3* Ruimte stations: science-fiction wordt realiteit r Reagan drukt conservatief stempel op Hoog Gerechtshof Reportage Amerikaanse ruimtevaartcommissie blikt 50 jaar vooruit 'Youth for Christ' 40 jaar DONDERDAG 19 JUNI 1986 PAGINA 11 DEN HAAG - Ruimtesta tions op de maan en de planeet Mars: als het aan de Amerikaanse nationale ruimtecommissie ligt, wordt dat science-fiction- beeld over enige tientallen jaren werkelijkheid. Die ruimtestations vormen een van de plannen die de commissie eind vorige maand lanceerde in een toekomstvisie voor de de komende 50 jaar. Terwijl een door het Wit te Huis ingestelde com missie deze maand beslis singen neemt over de toe komst van het Space Shuttle/Centaurprogram ma, dat door de ramp met de Challenger jaar werd stilgelegd, biedt het 200 pagina's tellende rapport van de ruimtecommissie een nieuw en spectaculair uitzicht op ruimtevaart- projecten die rond het jaar 2030 hun beslag moeten krijgen. door Ben Apeldoorn In de eerste platts moeten niet alleen in banen rond de aarde, maar ook op de maan en de pla neet Mars ruimtestations kor en. Die gaan niet in hun geheel om hoog, maar worden in de ruimte stukje bij beetje ih elkaar gezet. Een van die plannen behelst het Low Earth Orbiting Spaceport (LEOS), de opvolger van het nog niet eens gebouwde ruimte station. Het station waarvan de opvolger al op papier staat, is door de vertragingen in het shuttleproject misschien niet eens voor c e eeuwwisseling afge bouwd. - Mars Pas wanneer LEOS gereed is kunnen de plannen voor stations op de maan en Mars worden uit gevoerd. LEOS fungeert in die plannen als opslag- en overslag haven en als tijdelijke verblijf plaats voor 2»stronauten wier ta ken verder weg liggon in de Het meest ambitieuze plan van de Amerikaanse ruimtevaartcom missie: de basis op de planeet Mars. We schrijven dan overigens al weer 2027. (illustratie NASA) ruimte, of voor astronauten op de terugreis naar huis. Daarnaast wil men nog twee ruimtestations bouwen waarvan de een beurte lings de planeet aarde en de pla neet Mars aandoet, en de ander een soortgelijke pendeldienst onderhoudt tussen de aarde en de maan. De stations dienen vooral als 'springplanken' voor verder on derzoek aan hemellichamen in ons zonnestelsel. Voor het vlieg verkeer tussen die ruimtesta tions/havens moeten speciale be- voorradings- en transportsche pen komen. Ze hebben de meest bizarre en onregelmatige vormen om de doodeenvoudige reden dat ze in het luchtlec ige in elkaar gezet worden en dan pas als ruimteschepen gaan fungeren De op aarde in verCand met de sterke luchtweerstand noodza kelijke stroomlijn is in het heelal volstrekt overbodig. En verder wil de commissie een permanente nederzetting op de maan. Die plannen bestaan al heel wat jaren, maar in het jaar 2017 moet het er dan toch echt van komen. Tien jaar later moet een sooitgelijke basis op de pla neet Mars zijn voltooid. Het moet op deze bases mogelijk zijn er een heel breed scala van weten schappelijk onderzoek te gaan beoefenen zoals bijvoorbeeld op het gebied van astronomie, mi neralogie, geologie (op de maan: lunologie en op Mars (Ares): ario- logie), klimatologie (alleen op Mars) enzovoorts. Vanuit de ruimtestations kan men espedities op touw zetten naar kleinere hemellichamen zo als planetoïden (planeetachti- gen), kosmische rotsblokken die Exploratie van een planetoïde. Een astronaut heeft zojuist een bevoorradingsl transportschip verlaten en spoedt zich nu, gezeten in zijn stoelvormige ruimtescooter, in de richting van de kilometers grote "kei" op de achtergrond. Er zijn duizenden van dergelijke steenbrokken bekend, de meeste bevinden zich tussen de planeten Mars en Jupiter en er zijn er maar een paar met middellijnen van enige honderden kilometers. De rest is (veel) kleiner. Er zijn ook planetoïden die zeer langgerekte banen doorlopen zodat ze geschikt zijn om er waarnemingsstations op te bouwen voor de bestudering van de verschillende gebieden van het zonnestelsel. (foto-montage: Ben Apeldoorn) vooral zijn te vinden in de zoge heten planetoïdengordel tussen de banen van de planeten Mars en Jupiter. Het vermoeden be staat dat de planetoïden rijk zijn aau allerlei delfstoffen en men wil zien of die economisch vei- antwoord zijn te ontginnen. Kritiek De Amerikaanse wetenschap pers, met in het achterhoofd de technische en financiële beslom meringen van het hele Space- shuttleprojekt, zij niet onver deeld gelkkig met deze groot scheepse plannen'. Eén van hen, de natuurkundige James Van Al len uit het Amerikaanse Iowa, vei hief onlangs zijn stem in het blad Scientific American. Van Allen is niet de eerste de beste: hij ontdekte in 1958 gedurende de vlucht van ce ruimtesonde Explorer I de naar hem genoem de Van Allen-gordels rond de Aarde en was als onderzoeker betrokken bij de Pioneer-10 en -11 en Voyager-ruimteschepen die de planeten Jupiter, Satur- nus en Uranus bereikten. Van Allen was vanaf het begin al bij het Amerikaanse ruimte- progiamma betrokken. Zijn kri tiek richt zich vooral op het one venredig grote deel dat het Shuttle-programma al jaren van het toteile NASA-budget opslokt. Veel projekten moest NASA daarom stopzetten of gewoon weg afstoten. Vooral zuiver we tenschappelijk onderzoek mogst het daarbij ontgelden. Van Allen noemt iü zijn artikel als voor beeld de verandering in het NA- SA-budget vanaf het begin van de jaren 'CO toen het plan werd opgevat om nog voor het begin van de jaren '70 een L merikaan cp de maan te brengen. Door het Apollo-project steeg het jaarlijkse budget van NASA in luttele jaren van 1,5 naar bijna 20 miljard dollar, omgerekend naar waardenormen van de jaren '£0. Het voor wetenschappelijk onderzoek bestemde budget schommelt sedert 1965 tussen 1 en 2 miljard dollar. Van Allen en zijn medestanders vrezen dat de kosten voor het ruimte station dermate hoog zullen zijn dat er nog meer gesneden zal gaan wor den in projecten van zuiver v e- tenschappelijke aard. Duurder "En daar komt nog bij", aldus Van Allen, "dat oorspronkelijk gemaakte begrotingen achteraf vaak hele factoren te laag bleken te zijn ingeschat. Het ruimtesta tion is nu door NASA begroot op 8 miljard dollar, maar niemand zal vreemd op moeten kijken als het uiteindelijk uit zal komen op 30 miljard of meer". Daari.as st noemt Van Allen de schitterende wetenschappelijke resultaten die met ruimterobots zijn verkregen. Daardoor weten we nu bijna alles over de plane ten Mercurius, Venus, Mais, Ju piter, Saturnus en Uranus. Over afstanden van honderden miljoe nen kilometers werden haar scherpe foto's en onafzienbare reeksen meetgegevens overge seind. Het grote voordeel van ro bots is dat je ze desNoods jaren achtereen aan hun lot kunt over laten om ze op cruciale ogenblik ken weer tot 'leven' te wekken. Ze hebban geen eten en drinken nodig, ze ptoducoren geen af- scheidingsprodukten, ze hebben geen lichaamsbeweging nodig en ze zijn niet behept met allerlei gemakken en ongemakken waar mee een mens nu eenmaal wel is opgezadeld, simpelweg omdat mensen levende wezens zijn. Een mens in de ruimte is na tuurlijk een schitterend hoog standje van de hedendaagse technologie, maar het is de vraag of op die weg ook moet worden doorgegaan als dat streven een onevenredig zwaar stempel gaat drukken op andere gebieden. De 21e eeuv zal waarschijnlijk uit wijzen wat ons dan boven het hoofd hangt. WASHINGTON - Amerikanen gaan graag prat op dingen waarvan zij denken dat die in de Verenigde Staten beter zijn geregeld dan el ders. Zij roepen zichzelf bij passen de gelegenheden uit tot de meest vrije democratie ter wereld en refe reren in verband daarmee trots aan de inleiding van hun vermaarde grondwet waarin de vrijheden vastliggen en die begint met de in dit land te pas en te onpas geciteer de strofe: „Wij het Volk..." Die grondwet is nu zo'n 199 jaar oud en het 'volk' dat in de pream bule zo trots naar voren werd ge haald betrof in die dagen slechts het „verantwoordelijke electoraat" en dat waren de kleine groepjes door Henk Kolb met plaatselijke zeggenschap en macht, aan de top samenwerkend in overleg van breder opzet. Om uit te leggen, te interpreteren en te beslissen hoe de bepalingen van de grondwet moeten worden toegepast en als hoogste beroeps instantie in juridische geschillen, die voortvloeien uit procedures van lagere rechtbanken, voorziet de grondwet in een Opperste Ge rechtshof. Het bestaat uit negen personen, de president wijst kandi daten aan, de Senaat bevestigt die in hun functie en in tegenstelling tot alle andere federale rechtban ken, die door het Congres worden gevormd en bemand, kan de volks vertegenwoordiging het hoogste rechtscollege niet afschaffen. Het Opperste Gerechtshof past nauwkeurig in het systeem van de scheiding der wetgevende, uitvoe rende en rechterlijke macht. De de finitieve autoriteit van het Hof in grondwetszaken, maakt het tot „de levende stem van de Constitutie". Die stem klinkt niet altijd met het zelfde timbre. Opperste rechters worden voor het leven benoemd en dit betekent dat hun invloed op de toekomst van de Verenigde Staten van zeer lange termijn is. Presiden ten die tijdens hun ambtsperiode de gelegenheid krijgen om cori- feeën van de rechterlijke macht 's lands meest begeerde toga om te hangen, kiezen daarvoor degenen wier opvattingen omtrent de sa menleving zoveel mogelijk met de hunne overeenkomen. Erfenis De benoeming van een president en een rechter in het Opperste Ge rechtshof is daarom ook politiek een gebeurtenis van belang. Zij be tekent dat Ronald Reagans zeer conservatieve erfenis tot in lengte van jaren in beslissingen van het Opperste Gerechtshof zal door klinken. Zijn sterk aangevochten sociale agenda, samen te vatten als een terugkeer naar „de oude waar den" blijft van kracht zolang een belangrijke politieke verschuiving niet in het verschiet ligt. Het plotselinge aftreden van pre sident Warren Burger verschafte Reagan de mogelijkheid om met zijn benoemingen aan te komen bij een Senaat waarin de Republikei nen nog de meerderheid hebben. Bij de tussentijdse verkiezingen in november raken zij die mogelijk kwijt en dan zou Reagan grote moeite hebben kunnen krijgen om zijn kandidaten door de parlemen taire procedure te loodsen, nog af gezien van het feit dat parlementa riërs doorgaans weinig eerbied to nen voor presidenten wier afscheid voor de deur staat'. Burger was door Richard Nixon benoemd met de boodschap om na de liberale expansie van zijn voor ganger Earl Warren „weloverwo gen terughouding" in de beslissin gen van het Opperste Gerechtshof te bevorderen. Niettemin is het duidelijk dat onder zijn leiding het Hof stukje bij beetje verder naar rechts is geschoven. Want zelfs al worden rechters gekozen om hun intellectuele en juridische gaven, hun integriteit en hun toewijding aan het uitleggen van wetten, hun persoonlijke overwegingen spelen een belangrijke rol. In de komende jaren krijgt het Hoogste Gerechtshof te maken met hoogst belangrijke beslissin gen op het gebied van burgerrech ten, abortus, de verhouding tussen kerk en staat, en de vraag of de grondwet toestaat dat de president geen invloed kan uitoefenen op het beleid van sommige federale in stellingen (zoals de nationale bank). Die vertakken zich tot een oordeel over de toepassing van ras- senquota in werkgelegenheid en onderwijs, het fel betwiste recht van staten om abortus aan banden te leggen, welke vormen van over heidsbestand aan kerkelijke instel lingen toelaatbaar zijn. Schoolgebed Maar ook zulke zaken als het schoolgebed, gebruik van niet vol gens de regels verkregen bewijs in het strafrecht, het reglementeren van de elektronische media zoals kabeltelevisie en andere die de macht van de overheid belangrijk kunnen uitbreiden in de richting van wat liberalen vrezen als een 'Big Brother State', zullen op de agenda verschijnen. En nieuwsor ganisaties vrezen dat dit nieuwe Hof minder ver zal gaan in be scherming "Van kranten, onder meer tegen aanklachten wegens William Rehnquist laster van overheidsfunctionaris sen. Hoezeer de stemverhoudingen binnen het Opperste Gerechtshof kunnen verschuiven illustreert de abortus-kwestie: in 1973 bevestig de het Hof met zeven tegen twee stemmen het grondwettelijk abor- tusrecht. Vorige week werd dat op nieuw bevestigd, maar nog slechts met vijf tegen vier stemmen. Dit betekent dat één stem de doorslag geeft in een zaak die volgens rechtsgeleerden voor deze regering belangrijker is dan enig ander dis puut over uitleg van de grondwet. De katholieke Italiaans-Ameri kaanse rechter Scalia, die Reagan als nieuweling aan het Hof wil toe voegen en die vader is van negen kinderen, lijkt een tegenstander van zwangerschapsbeëindiging. De zes rechters die al voor Rea gans aantreden lid waren van het Hof hebben hun tijd grotendeels gehad: zij zijn 80,78,77,77,69 en 66 jaar oud. In hun midden is een nieuwe, jeugdige conservatieve voorhoede aangetreden: 61, 56 en 50. De 61-jarige Rehnquist, die nu president moet worden, heeft zelf ooit gezegd dat presidenten die proberen een Hof naar hun smaak te scheppen, gewoonlijk falen. Gegeven de status van het hoog ste rechtsprekende orgaan van de VS, dat jaarlijks gemiddeld 5000 zaken krijgt voorgelegd, waarvan het er zo'n 200 in behandeling neemt, is een plotselinge koers- wending niet aannemelijk. Maar, waarschuwt de Washington Post in een onthutst hoofdartikel over de nieuwe benoemingen: „De grove balans van de stemmen in de mees te kwesties zal waarschijnlijk niet verschuiven. Maar de inhoud van het eigentijds conservatisme is niet stroomloos of beklonken. Nieuwe zaken komen op en daarmee een nieuwe kijk op de wet". Algemeen directeur Niek van Exel kondigde gisteren op een persconferentie in Utrecht een reorganisatie aan van de veertig jaar bestaande interkerkelijke jongerenorganisatie 'Youth for Christ'. De reorganisatie zal geen gevolgen hebben voor de werk gelegenheid van de veertig staf medewerkers. 'Youth for Christ' gaat zich richten op drie taken: 1 het be staande werk onder 'randkerke lijke' jongeren; 2 samen met an dere jongeren zoeken naar de kwaliteit van het leven, "die in het evangelie zo nadrukkelijk wordt aangegeven"; 3 het op za kelijke basis aanbieden van ma terialen en evenementen voor evangelisatie en geloofsopbouw. Gedacht wordt ook aan een soort 'Kirchentag voor jongeren'. In september zal, in samenwerking met de Evangelische Alliantie, een congres worden gehouden over 'taak en begrippen van jon ge mensen'. Om beter te kunnen functione ren in - wat ds. Van Exel noemde - de 'na-christelijke cultuur', zul len een paar teams worden inge zet die gaan leven en werken tus sen jongeren zonder enige band met de kerkelijke traditie. "Wij zeggen tegen die teams: leef bij die mensen, identificeer je met hen en kijk samen wat zinvol is om te doen. In de ene plaats zal dat misschien het opzetten van een disco zijn en ergens anders van een gewone kroeg. Het gaat erom, jongeren die kwaliteit van het leven door te geven die in het geloof ligt". Van Exel is niet pessimistisch. "Maar wij leven niet meer in een tijd waarin de meerderheid uit een kerkelijke traditie stamt. Wachten op beroep Tien a vijftien kandidaten uit de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk die klaar zijn met hun predikantsstudie wach ten nog op een beroep. Sommi gen zijn sinds kort beroepbaar, anderen al een paar jaar. Dat deelde studiesecretaris ds. C. den Boer van de Bond gisteren mee op de jaarvergadering in Nijkerk. In het jaarverslag roept het hoofdbestuur van de Bond de plaatselijke gemeenten op, sa men te zoeken naar nieuwe mo gelijkheden voor deze kandida ten. Vorig jaar gingen negen predi kanten van de Bond met pen sioen; 20 kandidaten werden be vestigd tot predikant. Het hoofd bestuur is in principe bereid de Hervormde Kerk van Canada - onderdeel van de Reformed Church in America - financieel te steunen bij het aantrekken van predikanten uit de Bond. Die zouden werken onder emi granten van hervormd-gerefor- meerde inslag. De opvang van deze emigranten is onvoldoende geweest, zodat velen in afge scheiden kerken zijn terechtge- komen, waar niet iedereen zich thuis voelt. De Canadese kerk, een dochterkerk van de Neder landse Hervormde Kerk, heeft alle medewerking toegezegd. Algemeen secretaris ir. J. van der Graaf van de Bond ontze nuwde gisteren op de jaarverga dering praatjes van de Zuidafi-. kaanse ambassade over kerkelij ke hulp aan Zuid-Afrika. Hij noemde het een 'indianenver haal', dat het hervormde Wereld- diakonaat f. 7 miljoen aan het verzet in Zuid-Afrika zou hebben gegeven. Feit is, dat vijfjaar lang f. 70.000 is gegaan naar menslie vende hulp voor de slachtoffers van apartheid. "Het totale pak ket van het Werelddiakonaat van f. 10 miljoen is een stuk respecta bel werk, waarvoor de Gerefor meerde Bond en de Gerefor meerde Zendingsbond hun ver antwoordelijkheid willen blijven dragen". Leger des Heils Kolonel en mevrouw Schu- rink (Amstelveen) worden per 1 augustus de nieuwe leiders van het Leger des Heils in Neder land. Zij volgen Ron Cox en zijn vrouw op, die na drie jaar naar Engeland teruggaan, waar Cox een functie krijgt voor het Leger in heel Europa. Kolonel Schurink (58) is heil sofficier sinds 1947. Van 1958 tot 1960 was hij kapitein van het Leidse korps. In 1980 werd hij chef-secretaris van het Leger in de Duitse Bondsrepubliek. Een jaar later kreeg hij dezelfde func tie in Nederland. Mevrouw Schurink - kolonel Schurink hertrouwde na het overlijden van zijn eerste vrouw - is verantwoordelijk geweest voor de vrouwenbonden van het Leger in Nederland en de Duitse Bondsrepubliek. Zij was ook na tionaal secretaresse voor de Le ger des Heils-bond voor verple- genden. Zoeterwoude. Pater A. La mot, die op 25 juni 70 jaar wordt, neemt zondag om half 11 in de Sint Janskerk aan de Zuidbuurt- seweg afscheid van de Zoeter- woudse parochie. Hij heeft ne gentien jaar in Zoeterwoude ge werkt. Een minder goede ge zondheid dwong hem zijn werk te beëindigen. Pater Lamot hoopt binnenkort te verhuizen naar een klooster in Uden. De predikant J. R. Wolthaus schrijft vandaag in het hervorm de kerkblad over de inbreng van pater Lamot in de plaatselijke kerkengemeenschap. "Heel be scheiden maar zeer bewust en vasthoudend heeft hij gewerkt aan de oecumene. Hij durfde ook op oudere leeftijd voortrekker te zijn in onze gezamenlijke dien sten en oecumenische catechese. Wij zijn als gemeente rond de Dorpskerk heel dankbaar voor zijn inspirerend en dragend werk". Zoeterwoude. Komende zondag om half 3 verzorgt het ba- rok-ensemble Voorschoten een muzikaal programma in de (her vormde) Dorpskerk van Zoeter woude. Het speelt dit uur uitslui tend barokmuziek, waaronder een concerto grosso van Handel. Leiden. Om half 12 zondag morgen (na de kerkdienst) geeft het Leidse jongerenkoor 'Emoe- na' onder leiding van Rob de Vo gel ter gelegenheid van zijn 10- jarig bestaan een 'koffieconcert' in de Vredeskerk aan de Burg- gravenlaan. Medewerkenden zijn de organist Joop Brons, de gitariste Esther Steenbergen en leden van het Toonkunstorkest. Hervormde Kerk: beroepen te Musselkanaal S. Bloemhof He- melum (Fr.); toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar H. J. Catsburg Houten, C. Cluistra Woudenberg, W. F. Kruis Veenendaal en H. C. van het Maalpad Houten. Engeland. Toelating van vrouwen tot het priesterambt kan leiden tot scheuring in de Anglicaanse Kerk. Een aparte kerk volgens de anglicaanse tra ditie behoort tot de mogelijkhe den. Dat staat in een rapport dat een commissie van twaalf perso nen - op verzoek van de angli caanse synode - heeft opgesteld. De anglicaanse synode zal vol gende maand in York beslissen over toelating van vrouwelijke priesters. De Anglicaanse Kerk is de moederkerk van de angli caanse wereldgemeenschap, die ongeveer 65 miljoen leden telt. In de dochterkerken van de Ver enigde Staten, Canada, Nieuw- Zeeland, Hongkong, Uganda en Kenya werken al vrouwen als priester.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13