'Zo'n boek is nog nooit geschreven Lied ter Overleving: muzikale herinnering aan kamptijd JLi 'Hoe schilder hoe wilder': unieke serie over schilderkunst in 17e eeuw HOE SCHILDER. 1 jtÖE UïffjF/R Boulevard of Broken Dreams: gesmeerd spektakel met sfeer van straattoneel 1986 bONDERDAG 19 JUNI 1986 (BODEGRAVEN In maart 1942 .bezet Japan het toenmalige Neder- lands-Indië. Japan voert een poli- "tick van 'Azië voor de Aziaten' en j vsluit als gevolg daarven alle niet- JjAziaten in Nederlands-Indië op -achter omheinigen van prikkel- draad of gevlochten bamboe. Bijna 100.000 mensen bevinden zich in v kampen op Java, Borneo, Sumatra door Monica Schiks en Celebes. de mannen gescheiden van de vrouwen en kinderen, 'b "Ons vrouwenkamp in Palem- ,-rbang op Sumatra kende een zeer ^gemengde bevolking van Neder- landse. Britse. Australische en -Nieuwzeelandse vrouwen." vertelt •iHelen Colijn, een energieke, stati- ■4(ge dame. Haar zus Antoinette is het (geweest die in juni 1980 een lange t reeks gebeurtenissen in beweging zette, toen zij haar collectie mu ziekhandschriften schonk aan de Helen Colijn neemt samen met Patricia Hennings bladmuziek van het Stemmenorkest door. (foto prl Stanford Universiteit in Californië. Het waren koorbewerkingen van piano- en orkestmuziek die in het vrouwenkamp in Palembang wa ren gezongen door een dertigtal vrouwen, waaronder zijzelf. De nieuwsgierigheid van de mu sicologen in Stanford was gewekt: hoe zou de 'Wals' van Brahms, hoe het 'Largo' uit Dvorak's symfonie 'De Nieuwe Wereld' klinken als het opnieuw werd uitgevoerd? Een jaar later werden enkele werken uit de 'stemmen-orkest'-muziek in geleid door een overlevende en uit gevoerd in een concert door een vrouwenkoor in Palo Alto. De con certbezoekers waren diep ontroerd door de muziek en ook door het verhaal van de vrouwen in het in terneringskamp. Ze drongen er op aan, dat de muziek en de achterlig gende geschiedenis bij groter pu bliek bekendheid zou krijgen. Twee jaar later werd er een docu mentaire iilm gemaakt 'Song of Survival', lied ter overleving. In de ze film, waaraan Helen Collijn als co-producente heeft meegewerkt, vertellen overlevenden over de el lendige en vaak uitzichtsloze om standigheden, waaronder ze leef den en hoe de muziek en het 'stem menorkest' hen het gevoel (terug- )gaf van menselijke waardigheid. De muziek schonk hen levens kracht en inspiratie. Het maakte een geweldige indruk op de geïn terneerden, die op de rand van de dood door ondervoeding en slo pende tropische ziekten balanceer den. Deze documentaire werd op 17 december 1985 door de NOS uit gezonden. Eveneens werd er een plaat uitgebracht met deze muziek. Gisteravond werd in de Gerefor meerde Kerk in Bodegraven de eerste bladmuziek-uitgave gepre senteerd door Bram Keizer van de muziekuitgeversmaatschappij Uneversal Songs Holland B.V. Ter gelegenheid van deze introduktie waren enige overlevenden aanwe zig, onder wie de al eerder genoem de Helen Colijn en ook de dirigente van het oorspronkelijke 'Stem menorkest' Norah Chambers. In gesprek met Bram Keizer had He len Colijn in grote lijnen de ont staansgeschiedenis verteld, terwijl Norah Chambers aangaf welke specifieke moeilijkheden een uit voering van orkestmuziek door vrouwenstemmen opleverde. On gelooflijk was het, hoe mensen - zo verzwakt door ziekte en honger, dat ze niet staand konden zingen maar op krukjes moesten zitten - dan toch letterlijk nog de adem en de (geest) kracht konden opbren gen om instrumentaal geschreven muziek te zingen. Het repertoire was afhankelijk van hoeveel ze zich nog konden herinneren; er was immers geen bladmuziek in het kamp. Uit het hoofd noteerden Norah Chambers en Margaret Dryburgh de muziek die zij zich nog konden herinneren op vodjes papier meestal met pot lood en zo klein mogelijk geschre ven om papier te sparen. Twee werken uit de kersverse bladmuziekuitgave werden gister avond uitgevoerd door een gele genheidskoor dat heel toepasselijk het Bodegraafse 'Stemmenorkest' was gedoopt. De dirigent Dirk-Jan Warnaar had zich ten doel gesteld de werken zo authentiek mogelijk te laten klinken. Hij had veelvuldig gecorrespondeerd met Norah Chambers en uiteindelijk de gene rale repetitie in haar aanwezigheid r de geleid. Norah was verrukt ove uitvoering van het 'Largo' van Dvorak en het 'Lied van de gevan genen' van Margareth Dryburgh en evenals de overige overlevenden ervoer zij - naar haar zeggen- weer dezelfde emoties als destijds. Ze kon haar oren niet geloven, zo pre cies benaderde de klank van dit 'orkest' het oorspronkelijke. Tot slot van deze (muzikale) reü nie werd de film 'Song of Survival' gepresenteerd. Jammer was dat het geluid bij de film zo vervormd werd, dat een groot deel van de ge sprekken met overlevenden niet voor onze oren bestemd was. De NCRV radio heeft bij deze gelegen heid een programma gemaakt waarin Helen Colijn en Norah Chambers o.a. uitgebreid aan het woord komen, dit programma wordt maandag 30 juni uitgezon den om 10.00 uur in M.M.magazine. AMSTERDAM - Een uniek -iboek. Dat is de algemene me- ning over 'Hoe schilder hoe '""wilder', het eerste deel van een historische reeks jeugdromans over schilders uit de 17e eeuw. Deel een is gisteren gepresen teerd in het Rijksmuseum in Amsterdam. De reeks is be stemd voor middelbare scho lieren en volwassenen. 'Hoe schilder hoe wilder' mag uniek worden genoemd, omdat schrijfster Miep Diekmann en kunsthistorica Marlieke van „Wersch in dit boek het informatie ve en verhalende element geslaagd hebben gecombineerd. door Margot Klompmaker In de eerste plaats wordt het ver band duidelijk gemaakt tussen de ontwikkeling van de Hollandse schilderkunst en gebeurtenissen op politiek, sociaal en economisch gebied. Bovendien zit deze infor- matie verpakt in een onderhou- dend verhaal, waarin en passant veel wordt verteld over het dage lijkse leven in de 17e eeuw. Een zeer ambitieuze opzet, die beide I auteurs heel wat hoofdbrekens -moet hebben bezorgd. Enorm karwei Miep Diekmann bevestigt deze in druk. "Het is een verschrikkelijk karwei geweest. Ik begrijp nu 'waarom een dergelijk boek nog nooit is geschreven. Het heeft ons vijfjaar gekost aan research en ge- puzzel over compositie en verhaal opbouw. Maar aan alle enthousias- te reacties die ik tot nu toe heb ont- vangen, merk ik dat we duidelijk -.in een behoefte voorzien". "We horen steeds: zoiets als jullie hebben gemaakt, bestond nog niet. "Ook mensen uit het kunstvak vin den het heel bijzonder. We wilden een totaaloverzicht geven. Laten 'zien hoe de Hollandse schilder kunst zich op een gegeven moment losmaakt van de Italiaanse kunst en zich richt op het uitbeelden van natuur, zee, landschappen en men sen. Kortom op het dagelijkse le- 'ven. Zo'n boek was er helemaal De omslag van I of schilderij in de marge van de pa- zijn. Je inzetten c V 'W deel 1 van de drie- vJÜEerna. Het boek staat dan ook vol zen is er niet m y 'rats MaRUEKE VANlVt FRSCII De omslag van deel 1 van de drie delige schilders in de 17 e-eeuw, gete kend door Fiel van der Veen. niet. De meeste historische boeken over de 17e eeuwse schilders gaan over een of twee personen, nooit over de schilderkunst als geheel". Aantonen hoe de zeventiende- eeuwse schilder zich ontwikkelde van ambachtsman tot vrije schil der - met ook aandacht voor het ge bruik van licht en kleur, horizon- perspectief enzovoorts - was één. Maar dit in te passen in een lekker leesverhaal bleek een heidens werk. Om het verband tussen schilder kunst en het dagelijkse leven te on derstrepen bedacht schrijfster Miep Diekmann twee zeventiende- eeuwse jongens van 13 jaar, And- ries en Bastiaan, die bezeten zijn schilderen en over niets anders kunnen pfaten. Dit tweetal vormt de spil van haar roman. "In Hoe schilder hoe wilder heb ik vooral het 'gewone' van het schilderen in de 17e eeuw willen benadrukken. Er waren duizenden jongens als Andries en Bastiaan die gek waren van schilderen. Dat eindeloos over schilderen praten, over de overeenkomsten, de ver schillen enzovoorts, moest heel na tuurlijk en vanzelfsprekend voort komen uit hun situatie en passen in de loop van het verhaal. En ge loof me, voor die tijd was het heel normaal als kinderen zo spraken. Vergelijk het maar met onze tijd hoe deskundig kinderen over com puters kunnen uitweiden. Daar sta je versteld van". Niet gemakkelijk 'Hoe schilder hoe wilder' begint in 1638 in Leiden. De lezer maakt kennis met Bastiaan en Andries, twee vrienden met slechts een wens: schilder worden. Bastiaan is een groot bewonderaar van de zee schilder Hendrick Vroom, Andries is weg van het fijnschilderen van de Leidenaar Gerrit Dou. Beide jongens moeten echter knokken om hun ideaal te verwezenlijken. Aan het eind van deel 1 vertrekt Bastiaan naar Haarlem om in de leer te gaan bij Vroom. Andries moet nog afwachten of zijn vader uiteindelijk toestemming zal verle nen om zijn wensdroom te vervul len. Rond dit tweetal weeft Miep Diekmann een onderhoudend en kleurrijk, maar lang niet gemakke lijk verhaal. 'Hoe schilder hoe wil der' is geen boek om even tussen door te lezen. Je moet er de tijd voor nemen om alle informatie rus tig te laten bezinken. De eerste keer zal menig lezer iets over zich krijgen van: allemachtig, wat inge wikkeld. Maar bij nog een keer le zen vallen steeds meer puzzelstuk jes op hun plaats en maakt onbe grip plaats voor het gevoel: nooit geweten dat het zo in elkaar stak! In de eerste plaats wordt veel verteld over het dagelijks leven in de 17e eeuw. Zaken die in de tekst worden aangeduid krijgen visuele steun in de vorm van een tekening of schilderij in de marge van de pa gina. Het boek staat dan ook vol illustraties, zwart-wit en kleur. Om een voorbeeld te noemen: als in het eerste hoofdstuk een beeld wordt geschetst van een 17e-eeuwse school (een verschrikking!) staan naast de tekst afbeeldingen daar van. Dat verlevendigt en verduide lijkt veel. Ook wordt het historische kader van die tijd duidelijk geschetst: de Tachtigjarige oorlog die op zijn eind loopt en de uiteenlopende po litieke belangen en machtsstrijd in de Republiek. En hierin ingebed belicht de schrijfster de ontwikke ling van de schilderkunst. De ver schuiving van religieuze kunst naar het uitbeelden van het dage lijkse leven. Achtergrond die voor grond wordt. Het verschil tussen de Vlaamse en de Hollandse kunst. Het uitgekiende gebruik van lucht, licht en kleur om een bepaalde sfeer op te roepen. De kunst is niet langer iets eli tairs maar een 'gewone' zaak. Niet alleen de regent heeft een schilde rij aan de muur. ook de timmer man fleurt zijn werkplaats op met een prent. Geen concessies Door de ogen van Bastiaan en Andries leert de lezer te kijken naar de schilderijen uit de 17e eeuw. Voor leken op kunstgebied, werkt dit soms erg vermoeiend. Is al die uitleg niet wat te veel van het goede? Miep Diekmann stelt na drukkelijk dat ze in dit boek geen enkele concessie aan het lezerspu bliek heeft willen doen. "Dit werk is bestemd voor lezers die er moeite voor willen doen. Ik mag het natuurlijk niet zeggen want dat is elitair, maar ik heb ge schreven voor mensen die kunnen lezen. Er is in dit land een enorme neiging om alles te versimpelen, 't Mag in godsnaam niet te moeilijk zijn. Je inzetten om een boek te le- niet meer bij. Men ver domt het iets een paar keer over te lezen. Je moet dit boek drie of vier keerf lezen om alles te doorgron den". "Veel recensenten zullen hun on kunde over dit boek verbergen achter de dooddoener "snappen onze kindertjes het wel?". Ik word daar zo moe van. Ik vind dat ik een geslaagd produkt heb afgeleverd, waarin historische informatie, compositie en spanning in balans zijn. En als mensen zeggen: "ik snap het niet. ik vind het maar een saai verhaal", dan lezen ze het maar niet. Ik weet zeker dat er zat mensen zijn die om dit materiaal zitten te springen. Scholen bijvoor beeld". Leiden Het eerste deel van 'Hoe schilder hoe wilder' speelt zich af in het Lei den van de 17e eeuw. Dat is te mer ken aan de straatnamen (Galgewa ter, Breestraat, Rapenburg), histo rische panden (stadhuis. Lakenhal) maar ook aan de behandelde schil ders, vooral Gerrit Dou. In de vol gende delen staan respectievelijk Haarlem (met speciale aandacht voor Frans Hals) en Amsterdam centraal. Deel twee wordt nog dit jaar verwacht, deel drie volgend jaar. Miep Diekmann vindt dat zij ge slaagd is in haar opzet. "Moet je eens luisteren, ik heb er jaren werk in gestoken. De uitgever heeft er 3 ton in geinvesteerd. Bovendien wordt het boek uitgebracht in een oplage van 10.000. Da's niet niks voor een dergelijk project. Ze mo gen dit boek elitair noemen, mij in teresseert het niet. Ik heb mijn best gedaan". (Hoe schilder hoe wilder, Miep Diekmann en Marlieke van Wersch, uitg. Leopold, f 37,50.) Een oudere heer in korte broek en gaatjeshemd kijkt vergenoegd in .^het rond, hij wordt vergezeld door een dame die haar leeftijd met ju welen tracht te maskeren. Een in kennelijke staat verkerende Ame rikaan - zijn hoofd verkeert nog in de jaren zestig, zijn benen gaan hun eigen gang - valt iedereen las tig met verhalen over zijn wereld reizen. Jongens op rolschaatsen en een skateboard razen tussen het publiek door. Het Zebracombo brengt met passende nonchalance liedjes van vroeger ten gehore en aan de andere kant van het plein door Ariejan Korteweg De mobiliteit van de Boulevard of Broken Dreams evenaart te genwoordig die van menig cir cus van naam. Tot en met zon dag staat het tentenkamp nog in het Museumpark bij Boymans van Beuningen in Rotterdam. Daar is onder meer in de Grote Tent nog Jules Deelder (do en zo) en De Kleine Zeemeermin (vr en za) te zien. Verder op vrij dag 20 juni de Nacht van de Noc turne; vanaf half twee 's nachts worden op zes vleugels twaalf pianoconcerten worden gege ven, zowel in tenten als in de open lucht. Daarna doet de Boulevard achtereenvolgens Vlissingen (Bellamyplein, 27 juni t/m 6 ju li), Antwerpen (Kaai, 11 t/m 20 juli), Maastricht (Vrijthof, 25 ju li t/m 3 augustus), Den Bosch (De Parade, 8 t/m 17 augustus), Amsterdam (Museumplein, 22 augustus t/m 7 september) en Groningen (12 t/m 21 september) aan. Naar de voorstellingen die daar zullen worden gegeven kan men het beste ter plekke in formeren. vieren twee hondjes het zomerse weer op de maten van een band in de Orangerie. Een in het vak ver zuurde ober in rokkostuum haalt tergend traag glazen op en trekt daarbij een gezicht alsof hij zijn klanten het leegdrinken ervan nooit zal vergeven. Sommigen van hen zijn acteurs en spélen hun rol; anderen zijn be zoekers en spelen zichzelf. Op de Boulevard of Broken Dreams wil dat nog wel eens door elkaar lopen. Zeker op een zwoele zomeravond, als blijkt dat ook in de meest nuch tere Rotterdammer iets van een theaterdier schuilt. ROTTERDAM - De Boulevard of Broken Dreams heeft zijn tenten opgeslagen in het Museumpark achter Boymans van Beuningen in Rotterdam. Een prachtige, rustige plek, omzoomd door bomen. Aan weerszijden van een laantje staan de eerste kleurige tenten en woon wagens opgesteld. Loop je het laantje af, dan kom je vanzelf op het plein, waaromheen de grote theatertenten staan. Eén groot ter ras is het, met een klaterend fon teintje in het midden. Twaalf jaar geleden begon Terts Brinkhof in Amersfoort zijn Trac torfestival, een reizend podium, dat per tractor door de stad werd verplaatst. De formule had succes en in een paar jaar tijd werd de Boulevard of Broken Dreams voor al op het Museumplein in Amster dam een begrip. Het is een groot en veelomvattend spektakel gewor den, met theater, klassieke muziek, stijldans, opera, clownerie en noem maar op. Een beetje met de sfeer van het Festival of Fools maar toch anders, minder interna tionaal en meer muzikaal. Het programma is dit jaar meer dan tevoren een doordachte men geling van de betere produkties van het afgelopen theaterseizoen en van voorstellingen die speciaal voor de Boulevard zijn gemaakt. De Bouleva rd of Broken Dreams: Mevrouw Meinzak doet de 'Purple Blues' in de Operatent. (foto gpd> Tot de eerste categorie behoren on der andere 'Goodbye and good rid dance van het Onafhankelijk To neel, 'Verre vrienden' van het Werkteater, 'De kleine zeemeer min' van Orkater en 'Epifanie' van de gebroeders Groothof. Jules Deelder maakte met zijn manager en met muzikant Ger van Wulften een grotendeels nieuw programma: 'Boulevardeel', met de klemtoon op de laatste letter greep. Shusaku en zijn Dormu Dance Theater spelen A Summer Special, dat is gebaseerd op zijn voorstelling 'Noon of the plant', 's Middags is er kindertheater. De Nederlandse Opera Stichting heeft een eigen Operatent waarin een Spectacle Coupé en een Four Note Opera worden gebracht en Jaap Blonk de Ursonate van Kurt Schwitters brengt. Het meest ver nieuwende theater hoef je op de Boulevard niet te verwachten. De nadruk ligt op vrolijke, niet te moeilijke voorstellingen, die een groot publiek kunnen aanspreken. 'Medio Mei' 'Medio Mei', de meest in het oog springende nieuwe produktie van deze Boulevard, is daar een goed voorbeeld van. Het is een in de banken van de Tweede Kamer ge situeerde klucht, geschreven door Arjan Ederveen en Kees Prins - voorheen de Duo's - en gespeeld door hen en Loes Luca, René Groothof, Leny Breedeveld, Ma- riëlle Tromp, Peer Mascini en Pie- ter Kramer. Vertegenwoordigers van de rege ringspartij en de oppositie voeren een volstrekt absurd debat over cij fertjes. Op zeker moment doet An- ne-Marie Sale-De Booy haar intre de, de beeldschone verloofde van kamerlid Ferry Boon. Tussen haar en Max van Lieshout, de gedreven angry young man van de oppositie, is het liefde op het eerste gezicht. De verwikkelingen worden nog groter als blijkt dat alle kamerle den zich tijdens een receptie op de ambassadrice van Zimbabwe zoda nig hebben misdragen, dat de han delsbetrekkingen met dit land vrij wel onherstelbare schade hebben opgelopen. Jaloezie en angst om gezichtsverlies leiden monden uit in een waar bloedbad. De spelers gebruiken het burles ke gegeven om eens lekker op z'n 's zomers uit te halen. Vanachter de interruptiemicrofoons worden gezongen debatten ten beste gege ven, de kamervoorzitter toont zich Een lange rij wachtende voor de tent van 'De Stijle, Want...goed t nog bijdehanter dan Dolman en de kamerleden Blankesteyn (Loes Luca) en Schifferstein (Peer Masci ni) voegen elkaar woorden toe die bijten als vitriool. Het meest ko misch zijn echter de intermezzi waarin de gewichtigdoenerij van twee nachtwakers schitterend wordt blootgelegd. In Rotterdam werden proefvoorstellingen gege ven, de première wordt gegeven in Vlissingen. Stijle Want... Naast al die grotere produkties, waarvoor tevoren kaartjes dienen te worden gekocht, neemt ook de muziek een heel belangrijke plaats in. In de Orangerie spelen grotere bands en op diverse andere plaat sen zijn combo's en solisten te be luisteren. De grootste muzikale trekker is als elk jaar het Danspa leis, waar vroeg in de avond tango- of rock roll-lessen worden gege ven. Het geleerde kan daarna met een in praktijk worden gebracht. want vanaf half elf speelt er steeds een dansorkest. Meestal het roem ruchte Boulevardorkest, soms af gewisseld door Hit the Pearl, een rhythm bluesgroep met leden uit de Orkater-familie. Wie moe van alle theater het ter rein van de Boulevard wil verlaten, staat nog een laatste verrassing te wachten. Vlak bij de uitgang, ter rechterzijde, staat de tent van 'De Stijle, Want...'. Vanachter het tent doek klinkt een opgewekt muziek je. Een grote groep mensen ver dringt zich rond twee als piccolo's uitgedoste portiers. Ze prijzen hun spektakel in bloemrijke bewoor dingen aan. Zevenhonderd voor stellingen per avond worden er in die tent gegeven, die elk niet lan ger dan een halve minuut duren. "Het publiek dat naar buiten komt is onze beste reclame", zeggen ze, wijzend op de lachende gezichten die juist de tent verlaten. En inder daad, wie zich voor één gulden een kijkje bij 'Duizendentwee Nacht' of 'De Gebroken Droom' laat aan praten, is wel gedwongen vrolijk lachend weer naar buiten te ko- De Boulevard of Broken Dreams is uitgegroeid tot een strak geleid, professioneel bedrijf, waar nog wel de sfeer van het straattheater hangt, maar de werkwijze ervan al lang zijn afgezworen. Voor de ko mende jaren zijn er grote plannen. Dit jaar wordt in Antwerpen voor het eerst een kijkje over de grenzen genomen. Frankrijk en Canada zijn volgend jaar aan de beurt. OVERLEDEN - De Eindhovense fotograaf Martien Coppens is woensdag op 78-jarige leeftijd overleden. Coppens genoot grote bekend heid dankzij zijn foto's van Noord- Brabant. Daarin stond vooral de mens centraal. Van het werk van Coppens is een groot aantal foto boeken uitgegeven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25