Als we spelen loopt heel Noordwijkerhout uit Geen clementie voor restaurant-eigenaar Wie weetmisschien wordt het een 5 Jubilerende muziekvereniging Jeanne d'Arc wordt gesteund door 2700 donateurs Fietsende scholieren voelen zich niet veilig in H'meer Katwijkse toneelgroep gaat met eenakter de straat op 'Sancta Maria in Noordwijk kan niet méér bezuinigen VRIJDAG 20 JUNI 1986 PAGINA 19 NOORDWIJKERHOUT - "Onze muziekvereniging lééft bij de inwoners van Noordwijkerhout. Als Jeanne d'Arc speelt loopt ongeveer het hele dorp uit. Het jubileumcon cert dat we in maart van dit jaar in de Schelft hebben gegeven, trok meer dan 1700 bezoekers. Met zo'n belang stelling ben je wel verplicht de sterren van de hemel te spelen". Dat zegt G. van der Togt, lid van de Noordwijkerhoutse muziekvereni ging St. Jeanne d'Arc. De vereni ging bestaat dit jaar 65 jaar wat voor de muzikanten reden is om de bloemetjes eens flink buiten te zet ten. Van der Togt zegt daarover: "Juist omdat de Noordwijkerhou- ters ons zo'n warm hart toedragen willen we hen heel nauw bij de feestelijkheden betrekken. Daar om hebben we gekozen voor een feest in de vorm van een muzikaal weekeinde en niet voor bijvoor beeld een diner voor de leden van de vereniging". door Monica Wesseling St. Jeanne d'Arc verheugt zich niet alleen in een grote belangstel ling van de inwoners van het dorp voor haar optredens. De Noordwij- kerhouters zijn ook thuis als het op geld aankomt. Van der Togt: "We hebben meer dan 2700 donateurs. Dat is nogal wat in een relatief klein dorp als Noordwijkerhout. Ook voor de acties die wij jaarlijks houden om geld voor de vereni ging bij elkaar te halen, kom je bij de Noordwijkerhouters nooit voor een gesloten deur". Van der Togt zegt erbij dat het enorme aantal donateurs ook te danken is aan de werklust van de Noordwijkerhouter T. Duiven voorden: "Hij gaat elk jaar de gel delijke bijdrage bij alle donateurs persoonlijk ophalen. Nieuwbouw wijken worden ook door hem be zocht, op zoek naar nieuwe dona teurs. Die man verricht een gewel dige hoeveelheid werk" Strijd Van der Togt weet te vertellen dat er in Noordwijkerhout vóór 1921, het jaar waarin St. Jeanne d'Arc werd opgericht, een neutrale muziekvereniging bestond, de Echo der Duinen. "Zeker in die tijd lagen protestanten en katholieken nog wel eens met elkaar overhoop. Ook binnen de muziekvereniging was er steeds vaker onenigheid. Op een gegeven moment heeft het pro testantse deel van de vereniging zich teruggetrokken om vervol gens het fanfarekorps Harpe Da vids op te richten.". De katholieken zaten vanaf dat moment dus zonder muziekvereni ging. Van der Togt vertelt dat dit een groot gemis was. "Bij de pro- priesterwijdingen, en er in die tijd nog heel - L. Koeleiüijn, G. van der Togt en R. Nulkes: "De muziekvereniging St. Jeanne d'Arc lééft i NOORDWIJKERHOUT. - Wie niet horen wil, moet voelen. Dat is het standpunt van de gemeente Noordwij kerhout inzake de dwang som die de eigenaar van het Chinees restaurant aan de Regenvlietweg in De Zilk opgelegd heeft gekregen. De gemeente is niet bereid van het innen van de dwangsom af te zien, ook al zou de restaurant-eigenaar daardoor failliet gaan. "Ei gen schuld, dikke bult, de man heeft kansen genoeg gehad", aldus een resolute gemeentesecretaris M. Adriaanse. De dwangsom is de restaurant-ei genaar opgelegd omdat hij niet binnen de gestelde termijn van twee weken voorzieningen heeft aangebracht die nodig zijn om de overlast van zijn bedrijf te beper ken. De termijn van twee weken, die staatsraad dr. G.H. Veringa de restaurant-eigenaar gunde in aan sluiting op de behandeling van een bezwaarschrift dat de restaurant eigenaar bij de Raad van State had ingediend, liep afgelopen maandag af. De restaurant-eigenaar, Koon You Sung, opende zijn restaurant begin vorig jaar. Bij een controle door ambtenaren van de gemeente Noordwijkerhout bleek dat niet werd voldaan aan een aantal pun ten die in de hinderwet-vergun ning werden gesteld. Ondanks her haald aandringen ondernam de restaurant-eigenaar niets om aan die voorwaarden te voldoen. Voor omwonenden van het restaurant was dat reden om door middel van een bezwaarschrift bij de gemeen te te protesteren. De kwestie be landde uiteindelijk bij de Raad van State. Inmiddels heeft de restaurant-ei genaar volgens een woordvoerder wel de nodige stappen onderno men om de noodzakelijke verbete ringen aan te brengen. Probleem is evenwel dat de aan nemer niet vóór de bouwvak vakantie, die half juli begint, aan de slag kan. Dat betekent dat niet eerder dan half augustus met de verbouwing kan worden begon nen. Volgens de woordvoerder van Koon You Sung is met het oog hierop de gemeente gevraagd de dwangsom niet langer te heffen. "Het komt neer op 1050 gulden per week. Als meneer Sung tot half augustus elke week zo'n bedrag moet betalen kost hem dat tiendui zend gulden. Dat kan hij niet op brengen, zeker niet als hij ook de verbouwingskosten van rond de 15.000 gulden nog op tafel moet leggen". De gemeente Noordwij kerhout heeft inmiddels laten we ten dat zij doorgaat met het innen van de dwangsom. De woordvoer der: "Het is duidelijk dat Sung te kort geschoten is. Hij heeft te lang gewacht met het nemen van maat regelen. Dat erkent hij ook. Maar dwangsom èn verbouwingskosten kan hij echt niet opbrengen. Dan gaat hij failliet. Gezien de afspra ken die nu zijn gemaakt met de bank en de aannemer zou toch een regeling met de gemeente mogelijk moeten zijn?" Dat is volgens gemeentesecreta ris Adriaanse evenwel niet het ge val. De restaurant-eigenaar heeft volgens hem meer dan voldoende gelegenheid gehad zijn bedrijf aan de eisen van de Hinderwet aan te passen. "We zijn niet van plan nog langer te wachten. De dwangsom moet worden betaald". wat, moesten de katholieken het zonder eigen muziekvereniging stellen. Dat ging steeds meer ste ken". Twee kapelaans, Peeperkorn en Van der Heem, besloten daarom een nieuwe muziekvereniging in het leven te roepen. De naam van de vereniging, St. Jeanne d'Arc, is niet zomaar geko zen. Jeanne d'Arc was een strijd baar figuur. De muziekvereniging is uit ruzie tussen de katholieken en protestanten geboren. "Boven dien heeft de vereniging in de eer ste jaren heel wat strijd moeten le veren om voldoende geld bij elkaar te halen. Die strijdbaarheid zat er van begin af aan in", brengt Van der Togt naar voren. Groei De muziekvereniging begon met 21 muzikanten en sindsdien is het ledenaantal eigenlijk steeds ge groeid. Op dit moment zijn 145 Noordwijkerhouters lid van, St. Jeanne d'Arc. De leden van de ver eniging hebben, zo blijkt uit de woorden van Van der Togt, ge schiedenis geschreven in het dorp. De eerste jaren na de oprichting groeide de vereniging rustig door. In 1927 deed St. Jeanne d'Arc voor het eerst mee aan een muziekcon cours en won meteen de eerste prijs. De oorlog gooide roet in het eten. Van der Togt vertelt dat de mu ziekvereniging de eerste oorlogsja ren gewoon is blijven repeteren: "Het openbaar vervoer lag plat maar dirigent Dik uit Leiden wist Noordwijkerhout toch wel te berei ken. Toen de Duitsers in 1943 ons i Noordwijkerhout". (foto Wim Dijkman) geboden de vereniging in te schrij ven bij de Kulturkamer hebben we de instrumenten maar in het vet gezet. We spelen graag muziek, maar niet tot elke prijs". Na de oorlog barstte het muziek- geweld weer in alle hevigheid los. Van der Togt vertelt dat het de ge woonte was om de Noordwijker houters die in het kader van de po litionele acties naar Indië waren geweest, bij hun terugkomst met veel vertoon binnen te halen. "Soms kwamen er zeven tegelij kertijd thuis. De muzikanten reden dan in een vrachtwagen met plan ken erop rond om iedereen aan huis een serenade te brengen". Uit zijn woorden blijkt dat de le den van de muziekvereniging ook in die tijd prima wisten hoe ze de bloemetjes buiten moesten zetten. St. Jeanne d'Arc deed nogal eens mee aan concoursen. Als de vereni ging de eerste prijs in de wacht wist te slepen liep het hele dorp uit om de muzikanten binnen te halen. Van der Togt: "Wij moesten dan wel uitkijken dat we onderweg de overwinning nog niet al te uitbun dig vierden. Het is wel eens voor gekomen dat we, lopend met onze instrumenten, de bochten in de weg niet meer konden nemen". Harmonie De secretaris van St. Jeanne d'Arc, R. Nulkes, legt uit dat de muziekvereniging in deze tijd uit drie onderdelen bestaat. Van de 145 leden die de vereniging telt, spelen er 40 in de harmonie. "De harmonie is het oudste deel van de vereniging. Het aantal leden is de laatste jaren noen gedaald noch ge stegen. Dat betekent niet dat de harmonie uit allemaal oude men sen bestaat. De leden variëren in leeftijd van 11 tot 81 jaar". De drumband is in 1950 opgericht en werd twee jaar later uitgebreid met klaroen-spelers. Weer vijf jaar later besloot het bestuur van de vereni ging het show-element wat meer naar voren te halen door de oprich ting van een majoretten-afdeling. Hoewel de vereniging niet te kla gen heeft over het aantal leden, is er volgens de voorzitter L. Koele- wijn, wel een verandering in hun houding merkbaar. Koelewijn: "De muzikanten van de harmonie hebben heel veel plezier in het ge ven van concerten. Voor de meeste van hen hoeft het op straat spelen niet zo nodig. Het gaat hen om de muziek en niet om de show". Inspelend op de ideeën van de le den richt de harmonie zich de laat ste ijd steeds meer op de concer ten. De majorettes en drumband zorgen voor de muzikale en feeste lijke omlijsting van activiteiten in het dorp. Bij een 50-jarig huwelijk in het dorp komt echter de hele vereniging opdragen. "We trakte ren het jubilerende echtpaar dan met zijn allen op een hoop herrie", zegt Nulkes gekscherend. Een deel van de leden speelt lie ver binnen, voor een ander deel is juist het straatgebeuren heel be langrijk. "Om ook op straat een fraai stukje muziek te kunnen la ten horen, hebben we kortgeleden een trompetterskorps opgericht. Vijftien leden van de vereniging zijn hard aan het oefenen. Binnen kort trekken we dus met slagwerk èn koperen blaasinstrumenten door de Noordwijkerhoutse stra ten", vertelt Koelewijn. Zelfwerkzaamheid St. Jeanne d'Arc is ook finan cieel een gezonde vereniging. Koe lewijn zegt dat dit vooral te danken zelfwerkzaam heid van de leden. Jaarlijks wordt er door de leden 268 ton oud papier opgehaald wat goed is voor 30.000 gulden. In het vooijaar is er de bloemendag. Koelewijn: "We gaan op die dag met een grote vrachtwa gen langs alle huizen in Noordwij kerhout. We bellen aan en overhan digen een bos bloemen. In de ene hand zit de bos bloemen, de andere houden we open. Bloemendag is een begrip in het dorp. We halen op die dag dan ook heel wat geld op". Het 65-jarig jubileum van de mu ziekvereniging wordt komend weekeinde muzikaal gevierd. Van der Togt legt uit dat het bestuur van de vereniging bij het bedenken van de festiviteiten, de verbonden heid met het dorp voorop heeft ge zet. Op zaterdag is er van 15.00 tot 17.00 uur een receptie in de ont moetingsruimte van De Schelft in Noordwijkerhout. Vanaf 21.00 uur staat de sporthal De Schelft in het teken van Tirolermuziek. De Gla- nerbrugger Muzikanten een 18 man sterke blaaskapel, zetten de sporthal volledig op zijn kop. Het hoogtepunt van de festivitei ten is op zondag. Volgens Van der Togt zal het geplande showband en nuüorettenfestival De Schelft doen schudden op zijn grondves ten. Vanaf 14.00 uur treden onder meer Adeste Musica uit Sassen- heim, de show and marchingband K G uit Leiden, Excelsior uit Rotterdam en de Damiateband uit Haarlem op. Natuurlijk zetten ook de muzikanten en majorettes van St. Jeanne d'Arc, hun beste been tje voor. "Het wordt een geweldig festijn voor alle Noordwijkerhouters. De vereniging ligt de inwoners van het dorp na aan het hart. Dan is het ook logisch dat we samen met de dorpelingen feest vieren. Noord wijkerhout Is Jeanne d'Arc en dat zullen we komend weekeinde mer ken", besluit Van der Togt. HAARLEMMERMEER - Meer dan de helft van het aantal leerlin gen dat op de fiets naar school gaat in de Haarlemmermeer voelt zich op de weg onveilig. Die conclusie trekt de gemeente Haarlemmer meer nadat een onderzoek is ge daan naar de noodzaak om bepaal de fietsverbindingen in de polder- gemeente te verbeteren. Inmiddels is een groot aantal voorstellen om tot een verbetering van het fietspadennet in de Haar lemmermeer te komen beschreven in het zogenoemde fietspadenplan 1986. Hierin wordt de noodzaak aangekaart om in totaal 55 nieuwe fietsverbindingen aan te leggen. Donderdag 26 juni wordt om 20.00 uur in de kantine van het ge bouw van de dienst openbare werken aan de Burgemeester Pabslaan in Hoofddorp een hoor zitting gehouden over dat fietspa denplan. De Fietspadengroep Haarlemmermeer (FGH), die heeft meegewerkt aan samenstellen van het nieuwe plan, en alle dorpsra den zijn voor deze hoorzitting uit genodigd. Ook andere belangstel lenden zijn welkom. Tijdens de hoorzitting zal een toelichting wor den gegeven op de inhoud van het plan en bestaat er gelegenheid tot het stellen van vragen. KATWIJK - De Katwijkse toneelgroep Mimiek gaat de straat op. De enige zelfstandige amateurvereniging die de badplaats rijk is zal morgenochtend op de Taatedam in het kustdorp voor het eerst in de open lucht voor het winke lende publiek een eenakter opvoeren. "Als het publiek niet naar ons komt kijken, dan gaan wij naar het publiek toe", aldus voorzitter en regiseur Harry de Reus van het toneelgezelschap. Aan het besluit van Mimiek om zich met straattoneel bezig te gaan hou den ligt een duidelijke reden ten grondslag. door Martin van Duijn De toneelvereniging meent dat ze meer te bieden heeft dan het voor amateurgezelschappen ste reotiepe toneel-tussen-de-schuif- deuren en het wordt tijd, zo vindt Mimiek, dat het Katwijkse pu bliek dat te weten komt. Mimiek is sinds 1983 een zelf standige vereniging, die is voort gekomen uit de toneelgroep van de wijkvereniging Koestal-Over- duin. De leden van die groep wil den meer doen met hun hobby dan mogelijk was. "Wij hadden er niet veel zin in om op verenigingsavonden saté te moeten klaarmaken. Wij wil den ons gewoon veel meer op het toneelgebeuren richten. Daarom hebben wij besloten om als zelf standige groep verder te gaan", laat Harry de Reus (kleinzoon van de in Katwijk bijna legenda rische straatventer Jan de Reus) Enige De twaalf leden van toen zijn er inmiddels veertig geworden, van wie er ongeveer dertig acte ren. De overigen nemen zaken als decorbouw en publiciteit voor hun rekening. Op de toneel groep van ouderenvereniging Katrijn na is Mimiek na het ver dwijnen van de onder de vlag van wijkvereniging Hoornes- Rijnsoever operende Hoornesco- medie het enige amateurgezel schap in Katwijk. Een groot aantal 'Hoornesco- medianten' heeft zich overigens bij Mimiek aangemeld en de meesten van hen zijn onderge bracht in een groep, die zich op een wat meer literair repertoire wil richten. Want net zoals de meeste amateur-toneelgezel- schappen heeft Mimiek tot nog toe alleen kluchten op de plan ken gebracht. Voorzitter De Reus: "Wij wil len echter ons aanbod verbre den. Mensen die wel aan ama teurtoneel willen doen, maar geen zin hebben om kluchten te spelen, moeten ook bij ons te recht kunnen. Daarom hebben we een literaire groep opgericht Mimiek-voorzitter en regiseur Harry de Reus v "Aanvankelijk zou deze groep volgend jaar 'Tien kleine neger tjes' spelen van Agatha Christie, maar dat bleek toch een te zware opgave. Daarvoor is de groep nog te jong. Nu staat 'En dan ik' van Annie M.G. Schmidt op het programma, Agatha Christie wordt dan maar een half jaartje opgeschoven", aldus De Reus. Imago Gezien de inzet van de leden van Mimiek steekt het De Reus dat zijn vereniging blijkbaar ge bukt gaat onder het traditionele imago van amateurgezelschap pen. "Als wij in Tripodia een uit voering geven, dan komen er meestal zo'n vier tot vijfhonderd mensen. We kunnen er veel meer kwijt in de zaal maar die krijg je gewoon met nog geen vijf paar den over de drempel". De Reus: "Wij willen ons ima go verbeteren en het straattoneel is voor ons daarom een pure pro motie-activiteit". Het idee daar voor werd pas een maand gele den geboren en aangezien Mi miek zelf geen ervaring heeft in het aanvragen van vergunnin gen, werd de hulp van de winke liersvereniging Princestraat- Andreasplein-Centrum ingeroe pen. De winkeliersvereniging reageerde enthousiast op het voorstel om op de Taatedam na bij de Hema iets te organiseren, omdat daar vrijwel nooit iets ge beurt. Vijf leden van het gezelschap zullen morgen om 11.00 uur de eenakter 'De dubbelganger' op voeren. Afhankelijk van het suc ces zal het gebeuren zich deze zo mer nog vier keer herhalen. Vol gens de regisseur moet eerst worden bekeken hoe het publiek reageert. Toekomst "Voor ons is het natuurlijk ook helemaal nieuw. Als je op straat speelt zal je het publiek bij je op treden moeten betrekken, je kunt niet doen alsof je geen men sen om je heen ziet staan, maar misschien loopt het wel uit op een traditie. Dan kunnen we het spektakel wellicht uitbreiden met acrobaten tot een straatfesti val", aldus een optimistische De Reus. Of dat gebeurt zal de toekomst moeten leren. Het bestuur van Mimiek heeft plannen genoeg. Het op poten zetten van een jeugdgroep zal een volgende stap zijn. En verder? "Een echte openlucht-voorstelling", zegt De Reus. "Bijvoorbeeld op het veld van Quick Boys. Met die tribune en die lichtmasten, dat zou heel mooi zijn". NOORDWIJK - Bestuur en perso neel van het psychiatrisch zieken huis Sancta Maria in Noordwijk vinden dat het ziekenhuis niet ver der kan bezuinigen. Als het rijk zijn bijdrage aan deze vorm van ge zondheidszorg nog verder terug draait, komt de kwaliteit van de zorg in gevaar. Dat staat in een persbericht van het psychiatrisch ziekenhuis. Vorige week demonstreerden personeelsleden van de psychiatri sche ziekenhuizen in Nederland te gen de bezuinigingen die de over heid oplegt. Onder het motto 'Gek gekort en dol gedraaid' deed ook het personeel van de Sancta Maria aan deze manifestatie mee. Uit het persbericht blijkt dat ver- dere bezuinigingen van de over heid ertoe kan leiden dat mensen die eigenlijk opgenomen en behan deld zouden moeten worden, op een wachtlijst komen te staan. Een verder vermindering van de rijks bijdrage noopt Sancta Maria name lijk tot de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden. Voor be stuur en personeel van Sancta Ma ria is dit volstrekt onaanvaardbaar, aldus het persbericht. Fietser geschept HILLEGOM - Een 55-jarige inwo ner van Hillegom heeft gister avond zijn arm gebroken bij een aanrijding in zijn woonplaats. Vol gens de politie werd de man op het kruispunt Weeresteinstraat/Pas- toorslaan/W eerlaan rijdende op zijn fiets geschept een 40-jarige au tomobilist uit Lisserbroek. De Hil- legommer is overgebracht naar de Mariastichting in Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19