Industriebond ontkent voeren blokkade-actie Damrak biedt onzekerheid weerstand f I m 0 y Vangstverbod kabeljauw Duitse Bocht Geen orders defensie voor Den Brinker bv Gazelle werft weer personeel Maatregelen jaloezie r J Wennen aan idee van nieuwe baan ZATERDAG 14 JUNI 1986 Akzo spant kort geding aan ALMELO (GPD) De Industriebond FNV vindt poort blokkades in het algemeen niet rechtmatig, maar weigert toe te geven dat van zo'n actie sprake is in de staking bij Akzo Zout Chemie in Hengelo. Het zouttransport kan wel iswaar niet doorgaan, maar dat komt omdat de spoorwe gen daartoe zelf op grond van hun reglement hebben be sloten. IJMUIDEN (GPD) Als de EG- ministerraad instemt met een voor stel van de Europese Commissie, zal gedurende het laatste kwartaal van 1986 en het eerste kwartaal van 1987 een deel van het zeegebied ten noorden van de Duitse Waddenei landen (Duitse Bocht) worden ge- slotén voor de visserij. Met deze maatregel wil men proberen te voorkomen dat grote hoeveelhe den kleine kabeljauw al worden gevangen, voordat ze de gelegen heid hebben gehad tot volle was dom te komen. Het voorstel is afkomstig van het Wetenschappelijke en Technische Comité voor de Visserij van de Eu ropese Gemeenschap. Het bewuste gebied staat bekend als de kinder kamer van de kabeljauw. Als het gedurende genoemde periode wordt afgegrendeld voor de visse rij, verwachten biologen dat de maatregel een gunstige uitwerking zal hebben op de kabeljauwvisserij in het algemeen. „Het is een aantrekkelijke be- heersmaatregel", aldus zeevisserij- bioloog dr. D. Boddeke van het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek (RIVO) in IJmuiden. Met zijn collega's drs. A. Corten en drs. F. van Beek maakt hij deel uit van het genoemde comité, dat de maatre gel heeft bedacht „Al het onder zoekwerk waarop ons voorstel is gebaseerd, is gedaan door collega dr. Henk Heeze", aldus Boddeke die zegt dat de maatregel in veel* opzichten gunstig is voor de visse rij. „Kabeljauwen hebben de nei ging zich na de geboorte een be paalde tijd in het paaigebied te concentreren. Daarna zwermen ze uit over de zuidelijke Noordzee. Als we er nu in slagen ze tot dat moment te beschermen, bereiken we daarmee dat de kans op de vangst van meer grote kabeljau wen stijgt. Dat betekent meer ge wicht aan vis en, vanwege de grote re maten, ook betere prijzen. Een verheugend bijverschijnsel van zo'n maatregel is dat meer kabel jauwen de gelegenheid krijgen om te overleven tot het moment dat ze paairijp zijn", meent Boddeke. De jaarklasse 1985 van de kabel jauw was volgens de IJmuidense bioloog uitstekend. Na de afgelo pen strenge winter verwacht hij dat de jaarklasse 1986 ook een ster ke zal kunnen zijn. „De door ons voorgestelde maatregel is eigenlijk een proefballon. We willen bezien wat de'haalbaarheid van zo'n voor stel is. Wordt het gehonoreerd dan denk ik dat de vissers er geen be zwaar tegen maken mits het ver bod ook door iedereen wordt ge respecteerd. Daar zal een nauwlet tende controle op moeten worden uitgeoefend". sociaal" „Het is een handig middeltje ge weest, maar er is niets onrechtma tigs aan als aan de machinist ge vraagd wordt niet verder te rij den". Dat betoogde mr M. Steen- berghe gistermiddag namens de bond in het kort geding dat Akzo had aangespannen om een eind te maken aan wat zij noemt de on rechtmatige blokkade van goede rentreinen. Volgens de bond hebben de ac tievoerders niet het vervoer van zout tegenhouden, maar hebben de spoorwegen vanwege de aanwezig heid van postende stakers in de buurt van de rails besloten de loka- tie niet op te rijden. Districtsbe stuurder Jans Maatje van de Indus triebond FNV zei dat de machinist kennelijk overtuigd kon worden van de zin van de stakingsactie en dat diens superieuren het na telefo nisch contact verstandiger achtten de trein terug te roepen. De actie voerders hadden de machinist ver teld „te hopen dat deze zich aan de NS-reglementen te houden", aldus Maatje. Die reglementen verbieden de machinst door te rijden als de doorgang wordt versperd en daar ligt juist de kern van de zaak, zo betoogde mr R. Duk namens Akzo Zout Chemie. „Er is dus bewust zo geageerd dat de trein niet door kon gaan. Daarmee heeft de industrie bond de NS-reglementen feitelijk misbruikt", zei hij. Duk vond dat de bond bezig was met een woordenspelletje door te ontkennen dat deze een blokkade zou hebben opgeworpen. Om dit te ondersteunen citeerde hij inter views met enige bondsbestuurders op de radio waarin deze zelf spra ken van een blokkade. De Akzo-advocaat noemde de blokkade een „minder fraai mid del, waarnaar al gauw gegrepen Kort Zakelijk Informatie Het staatsbedrijf voor weten schappelijk onderzoek TNO en de uitgeverij Wolters Samsom Groep hebben een gezamenlijke onderne ming onder de naam Informatie. Bemiddelings Bureau BV (IBB) in Den Haag opgericht. Dat heeft Wolters Samsom gisteren bekend gemaakt. Het IBB, dat op commer ciële basis werkt, is een uitvloeisel van het beleid van de overheid op de terreinen informatieverzorging en bibliotheekwezen en speelt in op privatisering van overheidsta ken. Het IBB wil gebruikers en aan bieders adviseren bij keuze en af zet van informatie alsmede bij au teursrechtelijke en andere juridi sche problemen. Tevens verzorgt het opleidingen. Landbouwexport Amerikaanse landbouwexport blijft flink dalen. Het ministerie van landbouw in Washington deel de mee dat de totale export dit jaar 17,3 miljard dollar bedroeg. Dat is 4,1 miljard minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook de omvang van de export daalde naar 72,2 miljoen ton, tegen over 86,7 miljoen ton vorig jaar. Met name de export van tarwe, mais, rijst, gierst, katoen, tabak, so- ja-olie en zonnebloempitten nam enorm af. Tegenover deze forse exportda ling stond een importstijging van vier procent tot 12,3 miljard dollar. Schillenboer Staatssecretaris Ploeg van land bouw is niet van zins een uitzonde ring te maken voor kleinschalig opererende schillenboeren op het algemene verbod om keukenafval te voederen aan slachtvarkens. Ploeg antwoordt dat op schriftelij ke vragen van de Kamerleden Dijkman en Lankhorst (PPR). Ploeg meent dat er geen waar borg is dat de „huisvrouw" uitslui tend schillen meegeeft. Er kunnen in het aanbod ook andere etensres ten zitten die besmettelijke ziekten bij varkens kunnen veroorzaken, aldus Ploeg. Financiële schadevergoeding zal evenmin worden gegeven. De schillen kunnen namelijk heel goed aan andere dieren worden ge voederd, en het gaat derhalve om problemen van zeer tijdelijke aard, zo verwacht Ploeg. wordt als de vakbeweging niet op massale steun voor haar acties kan rekenen. Zo kan met een gering aantal mensen toch succes worden geboekt". De advocaat van de In dustriebond FNV bestempelde de ze uitspraak als „stemmingmake rij". Duk vroeg vice-rechtbank presi dent mr H. Talsma of hij de bond wil gelasten een einde te maken aan de blokkade van het treinver voer (en de vertragingen van vrachtwagens), op straffe van een dwangsom van een miljoen gul den. Volgens AZC is het vervoers- schema deze week al achtergeraakt en dreigt er een zouttekort te ont staan bij het eigen bedrijf in de Botlek en bij een externe klant in Tessenderlo, België. Mr. Talsma zou vanochten om tien uur uit spraak doen. Schilder stapt naar rechter Twee werknemers van een scheepswerf in het Spaanse Gijon schieten met katapults op de politie die tegen stakers optreedt. Eerder deze week braker er rellen uit, omdat er plannen bestaan enkele scheepswerven te sluiten. (foto anp) Vraag naar gewone fietsen stijgt DIEREN (ANP) - De Gazelle Ry- wielfabriek in Dieren heeft de pro- duktie de afgelopen maanden op gevoerd en neemt 20 nieuwe werk nemers aan. Twintig anderen, die eveneens in verband met de sei- zoenpiek tijdelijk in de fabriek werken, zal mogelijk over enkele maanden een vast dienstverband worden aangeboden. Het aantal personeelsleden bij Gazelle was de afgelopen driejaar rond de vijfhon derd, nadat het personeelsbestand was teruggelopen na de hausse in de Nederlandse fietsenindustrie in het begin van de jaren tachtig, al dus een woordvoerder van Gazelle. De produktie bij Gazelle in Die ren is de afgelopen maanden opge voerd en gestreefd wordt naar 1400 fietsen per dag tegenover tot voor kort 1200. De afgelopen weken is er overgewerkt, ook op zaterdagen. Volgens een woordvoerder van Gazelle is er momenteel vooral dat de produktie in Dieren met meer vraag naar de gewone ge- slechts enkele tientallen vergroot, bruiksfietsen. Of dit ook voor an- Volgens hem is nu duidelijk spra- dere merken geldt kan hij niet zeg- ke van meer vraag naar de fietsen gen. De vraag naar nieuwe fietsen van de fabriek in Dieren, in ons land is in enkele jaren terug gelopen van 1,3 mihoen tot negen- honderduizend vorig jaar. Een maand geleden vroeg rij- wielfabrief Batavus in Heerenveen collectief ontslag aan voor 105 werknemers, zodat daar nog 340 mensen zullen blijven werken. In december vroeg Union in Leusen ontslag aan voor 90 van de ruim 240 werknemers in verband met de dalende afzet van fietsen. Raleigh besloot vorig jaar de as semblage Van fietsen van dit merk te verplaatsen van Amsterdam naar Gazelle in Dieren, dat tot het zelfde concern behoort. Volgens de woordvoerder van Gazelle heeft DEN HAAG (ANP) - Een schilders bedrijf uit Schiedam heeft by de rechtbank in Den Haag een kort geding aangespannen tegen het ministerie van defensie om de uit sluiting van opdrachten voor schil derwerken ongedaan te maken. Het geding dient dinsdag 17 juni voor de president van de recht bank, mr. M.R. Wijnholt. Den Brinker Schilderwerken en Applikatiewerken bv kreeg begin maart de mededeling van het mi nisterie dat naar aanleiding van een onderzoek door de Fiscale Op- sporings- en Inlichtingendienst (FIOD) „naar mogelijke strafbare feiten inzake schildersbestekken" tot nader order geen uitnodiging of opdracht naar Den Brinker zal uit gaan. In de dagvaarding ontkent Den Brinker „Defensie op enigerlei wij ze te hebben benadeeld of anders zins ten aanzien van Defensie straf bare handelingen te hebben ver richt". Ondanks herhaalde verzoe ken om nadere informatie kreeg het bedrijf van de overheid taal noch teken over de stand van za ken. Defensie handhaafde de uitslui ting. Den Brinker noemt dat on rechtmatig, „omdat tot op heden op geen enkele wijze is gebleken dat Dén Brinker jegens Defensie strafbare handelingen heeft ver richt". Bovendien heeft het minis terie een groot aantal schildersbe drijven wel uitgenodigd voor in schrijving op aanbestedingen, hoe wel het onderzoek van de FIOD ook tegen die bedrijven gericht is, aldus de dagvaarding. Mogelijk vertrek topman Arnoldy Ballast Nedam UTRECHT (ANP) - De raad van commissarissen van het aanne mingsconcern Ballast Nedam overweegt, naar in kringen rond het bedrijf verluidt, de voorzitter van de raad van bestuur, ir. R. Ar noldy (56), op zeer korte termijn aan de kant te zetten. Arnoldy wordt beschouwd als eerst verant woordelijke voor de omvangrijke problemen waarmee het concern momenteel te kampen heeft. Bal last' Nedam doet maandag,zo wordt verwacht, mededelingen over een wisseling in de top. I De woordvoerder van Ballast 'Nedam wilde vrijdagavond geen commentaar geven. ADVERTENTIE Rem VS op import bloemen AALSMEER (ANP) - De maatregelen waarop de Verenigde Staten zin nen om de import van Nederlandse verse bloemen aan banden te leggen, zijn alleen gebaseerd op jaloezie van de Amerikaanse tuinders. De VS verkopen oneerlijke smoezen over onze werkwijze. Ze moeten gewoon eens harder gaan werken daar. Dat heeft voorzitter M. Varekamp van het landbouwschap gisteren gesteld toen hij een nieuw tuinbouwgebied bij Aalsmeer opende. Eerder deze week dreigden de Verenigde Staten de invoerbelasting op Nederlandse bloemen fors te zullen verhogen, opdat de bloemen van de Amerikaanse producenten meer kans krijgen op de thuismarkt. Officieel vinden de VS de Nederlandse subsidies op aardgas voor tuinders een onrechtvaardige bevoordeling. Ook vinden ze dat de bloemenveilingen niet fair opereren. Volgens Varekamp is dat allemaal flauwekul; de kwaliteit van de Ne derlandse bloemen is gewoon hoger dan die van de Amerikaanse produk- ten. Dat verklaart het succes van de Hollandse bloemen in Amerika, al dus Varekamp. Spaar nu voor gratis Stergereedschap Tegen inlevering van een volle spaarkaart (50 Sterzegels) ontvangt u al een prachtig stuk Ster gereedschap van Texaco (winkelwaarde f 7,50). Want bij elke 5 liter benzine, diesel of LPG krijgt u een Sterzegel. (Max. 15 zegels per tankbeurt). Wilt u geen gereedschap, dan le vert een volle spaarkaart f 3,75 kontant op. Texaco Stergereed schap krijgt u alleen bij de stations metdeaktieposter. motorolie vijf Sterzegels. TEXACO GEEFT STERRENKRACHT De Amsterdamse effectenbeurs bood deze week krachtig weer stand tegen een golf van onze kerheid die haar Newyorkse zus ter overspoelde. Daar deed zich maandag in cijfers uitgedrukt de grootste koersdaling uit de ge schiedenis voor, namelijk 2,5 procent van het vorige week vrij dag bereikte historische topni- door C. Wagenaar Amsterdam nam de storm in New York gelaten op. Langza merhand gewend aan dergelijk tot dusver meestal kortdurend baisse-spektakel. Alleen reageer den zoals gebruikelijk de inter nationals daarop nog het meest maar na drie dagen handel waren er niet meer dan drie punten van de top van vorige week vrijdag afgegaan en hierdoor van het al gemeen beursgemiddelde niet meer dan een puntje. De lokale industrie trok zich zelfs helemaal niets aan van al het rumoer en boekte via een aantal favorieten verdere koerswinsten. De val van bijna 46 punten de ze week maandag op de New yorkse effectenbeurs was het antwoord op de teleurstellende werkloosheidscijfers over de maand mei. Nadat april een stij ging had laten zien van 6,9 pro cent op 7,1 procent werd er nu weer op een daling van de werk loosheid gerekend. Maar dat pakte met een verdere stijging tot 7,3 procent heel anders uit zo dat een scherpe teleurstel lingsreactie ter beurze natuurlijk begrypelyk was. Nu achteraf dus duidelijk is dat zowel in april als in mei de werkeloosheid in de VS sterk is toegenomen wordt des te meer de forse geldaanwas benadrukt en vooral de kwalijke elementen daarvan. Dit verschijnsel begint overigens universeel te worden. Steeds meer landen melden alar merende cijfers over een opval lende explosie van de geldcrea- tie. In de VS zelf kwam er in zes weken 20 miljard dollar bij of 21 procent op jaarbasis terwijl top man Volcker van het Amerikaan se centrale bankwezen een groei van 8 procent al een plafond vindt. Nadat ook de Duitse Bondsrepubliek al geruime tijd de alarmklok luidt over de snelle geldaanwas in West-Duitsland werden nu ook in Engeland cij fers bekend die wijzen op een forse overschrijding van de nor male geldgroei. Inflatie Beurskringen zijn niet gerust omdat steeds meer economen de nadruk beginnen te leggen op het universele verschijnsel van de thans optredende snelle geld- creatie en de hierdoor toenemen de herlevingskansen van de nu vrijwel uitgebannen inflatie. Op zijn gunstigs kan de huidige geldaanwas nog als een ernstig obstakel gezien worden op de weg naar verdere rentedalingen. De centrale bank van West- Duitsland heeft dat voor de Bondsrepubliek al onomwonden toegegeven. Maar ook veel ern- stiger gevolgen als directe ren testijgingen waar Engeland mee tobt dreigen er uit voort te vloeien en dat zou een kwalijke zaak zijn. Het merkwaardig van deze mo netaire ontwikkeling is echter het feit dat hij samen valt met ook al universeel optredende te leurstellingen over de economi sche groei want de tegenvallers met de Amerikaanse werkeloos heid staan niet alleen. Een be langrijke Amerikaanse bank bracht zijn schattingscyfer voor Amerika's economische groei in de tweede helft van dit jaar terug van 3,75 procent op 2,75 procent. Vele Westduitse economische in stituten hebben de verwachte economische groei voor de Bondsrepubliek eveneens flink verlaagd. En ook de OESO waar schuwde vorige week de 24 aan gesloten landen wing van de Daar staat wel tegenover dat tegenvallers in de groei weer een positief effect kunnen hebben op de obligatiemarkt die dan de sti muleringskansen via lagere ren testanden weer hoger inschat. Een symptoom daarvan beleefde Wall Street deze week woensdag toen om die reden een hogere obligatiemarkt de aandelen mee omhoog trok en het eerste her stel liet zien na de zware klappen daarvoor. Geslinger In deze moeilijke situatie van heen en weer geslinger tussen positieve en negatieve effecten bleef Amsterdam zich uitermate rustig gedragen. De indruk be staat dat het hier te lande econo misch heel behoorlijk loopt. In tegenstelling tot de VS en West- Duitsland nam in ons land de werkloosheid over mei juist af. Ook blijven de winstverwachtin gen op hoog niveau zodat het Damrak zich kon veroorloven ook deze moeilijke week blijven de belangstelling voor een aantal favorieten aan de dag te leggen. Zo kon Nutricia rond 10 pro cent van de beurswaarden oplo pen. Evenals Wolters Samsom h =t< ;ki 1 X w E K die binnenkort een claimemissie voor nieuwe aandelen gaat hou den. Schuttersveld en Chamotte Unie waren eveneens 10 procent hoger en voor Fokker, Borsumij en Samas werd 5 procent meer aan beurswaarden betaald. Ub- bink moest 5 procent in waarde terug en Brink Molijn meer dan 20 procent. De Europese optiebeurs had het opnieuw rustig en de omzet kwam met 149.000 contracten op hetzelfde aantal contracten uit als in de voorafgaande werkpe riode. Akzo was drie dagen en Philips twee dagen nummer een. Het had twintig jaar geduurd, maar uiteindelijk had de pijn in de rug dan toch toegeslagen. Veel col lega's in de bouw waren al door die handicap gesneuveld en nu was het zijn beurt. Een typische 'bouwziek- te', veroorzaakt door het altijd maar sjouwen en het vaak in vreemde houdingen werken. De bouwvakker die erdoor getroffen wordt, weet zeker dat de wao zijn lot is. Een gebruikelijk "geval". Op 7 november 1975 merkt onze betrok kene dat hij zijn werk als metse laar wegens rugklachten moet sta ken. Hij meldt zich bij de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD), wordt onderzocht door een arts, en wordt inderdaad afge keurd. Natuurlijk, werk waarbij zijn rug gespaard blijft kan hij nog wel doen. Puur medisch gezien is hij niet volledig afgeschreven. Maar dergelijk aangepast werk is niet zo maar voorhanden, en daar om krijgt hij vooralsnog de volle honderd procent wao. De GMD zegt er wel bij dat ze zullen kijken of het mogelijk is onze betrokkene te bege leiden bij het zoeken naar nieuw, passend, werk. In de praktijk blijkt dat een loze toezegging. Een gebruikelijke gang van za ken; tenminste tot voor kort. Voor heen was het normaal dat bij het vaststellen van iemands mate van arbeidsongeschiktheid ook werd gekeken naar diens (verminderde) kansen op nieuw werk. Die kansen zijn doorgaans minimaal, omdat werkgevers de voorkeur plegen te geven aan een gezonde werkloze. Dat "rekening houden met" de ar- beidmarkt-situatie, stond zelfs in de wet, en daardoor kon het gebeu ren dat veel gedeeltelijk arbeidson geschikten de volle uitkering kre gen. Met het veranderen van de hele sociale zekerheid, is ook dit punt enige tijd geleden in de Tweede Ka mer gesneuveld. Wao'ers worden in de toekomst veel meer "medisch" beoordeeld. "Afschatten" heet dat in het vakjargon, omdat de schat ting van de arbeidsongeschiktheid doorgaans lager uitvalt. In de praktijk zijn de GMD's al jaren be zig met dat "afschatten". Rug Na bijna vijfjaar aangewezen te zijn geweest op de wao-uitkering, wordt onze betrokkene weer bij de GMD geroepen. Z'n dossier is, om onduidelijke redenen, weer opge doken. Op 11 september 1981 wordt hij nog eens bekeken door een ver zekering sgeneeskundige, en die komt tot de weinig verrassende conclusie dat onze betrokkene nog steeds geen werk mag doen waar bij zijn rug zwaar belast wordt. Een maand later wordt hij nog een keer bij iemand van de GMD geroe pen. Nu luidt de belangrijkste vraag wat hij ervan zou vinden om werk te gaan doen waarbij zijn rug gespaard blijft. "Ik zie mezelf eigenlijk alleen kwitanties rondfietsen", was een van de reacties van de betrokkene. "Licht werk, dat kan ik nog wel doen. Maar waar vind je dat?". Hoe de discussie op het GMD-kan- toor verder precies verliep is niet geheel duidelijk, maar erg enthou siast over de vraag hoe hij dacht over aangepast werk moet onze be trokkene zich niet hebben getoond. Had de GMD vijfjaar geleden, toen hij net in de wao kwam, niet ook al iets geroepen over begeleiding naar passend werk? En wat was daarvan terecht gekomen? Precies. Voor de GMD en de bedrijfsver eniging was het gebrek aan enthou siasme reden tot een harde maatre gel. U bent slechts gedeeltelijk ge handicapt, redeneerden zij, dus worden Uw arbeidsongeschikt- heidspercentage en de uitkering ge halveerd. Dat besluit zou inzet worden van een harde juridische procedure. Onze betrokkene ging in beroep, en won zowaar. De GMD had hem ui terst intensief moeten begeleiden naar aangepast werk, en had onze betrokkene nooit zo maar mogen overvallen met de mededeling dat hij na vijfjaar wao snel een part time-baantje moest gaan zoeken, zei de rechter in Zwolle. In Hoger Beroep pakte het vonnis toch iets minder gunstig voor onze betrokke- Genade Zeker, de rauwe methodes van GMD en bedrijfsvereniging vonden ook in de ogen van de Centrale Raad van Beroep in Utrecht geen genade. Maar onze betrokkene moest toch wel in staat worden geacht een baantje te vinden dat iets meer inhoudt dan kwitanties rijden. Het besluit de wao-uitke- ring zo maar te verlagen kon niet door de beugel. Maar als de be drijfsvereniging onze betrokkene drie maanden de tijd had gegund om aan het idee van een nieuwe baan te wennen, dan was er niets aan de hand geweest. Na die gen- wenningsperiode had de uitkering wel verlaagd mogen worden. Op ei gen initiatief of via het arbeidsbu reau is er toch altijd wel wat ge schikts te vinden? PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9