Bruggenbouw als sluitstuk van een turbulente periode CDA moedeloos en 'zurig gekanker' verweten Verdachte vai mishandeling aangehouden Nieuwe verbindingen over opengegraven Trekvliet Automobiliste mishandeld Buurthuis de Klinker na zestien jaar dicht PAGINA 4 LEIDEN Lammenschanspark worden daardoor beter bereikbaar. Naast de.spoQrbruQ. over de TrekvUet wordt een fiets- en voetgangersbrug aangelegd die een aantrekkelijk^ verbinding tot stand, brengt tussen Tuinstadwijk en~Vreewijk. Het station Lammenschans en descholevrin-l\ (foto Wim DijkmjHet ling zo kort mogelijk na de bouw vakvakantie met de bouw van de brug te beginnen. len waarschijnlijk niet in staat zijn om op eigen kracht over de brug te komen. De verderop gelegen Wou- terenbrug is al evenmin voor rol stoelgebruikers te overwinnen. Werklozen In totaal worden de kosten van de nieuwe brugverbinding geschat op zo'n 475.000 gulden. Eén ton komt voor rekening van het rijk in het kader van de zogenaamde te- rugploegregeling. Dat wil zeggen dat de werkgever minimaal zeven tig procent langdurig werklozen inschakelt die tenminste 130 dagen op het project werken en dan on der meer betaald mogen worden uit de uitgespaarde uitkeringsgel- den. De gemeenteraad moet nog met het resterende bedrag dat no dig is instemmen. Het is de bedoe- oude situatie is wel dat over de \lwar nieuwde Trekvliet een aantal brr6^ gen zullen liggen, die het kan^es vroeger nimmer heeft gekend. van. De Trekvliet tussen de Haagweg en de Jan van Goyenkade heeft straks, als alle werkzaamheden zijn voltooid, een turbulente periode achter de rug. Aan het begin van de jaren zeventig was het nog de be doeling op de plaats van de Trek vliet een vierbaansweg aan te leg gen langs de universiteiteitsgebou- wen aan de Witte Singel. De rivie rarm was al gedempt toen de ge meenteraad van gedachten veran derde en de vierbaanswqg weer van de stadskaart schrapte. De Trekvliet werd vervolgens opnieuw gegraven en nadert thans langzaam maar zeker zijn voltooi ing. Een belangrijk verschil met de _spr; kw( het LEIDEN - De politie heeft gist! middag een 18-jarige Zoeterwd denaar aangehouden op verde king van verscheidene gevall) van mishandeling. Hij zou één vj de drie mannen zijn die in de nac van 24 op 25 mei een 16-jarige fij ser uit Leiden op de Langebi hebben gemolesteerd. Omdat slachtoffer zich, nadat hij door pj santen was ontzet, onmiddellijk de voeten maakte en geen aangi heeft gedaan, verzoekt de poli! hem contact met haar op te nemi (telefoon 258888). LEIDEN - Waar ooit de Trekvliet werd gedempt voor de aanleg van een vier baansweg, worden nu brug gen gebouwd, over de open gegraven rivierarm, om fiet sers en voetgangers in staat te stellen zich sneller door de stad te verplaatsen. Ter hoogte van het bejaardenhuis Groenhoven is een voetgangers bruggetje gebouwd waardoor een aantrekkelijke en veel kortere ver binding dan voorheen is ontstaan tussen het bejaardenhuis aan de Witte Rozenstraat en Leiden Zuid- West. Het voetgangersbruggetje stelt bewoners van de Rijn- en Schiekade bovendien in staat ge bruik te maken van het parkje Oud-Hortuszicht, gelegen tussen de Trekvliet en de Witte Singel, dat momenteel opnieuw wordt inge richt. Het is een van de weinige speelgelegenheden in de buurt. Groenhovenbrug Over de Trekvliet, ter hoogte van de Groenhovenstraat, is momen teel de Groenhovenbrug in aan bouw. Deze brug, bedoeld voor au toverkeer, is de scheidslijn tussen het noordelijk en het zuidelijk deel van de Trekvliet die een. heel ver schillend karakter-hebben-gekre gen. Het zuidelijk gedeelte van de Trekvliet, tussen de Wouterenbrug en de Groenhovenbrug, heeft een singelachtig verloop met glooiende taluds en bomen langs het water. Het gedeelte tussen de Groenho venbrug en de Haagweg heeft het aanzien van een stadsgracht met kademuren. Het verschil in karakter van het noordelijk en het zuidelijk deel van de Trekvliet wordt in de construc tie van de Groenhovenbrug tot uit drukking gebracht zodat een vloeiende overgang ontstaat. Met de bouw van de brug, die over en kele maanden zal zijn voltooid, is een bedrag gemoeid van rond de twee miljoen gulden. Over het noordelijke deel van de Trekvliet, bij het universiteitscom plex, zijn nog twee (bij bewoners omstreden) voetgangersbruggetjes gepland. Omwonenden vrezen dat de handige voetgangersverbindin gen tussen de Rijn- en Schiekade en de universiteitsgebouwen zal leiden tot parkeeroverlast in hun straat. Er is nu al een tekort aan parkeerplaatsen, volgens de bewo ners, door de aanwezigheid van de studentenflat aan de Rijn- en Schiekade^ De voetgangersbruggetjes zullen zeker niet voor 1988 worden ge bouwd. Een fiets- en voetgangers brug over de Trekvliet ter hoogte van de Andries Schotkade, naast de spoorbrug, heeft van de ge meente voorrang gekregen boven de omstreden bruggetjes bij het universiteitscomplex. Fietsbrug Dankzij de fiets- en voetgangers brug bij de Andries Schotkade komt er nu een aantrekkelijke ver binding tot stand tussen Tuinstad- wijk en Vreewijk. Het station Lam menschans en de scholen in het Lammenschanspark worden daar door beter bereikbaar. In de praktijk is al gebleken dat aan deze brugverbinding behoefte is. Scholieren fietsen momenteel nogal eens langs de spoorbaan over de Trekvliet, wat uiteraard niet de meest veilige route is. De noodzaak van een fiets- en voet gangersbrug naast de spoorbrug werd in 1982 al erkend in het be stemmingsplan voor Vreewijk maar komt nu dus, door het op de lange baan schuiven van de twee bruggen bij het universiteitscom plex, versneld in uitvoering. Omdat ér veel woon- en plezier- vaartboten langs de Schelpenkade liggen is gekozen voor een niet be weegbare maar wel vrij hoge brug met een doorvaarthoogte van 2.60 meter. Hoger is niet nodig, omdat de spoorbrug zelfs nog iets lager en ook niet beweegbaar is. Volgens de gemeente kunnen woonboten die verplaatst worden vrij gemakkelijk onder de nieuwe brug doorvaren, omdat varende woonboten meestal van de nodige ballast zijn voorzien en daardoor boven de waterlijn minder hoog zijn. Voor de bouw van de nieuwe brug moet één woonboot wijken. Over de verplaatsing daarvan is, volgens de gemeente, overeen stemming bereikt met de eigenaar. Door de hoogte wordt de brug bij de Andries Schotkade vrij steil. Voor fietsers betekent dat even ste vig doortrappen om over de brug te komen. Rolstoelgebruikers zul- Duivensport Wedvluchten uit Orleans. De Rijnklievers: 1 J. v.d. Wall 2 A. de Vries; 3, 6 comb. Koster Akerboom; 4 P. v.d. Wal; 5, 7 A\ Houders; 8, 9 B. van Mil; 10 Hi Westerneng. De Vriendenclub: 1, 4, Sierajr.; 2 comb. Kooy/Werkho\ ven; 3 gebr. V.d. Voorn; 5, 6 F, Compier; 7 W. Vijlbrief; 9 J. Beekman; 10 J. Turk. Het Oosten: 1, 7, 10 R. v.d Nieuwendijk; 2,9 G. Hendrikse 3, 4, 6 P. Juffermans5 H. vai Klaveren8 comb. S en G. De Snelvlieger: 1, 3 comb Blom/Schlagwein; 2 H. v.d Wal; 4 B. Vlekke; 5,9,10. J. Groe nendijk; 6 L. v.d. Tuin; 7, 8 N. Nievaart. De Blauwkras: 1, 2, 6, 10 comb. Nieuwendijk; 3, 5, 1 comb. V.d. Tang/De Wetering; 4 comb. V.d. Blom; 8 comb. De Mooy; 9 R. Verhoogt. De Zwaluw: 1, 4, 9 W. van Ommen; 2 P. van Wissen; 3, 5, 6 J. Hoogervorst; 7, 10 J. Ver\ hoork; 8 J. v.d. Kooy. De Reisduif: 1,2,4,5,6 N. Groot en zn3 W. Tolboom; 7, H F. Penseel; 8 G. van Stein; 9 Jongbloed. LPC: 1.2,4.5 P. de Haas; 3, L. Halewijn; 6, 8 J. Stafféleu; 9| 10 F. Gijsman. P.V. Leiderdorp: 1, 7 D. Seggelen; 2, 8 J. van laar ei 3 J. Knijnenburg; 4 G. van Vel sen; 5 comb. B en G; 6,10 com! Reijka; 9 H. van Laar. BE Hengelsport De LHC '80 hield de tweede Icwi wedstrijd in de Ringvaart. na\ Stand na twee wedstrijden bij sob de korpsen 1 DVS 34 punten-56 vli\ stuks 2 Hengelsport 43-57, 3 De On Vliet 46-57, 4 DSB 2 49-60. 5 dir DSB 1 49-48. 6 Zuid-West 2 51f 52, 7 VIT 60-39, 8 Ruisvoom 63la,r 39,9 SUST 65-39,10 Zuid-West 1 va1 68-32, 11 Leiden 75-30. I vli Individuele stand: 1 H. Boe- mmm lee (Hengelsport) 2 punten-23 stuks, 2 F. Zandbergen (DVS) 3- 11,3 J. Mark (DSB 2) 4-24, 4 N. Verhoef (Hengelsport) 4-11,5 P. v.d. Heijden (DSB 1) 4-9, 6 F. van Eijgen (DSB 2) 5-17, 7 C. v.d. Voorst (Vliet) 5-12, 8 W.: Moenen (Zuid-West 2) 6-18, 9 J. v.d. Ijeijden (DSB 1) 6-16.10 W. de Roode (Ruisvoom) 6-14. Tafeltennis De gemeentelijke directie Sport en Recreatie heeft in sa menwerking met de Leidse ta-; féltennisvereniging Scylla de eerste Leidse tafeltenniskam pioenschappen voor buurt- en clubhuizen gehouden. Bij de he ren tot 16 jaar werd Rachid Machou van Stats eerste enMit- chel Feller van Stevenshonk tweede. Bij de mannelijke zes- tienplussers pakte Akhilanad (Op Eigen Wieken) de eerste plaats en Zoebier Macho (Stats) de tweede. Bij de dames won Diana van Putten (Stevens- honk), gevolgd door Marion Biebrouch (Stevenshonk). Bingo In het clubhuis van speeltuin vereniging Zuiderkwartier aan de Anjelier straat wordt vanavond bingo gespeeld. Aan vang acht uur. Ter hoogte van het bejaardenhuis Groenhoven is over de Trekvliet een voetgangersbrug gebouwd die een korte De in aanbouw zijnde Groenhovenbrug die de Rijn- en Schiekade straks verbindt met de Groenhovenstraat. verbinding vormt tussen Vreewijk en Zuid-West. (foto wim Dijkman) (foto wim Dijkman) Collegepartijen zien meer in oppositierol voor D66 LEIDEN - Tijdens de college-on derhandelingen is het CDA snel buiten spel gezet. Na gisteren lij ken de christen-democraten ook in de oppositie naar het tweede plan te zijn geschoven. Tenminste, als de fractie-voorzitters van de colle ge-partijen PvdA en Links Leiden geloofd mogen worden. Die heb ben, wat de oppositie betreft, voor lopig hun hoop gevestigd op D66. Die conclusie kon gisteren wor den getrokken na een vinnig, maar merkwaardig debat in de Leidse gemeenteraad. Tijdens dat debat - dat was aangevraagd door D66 - werd gesproken over het nieuwe college-programma. Gaandeweg werd echter meer en meer aan dacht geschonken aan de rol van het CDA in de oppositie. Daarbij kreeg het CDA, en vooral fractie-voorzitter Joop Walen kamp, stevige kritiek te horen. Links Leiden-wethouder De la Mar en zijn fractiegenoot Van Lint ver weten Walenkamp moedeloosheid, terwijl Van der Molen (PvdA) meende dat de CDA-voorman slechts 'zurig gekanker' voort bracht. Zij stelde voorts dat er in de raad een nieuwe oppositieleider was opgestaan en die heet volgens haar géén Walenkamp. De CDA-fractievoorzitter zelf meende dat de college-partijen huichelden en slappe en flauwe ar gumenten naar voren brachten. Zijn partijgenoot Bleijie stelde dat een partij die 12 jaar in de oppositie zit, vanzelf wel zuur wordt. Vreemdsoortig Het debat kreeg zijn merkwaar dige wending nadat Walenkamp in een langdurig betoog had ver klaard dat het geen zin had om op het college-programma in te gaan. Hij omschreef het als een 'vreemd soortig contract tussen vreemd soortige collegepartners' waar de oppositie toch niets meer in mocht veranderen. Het college-programma had, al dus Walenkamp, voornamelijk zijn nut gehad om college-partijen uit te selecteren. Nu dat was gebeurd, heeft het niet zoveel waarde meer. Volgens Walenkamp verdwijnt het toch op de 'hoedenplank' en trek ken de college-partijen zich er nau welijks iets van aan. Walenkamp vond het program ma op veel punten te gedetailleerd. Daardoor werd de oppositie te wei nig ruimte geboden. Verder merk te hij op dat alle vrijblijvende pun ten in het program van de WD af komstig waren. Alle 'stellige' pun ten waren ingebracht door Links Leiden, aldus Walenkamp. "Het is daardoor het college-pro gramma van De la Mar. Het is aar dig om te zien dat Links Leiden één zetel verliest en er dankzij het college-programma acht zetels van de WD bijkrijgt". Omdat het programma is onder tekend door de drie college-partij en, had Walenkamp niet de illusie dat zijn partij er nog iets in mocht veranderen. Hij vond het daarom huichelachtig dat de college-part ners door het debat toe te zeggen, de schijn wekten dat dat wel het geval was. De la Mar zei echter dat als het CDA met goed beargumen teerde voorstellen zou komen, daarover is te praten. Van der Mo len zwakte die opmerking later overigens weer wat af. Overzicht Het D66 raadslid Pex Langen- berg zei evenmin de illusie te heb ben dat zijn partij nog wat aan het college-programma kon verande ren. Wel vond hij dat de college partijen enige uitleg moesten ge ven en verantwoording moesten afleggen over de onderhandelin gen die zij met elkaar hebben ge voerd. Daarnaast plaatste hij enke le kanttekeningen bij de uitwer king van het college-programma. Zo vroeg hij zich af of het nood zakelijk is dat Leiden na 1988 een artikel-12-gemeente blijft. Hij vroeg en kreeg van wethouder Bor- dewijk de toezegging dat alle voor- en nadelen van het aanvragen van een extra rijksbijdrage op een rijtje worden gezet. De artikel-12-status blijft volgens Bordewijk voorlopig wél noodzakelijk. Langenberg wilde ook dat de ge meenteraad meer controle kan uit oefenen op de uitvoering van het college-programma. Hij diende daarom een motie in waarin hij vroeg elk jaar een overzicht te ge ven van alle punten uit het college programma die zijn verwezenlijkt. Dat zou volgens hem het best kun nen in de informatieve nota bij de begroting. Die motie werd na enig geharre war aangenomen - Langenberg wilde haar in zijn onervarenheid intrekken nadat het college haar had overgenomen. Alleen het CDA stemde tegen. Deze partij vindt, zo als gezegd, dat het college-pro gramma slechts een zaak is voor de college-partijen. "Het programma zal ons verder een worst zijn", al dus Walenkamp. "Wij zullen het collegebeleid beoordelen naar aan leiding van raadsvoorstellen, be grotingen en de rekeningen". Lof De college-partijen staken ver volgens de loftrompet over de 'po sitieve bijdrage' van D66. Die frac tie was tenminste 'inhoudelijk' op het college-programma ingegaan terwijl het CDA maar wat zat te mopperen. Overigens werd Walen- kamps humeur er niet beter op na dat Van der Molen en Van Lint hadden opgemerkt dat de nieuwe oppositieleider niet in de kringen van het CDA moest worden ge zocht, maar bij D66. Ze lieten ove rigens in het middemof D66-voor- man Hoekema of Langenberg die nieuwe oppositieleider was. Cor Vergeer (SP) merkte zuur op dat D66 niet aan de college-onder handelingen mocht meedoen, en nu 'de hemel in wordt geprezen met de welbekende vinger op de welbekende plaats'. Ook Langen berg zelf was niet onverdeeld ge lukkig met de lof die hij van Van der Molen en Van Lint kreeg toege zwaaid. "Ik krijg daar tranen in de ogen van. Ik neem kennis van alle omarmingen, maar ik betreur dat dat niet eerder gevolgen heeft ge had". Hij stelde voorts dat PvdA en Links Leiden niet kunnen waar maken dat D66 niet voldoende pro gressief was om aan het college te kunnen deelnemen. Van der Mol- nen antwoordde daarop dat PvdA waarschijnlijk ook geen onoverko melijke bezwaren tegen D66 had gehad wanneer de politieke situa tie anders zou zijn geweest. Met an dere woorden: de democraten had den iets meer zetels moeten heb ben. Langeberg merkte nog op dat in de Leidse raad nooit sprake is ge weest van een oppositieleider. "Er is slechts een leider van de grootste oppositiepartij". LEIDEN - Een 23-jarige automobi liste uit Leiden is gistermiddag op de Voorschoterweg mishandeld door een 42-jarige man uit Drum- melen nadat zij per ongeluk met haar auto over zijn voet was gere den. De vrouw kreeg twee vuistsla gen in het gezicht, waardoor zij een dikke lip en een pijnlijke neus op liep. De man behoorde tot de ploeg werknemers die op de Voorscho terweg met asfalteringswerkzaam- heden bezig is. Zijn taak was het het verkeer over het fietspad te lei den. Toen de automobiliste de man vroeg wie er nu verantwoordelijk was als er iets zou gebeuren, ont stond er een woordenwisseling. Waarna de vrouw haar auto achter uit en over de voet van de man reed. De man verklaarde tegenover de politie dat zijn tamelijk agres sieve reactie veroorzaakt was door 'het warme weer. LEIDEN - Nu de voormalige Anto- niusschool aan de Boshuizerkade is omgevormd tot buurt- en club huis 'Vogelvlucht', waarin de drie gefuseerde buurthuizen in Zuid- West de Klinker, Vijfhovenhuis en Tamboerijn worden gehuisvest, viert buurthuis De Klinker deze week een groot eindfeest. Dat is afgelopen weekeinde al begonnen met een reisje van de cursisten naar Frankrijk. Gisteren waren de deelnemers aan de volks dansgroep, de gymnastiekgroep en de schilder- en tekenclub voor 55- plussers aan de beurt, die in het buurthuis zélf een feestje hadden. Vandaag is er feest voor de cursis ten Engels, open school en han denarbeid. Morgen worden de deelnemers aan de naailessen en de gymnastiekgroep feestelijk ont haald en donderdag gaan de yoga- groepen een dagje uit. Vrijdag worden de zestien jaren club- en buurthuiswerk in de Klin ker afgesloten met een groots feest in een Voorschotens restaurant. Zaterdag is er in het gebouw van De Klinker een receptie (van vijf tot zeven uur) voor genodigden en belangstellenden om afscheid te namén van het bestuur en de staf van de Klinker. Staflid Lia Veelen- turf gaat het club- en buurthuis werk na circa twintig jaar verlaten, terwijl haar collega Dick Kolden- hof in het nieuwe buurthuis Vogel vlucht gaat werken. Van de drie oude clubgebouwen krijgen twee een andere bestem ming: de gemeente is in onderhan deling met speeltuinvereniging de Vijfhoven om het gelijknamige buurthuis over te nemen en wijk- vereniging Actief heeft het gebouw van de Klinker aangeboden gekre gen. Het gebouw van de Tamboe rijn is dermate slecht, dat het tegen de grond zal gaan. Op die plaats zullen woningen worden gebouwd. De deelnemers aan de volksdansgroep, de gymnastiekgroep en de schilder- en tekenclub voor 55-plussers van buurthuis de Klinker hadden gisteren afscheidsfeest, omdat de Klinker na zestien jaar als zelfstandig club- en buurthuis verdwijnt. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4