'Misschien is de VARA wel té rood' Mexico weinig oog voor randgebeuren TV-rubriek door Nico Scheepmaker Voorzitter Marcel van Dam: Muziek zonder franje ZATERDAG 14 JUNI 1986 RADIO-TV-KUNST PAGINA 33 Ik wil geen paniek zaaien, maar een feit is dal we sombere dagen tegemoet gaan. Het lijkt een wreed sprookje, maar het is de zuivere waarheid: vanaf heden krijgen we nog maar twee wed strijden per dag uit Mexico te zien. Een rantsoenering die voor menigeen zwaar te verleren zal zijn, maar die we toch, met enige realiteitszin, onder ogen moeten durven zien. Toen ik het thuis vertelde, stuitte ik eerst op onge loof, men dacht dat ik een goede beurt wilde maken en om wat voor reden ook de toestand rooskleuriger wilde voorstellen dan het in hun ogen al enkele we ken is, maar toen ik het met de feiten kon aantonen geloofden ze me toch. Ik zelf blijf het een on behaaglijk idee vinden, maar ik klamp me voorlopig vast aan de gelukkige omstandigheid dat het aantal wedstrijden weliswaar zal teruglopen (er komen zelfs da gen dat er maar één wedstrijd wordt verspeeld en uitgezonden, en welke afgrond zich daarna voor onze voeten opent... daar wil ik voorlopig liever niet aan denken!), maar dat de nachtwed strijd, aftrap om 24.00 uur ONZE plaatselijke tijd, voorlopig ge handhaafd blijft, zodat we ons heroisch nachtbraken voorlopig nog even kunnen voortzetten. Maar nu terzake. Wat vindt u van de wijze waarop de wedstrij den in beeld worden gebracht? Laat ik beginnen met de positie ve zienswijze. Wat er gespeeld wordt hebben we steeds te zien gekregen. Er schijnen zich ter plekke hartverscheurende tafe relen af te spelen tussen com mentatoren en Mexicaanse tech nici, niks deugt drie uur voor de wedstrijd begint, niks deugt ook twee uur en één uur voor de wed strijd begint, alle draden liggen door elkaar of zijn verknoopt tol een rattenkoning (wat dat is moet u maar aan Van Dale of Harry Mulisch vragen), maar zie. tien minuten voor de wedstrijd (zo heb ik het tenminste begre pen), blijkt alles toch net weer op tijd in orde te zijn gekomen en zien we de wedstrijdbeelden en horen we Eddy of Kees of Rik in de juiste toonaard tot ons spre ken. Typisch Zuidamerikaans? Maar zo gaat het toch altijd? Tien minuten voor de opening van een tentoonstelling wordt er nog getimmerd, het boek dat ge presenteerd moet worden moet per motorkoerier en nog nat van de inkt worden gebracht om aan de auteur te kunnen worden overhandigd, en ga zo maar door. Ik herinner me van de Olympi sche Spelen in Montreal dat we dagen lang hebben lopen zeuren of de tv-toestellen die in onze GPD-kamer stonden niet kon den worden aangesloten. We vreesden al dat dat nooit meer op tijd goed zou komen, er kwam maar niemand opdagen, maar kort voor de Spelen begonnen kwam er een sloffend meneertje dat in een minuut tijd alle zes toestellen aan het praten kreeg en ons op het hart drukte ze de komende drie weken niet meer af te zetten maar liever met sneeuw 's nachts aan te laten staan, want dat was beter voor de toestellen dan ze steeds aan en uit te zetten. Dat moet ik onthou den, dacht ik toen, maar zodra ik thuis was zette ik mijn tv-toestel toch weer uit zodra het program ma was afgelopen. Zo bespaarde ik waarschijnlijk de' helft aan stroom van wat ik aan slijtage aan de beeldbuis toevoegde... Goed, beeld en geluid komen luid en duidelijk over, en zodra er een doelpunt wordt gescoord worden we bedolven onder her- halingén vanuit alle uithoeken van de wereld (een literair procé dé: dezelfde situatie vanuit ver schillende gezichtspunten laten zien), maar de Mexicanen blijven wel schromelijk in gebreke bij het herhalen van markante mo menten die niet tot een doelpunt leiden (en dat zijn de meeste), en bovendien hebben ze heel wei nig oog voor wat elr rond het veld gebeurt: of het nu om reserves gaat die zich warmlopen, de golf bewegingen van het publiek, of de gemoedstoestand van trainer en bankzitters. Het zal wel een bewuste keuze zijn: het gaat om het wedstrijdverloop, daarop plegen we zo min mogelijk in breuk, liever maar watjierhalin- gen en pikante tribuneshots min der dan het risico lopen dat we iets van de wedstrijd zelf missen. Overigens wil ik niet graag de indruk wekken dat ik alleen r^og maar naar voetbal kijk, hoewel het niet veel scheelt. Ik was bij voorbeeld erg onder de indruk, en (jazeker!) ontroerd van de do cumentaire 'Dekmantel', die de gehandicapte Dan Blokker van uit zijn rolstoel maakte over vier gehandicapte lotgenoten. Onder werp: vriendschap, liefde, sek sualiteit, en de problemen die je daarbij hebt als zwaar gehandi capte. Wat was daar zo roerend aan? Dat ze, hoe 'kansarm' ook op het gebied van de liefde en de seksualiteit, en hoezeer ze zich dat ook bewust waren, zij deson danks als gezonde mensen op de liefde hoopten en vertrouwden. Het vlees mag dan onwillig zijn, de geest bleek ongebroken. Al kijkend werd je je er weer even bewust van, dat goed en kwaad niet rechtvaardig en naar evenre digheid over de mensen verdeeld zijn, en datje een beetje mazzelig moet zijn om het leven normaal van lijf en leden tegemoet te kun nen treden... HILVERSUM (GPD) - „In de loop der jaren heeft bij een flink aantal mensen altijd het beeld bestaan dat ik een vreselijk ambitieuze man was. Die ambities zouden zich vooral politiek vertalen. En het is waar dat ik een ambitieuze man ben, maar wat altijd onderschat is, dat is mijn idealisme. Ik zag de VA RA naar de verdommenis gaan en dat zou ik vreselijk vinden". „Om persoonlijke redenen om dat ik er zelf begonnen ben. Je kunt ook zeggen dat ik een flink deel van mijn carrière te danken heb aan de VARA, maar ook omdat ik er ontzettend veel mensen ken. Bovendien vind ik het bestaan van de VARA maatschappelijk van grote betekenis. Combineer dat nou maar met een flinke dosis am bitie en je hebt het antwoord op je vraag". „Bij de VARA zijn echter proble men genoeg, dat moetje niet idea liseren. De werksfeer onder de me dewerkers was niet altijd ideaal. Er zijn gewoonten en gebruiken inge sleten, die moeilijk te veranderen zijn. Ik kan alleen maar constate ren dat medewerkers er van over tuigd zijn dat er ingrijpende veran deringen moeten plaatsvinden. En ik heb nog geen verzet ontmoet. Wel tegenwerpingen, maar geen verzet in de zin van: je weet niet eens waarover je het hebt. Ook geen georganiseerd verzet". r niet mislukt in de - Van Dam i politiek? „Nee hoor, daar denken de men sen in de politiek toch heel anders over. Er was een serieuze discussie over het lijsttrekkerschap. Als ik in de politiek gebleven was en we hadden een kabinet gekregen met de Partij van de Arbeid, dan had er al iets heel raars moeten gebeuren, wilde ik geen minister geworden zijn. Ik geloof niet dat je dan kunt zeggen dat iemand mislukt is in de politiek". - U heeft bij uw benoeming ge zegd: de VARA moet beter, vrolij ker en groter worden. Niet roder? „Nee, absoluut niet. Misschien is de VARA wel té rood. Niet in de zin van dat zij niet links is, maar dat ze die boodschap, die we moe ten brengen onnodig provocerend brengt of bracht. Dus het gaat er niet om dat de VARA roder of linkser moet worden. Ik denk dat in de beeldvorming van de mensen de VARA veel roder is dan ze is!" „Maar het is ook niet waar dat we de meer algemene kant op zijn ge gaan, programma's als 'Zeg 'ns AAA' en de 'Sterrenshow' van Wil lem Ruis. is het ooit anders ge weest? Nooit! Men heeft concur rentie te veel uitgelegd als: wij moeten concurreren op hun speel- Wat bezielt iemand om anno 1986 voorzitter van een aan alle kanten geteisterde omroep als de VARA te willen worden? in het geval van Marcel van Dam (48) was het ogenschijnlijk een duidelijke zaak. De strijd met Wim Kok om het lijsttrekkerschap leek al bij voorbaat verlo ren en mediaspecialist Aad Kosto verspeelde de laatste kansen voor Van Dam met zijn spraakmakende inter view in Vrij Nederland, waarin Den Uyls gedoodverfde kroonprins genadeloos werd neergezet als een politicus, die 'klapwiekend van de whisky' uit vliegtuigen pleegt te stappen. Van Dam heeft inmiddels zijn toevlucht gezocht bij de VARA, de omroep waar hij destijds furore maakte als de genadeloze ondergraver in het programma 'De achter kant van het gelijk'. Al eerder had Van Dam opzien ge baard als VARA's eerste Ombudsman en van meest re cente datum dateren zijn bijdragen als politiek commen tator in de actualiteitenrubriek 'Achter het Nieuws'. Van Dam bezet nu de belangrijkste zetel binnen het VARA-imperium. Een unieke zetel, want hij is de eerste voorzitter van een Hilversumse omroepvereniging, die openlijk het zich bemoeien met de programma's heeft bedongen. Welke consequenties heeft dat voor de VARA, die niet alleen worstelt met gigantische financiële, maar ook met programmatische problemen? En hoe denkt Van Dam de door hem zelf aangekondigde strijd tegen de on miskenbaar opdringende invloed van commerciële tele visie in medialand te lijf te gaan? Vragen in het eerste interview na het aanvaarden van zijn voorzitterschap. ment, die eigenlijk parallel loopt aan de crisis in het toneel en in de cultuur. Dan wordt er gezegd: en tóen hadden ze Pension Hommeles en ik weet niet wat voor een leuke dingen. Hadimassa. Ik wil het graag hebben, maar wie maakt het dan? Daargelaten nog even de kos ten. Want dat is ook een pro bleem". Amusement - Hoe belangrijk is amusement. Hoever kun je daarmee gaan? Wat is het je bijvoorbeeld waard, om een dure vakman als Willem Ruis in huis te houden? „Ik ben bereid iedereen in huis te halen, die kwaliteit heeft. Na tuurlijk niet tot elke prijs. Je hebt te maken met een markt en je ei gen budget en daajis moet je op een ff^sven moment keuzes doen. ïvlaar dat is niet het grootste pro- Marcel door Renate van Iperen en Dick Versteeg van talent. En als je nu een aantal kleine cabaretgezelschappen ziet, dan denk ik dat het weer aan heti komen is". „Maar dat er nu een gat zit, staat belangen hebben, het voor het zeg voor mij zo vast als een huis. Niet Sen mogen krijgen. Dat vind il alleen op dit gebied. Hetzelfde niet Julst- We maken zelf wel ui speelt ook in de literatuur. Hoe wat we uitzenden. Het is met zo da komt het dat die generatie van mij we zendtijd verdelen!" en iets ouders, nog steeds de grote schrijvers levert? Nog steeds. Ook l^Oryleeen de politiek. Ik kom zelf uit de Die eigen inbreng wiUen heb links, die heeft het ben hoort toch wel een beetje bij he* >r het zeggen. Na fenomeen coryfee. veld, met soortgelijk amusement, bleem. Echt niet. Nu wel, dat grote shows, wat het ook is". „Je moet een eigen speelveld dat beschouw ik als e tijdelijke periode. Ook als die pe- creëren en daar hoort amusement riode voorbij is, dan nog het generatie 'The Gladiators' in LVC The Gladiators: Albert Griffiths, zang/gitaar; Andy Taylor, toetsen; Clinton Rufus, gitaar; Winston Con ti, drums; Clinton Fearon, bas; Mei vin Reed, zang/percussie. Gehoord op 13 juni in het LVC, Leiden. LEIDEN - Veteranen zijn het. Zo'n twintig jaar draaien ze al mee in de reggae-top. Niet aange tast door de tand des tijds maken ze hun optredens nog steeds tot een feest. Voor henzelf en voor het publiek. Geen wonder dat het LVC deze band koos om een avond te vullen ter opluistering van het tienjarig bestaan. den. Dat manco werd voor een groot gedeelte goedgemaakt door de kwaliteit van de vocalen. Albért Griffiths bleek bij vlagen op een blues- en rock roll-ach- tige manier te zingen, terwijl de backing-vocals moeiteloos in z'n spoor meegingen. Deze stijl van zingen is niet zo verwonderlijk. Albert was van kindsbeen af een rock roll-fan. Iets wat boven dien ook uit het repërtoire blijkt. Songs als 'Blue moon' en 'Mid night hour' worden in een reg- gae-jasje gestoken. Grote uitblinkers waren even wel drummer Conti en toetsenist Taylor. Conti legde met z'n spet terende spel vol verrassende syn- Icopen een solide basis voor het geheel. Taylor bleek een meester ■■PUP mmmmm!n weglaten van noten. Op de speelde deze gr<?ep gisteravond Ju^te momenten gaf hij smaak- We hebben het over The Gla diators', een rond de ex-metse laar Albert Griffiths geformeerde reggae-band uit Jamaica. Voor matig bezette zaal muziek zonder franje. Nummers, zonder synthesizers of drumma chines. Gewoon rechttoe recht aan. Niet ongewoon in deze mu zieksoort, maar in dit geval stond de muzikale begeleiding geheel en al in dienst van de zang. Veel al meerstemmige samenzang ook, slechts gedeeltelijk ontsierd door het feit dat tweede en derde stem in verhouding tot de lead- zang af en toe iets te hard ston- volle riedels weg op z'n ronken de orgel. Maar met techniek en muzika liteit alleen kom je er niet. Een groot deel van het succeè voor 'The Gladiators' is gelegen in het enthousiasme dat ze op het po dium uitstralen. Zelfs een zaal vol eskimo's zouden ze aan het swingen krijgen. De oudjes doen het nog best generatie nog steeds ons? Niks". „Mijn generatie wordt door nie-| mand bedreigd. Dat heeft te ma ken met belangrijke culturele ver anderingen. Het is een feit dat er een enorme 'gap' is in de totale cul tuur in de brede betekenis woord. In de politiek, in de kerken, Het priesterdom sterft uit. Er ko men geen nieuwe priesters bij. Die crisis is overal merkbaar, alleen in Hilversum wordt zij aan de omroe pen geweten". - Is het niet een taak van de om roep om daarin verandering te brengen werken? „Over hun eigen programma: Dat wel, maar niet over het aantal en de soort. Er is een totaalpro gramma en wij maken uit hoe dal er uit ziet. En het kan toch niet zc hst zijn dat er iemand komt, die zegt: ja maar, dat had ik anders ge dacht". „Ik heb tot nu toe helaas betrek kelijk weinig tijd voor gehad, om mij met de programma's te be moeien. Ik moet mij nu vooral met beleidszaken, zoals het geld, bezig houden. Maar de keren dat ik het wel doe, bevalt mij dat uitstekend. En ik weët bijna wel zeker ook de mensen met wie ik dat doe". Kwaliteit - Maakt het de afstand tussen be stuurder en programmamakers kleiner? - Dreigt bij bezuinigingen niel het gevaar dat de grauwe middel maat blijft zitten? Is dat niet een erg grote consequentie, die uit dit beleid moet worden getrokken? i daarin stimulerend te „Natuurlijk, als je moet bezuini gen rijst er altijd een kwaliteitspro- w bleem. Dat geldt niet alleen vooi 15 de te?k Va" d8,°m' programmamakers, maar voor alk roep om de dingen, die er wel ge- personeel. De mensen, die goed beuren te laten zien Maar daarin 2ijn> hebben meer kans ergens an worden we nu gehinderd, doordat ders terecht te komen, dan de men we uitgehongerd worden. Maar sen, die minder goed zijn. Dus hel nogmaals: als dat geld er wel was, 20u onzin zyn dat probleem te ont- dan kunnen we alleen maar laten kennen, We moeten door een dal zien, wat er is. Wq kunnen hier niet We moeten eróan zien te maken de cultuur fabriceren, we zijn geen wat er Van te maken is. Je kunt je cultuurfabriek! We kunnen nieuw ogen niet sluiten voor feiten. Ik talent stimuleren, zeker, maar dan heb een heilig 0nt2ag v00r feiten moet je ook mogelijkheden van weet dat zendtijd hébben en centen. Het zit geld hebben en meer niet en dat je hem echter niet alleen in geld, ook het daarmee moet doen. Dan kun i programmeringsmogelijkheden. je wel jeremiëren, nou, dat doe ik j °e dan wel in mijn bed". We hebben nu één avond week, waarin je een beetje je pro grammering kunt opbouwen. Nou, dan ben je al zeer beperkt. Wij heb ben de ambitie veel kijkers te wil len trekken. Dan moet je eerst zor gen, datje die krijgt". - De behoefte om met een schoiu lei te beginnen was kennelijk groot Een gevolg daarvan was echte wel, dat óók coryfeeën naar anden omroepen gingen. Het Pisa-duo maar ook Koos Postema. „Tot voor kort hing er in Hilver sum een soort cultuur van: de men sen, die programma's maken, die teren wat er gebeurt. Dat is mede een oorzaak van dat die financiër zo makkelijk uit de hand lopen Nou, dat kan niet meer, dat is hee simpel. Dus het is niet een wen: van mij geweest. Ik heb van begir af aan wel gezegd: wij formulerer de grenzen. En er is best ruimti voor onderhandeling. Het is echte niet zo dat door mensen, die deel „Dat is wel te hopen. Een be stuurder zou toch wel gek zijn als hij. zich niet zou bemoeien met het produkt. Dat is toch het doel van een organisatie? En ik vind het in derdaad raar dat het niet bij alle omroepen zo werkt. Je moet daar bij wel oppassen. Het gaat natuur lijk niet om het je bemoeien met details. Zo van: die moet je wel en die niet in je programma halen". „Dat is ónzin. Het gaat om dis- l cussie over kwaliteit, hoe moet het eruit zien, wat moet de formule zijn? In de sfeer van de creativiteit kom je nooit ergens met alleen maar het geven van directieven. Zo werkt het niet. Om het maar eens extreem uit te drukken. Je kunt niet tegen een kunstenaar zeggen: en nou maak jij zo'n schilderij". „Het is zeker-een voordeel dat ik j zelf programma's heb gemaakt. Ik o weet wat de mogelijkheden en de deze hoeveelheid onmogelijkheden zijn, wat je wel en niet kunt verlangen. Ik weet hoeveel tijd er voor wat nodig is. Dus dat is inderdaad een groot voordeel. Maar ik denk dat ik nooit met welke ploeg dan ook meega om te zeggen: nou moet je dat en jdat filmen. Ik heb geen behoefte om met de ploeg die 'Zeg 'ns AAA' maakt te gaan zitten praten en te adviseren dat iemand een strik in moet doen. Dat is een 'going con cern'. Dat is succesvol". '„Maar ik praat wel met de ploeg van 'Achter het Nieuws' over hoe we het in het nieuwe seizoen gaan doen. Ook met de ploeg van Sonja, die er trouwens zelf om gevraagd heeft". - De vraagis alleen of u onge straft coryfeeën kunt lozen. Die trekken toch kijkers. „In de eerste plaats zijn nog niet alle coryfeeën weg. Misschien krij gen we er wel nieuwe bij. Ik zie ook 'Zeg 'ns AAA' als een coryfee. Dus het is niet zo dat ik als een blind paard coryfeeën weg doe. Koos Postema is ongetwijeld een van de meest getalenteerde pesentators van de Nederlandse televisie. Die ken ik al twintig jaar. Maar het is niet zo dat de rest de middelmaat is. Frits Bom is in zijn categorie ook een coryfee. Als je de kijkcij fers van dat programma ziet, die zijn voor een informatief program ma uiterzonderlijk hoog. Hetzelfde geldt voor Sonja". - Een Voorzitter die zich met de programma's bemoeit. Een unieke zaak in de omroep. - Heeft u geen aandrang om zei weer programma's te gaan maken'. „Zéér. Ik probeer die aaridrani nu over te dragen op anderen. II blijf zeker bij mijn voornemen om nu ik voorzitter ben, zelf geen pro gramma's meer te maken. Ech niet. Ik heb er eigenlijk ook geer tijd voor. Ik zal misschien wel een: aan een programma meewerken Zoals ik gedaan heb op de verkie zingsavond". „Ben je gek. Misschien, als ei ooit eens iets gedaan zou moeter. worden voor een goed doel - ik het niks in mijn hoofd hoor - en daar voor gevraagd zou worden, dar schrik ik daar niet van. Het is uit eindelijk geen dogma dat de voor zitter van een omroep nooit zeil programma's mag maken". „Er is trouwens nog een andei probleem. Het beoordelingskrite- rium. Hoe kan ik nog tegen een programmamaker zeggen: dat pro gramma van jou vond ik niet goed En dan krijg ik natuurlijk onher roepelijk het antwoord terug: ja maar ik vond dat programma van jou nou ook niet goed". - Een principiële keuze dus. „Zeker. Ik vind niet dat i die mede tot taak heeft het werk van de medewerkers te beoorde len, aan dat werk zelf moet gaar meedoen. Dan krijg je een verwar ring van verantwoordelijkheden Wie corrigeert je? En corrigeren is nodig. Toen ik 'De achterkant var het gelijk' deed, had ik ook mensen om mij heen die af en toe zeiden: nee, dat en dat moet je niet doen". Commerciële tv - Uw mening over commerciële televisie is duidelijk. U wilt zich er niet bij neerleggen. „Weetje wat het interessante fe- nomeen is? Er ligt nu het plan van die omroepen. En dat haalt het eni ge argument weg, dat tot nog toe is aangevoerd voor commerciële tv. Namelijk het verdwijnen van het reclamegeld naar het buitenland. En dat wordt door niemand bestre den. Want in deze opzet met zwe vende blokken bestaat er geen twijfel aan dat dat reclamegeld in Nederland blijft. STER'-directeur Smeekes kan je dat zo voorreke nen. Ook de uitgevers bestrijden dat niet. En toch zijn er nog men sen, die commerciële tv willen. En dan is mijn grote vraag: waarom ei genlijk? Wat is dan dat andere ar gument". „En tie, zoals die er ligt in dit recente voorstel van de omroepen, anders zijn?" „Nee, dat is helemaal geen geves tigde concurrentie. Dat zijn twee soorten omroepen. Wat is het grote verwijt tegen Hilversum? Men zegt: in die concurrentieslag bren gen ze allemaal hetzelfde. Waarom denk je nou dat het met commer ciële televisie anders is? Nee, dat wordt veel vreselijker. Want als een commerciële omroep het meeste geld kan verdienen met twaalf uur achter elkaar 'Het Spre kende Paard', dan doen ze dat. En dan zit die andere te loeren als een bruinvis. Hè, die heeft succes met 'Het Sprekende Paard'. Nou, die nemen dan niet een zwart paard, maar een schimmel, die daar be gint te ouwehoeren op het andere net". „De commercie aan regels bin den? Ja, voor de publieke omroep gelden nu ook afspraken en dat lukt al niet. Het is toch naief te den ken dat het met een commerciële zender wel lukt?" - Maar tussen de BBC en de com merciële ITV in Engeland werkt het toch wel? „Ja, maar daar is toch sprake van een andere situatie. Engeland heeft een veel groter taalgebied en twee concurrenten: ITV en BBC, die al lebei twee volledige zenders tot hun beschikking hebben". „We hebben hier 36 zendge machtigden. Net als je een paar kij kers verzameld hebt, worden ze de deur uitgejaagd door een mini-om roep. Ik durf zelfs de concurrentie met commerciële televisie wel aan. Maar dan wel onder de voorwaarde dat zij ook Socutera nemen en het Humanistisch Verbond én het RKK én de zendtijd voof politieke partijen". - Ze kijken wel uit. „Ja, die tussenwerping geeft toch al aan hoe 'unfair' het is. En dat de invoering van commerciële televisie het bewust kapot maken van het publieke bestel is? Wantje ontneemt nou juist elke mogelijk heid tot concurrentie. En dan praat ik nog niet eens over het geld. Op dat punt is het ook unfair". Schotelantenne - Maar is het tegen te houden? Wordt dat niet de hamvraag? „Veranderingen gen zijn godzijdank altijd doorge gaan, maar niet alle veranderingen en vernieuwingen. Is kernenergie tegen te houden? Kernraketten? Kortingen op de sociale uitkerin gen?" „Ik beweer dat het allemaal te gen te houden is. Ik beweer dat het ook een hele tijd tegengehouden is. Maar je moet het willen tegenhou den. Dat is een ding dat zeker is. Het is geen natuurgegeven, het is gewoon een politiek vraagstuk". „Een schotelantenne eert gevaar voor onze programma's? Allemaal 'fake'! Dacht je nou wérkelijk dat als je straks 13 netten op je kabel hebt, dat je dan nog zo'n ding in je tuin zet? Ik beweer dat naarmate de keuzemogelijkheden van de consument groter worden, de aan dacht voor de Nederlandse televi sie ook groter wordt. Want als je nou ergens praat over één pot van hetzelfde, dan moet je vanavond dit ding eens pakken (gebaart drif tig met zijn afstandsbediening) en dan moetje al die netten eens ach ter elkaar opzoeken. Dan weet je echt niet meer wat je op hebt staan". „Vergeet niet dat al die zenders, die je met zo'n schoteltje zou kun nen ontvangen, heel erg beperkt zijn in hun programmering. Ze moeten immers iets maken wat hier, maar ook in Duitsland en ook in andere landen interessant ge worden wordt. Dan moet je zoveel weggooien wat een programma in teressant maakt. Ik ben daarom nooit bang geweest voor dat soort concurrentie. En hoe meer er bij komt des te liever ik het heb. Het betekent alleen maar dat onze pro gramma's belangrijker gevonden worden". „Die mensen gaan met hun af standsbediening zitten loeren als een bruinvis en zeggen: het is alle maal hetzelfde. Allemaal vullis".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 33