Persvrijheid Zuid- Afrika aan banden Pers in Zuid-Afrika in opperste verwarring Shultz pleit anti-sandinisten vrij ZATERDAG 14 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 'Media verergeren onrust' (Vervolg van pagina 1) Het hoofd van het Zuidafri- kaanse bureau van informa tie, Dave Stewart, stelde meer zware maatregelen te gen de buitenlandse pers in het vooruitzicht. Vanaf nu mogen in Zuid-Afrika ge stationeerde journalisten niet langer meer spreken van 'de blanke minder heidsregering' of de rege- ring-Botha aanduiden met 'bewind' of 'regiem'. Jour- Oostenrijk heeft nieuw kabinet WENEN (AFP/DPA) - De nieuwe Oostenrijkse kanselier, Franz Vra- nitzky, heeft gisteren zijn kabinet voorgesteld. Vranitzky moest vier nieuwe ministers vinden ter ver vanging van de bewindslieden, die samen met kanselier Fred Sino- watz na de verkiezingsoverwin ning van de omstreden presidents kandidaat Kurt Waldheim waren opgestapt. Minister van buitenlandse zaken wordt de internationaal secretaris van de socialistische partij SPÖ, Peter Jankowitsch, die Leopold Gratz opvolgt. De staatssecretaris van het ministerie van handel, Erich Schmidt, wordt de nieuwe minister van landbouw in de plaats van Günther Haiden. De minister van verkeer en openbare nutsbe drijven, Ferdinand Lacina, neemt van Vranitzky de portefeuille van financiën over, terwijl Rudolf Streicher, directeur van de groot ste Oostenrijkse fabriek van zware transportmiddelen, Lacina op volgt. De nieuwe kabinetsleden worden maandag beëdigd. Ludwig Beieren heeft gisteren de hon- derdstae sterfdag van de vermaar de koning Ludwig II herdacht met kransleggingen, kerkdiensten en boottochtjes op het meer waarin de vorst op 13 juni 1886 is verdronken. Geleerden zijn het er nog altijd niet over eens of de verdrinkingsdood van Ludwig en zijn neuroloog Aloys von Gudden in het Starnber- ger meer aan de voet van de Alpen zelfmoord is geweest of moord. Volgens geschiedkundigen was Ludwig krankzinnig en bracht hij met zijn wilde bouwmanie het ko ningshuis op de rand van een fi nancieel bankroet. Voor het Beier se volk is de wispelturige vorst, die enkele dagen voor zijn dood werd afgezet, echter altijd de kunstmin nende sprookjeskoning en be schermheer van Richard Wagner gebleven. nalisten die daar mee door gaan, zetten hun toestem ming tot verslaggeving op het spel. Als voorbeeld van de maatregelen noemde Stewart de arrestatie van een CBS- en een ABC-televisie- team. die gisteren straatinterviews maakten. De teams werden later weer vrijgelaten, maar hun filmma teriaal werd in beslag genomen. De politie onderzoekt nog of er aan klachten tegen hen zullen worden ingebracht. Ironisch genoeg filmde de uitge wezen cameraman Wim de Vos de persconferentie van Stewart. Toen hij later op zijn kantoor kwam, lag daar een telex van de minister van binnenlandse zaken, Stoffel Botha, waarin hem werd medegedeeld, dat zijn verder verblijf in Zuid- Afrika ongewenst is en dat hij voor dinsdag het land moet verlaten. Ook in maart van dit jaar was De Vos al een keer aangezegd dat hij Zuid-Afrika uit moest, maar na lang overleg tussen vertegenwoor digers van CBS en Botha werd de ze aanzegging ingetrokken. Het is onduidelijk wat de directe aanleiding voor De Vos uitwijzing is geweest, maar afgelopen woens dag werd hij in Kaapstad gearres teerd op beschuldiging van het hinderen van de politie, het beledi gen van een agent en verzet tegen de arrestatie. Donderdag reeds ver scheen hij in Kaapstad voor de rechter, maar zijn zaak werd voor twee weken verdaagd. De Vos heeft nog wel een beroepsmoge lijkheid. Stewart zei verder op zijn pers conferentie, dat het de overtuiging van de regering is, dat de 'aanwe zigheid van de media in zogenaam de onrustgebieden het geweld heeft verergerd'. Dat het de rege- ring-Botha ernst is met de noodtoestand, blijkt ook uit andere dingen. In de grote steden surveil leerden honderden politieagenten, terwijl wegversperringen de aan- voerwegen van de luchthavens controleerden. Talrijke auto's wer den op wapens onderzocht, terwijl de politie en het leger nog steeds op zoek zijn naar een aantal vak bondsleiders, geestelijken en UDF-ers, die door onder te duiken aan arrestatie wisten te óntkomen. Inmiddels is er een massale poli tie- en legermacht samengetrok ken in en rond Soweto en werden er gisteren huiszoekingen gehou den, .duidelijk bedoeld als waar schuwing voor de nog altijd ver wachte ernstige moeilijkheden aanstaande maandag. In Kaapstad vertelde bisschop Tutu gisteren, dat hij erin is ge slaagd om de strijdende fracties in Crossroads bij elkaar te brengen en dat verdere gesprekken zullen vol gen. Het aantal slachtoffers van het geweld aldaar sinds begin vorige maand is nu opgelopen tot boven de 65. Tutu herhaalde nogmaals, dat hij door zal gaan om op maandag 16 juni een 'herdenkingsdienst te houden, ondanks het regeringsver bod op het houden van vergaderin gen en andere bijeenkomsten. Oppositie Chili mag krant uitgeven SANTIAGO (Rtr) - De militaire re gering van Chili heeft gisteren toe stemming gegeven voor de uitgave van een oppositionele krant. Het. blad, dat "La Epoca" gaat heten, mag vanaf maart volgend jaar ver schijnen. Het is de eerste keer sinds de staatsgreep in 1973 dat de militai ren een oppositiekrant toestaan. De uitgeverij had de autoriteiten al meer dan twee jaar geleden om toe stemming voor de oprichting van de krant gevraagd, maar nooit ant woord gekregen. Afgelopen maand kreeg de regering van een recht bank de opdracht voortaan binnen 30 dagen te antwoorden op een ver zoek om toestemming voor publi catie. Ondanks een wond aan het hoofd blijft deze Amal-militieman zijn machinepistool afvuren op het Chatila vluchtelingenkamp. Het Palestijnse kamp wordt sinds 19 mei onder vuur gehouden. (foto api BEIROET (AP/UPI) - In Libanon zijn bij gevechten tussen door Sy rië gesteunde milities en eenheden van de Hezbollah gisteren tiental len doden gevallen. Bij vuurge vechten tussen sji'itische moslims en Palestijnen rond de vluchtelin genkampen in Beiroet kwamen drie mensen om het leven en raak ten 42 anderen gewond. Tijdens een door Syrië gesteun de topontmoeting hebben islamiti sche leiders, politici en religieuze leiders gisteren besloten een 1500 man sterke militaire eenheid te vormen om de strijdende partijen in Beiroet te ontwapenen. De speciale eenheid zal alle kan toren van de milities in West-Bei- roet sluiten, toezicht houden op de Tientallen doden in Libanon milities aan de islamitische kant van de Groene Lijn en alle verbin dingswegen tussen beide stadsde len bewaken. Bovendien zal de eenheid toezicht moeten gaan hou den op een wapenstilstand in de strijd rond de vluchtelingenkam pen. Door Syrië gesteunde militiele den hebben gisteren zware slag ge leverd met zowel Palestijnse guer rillastrijders in Beiroet als pro- Iraanse militie-eenheden in de Be- kaa-vallei. Met het opnieuw oplaai ende geweld zijn de vredesbespre kingen in Damascus tussen Liba nese, Syrische en Iraanse functio narissen op losse schroeven ko men te staan. Ongeveer 1500 zwaarbewapende militieleden van de Syrische Socia le Nationale partij (SSNP) hebben de stad Mashghara in de overwe gend door sji'itische moslims be heerste Bekaa-vallei omsingeld. Zij sloten de ruim 500 strijders van de pro-Iraanse Hezbollah-partij in, die met mortieren en zware machi negeweren terugvochten, aldus militaire bronnen. De strijd tussen hen begon deze week naar aanlei ding van de moord op twee func tionarissen van de SSNP. De partij gaf de Hezbollah de schuld. Opnieuw moorden op Sri Lanka COLOMBO (AP) - In het noord oosten van Sri Lanka zijn gisteren 21 mannen, vrouwen en kinderen doodgeschoten door gewapende mannen in Srilankaanse legeruni formen die hun dorp in de buurt van Trincomalee bestormden. In de kustplaats Mannar kwamen nog minstens 26 mensen om het leven toen een helikopter van de lucht macht enkele passagiers-vrachtwa gens bestookte. De meeste huizen in Ichchilam- patti werden na de moordpartij in brand gestoken. De slachtoffers waren 19 Tamils en twee moslims. Een zegsman van het militaire hoofdkwartier in Colombo beves tigde het incident en liet weten dat nog niet vaststond of de daders sol daten van het Srilankaanse leger waren of zich alleen als zodanig hadden vermomd. Een woordvoerder van het mi nisterie van staatsveiligheid zei dat de helikopterbemanning pas op de vrachtwagens had geschoten, toen vanuit de wagens op de helikopter werd geschoten. Volgens het Burgercomite van Trincomalee betrof het vergel dingsacties voor de bomaanslagen op twee bussen in.deze stad, waar bij woensdag meer dan 20 mensen, van wie het merendeel Singhale- zen, werden gedood. Voor de beide aanslagen werden Tamils verant woordelijk gesteld. De moordpartij in het dorp Ich- chilampatti was de laatste van een serie aanslagen op dorpen in het noordoosten van Sri Lanka die de afgelopen twee maanden hebben plaatsgevonden. Meer dan 75 dor pelingen zijn hierbij omgekomen. Zowel het regeringsleger als Ta- mil-strijders zouden zich beurte lings aan gewelddadige acties heb ben schuldig gemaakt. Over ontvoering Westduitsers in Nicaragua: Solidariteit Het verboden Poolse vakver- duufde. bond Solidariteit heeft Wiktor Ku- lerski benoemd tot opvolger van de onlangs gearresteerde Zbigniew Bujak in het Voorlopige Coördina tie Comité (TKK), de ondergrondse leiding van de organisatie. Dit blijkt uit een verklaring die de on- dergrondse Solidariteitleiders in Warschau gisteren aan westerse journalisten hebben toegespeeld. De 51-jarige onderwijzer Kuierski vertegenwoordigt de afdeling War schau in de ondergrondse leiding van Solidariteit. KAAPSTAD - Bij het verlaten van de officiële residentie van de Zuid- afrikaanse president Botha wordt bisschop Tutu door een verslaggever ondervraagd over zijn ontmoeting met de bewindsman, die anderhalf uur (foto AP) BRUSSEL/DUSSELDORFF (GPD/AP) - De acht Westduitsers die vorige week in Nicaragua wer den ontvoerd door de contra's en begin deze week zijn vrijgelaten, droegen wapens en wekten de in druk banden te onderhouden met het communistische bewind in dat land. Niet de contra's maar juist de sandinistische regering heeft ge tracht hun vrijlating te dwarsbo- Dat zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz op een persconferentie via de satelliet met journalisten in Brussel, Parijs en Londen. Volgens Shultz zijn de acht vastgehouden 'door mensen die strijden voor vrij heid en democratie', zoals hij de contra's noemde. Shultz zei dat de regering in Ma nagua tot vijf maal toe de vrijlating TSJERNOBIL - De Sowjet-Unie v.;l de schoonmaakwerkzaamhe- den rond de kerncentrale in Tsjer- nobil voor het einde van dit jaar af ronden en in oktober twee van de reactoren weer in gebruik nemen. Dit heeft de ondervoorzitter van de Sowjet-commissie voor atoom energie, Boris Semjonov, gisteren in Wenen verklaard. Semjonov maakte bekend dat de Sowjet-Unie op 25 augustus het eindrapport over het ongeluk in de kerncentra le zal presenteren op een speciale conferentie van deskundigen van het Internationale Bureau voor Atoomenergie (IAEA). van de acht heeft tegengewerkt, telkens wanneer de Westduitse on derhandelaars contact wilden leg gen met de ontvoerders. 'Kennelijk wilden de communisten uit propa- ganda-overwegingen niet dat zij zouden worden vrijgelaten', aldus Shultz. Shultz zei deze informatie te heb ben van 'direct betrokkenen', ken nelijk de door de VS gesteunde contra's zelf. De Amerikaanse mi nisters voegde aan deze beschuldi gingen de oproep aan de Europese landen toe om Nicaragua niet te steunen. De communisten willen een totalitaire staat, ontvangen hulp van de Sovjet-Unie en Cuba, onderdrukken de pers, vervolgen de kerk, zijn betrokken in drugs smokkel en bieden onderdak aan terroristen, aldus Shultz. 'U moet sympathie tonen voor mensen die vechten voor vrijheid en democratie', zei hij. Shultz ver wees daarbij naar El Salvador en Guatemala, waar de dictaturen zijn vervangen door volgens hem 'ech te democratieën'. De Westduitse parlementariër Hans-Jürgen Wischnewski, die in Nicaragua heeft onderhandeld over de vrijlating van de acht West duitse gijzelaars heeft gisteren kri tiek geleverd op Amerikaanse be weringen als zouden de gijzelaars gewapende strijders zijn in dienst van de sandinisten. De acht West duitse jongeren werden dinsdag avond na drie weken gevangen schap door hun ontvoerders vrijge laten. "Dit was niet de eerste maal dat wij verkeerde informatie over de ontwikkelingen in Nicaragua uit het Witte Huis kregen", zei SPD'er Wischnewski bij zijn terugkeer uit Nicaragua. Wischnewski laakte de opmerkingen van minister Shultz, die over de Westduitse gijzelaars had gesproken als "militaire strij ders" in dienst van de sandinisten. Zelf omschreef de sociaaldemo cratische parlementariër de acht jongeren als "politiek gemotiveer de idealisten" die als vrijwilligers werkten bij bouwprojecten in Ni caragua. Hij ontkende dat zij uni-, formen droegen of wapens had den, zoals de Amerikaanse rege ring heeft beweerd. De enigen die wapens droegen waren de sandi nisten die de vrijwilligers begeleid den omdat het gebied waar zij werkten vaak door rebellen wordt overvallen, zei hij. Hij waarschuw de de 300 nog in Nicaragua werkende Westduitse vrijwilligers dat zij militair instabiele gebieden van het land beter konden mijden. DANBURY (AP) - Union Carbide is ingenomen met een uitspraak van een federale rechter in de Ver enigde Staten dat de eisen tot scha devergoeding na de chemische ramp in Bhopal voor Indiase recht banken moeten dienen en niet in de VS. De advocaten van de slachtoffers van het gaslek uit de Union Carbi- defabriek in Bhopal wilden per se dat de .:aken voor Amerikaanse rechtbanken zouden dienen. Ook de Indiase regerings wilde dat en zij klaagde Union Carbide dan ook aan voor een rechtbank in New York. Bij de ramp in december 'Schadevergoeding Bhopal zaak van Indiase rechter' 1984 kwamen zeker 2000 om het le ven en 200.000 mensen liepen ern stig letsel op. De rechter is echter van mening dat alleen in India de zaken kun nen werden behandeld omdat daar het ongeluk plaatsvond, de slacht offers vandaan komen en de be langrijkste getuigen en documen ten te vinden zijn. De rechter stel de aan Union Carbide wel de voor waarde dat het concern, zowel in de VS als het dochterbedrijf in Bhopal, iedere Indiase uitspraak zal moeten gehoorzamen. Verder moet het concern alle noodzakelij ke informatie verstrekken zoals het ook zou gebeuren als de zaken in de VS zouden dienen. Juridische deskundigen menen dat de afschuiving van de zaak naar India in het voordeel werkt van Union Carbide omdat de scha devergoedingen lager zullen uit vallen en de rechtbanken in India veel trager werken. Premier Nepal Marich Man Singh is gisteren tot nieuwe premier van Nepal geko zen. Naar uit officiële bron verno men is, kreeg hij de stemmen van 118 van de 140 leden van de Pan- chayat (het parlement). Singh is 44. Op 12 mei hebben de Nepalezen 112 leden van de wetgevende ver gadering gekozen, terwijl koning Birendra er 28 benoemde. Bijna tweederde van de in mei gekozen vertegenwoordigers, die nieuw zijn in de politiek, heeft aangedrongen op liberalisering van het politieke systeem in Nepal dat 20 jaar be staat. Ook willen zij economische hervormingen waardoor de werk gelegenheid zou toenemen. Nazi-proefschrift Functionarissen van de universi teit-van Nantes hebban bandopna men in handen gekregen van een zitting waarbij een omstreden pro movendus zijn proefschrift verde digde waarin het bestaan van gas kamers in de Tweede Wereldoor log werd bestreden. In juni 1985 verleende de univer siteit een doctoraat aan de 66-jarige Henry Roques, die in een disserta tie over de bekentenissen van SS- officier Kurt Gerstein stelde dat de gaskamers mogelijk niet hebben bestaan. Het proefschrift kreeg de vermelding "zeer goed". Roques kon zijn doctoraat pas verdedigen toen hij extreem-rechtse leden van de universiteit bereid had gevon den aan de procedure deel te ne men. Anderen hadden dat ge.weir gerd. KAAPSTAD - Op de bijeenkomst van adjunct-minister van informa tie Louis Nel met persvertegen woordigers in Kaapstad, was toch nog iets te lachen. Met een stalen gezicht verkondigde Nel dat de noodtoestand er beslist niet op ge richt was om de oppositie en de pers in Zuid-Afrika monddood te maken. De journalisten gingen een verdere discussie maar uit de weg en beperkten zich tot schamper la chen. De feiten spreken voor zich: van af donderdag is het bijna onmoge- door Ruud de Wit lijk geworden objectief te berich ten over wat er in Zuid-Afrika ge beurt. De door de staat gecontro leerde televisie en radio en de door de noodtoestand gemuilkorfde on afhankelijke pers, bericht, al dan niet vrijwillig, uitgebreid over de achtergronden van het regerings besluit de noodtoestand af te kon digen. Maar het is niet langer geoorloofd iets te melden over wat er werkelijk leeft onder de meer derheid van de bevolking. Volgens de nood-wetgeving is het namelijk ten strengste verbo den nog iets te melden over 'on wettige stakingen, ieder vorm van boycotacties, de deelname aan on wettige bijeenkomsten en demon straties, acties van burgerlijke on gehoorzaamheid of oproepen tot dienstweigeren'. Dit alles is onder gebracht onder de term 'ondermij ning' van het staatsgezag. Vergeleken met de eerdere nood maatregelen, die in een aantal dis tricten van juli vorig jaar tot begin maart van .kracht waren, vormen de strak aangeschroefde persbe- perkende maatregelen wel het grootste verschil. Vooral omdat nu niet alleen de lokale media en de internationale televiemaatschap- pijen aan banden zijn gelegd, maar ook de vanuit Zuid-Afrika werkza me schrijvende pers. De argumenten van de regering zijn ontroerend in hun eenvoud: 'wij zijn verantwoordelijk om het aanhoudende geweld in Zuid-Afri ka tot stilstand te brengen'. De di recte gevolgen van de pésbreidel zijn in ieder geval reeds duidelijk waarneembaar. Voetbal De Zuidafrikaanse kranten zijn uiterst voorzichtig met het bren gen van het nieuws over de noodtoestand. In plaats van foto's over het geweld in Crossroads de afgelopen week, heeft de Cape Ti mes nu slechts foto's van het we reldkampioenschap voetbal in Me xico op de voorpagina en een foto van president Botha, die genomen is vanaf het televisiescherm. Onderaan de voorpagina staat een uiterst kleine foto van bis schop Tutu. vanwege zijn bemid delingspoging om het geweld in Crossroads tot een einde te bren gen. Maar niets van Tutu's uitlatin gen over de noodtoestand, zoals die wel zijn gemeld door de inter nationale media. De Cape Times durfde het nog wel aan op de binnenpagina een opsomming te geven van reacties op het uitroepen van de noodtoe stand. Maar dat gebeurde uiterst voorzichtig en zelfs dat kan al ge volgen hebben voor de nabije toe komst. Andere kranten geven hetzelfde beeld. Het moet gisterochtend bij alle kranten eender geweest zijn: hoofdredacteuren-in conclaaf met hun advocaten om het negen pagi na's tellende decreet uit te spitten op wat nu nog welen wat niet meer mag. Of zoals bij een van de kran ten werd gezegd: 'elke zin die van af nu in onze krant verschijnt, wordt woord voor woord bekeken'. Maar ook de buitenlandse pers weet niet meer waar zij aan toe is. Voor fotografen en televisieteams ligt het iets duidelijker dan voor de schrijvende pers en met name de' internationale persbureau's, waar van de kopij ook weer terugkomt in Zuid-Afrika. De bekende Associated Press- en Newsweek-fotograaf Mark Peters: "Ik kan wel op vakantie gaan. Overal in Kaapstad patrouilleren agenten. Is dit nu een onlustsitua tie of niet? Ik durf geen foto te ne men. Als zo'n agent vindt, dat ik de wet overtreed, riskeer ik niet alleen de in beslag name van mijn came ra's, maar ook een boete van 10.000 rand en een gevangenisstraf van 10 jaar". Het is begrijpelijk dat de maatre gelen tegen de pers op de verschil lende redacties en kantoren het ge sprek van de dag zijn. Iemand weet te melden dat er de afgelopen nacht drie aanvallen met benzine bommen zijn geweest in Kaapstad en omgeving. Mag dat nu wel of niet verspreid worden. Isolement Het controleren van informatie is onmogelijk. Zowel het ministerie van informatie als de politiewoord voerders verwijzen hiervoor naar een speciale persbijeenkomst die elke dag zal worden gehouden in Pretoria. En dal zal waarschijnlijk voorlopig de enige gelegenheid zijn waarbij nog enige 'getolereer de'-informatie kan worden verkre gen. De kernvraag voor met name de buitenlandse pers is op het ogen- Louis Nel: niet de bedoeling om de pers monddood te maken, (foto gfdi blik: wat te doen als er duidelijke bewijzen zijn dat de onlusten ge woon doorgaan? Hoe te handelen als aanstaande maandag in Soweto of elders in het land ernstige pro blemen ontstaan bij de herdenking van de Soweto-opstand, 10 jaar ge leden? Moet dat doodgezwegen .worden of toch in de publiciteit ge bracht worden? Wat zullen dc con sequenties zijn? Uit do noodwetgeving, de to. spraak van president Botha in het parlement, en de verklaringen van enige van zijn ministers, blijkt in ieder geval dat de regering erop uit is om Zuid-Afrika definitief te iso leren van dG-rcsl van de internatio nale gcinöcnschap. Er wordt in Kaapstad van uitge gaan dut economische sancties door de westerse wereld toch niet meer tegen zijn te houden. De ge sprekken met het Gemenebest over de vrijlating van Nelson Man- dela en het legaliseren van het ANC zijn immers mislukt. Presi dent Botha: "Wij wensen dit isole ment niet en we hebben het ook niet gezocht, maar als we gedwon gen worden om alles alleen op te knappen, laat dat dan maar gebeu- Het is niet de eerste keer dat Zuid-Afrika bedreigd wordt met internationale sanctie's. Tot nu toe werden die echter steeds gepa reerd. Toen de VN een algeheel wa penembargo vafkondigde, besloot Zuid-Afrika zelf een wapenindus trie op te bouwen. Het werd op die manier zelfs wapenleverancier. Chili. Israël, Taiwan en ongetwij feld andere landen zijn tevreden af-v Tóen Zuid-Afrika bedreigd werd met een olieboycot gebeurde iets dergelijks. Zeker eenderde van de energiebehoeften van het land worden nu gedekt door de omzet ting van kolen in benzine en er be staan vergevorderde plannen om deze kunstmatige benzineproduc tie verder uit te bouwen. Frustratie Overigens, de buurlanden van Zuid-Afrika, die het hardst roepen om economische sancties, zijn voor meer dan de helft van hun ex en import op Zuid-Afrika aange wezen. Dat blijft een sterke troef voor de Botha-regering. Het zijn ongetwijfeld die succes sen geweest, die de regering-Botha hebben doen beslissen om te kie zen voor het isolement in plaats van toe te geven aan de groeiende binnen- en buitenlandse druk. Het spreekt voor zich dat Botha daarbij slechts oog heeft gehad voor de be langen van de blanke minderheid- van het land. De hoofdredacteur van de Cape Times, Anthony Heard, sprak gis teren in zijn, hoofdredactioneel commentaar dé hoop uit, "dat de opnieuw hoog opgelopen emoties cn frustraties van de meerderheid van de bevolking na twee jaar van groeiend geweld, dat op hetzelfde niveau is gekomen als dat in Noord-Ierland, de komende dagen rond de herdenking van de Sowe to-opstand, niet definief zullen ex ploderen in nog meer geweld". De regering-Botha heeft met het uitroepen van de noodtoestand en het geven van onbeperkte be voegdheden aan leger en politie haar antwoord reeds gegeven. Ge vreesd moet worden dat bisschop Tutu het dichtst bij de waarheid zat, toen hij zei: "Gezien de hou ding van de regering is een bloed bad nu onvermijdelijk geworden"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7