TT veroordeelt een idealist' 'Ik wil dat niemand last van mij heeft' Leiden niet de schoonste stad van Nederland Mini-basisschool in gebouw Mytylschool Opnieuw jaar gevangenis geëist tegen totaalweigeraar Automobiliste rijdt gat in Zaalvoetbal 24 uur lang D Conclusie na inspectie: li Schroothandelaar Kluivers verhidst DONDERDAG 19 JUNI jol Voor Raadsherenbuurt en omgeving LEIDEN - De Raadsherenbuurt, de Vogelwijk en het Boerhaave- kwartier hebben met ingang van het komend schooljaar de beschik king over een 'eigen' openbaar schooltje. Vooruitlopend op de komst van een openbare basi- school, per augustus 1987, kunnen kinderen in de leeftijd van vier, vijf en zes jaar terecht in het gebouw van de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg. Voorlopig zijn 25 kinde ren opgegeven; voor de dependan ce waren er minimaal 22 nodig. De kinderen vallen onder het ge zag van de Lorentzschool, geves tigd aan de Van Vollenhovenkade maar krijgen les in de veel dichter bij gelegen Mytylschool. Ze heb ben daar de beschikking over een klaslokaal en een grote bijruimte. In die laaste ruimte krijgen de zes jarigen gedeeltelijk apart onder wijs. De leerlingen worden geleid door twee leerkrachten (1,5 forma tieplaats). Die kunnen er komen omdat de Lorentzschool het leer lingenaantal door deze constructie komend jaar met 25 ziet stijgen en zodoende recht heeft op meer per soneel. Zodra de wijk een echte openbare school heeft, gaan de LEIDEN - Een 86-jarige automobi liste uit Oegstgeest is gistermiddag met haar auto in een gat in de Eh- renfestweg (tussen de Plesman- laan en de Wassenaarseweg) be land. De vrouw was de weg kwijt ge raakt en de Ehrenfestweg ingere den die alleen toegankelijk is voor fiets- en busverkeer. In de Weg is een gat gemaakt waarover alleen de bussen ongehinderd kunnen doorrijden. De vijftien jaar oude auto van de automobiliste kwam evenwel in het gat tot stilstand en liep flinke schade op. De 86-jarige vrouw liep een gescheurd neus- beentje en enkele kneuzingen op. LEIDEN - In de IJshal aan de Vondellaan wordt morgen en za terdag het eerste 24-uurs zaalvoet baltoernooi gehouden. Dit evene ment, dat is georganiseerd door zaalvoetbalvereniging 'Blikman' begint om 20.00 uur. Er doen 38 teams aan mee. De opening wordt om 19.45 uur verricht door het muziekcorps 'Con Bravura'. Vervolgens treedt het team met Leidse 'prominenten' in het krijtperk tegen een ploeg Leidse journalisten, waarna het ei genlijke toernooi begint. De finale wordt zaterdag om 19.35 uur ge speeld. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert zater dag een natuurwandeling op het strand van Katwijk. Het begin punt (tien uur) is de noordkant van de uitwateringsluizen bij de Noord-boulevard. De wandeling duurt twee uur; deelnemerrs wordt geadviseerd laarzen mee te nemen. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert dinsdag de tweede Zomeravondwandeltocht. De start is bij 't Parlement aan de Nieuwstraat 45, 's avonds tus sen zes en zeven uur. Deelnemers kunnen kiezen uit vijf, tien en vijftien kilometer. Inlichtingen: tel. 01726-13470. Tafeltennis In het LVC (Breestraat 66) is dinsdagavond een tafeltennis toernooi. Aanvang acht uur, in schrijving achter de bar. kinderen van de Lorentzschool af om zich vervolgens bij die andere school op te geven. De dependance is tot stand geko men door gezamenlijke inspannin gen van gemeente en de ouders in de wijk, die al jaren om een open bare school roepen. De dichtstbij zijnde openbare school bevindt zich namelijk in Oegstgeest. LEIDEN - Wegens succes ge prolongeerd. Volgende week gaat (ook in Leiden) de derde aflevering van de Amerikaanse lachfilm 'Police Academy' in première. Net als bij de vorige keren gaan acteurs verkleed als Amerikaanse politiemannen de hort op om de aandacht te ves tigen op 'Police Academy'. Dat gebeurde gisteren ook in Lei den waar op de Aalmarkt en Stationsweg flink reclame werd gemaakt. De ondertitel van de laatst 'Police Academy' luidt 'Back in training'. De helden van het eerste uur keren daarin terug naar hun politieschool om de nieuwste lichting te begelei den. (foto Holvast) totaalweigeraars werd tot voor kort naar zijn mening meer gekenmerkt door halfslachtigheid en onzeker heid dan door eenduidigheid en besluitvaardigheid. Tot aan 1974 was de behandeling van totaalwei geraars helder, legde De Vries uit, zij werden berecht en langdurig opgesloten. Jehova's Maar vanaf dat jaar werden to- taalweigerende Jehovah's Getui gen eenvoudigweg niet meer voor eerste oefening opgeroepen, dus werden zij ook niet meer berecht. Andere totaalweigeraars werden echter op de oude voet behandeld. De Vries betwijfelde of het voorne men om tot nieuwe wetgeving op dit gebied te komen, ooit wel zal worden gerealiseerd. De Tweede Kamer heeft namelijk in februari van dit jaar een regeringsnota ver worpen waarvan de conclusie luid de dat totaalweigeraars konden worden ontheven van de plicht om vervangende dienstplicht te ver vullen. Maar een grote meerderheid van van de diensttijd of de vervangen- de Kamer heeft wel in een motie de dienstplicht en de gevangenis- uitgesproken dat de rechtsonge- straf. Volgens mr. Meijripg blijft er lijkheid tussen Jehovah's Getui gen en andere totaalweigeraars on juist is en dat de tijdelijke maatre gel om Jehovah's niet voor eerste oefening op te roepen, moet wor den ingetrokken. Voorts werd de DEN HAAG/LEIDEN -Tegen de Leidse totaalweigeraar Jeroen van der Sluijs is gisteren voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag wederom twaalf maanden gevan genisstraf geëist. De Leidse stu dent was door de Krijgsraad in Arnhem na een eis van twaalf maanden in eerste instantie tot zes maanden cel veroordeeld. Dit betekende een halvering van de tot nu toe gebruikelijke straf voor zogenoemde totaalweige raars, dienstplichtingen die zowel dienstplicht als vervangende dienstplicht weigeren omdat zij geen beroep willen doen op de wet gewetensbezwaren. Zowel het openbaar ministerie als Jeroen van der Sluijs was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. Van der Sluijs omdat hij de straf te zwaar vond, het OM omdat die de sanctie als te licht beoordeelde. Advocaat fiscaal mr. G. Meijring (het openbaar ministerie bij het Hoog Militair Gerechtshof) stoelde zijn strafeis op het gelijkheidsbe ginsel. Naar zijn oordeel moet er verband bestaan tussen de lengte niets anders over dan celstraf te e sen omdat er nu eenmaal de moge lijkheid is om via de wet gewetens bezwaren dienst te weigeren en vervangende dienstplicht te doen. Ook vond hij dat het gelijkheidsbe- regering opgeroepen om een straf- ginsel moest gelden ten opzichte rechtelijk kader te ontwerpen van andere totaalweigeraars die waardoor alsnog vervangende toe ook een jaar ge- diensplicht opgelegd kon worden, een soort alternatieve gevangenis straf dus. Ook vond de Kamer dat bij de de-Kamerlid K. de Vries (PvdA) vaststelling van de lengte van de opgeroepen die verklaarde met gevangenisstraf voor totaalweige- aarzeling aan de oproep gehoor te raars niet gelet moest worden op hebben gegeven. Want de politieke de duur van vervangende dienst, vangenisstraf kregen opgelegd Van der Sluijs had voor zijn ver dediging onder anderen het Twee discussie over de behandeling r op de ernst van het delict. De Vries meende dat er in de Kamer een grote zorg bestaat over de tot nu toe opgelegde duur van de ge vangenisstraf. In een emotioneel betoog bracht hierna vader Van der Sluijs naar voren dat zijn zoon geen misdadi ger is, niet moordt, niet rooft, niet verkracht en niet vernielt. ,,U hebt niet te maken met iemand die lum melt of op de maatschappij parasi teert, maar met een veelzijdig maatschappelijk betrokken ver antwoordelijk mens. Geen carriè re-fanaat, maar een idealist. Zo ie mand komt dan in aanvaring met een zieke democratie". Dominee van der Sluijs zei ook als theoloog burgelijke ongehoor zaamheid te kunnen billijken wan neer hogere waarden van humani teit en gerechtigheid op het spel staan. Hij vond het beschamend en onverdraaglijk dat ook ons land zijn politieke gevangenen kent, want om hun politieke overtuiging en geen andere reden worden to taalweigeraars volgens hem gevan gen gezet. Van der Sluijs meende dat de rechters zich meer moesten aantrekken van een verandering van het denken over totaalweige- ren. „Temeer omdat in de politiek een kentering te bespeuren valt. In ons parlement heerst verlegenheid en zelfs schaamte over de bejege ning van totaalweigeraars", aldus vader Van der Sluijs. De biofysicus en stralingsdes kundige professor dr. J. Blok van de Vrije Universiteit in Amster dam riep als getuige de rechtbank op om Jeroen van der Sluis vrij te spreken er) daarbij de politiek wak ker te schudden. Hij pleitte voor een wetgeving die burgelijke onge hoorzaamheid behandelt. Hij hield de rechters voor door de politiek te worden misbruikt om lastige bur gers te berechten. Volgens de Am- LEIDEN - Wordt Leiden dit jaar de schoonste stad van Neder land? Neen. Dat kon gisteren aan het eind van de middag worden vastgesteld door het selecte ge zelschapje dat door een Amster dams schoonmaakbedrijf was uitverkoren om in Leiden rond te neuzen. Voor het derde achter eenvolgende jaar schreef dit be drijf - overigens met de toepasse lijke naam De Zon - de verkie zing 'schoonste stad van Neder land' uit. Wethouder Kuijers, die tegen woordig de gemeentelijke reini gingsdienst in zijn portefeuille heeft, mocht gistermiddag sa men met medewerkers van die dienst, vertegenwoordigers van het betreffende schoonmaakbe drijf en een enkele andere Leidse 'prominent' bepalen of Leiden wel een schone stad was. Over zijn eigen dienst had hij weinig te klagen. De markt zag er, ondanks het feit dat de waren markt ten volle in activiteit was, best proper uit. Een propje hier en daar, maar daar bleef het dan ook bij. Ook het kern winkelge bied - Haarlemmerstraat en Breestraat - mocht er best wezen. Wat hier opviel was het ontbre ken van hondepoep. De parterre van het Stadhuis, eveneens een onderwerp van inspectie, viel eveneens mee. Al viel een enke ling over de smoezelige zetels. Maar de prachtig geboende vloer maakte dat foutje weer goed. Station Anders was het gesteld met het station. "Ronduit vies", was het oordeel van de jury. De grond be zaaid met plakken kauwgum, vieze muren, overvolle prullen- bakken, een hoek die kennelijk dienst doet als openbaar urinoir, fietsen op plekken waar ze niet horen. Een zooitje kortom. De ju ry had er geen goed woord voor over. "Dat moet nou de toe gangspoort voor Leiden zijn. Terwijl de grote tentoonstelling 'Schatten uit Turkije' binnenkort wordt geopend. Daar moeten 150.000 bezoekers op afkomen. De mensen die met de trein ko men maken meteen rechtsom keert", was het algemeen com mentaar. Wethouder Kuijers had nooit gedacht dat het er zo'n troep zou zijn. Voor hem was het bezoek een ontdekking, die een brief op poten aan de Nederland se Spoorwegen tot gevolg zal hebben. Of ze maar eens willen zorgen dat het station er wat net ter uitziet. Want zo kan het écht niet. Het postkantoor aan de Schip- holweg kwam er beter vanaf. Dat is redelijk schoon. Maar de kunstobjecten vóór de toegangs deur zijn een poel van vuilnis. Dat zou opgeruimd moeten wor den. Kooipark Ook het Kooipark ziet er rede lijk uit. Maar ondanks de specia le hondepoepbaan, worden daar nog de nodige hopen in het gras aangetroffen. Dat moet in de toe komst veranderen. En de vijver? Eén en al algen. Daar moet ook wat aan gebeuren. Een sportpark wordt nog be zocht. Dat ziet er redelijk uit, af gezien van wat vuil tussen de groenvoorziening. Maar de rest is tamelijk schoon. De jury plaatst hier een kanttekening bij: het Wethouder Kuijers, vertegenwoordigers van de gemeentelijke reini gingsdienst en andere prominenten halen hun neus op bij een vieze prullenbak op het Leidse station. De schoonheidsprijs krijgen de NS in elk geval zeker niet. (foto Holvast» voetbalseizoen is voorbij, dus de accommodatie is nauwelijks meer in gebruik. Algemeen eindoordeel van de jury: Leiden is een redelijk scho ne stad, maar komt toch niet in aanmerking voor de schoon heidsprijs. Kuijers en de mannen van de reinigingsdienst halen op gelucht adem. Want wat over kwam de schoonste stad van vo rig jaar, Hengelo? Daar werd meteen beknibbeld op de ge meentelijke reinigingsdienst. En dat willen ze hier in Leiden in geen geval. Geld Overigens is de actie van het schoonmaakbedrijf erop gericht om de Nederlander met de neus op de feiten te drukken: schoon maken kost geld, veel geld. En hoe vuiler de bevolking zijn om geving maakt, des te meer geld dat kost. Wie bewust is van het feit dat al die schoonmaakploe gen slechts bezig zijn met symp toombestrijding, zal misschien wat zorgvuldiger zijn met het wegwerpen van vuil op straat. Dat is de filosofie achter de actie. sterdamse hoogleraar heeft Ji in zijn visie gelijk en is de wei> een zeer kritieke fase terecht) men. Ook de wetenschappi wereld raakte hiervan steeds doordrongen. Hij noemde d( dent geen typische rebel o^ warhoofd, maar juist een se mens waarop je kon rekenen. I fessor Blok zei steeds minder J lisme bij de tegenwoordige j tegen te komen, ,Maar Jeroer, hierop juist een uitzondering, Raadsvrouw mr. T. PnfT bracht het naar haar mening voegd zijn van het Hoog M Gerechtshof in het geding. cliënt had namelijk een schriieu ke verklaring dat hij op 5 felfc in het militaire apparaat wasri^ lijfd terwijl hij formeel tei stond voor een vergrijp dat ïj0j. de vierde zou hebben gepl^ Maar belangrijker nog vond z^et gegeven dat het Hoog Militai ra rechtshof, evenmin als de K^rg raad, een onafhankelijke insfr^ is. Als pikant detail noemend daarbij dat Jeroen onlangs vak^ ministerie van justitie een had gekregen waarin werd vg steld dat hij niet meer in dienj>or en waarin onrechtmatig verkifn soldij werd teruggevorderd, we Zij vond dat de militaire recpbi slechts een afschrikkingsbM- voeren en geen recht sprekende hekelde ook de strafmaat |en, twaalf maanden voor het foroo vergrijp waarvoor totaal weiger terechstaan, namelijk het wei{ v« om een dienstbevel uit te vijste door een gevechtspak aan te^t ken. „Voor straffen van t£e< maanden kun je in onze |5 schappij heel wat mishand stelen, roven, inbreken, verkj> k' ten en heroine verhandelen", i as mr. Prakken. Ook de advocaf caal moest in haar ogen nie|| vankelijk worden verklaard i vervolging. Deze laat zich vo^ haar niet leiden door de dader de verdachten, maar door diepi vattingen. Ook bracht de raadsvrouwJL voren dat er voor haar cliënt j andere weg openstond dan te delen zoals hij deed. Hij konllJ namelijk niet op de wet gewes H bezwaren beroepen omdat hyini geweten niet door een commse wil laten toetsen, hetgeen in den val gebeurt. Mr. Prakken von( zwaar bestraffen van totaalw. Ni raars niet zo erg verschillen vaiter opsluiten van politieke tegeniuu ders in psychiatrische inrid gen, zoals bijvoorbeeld in de jet Unie gebeurt. „En daai^r brengen we hier altijd zo'n verontwaardiging op", aldu£_ raadsvrouw. en ital Geweldloos Zelf vroeg de dienstplichtigé 6® daat aan het Gerechtshof of hl"1 zijn vonnis in elk geval wil inpoc op zijn motieven en die niet j Pr de Krijgsraad onbesproken wp ten. Hij hield een pleidooi voof°n geweldloze sociale verdediginl het militaire apparaat naar zijrren ning overbodig moet makenn wees op de gigantische kosteigej wereldwijd de bewapening litL zich meebrengt en hij had uitjdit kend dat het geld voor twee w< hiervan de gehele mensheid! zuiver drinkwater kan voor' Terwijl nu 70 procent die moet£fR beren. Overigens ziet de toekom: voor Van der Sluijs junior ning uit want het Hoog Militail rechtshof vonniste gistermorgÊ* een vergelijkbare zaak weer t\F maanden gevangenisstraf. P vonnis tegen Jeroen wordt 2£ uitgesproken. door Robert-Jan Vonk LEIDEN - Schrootbedrijven hebben vaak een slechte naam. IJzer, metaal en karton staan huizenhoog opgestapeld op het terrein en papier ligt verspreid in de omliggende straten. Kortom, het is er een zooitje. Van dit predikaat wil J. Kluivers, groothandelaar in metalen, papier, lompen en plastic, maar al te graag af. Zijn nieuwe bedrijf op het indus trieterrein de Waard, een keurige staalconstructie aan de Admiraal Helfrichweg, moet bijdragen in de image-verbetering. "Ik wil dat niemand last van mij heeft. Het bedrijf moet er netjes uitzien", zegt de 48-jarige onderne mer. "Wij worden vaak afgeschil derd als smerige mensen. Daarom wil ik er nu een net bedrijf van ma ken, zodat mensen die zo over ons denken een hele andere indruk krijgen". Een verzorgd bedrijfsterrein is overigens geen nieuwe tactiek van Kluivers. Hij heeft netheid altijd hoog in het vaandel gevoerd. Ook in de metaal- en papierhandel die hij voor zijn huidige bedrijf runde. "Toen ik nog in de Janvossensteeg zat, heb ik er altijd op gehamerd dat er werd geveegd. Als er veel wind stond lag het papier wel eens tot aan de Mare, dat werd altijd op geruimd. Ik heb dan ook nooit klachten gehad, hoewel we daar midden tussen de woonhuizen za ten". Aanstaande vrijdag openen een zoon en kleinzoon van Kluivers het nieuwe onderkomen van de groot handel J. Kluivers. Het bedrijf be staat pas drie jaar en groeide in die tijd flink uit zijn jasje. "We begon nen in de Evertsenstraat. Daar had ik ruimte zat, het terrein was ruim 120 meter lang. Ik zei toen tegen mijn vrouw: hier ga ik nooit meer weg. Maar een jaar later kon er al geen fiets meer bij." Galgewater Eigenlijk is het jonge bedrijf een voortzetting van de metaalhandel van grootvader Kluivers, die des tijds aan het Galgewater, vlakbij de Blauwpoortsbrug, gevestigd was. Die bracht de vakkennis over op zijn zoon, die het weer doorgaf aan zijn oudste zoon. "Mijn vader leer de mij het inkopen", herrinert Kluivers zich. "Dan schatte je een hoeveelheid ijzer en de prijs die je daarvoor wilde geven. Dat kon ik later zelfs beter dan mijn vader. Vanaf mijn vijftiende zat ik in die zaak en v/erkte ik bij Voorheen ge broeders Palm, waaraan mijn opa en vader veel doorverkochten". Die zaak nam hij in 1967 samen met zijn zwager over. De compag nons stopten ermee toen de me taalhandel van de gemeente Lei den uit het centrum moest vertrek ken naar het industriegebied de Waard. Daarna, ongeveer drie jaar geleden, begon Kluivers in het klein opnieuw. Het terrein aan de Evertsenstraat was ruim genoeg voor zijn bescheiden plannen. "Het was niet de bedoeling om uit te breiden", zegt Kluivers. "Ik doe dit ook eigenlijk voor mijn zoon Hans, die in de zaak is geko men. Hij was timmerman, maar had het niet naar zijn zin. Hij kwam 's avonds met een lang gezicht thuis. Toen begon hij te klagen dat hij niet bij zijn vader in de zaak mocht. Ik heb het mijn zoons nooit opgedrongen, omdat het hard werk is". Het vak blijft dus weer in de familie. Daarover is Kluivers zichtbaar tevreden, net als over zijn nieuwe bedrijfspand, dat hem, met machi nes erbij, ongeveer vier ton kostte. "Ik zit hier aan de rand van het in dustriegebied, net over de Suma- trabrug. Hier kunnen de mensen mij veel beter vinden. In de Evert senstraat was dat veel moeilijker. Ik maakte het wel mee dat mensen achter me aan reden, als ze mij in de stad zagen rijden. Die riepen dan: Ohh, zitje hier. Ik dacht datje gestopt was". Scradder Dat denkt hij nu niet meer mee te maken. "Ik heb hier al mensen gehad die ons hier zagen bouwen en even langs kwamen voor een praatje". Kluivers is dan ook opti mistisch over de toekomst. "Ik denk binnen een jaar mijn omzet te kunnen verdubbelen. Op het oude terrein had ik gewoonweg geen ruimte, daar moesten mensen veel langer wachten. We hebben bij voorbeeld al een jaar een scradder (een machine die papier in stukken scheurt), speciaal om archieven en dossiers te vernietigen. Ik kon er geen ruchtbaarheid aan geven, want instellingen die dat brengen willen het voor hun ogen vernie tigd zien worden. Daar hadden we gewoon geen tijd voor". In drie jaar breidde de groothan del snel uit. Het begon met een klein vrachtwagentje, waarmee Kluivers langs de vaste klanten van het oude bedrijf ging. Nu heeft hij twee vrachtwagens en zwermen ruim honderd grote en kleine con tainers voor karton en ijzer doo: ge hele regio. Zelfs in Amstelvl D Leidschendam en Alphen aan tei Rijn. "Ik weet af en toe zelf Pve eens meer waar ze staan", aPPS Kluivers. Mje od( De succesformule? "Ik weeti. Ii niet", zegt Kluivers. "Ik sta eruin ook versteld van dat het zo g ni< loopt. Waarschijnlijk komt jler toch doordat de mensen hierfter goede behandeling krijgen. Vfetrc of ze nu met een stapeltje kranr 1 komen aanfietsen of een vrachtbed gen met duizend gulden aan hr h serd,

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4