Ministerie wil Reinwardt toch in Leiden handhaven Lokale omroepen eisen van Brinkman ethervergunning Gemeente wil toch hotel Schuttersveld Rijnland overhoop met Holland-West Mogelijk overheveling van onderwijs naar wvc NI 191 DONDERDAG 19 JUNI 1986 LEIDEN Lorentzschool is bijna klaar LEIDEN - De bouw van de we Professor Lorentzschool aan de Van Vollenhovenkade is bijna vol tooid. Verwacht wordt dat het ge bouw eind deze maand klaar is. De school bestaat uit acht loka len, is uitgevoerd in laagbouw en heeft aparte ingangen voor de bo ven- en onderbouw. Het complex is voorzien van een middenschip waarop de werklokalen uitkomen waardoor lange gangen achterwe ge zijn gebleven. Voorts is elk lo kaal voorzien van een terras, zodat de kinderen bij mooi weer buiten les kunnen krijgen. Aanvankelijk was het de bedoeling het huidige onderkomen aan de Lorentzkade te verbouwen, maar dat plan viel in duigen toen de dependance aan de Van Vollenhovenkade op twee lo kalen na afbrandde. Besloten is toen een hele nieuwe school te bou wen en die twee lokalen te renove ren. De nieuwbouw heeft twee mil joen gulden den tijd gevergd. Desnoods juridische stappen tegen minister Het nieuwe schoolgebouw c zijn. LEIDEN - Meer om later niet het gevoel te hebben een kans te hebben laten liggen dan dat er erg veel van de besprekin gen wordt verwacht, gaat het college samen met en op uitno diging van het ministerie van wvc bekijken of de Reinwardt Academie toch voor Leiden be houden kan blijven. Die mogelijkheid bestaat als de academie onder het gezag van het ministerie van onderwijs wordt weggehaald en onteer dat van wel zijn, volksgezondheid en cultuur geplaatst. Reinwardt zou op die manier buiten de fusieplannen voor het hbo vallen en als zelfstan dige instelling in Leiden kunnen blijven voortbestaan. Leek er aanvankelijk niet meer te tornen aan de verhuizing van de academie naar Amsterdam als daadwerkelijk een fusie met de hbo-instellingen in de hoofdstad wordt aangegaan, de uitnodiging van directeur-generaal J. Jessu- rum van wvc die gistermiddag plotsklaps van de telex op het ge meentehuis rolde, zorgt voor een piepkleine opening in deze al lang slepende kwestie. Een geheel nieu we opening zelfs: de Reinwardt blijft als alles zou doorgaan zelf standig. De raadscommissie voor onderwijs, die gisteravond advies had moeten uitbrengen over het collegevoorstel om de academie toe te staan naar Amsterdam te verkassen, nam met genoegen ken nis van deze ook voor haar verras sende uitnodiging. De leden toon den zich er unaniem voorstander van dat het college met wvc gaat praten. Hun advies houden ze zo doende voor zich tot de resultaten van de besprekingen bekend zijn. Wethouder H. van Dongen van onderwijs (PvdA) wist de commis sieleden te vertellen dat wvc van meet af aan "niet verheugd" was over de voorgenomen fusie van de Reinwardt Academie met de kunstopleidingen in Amsterdam. "Wvc wil de academie in Leiden houden in verband met de samen werking met de musea en de uni versiteit. Vandaag hebben we dat voor het eerst officieel gehoord". De wethouder toonde zich voor alsnog niet bovenmatig enthou siast over de uitnodiging. "We moeten maar kijken wat men te bieden heeft", zo verwoordde ze haar terughoudendheid. Wat haar betreft zijn verdere besprekingen bij voorbeeld al niet meer aan de orde als wvc vasthoudt aan 15 sep tember, de datum waarvoor de ge meenteraad een fusiebesluit moet hebben genomen. Immers, de twee weken geleden voor het eerst ter sprake gekomen mogelijkheid om de Reinwardt bij wvc onder te brengen, is terzijde geschoven om dat alles niet voor die datum gere geld zou kunnen worden. "Uitstel van de beslissingsdatum is wat mij Leiden kan het goed gebruiken LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden zoeken naar mogelijkheden om het hotel Schuttersveste op het Schutters veld alsnog te verwezenlijken. WD-wethouder Fase van econo mische zaken sluit niet uit dat een andere project-ontwikkelaar in de arm wordt genomen. Het plan voor het hotel is ooit ingediend door de NBA. Het hotel zou aanvankelijk on derdeel uitmaken van een groter complex. Behalve hotelkamers zou daarin ook kantoorruimten wor den verwezenlijkt. De NBA slaag de erin financiers te vinden voor het kantoor. Dat is tot dusver ech ter niet gelukt voor het hotel. Ove rigens beginnen volgende week de voorbereidingen voor de bouw van het kantoor. Het college vindt het zeer be langrijk dat ook het hotel er komt. Wethouder Fase: "Leiden kan een hotel van die - wat duurdere - klas se goed gebruiken. Daarmee wordt de verscheidenheid aan hotels ver groot". Zij legt uit dat de gemeente tot dusver een afwachtende hou ding heeft aangenomen en zich niet direct heeft bemoeid met het totstandkomen van het hotel. "We gingen er van uit dat het de NBA wel zou lukken om de financiering rond te krijgen". Nu er nog steeds weinig schot in de zaak lijkt te zijn, gaat de ge meente zich er indringender mee bemoeien. Aan welke mogelijkhe den het college denkt, wil Fase op dit moment nog niet zeggen. "Dat lijkt me nog wat voorbarig". Maar zoals gezegd, sluit zij niet uit dat het hotel wordt 'losgekoppeld' van het kantoorcomplex door het bij een andere project-ontwikkelaar onder te brengen. Risico Volgens Fase hebben al enige mensen aangeklopt by de gemeen te met ideeën om het hotel van de grond te krijgen. Dat zijn volgens haar niet allemaal project-ontwik kelaars. Overigens zijn er wel vol doende instanties te vinden die het hotel willen exploiteren. "Het Tu- betreft dan ook het eerste agenda punt", aldus Van Dongen. Onwaarschijnlijk Met uitzondering van WD-frac- tievoorzitter Van der Nat bleken ook de commissieleden geen hoog gespannen verwachtingen te koes teren. Hun instemming met de be sprekingen berust veeleer op de gedachte dat, als Reinwardt straks naar Amsterdam verhuist en de 'wvc-variant' niet goed op zijn haalbaarheid is bekeken, politiek Leiden met de kater achterblijft dat niet alles in het werk is gesteld om de opleiding in Leiden te hou den. Van der Nat bleek als enige opti mistisch. Hij voorzag niet de met zo'n overheveling gepaard gaande problemen zoals wethouder Van Dongen en directeur Pouw van de Reinwardt Academie die schet sten. Een overstap naar wvc bete kent bij voorbeeld dat de instelling zich van de rest van het HBO-on- derwijs isoleert en buiten het so ciaal plan valt. Verder is het zeer de vraag of het diploma van de Rein wardt zijn huidige status zal be houden. Volgens Van der Nat ech ter zal dit laatste aspect geen pro blemen geven. "Het gaat er bij mij niet in dat het diploma van zo'n ge renommeerde instelling ineens minder waard wordt als de Rein wardt niet meer onder het ministe rie van onderwijs valt. Dat lijkt me uiterst onwaarschijnlijk". Directeur Pouw stelde dat er wel degelijk verschil is, ook voor wat betreft de internationale status. "De aan een HBO-opleding ver bonden titelatuur bij voorbeeld is voor de internationale arbeids markt geen onbelangrijk gege ven", aldus Pouw, voor wie de uit nodiging van wvc overigens net zo'n verrassing was. Hij zei het zin vol te vinden als het college met wvc om de tafel gaat, maar voegde daar onmiddellijk aan toe de kans op succes niet al te hoog in te schatten. Verdeeld Als de besprekingen tot niets lei den, is het vertrek van Reinwardt naar Amsterdam nog niet zeker. De gemeenteraad immers kan te gen de uitdrukkelijke wens van de school en een meerderheid van het college van B en W in, besluiten dat de academie met de Leidse hbo-instellingen moet fuseren. De meningen daarover tussen en bin nen de verschillende partijen zijn uiterst verdeeld. Ook het college zit niet op één lijn: de twee WD- wethouders Kuijers en Fase en PvdA-wethouder Peters vinden dat Reinwardt in Leiden moet fu seren, de overige wethouders gaan akkoord met een fusie in Amster dam, ook nu dat betekent dat de school definitief uit Leiden zou verdwijnen. DEN HAAG/LEIDEN - Het over leg van lokale omroepen in Neder land (OLON) neemt juridische stappen tegen minister Brinkman van wvc als hij blijft weigeren on der meer Omroep Rijnland snel een ethervergunning te geven. Die vergunning is al bijna drie kwart jaar geleden door de minister toe gezegd. Brinkman wil haar echter nog niet geven, omdat hij eerst wil wachten tot er meer duidelijkheid is over het nieuwe mediabeleid. Omroep Rijnland is de etherver gunning beloofd omdat zij is uit verkoren voor een PTT-experi- ment met lokale radio-omroepen. De PTT wil testen of omroepen in een bepaald gebied op dezelfde fre quentie kunnen uitzenden zonder elkaar te storen. Behalve Rijnland, doen ook de lokale omroepen in Utrecht en Landsmeer aan het ex periment mee. Brinkman wil met de vergun ning wachten omdat volgens de huidige wet 'ether-omroepen' een bijdrage kunnen vragen uit de om- roeppot. De minister wil hoe dan ook vermijden dat hij met dergelij ke claims wordt geconfronteerd. Joop Walenkamp, voorzitter van Omroep Rijnland, heeft al eerder verklaard dat een en ander makke lijk is te regelen door sluitende af spraken te maken. De minister blijft, ondanks her haald aandringen, op het stand punt staan dat eerst het nieuwe mediabeleid moet worden vastge steld. Daarin wordt namelijk uitge sloten dat lokale en streekomroe- pen een bijdrage krijgen uit de om- roeppot. De lokale omroepen in Utrecht en Landsmeer en Omroep Rijn land willen snel beginnen met het Kabelkrant in september LEIDEN - Omroep Rijnland be gint waarschijnlijk in september met een kabelkrant in de Leidse re-, gio en de duin- en bollenstreek. Vorige week heeft al een proef-uit- zending plaatsgehad. De komende maanden volgen meer proef-uit- zendingen. Deze komen telkens op de buis na de televisie-uitzendin gen van Rijnland, zo werd gisteren bekend tijdens de algemene leden vergadering van de streekomroep. In september volgen dagelijks uitzendingen van de kabelkrant. Volgens voorzitter Walenkmap van de Omroep Rijnland kan de kabel krant van gemeente tot gemeente worden aangepast. Daardoor kun nen bijvoorbeeld gemeentebestu ren de kabel benutten om gemeen telijke informatie te verspreiden. De streekomroep streeft er naar om over twee tot drie maanden te beginnen met rechtstreekse televi sie-uitzendingen. Daardoor kan de omroep beter inspringen op de ac tualiteit. experiment. Zij verwachten name lijk beter te worden beluisterd wanneer ze ook via de ether zijn te ontvangen. Nu zenden de omroe pen alleen nog via de kabel uit. De Olon, die alle kosten van de juridische stappen op zich neemt, schrijft de minister binnenkort een brief. Daarin verzoekt de organisa tie Brinkman snel een beslissing te nemen. Reageert hij daarop nega tief of geeft hij helemaal geen ant woord, dan begint de organisatie een zogenoemde arob-procedure. Overigens moet de lokale omroep in Utrecht nog toestemming geven voor deze aanpak. De arob-procedure heeft wel het bezwaar dat het betrekkelijk lang duurt voordat er uitspraak wordt gedaan. De Omroep Rijnland wil de OLON daarom het voorstel doen een versnelde procedure te beginnen, zo werd gisteren be kendgemaakt tijdens de ledenver gadering van Rynland. Zo'n ver snelde procedure is vergelijkbaar met een kort geding. Ruzie over omroepfaciliteiten LEIDEN - Het bestuur van Om roep Rijnland ligt samen met enke le andere lokale omroepen in Zuid- Holland overhoop met het bestuur van de regionale omroep Holland- West. Deze regionale omroep wordt door het rijk gesubsidieerd en begint naar verwachting 1 ja nuari 1987 met haar uitzendingen. Inzet van het conflict is het ge bruik van omroep-faciliteiten en de vergoedingen die daar tegen over staan. De omroep Holland-West is een samenwerkingsverband van onder meer een aantal lokale omroepen in Zuid-Holland. Volgens voorzit ter Walenkamp van Omroep Rijn land is, toen de samenwerking werd beklonken, afgesproken dat er verschillende studio's in Zuid- Holland zouden worden neergezet: een grote studio in de regio Den Haag en twee kleinere in Gouda en Leiden. Het stichtingsbestuur van Holland-West wil nu echter één groot omroepgebouw in Rijswijk neerzetten waar alle programma's worden gemaakt en uitgezonden. Daarmee worden dus de eerder ge maakte afspraken geschonden, al dus Walenkamp. Rijnland vindt de twee kleinere studio's belangrijk, omdat zij op deze wijze geld kan vangen voor de omroepspullen die zij nu al heeft. Volgens Walenkamp was het na melijk de bedoeling dat die stu dio's en de faciliteiten daar worden 'gehuurd' door Omroep Holland- West wanneer er een programma wordt gemaakt in deze regio. Aan gezien de streekomroep niet of nauwelijks subsidie krijgt en zeer armlastig is, is elke bijdrage wel kom. Holland-West krijgt van het rijk drie tot vijf miljoen gulden startsubsidie. De meerderheid van het stich tingsbestuur van Omroep Holland- West is echter bang dat de rege ringscommissaris die toezicht houdt op het reilen en zeilen van de regionale omroepen, nooit toe stemming geeft voor deze aanpak. Dit omdat lokale - niet gesubsi dieerde - omroepen op deze wijze via via toch subsidie krijgen. Om roep Rijnland en de andere lokale omroepen menen dat maar moet worden afgewacht wat de rege ringscommissaris beslist. De oude afspraken moeten in elk geval niet van tevoren al overboord worden gezet. Volgende week maandag praat het stichtingsbestuur van Holland- West verder over deze zaak. Walen kamp hoopt dat het bestuur, waar in Omroep Rijnland is vertegen woordigd, alsnog kan worden overtuigd. Lukt dat niet, dan zal Omroep Rijnland desnoods naar de provincie toestappen om haar gelijk te krijgen. "De provincie heeft een belangrijke rol gehad in het totstandkomen van de regiona le omroep. We zullen niet nalaten haar aan de oude afspraken te her inneren", stelt de voorzitter van Rijnland. Vechtend duo valt door ruit LEIDEN - Twee Leidse jongens zijn gisteren, nadat ze met elkaar slaags waren geraakt, door een ruit gevallen van een koffieshop aan het Havenplein. Het tweetal, 19 en 20 jaar oud, kreeg ruzie over een fiets die de 19- jarige van de 20-jarige zou hebben gestolen. De 19-jarige zei de fiets te hebben geleend en bracht het rij wiel later naar het politiebureau aan de Langegracht. Daar bleek dat ook de 20-jarige niet de eige naar is van de fiets. Het rijwiel bleek namelijk in augustus 1985 te zijn gestolen en zal alsnog terug gaan naar de rechtmatige eigenaar. Wethouder Fase (foto Wim Dijkman) lip-concern bijvoorbeeld heeft la ten weten dat zij nog steeds is geïn teresseerd", aldus de wethouder. Fase stelt uitdrukkelijk dat de gemeente niet van plan is zelf geld in het hotel te steken. "Dat is nu niet aan de orde en zal ook niet aan de orde komen. Het financiële risi co voor een dergelijk project moet door een particuliere onderneming worden gedragen". Zij durft geen termijn te noemen waarop het ho tel verwezenlijkt kan zijn. "Maar we hopen nog steeds dat het snel van de grond kan komen". Directeur Van Dijck van de NBA ziet zijn maatschappij nog steeds als de belangrijkste gegadigde om het hotel te ontwikkelen. Van ini tiatieven om het bij een andere project-ontwikkelaar opder te brengen, is hem niets bekend. Wel is hem bekend dat het college naar mogelijkheden zoekt om het hotel sneller van de grond te krijgen. FOLK - De Leidse Folkclub Horus organiseert vrijdagavond een ses sie-avond in Le Bambou, Heren straat 1. Er wordt Engelse, Schotse en Ierse muziekk gespeeld. Ieder een die wil meedoen, is welkom. Buiten treden de Leidse Morris Dansers op. Aanvang negen uur. Pensions (1) In het boek 'Let's go Europe' staan twee Leidse pensions in de goedkope prijsklasse. In totaal telt Leiden drie van dat soort ge legenheden, zo meldt een folder tje van de VW, Toen we dat la zen vroegen we ons af hoe vaak rugzaktoeristen bij het VW- kantoor komen informeren naar goedkope pensions. Zijn het er veel? "Wat is veel", kaatst VW-di- recteur Hugens de bal terug. "Het varieert nogal", vervolgt hy. "Soms komen er tien per dag aan de balie, soms tien per week". Hugens is blij dat Leiden een aantal pensions heeft. "Maar", vervolgt hij, "eigenlijk is het aan bod te klein. En dan hebben we de Korte Vliet wel waar hele groepen kunnen overnachten, maar wat wil nou het geval? Zij zijn gesloten in juli en augustus, dus daar hebben we weinig aan". Soms moeten rugzaktoeristen worden doorverwezen, zegt Hu gens. "Als die Leidse pensions niemand meer kunnen hebben, dan zit er niks anders voor ons op dan die mensen doorsturen naar Noordwijk of Den Haag. Ja natuurlijk is dat jammer. Ik be doel, die mensen ben je toch kwijt, nietwaar?" Op de vraag waarom Leiden zo weinig pensions heeft, ant woordt Hugens: "Ja, het is toch een bepaalde vorm van exploita tie die voor ondernemers niet echt interessant is. Om het an ders te zeggen: er valt bijna geen moer mee te verdienen. Je moet wel een beetje een idealist zijn wil je met een pension beginnen. Gelukkig zijn er nog een paar van die mensen in Leiden". Pensions (2) Inderdaad, beaamt A. van der Hoeven, idealisme moet de pen sionhouder niet vreemd zijn. Ruim vijf jaar geleden begon hij met het exploiteren van In de Goede Hoek, een pension in de goedkope prijsklasse aan de Diefsteeg 19a. "Voor die tijd was het een studentenhuis", vertelt Van der Hoeven, "maar op een bepaald moment beviel mij dat niet meer". Waarna hij stelt dat pensiongasten hem beter liggen dan studenten. Na een ingrijpende verbou wing - met steun van monumen tenzorg - opende A. van der Hoe ven zijn pension. In de Goede Hoek was het eerste wat hem te binnen schoot. Een naam die zich maar lastig in het Engels laat vertalen, aldus de eigenaar. "In the good corner is toch niet helemaal hetzelfde". Het pension telt vijf kamers, negen bedden. "De laatste jaren is de bezettingsgraad ongeveer 97 procent". Van der Hoeven ver telt vervolgens dat hij steeds meer gasten heeft die voor lange re tijd in zijn pension verblijven. En als er dan vakantiegangers aan de deur komen? "Soms heb ik een kamer voor ze", antwoordt Van der Hoeven. "En weet u wat ik ook wel eens doe? Als een gast die voor lange re tijd hier verblijft een paar we ken weggaat, dan maak ik soms een afspraak: hij kan zijn spullen op zolder zetten en dan komt de kamer zo lang vrij voor een toe rist". Er wordt ook wel eens geïmproviseerd, vertelt de eige naar later. Zo werd hij rond Pa sen eens opgebeld door een an dere pensioneigenaar die vroeg of hij nog ruimte had "Nee, antwoordde ik. En toen zei m'n collega: maar misschien kun je ergens nog wel een paar bedden neerleggen, want een stad als Leiden moet toch goed voor de dag kunnen komen". Te weinig goedkope slaap- ruimte in Leiden - het komt in derdaad voor dat Van der Hoe ven mensen moet teleurstellen. "Maar ik wijs nooit iemand zo maar de deur: ik probeer die mensen altijd ergens anders on derdak te brengen. Hetzij by een collega, hetzij ergens anders in de regio. En meestal lukt dat ook wel. Ik ben het dan ook helemaal niet met de stelling eens dat Lei den te weinig pensions heeft". De telefoon gaat. Het is een En gelssprekend iemand die infor meert of de eigenaar van In de Goede Hoek slaapruimte heeft. Nee, helaas, op dit moment niet. Maar misschien kan de beller zyn geluk eens proberen bij... Pensions (3) Bik - zo heet het pension aan de Witte Singel dat wordt bestierd door mevrouw Bik. Ze heeft het pension al zo'n twintig jaar. "Ei genlijk is het geen pension", ver telt ze. "Ik sta bij de horeca inge schreven als een hotel, maar ik noem het maar een pension". Waarom? "Nou, pension, dat woord heeft iets gemoedelijks vind ik. Pension, dat staat voor mij voor: veel persoonlijke aandacht voor de gasten. Wil iemand een bordje pap omdat-ie het aan z'n maag heeft, om maar eens iets te noe men, dan is dat voor mij geen probleem". Bik telt negen kamers, zeven tien bedden. In deze tijd van het jaar doen relatief veel vakantie gangers het pension aan. "Maar ik heb ook mensen van de uni versiteit". Rugzaktoeristen die maar één nachtje willen slapen, ook dat komt voor. "Telkens mensen die maar één nachtje willen blijven, dat is natuurlijk wel vermoeiend, maar aan de andere kant: die mensen moeten ook ergens sla pen, niet?" Zeker, vertelt mevrouw Bik, vroeger had je wel meer goedko pe gelegenheden in Leiden. "Maar u weet wel hoe dat gaat hè: de mensen houden het op een bepaald moment voor ge zien. Ze zeggen ook wel eens te gen mij: u bent zo goedkoop, waar doet u het allemaal van". Zijn drie pensiohs voldoende? Jazeker, antwoordt ze. Ook me vrouw Witte van pension Witte aan de Witte Singel is die mening toegedaan. Veertien mensen kan ze herbergen. In het hoogseizoen is het pension meestal volge boekt. "Maar", zegt ze, "als je nou meer goedkope overnachtin gen zou krijgen, dan wordt de spoeling volgens my te dun en wat heb je daaraan. Nu redden we het goed. En mocht er dan eens iemand niet by my terecht kunnen, dan is er wel plaats in een ander Leids pension. We spe len elkaar de bal toe". Pensions (4) VW-directeur Hugens vindt dat een club als Leiden Promotion het hoofdstuk goedkope over nachtingen maar eens goed moet bestuderen. "Wat we hebben in Leiden is leuk. Maar: als je meer zou hebben, dan ga je ook wat goedkope overnachtingen be treft aantrekkingskracht uitoefe nen. Dan komt de loop er pas in". Soms droomt Hugens wel eens van een prachtige oplossing. "Weet je wat mooi zou zyn? Je laat in de zomermaanden een schip naar Leiden komen. En als je er dan voor zorgt dat de ac commodatie behoorlijk is, dan kunnen er tamelijk veel toeristen aan boord slapen. Ja, zo'n boot, nu ik er weer eens over nadenk, kan ik maar tot één conclusie ko men: dat idee moet verder wor den uitgewerkt".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3