Pers laat zien wat censuur is 'Duizenden in arrest' Vorm van zelfbestuur voor Tamil-provincies Weer 'n veteraan weg uit Kremlin Witte stukken in Zuiclafrikaanse kranten Oliestations Koeweit gesaboteerd FEBCIF Loochenen gaskamers nazi's blijft in Spanje ongestraft IidCCC opgepakt Vliegramp in Arizona DONDERDAG 19 JUNI 1986 JOHANNESBURG - Zuidafrikaanse kranten hebben gisteren op een duidelijk wijze gedemonstreerd tegen de persbeperkende maatregelen. Het zwarte dagblad The Sowe- tan, waarvan vrijdag al de hele oplage uit de verkoop was genomen, drukte op de voorpa gina een met dikke zwarte lijnen omgeven 'blank' vierkant af, met onderaan de tekst: ,.We zouden hier misschien een fo- to van mensen in Soweto hebben afgedrukt - spelend, biddend of hoe dan ook - maar het werd ons gisteren duidelijk, dat we Soweto Stakingen niet in konden zonder de toestem ming van de politie. Het resultaat van deze effectieve censuur is dit stukje wit". door Ruud de Wit Ook op de plaats waar normaal het hoofdredactioneel commen taar wordt afgedrukt, was een stuk wit gelaten met de tekst: „Alles wat wij en de overige media zou den hebben kunnen bijdragen in deze tijd, waarin het land met de meest ernstige crisis uit zijn ge schiedenis wordt geconfronteerd, is volledig verboden. We hadden hier natuurlijk iets onbelangrijks kunnen afdrukken, maar dat zou een belediging zijn geweest voor ons zelf en voor onze lezers". Ook het grootste dagblad in 1 Zuid-Afrika, The Star, dat in Jo hannesburg verschijnt, liet gedeel ten van de pagina's wit om aan te geven dat daar iets had moeten ko men staan, dat „evenwel onder de censuur valt". Zo was er onder meer te lezen: „De volgende perso nen zijn sinds het uitroepen van de noodtoestand vastgezet", waarna slechts een stukje wit volgde. De 'aardigste' vondst was onge twijfeld het bericht: „Er is iets ge beurd op het studentenhuis van de Witwatersrand-universiteit in So- The Star meldde overigens wel onder een grote kop, dat er in een aantal supermarkten en andere grote winkels in heel het land door het zwarte winkelpersoneel 'sit- down-stakingen' worden gehou den. Dit zou gebeuren uit protest tegen de arrestatie van vakbonds leiders. Ook transportfirma's zouden te lijden hebben van deze stakingen. Zo werd er bericht dat er gisteren in de noordelijke voorsteden van Johannesburg geen melk geleverd is. Afgezien van de arrestaties van vakbondsleiders, zijn velen van hen ondergedoken. Op de dagelijkse persconferentie van het bureau van informatie te Pretoria werd overigens volgehou den dat het uitroepen van de noodtoestand een groot succes is geworden. Volgens kolonel Mellet waren er de afgelopen 24 uur slechts drie personen om het leven gekomen, het laagste aantal sinds vele maanden. Twee van de slacht offers waren gevallen door politie kogels en de derde was door zwar te tegenstanders verbrand. Mellet zei ook, dat de veiligheids troepen vier gevallen van verbran ding hadden weten te voorkomen. Voor de eerste keer werd er offi cieel gewag gemaakt van een inci dent in Elsiesspruit, waar de poli tie afgelopen zondag twee blanken en 187 kleurlingen arresteerde tij dens een kerkdienst. „Dit was geen kerkdienst, maar een politieke bij eenkomst". aldus kolonel Mellet. De kerkgangers worden voor zover bekend nog steeds vastgehouden op grond van de noodwetgeving. Het hoofd van het bureau van in formatie, David Steward, herhaal de tot wel vier keer dat de regering zal doorgaan met haar persbeper kende maatregelen. Hij waar schuwde er zelfs voor, dat er moge lijk zal worden gestopt met de da gelijkse conferenties als de aanwe zige journalisten doorgaan met het afleggen van verklaringen „in plaats, van het stellen van duidelij ke vragen". Cameraman Zo weigerden Steward en Mellet in te gaan op opmerkingen van de journalisten, dat „volgens hun in formatie" er de afgelopen dagen wel degelijk doden zijn gevallen in Soweto, iets wat door het informa tiebureau wordt ontkend. De buitenlandse pers in Zuid- Afrika heeft ook op een andere ma nier zijn bezorgdheid en woede over de persbeperkende maatrege len en de geringe bescherming van leger en politie in onrustsituaties gedemonstreerd. Dit gebeurde bij de kerkdienst, waarbij de dood van de 34-jarige ITN-cameraman Geor ge De'Ath werd herdacht, die za terdag overleed na eerder in de week te zijn aangevallen door con servatieve 'witdoeke' in de Kaapse krottenwijk Crossroads. Nagenoeg het hele buitenlandse perscorps was aanwezig in de overvolle kerk in Johannesburg. Ook bisschop Tutu woonde de plechtigheid by alsmede de speciale afgezant van de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, Terry Waite. Zuidafrikaanse parlementariër: De Zuidafrikaanse krant The Star bericht over demonstraties bij grote warenhuizen. De linkerkolom van de krant laat de censuur zien: witte gaten in de artikelen en koppen. (foto AP) PRETORIA/LONDEN (AP/Rtr AFP/UPI) - Duizenden mensen zijn in Zuid-Afrika gearresteerd sinds de noodtoestand een week geleden werd afgekondigd. Dit heeft een Zuidafrikaanse parle mentariër gezegd. De Zuidafrikaanse regering, die de pers heeft verboden te berich ten over de onrust in het land, maakte bekend dat er opnieuw drie doden zijn gevallen waardoor het totaal aantal doden sinds de af kondiging van de noodtoestand op 45 is gekomen. In Kaapstad zei Ray Swart van de oppositionele Progressieve Fe derale Partij (PFP) in het parle ment: „Mensen verdwijnen. Ze zijn opgepakt door de politie". Een van hen is de studentenleider Sandy Jocelyn uit Natal. „Hij is verdwe nen net als duizenden anderen", zo voegde Swart er aan toe. Ofschoon het noemen van aantallen arrestan ten en hun namen verboden is on der de bepalingen van de noodtoe- SANTIAGO (AFP/UPI) - Chileense worden door het kolkende water. Door getreden. Daarbij verloren zeker tien Ongeveer 1.700 huizen en 30 bruggen meer regen voorspeld. üitieagenten trachten een man te redden die dreigt meegesleurd te nt voige regenval zijn in het midden van Chili rivieren buiten hun oever de^" d^^Ja^ewardene het leven. Meer dan 20.000 mensen raakten dakloos, werden verwoest door het water. De meteorologische dienst heeft nog (foto AFP) dia. Zij zouden geen wetgevende of COLOMBO (Rtr.) - Het kabinet van Sri Lanka heeft gisteren een vredesplan gelanceerd dat erop is gericht het conflict tussen Singale- se meerderheid en minderheid van Tamils (dat in de afgelopen drie jaar aan meer dan 3.000 mensen het leven heeft gekost) uit de wereld te helpen. De rijksvoorlichtingsdienst in Colombo deelde mee dat het plan de vorming inhield van gekozen provinciale raden waaraan be voegdheden worden gegeven. Strijdbare Tamils hebben in hun strijd voor zelfbestuur in Tamil- streken in het noorden en oosten van het eiland, oorlog gevoerd met het leger. In de mededeling stond dat aan het hoofd van elke provinciale raad een eerste-minister zou worden ge plaatst en een raad van ministers die wordt samengesteld vanuit de groep die de steun heeft van de meerderheid van leden. Het plan zal over een week wor den voorgelegd aan een conferen tie van politieke partyen die is be legd door president Junius Jaye- wardene. Hoewel het niet met zo veel woorden staat in de medede ling, zullen de provinciale raden volgens gezaghebbende kringen eerst en vooral worden opgericht in de noordelijke en oostelijke pro vincies, waar de meeste Tamils wo- De Tamils, die 12,6 procent uit maken van de 15 miljoen inwoners van Sri Lanka, ondersteunen hun eis voor een afzonderlijke staat met een verwijzing naar de achterstel ling die zij van de kant van de rege ring van overwegend Singalezen zouden ondervinden. De gezaghebbende kringen zei- or elke provincie een gouverneur zou be- het voorbeeld uitvoerende macht hebben, maar alleen bevoegdheid om wetten te bekrachtigen die de raden hebben opgesteld. De raden zouden geen bevoegd heden hebben op de terreinen van buitenlandse zaken en defensie, de krijgsmacht incluis. Daarentegen zouden zij uitgebreide bevoegdhe den hebben op twee omstreden terreinen: openbare orde en grond bezit. Zij zouden provinciale poli tiekorpsen mogen oprichten en le den recruteren tot en met de rang van hoofdcommissaris, maar de rijksinspecteur-generaal van poli tie zou in elke provincie een vice- inspecteur-generaal als opperbe velhebber van het korps mogen aanstellen. De Tamils klagen momenteel dat de meeste politiemensen Singale zen zijn en dat zy in noorden en oosten door hen onheus worden behandeld. De gezaghebbende kringen zeggen dat krachtens het plan grond zou worden toegewe zen gemeten naar de etnische ver houdingen per provincie. In de noordelijke en oostelijke provin cies, schat de regering, zijn voor de Tamils 100.000 percelen van 2.1/2 hectare beschikbaar. Een klacht van de Tamils is dat de regering stelselmatig Singale zen heeft gevestigd vooral in de oost-provincie, om ze daar tot een meerderheid te maken. Colombo ontkent dit. Aardbeving Bij een aardbeving die zich woensdag voordeed in het oosten van Venezuela zijn twee mensen gedood en 45 gewond. Zevenen tachtig huizen zijn vernield en 250 beschadigd. Hierdoor zijn 800 mensen dakloos geworden. De do den zijn twee kinderen in het stad je Carioco, die onder het puin van hun instortende huis werden be dolven. KOEWEIT (AP) - Drie vrijwel ge lijktijdige explosies hebben dins dag de pijpleidingen naar twee gro te olie-opslagplaatsen bij de steden al-Ahmadi en al-Mukawwa in het zuiden van Koeweit in brand gezet. Autoriteiten zeiden dat het kenne lijk gaat om sabotage. De Koeweitse oliemaatschappij (KOC) zei dat noch de export, noch de olievoorziening van binnen- ADVERTENTIE Iran/Irak Iraakse gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren tegelijkertijd zes olie raffinaderijen in Iran aangevallen. De zes raffinaderijen zijn in brand gevlogen, aldus een militair woord voerder in Bagdad. Radio Bagdad maakte bekend dat een van de bommenwerpers boven Iran is neergestort. Deze gecoördineerde aanvallen waren de eerste sinds begin mei toen Iraakse gevechtsvliegtuigen bijna dagelijks bombardementen op Iraanse olieraffinaderijen uit-, voerden. Noorwegen Het Noorse parlement, de Stor ting, heeft ingestemd met een be zuiniging op de overheidsuitgaven van 3,2 miljard kronen (ongeveer 1 miljard gulden) voor het begro tingsjaar 1986. De minderheidsre gering van de socialistische pre mier Gro Harlem Brundtland hoopt hiermee het verlies van in komsten te dekken, dat is ontstaan door de daling van olieprijzen op de wereldmarkt. MET ZO'N FEBO KANSKAART HEB JE GROTE KANS OPEEN PRUS Febo snacks smaken nu naar nog meer. Want bij elke snack uit de Febo smul- automatiek zit een kanskaart. Verschijnen er 3 Febo-efjes in de magische vlakjes, dan krijg je een Febo rundvlees kroket gratis. En bij 3 gele Febo-efjes win je een supersnel jogging-pak. Dus gauw "effen" kijken; FFFebo- landse elektriciteitscentrales ge vaar lopen. Een explosie trof een stel pijplei dingen naar een opslagplaats ten noorden van al-Ahmadi met een opslagcapaciteit van negen mil joen vaten olie. De tweede ontplof fing verwoestte een ander stel pijp leidingen naar een even groot tank complex ten zuiden van de stad. De derde veroorzaakte brand in het oliecomplex van al-Mukawwa, maar deze vuurhaard kon door de brandweer zonder veel moeite worden geblust. De twee oplagplaatsen bij al-Ah madi liggen vijf kilometer van el kaar, en al-Mukawwa ligt acht kilo meter van het noordelijke com plex. Brandweerploegen van het leger, de KOC en de gewone brand weer wisten het vuur in het noor delijke complex te doven, maar de brand in het zuidelijke complex woedde gisteren voort. Een functionaris van het minis terie van volksgezondheid zei dat een Srilankaanse gastarbeider bij één van de ontploffingen brand wonden had opgelopen. De kroonprins, die tevens pre mier is, gaf een officiële verklaring uit die werd opgevat als een indi recte beschuldiging aan het adres van Iran. MADRID (AFP/UPI) - De vroegere Belgische nazi-officier Leon Degrelle, die in een Spaans weekblad het bestaan van gaskamers in de Duitse concentratiekampen ontkende, is gisteren door een rechtbank in Madrid vrijgesproken van belediging. Een joodse overlevende van de concentratiekampen had begin juni een pro ces tegen hem aangespannen. Violeta Friedman, wier nagenoeg hele familie in de gaskamers in Auschwitz is omgekomen, vroeg de rechtbank Degrelle te ver oordelen wegens belediging. De 79-jarige ex-officier van de Waf- fen-SS zei in een vraaggesprek met het weekblad Tiempo dat de gaskamers nooit hebben bestaan. Daarnaast noemde hij dr. Josef Mengele, bekend als de „Engel des Doods" wegens zyn wrede experimenten op gevangenen in Auschwitz, een „gewone arts". De rechtbank bepaalde dat er geen redenen zijn om Degrelle te veroordelen. Deze mag zijn mening uiten „zelfs als die ons niet aanstaat", aldus de rechtbank. Friedman, die nu in Venezuela woont, wil hiertegen in beroep gaan. Leon Degrelle is na de oorlog door een Belgische rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. Hij woont tegenwoordig in Spaiye waar hij indertijd van wijlen dictator Franco de Spaanse nationali teit kreeg. MOSKOU (AP) - Vasili Koeznet- sov, met 85 jaar het oudste lid van de regering van de Sowjet-Unie, is gisteren afgetreden als eerste vice- president. Hij wordt opgevolgd door minister van cultuur Pjotr Demitsjev. De benoeming von Demitsjev, sinds 1971 minister van de Sowjet- Unie, vond plaats tijdens een zit ting van de Opperste Sowjet, het 1.500 leden tellende parlement van de Sowjet-Unie. De Opperste Sow jet is bijeen om te stemmen over een definitieve versie van een nieuw vijfjarenplan. De personeelswisseling werd aangekondigd door politbureaulid Jegor Ligatsjov, die tevens be kendmaakte dat de vroegere partij chef van Moskou, Viktor Grisjin, zijn laatste officiële aanstelling is kwijtgeraakt als lid van het presi dium van de Opperste Sowjet. Bo ris Jeltsin, die de van corruptie be schuldigde Grisjin in december als partijchef van de hoofdstad op volgde, zal ook diens plaats in het presidium overnemen. De 68-jarige Demitsjev, vanaf 1964 kandidaatlid van het politbu reau en beschouwd als een leider van de oude garde, zal vermoede lijk zijn ministerspost moeten op geven. De grotendeels ceremoniële taak van vice-president wordt zel den gecombineerd met het leider schap van een 'zwaar' ministerie. Volgens intellectuele kringen in de Sowjet-Unie heeft de komst van Gorbatsjov een 'frisse wind' ge bracht in de wereld van de kunst, maar zyn veranderingen die zich inmiddels op dat gebied hebben voorgedaan bij het ministerie van cultuur op verzet gestuit. Koeznetsov, als eerste vice-presi dent de naaste medewerker van president Andrej Gromyko, be kleedde zijn functie vanaf 1977. Volgens Ligatsjov heeft hij om ge zondheidsredenen ontslag ge vraagd. Met Koeznetsov is opnieuw een lid van de oude garde uit de partij leiding verdwenen. Samen met een andere tachtiger, Boris Ponomar- jov, werd hy begin dit jaar tijdens het 27ste partijcongres al uit het politbureau verwijderd. Het nieuwe vijfjarenplan waar over de Opperste Sowjet zich moet uitspreken bevat ondermeer een blauwdruk voor de economische ontwikkeling in de komende vijf tien jaar en ademt de geest van de door partyleider Michail Gorbats jov aangekondigde economische hervormingen. Vorig jaar maakte Gorbatsjov be kend dat het politbureau de oor spronkelijke versie van het vijfja renplan had verworpen en de ver schillende planbureaus opdracht had gegeven hun beleid te richten op modernisering van bestaande fabrieken en machineriën ijn plaats van op nieuwbouw. In het nieuwe plan wordt een verhoging aangekondigd van de agrarische en industriële produk- tie en een verbetering van de le vensstandaard. De industriële pro- duktie zou tegen het jaar 2.000 moeten worden verdubbeld. Leden van het Politbureau van de Sowjet-Unie brengen hun stem uit tijdens de vergadering van het Russiche parlement, de Opperste Sowjet. Op de voorste rij vlnr. premier Rizhkov, president Gromiko en secretaris generaal Gorbatsjov. Op de achterste rj links: Boris Jeltsin. (foto api stand, kon Swart vrijuit spreken wegens zijn parlementaire on schendbaarheid. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverrenigingen (IVW) maakte bekend dat er in Zuid-Afri ka 74 vakbondsleiders zijn gearres teerd en tientallen anderen zijn on dergedoken. Het IVW verwacht dat de onderdrukkingsmaatrege len tegen de vakbeweging nog zul len worden verscherpt. De internationale mensenrech tenorganisatie Amnesty Interna tional heeft gisteren een lijst van 35 mensen openbaar gemaakt die in Zuid-Afrika zijn gearresteerd on der de noodtoestand. Op de lijst staan artsen, geestelijken en vak bondsleiders. Amnesty zegt te vrezen dat de ar restanten door de politie worden gemarteld. Alle mensen op de lijst werden direct na het van kracht worden, en in sommige gevallen kort daarvoor, gearresteerd. Sommige artsen en advocaten werden opgepakt, omdat zij slacht offers van schendingen van men senrechten hadden geholpen of dat mogelijk van plan waren, aldus Amnesty. Amnesty herinnerde er aan dat ten tijde van de vorige, ge deeltelijke noodtoestand in Zuid- Afrika, veel gevangenen zeiden dat zij waren gemarteld. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, zei in een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie dat zijn regering de noodtoestand had afgekondigd, omdat de communisten voorberei dingen hadden getroffen een grootscheepse revolutionaire oor log te beginnen op de dag van de tiende verjaardag van de opstand in Soweto. BRUSSEL (AFP/DPA) - De Brus selse politie heeft vorige week een 25-jarige man gearresteerd die ver dacht wordt van lidmaatschap van de terreurgroepering Strijdende Communistische Cellen (CCC). De man was bij zyn arrestatie in het bezit van valse papieren en een wa pen. Door de aanhouding zitten er nu vijf leden van de CCC in de gevan genis. Tussen oktober 1984 en de cember 1985 pleegde de CCC 27 bomaanslagen op onder meer mul tinationals en NAVO-doelen. Daar bij vielen twee doden. De andere reeds in december gearresteerde CCC-leden houden sinds 41 dagen een hongerstaking uit protest te gen de omstandigheden waaron der ze zijn opgesloten en met name het feit dat ze volledig worden geï soleerd. Tevens willen ze erkend worden als politieke gevangenen. Uit gerechtelijke bron is verno men dat de vorige week gearres teerde man al enige maanden hoog bovenaan de lijst van verdachten stond. Voordat hij zich circa vijf jaar geleden tot het marxisme-leni- nisme bekeerde, onderhield hij al contacten met diverse anarchisti sche groeperingen. (Vervolg van pagina 1) De Nederlandse consul-generaal in Los Angeles, Lagendijk, onder wie heel Arizona ressorteert, zei dat hij nog geen contact had kun nen krijgen met reisleider Robert Brouwer van American Express, omdat deze voortdurend overleg pleegde met de politie. Lagendijk had geen Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger naar Flagstaf afgevaardigd: „Nee, er is nog niemand naar toe. Als we weten wat er van ons wordt ver wacht, kunnen we wat doen. We. zyn tenslotte maar een klein be mand kantoor en we kunnen daar niet zomaar iemand naar toe stu ren. De Grand Canyon, een ongeëve naard stuk natuurschoon waar de Colorado rivier zich een weg door fascinerende rotslandschappen heeft geslepen, valt uit de lucht fraai te bezichtigen. Maar de vlieg tochten zijn volgens de beheerders van dit nationale park een gevaar voor het milieu en onverantwoord riskant. De piloten vliegen geheel op ei gen zicht, zonder bijstand van een verkeersleiding en nemen volgens sommigen vaak onverantwoorde risico's. Pogingen om de vluchten aan banden te leggen zyn tot nu toe steeds gestrand op tegenkanting van de toeristenindustrie die aan de Grand Canyon jaarlijks miljoe nen dollars verdient. Dit jaar wer den 400.000 passagiers verwacht om het natuurmonument uit de lucht te zien.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7