Van der Wiel van de hel in de hemel Leeuwenburgh in hoger sferen 'We hebben geen complexen meer' 'Dynamiet in Deense handen ontploft' Yvonne van Dorp nadert top Spaanse extase na zege Leidenaar weer Nederlands kampioen Polsstokhoogspringer te gretig na geslaagde reeordpoging WK VRIJDAG 20 JUNI 1986 Mexico vol zelfvertrouwen MEXICO-STAD (SID/DPA) - Het Cruz de stemming bij de Mexica- zal morgen wel een aardig gezicht nen. Grootdeels verantwoordelijk zijn de lange Karl-Heinz Förster de voor die goede sfeer is de Joegosla- volledige wedstrijd tussen West- vische trainer van het elftal, 'Bora' Duitsland en Mexico bijna hand in Milutinovic. Hij gedraagt zich hand te zien lopen met de kleinere Hugo Sanchez. De man dekker van het Westduitse natio nale team weet dat hij bij die kwartfinale al zijn kwaliteiten zal moeten aanspreken van het Mexicaanse dwang te kunnen houi het oefenkamp als eerste onder de gelijken, is actief in de spelletjes, maakt grappen en laat alle spelers in hun waarde. Hij voelt perfect aan hoe hij de zware druk die op de vedette zijn ploeg rust, enigszins moet zien ïtbal in be- te verlichten. De goede stemming bij de 40-jarige Bora zal zeker mede dediger staat voor één van de moei- zijn veroorzaakt door de geboorte lijkere taken uit zijn toch al indruk- van zijn eerste kind, een meisje, vo- wekkende loopbaan. Elke tackle rige week. op Sanchez, correct of niet, zal ge paard gaan met een bijkans Zo goed als Karl-Heinz Förster zich probeert voor te bereiden op dovend fluitconcert van de volge- het duel tegen Sanchez, zo druk i John i pakte tribunes in Monterrey. „Dat realiseer ik mij maar al te goed. Net zoals ik weet dat de reac tie van het publiek bij een normale ingreep weieens gevolgd zou kun nen worden door een fluitje van de scheidsrechter: vrije trap. Maar ik zal proberen mij er niet door van de wijs laten brengen", zegt För ster. Förster stapt niet onvoorbereid het veld op in Monterrey, waar de Westduitsers ook al tegen Marokko in actie kwamen. Hij heeft sinds het bereiken van de laatste acht veel tijd gestoken in het bekijken van video-banden met beelden van Sanchez. Van diens duels in Mexi- MEXICO-STAD (AFP/SID) - Sepp Piontek, de trainer ook de Mexicaanse doelman Pablo Larios bezig. Training na training oefent hij op het onderscheppen van hoge voorzetten. „Alle West duitse aanvallers zijn namelijk vooral ook door de lucht gevaar lijk. Rummenigge, Vóller, Allofs of Littbarski, ze hebben maar een kleine kans nodig om te scoren". HILVERSUM - Door als beste zijn zenuwen in bedwang te houden, eiste John van der Wiel gisteren in de fraai geoutilleerde Avro-studio voor de tweede maal in zijn carriè re de nationale schaaktitel voor zich op. In een niet al te hoogdra vende, maar wel van spanning bol staande finalepartij, bleef de Leid- se grootmeester zijn direkte rivaal Paul van der Sterren tenslotte toch nog de baas. Die overwinning was voor Van der Wiel voldoende om de titelverdediger in de eindrang schikking een half punt voorbij te streven. "Afkloppen", dat was de enige term die na de "narrow-escape" van Van der Wiel van toepassing was. Rond de twintigste zet gaf na melijk niemand meer een cent voor de kansen van de Leidenaar. der Wiel in opperste concentratie. De Leidenaar klopte Van Op het door Cor van Wijgerden be niet alleen die van zijn opponent maar ook die van zijn bruid (over twee weken treedt de Leidenaar in het huwelijk), in ontvangst nemen. perskamer werd op dat moment de ene na de andere winstvariant voor Van der Sterren op het bord ge toverd. Van echte tijdnood, een spook dat de twaalf deelnemers in dit toernooi vanwege het gewijzig de speeltempo voortdurend parten Oncroli mVif speelde, was bovendien (nog) geen v^pgeiuuH sprake. Na afloop was Van der Wiel zichtbaar opgelucht. Het toernooi waarin hij, gezien zijn huidige posi- Dnm^riiil tie °P de wereldranglijst, veel te Udmei Uil verliezen en weinig te winnen had, Paul van der Sterren, normaliter was na een voortvarende start op de rust zelve, kon de weelde echter het nippertje goed afgelopen. De niet aan. Ten onrechte ging de 30- nieuwe kampioen over het toer- jarige Amsterdammer, die enige ja- nooiverloop: "Tijdens de beginfase ren terug in de schaduw van de top ondervond ik weinig tegenstand, vier (Timman, Sosonko, Van der waardoor ik punt op punt kon sco- Wiel en Ree) koos voor een bestaan ren. Daarna werd mij echter veel als profschaker, van het principe sterker tegenspel geboden. Dat "safety first" uit. In plaats van de kostte me nogal wat halve punten. der Sterren en werd daardoor kampioen van Nederland. (foto ANP) diende demonstratiebord i de ook als werknemer bij voetbalselectie die woensdag in de achtste finale Real Madrid. (1-5) leed tegen Spanje, staat volgens het Kopenhaagse dagblad 'Extra Vooral de beginfase van het duel Bladet' klaar om op te stappen. Volgens de krant is Piontek, wiens con- zal voor de uitkomst van de twee- tract met de Deense voetbalbond nog loopt tot juli 1988, met name onte- kamp belangrijk zijn. „In de eerste vreden over de bondsofficials, die zich in Mexico zijns insziens erg ama- minuten zal ik proberen duidelijk teuristisch hebben gedragen, te laten zien waar de grenzen lig gen. Daar zal best een overtreding De Deense blazers zijn in de ogen van Piontek ernstig tekort geschoten bü te pas komen, maar het is ten- in het protest tegen het gescharrel en de pesterijtjes van de Spanjaarden, slotte voetbal en geen basketbal, die in hetzelfde hotel in Queretaro waren ondergebracht. De Westduitser Mijn goede spel levert echter pas dreigde dinsdagnacht zelfs de hulp van de politie in te roepen om het stil echt resultaat op als mijn collegas te krijgen in het hotel. „De kinderlijke houding van de Deense bestuur- hun tegenstanders eveneens in be- ders tegenover de bejaarde machthebbers van de FIFA heeft me mate- dwang kunnen houden. De optel- loos geergerd", zei Piontek, die zich er evenzeer over verbaasde was dat som van alle tweekampen bepaalt de hij de dopingcontrole positief bevonden Caldere gewoon mee mocht een wed- doen. Hij erkende overigens ook dat protesteren tegen machtige landen werd eveneens breed uitgemeten. „We zijn gekomen als een verrassing tenslotte de uitslag strijd". De Westduitser, die komende seizoen de kleuren van de Franse eerste klasser Olympique Marseille draagt, neemt donderdag vrij. Dan speelt hij wat kaart en probeert zich te ontspannen. Vrijdags neemt hij nog een keer de banden i door om te zien of hij misschien iets van de kwaliteiten van San chez over het hoofd heeft gezien. In de bus en het vliegtuig die de ploeg van Queretaro naar Monter rey brengen, zal hij zaterdag in me- didatie gaan. Een normale voorbe reiding. „Zo doe ik het altijd. Om dat ik nu tegen Sanchez speel, ver andert er niet zoveel. Extra motiva tie om goed te spelen is het ook niet, dat heb ik niet nodig". Förster ligt dus niet wakker van Sanchez, de Mexicaan maakt zich de Deense De woedende uitlatingen van Piontek, die sinds 1979 Denemarken on wrede nederlaag der zyn hoede heeft en voor wie verschillende Westduitse clubs en één uit het Midden-Oosten - een vereniging uit Saoedi-Arabië is bereid hem on geveer zeven ton per jaar te betalen en de aan Deense bond een afkoop som over te maken van anderhalf miljoen - belangstelling hebben ge toond, hebben voor een groot deel zeker ook te maken met de teleurstel ling over de onverwacht grote nederlaag tegen Spanje. Die was ook in Mexico het gesprek van de dag. Het einde van een mythe werd de uit schakeling van de Denen genoemd. De Mexicaanse kranten hemelden de Spanjaarden en Butragueno, met vier doelpunten topscorer, op. „Het veelgeroemde dynamiet is de Denen in eigen handen ontploft, doordat ze te zeer de aanval zochten en de verdediging verwaarloosden. De slecht gerichte Deense kanonnen kon den onder druk niet opnieuw worden geladen", schreef de 'oorlogscor respondent' van The Mexico City News. Butragueno wordt tegelijkertijd ster van de Mundial genoemd. De teleurstelling van Piontek met uitstekende betrekkingen met de FIFA doorgaans weinig zin heeft, en verdwijnen nu evenzeer bij verrassing uit het toernooi", zei Piontek. volledig ondermijnde witte veste als een kaartenhuis in elkaar te la ten storten, koos de zwartspeler op de 22ste zet indirekt voor dameruil. Een cruciaal moment in de partij. Van der Wiel daarover: "Terwijl ik eigenlijk op de knock-out zat te wachten, gloorde er plots weer hoop. Ik stond weliswaar nog steeds slecht, maar er waren weer winstkansen. Die hoop bleek bepaald niet ij- del. Van der Sterren stapelde fout op fout en miste met zijn 26ste lo perzet niet alleen de laatste kans om het treffen in zijn voordeel te beslissen, maar werkte zich daar mee ook volledig in de nesten. En kele zetten later kon hij, na kwali teitsverlies, in wezen al opgeven. Speculerend op de tijdnoodfase probeerde de gewezen rechtenstu dent het nog even, maar zijn tegen stander hield het hoofd op zijn beurt wel koel. Op de 43ste zet staakte Van der Sterren de strijd en kon Van der Wiel de felicitaties, LEIDEN - Met één klap keerde Chris Leeuwenburgh terug in de realiteit. Zijn geslaagde recordpoging in de Leidse Hout bracht de talentvolle polstokhoogspringer gisteravond ook niet druk omhet dudmetde m i1?ogef sferen. Nadat hij tijdens de tweede nationale Grand Prixwedstrijden zijn eigen Westduitser. Volgens de wonder- nationale record tot 5 meter 45 had aangescherpt, wilde de naar de Verenigde Staten boy van het Mexicaanse voetbal uitgeweken Hagenaar onmiddellijk de aansluiting met de internationale subtop bewerk- tegen stelligen' B'J ziJn tweede poging om een hoogte van 5 meter 60 te bedwingen, raakte elf voTbS^de WtteSfher^: Leeuwenburgh evenwel uit balans en maakte vervolgens een pijnlijke noodlanding. bliek. Het optimisme van Sanchez, Met een zak ijs in zijn broek om heb er een spierblessure door op- 100 meter (Vader) als de houdster die een ieder in Mexico-Stad van bijna elke pilaar en aanplakboord vriendelijk toelacht. Door de winst op Bulgarije is het zelfvertrouwen bij de Mexicanen alleen nog maar toegenomen. De spelvreugde en het geloof in elkaar zijn groot. „Wè hebben geen com plexen meer. We voelen ons niet minder dan welke ploeg ook. De groep weet dat er van elk team bij dit toernooi kan worden gewon nen," verwoordt aanvaller Felix eventuele bloeduitstortingen te gelopen". vlug af te zijn gaf de 23-jarige biolo giestudent aanvankelijk het mate riaal de schuld: "Ik hing daar het officieuze indoorwereldre- cord (Cooman) vermoeid van start genezen, ver- ging. !1 Paso (New Mexico) Dat Cooman met een tegenwind -in 1,44 meter per seconde Vader Gek pe record van Henk Brouwer uiteindelijk een fractie van een se- (10.52) er over niet al te lange tijd conde voorbleef (11,47 om 11,53) lucht en zag beneden me de veel te studerende Sparta-atleet dat het ruime insteekbak. Ik dacht: 'Dat is zeven jaar oude en niet al te scher- eigenlijk levensgevaarlijk'. Gek dat me dat pas bij die laatste sprong is opgevallen". Meer realis- aangaat. Leeuwenburgh: "Ën wat kon haar nauwelijks vreugdevol tisch voegde hij daar toe: "Maar het was natuurlijk mijn ei- week wil ik in Hengelo (FBK Ga- gen stomme schuld. Ik was te gre- mes) 5.50 springen en tijdens de het polshoog betreft: volgende stemmen. "Ik was veel te gespan- i", biechtte de winnares op. "Ik voetbal tig. Ik had meer geduld moeten op brengen. Ik ben ei dat ik vanavond 5, springen als ik er wat rustiger naar toe had gewerkt. Maar ik verloor m'n geduld en concentratie toen ik zo makkelijk over die 5.45 ging". Bezetene Leeuwenburgh verzekerde zich anderhalve week geleden tijdens de Amerikaanse studentenkam- pioenschappen van deelname aan elkaar bracht. Althans het aanstaande Europese Kam pioenschap door zijn nationale re cord op 5 meter 40 te brengen. Tij- tene bezig geweest c heb met een barstende koppijn ge lopen. Dat kwam door alle drukte die om de concurrentiestrijd met Els is gemaakt. Bovendien ben ik veel te druk bezig geweest de laat ste weken. Toch ben ik niet hele- Met zijn stijlvolle optreden zorg- rSSï Eenae" de Leeuwenburgh letterlijk en fi- volg en de krachttralnme Seik m guurUjk voor het enige hoogtepunt het vooijaar heb gedaan. Daardoor i ec™" kan ik nu veel beter tegen de wind ternationale wedstrijden daarna in overtuigd richt ik me op 5.60". had kunnen Rivalen van de tweede van de_ail iK landse Grand Prixwedstrijden, die ini0nen' voor de eerste keer dit seizoen Nel- li Cooman en Els Vader tegenover elkaar bracht. Althans in het strijd perk, daarbuiten hadden de twee Vorm ooi H sprintrivalen elkaar al veelvuldig vermoeiCL met woorden aangevallen. De erg- Bijna in koor merkten Vader en dens de titelstrijd in Stuttgart wil ste ruzies over de rol van bonds- Cooman op dat zij in Leiden een Leeuwenburgh ook uitkomen op coach Henk Kraayenhof, die een al loden last waren kwyt geraakt. Va- de sprint De laatste twee maan- te grote voorkeur voor de Europe- der: "Ik ben blij dat onze eerste den heb ik heel weinig met de pols- se indoorkampioene Cooman zou confrontatie nu achter de rug is. stok getraind. Ik ben als een beze- tonen, zijn uitgepraat. Maar dat Door al die heisa die er omheen is - het Neder- heeft kennelijk zoveel tijd en moei- gemaakt, was de spanning nd Prix-wedstrijden in de Leidse Hout, zigen Nederlands record verbetert. Tegen Boersma miste ik in de voorlaatste ronde bovendien een aantal opgelegde winstkansen. Nu werd het in derde zitting nog remi se. Daardoor moest ik vandaag in de ongunstige uitgangspositie van een half punt achterstand op Van der Sterren beginnen". Wit: Van der Wiel, zwart: Van der Sterren. Ie2-e4 e7-e5 2.PgI f3 Pb8-c6 3.Lfl-c4 Lf8-c5 4.d2-d3 Pg8-f6 5.Lcl-g5 d7-d6 6.c2-c3 h7-h6 .h4xg5 h6xg5 13.b2-b4 Lc5-a7 14.b4-b5 a6x- b5 15.Lc4xb5 Ke8-e7 16.De2-fl La7-b6 17.P- f3xg5 Pc6-b4 18.c3xb4 Dd7xb5 19.Thl-h4 Lg4-d7 20.Dfl-e2 Ph5-f4 21.De2-f3 f7-f6 29.Th6xh8+ Lf7-e8 30.Pf5-g7 Kd8-d7 31.P- g7xe8 Ta8xe8 32.TH8xe8 Kd7xe8 33.Kel-e2 Ke8-f7 34.a2-a4 Kf7-e6 35.f2-f3 Ke6-e5 36- Ke2-d3 Lb6-f2 37.b4-b5 d6-d5 38.e4xd5 KeSxd5 39.a4-a5 Lf2-e3 40.g2-g4 Le3 f2 Een speler die niet meer zo nodig aan de NK behoeft deel te nemen is Jan Timman. De gedeelde num mer drie van de wereldranglijst (een positie die overigens momen teel vanwege mindere resultaten aan een zijden draad hangt) ver koos het grote geld en de eer van het toptoernooi (alleen Kasparov ontbrak) in het Joegoslavische Bu- gojno. Op de slotdag was hy wel aanwezig om de prestaties van zijn collega's te aanschouwen. Hoofd schuddend nam Timman kennis van de gewaagde openingsaanpak van Van der Wiel: "Met dat Loper g5 ben ik al eens zwaar in de pro blemen geraakt tegen Smejkal". Toen de beide kemphanen in hun analyses aan de cruciale stelling toekwamen, sloeg hij hen met de ene fraaie variant na de andere om de oren. Het leek er veel op, dat hij het er om deed: om aan te geven dat er nog altijd baas boven baas is. In de schaduw van Van der Wiel presteerden twee andere Leide- naars ook behoorlijk. Rinie Kuijf deed het zelfs beter, dan dat hij van te voren had aangekondigd. Met een vlotte remise tegen Boersma verzekerde hij zich van de met Gert Ligterink gedeelde derde plaats. Kuijf kon er kort over zijn: "Misschien ben ik toch wel iets be ter dan dat ik van mijzelf dacht". Peter Gelpke stond mèt het ingaan van de laatste ronde op een ver dienstelijke score van 5 uit 10. In de partij tegen de verder teleurstel lende grootmeester en oud-kam pioen Hans Ree ging hy, bepaald niet kansloos, ten onder. Gelpke: "Jammer, want by winst had ik een meesterresultaat geboekt". RUUD DOBBELAAR (Zie voor uitslagen en eindstand het scorebord.) vallen. Iets te geforceerd want ik lands record op de 100 meter aan te te gekost dat zowel de houdster opgelopen. Nu we eindelijk tegen a o o het Nederlandse record op de elkaar hebben gelopen, is die weg gevallen. Eigenlijk wilde ik pas volgende week in Hengelo voor het eerst tegen Nelli lopen, want ik voelde me vermoeid. Maar om niet LEIDEN - Yvonne van Dorp dringt langzaam maar zeker door tot de top. Tydens de Grand Prix-wed- strijden, waarvan gisteravond de tweede van dit jaar in Leiden plaatsvond, behaalt zij nu steevast ereplaatsen. Onlangs in Breda gebeurde dat nog op haar favoriete 400 meter, maar gisteren toonde de frêle atlete van AV Holland voor eigen publiek ook op de kortste afstanden met de besten mee te kun nen. Dankzij een indrukwekkende 200 meter legde Van Dorp beslag op de vierde plaats in het klasse ment van de sprinttweekamp. Natuurlijk staat Van Dorp nog in de schaduw van sprintsters als Nelli Cooman en Els Vader, ten opzichte van wie de Leidse atletiekbelofte op de 100 meter nog duidelijk tekort schiet. Op de dubbe le afstand komt Van Dorp echter steeds dichter in hun buurt. Onder bepaald niet ideale omstandighe den bracht zij haar persoonlijk record op de 200 meter op 24.14. In die tijd klopte zij nog juist Maijo van Agt van PSV, die onbedreigd op de seriezege leek af te stevenen. Haar 100 meter-serie had Van Dorp ook al gewonnen in 12.17. Een andere rappe streekatleet bleek eens te meer Ruud van Maurik van AAV'36. Als één van de wei nigen liep hij 110 meter horden, waarop hij de op één na snelste was met 14.92. Voor zijn clubgenoot Ed van Gemeren werd de 3000 meter een tegenval ler: op deze voor hem tamelijk lange afstand kwam hij in 8.24.22 als laatste van zijn serie over de meet. Veel beter verging het Huub Pragt van V&LTC op deze afstand, want de Leidse student kon na afloop van zijn serie al voorspellen dat weinigen sneller zouden lopen. Inderdaad bleek zijn nieuwe per soonlijke toptijd (8.15.22) voor bijna iedereen on haalbaar. In de schaduw van de constant goed werpende Erik de Bruin, die met 65.38 weer dicht in de buurt van zijn Nederlands record kwam, wierp Nico van Noort (De Spartaan) de discus 45.64 weg. Van de 400 meter-lopers kwam Jaap Dirkx (Holland) sterk voor de dag door uitgerekend nu voor het eerst bin nen 50 seconden te finishen: 49.77. Voor clubge noot Menno Swier is dat al niet meer bijzonder. Zijn 49.13 viel Swier zelf ook enigszins tegen. Hans van Voorden (De Bataven) werd tiende op het by- nummer, de 1500 meter, in 3.56.36. TIM BROUWER DE KONING nog een week die spanning te hoe ven verdragen, ben ik hier toch maar aan de start verschenen". Overigens kwam het gisteravond niet tot de aangekondigde dubbele tweestrijd tussen de snelste Neder landse vrouwen, want na haar ne derlaag op de 100 meter stuurde Vader haar echtgenoot Haico Scharn, die een dag eerder zijn ver jaardag had gevierd naar bonds coach Kraayenhof met de medede ling dat zij zich te moe voelde voor een 200 meterrace. "Dan zal het gisteravond wel later dan 12 uur zijn geworden Haico", was de reac tie van Cooman, die de mededeling had opgevangen. De Rotterdamse stelde even later teleur door op de verlengde sprint, die een overwinning voor de Britse Jennifer Stoute opleverde (in 23,55 sec.), als vierde te finishen. "Dit had ik niet moeten doen, in de eer ste bocht liep ik al te kokhalzen, eigenlijk was ik te vermoeid", merkte Cooman te laat het gelijk van Vader op. JAAP VISSER MADRID (GPD) Als Emilio Butragueno in plaats van voet baller van beroep stierenvechter was geweest, zouden de duizen den Spaanse supporters de nieu we volksheld op dit moment vol gens de traditie van de corrida nog steeds op de schouders rond het stadion van Queretaro in Me xico dragen. Maar ook in Spanje moet het 22-jarige supertalent na zijn vier historische doelpunten tegen de Denen er rekening mee houden, dat hij binnen zeer af zienbare tijd in was zal worden bijgezet in het beeldenmuseum van Madame Tussaud. De tienduizenden waanzinnig enthousiaste supporters, die woensdagnacht tot in de kleine uurtjes met een gigantisch feest in het centrum van Madrid de plaatsing van Spanje voor de kwartfinales vierden, scandeer den zelfs spreekkoren, waarin Butragueno werd voorgesteld als de nieuwe premier na de verkie zingen van aanstaande zondag: „Oa, oa, oa, el Buitre naar Mon- cloa", zoals de ambtswoning van de Spaanse eerste minister heet. Een voetballiefhebber sugge reerde zelfs om Emilio een kleine naamsverandering te laten on dergaan en zijn naam Butrague no na alle intellectuele machts vertoon tegen Denemarken maar te veranderen in 'Butragenie'. Zelfs koning Juan Carlos deel de in de extase. Meteen na de wedstrijd slaagde een commer cieel Spaans radiostation erin, om een radioüjn te leggen tussen de kleedkamer van het stadion in Queretaro en het koninklijk pa leis van Zarzuela in Madrid. De Spaanse koning verplichtte zich persoonlijk naar Mexico te zul len komen, als het Spaanse elftal zich plaatst voor de finale. Wel waarschuwde de Spaanse mo narch voor een tè grote euforie en optimisme na de onverwacht grote score tegen Denemarken en voor onderschatting van de komende tegenstanders. Voor diverse Spaanse steden kwam de uitbarsting van vreug de gisteren als een zegen. Zelden zal het op een doordeweekse werkdag in Madrid zó rustig zijn geweest als gistermorgen, toen alle duizenden feestgangers hun roes uitsliepen. De Spaanse eco nomie zal overigens een flinke deuk hebben gekregen. Op de kantoren en in de fabrieken kwam het werk op de tweede plaats. Het hoofdthema vormde het Spaanse voetbalelftal, dat voor één keer geschiedenis schreef. De hausse zal echter maar een bescheiden voorproef je zijn, voor het geval Spanje de finale haalt. En wat Spanje te wachten staat als het Spaanse elftal wereldkampioen wordt, dat zal de stoutste verwachtin gen wellicht overtreffen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13