'Van Zon namWïïma in de tang' Volgende week voorlopig regeerakkoord verwacht Onderzoek vermiste directeur afgesloten Doodsoorzaak King Kong blijft raadsel Drie doden bij botsing na claxonpoging Dixons maakt fotograferen veel voordeliger. Haarlems raadslid: oorzaak dood moet duidelijk worden WOENSDAG 18 JUNI 1986 Bouwconcern moest ander inschakelen MAASTRICHT (ANP) - Ook bouwgigant Wilma is door de knieën gegaan voor de machtige directeur beleggingen Masson van het ABP. Dat bleek gisteren toen de recht bank de gang van zaken rond de bouw van het stadscen trum in Nieuwegein onder de loep nam. Op Massons eis schakelde Wilma bij de bouw uiteindelijk het Haarlemse bouwbedrijf Nelissen in. MIJDRECHT/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het onderzoek naar de nog steeds vermiste directeur W. Beijderwellen (51) van het Al- phense bedrijf Biesterfeld en Co heeft tot nu toe niets opgeleverd. Het aantal rechercheurs dat aan de zaak van de spoorloze verdwijning van de Mijdrechtenaar werkt, is gisteren teruggebracht van acht naar twee. Hoewel het internatio nale politienetwerk Interpol is in geschakeld, wordt het onderzoek in ons land voorlopig afgesloten. "We zijn aan het einde van onze mogelijkheden en dan wordt het vervelend", zegt J.H.P. van Haef- ten van de rijkspolitie in het dis- Van Zon, die ook in dit project be middelde, heeft in Nieuwegein flink verdiend. Deze keer 4 ton, geld dat hij in hoofdzaak inde op rekeningen van zijn op het eiland Jersey gevestigde maatschappij Yenwood. De totale kosten van het project waren begroot op 65 mil joen gulden. Wilma-topfunctionarissen schet sten de gang van zaken in Nieuwe gein: Wilma was bezig om een deel van het project te ontwikkelen met het Sociaal Fonds Bouwnijverheid als belegger. Dat fonds deed ook zaken met Amstelland, de moeder maatschappij van het bouwbedrijf Nelissen. Na wat problemen met het plan-Wilma stond de gemeente erop dat Wilma en SFB/-Amstel- land hun plannen zouden samen voegen. Toen SFB op een gegeven moment afhaakte, wilde Wilma al leen doorgaan. Maar daar stak het 'Gedeputeerden moeten fors opslag krijgen' ZWOLLE (ANP) - Gedeputeerden mogen dan 114.000 gulden per jaar verdienen, dat is toch nog 20 pro cent te weinig. Dat stelt het Inter provinciaal Overlegorgaan na een onderzoek naar de salariëring van deze provinciebestuurders. Het werk van een gedeputeerde is vol gens een werkgroep onder leiding van de Overijsselse gedeputeerde Van Roekei even zwaar als dat van een wethouder in een stad met meer dan 200.000 inwoners en hij zou dus ook het zelfde moeten ver dienen. De PvdA-statenfractie in Overijssel heeft al gezegd dat deze verhoging niet past in een tijd van loonmatiging en bezuinigingen. ABP, dat door Amstelland/Nelis- sen als nieuwe belegger was aange trokken, een stokje voor. De direc tie, hoofddirecteur Van der Dussen en Masson, eiste dat Nelissen de helft van het project zou bouwen op grond van 'historische rechten'. Bovendien zou ook de gemeente Nieuwegein dat willen. Moreel Volgens de Wilma-top was dat helemaal niet waar, een stelling die wethouder Hagenaars van Nieuwe gein bevestigde. Hij had Masson ooit eens gezegd dat hij als privé- persoon vond dat Nelissen bepaal de morele rechten had, maar het gemeentebestuur had zich daar nooit over uitgesproken. "Nu hij suggereert dat ik het standpunt van de gemeente heb uitgespro ken, voel ik me door Masson geno men", aldus Hagenaars. Maar uiteindelijk slikte Wilma de ABP-eisen wel. Het was, aldus Wil- ma-directeur Maas, 'stikken of slik ken'. Bemiddelaar Van Zon stelde bij een bespreking kort en bondig: "Als jullie Nelissen niet laten mee doen dan haakt het ABP ook af en gaat het hele project niet door". Van Zon ontkende echter Wilma voor het blok te hebben gezet: "Ik heb alleen gewaarschuwd dat het project in gevaar zou komen omdat het ABP niet alleen met Wilma in zee wilde gaan". Volgens hem uit vrees voor een te grote machtsposi tie van Wilma als projectontwikke laar, bouwer en opdrachtgever. Amstelland-topman Veringa en Nelissen-directeur De Ruiter hiel den vol wel degelijk rechten te hebben gehad in Nieuwegein. Van Zon bemiddelde volgens hen tus sen Wilma en Nelissen, en later ook tussen deze combinatie en ABP, al dus De Ruiter. Daarvoor kreeg hij de gebruikelijke provisie van 1,5 procent, 4 ton. Wat Van Zon pre cies gedaan had zei De Ruiter niet te weten. TWELLO/ZUTPHEN (ANP) - Hevig noodweer in het oosten van het land zorgde gisteren voor pret en narig heid. Terwijl de kinderen op deze foto in het Twentse Twello zich uitbundig vermaakten met de gevolgen van overvloedige regenval, werden een 16-jarig meisje en een 20-jarige man in Zutphen getroffen door de bliksem. Ze raakten daarbij ernstig gewond. Het twee tal lag met nog enkele jongeren te zonnen tegen een boom op de speelweide van het Graaf Otto-zwembad in Zutphen toen een blikseminslag de boom over een lengte van vijf meter spleet. Volgens een woordvoerder van de Zutphen$e politie raakte het meisje buiten westen. Het tweetal is met nog onbekend letsel opgenomen in een ziekenhuis en ligt op de intensive care-afdeling. De blikseminslag was de voorbode van een hevig on weer boven Zutphen en omgeving. De daarmee ge paard gaande regenval leidde gistermiddag tot aan zienlijke problemen. Omdat het riviertje de Berkél de enorme watermassa niet snel genoeg icon verwerken, kwamen hier en daar straten blank te staan en liepen verscheidene kelders onder. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - Informateur De Koning denkt eind volgende week een voorlopig voorstel voor een regeerakkoord aan de fracties van CDA en WD te kunnen voor leggen. De fracties kunnen dan nog wijzigingen aanbrengen. De Koning verklaarde dit gister avond na afloop van een langduri ge bijeenkomst met de onderhan delaars De Vries (CDA) en Nijpels (WD). Het gesprek zelf, dat voor namelijk ging over euthanasie, le verde opnieuw weinig nieuws op. De discussie hierover zal morgen of vrijdag worden hervat. Inmid dels is het duidelijk geworden dat CDA en WD over de kwestie van de euthanasie nog geen stap dich ter bij elkaar zijn gekomen. Nog steeds voelt het CDA niets voor een wettelijke regeling, terwijl de WD dat juist wel wil. De Koning streefde er al eerder naar de informatie in ongeveer vijf weken af te ronden. Een eerste doorbraak kwam afgelopen vrij dag, toen CDA en WD in grote lij nen overeenstemming bereikten over het sociaal-economisch en fi nancieel beleid. Een aantal nog res terende problemen op dit terrein zal waarschijnlijk vrijdag of zater dag worden opgelost, zodra het Centraal Planbureau de gevraagde nadere berekeningen heeft overge legd. De mededeling van De Koning dat hij denkt aan het opstellen van een concept-regeerakkoord komt enigszins als een verrassing. Zijn woordvoerder liet weten dat het gesprek van gisteren niet had ge leid tot een doorbraak, maar dat ook niet kan worden gesproken van een impasse. Behalve de euthanasiekwestie resteren onder meer de moeilijke onderwerpen van de media en de wet gelijke behandeling. Deze twee punten zou De Koning van daag aansnijden. Tijdens de discussie over de eu thanasie werd gisteren een aantal mogelijkheden besproken om tot een compromis te kunnen komen. Daarbij blijft het nog steeds moge lijk dat De Koning zal besluiten tot een procedurele afspraak in af wachting van het advies van de Raad van State over de wetsont werpen van het kabinet en van D66. Maar voor alle zekerheid, om dat nog niet bekend is wanneer de raad het advies uitbrengt, probeert De Koning nog steeds de partijen ook inhoudelijk nader tot elkaar te brengen. De informateur heeft tot nu toe zelf nog geen voorstellen gedaan. Wel hebben De Vries en Nijpels een aantal suggesties van hun ge sprekspartner verworpen. De par tijen hebben zich echter niet vast gelegd op het eigen standpunt. Volgens Nijpels is er eerder sprake van het tegendeel: er is bereidheid naar elkaar te luisteren en samen een oplossing te zoeken. Hovenier moet gescheld op pastoor staken ASSEN (GPD/ANP) - Hove nier Van der Velde uit Diever moet op straffe van 1000 gulden per keer ophouden met zijn ge scheld op pastoor Meertens uit Oosterwolde. De Asser recht bank bepaalde dat gisteren in een kort geding dat de pastoor tegen zijn parochiaan had aan gespannen. De hovenier, die zichzelf re kent tot de behoudende stro ming binnen de rooms-katho- lieke kerk, leeft al geruime tijd in onmin met Meertens. Dat re sulteerde in een stroom brie ven, die een steeds scherpere toon kreeg. Uiteindelijk kreeg de zieleherder in een tweetal open brieven termen als aarst- huichelaar, witte-boordgang- ster en vrije-sexpredikant naar het hoofd geslingerd. Naast deze door Van der Vel de ondertekende brieven kreeg Meertens ook een aantal ano nieme brieven. Van der Velde heeft altijd ontkend deze brie ven te hebben geschreven en de rechter liet deze brieven ook buiten beschouwing. Het kerk bestuur heeft de hovenier al de de toegang tot de kerkdiensten ontzegd om ongeregeldheden met andere parochianen te voorkomen. Die hebben zich vooral opgewonden over de anonieme brieven. Van der Vel de vertelde dat hij van ver scheidene kanten is bedreigd en eiste tijdens het kort geding dat Meertens zijn parochianen zou oproepen hem en zijn fami lie met rust te laten. Dat hoeft de pastoor van de rechter ech ter niet te doen. UTRECHT (ANP) - Leerlingen met lees- en schrijfproblemen kunnen voortaan aangepast ein dexamen doen. Zij kunnen, als de school dat tijdig regelt met de onderwijsinspectie, extra tijd krijgen of het examen monde ling afleggen. Dat zei inspecteur- generaal A. de Jager van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen gisteren in Utrecht op een congres over dyslexie, ofte wel leesblindheid en schrijf- stoornissen. Mensen met dyslexie hebben op de lagere school moeilijkhe den bij het aanleren van de tech niek van het lezen en schrijven. Hebben ze dat, vaak enkele jaren later dan de andere leerlingen, eenmaal een beetje onder de knie dan blijft het voor hen moei lijk een tekst snel in zich op te nemen, zo bleek op het congres. Bij een recent onderzoek aan de universiteit van Nijmegen on der 100 leesblinde kinderen van gemiddeld 15 jaar bleek dat zij de Eindexamen aangepast bij schrijf- en leesstoornis leesvaardigheid hadden van leer lingen van de vierde klas lagere school. Ze konden teksten vrij nauwkeurig lezen, maar hadden daar veel tijd voor nodig. „Het leesprobleem van leerlingen in het voortgezet onderwijs is voor al een tempo-probleem", aldus de Nijmeegse orthopedagoog prof. dr. J. J. Dumont. Hij vindt de toezegging van in specteur-generaal De Jager dat dyslectische leerlingen meer tijd kunnen krijgen voor hun eindex amen, daarom zeer belangrijk. „Het is goed dat ouders weten dat ze hun school om aanpassing van de examenduur voor hun kind kunnen vragen", aldus Du mont. Volgens hem moeten exa menkandidaten met leer- en schrijfmoeilijkheden net zo lang over hun opgaven mogen doen als zij zelf nodig hebben, want juist het tevoren vaststellen van een beschikbare tijd maakt hu zenuwachtig, waardoor zij meer fouten gaan maken dan nodig zou zijn. Dyslexie verdwijnt nooit hele maal. „Volwassenen die met dit probleem kampen zeggen vaak dat zij een tekst tweemaal moe ten lezen: eenmaal om de woor den te herkennen en eenmaal om de inhoud echt te begrijpen. De onzekerheid over wat er nu ei genlijk staat blijft ook dan groot", aldus Dumont. Volgens hem heeft eentiende van de kin deren op school last met lezen en schrijven, een kwart van hen vormt de 'harde kern' van echte dyslectici, een handicap die vaak in de familie zit. HILVERSUM (ANP) - Op de ver bindingsweg tussen Hilversum en Bussum zijn gisteravond twee jon gens en een meisje uit Hilversum om het leven gekomen. De auto waarin zij als passagiers zaten, stond dwars op de weg toen deze in de flank werd geramd door een te genligger. De vierde inzittende van de auto, de chauffeur - ook een Hil versummer - ligt levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis in Hil- De chauffeur die tegen de auto van de jongelui reed, kwam met de schrik vrij, aldus de politie. Volgens de politie reed de auto van de slachtoffers in de richting van Hilversum toen de passagier naast de chauffeur een bekende op het fietspad zag rijden. De passa gier probeerde voor de bestuurder langs op de claxon te drukken. Die poging mislukte doordat de be stuurder de arm van de passagier wegduwde. Hij raakte daardoor de macht over het stuur kwijt, kwam in de berm terecht en schoot ver volgens dwars de tweebaansweg weer op. Een uit de richting Hilver sum naderende automobilist rem de uit alle macht toen hij dat zag gebeuren, maar kon niet voorko men dat hij de wagen van de jonge lui raakte. Die sloeg over de tegen ligger heen en ging daarna nog en kele keren over de kop. Alle vier de inzittenden werden eruit geslin gerd. Drie van hen waren op slag dood. trict Utrecht. "Het onderzoek moet op dit punt wel worden afgesloten. We werken alleen nog maar aan de administratieve afhandeling". Vol gens de politie kan slechts een en kele mogelijkheid rond de vermis sing van Beijderwellen worden uit gesloten. Van Haeften: "Het is in elk geval geen ontvoering geweest, want dan hadden we wel iets van de daders moeten horen". Directeur Beijderwellen is sinds dinsdagavond 3 juni verdwenen, nadat hij in overigens ontspannen toestand in kostuum van huis was gegaan om een onbekend gebleven zakenrelatie op te halen van Schip hol. Sindsdien ontbreekt van hem elk spoor. Eveneens wordt de auto vermist waarin Beijderwellen reed, een zilvergrijze Ford Scorpio met het kenteken NS-41-YK. De directeur haalde geregeld za kenrelaties op van het vliegveld. Sinds 25 jaar leidt hij de Neder landse en Belgische vestigingen van het Duitse afvalverwerkings concern Biesterfeld en Co. Ook het Alphense bedrijf heeft vele moge lijkheden over de afspraak op Schiphol nagetrokken. "We hebben alle mensen gepolst die wel eens naar Nederland ko men. Maar helaas, er is niets uitge komen", vertelt J. Key (49), de on langs benoemde waarnemend di recteur van het bedrijf in Alphen. Na de vermissing van Beijderwel len heeft Key de leiding op zich ge nomen van het Alphense bedrijf met ruim zestig werknemers. Onder meer naar aanleiding van politieberichten op de televisie zijn ruim dertig tips bij de politie bin nengekomen. Deze leidden tot niets, hoewel tot zelfs in Frankrijk is gezocht. Het onderzoek van de politie, zowel in de zakelijke als in de privésfeer, heeft evenmin een aanknopingspunt opgeleverd. Waarnemend directeur Key: "Het is een vervelende zaak dat het on derzoek wordt stopgezet. En niet in de laatste plaats voor de fami lie". Rotterdammer licht bedrijven voor 6,5 ton op TILBURG (ANP) - Een 37-jarige Rotterdammer heeft het afgelopen jaar diverse bedrijven in Neder land voor in totaal 650.000 gulden opgelicht. De man werd eind april al in Rotterdam aangehouden, maar de gemeentepolitie van Til burg, waar gedupeerden aangifte deden, heeft pas gisteren het on derzoek in deze zaak kunnen af sluiten. De Rotterdammer worden 25 gevallen van verduistering en oplichting ten laste gelegd. De verdachte maakte gebruik van 12 tussenpersonen die op ei gen naam auto's en computers huurden of in huurkoop namen en leningen afsloten. De Rotterdam mer betaalde hun voor het gebruik van hun naam en verkocht vervol gens de auto's en computers door en nam het geld van de leningen op. De zaak kwam aan het rellen toen een autobedrijf uit het Noord brabantse Fijnaart by de Tilburgse politie aangifte deed van het feit dat twee inwoners van die gemeen te door hen in huurkoop genomen auto's niet afbetaalden. ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) - Dubbel spion King Kong is dood. "Er is geen enkele twijfel dat het aange troffen skelet van Christiaan Anto- nius Lindemans is". Dat zei patho loog-anatoom dr. M. Voortman gis termiddag op een persconferentie in Rotterdam, waar verslag werd gedaan van de opgraving op de be graafplaats Crooswijk. De identificatiegegevens, die van tevoren waren verzameld, komen volgens Voortman 'exact overeen' met de resultaten van de opgra ving. Zo was uit medische dossiers bekend dat Lindemans afwijkin gen had aan zijn linkerenkelge wricht. Bij het opgegraven skelet bleek deze afwijking 'tot in details aanwezig'. "Alleen al dat feit maak te ons met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid duidelijk dat het skelet inderdaad van Linde mans is", zei dr. Voortman giste ren. Voorts kon worden vastge steld, dat er sprake is van een breuk in het linkerkuitbeen en in het linkerdijbeen. Ook deze gege vens komen overeen met wat uit medische dossiers bekend was. Voortman zei verder dat het ske let van King Kong, dat zich in een inmiddels vermolmde houten kist bevond, in zeer goede staat is. Het zal worden overgebracht naar het Gerechtelijk Laboratorium, waar het wordt schoongemaakt. Zodra het onderzoek is afgerond, worden de stoffelijke resten van Linde mans weer ter aarde besteld. De onderzoeksresultaten zullen wor den gepubliceerd. Patholoog-anatoom Voortman benadrukte gisteren, dat aan de HAARLEM/ARNHEM (GPD) - Mevrouw B. M. Thöne-Siemens uit Haar lem, die destijds om opening van het graf van King Kong vroeg, zal er bij burgemeester Peper van Rotterdam op aandringen dat er alsnog onder zoek wordt gedaan naar de doodsoorzaak van de dubbelspion. Zij heeft dit gisteren desgevraagd verklaard. "Ik heb Peper indertijd twee dingen gevraagd: uitsluitsel over de vraag of King Kong in het Rotterdamse graf ligt èn een onderzoek naar de doodsoorzaak. Op het eerste punt, de identificatie, is er nu duidelijkheid en daar ben ik blij mee. Ik heb echter begrepen, dat niet zeker is of ook wordt onderzocht waaraan Lindemans destijds is overleden. Ook dat on derzoek is mij echter destijds toegezegd en ik sta erop dat het wordt uitgevoerd", aldus mevrouw Thöne. De Arnhemmer drs. W. Tiemens, die in 1984 de zaak-King Kong op nieuw in de publiciteit bracht door zijn bewering dat de dubbelspion was ontsnapt, zei gisteren, het 'prettig te vinden dat nu voor honderd procent vaststaat dat King Kong inderdaad is overleden' in 1946. "Zelf had ik verwacht dat het onderzoeksresultaat in een andere richting zou gaan, maar teleurgesteld ben ik niet. Integendeel, het is erg belangrijk dat de twijfels over de dood van Lindemans nu uit de weg zyn geruimd. Wat my betreft is de zaak op dit punt hiermee afgedaan. Eén belangrijke vraag is echter nog steeds niet beantwoord: werd King Kong uit de weg geruimd? Die vraag zal wel onbeantwoord de geschiedenis ingaan. Ik vind wel dat de deskundigen alsnog onderzoek naar de doodsoorzaak moeten verrich ten. De zaak moet worden afgerond nu het nog kan". skeletdelen niet is te zien waaraan King Kong is overleden. Zoals ge meld zijn er getuigenverklaringen waarin wordt gesteld dat hy werd vergiftigd met luminal en arseni cum. Ook is gezegd dat Lindemans een klap op het hoofd heeft gekre gen met een beddenplank. Volgens Voortman is er echter geen sprake van beschadiging van de schedel. "De schedelbeenderen zijn gaaf, afgezien van de schedelnaad die het gevolg is van de in 1946 ver richte sectie". Gif Wat het gif betreft, zal onderzoek geen zekerheid meer kunnen ver schaffen, zo verklaarde toxicoloog drs. R. van de Ark. "De doodsoor zaak zal niet meer kunnnen wor den vastgesteld. Het is daarom twijfelachtig of er nog wel toxico logisch onderzoek moet worden verricht". Dergelijk onderzoek heeft naar zijn mening ook niet veel zin omdat intussen toch vast staat dat het opgegraven skelet in derdaad van Lindemans is. Dat was de hoofdzaak, aldus Van de Ark. Burgemeester Peper van Rot terdam voegde daaraan toe 'niet echt geïnteresseerd' te zyn in de doodsoorzaak. "Ons ging het al leen om de identificatie, de rest is voor de geschiedschrijving", zo merkte de burgemeester op. Peper zei overigens blij te zijn dat er nu een punt kan worden ge zet achter de zaak. De Rotterdamse burgemeester zegde toe dat behal ve de rapporten van het Gerechte lijk Laboratorium ook de resulta ten van het onderzoek van de Rot terdamse recherche zullen worden gepubliceerd, met inachtneming van de privacy van betrokkenen. De politie heeft zich alleen bezig gehouden met het verzamelen van gegevens die voor de identificatie van belang waren. De opgraving op Crooswijk be gon gisterochtend om ongeveer vijf uur en werd tegen een uur 's middags afgerond. Al om elf uur 's ochtends hadden de deskundigen Patholoog-anatoom Voortman: zekerheid over King Kong (foto anp» voldoende zekerheid over de iden titeit van het skelet. Zy besloten toen het onderste skelet in het fa miliegraf (de moeder van Linde mans) niet meer op te graven. Henk Lindemans, de broer van King Kong, zei gisteren 'opgelucht' te zijn. "Ik heb nu absolute zeker heid. Ik herkende mijn broer di rect", aldus de Rotterdamse zaken man, die zelf bij de opgraving aan wezig was. Lindemans stopt nu met zijn onderzoek naar de vraag of King Kong nog leeft. Tot nu toe beweerde hy sterke aanwijzingen te hebben dat Chris Lindemans in 1946 naar hej buitenland was ont snapt en mogelijk nog in leven zou zijn. Overigens bleek gisteren ook dat de kist waarin King Kong in 1946 werd begraven, niet van me taal was, zoals Henk Lindemans eerder verklaarde. Opgraver dr. G. Maat: "Indianenverhalen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5