'Patiënt de dupe van meer bezuinigingen' n Luchtkasteel wordt werkelijkheid in Oegstgeest St. Elisabeth-ziekenhuis luidt noodklok 4 Kinderafdeling eerste in reeks verbouwingen Overeenkomst voor terrasappartementen 'Morsebel' getekend Kwaliteit zwemwater lang niet overal goed Zomer koel: minder botulisme in de regio REGIO LEIDEN DONDERDAG 19 JUNI 191 LEIDERDORP - "Wat be zuinigen betreft zijn we de grens van het aanvaardbare genaderd. Momenteel mer ken de patiënten al aan de verpleegkundigen dat ze veel minder tijd hebben - straks is het ook te merken aan de medische behande ling. Kort de overheid ons ziekenhuis nog verder, dan wordt de gewone patiënten zorg daarvan zwaar de du pe. Dan krijg je hier Engelse toestanden. Wachtlijsten bijvoorbeeld. Maar ook ont slagen". Met die woorden luidt de directie van het Leiderdorpse St. Elisa beth-ziekenhuis de alarmklok tij dens een toelichting op het van daag verschenen jaarverslag '85. Twee keer moest het ziekenhuis een miljoen, 2Vz procent van het budget, inleveren. Die twee bezui nigingsronden - én de invoering van de arbeidstijdverkorting - gin gen allerminst aan het oog van de patiënten voorbij ("Je hoort vaak van de patiënten dat de verpleeg kundigen veel te hard werken"). Er verdwenen dan ook 28 arbeids plaatsen. Medisch directeur Vlootman: "Die inkrimping konden we via na tuurlijk verloop opvangen. Maar bij de volgende ronde kan dat niet meer. Ontslagen zijn dan onvermij - Ziekenhuis voert opnameplanning in LEIDERDORP - Het Leider- dorpse St. Elisabeth-ziekenhuis heeft vanmorgen de nieuwe kin derafdeling in gebruik genomen. De jongste patiënten werden overgebracht naar een 24 bedden tellende afdeling die voor 400.000 gulden werd aangepast aan de ei sen van deze tijd. De afdeling werd van twee vleugels inge krompen tot één. Omdat er de laatste jaren minder kinderen worden geboren, maar ook om dat steeds meer poliklinisch kan worden afgehandeld. De 'kindergang' is de eerste van een reeks afdelingen die de komende tijd onder handen wordt genomen. Zo wil men het operatiekamer-complex opknap pen. Het aantal operatiekamers neemt dan met één tot tot zeven stuks. Verder komen er twee nierdialyseplaatsen bij, gaat de bezem door de kraamafdeüng en wordt de polikliniek gynaecolo gie herbouwd. Gevolg van al die verbouwin gen is wel dat het aantal reserve bedden kleiner wordt en dat het ziekenhuis dientengevolge een opname-planning moet invoe ren. Niet langer kunnen specia list en patiënt straks samen uit maken wanneer het 'schikt': de planningsafdeling doet dat voor hen. "Het is ook niet meer te doen met de zestig specialisten die hier rondlopen. En boven dien, praktisch elk ziekenhuis werkt al met zo'n planning", al dus de directie van het Elisa beth-ziekenhuis. Kleurenschema Verder is het de bedoeling dat patiënten en bezoekers zich in de toekomst beter kunnen oriënte ren in het Leiderdorpse zieken huis door het hanteren van een kleurenschema. Per vleugel wordt één kleurencombinatie jiangehoudemL^^ ten en dergelijke moeten de pas sant voortaan houvast bieden. Volgens de directie ontstaat nu tevaak verwarring omdat men, eenmaal in de ronde, centrale hal aangekomen, niet meer wat wat links of rechts is. Maar ook van de buitenkant af moet het ziekenhuis beter te her kennen zijn. Het naamlogo van het ziekenhuis zal in grote letters op de gevel worden aangebracht. Voorts dient de buitenkant in een vrolijker en moderner jasje te worden gestoken. Alleen al om niet in het niet te vallen bij het flink kleurige Meubelplein... Het ziekenhuis neemt de in voering van het kleurenschema en de opknapbeurt van de bui tenkant mee in het normale on derhoud ("Als je toch moet schil deren, kun je net zo goed een an der kleurtje gebruiken"). Onder houd waaraan het bijna vijftien jaar oude gebouw zeker toe is, al dus de algemeen en medisch di recteuren W. Rombout en C.J.M. Vlootman. Ook voor de interne verbouwingen van afdelingen heeft het rijk speciale 'potjes'. De bezuinigingen waarmee ook het St. Elisabeth-ziekenhuis wordt geconfronteerd, gaan niet ten koste van de exploitatie. "Geluk kig ziet het rijk wel in dat op on derhoud niet beknibbeld moet worden", aldus de directie. Eén aspect blijft onveranderd: dat van de bezoektijden. De di rectie voelt er niets voor om deze 'vrij' te geven. Vlootman: "Een hoop patiënten zouden daar erg ongelukkig mee zijn. Als er door lopende bezoektijden zijn, moe ten ze de hele dag paraat zijn. En het bezoek op zijn beurt denkt vaak de plicht te hebben de hele dag te blijven. Een vast bezoe kuur werkt veel plezieriger. Trouwens, heel veel ziekenhui zen die dat hebben afgeschaft, komen er weer op terug". delyk. Dat terwijl de atv maar voor zestig procent wordt gecompen seerd". Vlootman hoopt dat de overheid er van doordrongen raakt dat alge mene kortingen iets onrechtvaar digs hebben. "Men moet individu eel gaan beoordelen. Uit een on derzoek van het Nationaal Zieken huisinstituut blijkt dat zowel het Diaconessenhuis als wij de afgelo pen jaren zeer zuinig zijn geweest. En nu worden we daarvan juist de dupe, want door het voeren van een zuinig beleid hebben we geen reserves meer". Meer patiënten Ondanks alle financiële proble men mocht het St. Elisabeth-zie kenhuis in het verslagjaar 1985 niet echt klagen. Zo nam het aantal pa tiënten met bijna vier procent toe tot 13.082. De stad Leiden is uiter aard de grootste 'toeleveraar' met 3974 patiënten, maar ook inwoners van plaatsen als Alphen (1085), Al kemade (925), Leiderdorp zelf (1363), Voorschoten (830) en Noord wijk (224) weten de weg naar het Leiderdorpse ziekenhuis meer en meer te vinden. De cijfers van het eerste kwartaal 1986 geven aan dat die lijn opwaarts blijft gaan. Anders is het gesteld met de ge middelde opnameduur. Die daalde naar 9,4 dagen, hetgeen tot gevolg heeft dat de verpleging intensiever wordt. Meer 'werk' aan een patiënt moet immers in minder dagen wor den verricht. Mede daardoor wordt de roep om gekwalicifeerd perso neel groter. Aan intensive care-ver pleegkundigen is een groot gebrek. Aan goede operatiekamer-assisten ten eveneens. Momenteel is zelfs een aantal werkloze artsen aange trokken om als ok-assistent te fun geren. De directie concludeert uit die groei dat het St. Elisabeth nog al tijd een bepaalde ontwikkeling als streekziekenhuis doormaakt. Oor zaken daarvan zijn dat bepaalde specialismen (orthopedie, kaakchi- rurgie) een "bijna buiten-regionale functie" hebben. Algemeen direc teur Rombout: "Het is ook onze politiek. Om deelspecialismen te kunnen toelaten brengt de medi sche staf heel wat offers". Politie zoekt getuigen diefstal VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense politie is op zoek naar men sen, die getuige zijn geweest van een kledingdiefstal by een mode zaak aan de Treubstraat. Rond half drie gingen de dieven er in een ge reedstaande auto vandoor met een hoeveelheid kleding. Om hoeveel kleding én daders het gaat, is nog niet bekend. Getuigen kunnen het i de politie, 4993, draai- OEGSTGEEST - Woensdagmid dag, een uur of twee. Een stuk of vijftien in kostuum gestoken heren met daartussen een enkele vrouw stromen de Oegstgeester raadszaal binnen. Gastheer is burgemeester S. Scheenstra. Nadat er allerhande belangrijke papieren zijn onderte kend, begint het grote glunderen en slaat de stilte om in geroeze moes. "Een mijlpaal" en "de Mor- selpolderparel", zoemt het door de zaal. door Wim Koevoet Burgemeester Scheenstra laat vervolgens thee aanrukken. Maar de grootste glunderaar, W.H. Dee- nen, beent met in zijn kielzog het' complete gezelschap richting hotel Het Witte Huis om aldaar enkele champagneflessen te ontkurken. Er valt wat te vieren: de onderteke ning van de uitvoeringsovereen komst tussen de vereniging van toekomstige eigenaren van terra sappartementen 'Morsebel', waar van Deenen de voorzitter is, en het Bouwfonds Nederlandse gemeen ten. Onderwerp van de overeen komst: een wooncomplex van 52 terrasappartementen. speciaal voor vijftigplussers. Te bouwen in Haaswijk, deelplan VI, aan de Haarlemmertrekvaart, in de Mor sebelpolder. Met het project is 13 miljoen gulden gemoeid. "Daarop breng je toch geen toast uit met thee", vindt Deenen. Scheenstra: "Dan niet. U bent eerder met 13 gulden miljoen klaar dan ik met mijn thee". Op het zonnige hotelterras, om ringd door zo'n beetje alle mannen die hem hebben geholpen zijn droom te laten uitkomen, doet Deenen zijn verhaal. Zijn luchtkas teel heeft, hoewel er nog geen paal in de grond zit, nu heel wat meer met realiteit te maken. "Ik heb er Een schets van Deenens 'luchtkasteel', een 52 appartementen tellend complex in Haaswijk aan de Haarlemmertrekvaartspeicaal voor vijf tigplussers. Inzetje: Deenen. "Het wordt geen bejaardenhuis". een jaar voor moeten praten", zegt hij lachend. De onmetelijke scep sis van de gemeente in het alge meen en van burgemeester Scheenstra in het bijzonder, is overwonnen. Door de telefoon, twee dagen voor de Grote Middag, memoreerde Deenen een uitspraak van de burgemeester: "Laat 'm Deenen) maar gaan fietsen naar zijn luchtkasteel". In maart 1984 werd het idee van het 'Deenen-kasteel' geboren. Toen bleek dat het type woningen dat Deenen voor ogen had niet rasappartementen 'Morsebel' op. Vijftig mensen schreven zich in. 'Onderweg' vielen er wat af en kwamen er wat bij. Het scorebord ziet er thans als volgt uit: er komen 52 appartementen: 39 zijn er al ver kocht. Van de twaalf nog te slijten exemplaren zou in zes gevallen al sprake zijn van vergevorderde on derhandelingen. Uniek De gevolgde procedure is zowel het bestemmingsplan van Haas- volgens Deenen als de Katwijkse wijk voorkwam, deed de gemeente notaris/jurist mr. C. van der Plas, de toezegging dat als de gepensio- opsteller van allerhande en zeker neerde Shell-employé kon aanto nen dat er meer mensen dan hij al léén behoefte hadden aan 'Deenen eenheden', het bestemmingsplan zou worden aangepast. Deenen richtte onmiddellijk de vereniging van toekomstige eigenaren van ter dit geval zeer ingewikkelde c tracten, "uniek" te noemen. "De kopers kopen iets wat alleen nog op papier staat, een luchtkasteel zonder basis inderdaad. Daar zit een zeker risico in". Een ander uniek element in het Deenen-sys- teem is het buiten de deur houden van een projectontwikkelaar. In oktober 1985 meldden zich er drie maar die haakten direct af toen hen duidelijk werd dat 'Morsebel' zo'n beetje tegen kostprijs wilde bou wen. Zonder die ontwikkelaar is nu op het project een besparing van maar liefst dertig procent op de kosten gemaakt, beweert Dee nen. "Maar je kunt ook andersom redeneren: er wordt nu een dertig procent 'meer kapitaler' gebouw neergezet. Dertig procent meer dan het bedrag dat de kopers er voor over hebben. Een dergelijk complex mag toch zeker wel gel den als een visitekaartje voor de woonwijk". No cure no pay Het moment van het besluit van de leden om tot aankoop over te gaan, valt zelfs nog vóórdat de bouwondernemer een bestek en een uitgewerkte kostprijs op tafel heeft gelegd. Maar ook de architec ten en andere ingeschakelde des kundigen, zoals de notaris en de kostendeskundige, krijgen geen rode cent voor gedane arbeid in dien het project geen doorgang vindt: no cure, no pay dus. Over* zijn 'team' stort Deenen nu de 'cure' er is dan ook een karre- vracht complimenten uit. Met de gemeente, de juridische eigenaar van de grond waarop zijn luchtkas teel moest neerstrijken, vlotte het wat minder. Scheenstra noemde de gemeente gistermiddag "de la chende derde". "De echte twee partijen zijn het BNG en 'Morse bel' Toch is een vereniging met potentiële kopers pas een garantie voor het verwezenlijken van het plan als de gemeente meewerkt. Scheenstra: "Dan is het pas een Oegstgeester project". Vanwaar die aanvankelijke gemeentelijkse scepsis? Deenen meent te weten: "Vanwege de angst om preceden ten te scheppen. Wie weet wie er stréks nog allemaal om de hoek van de deur van het gemeentehuis komen kijken met dit soort plan nen. En als het mis gaat... Dan komt de gemeente ook in de knoei. Denk eens aan al die karkassen in Spanje". Van een Oegstgeester karkas hoeft volgens Deenen nu helemaal niemand meer bang te zijn. De eerste paal gaat in oktober 1986 de grond in en de 52 bewo ners, inclusief een huismeester, zullen kerstmis 1987 in hun nieuwe optrekje kunnen vieren. .Morsebel Op het terras worden inmiddels grapjes gemaakt over Morsebel, de naam van de vereniging en de pol der. Morsebel is volgens Van Dale een onzindelijke vrouw. Als die wetenschap de laatste twaalf kan didaat-kopers maar niet op andere gedachten brengt, veinst men angst. Eén der toekomstige eigena ren heeft een gedicht gevonden over Aagt Morsebel, een slordige vrouw die op een kwade dag in een slordige bui haar kinderen soep met kikkers voorzet. In de laatste regel van het gedicht ontdekt een kind de kikker en vraagt zich har dop af of aangebrand ook pootjes heeft. Het voorstel is dit gedicht in te lijsten en in de entreehal van Deenens vijftigplusserspaleis op te hangen. Deenen reageert niet bijster en thousiast. Hij ziet al het spook beeld voor zich van een grote, cen trale ontvangsthal met een recep tioniste en bankjes vol bedaagde ouderen "die over het verleden praten". "We zijn een stel enthou siaste vijftigplussers. Het wordt géén bejaardenhuis". Deenen er kent dat er sprake is van een zeke re ballotage. "Maar we doen heus niet moeilijk als er een 49-jarige, komt, met kinderen. Je weet hetj met ouderen toch maar nooit, Charlie Chaplin was ver in de ze ventig en kreeg toen ook nog een kind". "Weet u, er is geen pest voor mensen zoals wij, redelijk welge stelde ouderen, weduwen, weduw- naren. En als eenmaal de kinderen het huis uit zijn, is dat huis eigen lijk te groot. Iedereen roept alleen maar om sociale woningbouw. Wij worden een beetje vergeten. Ja, voor vier, vijf ton kun je wel in Wassenaar terecht, maar voor twee, drie ton is er niets. Statistie ken hebben uitgewezen dat wij mannen) vier jaar eerder 'gaan'. En weduwen worden niet meer uit genodigd op feestjes. De vereenza ming begint dan snel. Wij zoeken een beetje saamhorigheid, veilig-1 heid". Burgemeester Scheenstra kan het vlak voor zijn afscheid niet la ten een plaagstootje uit te delen. "Julie staan hier nu wel allemaal gezellig bij elkaar maar straks zijn jullie toch even grote concurren ten. Vijftig mensen die tegelijk hun huis verkopen". 'leidsch -£u dagblad GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag lussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van .08.00- 18.00 uur. Agenda Clown Appie - met Flappie: z LEIDERDORP - De bekende tv- clown Flappie doet komende zater dag het Leiderdorpse winkelcen trum Santhorst aan. Hij luistert daar de 'kinderdag' op met een op treden, dat om half drie begint en tot half vijf doorgaat. De hele dag wordt rond Sant horst de inmiddels traditionele kindervrijmarkt gehouden. Vanaf half tien 's ochtends kunnen kinde ren tot 13 jaar zich er melden. Ze krijgen dan een plaatsje toegewe- g in Leiderdorp (foto pri zen om hun spulletjes te ruilen en/ of te verkopen. Inlichtingen over de vrijmarkt zijn verkrijgbaar via telefoonnummer 896384. Naast de kindervrijmarkt wordt er de hele dag door een sterren- show georganiseerd. Elk kind dat zich, verkleed als artiest, bij het po dium meldt, maakt kans op een be ker. Play-backen kan, 'echt' zingen ook. De sterrenshow begint zater dag om elf uur. (foto pri DEN HAAG/REGIO - Vanwege de slechte waterkwaliteit raadt de provincie af om te zwemmen in on der andere het Valkenburgse Meer, de Oude Rijn, het Katwyks Kanaal en de Gouwe. Dat staat in de folder Zwemwater 1986 die de provincie gisteren het licht heeft doen zien. De kwaliteit van genoemd zwemwater steekt schril af tegen de algemene tendens die juist een verbetering van de kwaliteit laat zien. Zo is bijvoorbeeld het water van een groot deel van de Wyde Aa en dat van het Braassemermeer dit jaar van uitstekende kwaliteit, ter wijl dit vorig jaar nog het predikaat goed kreeg. Het zwemwater van het Ooster- duinse Meer in Noordwijkerhout kreeg ook de kwalificatie uitste kend, dat in het grootste deel van de Kagerplassen is goed. Het grootste deel van de Langeraarse Plassen wordt ook goed genoei net zoals de Zegerplas en Nieuwkoopse Plassen. Ook het ter in de recreatiepias Vlietland als goed uit de bus gekomen. Hel water in de Rijn van Leiden tot aaiJ Katwijk is ook goed, net zoals hei water van het Aarkanaal. Overigens kunnen belangstellen] den in de zomermaanden tijdens werkuren de provincie bellen de laatste bekende kwaliteit een bepaalde waterpartij te verne men. Het nummer van de zwem watertelefoon is 070-117550. ZAKENNIEUWS - Aan de Konin gin Wilhelmina Boulevard ini Noordwijk is gisteravond het Ita liaanse restaurant pizzeria La Ter-! razza geopend. Het restaurant) maakt deel uit van een keten van Nedital bv. WA WFNAAR - Prins Bernhard was qisteren even in Wassenaar. In kasteel Oud-Wassenaar nam hij het eerste exe^r itLvaZtvZZtb^k Vp reis in het kielzog van Abel Tasman' geschreven daar Wülem Dros saard (rechts op de foto). In het boek worden de grote bezienswaardigheden van Indonesische Bali beschreven. De ambassadeurs van genoemde landen gaven om die reden gisteren ook acte de inaonesiscne ouu ue«.-»i»ei/en. j-»c o»,. presence in Wassenaar, evenals burgemeester Schoute. (foto ANP) DONDERDAG Leiden Centrum Ex-85 - Middelstegracht 40, zing Alexander M. Smit met als ondi werp 'de fundamentele gespletenhe van de mens', 20 uur. Fraktiekamer PvdA - Het Gulden Vli< Breestraat 125, spreekuur, 19-21 uuj Filmhuis LVC - Breestraat 66, film Caza' van Carlos Saura, 20 en 21.15 i Breehuys - Breestraat 19, spreeku WDM, 19-22 uur. Instituut Burgerraadslieden - Bre straat 92, spreekuur, 18.30-20 uur. LWH - Langegracht 65, soos, 21-1 Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, koppelkl veijastoernooi buurtvereniging De Bi tengewonen, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - bijeenkomst over stru tuurplan Kempenaerstraat, 20 uur. Zwembad Poelmeer, Zwemvierdaags 18-20.30 uur. Voorschoten Sportschool - Raadhuislaan 43, sportii stuif voor volwassenen, 19 uur. VRIJDAG Leiden Montesorischool Apollo - Strauss] zomerfeest, 18-20 uur. Kardinaal Alfrinkschool - voorstelli jeugdcircus Bongo, 16.15 uur. DEN HAAG/REGIO - De koele zo mer van vorig jaar heeft geleid tot minder gevallen van botulisme. Werden er in 1983 nog 16.205 mel dingen gedaan van vogels die mo gelijk door botulisme aan hun ein de waren gekomen en in 1984 2.500, vorig jaar werden vooral watervogels en sen sterven. Het voorkomen botulisme hangt nauw samen met| de temperatuur. Zodra die waarden bereikt kan botulisi weer veel slachtoffers De provincie heeft gemeenter recreatieschappen en wterschap-l gelkadavers aangemeld. Van de 45 pen gevraagd om gevonden kada- onderzochte kadavers bleek drie- vers onmiddellijk te melden en te kwart door botulisme besmet. Veel zorgen voor zorgvuldige verwyde- meldingen van vogelkadvers kwa- ring. Het publiek wordt gevraagd men uit de gemeenten Leiden (160) om watervogels in de zomer niet te en Warmond (104). voeren omdat concentraties van de Botulisme is een besmettelijke dieren de kans op botulisme ver vorm van voedselvergiftiging groot.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2