'Shit, dat is óók LVC' Leids Vrijetijds Centrum ismeerdkpoporkestjes ZATERDAG 14 JUNI 1986 EXTRA PAGINA 27 Leids Vrijetijds Centrum. Vreem de naam eigenlijk voor een jonge rencentrum. Maar het vermoeden dat hier tien jaar geleden een vorm van zelfspot in het spel was, blijkt opjuist als de wortels van het LVC worden blootgelegd. Op de ruïne van het Kreatief Sentrum moest in het midden van de jaren zeven tig halverwege de Breestraat in Leiden iets komen voor speelse geesten. "Een centrum voor allerlei mensen met crea tieve ideeën", zegt Jan Boer die groten deels verantwoordelijk was voor het ont staan van het LVC. "De nadruk lag in het begin heel erg op cursussen, zoiets als in de trant van 'anders denken'. Beetje geheimzinnig, want dat was toen in de mode", zeggen Gerard-Jan Voogd (beter bekend als Fanta) en Ferry Rigault, beiden stafle den van het LVC. Wat nu dus vooral dienst doet als tref centrum voor jongeren en podium voor popmuziek, was tien jaar geleden be doeld als centrum voor Leidenaars in hun vrije tijd. "Voor jong en oud", voegt Boer daar met nadruk aan toe. De eige naar van café Het Praethuys en bioscoop Het Kijkhuis lijkt ongelukkig met de ontwikkeling die het LVC heeft doorge maakt. "Ach, dat centrum is maar een middel. Ik vind het vooral jammer dat de geest er niet meer is". Boer - volgens sommigen een notoire kankeraar, volgens zichzelf een roepen de in de woestijn - over die geest: "De matheid en dufheid voeren de boven toon. Er is geen behoefte meer aan work shops. Nee, ze schilderen zelf de muur wel vol. Provo, eindjaren zestig, dat was toch een creatieve periode. Maar er zijn nooit opvolgers geweest. We dachten destijds dat de tijd van de homo ludens, de spelende mens, was aangebroken. Maar het werd de tijd van de homo uit zichtloosheid". Juist voor de jongeren zonder uitzicht is er dan toch het LVC. Voogd en Ri gault vatten de bedoelingen van het cen trum in twee woorden samen: uitgaan en ontmoeten. De stichtende bedoelin gen van Boer zijn dus min of meer ver dwenen met de samenvatting van Leids Vrijefijds Centrum in de beknopte af korting LVC. Veteraan Iemand die daarmee tien jaar geleden beslist tevreden was, is George te Mar- velde. Hij is een echte LVC-veteraan, komt er nog steeds. "Ik ben een echte bandjesganger", karakteriseert hij zich zelf. "Ik ga vooral naar de optredens". Het LVC omschrijft hij als "een disco theek zonder dat er dat sfeertje hangt". Tien jaar geleden, hij was toen zestien, had Leiden verder ook weinig te bieden. "En je had toen nog dat echte under- ground-gevoel. Zomaar een stickie kun nen roken. Dat gevoel is er bij de nieuwe generatie volgens mij wel van fTT'. Ondertussen is de klaagzang van hip pie Jan Boer (een kwalificatie van hem zelf) nog niet ten einde. Het jubileum feest deze maand vindt hij ook grote on zin. "Ik snap die viering niet", zegt hij knorrig. "Voor mij is er sprake van één geschiedenis, van Kreatief èn van LVC". En in dat geval zou de leeftijd ruim schoots de tien jaar overschrijden. Eén gemeenschappelijk probleem pleit voor deze lezing: de financiën. Ri gault: "Als het zo doorgaat, zijn we in 1987 failliet". Tekort aan geld speelde het Kreatief Sentrum destijds ook danig parten. Jan Boer keert desgevraagd terug naar de jaren zestig, het begin van het Krea tief Sentrum: "Er werd bij de gemeente een lijst met 2200 handtekeningen inge diend. Het ging erom iets buiten de be staande orde om te doen. Van politiek, via kunstzinnige activiteiten tot muziek maken. Maar de bureaucratisering maakte het onmogelijk iets vreemds in korte tijd te realiseren. Uiteindelijk kre gen we de beschikking over een oud schoolgebouw aan de Breestraat. Ik heb er nog een jaar lopen verbouwen". Van al die moeite hebben de creatieve Leidenaars maar een paar jaar plezier gehad. Het Kreatief Sentrum opende zijn poorten in 1969 en sloot ze in 1975. "We kregen een slechte naam en de groep knalde uit elkaar", aldus Boer. Over het eerste zegt hy: "Er gebeurde van alles in het Kreatief. Van wapenhan- del tot drugshandel". Over het uit elkaar knallen: "Dat ging heel dogmatisch. Er werd puur op de man gespeeld. Het schijnt dat ik van alles mankeer. Er wer den me dingen verweten die ik in de toe komst verkeerd zou doen". Op vakantie Maar Jan Boer zoekt de schuld niet bij zichzelf. Integendeel. "Alles is fout ge gaan door verkeerd personeelsbeleid en omdat ik op vakantie was. Er werden in die periode mensen aangesteld die van niets wisten. Die maakten er een soort circus van, een complete amusements hal. De orde werd niet gehandhaafd en het was binnen de kortste keren een ach terlijke bende". Jan Boer, eenmaal terug van vakantie, zei: "Het gaat niet goed. Je moet baas in eigen huis blijven". Boers afwezigheid bleek ook lang genoeg om een tekort te creëren. "Er was opeens tienduizend gulden zoek, een financiële catastrofe dreigde". Hy werd er al met al niet popu lairder op. "Er werd me door een paar mensen een bijl in m'n hoofd beloofd. Maar ik wou gelukkig toch al vertrek ken". De gemeente was hem een stap voor en sloot het Kreatief Sentrum vanwege alle problemen. "Ik zei: de groeten en ben toen het Praethuys begonnen. En heus niet met geld dat ik bij het Kreatief heb verduisterd, zoals sommige mensen nog steeds schijnen te denken". Een bestuur onder voorzitterschap van Dick Tesselaar, de wethouder, heeft nog geprobeerd het centrum onder een krachtiger leiding nieuw leven in te bla zen. Boer: "Dat heeft een tijdje voortgé- sudderd, maar toen moest het weer dicht". Gestoorde vrouwen De Leidse Jeugd Actie, een instantie die zich in die periode bekommerde om jongerenwerk in Leiden, wilde het ge bouw aan de Breestraat echter niet zo maar verloren laten gaan. Boer: "Het was voor de LJA een prestige-object. Ze wilden de zaak redden en hebben mij daarvoor gevraagd. Er werd weer een bestuur gevormd en ik werd een soort teamleider. Het was zaak snel wat te doen en ik moet zeggen: dat is me niet Op de puinhopen van het Kreatief Sentrum werd tien jaar geleden aan de Leidse Breestraat het Leids Vrijetijds Centrum opgericht. Eens een gebouw voor 'mensen met creatieve ideeën'. Nu een jongerencentrum dat vanwege een gevarieerd aanbod van activiteiten nogal afwijkt van soortgelijke jeugdhonken. "Belangrijk voor de hele cultuur in Leiden", vindt wethouder De la Mar. Oprichter Jan Boer vindt er weinig van de oorspronkelijke opzet in terug. De huidige staf klaagt over te weinig geld. "Als het zo doorgaat, zijn we volgend jaar failliet". Een deel van de LVC-staf. V.l.n.r. Arie Oorschot, Ferry Rigault, Carola Eppink en Gerard-Jan ('Fanta') Voogd. Foto boven: een 'visoog'-opname van het LVC aan de Leidse Breestraat. (foto's Hoivast/Lva slecht afgegaan. Ja, ik ben nogal tevre den over mezelf'. "Ik probeerde het oorspronkelijke idee van een ruimte voor creativiteit te verwezenlijken. Allerlei zottigheid met het Prettig Gestoorde Vrouwenkoor en dat soort dingen. Maar ook wel echt ar tistieke avonden. De nadruk lag op cur sussen en daarmee hebben we het te kort, een erfenis van het Kreatief, kun nen terugdringen". Ferry Rigault: "Dat was inderdaad slim bekeken. Die cursussen waren een gat in de markt. Je had toen al K&O die cursussen verzorgde, maar dat was een stuk duurder". Slechts één jaar zette Jan Boer zijn schouders onder het inititatief. "Een tij delijke grap, dat was van tevoren afge sproken". Een nieuwe staf trad aan in 1977. Binnen die staf werd snel aan een nieuwe functie voor het LVC werd ge dacht. "We wilden toch een beetje de richting uit gaan van een open jongeren centrum", zegt Ferry Rigault die er prak tisch vanaf het begin bij betrokken was. "Je had toen haast niets voor jongeren", herinnert hij zich. "Het Praethuys en Troef, dat was alles". Dat gemis was één van de redenen om het kompas voortaan op de jeugd te richten. "Bovendien was het zo dat we subsidie ontvingen op ba sis van jongerenwerk". Nadat het LVC als één van de eerste was meegenomen in de democratise ringsgolf, was de zaak snel beklonken. De overwegend jonge bezoekers gaven de doorslag. Rigault: "Dus hebben we de oude formule losgelaten". Het belang van de buitenstaander wordt nog steeds hoog geacht bij het LVC. "We vinden het als staf nog steeds belangrijk dat ze een vinger in de pap hebben. Het is per slot van rekening hün tent", zegt Rigault. Animo genoeg, ontzenuwt Gerard-Jan Voogd het door Boer opgeworpen beeld van matheid en dufheid. "Plenty vrijwil ligers te krijgen. We kunnen zelfs kie zen". Rigault: "We moeten ze er ook wel bij betrekken. Er zyn te weinig staf krachten om alle activiteiten te kunnen verwerken". Om een beeld te geven: het LVC houdt zich op dit moment staande met zeven stafleden (onder wie vier cul tureel werkers) en tachtig vrijwilligers. Popmuziek Na de coup kwam het accent allengs meer te liggen op open avonden. In het begin was er alleen de vrijdagavond, waarop de diverse groepjes cursisten lie ten zien wat ze in de afgelopen periode hadden geleerd. Maar de nadruk kwam steeds sterker te liggen op popmuziek en daarmee verwierf het vrijetijdscen trum ook zijn faam. Geen ontwikkeling bleef onopgemerkt. "We zijn altijd goed bij de. tijd ge weest", zegt Voogd. "Daardoor hebben we steeds een nieuw publiek weten te winnen", voegt Rigault er aan toe. "Dat is heel belangrijk, want het zou toch een slechte zaak zijn als er nog altijd dezelf de mensen in het LVC zouden komen. Als centrum moet je inspelen op nieuwe ontwikkelingen en dat betekent automa tisch een nieuw publiek. Al is het grap pig te constateren dat toch ook een deel van die oude groep is blijven hangen". Gerard-Jan Voogd houdt sinds een paar jaar de ontwikkelingen in de popmuziek namens het LVC bij. "We hebben ons al tijd zo breed mogelijk georiënteerd om dat er buiten het LVC niet zoveel is in de omgeving". Maar het wordt steeds moei lijker om zijn oplettendheid in de pro grammering tot uitdrukking te brengen. "De boekingskantoren werken tegen woordig anders. Buitenlandse groepen komen naar Nederland als onderdeel van een Europese tournee. Dus treden ze hier maar een paar keer op en dat is dan meestal Amsterdam, Rotterdam en ergens in de provincie. Door Music Box en Sky Channel gaat het nu veel harder met die groepen. Het clubcircuit wordt daardoor overgeslagen". En in dat circuit nam het LVC een be hoorlijke plaats in. "We worden be schouwd als een grote zaal en zo be schouwen we ons zelf eigenlijk ook", zegt Ferry Rigault. De punk en new-wa ve brak de verstarde muziekwereld open en een lading nieuwe groepen bewees zich in zalen als die van het LVC. Voogd: "Allerlei groepen die nu gevestigd zyn, kwamen destijds langzaam omhoog en daar konden wij mooi van profiteren". Onbetaalbaar De tijden zijn wat dat betreft veran derd, de belangstelling taant en het pro fijt is ook minder. Rigault: "Vroeger kon je een groep uit Roelofarendsveen neer zetten en het zat nog vol". Voogd: "Gro te bands kryg je eigenlijk niet meer hier. De entree kunnen we niet verhogen. Dan wordt het voor jongeren onbetaal baar, zeker nu hun koopkracht blijft da len". Maar hij ziet toch weer enige hoop gloren. "Er is een nieuwe regeling. Voor 25 zalen bestaat met ingang van volgend seizoen een garantiesubsidie. Daarmee kunnen byna alle dure groepen uit Ne derland naar het LVC worden gehaald". Het feit dat beiden zo lang stilstaan bij dit facet van het LVC duidt al op de pro minente plaats die het heeft in het taken pakket van het jongerencentrum. Geeft dat niet een vertekend beeld van het LVC? Ja, zegt Rigault. "Inderdaad be staat het. beeld van alleen maar popmu ziek. De ontmoetingsfunctie is inmid dels grotendeels overgenomen door de jongerencafés die er de laatste jaren zijn bij gekomen in Leiden. En het feit dat hier zo'n vierhonderd mensen een cur sus doen, dat komt niet zo naar buiten". Vaste klant George te Marvelde: "Ik was vorige week op een presentatie avond van cursisten. Dan merk je: shit, dat is ook LVC-publiek. Mensen die je nooit ziet. Zo belangrijk is die tent". Ri gault: "Ik schat dat in de afgelopen jaren vijfhonderd mensen hier de eerste be ginselen van gitaar spelen hebben ge leerd. Daar zijn weer allerlei bandjes uit voortgekomen en sommige hebben hier gespeeld". Toch weer dat muziekstempel dus, terwijl juist veelzijdigheid het opval lendste kenmerk is van het LVC. Voogd: "Het LVC wykt toch wel af van een ge middeld jongerencenrtum". Rigault: "Zo breed mogelijk, dat is altijd de opzet geweest. In het weekeinde heb je in de grote zaal een optreden, in het zolderca fé gebeurt ook altijd wel wat en op de eerste verdieping wordt een film ver toond. Allemaal onder één dak". Filmhuis Het Filmhuis vérrjjkte als eerste het LVC-aanbod. Rigault: "Dat was in 1978, toen was er in Leiden nog niets naast de bestaande bioscopen. Het bood de mo gelijkheid om de alternatieve film naar Leiden te halen. De afgelopen jaren is door een groeiende concurrentie de be langstelling wat minder geweest. We hebben ook wat concessies moeten doen en draaien nu vaak bekende publieks films in het weekeinde. Aan de andere kant doen we mee met landelijke festi vals, hebben premières van films die el ders niet zo gauw aan bod komen. Daar komen dan misschien maar tien mensen op af, maar daarmee heeft het Filmhuis zeker nog een functie in het alternatieve circuit". Twee jaar na de film deed de thee sa men met andere verantwoorde drankjes zijn intrede in het LVC. De nok van het gebouw heette voortaan theezolder. Toen de gezondheid weer wat minder in tel raakte bij drankgebruik, veranderde het theehuis in zoldercafé en er worden nu "gekke biertjes" (zegt Voogd) ge schonken. Rigault: "Die zolder hebben we zelf verbouwd. Je kon er alleen ko men door over de daken te klauteren. Er zaten allemaal duiven. Nee, het heeft nooit zo geweldig gelopen. Veel mensen wisten ook niet eens van het bestaan". Sommige initiatieven sneuvelden voortijdig, zoals het punkcafé. Begin 1981 opgericht ("omdat er eigenlijk niets voor ze was"), eind 1981 alweer gesloten ("omdat de behoefte steeds minder door Bart Jungmann Leids Vecht Centrum. Herinnerd wordt aan een periode ruim twee jaar ge leden, toen het samenzijn in het LVC soms niet zó ongedwongen was. "Er be stond het beeld van het LVC als een plek waar je in elkaar werd geslagen", weet Rigault nog wel. "Terwijl het eigenlijk maar één keer by een punkconcert uit de hand is gelopen. En dat waren nog. mensen van buiten Leiden ook. Maar van de negatieve publiciteit hebben we lang last gehad. Niemand durfde meer naar het LVC. Gelukkig is dat nu wel gesleten. Je zult nog weieens incidenten hebben. Dat is logisch met zoveel jonge mensen bij elkaar. Maar het is heus niet meer of minder dan elders". Behalve die ene keer waaraan Rigault herinnert, is het nóg een keer misge gaan. De kiem voor een vechtpartij tuss- sen skinheads en buitenlanders tijdens een nieuwjaarviering werd in het LVC gelegd. "Maar dat had niets met racisme te maken", zegt Ferry Rigault. Voogd: "Daar waren misschien één of twee rechtse skinheads by betrokken. We zyn toen een tijd heel streng geweest en heb ben mensen geweigerd als we alleen maar dèchten dat ze voor problemen zouden kunnen zorgen". Te Marvelde: "Het valt allemaal ontzettend mee. Ze krygen niet eens de kans moeilijkheden te maken. Er zijn altijd genoeg mensen die meteen ingrijpen". Vandalisme Ze kunnen echter niet verhinderen dat de agressie wordt geuit in vandalisme. In Het Vrije Ei, clubblad van het LVC, wordt met afgrijzen gemeld dat er jaar lijks voor vijftienduizend gulden wordt gesloopt in het LVC. Mede de oorzaak van de financiële perikelen waarmee het centrum kampt. Jan Boer heeft daar vanzelfsprekend een uitgesproken mening over: "Het feit dat ze een tekort hebben is lachwek kend. Het zijn allemaal sociaal werkers, die kunnen bedrijfseconomisch niets. Ze denken dat het sociaal-cultureel werk is wat ze doen, maar het is gewoon het drijven van een tent". "Je bent vaak meer een soort manager dan dat je iets leuks kunt organiseren", zeggen Rigault en Voogd zelf ook. En in die hoedanigheid moeten ze constateren dat er de laatste drie jaar een ton verlo ren is gegaan. Een kortere werktijd ("Verkapte loonsverlaging", zeggen ze zelf) heeft weinig zoden aan de dijk kun nen zetten en daarom wordt er nu met de gemeente gesproken. Rigault: "Als je het vergelijkt, krijgen we minder geld dan andere instanties. Tijdens de goede jaren hebben we een eigen vermogen kunnen opbouwen, maar dat is bijna weg. De situatie is echt acuut. Je kunt misschien wel blijven be staan, maar dan moet je toch rigoureus snijden in je programma. En dat willen we juist vermijden. Gelukkig bestaat er bij de gemeente wel begrip voor onze si tuatie". Hans de la Mar, de meest linkse wet houder van Leiden, gaf daar bij de jubi leumreceptie inderdaad blijk van. "Het LVC is niet alleen belangrijk voor de jongerencultuur, maar voor de hele cul tuur in de stad", zei hy. Driemaal raden wie het daar niet mee eens is. werd"). George te Marvelde ging er ook wel eens kijken, maar bleek niet voor ie dere punk welkom: "Op een gegeven moment kregen ze hun eigen sientje. En volgens mij gingen sommigen zich afzet ten om het afzetten". De punkmuziek werd vroeg opgepikt door het LVC. "Er speelden in het begin meer bandjes dan dat er punks waren in Leiden. Het LVC was eigenlijk de enige plek waar het niet maf werd gevonden". Strijdcultuur "We hebben ook altijd een belangrijke plaats ingenomen in de Leidse strijdcul tuur", vult Ferry Rigault het LVC-pak- ket verder aan. "Laatst nog Kittenpret". Over dat laatste, een manifestatie tegen de politie bij de opening van het nieuwe politiebureau: "Je bent als jongerencen trum geen neutraal instituut. Niet dat we zo'n uitgesproken politieke visie heb ben, maar in de keuzes die je maakt komt dat wel tot uitdrukking". Gerard-Jan Voogd: "Als je opkomt voor jongeren kun je ook eigenlijk niet anders. Dan ben je toch haast vanzelf links". Sportcafé, open (donderdag)avond en swingavond completeren het beeld. Voogd over de swingavond: "Dat heeft nog wel een beetje de functie van ont moetingscentrum. Daar loopt echt alles door elkaar, van disco tot punk. Zoiets zou in Amsterdam toch niet kunnen". George te Marvelde: "Daaraan merk je toch hoe klein Leiden is. Iedereen kent elkaar toch". George te Marvelde: "Toen had je nog dat undergtound-gevoel". (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27