Britten wijzen EG-sancties af WIEL Van den Broek overschatte zijn kansen J een bi de ander lenzen Verhoor Bujak op Poolse tv VN praat over apartheid van der Verdeeldheid over Zuid-Afrika blijft Soweto een belegerde vestiging' Brand legt Schotse kern centrale stil DINSDAG 17 JUNI 1986 iedele BUITENLAND PAGINA 7 LUXEMBURG - Groot-Brittannië en West-Duitsland hebben gisteren een besluit tot sancties van de twaalf EG-landen tegen Zuid-Afrika verhinderd. De ministers van buiten landse zaken van de EG konden het daardoor in Luxemburg niet eens worden over het voorstel van de Nederlandse minister Hans van den Broek om de invoer van Zuidafri kaanse groenten, fruit en wijn in de EG te verbieden. Een besluit over eventuele straf- in Zuid-Afrika te evalueren", aldus maatregelen tegen Zuid-Afrika is Van den Broek, en voorstellen te nu vooruitgeschoven naar de top- doen voor mogelijke strafmaatre- gelen. door J Hans de Bruijn Premier Lubbers maakte vorige week vrijdag al bekend dat Neder land harde maatregelen tegen Zuid-Afrika noodzakelijk vindt. Minister Van den Broek, voorzitter van het EG-beraad, hoopte in Lu xemburg voldoende medestanders conferentie van de staatshoofden regeringsleiders van de EG, vol- jgende week donderdag en vrijdag te vinden voor een boycot van Den Haag. De ministers hebben groenten, fruit en wijn, maar bleek gj gisteren een groep topambtenaren te optimistisch te zijn geweest. "Het was voor enkele landen dui delijk te vroeg", aldus een diplo matieke bron. De Britse minister Howe en zijn Duitse collega Genscher verzetten zich tegen sancties. "Het gaat niet om sancties of geen sancties. Sanc ties werken niet", zei Howe. "Het gaat ons erom een einde te maken aan de apartheid en niet om het verwoesten economie". Howe noemde de in september vorig jaar getroffen strafmaatrege len al heel belangrijk. Toen beslis ten de twaalf tot zeer beperkte sancties, zoals het beperken van de olie-export, de wapenhandel, jade opdracht gegeven "de situatie I (Vervolg van pag.l) JOHANNESBURG - Door de I der aangescherpte persbeperken- cleaire samenwerking Groot-Brittannië is de grootste handelspartner van Zuid-Afrika in de EG en neemt alleen al de helft van de 950 miljoen gulden grote EG-invoer van Zuidafrikaanse groenten, fruit en wijn voor zijn re kening. De Britten voerden in 1985 voor 453 miljoen gulden aan deze pro- dukten in, de Bondsrepubliek voor 212 miijoen gulden. Beide landen samen omvatten dus tweederde van de Europese exportmarkt voor Zuid-Afrika. De Nederlandse in- enkele landen dui- voer aan groenten, wijn en vooral fruit (Outspan-sinaasappelen) be droeg vorig jaar 52,2 miljoen gul den. Howe verklaarde dat "een aantal andere landen" de Britse bezwaren tegen sancties deelden, maar vol gens diplomatieke bronnen zou dat slechts de Bondsrepubliek zijn geweest, hoewel ook België enige de Zuidafrikaanse aarzelingen liet horen. De minis ters hebben de topambtenaren niet geinstrueerd over de richting waar in de voorstellen moeten gaan. De topambtenaren zullen vol gens Van den Broek ook voorstel len doen voor nieuwe "positieve sancties". Dat zijn onder meer fi- HUNTERSTON (AP) - Als gevolg van een brand op het complex is de kernreactor van Hunterston in Schotland automatisch uitgescha keld. Volgens de autoriteiten be stond er geen gevaar voor het pu bliek. Een woordvoerder van de Zuid schotse Energieraad zei dat het personeel van de centrale werd geëvacueerd, terwijl de brandweer de brand bestreed in de twee turbi nehal van een van de twee reactors op het complex. Er zouden zich geen 'nucleaire implicaties' heb ben voorgedaan en niemand raakte gewond. De brand werd veroorzaakt door een lek in een olieleiding van een van de generators. De bedrijfs brandweer kon het vuur in tien mi nuten blussen, aldus de zegsman. NEW DELHI - In de Indiase deelstaat Punjab trad de politie op tegen demonstranten, hindoes en sikhs, die eisen dat het leger wordt ingezet om een einde te maken aan de aanhoudende moordpartijen van extremistische sikhs. (foto AP) WARSCHAU (Rtr./UPI) - De Pool- Biyaks schuilplaats zou zyn gevon- se staatstelevisie heeft gisteravond den. Dergelijke spullen worden beelden getoond van het verhoor volgens de staatstelevisie I de maatregelen is het wel erg moei- llijk geworden een goed beeld te I krijgen van wat er nu precies in de I zwarte woonwijken gebeurt. Zo- I wel aan de binnen- als buitenland- door -Ruud de Wit wetenschappelijke program ma's. Howe zei gisteren dat die "sancties" al een „opeenhopend ef fect" op Zuid-Afrika hebben ge had. Markt i culturele nanciële steun aan vreedzame anti- se pers is het nu verboden om zwarte woonwijken te betreden, terwijl ook de meeste telefoonver bindingen met deze wijken lang durig verbroken zijn geweest. Vol gens een woordvoerder van de Zuidafrikaanse posterijen was dat 'vanwege technische problemen geweest, gerelateerd aan de onlus ten'. Desondanks druppelden er zo nu en dan enige berichten door. Een inwoner vergeleek Soweto vanwege de massale aanwezigheid van leger en politie met een bele gerde vesting. Hij meldde ook inci denten van brandstichting en het gooien van stenen, terwijl er tevens politiehelikopters boven de wijk waren gesignaleerd. Het regeringsbureau van infor matie, dat als enige nog verslag kan doen over wat er in het land gebeurt, noemde de noodmaatre gelen effectief en verwees daarbij naar de relatieve rust gedurende de dag. Desondanks moest ook dit bu reau toegegeven, dat het geweld nog steeds doorgaat. apartheidsbewegingen, studie beurzen voor zwarte Zuidafrika nen, nauwere contacten met niet- blanke vakbonden, zakenlui en wetenschappers en meer hulp aan de frontlijnstaten. De EG-landen besloten in sep tember vorig jaar al tot deze maat- geen regelen, en de ambtenaren moeten Zuid- nu het effect ervan nagaan en met Afrika genomen. Hij zei dat alle eventuele aanvullingen komen, landen het er over eens waren dat Van den Broek zei dat de groep de ondergrondse leider van Solidariteit, Zbigniew Bujak. Het was voor het eerst sinds de arresta tie van Bujak, vorige maand, dat hij te zien was in het openbaar. De beelden gaven de indruk dat Bujak meewerkte met zijn onder vragers. Zo vertelde hij hoe hy aan de dollars kwam, die werden ge bruikt bij klassieke spionage-acti- viteiten". Volgens de televisie wa ren de beelden vorige week zater dag opgenomen. Bujak had nog steeds zijn baard en snor, die hij heeft laten groeien sinds hij in de cember 1981 onderdook. De leider van de ondergrondse verzetsbeweging in Polen werd nen wegens ondergrondse publi- katies. Bij de zuidelijke stad Kra- kov zijn ruim dertig aanhangers van Solidariteit aangehouden. Het toenemend aantal arrestaties wordt in verband gebracht met het komende congres van de Poolse communistische partij, dat op 29 juni begint. vonden in zijn schuilplaats in War- eind mei opgepakt. Zijn arrestatie schau. „Sommige betaalden interviews. dat niet, maar als het interview wordt afgenomen onder ongebrui kelijke omstandigheden of schreven vorm wordt gegeven, dan wordt beschouwd als een zware Gewoonlijk gebeurt slag voor het Poolse verzet. Hij was een van de laatste vooraanstaande vakbondsleiders, die uit handen van de politie had weten te blijven. De Poolse televisie maakte te- sancties alleen zin hebben als zij door alle twaalf EG-landen teza men worden getroffen. haar rapport tijdig voor de topcon ferentie van Den Haag moet indie- kan het worden beschouwd als een vens bekend dat een aantal illegale drukkerijen van Solidariteit in Warschau is opgerold. In juridi sche kring werd vernomen dat aan staande donderdag zes dissidenten voor de rechter moeten verschy- tekst waarvoor wordt betaald", zo verklaarde Biyak tegenover zijn ondervragers. De televisie toonde computer- e communicatie-apparatuur, die i LIBANON (RTR/UPI) - De voorzit ter van de Christelijke Falangisti- sche party in Libanon, Elie Kara- meh, heeft gisteren het veld moe ten ruimen voor de als hervormer te boek staande Géorge Saadeh, een vroegere minister van staat. De verkiezing van Saadeh tot nieuwe voorzitter wordt beschouwd als een overwinning voor de hervor mingsgezinde jonge haviken". Deze verzetten zich tegen de over- heersing binnen de partij van de V OOTSpTOIlg JaUSSCII aanhangers van de Libanese presi- i dent Gemayei. in de ruimtevaart Half miljoen mensen in VS achter tralies WASHINGTON (Rtr.) - Het aantal mensen dat in de Ver enigde Staten in de gevangenis zit is vorig jaar met 8,4 procent toegenomen tot ruim een half miljoen. Dit is bekendgemaakt door het Bureau voor Juridi sche Statistiek in Washington. De toename van het aantal gevangenen met 33.074 tot een totaal van 503.000 is de op twee na grootste styging in één jaar sinds 1926, toen begonnen werd met het bijhouden van de cijfers. Het is ook het elfde achtereenvolgende jaar dat er een nieuw record is gevestigd wat betreft het aantal gedeti neerden in Amerikaanse ge vangenissen. Sinds 1980 is het aantal mensen dat zit opgeslo ten in een federale- of staatsge vangenis met 53 procent toege nomen. Het aantal gedetineerden is op dit moment zo groot dat de officiële capaciteit met 21 pro cent is overschreden. Hierdoor waren de autoriteiten genood zaakt in 1985 18.600 gevange nen vervroegd vry te laten. Buitenland kort ETA Twee hotels aan de Spaanse kust, één in Alicante en één in Mar- bella, zijn zondagavond getroffen door bomexplosies. De aanslagen, die volgens de politie vermoedelijk het werk zijn van de Baskische af scheidingsbeweging ETA, veroor zaakten geen slachtoffers en richt ten weinig schade aan. In beide gevallen werden perso neelsleden van de hotels ongeveer een uur van tevoren voor de aan slagen gewaarschuwd. Het ging om kleine hoeveelheden explosie- Honecker JOHANNESBURG - In de blanke villawijken van Johannesburg staan leden van particuliere veiligheidsdiensten de wacht te houden, gewapend met machinegeweren. (foto ap> PARIJS (IPS) - De organisatoren van de tweede wereldconferentie over sancties tegen Zuid-Afrika verwachten een hardere lijn tegen het blanke minderheidsbewind in Pretoria. De conferentie, onder auspiciën van de Verenigde Naties, werd gisteren door secretaris-gene raal Javier Perez de Cuellar in Pa rijs geopend en duurt tot vry dag. De afkondiging van de noodtoe stand door Pretoria heeft een nieu we golf van veroordelingen losge maakt. De VN-Veiligheidsraad eis te vrijdag "onmiddellijke ophef fing van de noodtoestand". Veertig regeringen zijn vertegen woordigd in het Unesco-hoofd- kwartier in de Franse hoofdstad. Naast Nederland zijn de Scandina vische landen aanwezig. China, de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland sturen hun ministers van buiten landse zaken. Frankrijk dat bij de vorige bijeenkomst, vijf jaar gele den ook in Parijs, niet meedeed, is nu waarnemer. De grote afwezigen zijn Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten. Deze twee, de grootste buiten landse investeerders in Zuid-Afri ka, zijn gekant tegen economische sancties. De regering-Reagan staat onder druk van het Congres, dat komende week strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika wil afkondigen. Op de bijeenkomst in Parijs zijn uit 1977 en 1985 na. De eerste wil een verbod op wa penverkopen aan Pretoria. De tweede pleit voor een investerings stop, een verbod op de invoer van Krugerrands, een verbod op nu cleaire samenwerking, beperkin gen van sport - en culturele banden en een verbod op de verkoop van materiaal dat de Zuidafrikaanse politie of het leger zouden kunnen gebruiken. LONDEN (AP) - De Sowjet-Unie heeft op het gebied van ruimte vaart een 'bijna beangstigende' voorsprong van tien jaar genomen op de Verenigde Staten, aldus de vandaag verschenen editie van het standaardwerk Jane's Space Flight Directory. Hoofdredacteur Reginald Turnill schryft dat de Sowjet-Unie nu zo veel ervaring heeft in bemande ruimtevaart, dat zij voor de Ameri kanen vrijwel over de horizon zyn verdwenen. De Russische kosmo nauten hebben gezamenlijk meer dan 4.000 dagen in de ruimte door gebracht, terwijl hun Amerikaanse collega's niet verder komen dan 1.587. ADVERTENTIE PARIJS - Voorzitter Oliver Tam- bo van het ANC woont in Parijs de zitting bij van de VN-conferentie over apartheid. (foto anp» wel de Amerikaanse senator Ed ward Kennedy en de burgerrech tenleider dominee Jesse Jackson aaanwezig. De conferentie streeft de uitvoering van de VN-resoluties maar dan wèl van de ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 LUXEMBURG - De teleurstelling was minister Hans van den Broek De Oostduitse partyleider Ench van het gezicht te lezen. Hij had ge- Honecker is gisteren door de hoopt zijn EG-collega's te kunnen Volkskammer (parlement) herko- overhalen tot strafmaatregelen te- zen als voorzitter van de Staatsraad gen Zuid-Afrika. Gisteren bleek (staatshoofd) en voorzitter van de dat hij te optimistisch was geweest 5?!Lon^ e„ ??fei?slaraad va" de en bovendien met zijn plannen te DDR. Willi Stoph bluft eerste-mi- vroeg de publiciteit had gezocht, nister en Horst Sindermann voor- nu weekeinde werd door het mi- zrtter van het parlement Zoals ge- nisterie van buitenlandse zaken in bruikelyk in de Volkskammer Den Haag medegedeeld dat Neder- heerste er eenstemmigheid In de landj als EG-voorzitter, een boycot staatsraad, die 30 leden telt, zijn van Zuidafrikaanse groenten, wijn slechts geringe wijzigingen aange- en fruit zou voorstellen. Jaarlijks bracht- voeren de EG-landen voor zo'n miljard gulden aan deze produkten uit Zuid-Afrika in en een boycot zou een concrete maatregel tegen het apartheidsregime kunnen zijn. door Rainbow Warrior De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuel lar, zal bemiddelen in het conflict tussen Frankrijk en Nieuw-Zee- land over het tot zinken brengen HanS dö Bruijn van de Rainbow Warrior, het actie- schip van de milieu organisatie Vrijdag al het premier Lubbers Greenpeace. Dit heeft hij gisteren weten dat hardere maatregelen te- gezegd in Parijs na een ontmoeting gen de apartheid noodzakelijk zijn. Maar Lubbers en Van den Broek hebben zich kennelijk in de luren sancties te kunnen overgaan. Mi nister van buitenlandse zaken Geoffrey Howe herhaalde immers het overbekende Britse standpunt dat sancties geen zin hebben en dat Groot-Brittannië niet zal meedoen. Zijn Duitse collega Genscher wil alleen meedoen als iedereen mee doet en dus viel Van den Broek - die op de valreep van het Neder landse EG-voorzitterschap nog een succesje dacht te boeken - gisteren met een klap op zijn gezicht. De suggestie dat de EG-landen wel even tot sancties zouden be sluiten, was de Britten en Duitsers teveel. Maar het was ook wel naief te denken dat zij hun bezwaren daartegen ineens zouden hebben opgegeven. Veel verder dan een opdracht aan een groepje topamb tenaren om de situatie in Zuid- Afrika nog eens te evalueren en met nieuwe voorstellen te komen, kwamen de ministers dan ook niet. Huiswerk Maar wat kunnen die ambtena ren nog voorstellen, terwyl hun ei gen ministers het over de politieke I met de Franse premier Chirac. Daklozen VS Ongeveer 5.600.000 Amerikanen Thatcher bereid zou zijn maatrege- hebben elkaar op 25 mei de hand len tegen Zuid-Afrika in overwe gegeven om de -armen te helpen, ging te nemen, maar van de 50 miljoen dollar die Gisteren bleek in Luxemburg dag in Den Haag al bijeen. Zij heb- men ervan verwacht had, heeft het tegenovergestelde. De EG-lan- ben daar Kennelijk niets wezen- men maar 28 miljoen gekregen. den waren niet by machte om tot lijks gedaan. Of de ministers vin- laten leggen door berichten uit koers tegenover Zuid-Afrika niet Groot-Brittannië dat de regering- eens zijn? Zij moeten de situatie in Zuid-Afrika gaan evalueren, maar met diezelfde opdracht waren die zelfde ambtenaren afgelopen vrij den dat zij hun huiswerk nog maar eens over moeten doen, en dat is ook al geen goed teken. Van den Broek kan zijn teleur stelling vooral wijten aan het feit dat de mogelijkheid van EG-sanc ties door Lubbers en zijn eigen mi nisterie in het weekeinde met veel aplomb naar buiten zyn gebracht. Het Nederlandse voorstel was daardoor wel gedoemd te misluk ken. Van den Broek had kunnen weten dat de Britse en Duitse wei gerachtigheid dit toch al magere sanctiepakket in het EG-overleg onderuit zou halen. Het lijkt er veel op alsof Lubbers en Van den Broek met hun voorba rige mededelingen vooral de bin nenlandse roep om acties hebben willen beantwoordeif. Nu ook de WD in Nederland strafmaatrege len tegen Zuid-Afrika niet meer te genwerkt, was een gebaar op zijn plaats. Het is voor Van den Broek alleen jammer dat het meteen door Howe en Genscher zo vernietigend werd onthaald. Een verrassing kan dat echter nooit zyn geweest. West-Duitsland en Groot-Brittannië zorgen voor tweederde van de invoer in de EG van Zuidafrikaanse groenten, fruit en wyn. Als die fwee landen niet willen meedoen heeft de hele actie nauwelijks zin. De Britse bezwaren tegen sanc ties waren genoeglijk bekend. Groot-Bnttannïe heeft een over schot op de betalingsbalans met Zuid-Afrika van maar liefst 23 mil jard gulden, en Voelt er niets voor dat in de waagschaal te stellen. Britse arbeiders hoeven niet te bloeden voor de apartheidspoli tiek, heeft Margaret Thatcher al eens gezegd. Gemenebest De vraag is nu hbelang en in hoe verre Groot-Brittannië zijn verzet tegen sancties kan blijven volhou den. Howe klonk zeer vastberaden - 'geen economische sancties' - maar de regering-Thatcher voelt toch ook de hete adem van de lan den van het Britse Gemenebest in de nek. Op 2 augustus vergaderen de lan den van het Gemenebest in Lon den. De kwestie Zuid-Afrika zal dan het belangrijkste agendapunt vormen. Het Gemenebest is voor de Britten een belangrijker pres siegroep dan de eeuwig verdeelde Europese Gemeenschap. Als That cher c.s. al tot andere gedachten komen zal het daar zijn en niet eind juni in Den Haag. Op 1 juli neemt Groot-Brittannië bovendien voor een half jaar het EG-voorzitterschap van Nederland over. Het zal interessant zyn te zien of de Britse economische belangen in Zuid-Afrika dan bestand zijn te gen de druk van hun traditionele Gemenebest-partners en die van hun Europese gezellen. Minister-president Lubbers heeft al laten doorschemeren dat Nederland - eenmaal verlost van het EG-voorzitterschap - eenzijdi ge sancties niet uitsluit. Leiding geven aan 'Europa' heeft immers ook zijn beperkingen. Van den Broek heeft dat gisteren pynlyk ondervonden. Bank of America: geen leningen aan Zuid-Afrika NEW YORK (DPA) - De Bank of America, de op een na grootste bank in de Verenigde Staten, heeft besloten geen enkele nieuwe le ning meer te verstrekken aan be drijven in Zuid-Afrika totdat de apartheid is afgeschaft. Volgens een woordvoerder van de bank is het besluit al op 1 juni genomen. In financiële kringen in New York houdt men er rekening mee dat het voorbeeld van de Bank of America gevolgd zal worden door andere grote banken. Tot nu toe had deze bank, evenals veel andere Amerikaanse banken, alleen de kredietverlening aan de Zuidafri kaanse overheid stopgezet. Desgevraagd heeft Citibank, de grootste bank van de VS, meege deeld dat zij ook overweegt haar activiteiten in Zuid-Afrika te be perken. Anti-apartheidsgroepen hebben de laatste tijd veel kritiek gehad op de Citibank. Bij het besluit de kredietver- schaffing aan Zuid-Afrika te beper ken kan ook een rol spelen dat de banken bang zijn hun geld niet te rug te krijgen nu de economische toestand in Zuid-Afrika onzeker der wordt en de regering nog steeds de terugbetaling van de bui tenlandse schulden heeft opge schort.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7