en: fusie van de baan Maredorp/De Camp boos op gemeente M Besprekingen vastgelopen Lezing over gevolgen kernramp Adriaan van Dis signeert Casablanca WOENSDAG 18 JUNI 1986 LEIDEN LEIDEN - De buurtvereniging Maredorp/De Camp is boos op de gemeente omdat C&A is begonnen met een uitbreiding van het nieuw te bouwen winkelfiliaal aan de Haarlemmerstraat zonder dat het college van B en W daarvoor een bouwvergunning heeft verstrekt. C&A slaagde er enkele maanden geleden in, toen de eerste paal voor de nieuwbouw aan de Haarlem merstraat al in de grond zat, nog een pandje te verwerven aan de Vrouwenkerkkoorsteeg. Daarmee zou de toegang aan de achterzijde en de magazijnruimte kunnen wor den vergroot. Voor deze uitbrei ding moest opnieuw een plan ter inzage worden gelegd, een verkla ring van geen bezwaar worden aan gevraagd bij de Rijksdienst voor 'Geen bouwvergunning uitbreiding C&A' woord op hun vraag wordt gege ven, gerechtelijke stappen tegen de gemeente zullen worden onder- de Monumentenzorg en een bouw vergunning worden verleend. Een procedure die gewoonlijk enkele maanden in beslag neemt. Omdat de inmiddels begonnen nieuwbouw daarop niet kon wach ten heeft de gemeente toegestaan dat C&A tot sloop van het bewuste pand is overgegaan en op eigen ri sico met de bouw van de uitbrei ding is begonnen. Een gemeente woordvoerder geeft toe dat deze gang van zaken niet gebruikelijk is maar dat hij het, alles afwegende, geen goede zaak zou vinden als de bouw een half jaar zou zijn opge houden. Volgens de buurtvereniging is dit des te opmerkelijker omdat C&A nu bouwt in strijd met het be stemmingsplan. De gemeente zou in zo'n geval moeten opdragen de bouw te staken, vindt de buurtver eniging. Zij laakt het feit dat er ge bouwd wordt zonder dat een bouwvergunning is afgegeven. De buurtvereniging zegt zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat het college van B en W deze gang van zaken opzettelijk toestaat om hen de mogelijkheid van het tijdig indienen van een bezwaar schrift te ontnemen. In een brief aan het college spreekt de buurtvereniging van een "kwalijke bestuurspraktijk welke de inspraak van de burgerij tot een farce maakt". Het bestuur van de buurtvereniging wil weten wanneer het college wel denkt een bouwvergunning te zullen afgeven en verklaart dat, indien geen ant- Gemeentewoordvoerder L.F. Meijer meent dat de latere uitbrei ding voor C&A "een onderge schikt punt is in het totale nieuw- bouwplan voor C&A, waaraan de buurtvereniging steeds enthou siast heeft meegewerkt". Meijer zegt de brief van de buurtvereni ging dan ook niet te begrijpen en noemt het "schieten met een ka non op een mug". Volgens Meijer strookt de uitbreiding van het plan wel degelijk met het bestemmings plan en zou het college van plan zijn, afhankelijk van de komst van de verklaring van geen bezwaar, binnen enkele weken een bouw vergunning af te geven. Leiden krijgt leerstoel politie wetenschappen LEIDEN - De fusiebespre kingen tussen de woning bouwverenigingen Ons Doel, Ons Belang, De Tuin- stadwijk, de PCW en De Goede Woning zijn vastge lopen. De vijf kunnen het niet eens worden over de bestuurlijke structuur van de nieuw beoogde vereni ging Quintet. "Over een jaar moeten we het maar weer eens proberen", zei de voor zitter van één der fusiepart ners gisteravond. In december vorig jaar werden de bestuurderen van de woningbouw verenigingen het aanvankelijk eens over een fusie van de vijf. De nieuwe vereniging zou naar ver wachting financieel gezond en ook op langere termijn levensvatbaar zijn. Al het personeel van de fusie partners zou in dienst kunnen blij ven en de Centrale Technische Dienst (CTW) zou bij de ftisiecom- binatie worden ingelijfd, aldus en kele kernpunten van de fusienota waarin de besturen van de vijf ver enigingen elkaar hadden gevon den. Het bestuur van de vereniging Ons Doel werd evenwel teruggeflo ten door de leden. Tegen de fusie op zich bestond geen bezwaar maar de bestuurlijke structuur kon niet de goedkeuring wegdragen. Pogingen om daarin verandering te brengen zijn de afgelopen maan den niet geslaagd. "We draaiden in een circel rond, de discussie begon zich te herhalen en er zat geen LEIDEN - Naar aanleiding van de ramp met de kernreactor in het Russische Tsjernobyl is door het Energiecentrum Nederland te Pet ten extra veel onderzoek gedaan. Op maandag 23 juni zullen twee medewerkers van het ECN, ir. K.J. Brinkman en drs. J. Davids, een le zing houden over het verloop van de ramp en de gevolgen van de stralingsbelasting voor onze sa menleving. Brinkman zal spreken over het 'ongevalscenario' en Davids over de gevolgen voor Nederland. De le zingen worden gehouden in zaal 1 van de Gorlaeuslaboratoria, Wasse- naarseweg 76, Leiden. De eerste resultaten van het on derzoek in het ECN te Petten zijn inmiddels gepresenteerd. Onder meer zijn bijzonderheden aan het licht gekomen over de Russische reactor, in de kop van Noord-Hol land zijn metingen van de radio-ac tieve neerslag gedaan en geanaly seerd. Ook zijn er berekeningen ge maakt van de extra stralingsbelas ting voor de Nederlanders tot nu toe en eventueel in de toekomst. Er is een vergelijking gemaakt met de gevolgen voor Nederland van di verse kernproeven in de jaren zes tig en enkele gevolgtrekkingen uit de metingen met betrekking tot aard en omvang van het ongeval in Tsjernobyl. schot meer in", verklaarden be stuurders van de vijf verenigingen gisteravond eensluidend. Uitweg De vijf zeggen van mening te blijven dat een fusie het beste is voor de volkshuisvesting in de ge meente Leiden. Hoewel de bestu ren thans hebben besloten de fu siebesprekingen stop te zetten zeg gen ze te willen blijven zoeken naar een uitweg. Drie van de vijf besturen (Ons Belang. De Tuin- stadwijk en de PCW) zullen de fu sienota waarover eerder overeen stemming werd bereikt aan hun le den voorleggen. De Goede Wo ning-voorzitter Duivesteijn zegt dat niet te willen doen omdat be sluitvorming over de fusienota on der de huidige omstandigheden tot niets leidt. Het bestuur en de leden van De Goede Woning hebben zich steeds op het standpunt gesteld te zullen afhaken als één van de andere part ners het zou laten afweten. De zin zou dan aan de fusie komen te ont vallen. Met andere woorden: Als Ons Doel niet met het oorspronke lijke onderhandelingsresultaat te ruggaat naar haar leden heeft het voor De Goede Woning ook geen zin dat te doen. Onwil Voorzitter De Bock van Ons Doel vindt het teveel gevraagd om met het onderhandelingsresultaat dat eerder door de leden van Ons Doel is afgewezen terug te komen. "Men kan niet van ons verlangen dat we nu ineens honderdtachtig graden draaien". De Bock wil eerst een onvoorwaardelijk 'ja' van de le denvergaderingen van de vier an dere verenigingen voordat hij naar de zijne terug wil. En dat stuit dus op de onwil bij De Goede Woning. Gisteravond meldde bestuursle den van de vijf verenigingen geen gat meer te zien in de ontstane im passe, hoewel ze het feitelijk met elkaar eens zijn. De vijf zeggen, na een rustpauze wel verder te willen praten. Voorlopig is een fusie even- Huurder steelt deel inboedel LEIDEN - Een Leidenaar deed gisteren aangifte bij de politie van diefstal van een geluidsinstallatie, tachtig platen en een verrekijker uit de woning van een vriend van hem aan de Opaalstraat. Volgens de politie is de verdachte een 18- jarige Hagenaar. Hij huurde de wo ning tijdens de afwezigheid van de Leidenaar. De vriend van de bewo ner, die was 'aangesteld' om een oogje in het zeil te houden, ontdek te de diefstal deze week. De Hage naar was in geen velden of wegen meer te bekennen. Hij bleek ook zijn huur niet te hebben betaald en het adres in Den Haag dat hij had opgegeven klopte niet. DIEFSTAL - Dieven bezochten gistermiddag twee naast elkaar ge legen flats aan het Bevrijdirigs- plein: uit de ene woning werd ne genhonderd gulden gestolen als mede een gouden ring, uit de ande re 2500 gulden en sieraden. De da ders kwamen binnen door de toe gangsdeuren open te breken. wel van de baan. Duivesteijn zegt de ledenvergadering van De Goede Woning te zullen vragen het man daat, om over fusie te praten, te handhaven. "Voorlopig kappen we er mee, maar in een later stadium kunnen we het misschien nog eens proberen". Herinrichting Rijnsburgerweg uitgesteld LEIDEN - De herinrichting van de Rijnsburgerweg, tussen de Wasse- naarseweg en de Paulus Buys- straat, is uitgesteld tot het vooijaar van 1987. Aanvankelijk lag het in de be doeling van de gemeente Leiden om dit jaar met de werkzaamheden (asfaltering, rioolaansluiting en dergelijke) van start te gaan. Reden om de uitvoering van het karwei op te schuiven is dat op verschil lende punten van het busbanentra- ject Leiden-Katwijk al werkzaam heden worden uitgevoerd door de gemeenten Oegstgeest en Rijns burg. Het openbaar vervoer onder vindt hierdoor al tamelijk veel ver traging. De werkzaamheden aan de Rijnsburgerweg zou die vertraging nog verder verergeren. Een andere kwestie waardoor het werk thans niet kan worden uitgevoerd is, volgens de gemeen te, de levering van de verkeers lichtinstallatie die op korte termijn niet mogelijk bleek. Besloten is de werkzaamheden uit te stellen tot vooijaar 1987. Over de exacte da tum van aanpak zal de gemeente de omwonenden op een later tijd stip inlichten. Al veertig jaar vermaken kinderen zich in speeltuin 'Ons Eiland'. LEIDEN - Veertig jaar geleden, op 1 juli 1946, werd speeltuinvereni ging Ons Eiland opgericht. Op het volkstuintjesterrein aan de Korte- naerstraat begon het toenmalige bestuur met van een lap grond een echte speeltuin te maken. Binnen drie maanden was de vereniging driehonderd leden en honderd do nateurs rijk. Zo kon binnen het jaar de speeltuin in gebruik wor den genomen. Om dit feit te vieren wordt op vrijdag 20 juni een receptie gege ven in het buurthuis van Ons Ei land. Van zes tot acht uur is ieder een welkom. De toenmalige speeltuin werd in gericht met door de Ambachtschool vervaardigde speeltoestellen. Toen die de geest gaven, gingen de leden zelf aan de slag en zo kon Ons Ei land zich de trotse bezitter noemen van een jess, een glijbaan en ande re speeltuinattributen. In december 1946 werd ook een damescomité opgericht dat zich vooral bezighield met het organise ren van bazars, nodig om geld in het laadje te brengen. Ook bij het jaarlijks terugkerende tuinfeest Veertig jaar speeltuin Ons Eiland waren de dames actief met het bak ken van oliebollen, worstjes, kro ketten en het scheppen van ijsjes. Ook verzorgde hel damescomité een balletgroepen toneel-, handwerk en accordeonclub. Eens per jaar werd een uitvoering in de schouw burg gegeven. Beschermheer van de speeltuin was H.J. de Koster, directeur van de Meelfabriek en dus bijna de buurman van de vereniging. In de Meelfabriek mochten de clubs ruimten gebruiken om te oefenen. Een goede oplossing, maar het be stuur wilde het liefst een eigen ge bouwtje hebben. Daartoe werd een bouwfonds in het leven geroepen en ieder lid van de speeltuinvereni ging kon voor vijfcent per week dit bouwfonds steunen. Het bestuur ging wekelijks rond om al die stui vertjes op te halen. Op die manier werd een incasseerder uitgespaard en daardoor konden weer tegels voor onder de speelwerktuigen worden aangeschaft. De geschiedenis van Ons Eiland kent vele hoogtepunten, maar twee ervan springen zeer in het oog: in september 1951 werd de nieuwe glijbaan in gebruik genomen. De hoogste in Leiden tien meter). Drie jaar laterin mei, bracht koningin Juliana een bezoek aan de speel tuin. Het hoge bezoek had drie kwartier de tijd en kon op haar ge mak al het moois aanschouwen. De koningin zou later in het gasten boek schrijven: "Ik zou hier wel willen spelen". Inmiddels was het bouwfonds aardig gespekt en in 1955 kon met de bouw van het clubhuis worden begonnen. Drie jaar later kon be schermheer De Koster het kakelver se gebouw officieel openen. Hetzelf de gebouw waar op 20 juni de feestelijke receptie wordt gehou den. LEIDEN - Aan de Leidse i teit wordt een bijzondere leerstoel politiewetenschappen ingesteld. Deze richt zich op het vergroten van de kennis van de politie en gaat zich bezighouden met onder zoeken als de relatie tussen de poli tie en de bevolking, criminaliteit, heling, de rol van de vrouw binnen de politie en slachtofferhulp. Prof. dr. G.P. Hoefnagels maakte dat vanochtend in Rotterdam be kend bij de opening van het con gres 'Teampolitie' van de Erasmus universiteit. De verwachting is dat de leerstoel in de herfst wordt inge steld. Aanvankelijk was augustus van dit jaar als datum genoemd maar dat bleek niet haalbaar. Wie het hoogleraarschap van de leerstoel zal bezetten, is nog niet bekend. De vereniging ter bevor dering van de politiewetenschap, die zich voor de komst van de leer stoel heeft ingezet, gaat zich thans over de voordracht buigen. Vast staat wel dat het aantal kandidaten beperkt is. Volgens woorvoerder drs. J.M. de Blaey van de vereni ging zijn er in Nederland hooguit tien wetenschappers die voor deze post in aanmerking komen. De komst van een bijzondere leerstoel politiewetenschappen in Leiden betekent dat Nederland zijn achterstand op dat gebied ein delijk inhaalt. West-Duitsland en de Verenigde Staten bij voorbeeld kennen de politiewetenschap al ja- renM.In Nederland wordt weten schappelijk onderzoek op het ge bied van de politie tot nu toe door de ministeries van justitie en bin- nenlandse zaken verricht. Nieuwe school slechthorenden DEN HAAG/LEIDEN - Er komt in Leiden een nieuwe zelfstandige protestants Christelijke school voor voortgezet onderwijs aan slechthorende kinderen. De pro vincie heeft het verzoek van de ver eniging voor Christelijk onderwijs aan slechthorende en moeilijk sprekende kinderen gehonoreerd en de nieuwe school op het plan van scholen voor (voortgezet) spe ciaal onderwijs 1987-1990 ge plaatst. De nieuwe shool betekent een afscheiding van de bestaande afdeling voor voortgezet speciaal onderwijs van De Weerklank aan de Robijnstraat van het basis- schooldeel. De school wordt met ingang van 1 augustus 1987 bekostigd en heeft dan naar verwachting 50 leerlin gen. Voor de leerlingen in de basis school-leeftijd wordt nieuwe huis vesting gezocht. KOE - Drie jongens hebben gister avond drie kwartier lang de kop van een koe, die in de Stevenshof te water was geraakt, omhoog ge houden, opdat het dier niet zou verdrinken. De brandweer takelde de koe uiteindelijk uit de sloot. ADVERTENTIE zijn nieuwe verhalenbundel donderdag 19 juni van 19.00 - 21.00 uur bij Boekhandel De Kier Nieuwe Rijn 45, Leiden. MEULENHOFF AMSTERDAM Vervuild Het kwam allemaal zo mooi uit: dat TROS-programma zou een mooie publiekstrekker voor De Lakenfeesten worden. We heb ben het over 'Te land, ter zee en in de lucht', een programma waarvoor de TROS op 26 en 27 juni opnamen in Leiden wil ma ken. Eén van de onderdelen van het amusementsspektakel moet plaatsvinden op de Nieuwe Rijn. En daardoor is de storm in het glas water ontstaan. Verwacht mag namelijk worden dat de meeste deelnemers in het water zullen vallen en dat is niet be paald aangenaam, aangezien de Nieuwe Rijn danig vervuild is. Maar laten we bij het begin be ginnen: toen bekend werd dat de TROS die opnamen wil maken ging er een lampje branden bij mensen van de directies milieu en gezondheidszorg. Zou het niet slim zijn om de kwaliteit van het water even te onderzoeken? Al dus geschiedde. Het onderzoek werd uitgevoerd door mensen van het Hoogheemraadschap Rijnland. De uitkomst had ie dere Leidenaar kunnen voor spellen: het water is vervuild. Wat nu? Het contract was al ge tekend. De TROS voor het blok. Het Leidse gemeentebestuur kwam met een alternatief op de proppen: er zou een tijdelijk bas sin in de Nieuwe Rijn kunnen worden aangelegd. Hetzij met fo lie, hetzij met dammen. Er was één maar: de kosten- een slordi ge veertigduizend gulden - zou den moeten worden betaald door de TROS. Ai! En dat zinde de omroep van zelfsprekend niet. Wat moesten ze? Gisteravond vond een ge sprek plaats tussen vertegen woordigers van de TROS, de ge meente en niet te vergeten de VW die het programma naar Leiden wil halen om promotio nele redenen zoals dat heet. "Het gaat gewoon door", vertelt VW- woordvoerder Hugens die ver volgens uitlegt dat het eigenlijk om een storm in een glas water gaat. "Het was een goed gesprek. We zullen er op een simpele ma nier voor zorgen dat dat vervuil de water geen probleem is. Ik kan nog niet zeggen wat we pre cies gaan doen, maar neem maar van mij aan dat het geen dure op lossing is". Dus geen damwan- den van veertigduizend gulden? "Ach, dat was overdreven". Ludiek (1) Die Nederstigt heeft zich wat op z'n hals gehaald. Even voor de goede orde. in het korpsblad van de Leidse po litie schreef hij een ludiek stukje over het nieuwe uithangbord aan de Langegracht. Dat ding is te le lijk voor woorden, was de teneur van het artikeltje, en daarom zou het beter zijn als iemand eens maatregelen ging nemen. Had iemand uit het korps wel licht leuke suggesties? Wie de beste methode wist om dat bord kwijt te raken, kreeg van Neder stigt zo vijfentwintig gulden. He laas voor hem, wat hij verwacht te gebeurde: niemand reageerde op het verzoek van Nederstigt. En welbeschouwd vond hij dat ook weer niet zo'n ramp, want zo serieus had hij die prijsvraag nou ook weer niet bedoeld. Hij had gewoon het korps een beetje in beweging willen krijgen. Had chef Mostert niet gezegd dat agenten creatief moesten zijn? Maar nou is dan toch de beer los: Joke G. Goddijn vindt name lijk dat Nederstigt buiten z'n boekje is gegaan. Ze schreef hem een brief, hoewel een memo een beter woord zou zijn, zo telegra machtig is haar schrijven. "Heer Nederstigt. Btf deze een ludieke reactie op het schrijven in het Leidsch Dagblad onder de rubriek Steeds. Ten eerste neem ik aan dat u geen ontwerper bent met academische achtergrond, zoals Ronald Meekel, anders had u beslist een ander inzicht". "Ten tweede geloof ik niet dat u de man bent die briefjes van Ze zat een uur op het bureau. Nederstigt sprak ze niet. Wel col lega's van hem. "Geen van die agenten had het stukje in de krant al gelezen. Maar toen ik ze uitlegde wat hun collega had ge zegd, bleek dat ze het wel met mij eens waren. Ze vonden het bord in elk geval mooi. En ie mand zei ook nog dat hij de reac tie van Nederstigt niet begreep, immers: als je de bakstenen aan de voorkant lelijk vindt, dan ga je die toch ook niet weghalen!" Nederstigt heeft naar verluidt niet op de juiste manier gebruik gemaakt van de steen; het bord hangt er in elk geval nog. Zo'n vent is hij dus ook weer niet.De reactie van Joke G. Goddijn doet trouwens vermoeden dat zij iets met het bord van doen heeft ge had. Is dat wellicht zo? "Ik ben de vrouw van de maker". - Ludiek (3) Bij het TROS-programma 'Te land, ter zee en in de lucht' verdwij nen meer mensen in het water dan dat ze veilig aan de kant belanden. Of deze fietser tijdens een van de vorige opnamen, in Blokzijl, het droog hield, is niet bekend. Nu er ook opnamen aan de Leidse Nieuwe Rijn zullen worden gemaakt rijst de vraag: "Wat nu?". Want het wa ter is sterk vervuild. (foto Kippa) vijfentwintig tijdens de officiële opening uitdeelde aan de oproer- kaariers, zoals op de radio ver meld werd. Ten derde: wat ik wel geloof is dat u een man bent. Wees dan een vent en werp de eerste steen". Een duidelijke brief, zij het dat die eerste alinea klinkklare onzin is: is het slechts aan een acade misch gevormde gegeven om een juist oordeel te geven over wat mooi en lelijk is? We zouden een andere stelling willen lance ren: dit land bevat teveel lelijks omdat in de diverse schoon heidscommissies teveel acade misch gevormden zitten. Joke G. Goddon liet ér in elk geval geen gras over groeien: vo rige week woensdagavond bracht ze een bezoek aan het po litiebureau. Om het briefje te brengen, alsmede een baksteen. Daarmee wilde ze niet de her sens van Nederstigt inslaan, nee, het was de bedoeling dat hij zich een vent toonde en het bord aan diggelen gooide. "Ik ben naar het politiebureau gegaan omdat ik het ronduit schandalig vind dat zo'n man zo maar eventjes in de publiciteit treedt om die domme bewerin gen te doen". En toen had definitief de deksel op de put gekund, ware het niet dat haar man, Goddijn, opbelde. Hij gaf ontwerper Meekel des tijds opdracht iets te bedenken en vervolgens zetten hij en 'zijn jongens' van het neonbedrijf het kunstwerk in elkaar. Aanvankelijk was Goddijn niet van plan geweest om te reageren, vertelt hij. "Ik dacht bij mezelf: die Nederstigt zet zichzelf al ge noeg voor gek. Probleem is ech ter dat meer mensen erover den ken zoals mijn vrouw. Die zeg gen dat ik het niet moet nemen, die belediging". "En ik begrijp die mensen ook wel. U moet weten dat mijn jon gens weken in de weer zijn ge weest met dat bord en wat krij gen ze uiteindelijk? Stank voor dank". En over stank gesproken: God dijn is van mening dat de reactie van de politieman te vergelijken is met een natte scheet. "Het eni ge effect is -dat het heel erg stinkt". Te bedenken dat hij het bord cadeau gaf aan de politie. "Een gift van bijna twintigduizend gulden! Sommige mensen heb ben al tegen me gezegd: zou je ze niet alsnog een rekening kunnen sturen?" O jee, als korpschef Mostert dan maar niet op het idee komt om Nederstigt dat geld op tafel te laten leggen!

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3