Eerst effect op belaiken Esso introduceert de benzine met IQ. )ovra-directeur: veilige opslag kan - Straling afgenomen: vakantie in Oost-Europa weer mogelijk DA en PvdA over kernafval in Borssele: ileineken-ontvoerders lijven nog even zitten Brandstoftank stort neer: 'we dachten, daar gaan we' Boze fysiotherapeuten: vak niet meer beknotten Koffie doet bloeddruk en stress stijgen 't Is Esso die t doet. (Isso) JUNI ÏDERDAG 19 JUNI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 .erechtj ichappi JB- ïde'd, 1 1 *1 V rdige j Jeroen PrcpTEN (GPD) - De Tweede-Kamerfracties van CDA en PvdA vinden dat er eerst moet 3ostidcn ëekeken naar de gevolgen voor het milieu alvorens een uitspraak te doen over de :ding.tomstige opslagplaats voor radio-actief afval. Zij willen dan ook eerst de definitieve i schriieu-effectrapportage afwachten. Dat blijkt uit hun reactie op het besluit van de Cen- p 5 fetg Organisatie voor Radio-actief Afval (Covra), dat gisteren officieel bekend werd ge- p dat hopen zaterdag berichtte onze gepit al, dat de Covra heeft beslo- Tv/n t naüonale opslagcomplex Mintai radio-actief afval te vestigen d? **prssele, op het terrein van de ke instjnciaie Zeeuwse Enegergie- (PZEM). De WD ngs va^e het besluit gisteren 'een een Ukende keuze'. 'erd vjf n dienpor de lokatie in Borssele is ge- l verkfn op basis van veiligheids- ierd. wegingen (o.m. afstand tot de rechbebouwing). Het bewuste beschikt daarbij de beste aan- en afvoerverbin- meent de Covra. Er wor- let for ook geen grote planologische Iweig^lemen verwacht bij de realise- etweij van het opslag- en verwer- te vdsterrein. te et de keuze van de Covra zijn t£eeuwse Sloegebied en de lo- i5 Moerdijk defmitief afgeval- ishanc het stuk grond bij de PZEM - ruim 29 hectare groot - worden uitge werkt. Met de transactie zal een be drag van 22 tot 26 miljoen gulden gemoeid zijn. De Covra wil eind 1988 daadwerkelijk met de bouw activiteiten beginnen. De eerste opslag van radio-actief afval nabij Borsselse zal zich op zijn vroegst in 1990 voltrekken. Tijdens een gisteren in Petten - huidige, tijdelijke vestigingsplaats van de Covra - gehouden perscon ferentie zei directeur dr. ir. J. Vrij en dat de verschillen tussen de drie lokaties (overgebleven na een se lectie uit ongeveer 20 mogelijke vestigingsplaatsen) erg klein wa ren. Hij zei, dat de Covra op korte termijn een voorlichtingspakket onder de bevolking van de ge meente Borssele zal verspreiden. Daarin wordt uitgelegd wat de Co vra is en wat er in het nieuwe, lan- korte termijn zullen de zake- delijke opslagcomplex (dat voor ïlen", i aspecten van de aankoop van een periode van minstens 50 tot ivoca J r 1111 dadeii ardienj te ij konlI JS - De Heineken-ontvoer- het tweetal kidnappers alsnog naar HoUeeder en Van Hout blij- het vaderland terug te halen door dat nijin elk geval nog tot 9 juli in een de Franse regering opnieuw om comrrase gevangenis. Nadat ze weer uitlevering te vragen. Een eerder n in den opgesloten als gevolg van geldend verdrag tussen beide lan- n vont tweede uitleveringsverzoek den voorzag niet in uitlevering op Nederland, heeft de Franse basis van ontvoering. len vaiter na een zitting van meer dan tegeniuur zijn beslissing uitgesteld. inric in dek daai^r ','"„polph Bakker aid' Warme uren De advocaat-generaal besteedde er twee warme uren aan om de rechter er van te overtuigen dat er geen rechtsbreuk zou zijn wanneer het tijdens het pleidooi constant la chende en gezichten-trekkende tweetal aan de Nederlandse justitie zou worden uitgeleverd. De vier verdedigers, onder wie de Neder landse advocaat Moscowitz, gin gen er daarentegen van uit dat uit levering niet meer kon om ver schillende redenen. Moscowitz hanteerde zijn geliefde juridische stelling van het 'non bis idem', en dat betekent dat iemand niet twee maal kan worden veroordeeld voor hetzelfde vergrijp. Tenslotte waren Holleeder en Van Hout al na hun arrestatie in Frankrijk veroordeeld i vier verdedigers van het ital hadden om directe vrijla- ichtig( gevraagd. De advocaat-gene- )f 0f h hield een twee uren durend wil inP00* waarin hij de rechter er- niet J probeerde te overtuigen dat ken wp een uitlevering van de Heir.e- voofon^voerders de we£ stond- ;digin| iar zijirerdediging stelde dat Holleed- riakenn Van Hout niet konden wor- kosteigepakt op grond van het nieu- litleveringsverdrag, dat 11 mei uitjdit jaar in werking trad. wl voorl^f1 zaaltje van de gerechtelij- wegens bedreiging (van Freddy moef stTü,e dfe z;cuh m het Paryse Heineken), waarvoor ze hun straf ais de Justice bezig houdt met hadden uitgezeten. ekom/^zingsza^en' bewoêen m nette pakken gestoken Aan het eind van de lange mid- en ^ai? Hout gister- dag in het Parijse paleis van justi- :"u* 1 r tie werden Holleeder en Van Hout ten slotte weer achter slot en gren del gestopt op basis van een wets artikel dat gevangenhouding voor schrijft wanneer vrijlating gevaar zou opleveren voor de samenle ving. Met deze zeer praktische kant van het geval hadden de zuiver technisch opererende advocaten van het tweetal geen rekening ge houden. Internationaal recht is een interessant onderwerp, zo dachten kennelijk de rechters, maar ten slotte hebben we ook nog te maken met twee zware jongens die heb ben bewezen voor de medemens weinig mededogen te bezitten. 100 jaar mee moet) precies te ge beuren staat. Het dorp Borssele ligt op 600 meter afstand van het PZEM-terrein. Overstromingsrisico's Sinds minister Winsemius (mi lieubeheer) verklaarde dat de Co vra zelf de locatiekeus moest ma ken, heeft de organisatie zo'n 17 verschillende aspecten per terrein onderzocht. Vrijen noemde o.m. de situering ten opzichte van aan- en afvoerwegen, de beschikbaarheid van koelwater, lozingsmogelijkhe den, overstromingsrisico's, milieu effecten op de omgeving (omwo nende bevolking) en de situering ten opzichte van de belangrijkste afvalproducenten. De op het PZEM-terrein be schikbare lokatie ligt achter de huidige kernenergiecentrales. Evenals bij de kerncentrale Bors sele zullen aanvullende bouwtech nische maatregelen nodig zijn om de risico's van overstroming weg te nemen. Het terrein zal moeten wor den opgehoogd. Het noodzakelijke verplaatsing van een grote 380 KV- hoogspanningsleiding is een extra planologische stap in de procedu rele voorbereidingen. Door de PZEM is hierover reeds overlegd met het provinciaal bestuur. Volgens de Vereniging Milieude fensie is met de keuze een eerste stap gezet naar de bouw van nieu we kerncentrales in Nederland. Deze conclusie trekt de milieu-or ganisatie uit de omvang: de opslag plaats is volgens de vereniging veel te groot voor afval van ziekenhui zen, laboratoria en industrie. Milieudefensie zegt er verder geen enkel vertrouwen in te heb ben dat de Covra een veilige tijde lijke opslagplaats zal kunnen reali seren. Het bestaande afval, zo meent de organisatie, moet worden opgeslagen bij de kerncentrales in Borssele en Dodewaard. Nieuw af val mag volgens de milieu-organi satie niet worden geproduceerd zolang er geen definitieve oplossing voor ge vonden is. 1NGEN (ANP) - Een fractie van een seconde slechts hadden drie werknemers van een gasbedrijf in het Betuwse Ingen gisteren no dig om te besluiten wat hen te doen stond. Terwijl de brandstof tank van een Amerikaanse straaljager met duizelingwek kende snelheid neerstortte, doken de mannen resoluut onder hun auto. Met pijnlijk geschaafde el lebogen kwamen ze daar even la ter weer onder uit, toen de ver wachte eocplosieve klap uitbleef. „We dachten echt even: daar gaan we. Het leek wel een bom", aldus één van hen. De vijf meter lange brandstof tank met hoogst brandbare kero sine, spatte in tientallen brok stukken uit elkaar in de tuin van de 38-jarige mevrouw G. Wal beek. „Ik zag helemaal niks, maar hoorde en voelde een enor me klap. Het volgende ogenblik zat ik onder de stinkende vloei stof en vol met glasscherven", al dus de vrouw. Zij moest zich on der doktersbehandeling stellen. Ook een andere inwoonster van Ingen moest worden behan deld. Zij reed langs het huis van de familie Walbeek, toen de tank luttele meters verderop uit elkaar spatte. Over haar auto vloog een golf kerosine. Toen de vrouw ge schrokken'uitstapte, werd ze vrij wel onmiddellijk door de dam pen bevangen. De door nog onbekende oor zaak door de straaljager verlo ren tank miste op een haar na de woning van de familie Walbeek en een daarnaast gelegen gara gebedrijf. „De gevolgen waren anders niet te overzien geweest", aldus een politiewoordvoerder. „Dit had verschrikkelijk ver keerd kunnen aflopen". Mevrouw Walbeek, die licht ge wond raakte door rondspattend glas uit haar ramen, realiseerde zich dat ook. „Je moet er niet aan denken wat er gebeurd was, als ik had zitten roken of als we een brandende geiser in huis hadden gehad. Zoveel geluk heb je vast maar een keer in je leven". De F-15 was 's morgens opge stegen vanaf luchtmachtbasis Soesterberg. Na het verlies van de tank, die onder een van de vleugels hing, is de straaljager teruggevlogen naar de basis. Specialisten van defensie zullen de oorzaak onderzoeken. Cursus Turks voor politie geen succes ROERMOND (ANP) - Een cursus Turks voor leden van het korps rijkspolitie in het district Roer mond is geen succes geworden. Van de negentien deelnemers heb ben er slechts zes de 22 lessen tot het eind toe gevolgd. De overigen zijn al vroeg afgevallen omdat zij het Turks een te moeilijke taal vin den. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft dit gisteren mee gedeeld. Volgens hem zal dan ook worden afgezien van het aanvankelijke plan om het niet bij één cursus te laten. De moeüijkheidsgraad blijkt ook uit het feit dat de zes doorzet ters niet, zoals bij de opzet van de cursus verwacht werd, in het Turks kunnen converseren. „Ze kunnen hooguit in die taal tellen en enkele simpele zinnetjes over heel eenvoudige onderwerpen for muleren", aldus de politiewoord voerder. Duizenden fysiotherapeuten hebben gisteren gestaakt uit protest tegen een aantal maatregelen die volgens hen de uitoefening van hun vak be lemmeren. De praktijken waren wel voor noodgevallen open. Op de foto twee fysiotherapeuten van een Amsterdamse praktijk die hun wacht dienst gebruiten om vakliteratuur door te nemen. (foto ANP) *In Amersfoort kwam een groot aantal fysiotherapeuten in protest bijeen. Vele spandoeken vulden de zaal, maar er werd ook 'kleinscha lig' gedemonstreerd zoals deze man laat zien. (fotoANP) AMERSFOORT (ANP) - Het moet afgelopen zijn met de beknotting van de fysiotherapie. Er moet weer ruimte komen om de patiënten de best mogelijke behandeling te ge ven en het vak verder te ontwikke len. Na jaren van uitsluitend nega tieve maatregelen vinden de fysio therapeuten het welletjes. Dat is de strekking van een peti tie, die 1700 boze fysiotherapeuten gisteren in Amersfoort hebben aangenomen. De petitie is vandaag aangeboden aan vertegenwoordi gers van regering en Tweede Ka mer. DEN HAAG (GPD) - Naar de beduidend minder geworden. Wel meeste landen van Oost-Europa kan in deze landen een zekere ver- jraf »ciu lc wuruen gesteld. Tweede Drdt 2icsterdag waren ze weer i*1 de len geslagen in het motel in waar ze op staatskosten ver ren na hun tragi-komische reis St. Maarten, waar de Franse iriteiten hen zonder opzien te n naar de Nederlandse helft het eiland hadden willen af kunnen weer vakantiereizen wor den ondernomen. De radioactieve straling na de ramp in de kerncen trale van Tsjernobil is in alle Oost europese landen sterk afgenomen. Alleen de Oekraine Kiev). Wit-Rusland Minsk) en Litouwen gelden nog als hoging van de stralingsdosis wor den opgelopen via het voedsel. Het ministerie van volksgezondheid schat de extra dosis bij een verblijf van drie weken in deze landen op (inclusief ongeveer 40 millirem voor volwas- (inclusief senen en 85 millirem voor kinde (per jaar mag iedere Nederlan idat op 12 mei een nieuwe 'Eu- uitwijzingsconventie' in ring was getreden, zag de Ne- andse justitie zijn kans schoon risicogebieden. Het ministerie van der 100 millirem boven de natuur volksgezondheid in Den Haag lijke achtergrondstraling ontvan heeft gisteren afgeraden naar deze gen), gebieden met vakantie te gaan, omdat het stralingsniveau daar in bodem en voedsel nog te hoog is. De radioactieve besmetting in Oost-Duitsland, Polen, Roemenië, Hongarije, Tsjechoslowakijke, Bulgarije, Joegoslavië en de overi ge gebieden in de Sowjet-Unie is Het eten van wild in genoemde landen wordt door het ministerie echter sterk afgeraden, evenals het drinken van melk direct van de koe. Ook wordt zwangere vrouwen en kinderen tot drie jaar geadvi seerd consumptie van produkten van schapen en geiten te beperken, evenals bladgroente. In Zuid-Duitsland, Zweden, Oos tenrijk, Italië, Zwitserland, Grie kenland en Finland wordt in het al gemeen voedsel dat wordt ver kocht gecontroleerd op radioactie ve besmetting. Volgens Volksge zondheid kan erop worden ver trouwd dat besmet voedsel in deze landen uit de handel wordt geno men. Ook hier wordt het eten van wild en drinken van melk direct van de koe sterk afgeraden. In een enkel geval gelden in deze gebieden nog maatregelen van de plaatselijke autoriteiten, die moe ten worden opgevolgd. De fysiotherapeuten voelen zich „uitgeknepen", meldt een span doek op de protestbijeenkomst in Amersfoort. „Fysiotherapie is geen luxe, maar een goedkope voorzie ning die voorkomt dat patiënten een beroep moeten doen op duur dere behandelingen", aldus voor zitter R. Jansma van het Neder lands Genootschap voor Fysiothe rapie, de grootste organisatie van fysiotherapeuten in ons land. Terwijl de vraag naar fysiothera- peutische behandeling de afgelo pen vijf jaar is verdubbeld is de vestiging van nieuwe fysiothera peuten al sinds 1982 vrijwel onmo gelijk. De ziekenfondsen werden in dat jaar ontheven van hun plicht nieuwe fysiotherapeuten onder contract te nemen. Het openen van nieuwe praktijken is daardoor in feite uitgesloten, waardoor 3000 werkloze fysiotherapeuten moeten toekijken terwijl hun gevestigde collega's steeds vaker met wacht lijsten moeten gaan werken, aldus het Genootschap voor Fysiothera pie. Een norminkomen gebaseerd op een 38-urige werkweek en de garantie dat afgestudeerde fysio therapeuten de honderden plaat sen die dan openvallen mogen op vullen is een van de eisen die de fysiotherapeuten in hun petitie stellen. De fysiotherapeuten in de ziekenhuizen kunnen het werk am per meer aan en zijn gedwongen steeds vaker in hun vrije tijd te werken. Er moeten fysiotherapeu ten bijkomen in de ziekenhuizen, zo staat verder in de petitie. NIJMEGEN (ANP) - Het drin ken van twee kopjes koffie kan de bloeddruk met 10 tot 20 pro cent verhogen en een gevoel van stress verdrievoudigen. Artsen zouden bij het meten van de bloeddruk rekening moeten houden met het koffie- gebruik van hun patiënten. Dat schrijft de arts P. Smits in het proefschrift 'Koffie en bloed druk', waarop hij morgen in Nijmegen hoopt te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Verantwoordelijk voor de verhoging van bloeddruk en adrenalinegehalte is de coffeï- ne in de koffie, aldus Smits. Die veroorzaakt vernauwing van de bloedvaten. Koffie waar de cof- feïne uit is verwijderd, laat de bloeddruk en het adrenalinege halte ongemoeid. Niet iedereen heeft overigens evenveel last van de effecten van coffeïne. Bij mensen die re gelmatig koffie drinken en de coffeïne in hun lichaam lang zaam afbreken is nauwelijks bloeddrukverhoging te meten. Coffeïne heeft het meeste effect op mensen die weinig coffeïne in hun bloed hebben, dus men sen die lang geen koffie hebben gedronken of die de stof snel afbreken. Die afbreeksnelheid varieert van mens tot mens. Coffeïne komt in kleinere hoe veelheden ook voor in thee, ca cao, cola en bepaalde hoofd pijntabletten. Of koffie het ontstaan van hart -en vaatziekten in de hand werkt is nog onzeker, aldus de promovendus. Volgens hem moet dit aspect nog nader uit gezocht worden. Zeker is wel dat hoge bloeddruk en stress gelden als risicofactoren voor hart en vaten. ADVERTENTIE TEN - Aan de bouw van een nationaal opslagcomplex radio-actief afval vit niet te i. Er is in Nederland ra- ictief afval en er komt - ook er nieuwe kernenergiecentra- almaar meer bij. Omdat een tieve opslagmethode ont- ;kt, moet het tijdelijk (voors- 50 tot 100 jaar) ergens wor- opgeslagen. lus Antonisse ït zegt directeur dr. ir. J. Vrijen de' Centrale Organisatie Voor 'ioactief Afval (Covra). Volgens ;n heeft het huidige opslagter- Petten bepaalde beperkin- Uiterlijk 1994 moet de Covra Dlgens de vergunning weg zijn. ïag geen hoog actief vast afval yarmte-producerend afval wor- opgeslagen. De Covra kan er doo geen afvalverwerking uitvoe- Dat is volgens Vrijen een re- (c gestL temeer om naar een meer defi- zelf Pve Plek voor tijdelijke en tus- n", aPPslag om te zien. rijen meent dat er enige haast is oden om in Borssele te begin- weetj. In 1994 de boel in Petten op eruimd achterlaten betekent dat zo 6! nieuwe complex enkele jaren omt fler in gebruik moet worden ge- hier hen. Een vast gegeven is dat en. Vfetreeks 1991/1992 de opslag kranr hoog radio-actief vast afval moet zijn. Dat wordt dan aan kr het eerst in Nederland aange- el ze krd. Kernsplijtingsafval (warm- roducerend en hoog stralend) volgt naar verwachting later (re tourlevering vanuit de Franse op werkingsfabriek van Cogema in Cap La Hague). Op de centrale opslagfaciliteit van de Covra bij Borssele komen onder meer opslaggebouwen voor laag-, middelactief en hoog radio actief afval. Opgeslagen worden onder meer: bedrijfsafval en ont- mantelingsafval van onderzoeksin stellingen, industrie, ziekenhuizen en kerncentrales, alsmede laag- en middel radio-actief afval van de op werking van bestraalde splijtstofe lementen. Na verwerking wordt het afval verpakt in containers, waarin het materiaal met betonmortel wordt afgegoten. Voor de opslag van hoog radio-actief afval gelden strenge ontwerpnormen. Covra-di- recteur Vrijen geeft aan dat de ba sisveiligheidseisen voor dit afval 'in hoge mate' worden bepaald door dezelfde uitgangspunten die gelden voor kerncentrales. Dat be tekent dat het terrein extra be schermd moet worden tegen exter ne invloeden zoals overstromin gen, aardbevingen, windhozen, ex plosies in de omgeving, een neer stortend vliegtuig en brand. Vrijen is er heilig van overtuigd dat er een veilig opslagcomplex kan verrijzen. „Al zouden er 30 straaljagers naar beneden vallen en al zouden alle koelkanalen worden geblokkeerd - er mogen geen pro blemen buiten ontstaan. De men sen in de omgeving moeten rustig kunnen blijven wonen. We zullen Hij beklemtoont dat de Covra géén nieuwe kerncentrale bouwt. „We bouwen een complex dat wat doet met straling en radio-actieve stoffen. We behandelen wat al is ontstaan". Tegen die achtergrond is het opstellen van een evacuatie plan ook niet nodig. „Ongevallen - als ze al gebeuren - zijn van dien aard dat evacuatie niet nodig zal zijn", zegt Vryen. Als grootste risi co beschouwt hij het ontstaan van brand in de opslag van nog onver werkt afval. „Daar zullen we dan ook het nodige aan moeten doen". De Covra-directeur vindt het moeilijk aan te geven in hoeverre de komst van het opslagcomplex en de activiteiten ter plekke bijdra gen aan de stralingsbelasting in de omgeving van Borssele. Hij ver wacht, gelet op de ervaringen in Petten, dat er van een grotere be lasting vrijwel geen sprake zal zijn. „Over Petten hebben we altijd ge zegd: we voegen niets toe. We moe ten verschrikkelijk veel moeite doen om onze eigen dosis te meten. Het Tsjernobil-effect speelt ons parten. Het is moeilijk te bewijzen dat we ruim binnen onze limieten blijven. We zitten op dermate lage getallen, dat we het nauwelijks kunnen meten". Vrijen tekent daarbij aan dat er in Borssele door verbranding enige uitstoot van tritium en koolstof zal zijn. „Het grootste deel wordt afge vangen door rookgasreiniging". Hij vertelt over de ervaringen met een nieuw type verbrandingsoven in West-Duitsland, met een nog ge ringere uitstoot dan zeven woon huizen. Voor het verhandelen van splijtstof of kernsplijtingsafval re-' kent Vrijen op 'uiterst scherpe li mieten', waardoor de stralingsbe lasting volgens hem beperkt blijft. „Ons standpunt over de omge vingsbelasting is: waarom iets toe voegen als het niet nodig is en je de technische middelen hebt om er wat aan te doen". Bij het ontwerpen van het com plex houdt de Covra rekening met de bouw van nieuwe kerncentrales in Nederland. „Wanneer is niet zo belangrijk, maar als het gebeurt, moeten we het afval kunnen op slaan", zegt Vrijen. De IQ zit'min een schonere motor en zuiniger rijden. De IQ zit 'm in minder aanslag, dus minder kans op extra onderhoud. De IQ zit 'm ook in meer energie en feller accelereren. En al die IQ zit voor 't zelfde j gewoon bij Esso in de benzine.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5