Boosheid om voordracht P. van Zeil Nijpels bezig met herexamen Opheldering gevraagd over Duitse infiltratie ABP-affaire: topman bouwbedrijf ontkent betaling van smeergelden Acht jaar in Hongarije voor vrachtau tocliauffeur ZATERDAG 14 JUNI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Burgemeestersambt Heerlen DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren demissio nair staatssecretaris P.H. van Zeil (economische zaken) voorgedragen voor benoeming tot burgemeester van Heer len. Premier Lubbers deelde dit mee na afloop van het kabinetsberaad. De voordracht heeft grote verontwaardi ging gewekt in de gelederen van de PvdA, zowel in de Tweede Kamer als in Heerlen. Ook de VyD in Heerlen, die weliswaar geen bezwaar heeft tegen de politieke kleur (CDA) van Van Zeil, is niet onverdeeld gelukkig met de voordracht vanwege de vrij hoge leeftijd (58) van de demis- sionairte bewindsman. PvdA-fractievoorzitter Dorine To- bi in de Heerlense gemeenteraad noemde de voordracht gisteren een regelrechte klap in het gezicht van de Heerlense kiezers die de PvdA een grote overwinning heb ben bezorgd bij de gemeenteraads verkiezingen. Bij de recente ka merverkiezingen brachten zij zelfs meer stemmen op de PvdA uit dan op het CDA. Volgens de Heerlense PvdA had deze Limburgse stad op grond van die uitslag recht op een socialisti sche burgemeester. Dit temeer om dat Maastricht en Kerkrade, waar de PvdA veel groter is dan het CDA, ook geen PvdA-burgemees- ter hebben. Nu Heerlen ook weer een CDA-burgemeester krijgt blijft de volgens de PvdA onrechtvaardi ge situatie Advocaat rakelt RAF-kwestie op Behalve politieke maakt de PvdA ook persoonlijke bezwaren tegen Van Zeil. „Hij komt in Heer- DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft gisteren op Paleis Huis ten Bosch de zogenoemde koning inneha- len zijn pensioen afwachten nu ring in ontvangst genomen. De echtgenote van de schipper van de Scheveningen 303, mevrouw C.C. Hofland voor hem geen plaats meer was ge- Vink, mocht de lekkernij aan de kennelijk blij verraste vorstin overhandigen. (foto ANP) reserveerd in een nieuw kabinet- Lubbers". Het PvdA-kamerlid Niessen noemde de voordracht van Van Zeil buitengewoon teleurstellend- Het Lim en 'zelfs grievend'. 'Meer kwaliteiten' Lubbers verklaarde gisteren dat Van Zeil over meer kwaliteiten be schikte dan de andere kandidaten voor het burgemeesterschap van Heerlen. De premier liet doorsche meren ervan uit te gaan dat de aan staande benoeming van een burge- AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse advocaat mr. Korvinus heeft de ministers van binnenland se zaken en van justitie ophelde ring gevraagd over het optreden van Duitse geheime agenten op Nederlands grondgebied in 1978. Met toestemming van de Neder landse autoriteiten zouden deze agenten hebben geprobeerd via zijn cliënt Henk Wubben te infiltre ren in de RAF, de Rote Armee Fraktion, en hem uit te lokken tot strafbare feiten. De advocaat heeft ook de hoofd officier van justitie in Amsterdam verzocht een nieuw onderzoek in te stellen naar de brand en ontplof fingen in de woning van Wubben in de Quellijnstraat te Amsterdam, zes jaar geleden. De oorzaak daar van is nooit opgehelderd. Wubben, voormalig landelijk secretaris van de Rode Jeugd, werd voor deze brand vervolgd en in hoger beroep vrijgesproken. Hij heeft steeds ge zegd dat de brand een aanslag op zijn leven is geweest, die werd uit gevoerd door een geheime dienst. Volgens de advocaat zijn er aan wijzingen dat er een relatie bestaat tussen de brand in de Quellijn straat en de aanslag op een plaatse lijke gevangenis in het Westduitse Celle in 1978. West-Duitsland ver dacht Wubben ervan een sleutelpo sitie bij de RAF te hebben. Daarom werd in '78 geprobeerd twee gehei me agenten via hem binnen de RAF te infiltreren. Wubben is daar niet op ingegaan; twee jaar later brandde zijn huis af. MAASTRICHT (ANP) - De provi siegelden die het Haarlemse bouw bedrijf Nelissen in 1983 aan bemid- ABP-affaire. „In geen enkele vorm delaar ir. J. van Zon uitbetaalde hebben wij vermoed steekpennin- projecten waarvoor het ABP gen uit te betalen. Was dit wel het Limbure voortbe meester van Kerkrade zal toévallen als bemiddelaar optrad, waren geval geweest, dan hadden wij dit staan waarbij in geen van de tien fan de PvdA. Voor deze post wordt geen smeergelden. Dit verklaarde zeker niet gedaan, want smeergel- smeergelden gedacht te hebben. „Het kan best zijn dat ik wel eens naar zy n goede relaties bij het ABP heb zitten vissen, maar daarover gaf Van Zon geen informatie. Op dat punt was hij zeer gesloten". Explosie ffrnotetp «pmppnim in rte?» nrnvin al eni6e tijd de naam van het gisteren de toenmalige directeur den associëren wij meteen meVge- Abnormaal hOOg ^een lW bureemeetter iStto PvdA.Tweede-Kamerlid Wöltgens van bouwbedrijf Nelissen, C. de bruiken in de taboesfeer" een PvdA-burgemeester valt te _pnnpmj rti» in KorUmH» wnnn, n„»„ L v.,t bekennen. Negen hebben een CDA- en Venlo een WD-burge- meester. genoemd, die in Kerkrade woont. Ruiter, thans directeur van Vast- Van Zeil werd geboren in Hille- goed Amstelland, op de zevende gom. Hij werd in 1961 voorzitter van de bedrijfsgroep burgerlucht- vaart van de Nederlandse Katho lieke Bond van Vervoerspersoneel, een functie die hij in 1971 verruilde voor die van secretaris van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. In 1972 werd Van Zeil lid van de Tweede Kamer, tot 1977 voor de KVP en daarna tot 1981 voor het CDA. In de periode 1979-1980 was de toekomstige burgemeester van Heerlen tevens KVP-voorzitter. Foto-archief naar R'dam; Haarlem boos ROTTERDAM (GPD) - Het nieuw Sinds 198l"is *Van Zeil staatsse- op te richten nationale foto-archief economische zaken wordt vrijwel zeker in Rotterdam met verklaringen die hy by het De Ruiter beklaagde zich er over dat maar steeds over smeergelden of steekpenningen wordt geschre ven, wat voor een bedrijf als Nelis sen erg pijnlijk is. Hij verklaarde verder geen enkele aanleiding te hebben gehad om ooit te veronder stellen dat een gedeelte van de pro visiegelden voor Van Zon bestemd waren voor de geschorste directeur Beleggingen by het ABP, mr. drs. A.J.M. Masson. „Daar is ook nooit enige toespeling op gemaakt". De officier van justitie mr J. Lau- confronteerde deze getuige cretaris ppurppct in de nprinHp 1Q81-1QR? in gevestigd. Minister Brinkman vooronderzoek afgelegd. Daarin het^tweède en derde kabinet Van (WVC) zou dere beslissing volgen» i het kabinet- Rotterdamse krant vanmiddag maakte De Ruiter er gewag wel eens aan Van Zon gevraagd te Lubbers wil sober contact met Waldheim bekend maken. Een woordvoerder hebben hoe het toch kwam dat WVC wilde het bericht bevesti- Van Zon zo'n gemakkelijke entree gen noch ontkennen. De mogelijke keuze op de Maas stad is vooral in Haarlem slecht ge had bij het ABP. Van Zon zou daarop gezegd hebben: „Je moet niet zoveel praten maar bouwen". vallen. Deze gemeente dreigt de De Ruiter bleef er evenwel bij tot DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers vindt dat de 'noodzakelijke contacten met de president gehouden'. Hij vindt echter niet dat de verkiezing van Waldheim leiden tot verslechtering van de be trekkingen met dat land. „De betrekkingen tussen Neder land en Oostenrijk worden door geen museum van de grond kan meer bepaald dan onze opvattin gen over de persoon van het staats hoofd", aldus Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad. „Wij stellen prijs op goede betrekkin gen met dat land. Ik zou mij echter kunnen voorstellen dat Waldheim Hoge Raad wil vervolging voor anti-joodse uidatingen DEN HAAG (GPD) - De Hoge Raad heeft de vervolging gelast van de cineast Theo van Gogh (29) wegens anti-joodse uitlatingen in het tijdschrift Moviola dat eind september 1984 is verspreid tijdens derfp niet wordt uitgenodigd voor de De rechtbank en het gerechtshof «phniiUnpmin*» van Hp Dn«;tpr te Amsterdam hadden Van Gogh gebruikneming van de uoster- buiten vervolging gesteld. Ook de advocaat-generaal achtte vervol ging van Van Gogh niet nodig. Maar de Hoge Raad vindt dat het gerechtshof in Den Haag zich als nog dient uit te spreken over de door Van Gogh gepleegde beledi gingen van een ras. In een artikel, getiteld 'Een Mes sias zonder huis', deed Van Gogh een aanval op de schrijver-cineast Leon de Winter. Van Gogh verweet hem in een televisie-interview zijn artistiek falen bemanteld te heb ben door een beroep te doen op zijn joodse identiteit. De Winter zou in het interview uit commer ciële overwegingen hebben geap pelleerd aan een collectief schuld besef van het Nederlandse volk dat tijdens de Tweede Wereldoorlog veel te weinig actief verzet zou hebben geboden tegen wat de be- BOEDAPEST (GPD) - De 50-jari- zetter de joodse landgenoten heeft ge vrachtwagenchauffeur Herman aangedaan. van Bemmel uit Kamerik is don- Van Gogh lardeerde zijn betoog derdag in de Hongaarse hoofdstad met, wat hijzelf noemt, macabere Boedapest wegens mensensmok- grappen. De rechtbank en het ge- kei veroordeeld tot acht jaar gevan- rechtshof vonden dat de grappen genisstraf. Eerder had hij zes jaar niet op zichzelf moesten worden gekregen, maar de openbare aan- beschouwd, maar in samenhang klager was van dit in zijn ogen te met het hele artikel. Volgens recht- milde vonnis in hoger beroep ge- bank en gerechtshof kon niet van gaan. opzettelijke belediging worden ge- De vrachtwagenchauffeur werd sproken. De Hoge Raad is het daar op 7 april 1984 opgepakt bij minister zelfs met een kort geding om de keuze terug te draaien. Haarlem rekende op de komst van het Nationale Fotomuseum en had hiervoor al geruime tijd het zoge heten Enschede-gebouw in het centrum van de stad gereserveerd. Behalve Haarlem behoorden ook Amsterdam en Leiden tot de kans- i met de laatste betaling van pro visiegelden aan Van Zon nooit aan Op vragen van rechtbankpresi dent mr. J. Wortmann of twee pro cent bemiddelingskosten voor het werk dat Van Zon verrichtte niet abnormaal hoog is, antwo.ordde De Ruiter dat dit percentage in de bouwwereld heel gebruikelijk is. Voor buitenstaanders, zo zei hij, komen die wel hoog over, maar zij moeten dan wel bedenken dat het ook om enorm hoge investeringen gaat en dat de risico's erg groot zijn. Hij ontkende dat er by bouwbe drijf Nelissen sprake was van een verslechtering toen het met Van Zon contact opnam. „Er bestond wel behoefte aan opdrachten. Als het project met de bedrijfshallen in Halfweg niet was doorgegaan had den wij vermoedelijk tot ontslagen moeten overgaan". De snelheid waarmee de zaak bij het ABP rond kwam (binnen amper zes maan den) mag voor het pensioenfonds misschien wel snel zijn geweest, maar niet voor Nelissen, zo merkte De Ruiter op. Advocaat Korvinus stelt dat Ne derlandse autoriteiten op de hoog te waren van de plannen om infil tranten te laten proberen de RAF binnen te komen via Wubben. Om het vertrouwen van Wubben te winnen, zeiden de infiltranten dat zij het RAF-lid Sigurd Debus uit een gevangenis in Celle wilden be- vriiden. En om het allemaal echt te Rienk Kamer in hoger beroep AMSTERDAM (ANP) - Rienk Ka mer gaat in hoger beroep tegen de afwijzende beschikking van de rechtbank op zijn bezwaarschrift tegen de dagvaarding. Kamer heeft dit gisteren bevestigd. „Ik wist wel dat de rechtbank het bezwaarschrift zou afwijzen. Het is een té ingewikkelde zaak geweest voor dit college", aldus Kamer. Hij moest de beslissing van de raadka mer gisteren via het ANP-nieuws vernemen. Volgens Kamer heeft de recht bank niet alle punten die hij en zijn advocaat hadden willen aanvoeren onderzocht. laten lijken, werd in de buiten muur van de gevangenis een ex plosie veroorzaakt. Aanvankelijk deed men het voorkomen alsof dit het werk was geweest van terroristen. „Maar in april van dit jaar is door de minis ter van binnenlandse zaken Mock- linghoff en minister-president Al- brecht van de deelstaat Nedersak- sen toegegeven dat de de explosie het werk was van Westduitse ge heime diensten", aldus advocaat Korvinus. In latere verklaringen hebben Mocklinghoff en de Nedersaksi- sche minister van justitie Rem mers verklaard dat het opereren van de geheime agenten op Neder landse bodem, was gebeurd met instemming en medewerking van de Nederlandse autoriteiten. Advocaat Korvinus heeft gege ven de rol van Nederland bij de bomaanslag in Celle en overeen komsten met de nog niet opgehel derde explosies en brand in het huis van Wubben, een aanklacht ingediend bij de Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr. Van Steenderen. Deze aanklacht geldt de nog onbekende daders, die vol gens de advocaat een poging tot doodslag en brandstichting zou den hebben gedaan. Korvinus wil dat de hoofdofficier van justitie hiernaar een diepgaand onderzoek instelt. Verzekering voor studenten eist premiebeperking DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) moet zijn belofte aan het parlement nakomen, dat studerenden maar voor de helft worden aangeslagen bij de komen de premieverhoging^voor de parti culiere ziektekostenverzekering. Dat eist de Studentenverzekering SSGZ in een kort geding tegen de staat, dat volgende week donder dag dient voor de president van de rechtbank in Den Haag. De omstreden premieverhoging is een gevolg van de stelselwijzi ging van de ziektekostenverzeke ring, waartoe de Tweede Kamer dit vooijaar heeft besloten. De SSGZ (Stichting Studenten Gezondheids Zorg) meent dat studerenden, ge zien hun doorgaans zeer lage inko men door deze maatregel oneven redig zwaar worden getroffen. Hun premies zouden op den duur met honderden guldens per jaar om hoog gaan. Ruding beloofde tijdens de be handeling van de stelselwijziging dat studenten bij de noodzakelijke premieverhoging maar voor 50 procent zouden worden 'meegewo- gen'. Nu blijkt dat hij deze belofte niet nakomt. Oostenrijk sober moeten worden hebbers. In een eerder stadium had het ministerie van WVC al door alle betrokkenen veel te laag tot president van Oostenrijk moet geschat bedrag van 300.000 gulden beschikbaar gesteld voor het op zetten en inrichten van zo'n natio naal archief. Daarvoor kan echter worden getild. Er is toen gekozen r een collectie in de vorm van archief. gebruikneming scheldedam". De premier vindt niet dat de be noeming van Waldheim gevolgen moet hebben voor de vakanties van de koningin. Zij brengt haar wintervakanties meestal door in Oostenrijk. „Vakanties van de ko- dam en voorzitter van het Open- ningin behoren niet tot de ministe- baar Lichaam Rijnmond. Hij is ook VAN DER LOUW (ANP) - De PvdA'er Van der Louw wordt voorzitter van de Omroepraad. Het kabinet heeft hem gisteren voorge dragen voor die post. Van der Louw volgt zijn partijgenoot Roet hof op, die vorig jaar kamerlid is geworden. Van der Louw is onder meer minister van (toen nog) CRM geweest, burgemeester van Rotter- Voor smokkel Roemeense vrouw nietr spreekt c Tsjechoslowaken en Roemenen naar de Bondsrepubliek 'vervoer de' voor bedragen tussen acht- en tienduizend gulden. Van Bemmel heeft altijd gezegd dat humanitaire overwegingen voor hem meer telden dan finan ciële. Maar de Hongaren vonden dat het tegendeel het geval was. In Hongaarse kranten werd de West duitse organisatie beschreven als 'de bende van de autoweg' die han delde uit winstbejag. Volgens de ging een in zijn truck verstopte Hongaarse rechters moet de i nig subtiele taalbeheersing', 'pole- Roemeense vrouw over de grens te mische toonzetting' en 'onnodig brengen. Dat gebeurde in opdracht grievende vorm'. van een Westduitse organisatie die Bijna 2 miljard voor beter water sensmokkel worden gezien als een 'complot tegen de socialistische staat', die de veiligheid in gevaar bracht. Dat is in Hongaarse ogen een ernstig misdrijf. Voor Gré van Bemmel, die het twee dagen durende proces tegen haar man bijwoonde, was dit een grote schok. Te meer daar het sys teem van strafvermindering niet geldt voor buitenlanders. De enige gratieverlening. De Neder- DEN HAAG (ANP) - Er zal 1,9 miljard gulden worden geïnvesteerd in verbetering van de kwaliteit van het oppervlaktewater. Het gaat zowel om beheer als bestrijding van verontreiniging. De investering vloeit voort hoop w uit een rijkwaterkwaliteitsplan dat gisteren de instemming heeft gekre- landse ambassade heeft haar goed gen van het kabinet. opgevangen. „We nemen haar mee Het gaat daarbij om uiteenlopende belangen, zoals drinkwater, zwem- uit, wandelen met haar en we pra- water en viswater. Het is de bedoeling dat het saneringsplan omstreeks ten vooral veel", aldus consul Tim- 1990 grotendeels voltooid zal zyn. DEN HAAG - De uitkomst van de exercitie in de kamer van in formateur De Koning, in het ge bouw v^n de Eerste Kamer, is even verrassend als de plot van een thriller waar in de eerste zin de naam van de moordenaar wordt onthuld: de komst van het tweede kabinet-Lubbers is een gegeven. De toekomst van WD-onder- handelaar Nijpels daarentegen is aanmerkelijk minder zeker. Waar zijn CDA-collega De Vries en informateur De Koning onder de instemmende blik van opper god Lubbers sleutelen aan een door Peter vari Nuijsenburg regeerakkoord, zit Nijpels op een kruitvat met smeulend lont aan de onderhandelingstafel. Zijn fractie heeft hem min of meer on der curatele gesteld. Zijn krediet als onderhandelaar, toch al niet groot na een verlies van negen zetels, zou bovendien zijn aange tast door de 'paleiscoup' op de dag na de verkiezingen. Die coup dreigt overigens overwoekerd te worden door mythevorming. Suggesties dat er sprake zou zijn van een richtin genstrijd tussen conservatieve en progressieve liberalen missen elke grond. Er is hooguit sprake van een ordinaire machtsstrijd, niet uitzonderlijk wanneer een partij bij de verkiezingen is afge droogd en dus op zoek gaat naar een zondebok, en/of jarenlang opgekropte woede over het ei genzinnige en weinig effectieve optreden van de leider tot ontla ding brengt. Aan de onderhandelingstafel is van een aangeslagen Nijpels wei nig te merken. Hij opereert rus tig en bekwaam. De Vries heeft binnenskamers niet zonder be wondering vastgesteld dat 'je aan Ed niet kunt merken, dat zijn partij achter hem in brand staat'. Nijpels zit in feite voor zijn her examen. Als hij een redelijk re sultaat uit het vuur weet te sle pen, en het CDA is niet van plan om hem het vel over de neus te halen, is de kans niet denkbeel- Profielschetsen Nu de koorts in de fractie tot een redelijke niveau is gezakt, is het ogenblik aangebroken om de profielschetsen van kandidaten- opvolger te vergelijken. Dat is een tamelijk ontnuchterende be zigheid. De fractie bulkt niet van het talent dat de onttakeling van de VVD met meer succes dan Nijpels een halt toe kan roepen. Alleen Rudolf de Korte springt er uit, maar hij en, vooral, zijn echtgenote hebben aan de gla mour van het ministersschap ge roken en die kennismaking is hun goed bevallen. De last van het politieke leiderschap wil hij dolgraag op zich nemen, maar dan wel als minister, niet als be heerder van de fractieboedel. Voor mevrouw Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) geldt het zelfde verhaal, maar met dit, toch wel cruciale verschil: zij koestert haar ambititie in eenzaamheid. Bolkestein (demissionair staats secretaris van exportbevorde ring). die in overleg met demis sionair minister Korthals Altes (justitie) de anti-Nijpels-actie op touw zette, heeft zeker kwalitei ten, maar het onderhouden van warm-menselijke relaties, niet onbelangrijk voor een fractielei der, ontbreekt daarbij. Verder zijn, met gepaste be scheidenheid, nog in de markt: mediaspecialist Loek Hermans en demissionair staatssecretaris van financiën Henk Koning. Van de eerste wordt opgemerkt dat hij in stijl en optreden te veel lijkt op Nijpels. Daar zit dus nie mand op te wachten. Om Henk Koning hangt nog de geur van de Wibo-affaire, het fiscale akke fietje ten gunste van de huidige AVRO-directeur. Dat kan even min een aanbeveling worden ge noemd. De balans noopt kortom niet tot optimisme. Volgens de me thodiek van de negatieve selectie komt men toch op Nijpels uit, te meer daar een ministersschap in de luwte (welk?) toch niet zo'n goed idee is. Niemand schijnt er aan te kunnen wennen dat falen met een lucratieve post moet worden beloond. Nij pels-fans Als Nijpels aanblijft als fractie voorzitter, en daar is veel voor te zeggen, betekent dat niet auto-- matisch dat hij politiek leider blijft en daarmee lijsttrekker wordt voor de volgende verkie zingen. Want als de afgelopen pe riode één ding heeft duidelijk ge maakt is het wel dit: een politiek leider wordt niet benoemd; hij is er of ontwikkelt zich als zodanig. Nijpels en zijn fans hoeven dus nog niet te wanhopen. De ontwikkelingen in de VVD zijn boeiender dan die aan de for matietafel. Informateur De Ko ning heeft gekozen voor de zoge naamde 'brede' aanpak, die alle beleidsterreinen omvat. Hij tast de standpunten van beide partij en af, doet suggesties en stelt vast of er op een onderdeel al dan geen vorderingen zijn gemaakt. Indien nodig schakelt hij over naar een ander beleidsterrein. Deelakkoorden op specifieke punten, bijvoorbeeld op finan- cieel-economisch gebied, dienen vermeden te worden. Een onder handelaar die zich in een kwestie te kort gedaan voelt, zal niet gauw de neiging kunnen onder drukken om op een ander punt zijn gram te halen. Meestal bege leid door de nodige ketelmuziek in de media. Op de bij velden zijn deskundi gen van beide fracties met elkaar in de slag. Veel heeft dat niet om de hakken. Echt moeilyke zaken - euthanasie, wet gelijke behan deling, media, hoofdlijnen van het financieel-economisch beleid - nemen de onderhandelaars voor. eigen rekening, eventueel gesecondeerd door fractiespecia listen. De Koning werkt aan een to taalpakket dat in één keer wordt gepresenteerd, omdat 'alles nu eenmaal met alles samenhangt'. Het woord is vervolgens aan de fracties en de finale - het beman nen van het kabinet, het aan draaien van eventueel losse schroeven - is voor Lubbers. Die zou half juli zijn beslag kunnen krijgen, waarna de Ka mer begin augustus kan debatte ren over de regeringsverklaring. Dan zal ook duidelijk zijn of Nij pels voor zijn herexamen ge slaagd is en namens de VVD het woord mag

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5