'Na een paar jaar ben je vergeten' 'Mama, ze noemen me een krompoot' Gijs van Aardenne verlaat politiek na acht bewogen jaren Contactgroep wil ouders klompvoetkinders helpen Delegatie IKV naar Sowj et-Unie 1986 DINSDAG 17 JUNI 1986 PAGINA li Reportage Hoewel informateur De Koning of beoogd premier Lubbers nog lang niet toe is aan het zoeken naar nieu we ministers, is het zo goed als zeker dat er op Econo mische Zaken straks iemand anders zal komen dan Gijs van Aardenne. Redelijk hersteld van de blessures die hij opliep tijdens de RSV-enquête, ziet hij zelf ook wel in dat er andere kandidaten zijn voor de post die hij - met een korte tussenpoos - bijna acht jaar heeft be kleed. Bovendien is het een slopend vak, zo verzucht hij. Zelfs als hij zou worden gevraagd, staat het nog niet bü voorbaat vast dat hij opnieuw zal aanhaken („Wat er met Rietkerk is gebeurd, geeft je ook te denken"). Na een veelbewogen politieke carrière kijkt Van Aardenne terug op 'zijn' industriebeleid, op de parlementaire en quête RSV, en op het beleid rondom kernenergie. DEN HAAG - Voordat Gijs van Aardenne toetrad tot het kabi- net-Lubbers stond het voor hem al lang vast dat er moest worden afgerekend met de defensieve in dustriepolitiek die gericht was op het behoud van werk. Dat gold in elk geval voor het Rijn- Schelde Verolme concern. „Toen ik hier weer kwam, op het minis terie, stond het voor mij al vast dat het zo niet door kon gaan en dat het concern moest worden geliquideerd. Dat had ik als ka merlid zelf bedacht. Een van de eerste dingen was dan ook het besluit dat RSV de aanvraag voor nieuwe steun geweigerd werd". door Marien van den Bos „Nou, dat heeft ook nog wat geld gekost, maar als we de zaak snel failliet hadden laten gaan, hadden ook de dochteronderne mingen niet kunnen starten". Twee weken geleden stuurde de demissionaire bewindsman een brief aan de Kamer, waaruit bleek dat vrijwel alle, inmiddels zelfstandige RSV-dochters het goed maken en werk bieden aan in totaal meer dan 10.000 men sen. „Er is dus eigenlijk veel werkgelegenheid gered, «hoewel dat vaak anders wordt voorge steld. Die eenzijdige beeldvor ming betreur ik natuurlijk wel. Maar het zal op den duur ook wel weer eens uitkomen". Toen hy weer minister werd kreeg Van Aardenne onder meer te maken met de RSV-proble- men. Wat hij straks na bijna vier jaar achterlaat, is het fikse pro bleem rondom de voormalige RSV-marinewerven Wilton-Fij- enoord, De Schelde (KMS) en de RDM. Wilton-Fijenoord weigert zich neer te leggen bij de voor aanstaande positie die beide an dere werven innemen bij het ver werven van marine-orders in het buitenland. Door de betrokken heid van de overheid bij KMS en RDM is de speelruimte voor Wil ton bijzonder klein. Intussen blijven mede door het ontbreken van duidelijkheid en door het on derlinge geruzie buitenlandse or ders voor alle drie en vooral voor WF achterwege. Hoe moet dat nu verder? De minister kan verlegen la chen en doet dat ook nu. Maar: „Ik ben daar toch vrij somber over". Hij legt nogmaals uit hoe het indertijd bij de ontvlechting van RSV is gegaan: Defensie had al flink wat geld gestoken in RDM en De Schelde, en minister De Ruiter was niet van plan dat opnieuw te doen; dat is ook met de drie werven afgesproken. Ook over de scheepsreparatie zijn toen volgens Van Aardenne goe de afspraken gemaakt, zoals met betrekking tot de sluiting van de reparatie bij RDM. „Tsja, het zit op het ogenblik volstrekt vast, omdat alle pogin gen om er op een redelijke ma nier uit te komen mislukt zijn. Het ziet er naar uit dat men niet zal rusten totdat alle drie ten on der zijn gegaan. Ik betreur dat zeer, maar als ik het negatieve advies van de Nationale Investe ringsbank lees...dan krijg je haast een situatie waarin je moet zeggen: tja, laat dan maar". Terug naar het grootste pro bleem dat Van Aardenne in de laatste vier jaar te verwerken kreeg: de RSV-enquête. Het eni ge moment waarop het lot van een belangrijke minister in het eerste kabinet-Lubbers, tevens vice-premier en WD-aanvoer- der in het kabinet, aan een zijden draadje hing. Hoe komt Van Aar denne aan zo'n dikke huid dat hij volhield en weigerde op te stap pen? Anders dan wanneer het gaat over zijn beleid, komen de ant woorden nu moeizamer. Gijs van Aardenne praat niet graag over zichzelf en glipt, als het even kan, snel terug naar zijn vakge bied, economische zaken, waar goed in thuis is. Maar uiteinde lijk wil hij zijn persoonlijke mo tieven om terug te vechten wel kwijt. „In wezen waren alle feiten al bekend na mijn verhoor door de enquêtecommissie en toen was de sfeer zeker nog niet zo van: hij is de enige verantwoordelijke en zo. Dat scheeftrekken in de beeldvorming is later gebeurd. Ook de enquêtecommissie heeft gezegd dat het er niet om ging een schuldige aan te wijzen. Maar omdat het gaandeweg werd scheefgetrokken, kreeg ik voor mezelf ook heel uitdrukkelijk de behoefte om dat aan te vechten. En te zeggen: daar loop ik niet voor weg, want daarmee zou ik juist toegeven dat ik degene was die, nou ja, dat ik degene was die het allemaal fout gedaan had. Wat niet zo is." „Dus ik vond dat ik voor een goede zaak stond. Goed, die ene fout heb ik dan gemaakt" (Hij doelt hier op het achterhouden van informatie aan de Kamer over de afdekking van verliezen bij RSV, wat door de enquête commissie als 'misleiding' werd bestempeld). „Niet een fout die het beleid had kunnen beïnvloe den, dat heb ik aangetoond. Maar gewoon 'een' fout. Het had net zo goed over iets anders kunnen gaan en dan had men ook kun nen zeggen: je hebt iets gedaan wat niet klopt". „Als de Kamer in meerderheid zou hebben gezegd: het kan niet meer, nou ja, goed. Maar dat heeft de Kamer niet gedaan. Maar ik moest bestrijden dat ik de Kamer inderdaad bewust in een andere richting heb gestuurd dan ze anders gegaan zou zijn. Dat was een ernstig verwijt ge weest en ik denk dat ik dat af doende heb bestreden". Van Aardenne erkent dat hy tijdens het eerste debat over het RSV-rapport helemaal in zijn eentje stond. Ook premier Lub bers stak hem niet de helpende toe. „Maar ik vind dat je wel meer dingen in je eentje moet doen. 't Is natuurlijk altijd mee- i de wereld. Je moet nooit teveel Van Aardenne: "Ik heb nooit veel illusie gehad over de goedheid i vertrouwen op de hulp en steun van een ander". (foto gp genomen, maar je moet nooit te veel vertrouwen op hulp en steun". Vragend kijkt Van Aar denne zijn voorlichter aan: of de ze maar even wil bevestigen dat hij in die tijd nooit boos door het ministerie liep, of zo. „Ik heb nooit zo veel illusie gehad over de goedheid in deze wereld. Ik ben er gelijkmatig in gebleven". „Het gekke is dat ik daarna in de Kamer hierover ook geen gro te problemen meer heb gehad. Ja, natuurlijk wil iemand van de oppositie wel eens een steek ge ven, maar geen problemen van: met die man willen we niet meer praten. Een dag na het eerste RSV-debat zat ik alweer met de Kamercommissie te praten over het openbaar maken van steun aan bedrijven. Dat was natuur lijk toeval, want dat overleg stond al vier weken vast. Maar daar hebben we toen een heel re delijk gesprek over gevoerd". „Al met al geloof ik niet dat ik er ongelukkiger op ben gewor den, al zijn er wat dingen die minder plezierig overkomen. Dat vind ik nog het meest grievend: als er mensen zijn die nu zeggen dat het allemaal grote fraude was. Dat is eigenlijk het enige wat grieft. Maar dan heb ik ook het idee dat je dat maar langs je af moet laten lopen". „Het enige wat er gebeurd is, is dat er geld is uitgegeven dat waarschijnlijk bij een eerder in grijpen in mindere mate was uit gegeven. Maar dat wel het gevolg was van een bewust beleid van regering èn Kamer om nog een tijd door te gaan met die scheepsbouw, waardoor mensen langer hun werk konden behou den dan anders het geval was ge weest en waardoor toch ook voor een deel van de RSV-bedrijven een positieve afloop is bereikt. Als je elk steungeval gaat bekij ken, zul je meer van die dingen tegenkomen". Na de RSV-affaire was het vooral de energie, zowel wat de gaspryzen betreft als de bouw van nieuwe kerncentrales, waar mee Van Aardenne grote aan dacht trok. Vlak vóór de verkie zingen haalde het ongeluk met de kerncentrale in Tsjernobil i streep door de re- Op aandrang van met name Van Aardenne was de parlemen taire besluitvorming rond de ves tiging van twee of meer nieuwe kerncentrales in Nederland al in een vergevorderd stadium geko men. Maar de verontrustende be richten over de ramp in Tsjerno- bil brachten hem en zijn collega Winsemius (milieubeheer) tot het voorstel de parlementaire be handeling alsnog op te schorten. Als inwoner van Dordrecht zegt de demissionaire minister geen problemen te hebben met de vestiging van een kerncentra le bij Moerdijk, niet zo ver van zijn woning. Hij blijft kernener gie als een mogelijke vorm van energie-opwekking zien. Zij het dat 'Tsjernobil' volgens hem nog eens duidelijk heeft gemaakt dat je kernenergie in internationaal verband moet zien. „Het gekke is: we hebben in die discussie over kerncentrales steeds gesproken over die zeer kleine kans dat er iets mis zou gaan. En als er dan iets gebeurt, zou je mensen moeten evacue ren. Maar dat is een heel werk. Als je een kerncentrale midden in een grote stad zet, kun je ei genlijk wel zeggen dat dat onmo gelijk is. Dat moet je ook niet doen. Dus vandaar dat die bevol kingsomvang bij mogelijke ves tigingsplaatsen wel degelijk een grote rol heeft gespeeld". De minister maakt een verge lijking met de chemische indus trie, waarbij hij aantekent dat de gevolgen van een ongeluk in die sector wel beperkter zullen zijn. Zo'n ramp als in Bhopal kan, naar zijn vaste overtuiging, in Nederland in elk geval niet ge beuren. „Probleem met kern energie is natuurlijk dat het van zo ver kan komen, met de zoge naamde radioactieve wolk. De gevaren van de chemische indus trie kun je zelf, in eigen land, op lossen, maar die van kernenergie kan je alleen oplossen als je dat internationaal doet". Wat gaat hij doen, terug in Dor drecht? Teruggaan naar de Tweede Kamer zag hij sowieso niet zitten. Dat heeft hij - als een van de weinige ministers van het kabinet-Van Agt I - al eerder ge daan. „En goed gedaan, zoals me gezegd werd. Ik deed het ook met overtuiging. Maar dat moet je niet een tweede keer doen. De meeste ministers die teruggaan naar het parlement, lopen daar met een lang gezicht. Den Uyl is een uitzondering". Hij heeft in een eerder stadium wel gedacht aan het burgemees terschap van Dordrecht. „Maar ja, dat kwam eerder vrij en was toen weg. Maar als het bedrijfsle ven iemand van mijn leeftijd (56) kan gebruiken, kan ik me daar misschien nog nuttig maken in adviserende functies". Bovendien is er privé veel orde op zaken te stellen na acht jaar ministerschap. „Als ik het minis terschap zou beëindigen, laat ik me zo uitdrukken, zou ik heel veel gaan opruimen". Opruimen en ordenen, het aanhalen van bij na verloren banden met vrien den en kennissen, wandelen of fietsen in de natuur. „Als je dat nu in Nederland doet, zit ieder een zo te kijken. Maar dat gaat natuurlijk over; na een paar jaar kennen ze je niet meer". VALBURG - Gemiddeld een op de duizend kinderen die in Nederland worden geboren, komt ter wereld met klompvoetjes. Een hele schrik voor de ouders en vervolgens ge durende een reeks van jaren een heleboel extra zorg. Marlous uit het Betuwse Valburg werd 9 jaar geleden geboren met twee klomp voetjes. Lucie Meyer, de moeder van Marlous: "Een hele klap was dat. Het eerste dat je denkt, is dat je een ongelukkig kind hebt gekre gen. En dat het nooit meer goed komt". Gelukkig is dat laatste niet echt het geval, want Marlous doet bij voorbeeld tegenwoordig volop aan ballet en zwemt als de beste. Maar daar zijn wel vier operaties aan vooraf gegaan. Ook slaapt ze nog steeds met beugeltjes om en be zoekt ze wekelijks de fysiothera peut. Maar toch... door Rob Hirdes Lucie, moeder van drie dochters, huisvrouw, mannequin en fotomo del: "Zo lang Marlous niet is uitge groeid, zal ze nog onder behande ling moeten blijven. Want anders hebben haar voeten de neiging hun oude stand weer aan te nemen". Ze praat met zakelijke deskundigheid over de aangeboren voetafwijking van haar dochter. Die kennis heeft ze zich echter vooral zelf eigen moeten maken in de loop der jaren. Direct na de geboorte van Marlous voelde zij zich volkomen in de kou staan. Er was weinig algemene in formatie verkrijgbaar over klomp voetjes en de specialisten op hun beurt waren nu ook niet bepaald scheutig met mededelingen hier omtrent. Groeiremming Nu is de 34-jarige Lucie Meyer niet bepaald het type, dat het ini tiatief uit handen geeft. Integen deel. En daarom informeerde ze zich suf om zoveel mogelijk inzicht te krijgen in de materie, waar ze zo plotseling mee was geconfron teerd. "Uiteindelijk heb ik zelf een soort informatiepakketje samenge steld en aan de huisarts en behan delend specialist gegeven. Met als doel dat door te geven aan andere ouders van kinderen met klomp voetjes. Ouders, die zich waar schijnlijk - evenals ik in het begin - ook in de kou voelden staan". Over de oorzaak van een klomp voet, ook wel horrelvoet genoemd, heerst overigens in medische krin gen geen eenstemmigheid. Zeker is echter, dat erfelijke factoren een rol spelen en dat de aangeboren af wijking in relatie staat met een groeiremming in de eerste 8 weken van de zwangerschap. Opvallend is trouwens, dat een klompvoet eens zo vaak bij jongetjes dan bij meis jes voorkomt. Lucie: "In vroeger jaren wisten de artsen eigenlijk ook niet echt goed raad met zó'n klompvoetje. Hooguit werd gepro beerd iemand op latere leeftijd met behulp van aangepast schoeisel zo goed mogelijk te laten lopen". Maar de inzichten zijn in de loop der tijden veranderd en tegen woordig wordt er naar gestreefd een baby met een klompvoetje al op de tweede of derde dag na de geboorte te behandelen. Zowel met operatieve ingrepen als met gipsverbanden. Dikwijls zijn diver se operaties nodig, waarbij ingrij pende veranderingen aan spieren, pezen en gewrichtsbanden van de misvormde voet(en) plaats hebben. De resultaten zijn doorgaans erg bemoedigend. Om ouders van kin deren met klompvoetjes wat meer De Contactgroep van ouders van kinde ren met klompvoetjes belegt komende za terdag in Rotterdam haar eerste contact dag. Die zal plaats hebben in informele sfeer en worden opgeluisterd met een tweetal lezingen. De ene heeft schoeisel en andere aanpassingen als onderwerp, terwijl de onlangs op klompvoetjes ge promoveerde orthopaedisch chirurg Hoogland uit Breda een voordracht over dat onderwerp houdt. tegemoet te komen, besloot Lucie Meyer samen met Annemarie de Groot uit Rotterdam - beiden tre den op als 'contactmoeder' - een oudergroep in het leven te roepen. "Om elkaar zodoende te kunnen informeren over allerhande prakti sche zaken. En om elkaar te steu nen en te troosten, want het is pret tig te horen dat je niet de enige bent, die iets dergelijks is overko men en zo kun je steun by elkaar vinden". Eiland "Zelf had ik voor die tijd ook nog nooit kinderen met een klomp voetje gezien. Wist eigenlijk ook niet eens, dat zo iets bestond en ik was er bijna van overtuigd, dat Marlous het enige kindje in Neder land was met dergelijke misvorm de voetjes. Als blijkt dat dit niet het geval is, datje niet alleen staat in je verdriet, helpt dat al een hele boel. Heb je wat houvast aan el kaar" "Kort na de geboorte had ik het gevoel op een eiland terecht te zijn gekomen. Van medische zijde wer den mijn man en ik slechts mond jesmaat geïnformeerd, familie, kennissen en vrienden hadden het er duidelijk moeilijk mee op kraamvisite te komen, omdat ze dat kennelijk eng vonden, en in de buurt werd fluisterend gesproken over ons. Zo in de trant van 'weet je het al. Die van Meyer hebben een spastisch kindje gekregen'. Toen ik later achter de kinderwagen liep, waren er zelfs mensen die de dekentjes wegtrokken om een blik te kunnen werpen op de in het gips gezette beentjes van Marlous. Sen satiezucht? Ongezonde nieuwsgie righeid? Zeker weten doe ik niet, maar ik ben bang van wel..." Krompoot Inmiddels heeft de door Lucie en Annemarie in het leven geroepen oudergroep structureel onderdak gevonden bij de BOSK (de bond van motorisch gehandicapten), ter wijl zich in het eerste jaar 150 be langstellenden voor de oudergroep hebben aangemeld om elkaar met raad en daad bij te staan. "Nog maals", zegt Lucie, "je leert steeds weer van elkaar. Ook bijvoorbeeld hoe je je kind moet opvangen. Toen Marlous de leeftijd bereikte, dat ze buiten ging spelen, kwam ze op een dag brullend thuis: mama, de kinderen noemen me krompoot en scheve poot. Dat zijn zo van die situaties, waarop je heel taktisch in moet spelen. Naar je kind toe, maar ook naar de kinderen in de straat". Zo 'demonstreerde' Lucie, toen Marlous haar beentjes vanwege de zoveelste operatie weer in het gips verpakt zaten en in een rolstoel naar school moest worden ge bracht, haar dochters en mede scholieren die rolstoel. De leerlin gen waren tenslottè vol ontzag en de afgunst straalde als het ware uit hun ogen. Wie meer wil weten over de ou dercontactgroep kan contact opne men met Lucie Meyer, Wethouder Timmermanpark 16, 6675 CA Val burg (tel: 08883-576). Een delegatie van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) zal in september naar de Sovjet-Unie reizen voor een ontmoeting met de Russische Vredesraad. On derwerpen van gesprek zullen onder andere zijn de voorstellen van de Russische partijleider Gorbatsjov voor vermindering van de nucleaire en conventione le bewapening en de derde toet singsconferentie over de akkoor den van Helsinki, die dit najaar in Wenen wordt gehouden. De delegatie zal ook in contact proberen te komen met leden van de onafhankelijke vredesor ganisatie, waarvan in februari drie leden door de Russische au toriteiten werden uitgewezen. Geen krant. Er komt dit jaar geen vredeskrant 'Shalom', zo heeft het bestuur van de stich ting 'Bijbel en vredesvraagstuk ken' meegedeeld. De krant - een alternatief voor de krant van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) - zou dit jaar voor de acht ste keer zijn verschenen. De daling van de oplage is, vol gens het bestuur, een gevolg van de 'afnemende belangstelling in de kerken voor het gesprek over oorlog en vrede'. Daarnaast heb ben het IKV en zijn tegenhanger ICTO de discussie over de kern bewapening volledig beheerst, waardoor er voor de 'derde weg van Shalom' weinig ruimte over bleef. Nog een reden om er dit jaar van af te zien was, dat het maken van de krant steeds meer op de schouders van een paar mensen werd geschoven. In de knel. Onder de velen die informateur drs. J. de Koning hun wensen kenbaar maken is ook de Raad van Kerken in Ne derland. In zijn brief schrijft de raad, dat er een aanwijsbare groep mensen is die financieel in de knel zit en niet meer volwaar dig aan het maatschappelijk le ven kan deelnemen. Verbetering van hun positie verdient voor rang en een doelgerichte aanpak, zegt de raad. Er worden in de brief nog meer punten aangeroerd, zoals vrede en veiligheid, ontwikkelingssa menwerking, vluchtelingenbe leid en Zuid-Afrika. De Raad van Kerken pleit voor een 'ruimhar tig vluchtelingenbeleid' en eco nomische boycot van Zuid-Afri ka. 'In alle eerlijkheid' erkent de raad, dat hij ten aanzien van en kele problemen die bij de kabi netsformatie een belangrijke rol spelen geen eensgezind geluid kan laten horen "omdat de lid kerken daarover nog in discussie zijn". Genoemd worden de lega lisering van actieve euthanasie en de anti-discriminatiewet. Pinksterbeweging De Broederschap van Pink stergemeenten spreekt zich in een 'open brief aan de Raad van State en de beide kamers uit te gen wijziging van de wetgeving inzake euthanasie. Wetswijzi ging, zegt de broederschap, kan manipulatie van bijvoorbeeld erfgenamen aanwakkeren en lei den tot liquidatie van mensen wier leven in een bepaald tijds gewricht door de maatschappij als ondraaglijk of uitzichtloos wordt beschouwd. Omdat zij God als de schepper en onder houder van het leven ziet, vindt de broederschap het onjuist dat de mens hier eigenmachtig een einde aan maakt. (De broederschap is een sa menwerkingsverband van 37 pinkster- en evangeliegemeen ten en 135 persoonlijke leden zo als predikanten, zendelingen en leraren). Vrijlating. De Nederlandse Missieraad en de Nederlandse Zendingsraad vragen president Botha van Zuid-Afrika in een te legram, de geestelijken die afge lopen donderdag na het afkondi gen van de noodtoestand werden gearresteerd onmiddellijk in vrij heid te stellen. Aan minister Van den Broek van buitenlandse za ken hebben de twee raden ge vraagd, zijn invloed bij de Zuid- afrikaanse regering daartoe aan te wenden. Benoeming. De hervormde synode heeft ds. Chr. J. Rensink te Odijk (41) benoemd tot secre taris van het Hervormd Evange- lisatorisch Beraad. Hij volgt ds. J. Vuijst op, die zowel directeur van 'Kerk en Wereld' was als se cretaris van dit beraad. Ds. J. E. van Veen, opvolger van Vuijst, is alleen directeur van 'Kerk en We reld'. Rensink was eerst gemeente predikant en werd in 1978 be noemd tot stafmedewerker bij 'Kerk en Wereld', waar hij ver antwoordelijk was voor de 'mis sionaire toerusting' van kerkelij ke gemeenten. Overleden. In Gorinchem is, 65 jaar oud, ds. C. van den Bosch overleden. Van 1954 tot 1961 werkte hij in Bodegraven. Don derdag om 4 uur wordt hij begra ven in Bruchem, zijn eerste ge meente. In Maassluis overleed op 62-ja- rige leeftijd de Nederlands-gere formeerde predikant A. H. Algra, zoon van de bekende dr. H. Algra (vele jaren kamerlid en hoofdre dacteur van het Friesch Dag blad). Hervormde Kerk: beroepen te Nieuwer ter Aa (Utr.) kandi daat A. de Koeijer 's Gravenpol der, te Westbroek K. C. Kos Meeuwen, te Ouderkerk aan de Amstel F. van Slooten Sint Pan- cras, te Dalfsen en te Nijverdal A. Bierma Zwaagwesteinde; aange nomen naar Oldebert (Gr.) B. J. Ligtenberg Dieren, naar Middel burg kandidaat J. Dubbink Am sterdam. (Het bericht van giste ren dat kandidaat G. Lichten berg te Vledderveen een beroep kreeg uit Musselkanaal was on juist). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Zeist W. Pouwelse Langley (Canada). Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Harder- wijk/Zeewolde B. de Graaf Zie- rikzee; bedankt voor Apeldoorn J. W. van de Gronden Broek op Langedijk. Gereformeerde Ge meenten: beroepen o.a. te Bent huizen kandidaat G. J. van Aalst Nieuw-Beijerland. Baptistenge meenten: bedankt voor Den Haag T. F. Smit Hoogezand. Aids. Het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken zal in september een beraad hou den over de ziekte Aids. Ter voorbereiding daarvan komen eind deze maand in de buurt van Genève deskundigen bijeen om te overleggen wat het antwoord van de kerken op de snelle ver spreiding van deze ziekte kan zijn. Zij hebben alvast een 'werk document' gekregen van drie commissies van de Wereldraad: die voor kerk en samenleving, voor medische zorg en voor on derwijs. In dat werkdocument wordt gezegd, dat God geen rampen op mensen afstuurt als vervloeking van individuen of groepen. Ie dereen moet door gedrag en ken nis bijdragen aan beheersing van de epidemie. Huwelijk. In Japan, waar minder dan 1 procent van de be volking christen is, wil bijna 20 procent van de jonge stellen hun huwelijk kerkelijk laten inzege nen. Zij vinden de christelijke plechtigheid - vaak in Ameri kaanse films te zien - romanti scher dan de traditionele Japan se bruiloft. Bij trouwzalen en hotels wor den al kapelletjes gebouwd om aan de wensen van de jongelui tegemoet te komen; in Japan zijn maar weinig kerken. De leiding van deze gelegenheden zorgen ook voor een geestelijke. Die krijgt voor de inzegening een flink bedrag.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11