van Danielle Orelio, t/m 26/6; woe., do, zo. van 14-16 uur, za. van 10-16 uur Galerie De Pomp - Dorpsstraat, 'Bij en', Ina Versteeg, etsen, Kitty van der Meer, tekeningen, Maija Groen, luci ferdoosjes, Anne van de Burg, aqua rellen, t/m 26/6; di. 19-21 uur, woe do., za. en zo. van 14-16 uur. Alphen Galerie Alba - Kortsteekterweg, Greetje Grijpma, gemengde technie- Katwijk Stichting Katwijks Museum - Voor straat. schilderijen en tekeningen van Mary Koekenbier, t/m 28/6; di. t/m za. Noordwijk Hotel Noordzee - Wilhelmina Boule vard, schilderwerken van Peter Wie- mers, tot eind juni. Concerten Het Koorproject Rotterdam geeft zondagmiddag een concert in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 in Leiden. Dit nieuwe koor is ge vormd uit 23 jonge, ervaren amateurs. Onder leiding van Maarten Michiel- sen wordt onder meer gezongen de 'Lamentations of Jeremiah' van Tho mas Tallis en 'Salve Regina' van Fran cis Poulenc. Het concert begint om 15.00 uur. In de Dorpskerk in Zoeterwoude geeft zondag het Barokensemble Voorschoten onder leiding van Mal colm Hund-Davies een concert. Op het programma staan werken van Stanley, Brular, Handel en Sammarti- ni. Van Fasch wordt een concert voor viool en orkest uitgevoerd met solist Louis Botman. Aanvang 14.30 uur. De organist Rijk Jansen zal zondag een concert geven op het Hinsch Or gel in de Wassenaarse Dorpskerk. Op het programma staan werken uit di verse stijlperiodes: Buxtehude, Bóhm, Bach, Kuchar en Mendels sohn. Tot slot zal Jansen improvise ren op een door het publiek gegeven thema. Aanvang 19.00 uur. •Bij Stichting Burcht treedt dinsdag- In jongerencentrum Tent aan de Van avond Nederlands Sinfonietta onder leiding van Benjamin Ashkenazy op*. Er zullen werken van o.a. Kurt Weill, Igor Strawinsky en Ludwig van Beet hoven worden uitgevoerd. Aanvang 20.30 uur. Pop Niet alleen het Leids Vrijetijds Cen trum, maar ook Ivy Green bestaat tien jaar. Daarom speelt het zestal uit Hazerswoude er vanavond. En reken maar dat de dakpannen weer zullen rammelen. In het voorprogramma The Lubbers uit Uithoorn. Aanvang 23.00 uur. Een keur aan artiesten vrolijkt zater dag de Cocktail Club in het Leids Vrijetijds Centrum op. Verwacht wor den zangeres Astrid van Helden, slan gemens Fritz Fritsschy, goochelaar Manro en als klap op de vuurpijl een levensechte dromedaris. Avondkle ding verplicht. Het feest gaat tot drie uur 's nachts door. De Belgische hardrockgroep Acid sluit zaterdagavond het seizoen van het Breehuys aan de Breestraat in Leiden af. Deze groep heeft al drie Deur open vanaf 21.00 u Zuylen van Nijeveltstraat in Wasse naar spelen vanavond de Agents of Decay. Aanvang 23.00 uur. Leiden In het Microtheater aan de Leidse Ou de Vest voert de Deense groep 'Mo- rild' 24 juni het stuk 'Tilingengorelse', wat letterlijk vertaald betekent 'Tot niemand maken'. Het stuk is gedeel telijk documentarisch en gebaseerd op teksten die zijn geschreven door politieke gevangenen. In de voorstel ling komen sterke emoties naar vo ren: haat en geweld tegenover het dromen van vrijheid en geluk. De toneelgroep 'Morild' uit Kopenha gen bestaat uit tien Denen en een in Denemarken wonende Leidenaar. De groep maakt veel gebruik van mu ziek, lichamelijke expressie en dans. Den Haag Circustheater za 21, 20.15 uur, Van Scheerkwast tot Lipstick, Nederlands grootste Dans- Travestieshow. zo 22, 12.15 uur, Scheveningen Zon dagconcert: concert met drie vleu gels, Daniël Wayenberg, Louis van Dijk en Pim Jacobs. Theater Pepijn vr 20. za 21. 20.30 uur, Kabaret Amon- tuur met het programma 'Bellen Bla- Amsterdam Hollands Festival vrijdag 20 juni Time Based Arts - The Wonderpro- ducts, Franse video- en multimedia kunstenaars, 18 uur. De Krakeling - Backa Teater: 'L'His- toire du Soldat', muziek van Igor Strawinsky, 19.30 uur. RAI Zuidhal - Concertgebouworkest o.l.v. Riccardo Chailly, Louis Lima, tenor, Susan Dunn, sopraan en het Koor van het Concergebouworkest, 20.15 uur. Stadsschouwburg - Compagnie Ma- gui Marin met May B., 20.15 uur. Bellevue - Vermeer et Spinoza van Gilles Aillaud, 20.30 uur. Tropeninstituut/Soeterijn - Pakis tan, muziek uit de wereld van de Is lam, Koranrecitatie en Hymnen uit Karachi, fakirs met poëtische liede ren, 20.30 uur. Mickery Theater - Anne Teresa de Keersmaeker, 21 uur. Zondag 22 juni Time Based Arts - The Wonderpro- ducts, 18 uur. De IJsbreker - Arditti String Quartet, met werken van Franse componisten, Concertgebouw - kl. zaal, Franse Blaasmuziek, 20.15 uur. Paradiso - Radio Kamerorkest o.l.v. Ernest Bour met soliste Vera Beths. 21 uur. Maandag 23 juni Time Based Arts - The Wonderpro- ducts, 18 uur. Stadsschouwburg - Théatre de Sala- mandre. In Les Crachats de la Lune analyseert maker Gildas Bourdet de vooroordelen en belangentegenstel lingen die ten grondslag liggen aan de spanningen tussen de diverse sociale klassen, 20.15 uur. Frascati - Théatre de la Tempête met Rèves de Kafka van Enzo Cormann, 21 uur. Dinsdag 24 juni Time Based Arts - The Wonderpro- ducts, 18 uur. De Krakeling - Compagnie Porte Lu ne met A l'Ombre des Gênants van Michel Lopez, Internationaal modern jeugdtheater, 14 uur. Carré - Die Meistersinger von Nürn- berg, zie 21 juni, 17.30 uur. Stadsschouwburg - Théatre de la Sa- lamandre, zie 23 juni, 20.15 uur. Frascati - Théatre de la Tempète, zie 23 juni, 20.15 uur. Woensdag 25 juni Time Based Arts - The Wonderpro- ducts, 18 uur. De Krakeling - Compagnie Porte Lu ne, zie 24 juni, 14 uur. Concertgebouw - gr. zaal, La Vera Storia van Luciano Berio. Rotter dams Philharmonisch Orkest/Le Groupe Vocal de France/Groot Om roepkoor o.l.v. Berio; De waarheid kent meer dan één gezicht was de grondslag voor deze opera, 20.15 uur. Donderdag 26 juni Time Based Arts - The Wonderpro- ducts, 18 uur. De Krakeling - Porte Lune, zie 24 ju ni, 14 uur. Waalse Kerk - Marie-Claire Alain: Jo- hann Sebastian Bach et la France. Op het orgel worden werken gespeeld van Bach, Couperin en De Crigny. 20.30 uur. HAARLEM - In de Haarlemse bin nenstad wordt aanstaande vrijdag en zaterdag feest gevierd onder het motto 'Haarlem - open stad'. Deze economisch-culturele manifestatie wordt georganiseerd door het be drijfsleven, culturele instellingen en,de gemeente Haarlem. Één van de hoogtepunten zal de opening zijn op zaterdag van het gerestaureerde stadhuis door mi nister-president Lubbers. In het gebouw wordt ook de gehele dag 'open huis' gehouden. Het Teylers- museum, de Vishal en het Frans Halsmuseum zijn beide dagen gra tis toegankelijk en in het onlangs verbouwde concertgebouw wordt zaterdag een doorlopend muziek festival gehouden. Verder staan in het centrum van de stad acht podiums die geduren de de manifestatie een afwisselend programma zullen presenteren. Het Noordhollands Philarmonisch Orkest zal vrijdag de spits afbijten op de Grote Markt. De teheater- groep Fools Factory sluit met een optreden zaterdagavond het geheel af als tevens alle monumentale ge bouwen aan het marktplein in 'floodlight' staan. VERTREK - Ton Post vertrekt op 1 januari '88 definitief als directeur van de Stadsschouwburg en De Oosterpoort in Groningen. De ge meente Groningen is met Post overeengekomen dat hij tot de ont slagdatum met buitengewoon ver lof zal zyn. Post had in de jaren '80-'83 al gro te problemen met het gemeentebe stuur, maar de directe aanleiding voor het ontslag school in de finan ciële verwikkelingen rond de rock opera Ik Jan Cremer. De IJsbreker - Nieuw Ensemble oJ.v. Ed Spanjaard, werken van Cardi, Sciarrino, Francesconi, Melchiorre en Nieder, 21 uur. Frascati - Compagnie Karine Saporta met nieuw, nog ongetiteld werk, 21 Mickery Theater - Anne Teresa de Keersmaeker, gedanst door vier dan- Zaterdag 21 juni Time Based Arts - The Wonderpro- ducts, Franse video- en multimedia kunstenaars, 18 uur. De Krakeling - Backa Theater, zie 20 juni, 14 uur, 19.30 uur. Carré - Die Meistersinger von Nürn- burg, van Richard Wagner. Neder landse Operastichting en het Concert gebouworkest o.l.v. Edo de Waart, 17.30 uur. Bellevue - Vermeer et Spinoza, 20.30 Tropeninstituut/Soeterijn - Pakis tan, zie 2Q juni, 20.30 uur. De IJsbreker - Arditti String Quartet, confrontatie oude en jonge garde aan de hand van werken van Bussotti, Manca, Cappelli, Petrassi, Garuti, Scelsi, 21 uur. Frascati - Compagnie Karine Saporta met nieuw, nog ingetiteld werk, 21 LEIDEN - In het Leidse Café De Twee Spiegels heerste woensdag avond een vrolijke sfeer, er werd geklapt, gelachen en gejoeld. Stemmingmaker was het Leidse folktrio 'Kees Ouwejan Mak kers' die hun jigs, reels en kroeg en zeemansliedjes met veel en thousiasme voor het publiek ten gehore brachten. Reden voor de sa menkomst was de nieuwe - en tweede plaat - van de folkgroep die in het café ten doop werd gehou den. Het bier vloeide aardig, dus dat was geen probleem. door Miriam Knopper Zo tegen negen uur worden door de drie leden van de groep: Kees Ouwejan, zang en gitaar, Peer van der Burgh, zang, accordeon, gitaar en Mick Ryan, viool en gitaar, de nodige pilsjes naar binnen gegoten om alvast een beetje in de stem ming te raken. Of zoals een vriend van hen - die af en toe ook wel eens met de gitaar in de hand meespeelt en die hij voor de zekerheid maar vast heeft gestald in een hoek van het café - het 'puntig' uitdrukt: "Als ik wat op heb en het publiek ook dan krijg ik het gevoel dat het steeds gezelliger wordt". Als het wat drukker in de zaak is gewor den, besluiten de drie mannen maar eens wat te gaan spélen. Na het stemmen van de instrumenten worden enkele liedjes van de LP gespeeld en ook het vaste reportoi- re wordt met veel zwier gebracht. Tijdens een ingelaste pauze over handigt 'manager' Bernard Klei- kamp de plaat aan de muzikanten, die toepasselijk de titel heeft ge kregen 'Live'. Met wat gemompel van zijn kant dat het toch niet zo officieel hoeft, verricht hij de sym bolische daad. En daarna worden de aanwezig kennissen, familiele den en stamgasten vriendelijk doch beslist verzocht om zich een plaat aan te schaffen, indien ge wenst met handtekening van de groepsleden. Naam Het begon allemaal toen Ouwe jan op 21-jarige leeftijd een gitaar in handen kreeg en in een bistro een beetje begon te spelen, waarna hij al snel een kroeg in Den Haag aan zijn lijstje kon toevoegen. Ou wejan - die is geboren in Den Haag - verhuisde naar Leiden en zette hier de Leidse folkclub Horus op poten. "Eén avond in de week trad ik daar op en nodigde gasten uit binnen- en buitenland uit. Ik deed dan samen met gastmuzikanten wel eens een optreden en op die manier is eigenlijk de groep Ouwe jan Makkers ontstaan.Ik zou graag van die naam af zijn maar ja, we hebben er bekendheid door ge kregen en dan kan je niet zomaar van naam gaan verwisselen". Van der Burgh is samen met Ou wejan het langst in de groep en dat is al zo'n tien jaar. De groepsleden verwisselen nog wel eens of zoals Ouwejan zegt: "Het is net als in Ier land: wie een instrument heeft kan meedoen". De eerste plaat van de groep kwam in 1981 uit en volgens Ouwejan zijn ze goed uit de kosten gekomen. Ook hebben ze aan dit Het Emoenakoor (pr foto» LEIDEN - Het Emoenakoor bestaat tien jaar. Het tweede lustrum van het op 1 november 1976 als koor van de Vredeskerk opgerichte ensemble zal in het komende najaar worden gevierd. Vooruitlopend op deze viering is er voor zondagochtend a.s. een koffieconcert georganiseerd in het kerk gebouw aan de Burggravenlaan. Dat betekent dat ook deze uitvoering in het teken zal staan van het tienjarig bestaan. Naast een selectie van liederen uit de begintijd van het koor, staan er ook enkele werken van Joh. Seb. Bach, Franz Schubert, Henry Purcell en Louis van Dijk op het programma. De uitvoering van het Emoenakoor - Emoena betekent 'vertrouwen' - wordt geleid door de huidige dirigent, Rob de Vogel. Het koor telt veertien sopranen, elf alten, vijf tenoren en zeven bassen, in leeftijd variërend van zestien tot veertig jaar. Uit deze samenstelling blijkt wel dat het aantal tenoren voor uitbreiding vatbaar is. Het koor zal tijdens het komende koffieconcert - er worden gemiddeld zes concerten per jaar in de Vredeskerk gegeven - instrumentaal worden ondersteund door de organist Joop Brons, de gitariste Esther Steenber gen en leden van het Toonkunstorkest. De uitvoering begint om half twaalf. Riccardo Chailly, vanavond met het Concertgebouworkest in de RAI. (foto ANP) limmm Kees Ouwejan (midden) en zijn makkers Peer van der Burgh rechtsen Mick Ryan (links) 3 Raad voor de Kunst: gesteld, heeft betrekking op de door de Nederlandse Operastich ting en het Nationale Ballet inge diende claims in verband met de bespeling van het nieuwe Muziek theater in Amsterdam. De Raad voor de Kunst wil voorts dat er in het toekomstige omroepbestel controle komt op het aandeel kunst en cultuur in radio- en televisieprogramma's. !j®! ARNHEM (GPD) - Een aantal van de beelden die zijn geplaatst in het Arnhemse Sonsbeekpark ter gelegenheid van de beelden tentoonstelling Sonsbeek 86 is opnieuw het doelwit geworden van vandalisme. Vorige week werd een drijvend werk stukge maakt, de laatste dagen zijn drie beelden ten prooi gevallen aan vandalisme. Daaronder is het al eerder vernielde beeld van Bazi- lebustamente Le Nègre dat in de buurt van een vijver drijft, een beschilderd stuk linnen van Ger van Elk is gestolen. Ook werd er geschoten op een drijvend pavil joen en op de Witte Villa in het park. De organisatie van de beelden tentoonstelling acht het onmoge lijk door middel van bewaking vernieling van de vaak uiterst breekbare beelden in alle geval len te voorkomen. Wel wordt overwogen 's nachts de bewa king in het park op te voeren. Indisch feest op Pasar Malam DEN HAAG/LEIDEN - De Pasar Malam Besar in de Haagse Hou- trusthallen wordt dit jaar gehouden van 27 juni tot en met 7 juli. De opening van dit Indische tempo-doeloefestijn zal volgende week vrijdagmiddag (om 12.00 uur) worden verricht door prof. A. Teeuw, hoogleraar in de bahasa Indonesia en de Maleise taal- en letterkunde aan de Leidse Universiteit. Er zal op deze achtentwin tigste oost-westmarkt een keur van artiesten optreden, onder wie Wieteke van Dort als Tante Lien. Het programma belooft ook op tredens van Balinese dansgroepen. De Culturele Vereniging Nazaten Indische Nederlanders en Sympathisanten (Nines) organiseert op de openingsdag van deze 'enige, echte' Pasar Malam een Indische dansavond in de Houtru- strotonde. Men zal er non-stop kunnen dansen op muziek van de bands 'Creation' en 'Company'. Internationaal Orgelconcours HAARLEM - De Stichting Internationaal Orgelconcours organiseert weer een jaarlijks Internationaal Orgelfestival in Haarlem van één tot twintig juli. Naast het openingsconcert, het concert door de deelnemers aan het improvisatieconcours, het Internationaal Improvisatieconcours is er ook een podium voor hedendaagse orgelmuziek. Het openingsconcert wordt één juli in de Grote of St. Bavokerk gege ven en is gewijd aan de twee componisten Anton Bruckner en Olivier Messiaen. Uitvoerenden zijn het Markusvokalenensemble Stuttgart, Jun- ges Philarmoniches Orchester en Piet Klee op het orgel. Dit concert be gint om 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23