Woningbouw voor grote gezinnen ONDER D/\K De Goede Woning: officieel nietin de praktijk wel katholiek Branden aan Hoge Morsweg Concert Muziekschool Leiden in Lokhorstkerk PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 18 JUNI 1986 door Raymond Peil hoogd, omdat ten behoeve van den huurder een wagenloodsje is gebouwd achter de woningen". En: "In het eerste complex, Sophiastraat c.a. zijn nog steeds een aantal electrische lichtleidin- gen in huurkoop, waarvoor de huurders iedere maand huur moeten betalen. Den Tweeden Secretaris wordt opgedragen overleg te plegen met de Stede lijk Lichtfabriek om tot overna me in eigendom van die huurlei- dingen te komen. In het eerste zowel als in het tweede complex zijn de lichtleidingen niet meer voldoende, in die zin dat op de bovenverdiepingen te weinig lichtpunten en in het geheel geen stopcontacten aanwezig zijn". Waarvan acte. Er mag dan worden gezegd dat De Goede Woning geen katholie ke vereniging is, uit de notulen blijkt wel dat de vereniging prijs stelt op banden met geestver wanten, bijvoorbeeld als het om schilderwerk gaat. "Aangezien gebleken is dat het buitenverf- werk in het Tweede en Derde Woningcomplex dringend moet worden voorzien, zal aan de geor ganiseerde RK Schilderpatroons worden verzocht hiervoor prij zen op te geven", staat er. Grondig wordt er in ieder ge val wel te werk gegaan: "De Tweede Secretaris bespreekt de wenschelijkheid om tot aan schaffing van een opbergkast over te gaan voor het archief en de boeken van de vereeniging, die nu maar op zolder zijn gebor gen. Besloten wordt om naar de kosten van de aanschaffing er van een onderzoek in te stellen". En zoals een goed huisvader betaamt, trekt de vereniging zich ook de sores van de huurders aan, die door de oorlog worden veroorzaakt, zoals waterschaar- ste. "De Leidsche Duinwater- maatschappij heeft nieuwe tarie ven voor de waterlevering vast gesteld. Den Tweede Secretaris wordt opgedragen deze aangele genheid met de Duinwatermaat schappij te bespreken en tevens pogingen in het werk te stellen om voor groote gezinnen een rui mere toewijzing van water te ver krijgen". Wat overigens te denken van de volgende opmerking uit de bestuursvergadering - eveneens uit die periode - "Ingekomen is een schrijven van de woning bouwvereniging Ons Belang in zake de besmetting door wand gedierte van de huizen grenzen de aan die van Ons Belang". Het gaat hier om de woningen aan de Van Hogendorpstraat en omge ving. Hoe de bstrijding van de luizen en kakkerlakken is aange pakt, vermelden de verslagen jammer genoeg niet. Typemachine Na de bevrijding ligt er een hoop werk op het bestuur te wachten. Allereerst moet de ty pemachine van de vereniging worden teruggehaald. "De po gingen aangewend om de in be slag genomen schrijfmachine, welke op het politiebureau werd gebruikt, terug te krijgen zijn met resultaat bekroond. Kort na de bevrijding kon de schrijfma chine op het politiebureau in ontvangst worden genomen". Tijdens de oorlogsjaren heeft het woningbestand van De Goe de Woning het zwaar te verduren gehad. Behalve deuren, kast planken en schuren die in de hongerwinter zijn opgestookt is er ook bezettingsschade te her stellen. Verschillende woningen aan de Van der Duijnstraat heb ben te lijden gehad onder bewo ning door de Wehrmacht. Behal ve huurverlies is er ook aanzien lijke schade toegebracht. "Kans op eenige vergoeding daarvan is nihil", heeft het bestuur ook door. "Bombardementschade: ten gevolge van het bombardement op 10 december 1944 zijn de per celen Alexanderstraat 19, 21, 42 (huurder gedood), 44 en 46 zeer ernstig beschadigd. Alexander straat 17 werd vrijwel geheel ver nield. Alle percelen in de Sophia straat en Alexanderstraat wer den in meerdere of mindere mate beschadigd. Vooral de glasscha de was zeer groot. De schade werd hersteld en op 22 maart 1945 werden de percelen aan de Alexanderstraat weer bewoon baar gemaakt". Daarna dienen zich weer de de dagelijkse beslommeringen aan, zoals wrijving over het gebruik van een voormalig badhuis: "Nu blijkt dat H. dit pand alleen ge bruikt voor verhuur aan dans clubs, het houden van bruiloften, evangelisatie voor kinderen, enz. Er wordt muziek gemaakt door middel van gramofoonplaten (geen versterking). Het gevolg is dat omwonenden klagen over overlast, terwijl andere omwo nenden hun vrees hebben geuit dat deze gelegenheid tot dansen aanleiding zal geven tot ontaar ding", melden de bestuursnotu- len. Bovendien blijkt H. een ver gunning te hebben aangevraagd voor het tappen van zwak alco holische dranken. Het bestuur besluit uiteindelijk de man in kwestie te manen het gebouw al leen als pakhuis te gebruiken en af en toe voor een vergadering. De omwonenden vinden gehoor voor hun klachten "Er mag geen muziek worden gemaakt". Onderdak is een serie die de ge schiedenis belicht van de sociale woningbouw in Leiden en de ge schiedenis van de Leidse Woning bouwverenigingen. Hun namen be horen straks definitief tot het verle den door de fusies. Dit is het tweeën twintigste deel van de serie en de eerste aflevering over De Goede Wo ning. Tot twee keer toe is een slooppand c brandstichting in het spel is. i de Hoge Morsweg in brand geraakt. De brandweer LEIDEN - De brandweer moest gistermiddag om streeks vijf uur uitrukken naar de Hoge Morsweg waar op het voormalige terrein van IBB-Kondor een gedeelte van een slooppand in brand stond. Ook een lading hout, afkomstig'uit het al gesloopte stuk, vatte vlam. De brandweer was tot tien uur gisteravond met bluswerkzaamheden bezig. Het is vrijwel zeker dat het om brandstichting gaat. Ook vanmorgen moest de brandweer uitrukken naar het terrein: het 'gebouw' stond namelijk voor de tweede keer in brand. De buurt werd tijdens en gerui me tijd na de brand geteisterd door rook- en stan koverlast. Bovendien liep een aantal populieren scha de op. De brandweer stelt een onderzoek in naar de toedracht. Uitvoering toneelgroep 'Rembrandt' LEIDEN - De toneelgroep van de Rembrandt scholengemeenschap speelt morgen 'Het Aquarium' van Gabriël Dagan. De regie van dit stuk is in han den van Barbara Barendrecht, Jan van Zonneveld zorgde voor het to neelbeeld. 'Het Aquarium' schetst een reeks verwarrende gebeurtenissen naar aanleiding van de zieke goudvis van mevrouw Harrison. Wanneer de bel gaat, verwacht men de dierenarts. Maar de man is erop uit de heer des huizes te vermoorden. De meid wordt verliefd op een flink aantal bezoekers, die in een duel moeten tonen wie de ware is. Alsof één moord nog niet genoeg is. De opvoering van 'Het Aqua rium' door leraren en leerlingen van de Rembrandt sg wordt gege ven in de school, Noachstraat 2, Leiden (achter het Jaques Urlus- plantsoen). Aanvang van de voor stelling: 20.00 uur. WANDELING - De Leidse VW organiseert met ingang van 5 juli elke zaterdag stadswandelingen voor toeristen en overige belang stellenden. De tocht begint om half elf bij het VW-kantoor op het Sta tionsplein. De wandeling wordt beëindigd met een rondleiding door het stadhuis. Aanmelden kan bij de VW, telefoon 146846. LEIDEN - De Streekmuziekschool Leiden houdt vrijdag 20 juni haar einduitvoering in de Lokhorst- kerk. Het programma van de uit voering, die om acht uur begint, vermeldt werken van Teleman. Kreutzer, Brahms, Korssakow, Pa- ganini en Staeps. Ook wordt een door drie leerlingen gemaakte compositie voor twee blokfluiten en luit ten gehore gebracht. Het concert wordt besloten met twee motetten van Mozart door het Vo caal Ensemble o.l.v. Leny Stevens, met begeleiding van strijkers, het geheel onder leiding van Henk Briër. In de pauze zal het dit jaar geformeerde Salonorkest o.l.v. John Helsdingen optreden. Op 21 juni zal 's middags om twee uur in het hoofdgebouw van de Streekmuziekschool aan het Rapenburg een <iemonstratieles worden gegeven met de zesjarigen van de vioolklas die nu één jaar be zig zijn. De leerlingen van deze vioolklas krijgen twee maal per week les van Johan Top, waarbij ook aandacht aan algemene muzi kale vorming wordt gegeven. Vanwege het succes van deze vioolklas voor jonge kinderen en in overeenstemming met de wens van veel ouders om jonge kinderen op gerichte wijze met muziek in contact te brengen, begint de mu ziekschool volgend cursusjaar met ritmiekklassen voor vijf- tot zesja rigen. Het beleven van muziek door middel van beweging en spel staat in deze lessen centraal. Voor zes- en zevenjarigen zijn de lessen muzikale oriëntatie bestemd; hier in wordt door middel van spel, dans, lied en eenvoudige muziek instrumenten de muzikale ontwik keling van de kinderen spelender wijs gestimuleerd. Op de muziekschool kan men les krijgen op 30 verschillende instru menten. Aan dit uitgebreide les senpakket wordt in het komende schooljaar de panfluit toegevoegd, een instrument dat vanaf het ne gende jaar kan worden bespeeld. Docent is de panfluitist Louis La- Negenjarigen kunnen ook kiezen voor het grootste strijkinstrument, de contrabas. Docent Jules Kirch gebruikt hiervoor zogenaamde mi- ni-basjes van het formaat van een cello. Het volgende schooljaar zal het project Latijns-Amerika op de acti viteiten in alle geledingen van de muziekschool een stempel druk ken. Het is de bedoeling om de leerlingen te laten kennismaken met de cultuur van dit continent en met de muziek en dans in het bij zonder. Voor de jonge leerlingen is een speciaal werkboekje samenge steld met verhaaltjes, liedjes, af beeldingen van instrumenten en dansen. Voor de samenspelgroe- pen is een bundeltje volksmuziek in voorbereiding. Ook zal hei Rijksmuseum voor Volkenkunde worden bezocht. De educatieve dienst van dit museum bereidt voor de leerlingen een speciaal programma voor. Op 23 mei vol gend jaar zal een grote slotmanifes tatie in de Stadsgehoorzaal dit pro ject afsluiten. Voor meer informatie kan men zich wenden tot de Streekmuziek school, Rapenburg 22, Leiden, tele foon 141041, dagelijks van negen tot vijf uur en op donderdagavond bovendien tot half acht. Aanhangwagen in het water LEIDEN - Een 31-jarige Stomp- wijker, bestuurder van een tractor, moest gisteren toezien hoe zijn ze ven ton zware aanhangwagen in de berm van de Vrouwenweg kantel de en in het water terechtkwam. De weg was van half zes tot zeven uur afgesloten in verband met de takél werkzaamheden Toos Fallaux bestuurslid verzetsmuseum LEIDEN - Voormalig PvdA-raads lid Toos Fallaux is, op verzoek van de stichting, toegetreden tot het bestuur van de stichting Zuidhol lands Verzetmuseum. Fallaux is tijdens de Tweede Wereldoorlog actief geweest in het verzet, onder meer in de verzetsgroep Lex, ge noemd naar de onlangs overleden Lex Bernard. Ook thans zet zij zich nog in voor anti-fascistische activi teiten. Het Zuidhollands Verzetsmu seum opent op 11 oktober zijn deu ren aan de Turfmarkt in Gouda. Leiden is een van de 100 Zuidhol landse gemeenten die de stichting een startsubsidie hebben gegeven. Apolloschool De montessorischool Apollo aan het Strausspad organiseert vrijdagavond van zes tot acht uur een zomerfeest. Op het pro gramma staan een sponsorloop waarvan de opbrengst naar een S.O.S.-kinder dorp in India gaat, een disco, een tombola en diverse andere attracties. Nieuw Leven Muziekvereniging Nieuw Le ven heeft op een concours van de Voorburgse harmoniekapel Fo rum Hadriani de tweede prijs be haald in de afdeling uitmun tendheid. Jnana Yoga In Centrum Ex-85 houdt don derdagavond Alexander M. Smit een lezing met als onderwerp 'De fundamentele gespletenheid van de mens'. Smit verbleef lange tijd in India en werd door leermees ter Sri Nisargadatta Maharaj ingewijd in de traditie van de Jnana Yoga (yoga van inzicht en herkenning). "Om tot een werkelijke oplossing en eenheid te komen is het allereerst noodza kelijk de eigen fundamentele ge spletenheid volledig helder te krijgen", aldus de Jnana Yoga. De lezing begint om acht uur. Het centrum is gevestigd aan de Mid delstegracht 40. Spreekuur PvdA De afdeling Leiden van de PvdA houdt donderdagavond het laatste spreekuur voor de zo mervakantie. Van zeven tot ne gen uur kan men terecht in Het Gulden Vlies, Breestraat 125, tel. 254547. LEIDEN - Geboren: Patrick Petrus Al- bertus zv. H.A.G. van Paridon en C.T.P. Bax, Khadija dv. E.M. Chaker en M. Chaker, Serhan zv. N. Sagdic,- en H. Sag- dig, Alexander Nicolaas Maria zv. N.P.M. Kivits en M.J.M. Opdam. Selma dv. E. Kemner en E. van der Voet, Myr- the Nadine dv. E. van der Hoeven en M.S. de Zoete, Nathalie Brigitte dv. F.C.M. Bergkamp en C.J. van Walwijk. Roland zv. J. Biemond en Q.E.M. Ver meulen, Karin Suzanne dv. G.J. Witte en E.C. Kluit, Maarten zv. L. van Duijn en G. van Voorbergen, Jeroen zv. M. la Lau en J.H. Groenendijk, Jomme zv. A.M.B.H. Rooyakkers en J.A.M. Neder- stigt, Karim zv. M. Lamdini Sanhaji en T. El Mimouni, Als in Leiden kort voor en tijdens de Eerste Wereldoorlog woning bouwverenigingen van diverse pluimage ontstaan, komt op initia tief van een groep rooms-katholieke notabelen in 1913 De Goede Woning tot stand. Zij willen op deze manier hun betrokkenheid bij. het lot van de arbeidende klasse tonen, die als slachtoffer van huis jesmelkers in vaak te dure en slechte woningen huist. Toch is de bijdrage van De Goede Woning aan een oplossing van de misstanden niet echt groot te noemen. Tot de Tweede Wereld oorlog bouwt de vereniging ongeveer 270 woningen. Op zich is dat geringe aantal niet zo verwonderlijk: er zijn meer kapers, in de vorm van zeven ander woningbouwverenigingen, op de kust. Bo vendien krijgt De Goede Woning alle zorgen en problemen op haar dak, waarmee ook de andere beginnende weldoeners op volkshuis- vestingsgebied worden geconfronteerd. Pas in 1913 maakt het Leidse ge meentebestuur de weg vrij voor woningbouwverenigingen. Tot die tijd hebben namelijk de par ticuliere bouwers de handen vrij. Ondanks de invoering van de Woningwet nemen zij nog steeds het leeuwedeel van de nieuw bouw voor hun rekening. Als de ze 'projectontwikkelaars' aan banden worden gelegd, ontstaat er ruimte voor de woningcorpo raties. De oprichting van een aantal woningbouwverenigingen vloeit voort uit het bestaan van arbei derscoöperaties, die geld bijeen brengen door de verkoop van aandelen om aldus in de eigen behoefte aan woningen te voor zien. Dat eigen kapitaal is een voorwaarde voor de toewijzing van woningwetcomplexen, een soort garantie dat de verenigin gen zich serieus met de woning bouw zullen bezighouden. De notabelen van De Goede Woning willen aan deze verplich ting niet voldoen. Het feit alleen al dat zij hun kostbare tijd in de woningbouwvereniging steken, is naar hun idee voldoende garantie. Het gemeentebestuur zwicht echter niet: ook deze aan zienlijken uit de Leidse burgerij moeten kapitaal vergaren als zij woningwetwoningen willen bou wen en beheren. Zo geschiedt het dus uiteindelijk ook. Hoewel De Goede Woning al tijd een katholieke vereniging heet te zijn, is daarvan in het wat schaarse archiefmateriaal geen bevestiging te vinden. De be stuursleden J.J. Coster en H.J.J. Mentink, met wie voor deze serie werd gesproken, stellen dat 'het doel van De Goede Woning was om woningen te bouwen voor grote gezinnen'. Mentink: "In de praktijk waren dat in het alge meen katholieke gezinnen". Cos- ter: "We zijn altijd aangezien voor een rooms-katholieke ver eniging, hoewel het rooms-ka tholieke helemaal niet in de sta tuten staat. Men kon bij ons zelfs een woning krijgen zonder lid te worden". Opruimen Direct na de oprichting gaat De Goede Woning voortvarend aan de slag met de voorbereiding van bouwplannen. Haar valt de twijfelachtige eer te beurt in de indertijd meest verpauperde buurt van Leiden woningen neer te zetten, achter de Herensingel aan de toenmalige Gasthuislaan. Huisjesmelkers hebben dit deel van de stad gebouwd, met straatjes van krap twee meter breed en sloten (lees: open rio len) aan weerszijden. De gemeente wil dit gebied wel opruimen: de krotten moe ten verdwijnen en de straten op nieuw aangelegd. De Goede Wo ning bouwt er 72 woningen aan de nieuw aangelegde Sophia straat, Anna Paulownastraat, Alexanderstraat en Juliana- straat. Financieel gezien is het geen succes: de bouwprijs wordt opgedreven door grondspecu- lanten. Gemeente en rijk moeten vijftig jaar lang geld op het com plex toeleggen om de huren aan vaardbaar te houden, die deson danks 10 tot 45 cent hoger uitval len dan betaalbaar wordt geacht voor de arbeider. In 1916 kunnen de eerste woningen worden be trokken. Tot 1923 is de koek die de Leid se woningbouwverenigingen mogen verdelen alleszins royaal van omvang. De Goede Woning kan daardoor in 1918 beginnen met de bouw van 162 woningen aan de Van Hogendorpstraat en omgeving. Dat bouwplan blijkt 11921 gebouwd voor de woningbouwvereniging al spoedig een zorgenkindje. Men heeft onvoldoende rekening gehouden met de slappe veen grond. Sommige huizen verzak ken 25 tot 35 centimeter. Bij zwa re regenval loopt het water de woningen binnen. Desondanks heeft De Goede Woning een goe de naam in de stad. De woningen van deze vereniging worden als ruim, fraai van opzet en vooral goedkoop beschouwd. Voor De Goede Woning is met dit bouwplan de koek voorlopig echter op. Andere verenigingen profiteren nog wel van het gun stige klimaat, dat door de royale overheidssteun en het gewillige gemeentebestuur, gestuwd door de vrijzinnige wethouder Van der Pot, is geschapen. Boven dien hebben de verschillende verenigingsbesturen gemeente raadsleden in hun gelederen, waardoor een krachtige lobby in de raad is verzekerd. De katho lieke raadsleden Tepe en Bots nemen deze honneurs waar voor De Goede Woning. Na deze periode van bloei keert het tij: de rijkssteun wordt in hoog tempo afgebouwd en de gemeente vindt het voorlopig welletjes. Wat haar betreft is de woningnood zo'n beetje opgehe ven. Bij wijze van uitzondering verstrekt het stadsbestuur voor schotten voor sociale woning bouw: tot 1931 worden nog slechts 289 woningen gebouwd, verdeeld over alle verenigingen. De Goede Woning mag er daar van 39 bouwen aan de Anna van Saksenstraat en de Waldeck Pyr- montstraat. Dit nadat zij in 1925 buiten de boot was gevallen na een strijd met^Ons Doel, om een plan voor 84 woningen ten noor den van de Maresingel. De 358 woningwetwoningen, die toch nog tussen 1932 en de Tweede Wereldoorlog in Leiden zijn ge bouwd, gaan aan de neus van De Goede Woning voorbij. Andere corporaties verdelen de buit. De Tweede Wereldoorlog maakt voorlopig een einde aan de woningwetbouw. Van een overvloed aan huizen blijkt in die tijd niets. Integendeel, schat tingen geven aan dat ongeveer 160 woningen als gevolg van bombardementen verloren gaan. Dat desondanks leegstand voor komt, hoofdzakelijk bij de ver enigingen De Goede Woning en Werkmanswoningen, komt door dat deze woningen in de minder populaire buurten staan. Pen ningmeester Mentink herinnert zich dat over deze tijd wordt ver teld, dat De Goede Woning huur ders verblijdt met een behan getje en nieuw gewitte woning, om aldus lege woningen aantrek kelijker te maken. Bestuursnotulen die uit de oor logstijd zijn overgebleven geven aan dat De Goede Woning dan weinig om handen heeft. Het be stuur vergadert minder dan één keer in twee jaar. Wat de be stuursleden bezighoudt mag blij ken uit de notulen van 27 sep tember 1942. "De tweede secreta ris doet mededeling dat de huur van het perceel Sophiastraat 66 met dertig cent per week is ver

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4