Pogingen om Reinwardt in Leiden te houden gestaakt Plan jeugdwerkteams leidt tot verdeeldheid bij CD JA Expositie over wagenmaker als voorproefje van museum B en W staan vestiging in Amsterdam toe Buurthuizen in Noord kijken nieuwe huur na Herdenking 'Soweto' Extra geld onderwijs aan ouderen ZATERDAG 14 JUNI 1986 LEIDEN LEIDEN - Het vertrek van de Reinwardt Academie uit Lei den is, tenzij de gemeenteraad anders beslist, definitief. Het college van B en W heeft giste ren met vijf tegen drie stem men besloten dat de hbo-oplei- ding voor museummedewer kers zich in de hoofdstad mag vestigen als zij een fusie aan gaat met de hbo-opleidingen voor kunstrichtingen in Am sterdam. Daarmee zien B en W af van de voorwaarde die ze eerst verbonden aan hun toestemming aan de aca demie om buiten Leiden fusiepart ners te zoeken: dat de Reinwardt in verband met de samenwerking met de musea wel in Leiden ge huisvest moet blijven. Tegen het voorstel stemden ,de twee WD-wethouders Kuijers en Fase en PvdA-wethouder Peters. De WD-fractie is destijds met een fusie buiten Leiden akkoord ge gaan onder hetzelfde voorbehoud als het college heeft gemaakt, na- LEIDEN - Bewoners van Leiden- of kopieën Noord kunnen volgende week in uitkeringen de buurthuizen 't Spoortje en Groenoord laten controleren of de hun aangezegde huurverhoging te recht is en of zij voor huursubsidie in aanmerking komen. melijk dat Reinwardt wel in Lei den blijft gevestigd. De stemmen in de PvdA zijn verdeeld: een een derde minderderheid van de vori ge PvdA- gemeenteraadsfractie was eveneens tegen een fusie van Reinwardt met 'niet-Leidse hbo-in- stellingen. De WD en de 'dissidente' PvdA- leden kunnen steun verwachten van D66 en CDA, partijen die ook willen dat Reinwardt in Leiden blijft. Of zij in de gemeenteraad voldoende stemmen vergaren om het vertrek van de Reinwardt te gen te gaan, zal duidelijk worden in de september-vergadering. Als die meerderheid er mocht zijn, be tekent dat dat de academie toch een fusie met de Leidse hbo-instel- lingen zal moeten aangaan. Iets waar Reinwardt in het geheel geen trek in heeft. Aan het B en W-besluit zijn vele besprekingen voorafgegaan. Om dat door de onwil van het ministe- de ingebouwde clausule bij het de jaaropgaves van of lonen en eventu eel de huursubsidiebeschikkig van vorig jaar. o Heeft men een huurverhoging eerdere besluit (fusie buiten "Lei- van twee procent dan geldt de pun- den mits de academie in Leiden tentelling niet en moet men de op- blijft) van groot belang werd, wilde Op 1 juli aanstaande krijgen de huurders weer te maken met de jaarlijkse huurverhoging. Dit jaar bedraagt die verhoging tussen de twee en zes procent, afhankelijk van de puntentelling en de oude huur. Vorig jaar werd de huurver hoging nog gebaseerd op het totaal van de punten. Dit jaar gaat dat an ders. Ieder punt kost nu een be paald bedrag. De puntentelling op zich is ook al veranderd. Het is er dus allemaal niet een voudiger op geworden. Ook ver huurders kunnen gemakkelijk fou ten maken in de berekening van de huurverhoging. Fouten die de huurders geld gaan kosten. Dat is de reden waarom een spreekuur wordt gehouden in de tyee buurt huizen. Bewoners worden ook geïnfor meerd over hoe ze bezwaar kunnen maken tegen de aanstaande huur verhoging. Bijvoorbeeld omdat de woning slecht is onderhouden en de verhuurder niet reageert op klachten. Er kan sprake zijn van ernstige schimmelvorming, vocht en tochtoverlast. Ook kan de huur verhoging in juli de tweede verho ging binnen twaalf maanden zijn, wat niet mag, en kunnen fouten zit ten in de puntentelling van de wo ning. In bepaalde gevallen kunnen ten onrechte gegeven punten er zelfs voor zprgen dat de huurver hoging vier procent wordt in plaats van twee procent. Huursubsidie Tegelijkertijd met het controle ren van de huurverhoging kunnen huurders ook laten uitrekenen of ze voor huursubsidie in aanmer king komen. Daarvoor moet men wel meenemen de huurspecificatie van de oude en de nieuwe huur en de oude en nieuwe specificatie van de servicekosten. Ook is een kopie nodig van de belastingaangifte 1985 (van iedere verdiener in huis) pervlakte van kamers, keuken en het college de zaak opnieuw onder badkamer kennen komen of de aangezegde huurver hoging terecht is. De spreekuren voor huurders in Leiden-Noord zijn in buurthuis 't achter te de loupe i Met de academie vergeefs gesproken over de be weegredenen om niet met Leidse hbo-instellingen te willen fuseren, poging de Reinwardt op an- Spoortje aan de Bernhardkade op dere gedachten te brengen. maandag 16 juni van 18.00 tot 20.30 r, op dinsdag 17 juni van 14.00 Voorts is de mogelijkheid aan de orde gekomen om de academie tot 16.00 uur, op woensdag 18 juni der de vleugels van het ministerie 114.00 tot 16.00 uur en van 18.00 onderwijs weg te halen en bij tot 20.30 Groenoord zijn de spreekuren op Het ministerie dinsdag 17 juni van 18.00 tot 20.30 dat volgens hoofd uur en op donderdag 19 juni van onderwijs P. Peters 14.00 tot 16.00 uur. In buurthuis die van cultuur onder te brengen. onderwijs wilde de directie ieus onder zoeken, als de gemeente en Rein wardt daarvoor iets voelden. Deze overstap heeft echter het bezwaar dat de academie zich op die manier isoleert van de rest van het hbo. Bovendien was er volgens Peters voor zo'n operatie te weinig tijd: één en ander zou al vóór 15 septem ber in kannen en kruiken moeten zijn. Het absolute 'nee' van het minis terie van onderwijs op het verzoek van de gemeente om de Reinwardt als dependance in Leiden te be staan en de uitdrukkelijke wens van Reinwardt om niet met Leidse maar met Amsterdamse hbo-oplei dingen te fuseren, zijn de overwe gingen die aan het collegebesluit ten grondslag liggen. Van de twee alternatieven: een opgelegde fusie in Leiden of een definitieve .verhui zing naar Amsterdam heeft zij voor de laatste gekozen. Op welke termijn de Reinwardt zal vertrekken, is nog volstrekt on duidelijk. Het al vele maanden ge leden toegezegde huisvestingsplan voor het hbo van minister Deet- man is nog immer niet verschenen. De verhuisdatum zou echter wel eens heel ver in de toekomst kun nen liggen. Na afwijzend te hebben gereageerd op het dependance-ver- zoek van B en W, kwam het minis terie met een soort doekje voor het bloeden: de verhuizing kan een he le tijd, wellicht zelfs tien jaar, wor den vooruitgeschoven. De ge meente en de academie staan daar welwillend tegenover, mits het mi nisterie dan ook met voldoende geld over de brug komt. Immers, als de Reinwardt al wel met Am sterdam samenwerkt maar nog in Leiden is gehuisvest, brengt dat extra kosten met zich i Voorstel voorlopig weer ingetrokken LEIDEN - Het bestuur van het CD JA in Leiden heeft zijn voorstel om werkteams op te zetten voor werkloze jongeren ingetrokken. Dat is gebeurd onder 'druk' van de CDA-fractie in de Leidse gemeen teraad en nadat was gebleken dat niet het totale bestuur en de leden van het CDJA zich achter het voor stel konden scharen. Naar nu is gebleken, is dat plan trouwens nooit uitgegaan van het volledige CDJA-bestuur. Het was eigenlijk een éénmans-actie van CDJA-secretaris Jan Willem Sap. Hij maakte het plan anderhalve week geleden bekend in de veron derstelling dat de overige be stuursleden en leden van de CDA- jongerenorganisatie het wel zou den overnemen. Dat bleek dus niet het geval te zijn. Daarmee iè niet gezegd dat het plan nu volledig van de baan is. Sap wil zich nu op 'persoonlijke ti tel' voor zijn plan inzetten. En het CDJA heeft een werkgroep in het leven geroepen die verschillende ideeën moet onderzoeken om de jeugdwerkloosheid te bestrijden. Daarbij wordt ook het 'plan-Sap' onder de loep genomen. De jeugdteams die Jan Willem Sap voorstelde, zouden volgens hem de werkloosheid onder Leidse jongeren in één keer oplossen. Sap meent dat dergelijke teams, die werk moeten verrichten dat anders was blijven liggen bij gemeente, bedrijven en instellingen, in Zwe den reeds met groot succes zijn in gevoerd. Volgens hem was het de bedoeling dat jongeren die in de teams aan de slag gingen, een 'nor maar loon krijgen. De werklozen die ér niet aan willen meedoen, zouden echter hun recht op een uitkering verspelen. Dat laatste ontlokte scherpe kritiek van de Jonge Socialisten. Zij toonden zich geschokt over deze 'werkplicht' en noemde het plan jongeren-on vriendelijk. Woedend Jan Willem Ssap is op zijn beurt woedend over de opmerking dat zijn geesteskind 'jongeren-on vriendelijk' zou zijn. Dat is volgens hem niet het geval. Hij merkt ech ter op dat hij van de zijde van de Jonge Socialisten weinig anders had verwacht omdat die, aldus Sap, elk plan dat niet aan hun eisen voldoet in een negatief daglicht stellen. Wel valt het hem tegen dat hij van christen-democratische zij de weinig steum heeft gekregen. Dat het CDJA-bestuur het voor stel - dat dus eigenlijk geen CDJA- voorstel was - heeft ingetrokken, kan hij begrijpen. De discussie werd volgens hem volledig toege spitst op het begrip werkplicht. Daardoor bestond de kans dat ook de andere plannen van het CDJA, onder meer het in het leven roepen van een stichting die zich inzet om jeugdwerklozen aan het werk te helpen, bij voorbaat werden getor pedeerd. Overigens heeft de CDA- fractie verzocht het voorstel in te trekken omdat ook zij verdere dis cussies over de werkplicht wilde vermijden. Woordvoeder Hans Akkerman van het CDJA ontkent dat er nu sprake is van tweespalt binnen het CDJA-bestuur. "Sap blijft secreta ris en wordt normaal betrokken bij het onderzoek naar de verschillen de ideeën over werkloosheidsbe strijding. Alleen gaat hij met het plan voor de werkteams op per soonlijke titel verder", aldus Ak kerman. Alle plannenmakerij Van het CDJA is bedoeld om de gemeente raad, het college maar ook de CDA- fractie aan te sporen meer te doen aan de bestrijding van de jeugd werkloosheid, zo stelt Akkerman. "Maar we hebben niet de pretentie dat we die werkloosheid tin één klap kunnen oplossen". Hij meent overigens dat de Jon ge Socialisten zeer emotioneel heb ben gereageerd op de verschillen de voorstellen van de CD A-jonge ren en 'goedkope kritiek' hebben geleverd. "Ik vind het best dat ze een grote mond willen opzetten, maar dan moeten ze ook zelf met initiatieven komen", zegt Akker man. JOVD Hij voegt er echter aan toe dat hij de opstelling van de Jonge Socia listen meer waardeert dan die van de JOVD en de liberale jongeren binnen de VVD. "Want daar hoor je helemaal niets van. Ik heb soms de indruk dat dat meer gezellig heidsclubs zijn dan dat er wordt gesproken over politiek. Ik daag de liberalen uit om ook eens ideeën te laten horen over de bestrijding van de jeugdwerkloosheid", aldus Ak kerman. Ondanks zijn kritiek op de liberale en socialistische jonge ren, nodigt Akkerman hen toch uit voor gezamenlijk overleg over de jeugdwerkloosheid LEIDEN - Jeugdcircus Bongo gaf gistermiddag de eerste van een reeks voorstellingen in Leiden. Op een terrein aan de Smaragdlaan toonden onder anderen de clown Stokkie zijn fratsen. Het circus ver kast de komende dagen geregeld in Leiden. Vanmiddag is er nog een voorstelling aan de Smaragdlaan, daarna worden de tenten opgesla gen op de Hadewychlaan (Stevens hof. 16 en 17 juni), het plein van de Zijlwijkschool in de Merenwijk (18 en 19 juni), het plein van de Kardi naal Alfrinkschool in de Merren- wijk (20 en 21 juni) en op een ter rein aan de Storm Buij sing straat -in het Morskwartier (26 juni). De tentoonstelling 'De Leidse Wagenmaker' viel gisteravond, na de opening, bij de aanwezigen in de smaak. Op de foto bewonderen bezoekers een wagen uit de nalatenschap van wagenmaker J. de Groot. (foto Fred Rohdci Leven en werk van Jacob de Groot in de Waag LEIDEN - Een voorproefje van het wagenmakersmuseum, dat aan de Oude Varkenmarkt komt, is vanaf vandaag twee weken lang te zien in De Waag. Studenten van de Rein wardt Academie (voor museum- kunde) hebben in De Waag een tentoonstelling ingericht van leven en werken van de Leidse wagen maker Jacob de Groot, die vorig jaar is overleden. Na het overlijden van de wagen maker, in maart 1985, bleek hij een unieke verzameling oude gereed schappen en machines te hebben nagelaten. Een stichting Wagen makersmuseum Leiden werd in het leven geroepen met als doel in de wagenmakerij aan de Oude Var kenmarkt een museum in te rich ten. In de loop van volgend jaar moet dit de deuren openen. De res tauratie begint dit jaar. Boven het museum komen vier studentenwo ningen, waar studenten van de Reinwardt komen te wonen, die te vens het museum moeten beheren. Jacob de Groot was de laatste, Leidse, ambachtelijke wagenma- Jter. Ziin vader zette het hedriif no in 1905 aan de Oude Singel. De ver plaatsing naar de Oude Varken markt volgde in 1913. Na het over lijden van De Groot senior zetten de zoons Jacob en Arnold het be drijf voort. De laatste verliet de on derneming in 1951. Ondanks de op komst van de auto zette Jacob de Groot het bedrijf voort, tot zijn overlijden in 1985. De activiteiten veranderden in de loop van de ja ren in het repareren en verhuren van handkarren. De expositie in De Waag brengt het reilen en zeilen van de wagen- makerij in beeld. Te zien is een na bootsing van de werkplaats en de manier waarop wagenmaker De Groot wagenwielen vervaardigde. Tevens wordt de ontwikkeling van het bedrijf, van 1905 tot 1985, ge volgd. Bibliotheek De bezoeker treft pal naast de in gang een foto van De Groot, met daarbij de melding dat deze "de houder was van de oudste lezers- Manifestatie op Stadhuisplein LEIDEN - Ter herdenking van' de opstand in het Zuidafrikaanse So weto, maandag tien jaar geleden, wordt zondag 15 juni in Leiden een estafette naar Den Haag georgani seerd en een demonstratie op de fiets. De loop- en de fietsdemon- stratie beginnen op het Stadhuis plein in Leiden. Daaraan vooraf gaand begint daar om kwart voor twaalf een manifestatie met spre kers en muziek. Onder anderen zullen Hans de la Mar (wethouder Links Leiden), prof. D. van Arkel (Leidse Universiteit), Jacques van der Hoeven (Raad van Kerken Lei den), Sandew Hira (Bléck People in Holland against Apartheid) en Lazarus Mphalele (jéugdsectie van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbe weging ANC) het woord voeren. Ook de atleet Jos Hermens, die aan de estafette deelneemt, spreekt op het Stadhuisplein. Het geheel zal muzikaal worden omlijst door hét Alkmaars straator kest, door de 'Fanfare van de eerste liefdesnacht' en door de Westafri- kaanse zesmarisband Fatala. De presentatie van het geneel ligt in handen van de cabaretier Hans Lieberg. Om ongeveer twaalf uur vertrek ken de hardlopers vanaf het Stad huisplein. Behalve Jos Hermens doen aan de estafette mee: Hilbert van der Duim (schaatser), Jan Lor- bach (basketballer), Tom van 't Hek (hockey'er) en Ria Stalman (ex-atlete en commentator bij Stu dio Sport). Om kwart over één vertrekt de fietsdemonstratie bij het Stadhuis plein. Iedereen die wil kan mee hardlopen of fietsen. De hardlo pers moeten zich opgeven bij de Werkgroep Zuid Afrika Leiden (te lefoon 071-315209). Mensen die wil len hardlopen, maar de afstand Leiden-Den Haag te groot vinden, kunnen vanaf station Voorburg-'t Loo de laatste vijf kilometer ren- De lopers en fietsers worden om half drie op het Haagse Malieveld verwacht. Vandaar zal de grote lan delijke demonstratie naar de Zuid afrikaanse ambassade beginnen. Openluchttheater Buurtvereniging De Raadshe- renbuurt organiseert zondag een voorstelling in het openluchtthea- tertje in de Leidse Hout. Acroba- tengroep Lazerus treedt op en de toneelgroep Klapsigaar voert het sprookjesachtige toneelspel 'De Gouden Geheimenshow' op. Het theater is vanuit Oegstgeest be reikbaar via de Warmonderweg en vanuit Leiden via de Hout laan. Bezoekers wordt aangera den een plastic zak mee te nemen, voor het geval de zitplaatsen op het gras) nat zijn. De voorstelling begint om twee uur. Volksdansen In het Leids Vrijetijds Centrum wordt zondagavond de laatste volksdajisinstuif van dit seizoen gehouden. De organisatie heeft zich voor deze gelegenheid verze kerd van de medewerking van het bekende folklore-orkest Novi Gospodar dat de hele avond voor muziek zal zorgen. Yvonne Knij- nenburg presenteert het pro gramma, dat om zeven uur be gint in het centrum aan de Bree- straat 66. Architecten Het Leids Architektenkaffee or ganiseert maandag een avond over de toepassing van compu ters op architectenbureaus in Leiden en omgeving. De bedoe ling is onderlinge ervaringen uit te wisselen. Wie bereid is\zelf computerdemonstraties te geven, kan contact opnemen met Fons Verheyen, tel. 02522-14650. Het programma begint om zeven uur. Het café is in sociëeit De Burcht aan de voet van de gelijknamige heuvel. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt maandag een bingo-avond in het speeltuinge bouw. Aanvang acht uur. Omroep Rijnland Omroep Rijnland organiseert woensdag 18 juni een algemene ledenvergadering. De vergade ring die een informatief karakter zal hebben, wordt gehouden in Leiderdorp, in de Muzenhof aan de C. Gordijnsingel. De streekom- roep zoekt overigens medewer kers voor het maken van een niet- commerciële kabelkrant. Belang stellenden daarvoor kunnen con tact opnemen met Cor Lakerveld, tel. 071-254670 of 071-254668. Schriftelijke reacties kunnen ivorden gestuurd naar Omroep Rijnland. Breestraat 117. 2311 CL Leiden, t.a.v. redactie Kabel krant. Het is de bedoeling in sep tember met de krant te beginnen. KNOV Het Koninklijk Ondernemers- verbond (KNOV) afdeling Lei den houdt maandagavond weer zijn maandelijke spreekuur in restaurant In den Vergulden Turk aan de Steenstraat. Onder nemers die advies willen hebben, kunnen hier terecht. Het spreek uur duurt van acht tot negen uur. Het eerstvolgende spreekuur is op 18 augustus. Badminton Badmintonclub Veglo houdt aanstaande dinsdag en dinsdag 24 juni open huis in de nieuwe sporthal in het Morskwartier (naast de velden van voetbalver eniging Leiden aan de Smaragd laan). Veglo zal het komend sei zoen van deze hal gebruik ma ken. Wie kennis wil maken met deze Leidse vereniging en de badmintonsport kan beide dins dagavonden van zes tot elf uur in de sporthal terecht. Rackets en shuttles liggen klaar; begeleiders zijn aanwezig. De sporthal heeft ruimte voor tien badmintonvel- den. In het nieuwe seizoen wordt dinsdag de vaste speelavond; daarnaast bestaat de mogelijk heid op zondag te badmintonnen. Voor informatie: Ben Steenber gen (071-412493) of Marijke Geenjaar (071-141122). kaart (nummer 55) van de openba re bibliotheek. Hij is daar erg trots op. De bibliotheek is ook erg trots op hem". Mag dit weinig relevant lijken, een wandeling langs de overige tentoongestelde objecten leert dat dit een opstapje is naar een kennis making met de wagenmaker. Krantenknipsels - De Groot was voor de media een interessante persoon - foto's, interviews en het boek 'De Leidse Wagenmaker' van Heybroek en Mönnich geven een aardig beeld van de Leidenaar, dat slechts door een tentoonstelling Is te overtreffen. De aanwezigen waren het er wel over eens dat dat lukt ook. Teke nend is bijvoorbeeld de antieke Philips-radio uit de wagenmakerij, afgestemd op een zender met klas sieke muziek. Dat blijkt later ook te kloppen, als bij de afdeling 'hob by's' bladmuziek van dit genre wordt aangetroffen, inclusief de operette 'Czaar en Timmerman'. Karakter Jacob de Groot réisde vèel en be zocht veel musea, leert de exposi tie. Zijn karakter wordt als volgt geschetst: conservatief, in zichzelf gekeerd, vrolijk, bewaarzuchtig, principieel en zeer gelovig. Zijn fo totoestellen, ook één van zijn hob by's, zelfgemaakte foto's, kiekjes uit het familiealbum, maar ook schilderijen van zijn hand comple teren het beeld, op één ding na. Dat is de videoband van een aflevering van 'Van gewest tot gewest', waar in De Groot niet alleen is té zien maar ook te horen. De expositie 'De Leidse wagen maker' is samengesteld door de tweedejaars Reinwardt-studenten Marjolein van der Klooster, Jolien van Koeveringe, Marjon Roodzant en Mara Scheelings. De tentoon stelling in De Waag is gratis toe-, gankelijk van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zondag en maandag van 12.00 tot 17.00 uur. Eén klein schoonheidsfoutje' heeft deze expositie: als de bezoe ker uit De Waag valt - ironisch ge noeg - de blik op het straatnaam bordje 'Mandenmakerssteeg'. Voor alle perfectie had nou net dat bord je moeten worden vervangen door 'Wagenmakerssteeg'. Al was het al leen maar tijdens de tentoonstel ling. LEIDEN - Aan de basisopleidin gen wordt volgend jaar 175.000 gul den en aan de beroepseducatie 125.000 gulden extra besteed. Het college van burgemeester en wet houders heeft dat gisteren beslist. Onderwijswethouder H. van Dongen maakte dit bekend bij deN opening van het nieuwe pand van het Leids Edukatief Sentrum (LES). Na het tamelijk krappe on derkomen aan de Nieuwe Rijn, heeft het LES thans de beschik king over drie ruimtes in de geheel opgeknapte voormalige Kaas- marktschool aan de Hooglandse- kerkgracht. Evenals de Stichting Welzijn Lei den en het LES toonde Van Don- gén zich niet onverdeeld gelukkig met de plannen die de overheid met de zogenaamde 'ondersteu nende instellingen' voor volwasse nenonderwijs heeft. Bedoeling is dat regionale centra de plaatselijke vervangen. Ook het LES wacht dat lot: die zou als centrum voor Lei den, de Bollenstreek en wellicht ook de Rijnstreek moeten gaan fungeren. Aangezien het rijk het in deze voor het zeggen heeft, zal de ge meente er toch aan moeten gelo ven. In elk geval zal Leiden de sub sidie aan het LES, die straks niet meer nodig is, niet bij de subsidie van het nieuwe regionale educatie ve centrum leggen. "Het geld moet in Leiden blijven", aldus Van Don gen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3