Is er nog toekomst voor de Bijlmer? Pijngenezer of zakkenvuller? KostenversWende leegstand in 18 jaar oude stadswijk ZATERDAG 14 JUNI 1986 EXTRA PAGINA 25 Het gaat slecht met de Amsterdamse Bijlmermeer. Van de 12.500 flatwoningen staat sinds 1 mei maar liefst 21,2 procent leeg. Voor de woningbouwvereniging Nieuw-Amsterdam betekent dat een maandelijks verlies van 1,6 miljoen gulden. Kostbare maatregelen ter verhoging van de leefbaarheid mochten tot nu toe niet baten. En nieuwe plannen stuiten op grote weerstanden bij de bewoners. De problemen van een nauwelijks 18 jaar oude stadswijk aan de vooravond van wederom een nieuwe reddingsoperatie... als die er komt. Tot 1978 werd de Bijlmer nagenoeg in z'n totaliteit bewoond. Daarna ging het bergafwaarts, "Je kan hier niets, maar dan ook niets kopen' itotoGPDi Jongens, wat een project zou daar verrijzen! „Een creatie van een to taal nieuwe woon- en leefsituatie van „durf, ongekende allure en trots" en de aanbeveling aan het stadsbestuur dat al deze pracht zou laten bouwen moest dan ook wel luiden: „Laat de stad die dit voort bracht dit lichtend voorbeeld niet onder de korenmaat steken, maar het tonen, het etaleren met veel openheid en een tikkeltje ge rechtvaardigde trots". door Milco Aarts Teksten uit de tijd dat de Amsterdam se Bijlmermeer nog in de steigers stond. Tijden, meningen, smaken, ze verande ren allemaal. Steeds vaker is de term 'sloop' te horen wanneer het over de Bijlmer gaat. Hoe groot is de kans dat de nauwelijks 18 jaar oude stadswijk, inder tijd bedoeld voor de chique, echt onder de korenmaat zal verdwijnen? En waar- Het maaiveld van de Bijlmerflat Fris- senstein: mooie glooiende heuvels met fris groen gras. onderbroken door gele koppen van talrijke paardebloemen. Aan de zijkanten bomen, waarvan de hoogste zich meten met de tien etages hoge flats. Oude witte dametjes en zwar te jongeren lopen langzaam af en aan over de paden. Het is rustig, de zon schijnt, de vogels fluiten. Een zwart meisje met een veel te grote roze strik in het haar komt voorbij op de driewieler. „Ben je ziek", vraagt ze, meer nieuwsgierig dan bezorgd. Hoezo? „Om dat er anders nooit iemand op dat bank je zit", zegt ze en ze fietst het beeld uit. Fantastisch „Voordat we beginnen", zegt Niek ten Hagen op het balkon van zijn flat op de zesde etage van Frissenstein, „moet je eens naar buiten kijken. Je hebt een fan tastisch uitzicht, het is eigenlijk ver schrikkelijk mooi wonen hier. Moet je al dat groen toch eens zien". Mooi wonen? Het gesprek gaat over de schrikbarend grote leegstand in de Bijl merflats. Van de 12.500 flatwoningen staat per 1 mei 21,2 procent leeg. Om als woningbouwvereniging tot een sluiten de begroting te komen, mag ten hoogste 2 procent van het bestand onverhuurd blijven. In klinkende munt gesproken, lijdt woningbouwvereniging Nieuw- Amsterdam elke maand een verlies van ongeveer 1,6 miljoen gulden, een kleine 20 miljoen gulden per jaar, betaald overi gens met overheidsgeld. Dat is wel eens anders geweest. Tot ongeveer 1978 zat de Bijlmermeer nage noeg vol. Niek ten Hagen, die al zo'n 17 jaar in de wijk woont, prq^t graag over die tijd. En Theo Brouwers, die toen een woning zocht, moest op dezelfde dag dat hij een flat kreeg aangeboden, besluiten of hij hem wilde. De flat moest grondig worden opgeknapt, maar als Brouwers had geweigerd was er nog een lange wachtlijst van mensen die wel wilden. Beide heren zijn actief in de wijk, in be wonerscommissies, en Niek ten Hagen is daarbij ook nog „de sub-aanvoerder" van de ledenraad van woningbouwver eniging Nieuw-Amsterdam. Leegstand, vanwaar leegstand? Legio redenen zijn er aan te voeren: de flats zijn te duur, te hoog, de omgeving is te onveilig, er kwamen te snel te veel rijks genoten en, zonder overigens volledig te zijn, er zijn te weinig winkels en andere voorzieningen. Vooral over dat laatste kan Niek ten Hagen niet uitgepraat ra ken. „Je kan hier niets, maar dan ook niets kopen. Voor een paar sigaren moet je de stad in. Krijg je hier een lekke band, dan kun je 't wel vergeten". Over de kop Dan volgt in versneld tempo en met steeds luidere stem een opsomming van wat allemaal niet kan worden gekocht in de Bijlmer. „Ik huil nog iedere dag. Ik ben een verwoed krantenlezer en toen op een gegeven moment het boekhan- deltje hier in de buurt over de kop ging - want hier gaat alles over de kop, omdat de huren gewoon veel en veel te hoog zijn - was er in de hele Bijlmer geen krant meer te koop. Huilend ben ik naar de supermarkt gegaan en heb ik gezegd: ga toch wat kranten verkopen man. daar zit voor jullie ook een markt in. Nu, na veel aandringen, verkopen ze De Tele graaf. Voor een Volkskrantje moetje de metro nemen. Eén gulden voor de metro en één gulden voor de krant. Dat is toch bezopen! Als je iets wilt doen om de Bijl mer kapot te maken, dan moet je 't zó doen. dan ben je goed bezig". Niek ten Hagen houdt zich met beide handen aan de leuningen van zijn stoel vast en lacht veel te hard, maar wat zou hij anders? Nu verrijst er voor zijn deur De Amsterdamse Poort, een groot en lu xueus winkelcentrum waarnaar al sinds 1970 reikhalzend werd uitgekeken. „Achttien jaar te laat en tóch op tijd, niet te geloven." Theo Brouwers hamert vooral op de onveiligheid die de wijk zo leeg maakt. Hij spreekt er schande van dat de enige junk-keet uitgerekend in zijn wijk staat. En dat de woningbouwvereniging daar Geprezen en verguisd. Die beide kwalificaties gelden voor het optreden van de Braziliaanse pijngenezer Roberto Lengruber die sinds enkele weken in ons land in de weer is met spraakmakende genezingsactiviteiten. De paragnost trad eind maart op in het Veronica-programma 'Tineke', waar hij twee mensen van hun pijn verloste door middel van krachten die hijzelf niet na der zegt te kunnen verklaren. Een storm van reacties brak los: zo'n 16.000 mensen belden naar Veronica om te informeren of Lengruber ook hen wilde behandelen. Helaas, de genezer moest terug naar Brazilië. Wel kwam hij nog een keer naar Tineke om te praten over pijngenezing. Totdat plotseling via advertenties in een landelijk dagblad wereldkundig werd gemaakt dat Lengruber in Nederland was en hier genezingen ging verrichten en wel voor 500 gulden per behandeling. Hoe Lengruber weer in Nederland be landde is niet helemaal duidelijk. Vol gens zijn Nederlandse agent, Frank Rie- senbeck, was er een bekend iemand uit de amusementswereld die Roberto heeft overgehaald naar Nederland te komen. Dat bij wijze van publiciteitsstunt. De heer in kwestie bedacht plotseling dat het ook weieens negatieve publiciteit zou kunnen opleveren en besloot daar nog vóór is 'ook. Ja, werpt Ten Hagen tegen, ze zijn bang dat de junks een paar flats kraken als die keet wordt gesloten. Ze vinden elkaar weer in de constatering dat ook de gemeente de Bijlmer maar als vuilnisvat beschouwt. „De Zeedijk werd immers wel schoongeveegd. Daar mo gen ze niet meer komen." Media En volgens hen hebben de media ook hun steentje bijgedragen aan het doem beeld. De wijk met zijn problemen was altijd goed voor een sappig verhaal Journalisten noteerden 'duidelijke' overeenkomsten tussen de Bijlmer en de Newyorkse achterbuurt Harlem. De man die in het Gemeentelijk Archief van de hoofdstad de gevraagde documenta tie verzamelt, weet wat er allemaal is ge schreven over dat stadsdeel, Hij vertrekt zuchtend én met karretje richting op slagruimte. De krantekoppen bijten je toe: „Bijlmer fiasco" „Verslaafden kra ken lege Bijlmerflats", „Bijlmermeer, een gevangenis voor zijn bewoners" en „Bouwwijze Bijlmer werkt misdaad in de hand". Ook dat was vroeger allemaal anders. De Volkskrant bijvoorbeeld vond de Bijlmer „een markant punt in de ont wikkeling van de stedebouw", „De Bijl mer wordt straks een ideale woonstad" wist het later ter ziele gegane dagblad De Tijd te melden, terwijl De Telegraaf repte over „de stad van de toekomst in de meest gunstige zin van het woord". Later bleek het monotone karakter de wijk op te breken - 30 grote kolossen op rij. Illustratief voor de ommekeer in het denken over de „ideale woonstad" is een anekdote over de Amerikaanse architect Oscar Newton, die in 1979 naar de Bijl mer werd gehaald voor het verrichten om anoniem te blijven en de organisatie aan iemand anders over te doen. Die ie mand werd dus Frank Riesenbeck. De genezingen worden verricht in een hotelzaal. De eerste twee weken gebeur de dat alleen in een Amsterdams hotel. Maar omdat er reacties uit het hele land kwamen, werd besloten om heel Neder land door te trekken. „Mensen met pijn kun je niet al teveel laten reizen. Daarom hebben we een soort tournee georgani seerd". De reacties op de behandeling van Lengruber zijn verdeeld. De heer Kwak uit Nijmegen denkt er zelfs aan een kort geding tegen de genezer aan te spannen. „Mijn vrouw had spierpijn in haar voe ten. Na een afspraak te hebben gemaakt met de heer Riesenbeck, zijn wij rich ting Amsterdam getogen. Toen we op de plaats van afspraak kwamen, kregen we van een zogenoemd 'pijnpuntenonder- zoek'. Ter plekke aangekomen riep de man, omringd door een haag journa listen. uit: „Welke gek heeft dit ge bouwd?" Het haalde, alwéér, de voorpa gina's. Maar de planologen die de stadswijk bédachten waren eerder verkeerd geïn formeerd dan gek. Volgens ramingen zou Nederland tegen het einde van deze eeuw 20 miljoen inwoners tellen, onder wie een miljoen Amsterdammers. Bou wen, bouwen en nog eens bouwen, was het motto, want woningen waren schaars. Fouten gemaakt „Bouwèn voor leegstand, dat was het! Ach jongen, d'r zijn me hier toch fouten gemaakt." De kroegbaas hijst zijn buik op de taprand, leunt voorover en slaat een vertrouwelijke fluistertoon aan. Niet dat het nodig is, zijn donkerbruine kroeg in de Bijlmer is leeg. En over voorzienin gen gesproken: Het eerstvolgende café is mijlen verderop. De criminaliteit, het negatieve „image" van de wijk en het drugsgebruik passeren opnieuw de re vue. Maar ook de ondankbare rol van de verhuurders. „Weet jij bijvoorbeeld wat de woningbouwverenigingen allemaal niet gedaan hebben om huurders te trek ken?" Hij schenkt nog maar eens in. De Bijlmer was tot tweeëneenhalf jaar terug verdeeld over 16 woningbouwver enigingen, die vanaf 1982 nattigheid be gonnen te voelen. De leegstandcijfers holden aan de bovenkant de grafieken uit en de plaatselijke verhuizers begon nen sterk te denken aan uitbreiding van hun zaakje. De woningbouwverenigin gen besloten tot een tegenoffensief. „Het begon allemaal met een gratis behan getje en een gratis sausje tot ten hoogste 3500 gulden", herinnert de barman zich een formulier in onze handen waarop stond dat de behandeling 500 gulden kostte. Ik stond er zelf twijfelachtig te genover, maar mijn vrouw wilde graag. Op een papiertje moest ze invullen wat haar klachten waren. Dat deed ze dus". „Toen het haar beurt was, pakte hij haar rechtervoet en behandelde die. Maar de pijn werd niet minder. Mijn vrouw vertelde hem dat ze ook last had van haar linkervoet. Maar Lengruber antwoordde dat hij zoveel kracht had ge geven dat het voldoende was voor beide voeten. Later zei hij weer dat ze maar moest terugkomen voor de andere voet en ze mocht er niet aan komen en ook niet baden. Ze heeft er helemaal niks van gemerkt", aldus Kwak. Hij vervolgt: „Ik heb gebeld met Rie senbeck. Maar we krijgen ons geld niet terug. Hij ontkende ook dat er maar één in sappig Amsterdams. „Toen gingen ze adverteren met lokkertjes om de men sen naar een kijkflat te krijgen, zeiden ze bijvoorbeeld: Er ligt ook een leuke at tentie voor uw kinderen klaar. Maar of het huurders trok? Ho maar, natuurlijk niet." Dus maar weer wat anders gepro beerd. Op 1 januari 1984 kreeg de Bijl mer een nieuwe verhuurder: woning bouwvereniging Nieuw-Amsterdam ontfermde zich over de 12.500 flatwonin gen. Doel was „orn de Bijlmer zo aan trekkelijk te maken dat mensen van bui ten zouden zeggen: daar is het mooi wo- Leefbaarheid Vergroten van de leefbaarheid. Direc teur J. Remmerswaal somt de maatrege len op die hiertoe zouden leiden. Het verbeteringsprogramma wilde het mo notone karakter van de wijk doorbré ken, de grauwgrijze flats een likje verf geven. Wie zijn auto voor de deur wilde hebben in plaats van het uitbundige groen,' zou voortaan terecht kunnen in een deel van de flats dat daarvoor zou worden aangepast. De flats die onver- huurbaar bleken doordat ze te groot wa ren. moesten, gesplitst. De woonlasten moesten omlaag, dus moesten de flats en de gasketels beter worden geïsoleerd, zodat de energiere kening lager zou uitvallen en verder zou den de netto-huren omlaag moeten. Dan de derde poot van de leefbaar heid. Sleutelen aan het onveiligheidsge- voel dat mensen in en over de Bijlmer hebben. Compartimentering, om het met een duur woord te zeggen. Geen ga lerijflats meer waar iedereen maar over heen kon banjeren, maar portiekwonin gen met een paar voordeuren per in- voet was behandeld. Maar ik laat het er niet bij zitten". De heer Ter Beek uit Bunschoten is daarentegen een tevreden klant. Hij zegt: „Mijn reactie is positief.. Ik heb al een paar jaar ernstige hoofdpijn. Een soort migraine. Om daar van af te komen ben ik het hele land afgereisd. Naar art sen, maar ook naar paragnosten. Maar ik heb er geen baat bij gehad. Na de behan deling door Lengruber is de pijn al een stuk minder. Al is er wel iets van terug gekomen. Ik overweeg een tweede be handeling. Maar Lengruber is op mij overgekomen als een integer man". Mevrouw Hügel, tot voor kort voorzit ter van de Nederlandse Federatie van Paranormale Natuurgenezers (NFPN), spreekt van pure oplichterij. "Hij heeft niet meer kracht dan een Nederlandse paragnost. Mensen die bij onze vereni ging zijn aangesloten, vragen maximaal 21 gulden. Door zo'n hoge prijs te vra gen, sluit je een heleboel mensen uit. Mensen met een uitkering bijvoorbeeld. Je kan iemand niet in één of twee behan delingen van z'n pijn afhelpen. Daar zijn er minstens vijf of zes voor nodig. We zijn bij advocaten te rade gegaan om te kijken of er iets tegen te doen is. Maar er is geen wet die dit soort praktijken ver biedt. Dit is een vrij beroep. Het enige wat ons aangeraden werd was de en- sen te waarschuwen". gang. Niet overal hoge bomen, niet over al dicht struikgewas. En natuurlijk kreeg de beruchte 'drugsflat' Gliphoeve een facelift en een andere naam. De leeg stand in Geldershoofd nam af, maar is nog altijd veel te hoog. Alle maatregelen zouden in vier jaar hun beslag krijgen en geld om het pro ject uit te voeren was er ook. De woning bouwvereniging kreeg bij de geboorte een kleine 400 miljoen mee van gemeen te. Rijk en de andere woningbouwver enigingen. De gemeente Amsterdam be raamde de leegstand in 1988 op 2 pro cent, Nieuw-Amsterdam ging daar 6 pro cent boven zitten. Mislukt Het mocht allemaal niet baten. Na 2J> jaar zit de leegstand op de al eerder ver melde 21,2 procent. Ook dit project is mislukt, dat geeft Ook Remmerswaal zonder dralen toe. Er moesten nog radi calere ingrepen komen, dus maakte de woningbouwvereniging nieuwe plan nen. En een van die plannen betreft de aibraak van een deel van de Bijlmerflats. Nadat Remmerswaal jaren achtereen voorstellen voor sloop - ook vanuit poli tiek Den Haag - resoluut van de hand had gewezen door te zeggen dat dit on vermijdelijk een kapitaalvernietiging betekende van 700 miljoen gulden, pre senteerde hij tenslotte zelf een plan voor sloop. En dat plan bracht de gemoederen da nig in beroering tijdens de eind april ge houden ledenvergadering van Nieuw- Amsterdam. Niek ten Hagen was als sub-aanvoerder van de 54 koppen tellen de ledenraad uiteraard aanwezig. „Het was een zeer emotioneel gebeuren. De plannen lagen al klaar zonder dat de be- Mevrouw Hügel: „Toen hij bij Tineke was, zag het er heel positief uit. Er kwam aandacht voor de paranormale genees wijze. En zijn optreden heeft ervoor ge zorgd dat een heleboel mensen de weg naar een paranormale genezer wisten te vinden. Maar hij had het daar bij moeten laten. Wat hij nu doet, is alleen maar schadelijk voor paragnosten". Riesenbeck bestrijdt dat. „In Neder land", zegt hij, „wordt altijd gezeurd over geld. Maar je vergeet dat we veel geld kwijt zijn aan het plaatsen van ad vertenties en het huren van ruimten". Volgens Riesenbeck is ongeveer tien procent van de mensen na één behande ling van de pijn af. Twintig procent is dat na een tweede behandeling. By wie de behandeling geen resultaat oplevert, is zijn 500 gulden kwijt. Want", zo rede neert Riesenbeck, „het werk is wel ge daan". Veronica wil in elk geval niks meer met Lengruber te maken hebben. „Wij konden niet voorzien dat hij commer cieel te werk zou gaan. We staan er niet achter. Het is niet eerlyk om zieke men sen 500 gulden te vragen en ons is ter ore gekomen dat hij ook mensen behandelt die helemaal niet te helpen zijn", aldus een woordvoerster van Veronica die alle banden met hem zegt te hebben verbro- ken. (GPD) wonersorganisaties daar een hand in hebben gehad. Of we de plannen maar even snel wilden doornemen om er twee weken later een besluit over te nemen. Dat ging veel en veel te ver. D'r valt nog niks te slopen, we hebben net een op knapbeurt gehad, er komt eindelijk een behoorlijk winkelcentrum, dus is het veel te vroeg om over nieuwe plannen te praten. Je moet 't zo zien: de Bijlmer is een couveusekindje en bij zo'n kindje moetje altijd heel zorgvuldig kijken wat de levenskansen zijn, dat weeg je als het ware af. En hier flikkeren ze het kind zonder pardon over de reling! Nee, als Remmerswaal zo blijft doorgaan ryet z'n sloopplannen, dan duwen we hem de vut in. Een ledenraad heeft veel macht, we kunnen ook het bestuur naar huis sturen. Die sloopplannen, vergeet ze maar." De ledenraad eiste en kreeg uit stel van beslissing tot september. Maatregelen Remmerswaal mag het woord 'sloop' nog niet graag horen. „Sloop? U moet mij geen woorden in de mond leggen die ik niet heb gezegd", valt hij uit. „Vervan gende laagbouw, daar gaat het om." Remmerswaal heeft net geconstateerd dat zyn woningbouwvereniging de leeg stand niet heeft kunnen bedwingen, dat het gevoerde beleid is mislukt. Er liggen nu twee wegen open om het probleem te benaderen. Eén: er wordt 370 miljoen gulden aan overheidsgeld op de bank vastgezet en van die rente worden de verliezen van de woningbouwvereni ging betaald. Dit is d.e minst aantrekke lijke oplossing. Remmerswaal voorziet demotivatie van zijn personeel en de be woners zouden tot hun grote ontevre denheid zien dat er niets meer gebeurde en er zouden weer bewoners opstappen. Bij 30 procent leegstand zou er een half miljard naar de bank moeten. De andere mogelijkheid is een „mix van maatregelen". Differentiëren: som mige flats duurder maken, andere goed koper. Voor ieder wat wils. „Er is te lang gedacht", zo zegt Remmerswaal „dat ie dereen wel in dezelfde flats wil wonen, dat is onzin. Je moet mensen de gelegen heid geven om te kiezen wat ze aan huur willen uitgeven en wat ze daarvoor terug willen hebben". Omdat de ongeveer 400 miljoen gul den startkapitaal van Nieuw-Amster dam alweer bijna op is*- de woning bouwvereniging kon de 23 miljoen aan aflossingen voor 1985 niet eens voldoen - moet het geld uit Den Haag komen. Na veel aandringen schat Remmerswaal een kleine 500 miljoen gulden nodig te hebben voor de nieuwe reddingsopera tie waaraan „zeker binnen vijf jaar moet worden begonnen". De sloop met ver vangende nieuwbouw zijn hierbij niet inbegrepen. Die zouden 1 a 1,5 miljard gulden kosten. De juiste methode Maar de landspolitiek wil in de ko mende regeerperiode juist een half mil jard bezuinigen op volkshuisvesting. Hoeveel kans heeft Remmerswaal? Er wordt gepraat, zegt hij. Zou de minister van Volkshuisvesting, die al met minder geld moet rondkomen, nog meer geld willen geven voor een wijk waarin, on danks alle lokkertjes, nauwelijks men sen willen wonen? „Natuurlijk willen er wel mensen in de Bijlmer wonen", zegt hij, „maar je moet de juiste methode vin den om ze hier te krijgen". De geluiden over de Bijlmer klinken somber, Nieuw-Amsterdam is negatief en ook de gemeente Amsterdam zendt noodsignalen uit. „Maar dat is pure stra tegie. Het is een anti-Bylmercampagne van de gemeente om geld te krijgen voor het gebied", zegt een ambtenaar die on bekend wil blijven. „Er zijn veel andere mogelijkheden om de Bijlmer aantrek kelijker te maken. De vestiging van het winkelcentrum De Amsterdamse Poort betekent een geweldige stimulans voor het gebied. Winkels, horeca, een bio- scoopje, alles wat altijd heeft ontbroken zal er midden volgend jaar zijn. Er ko men dagelijks zo'n 40.000 mensen naar de Bijlmer om er te werken. We hebben hier het snelst groeiende zakencentrum van Nederland. Een deel van het perso neel zal hier uiteindelijk willen wonen. De Bijlmer is mooi, net één groot park. Wist je dat hier zelfs gratis tennisbanen zijn? En straks een overvloed aan win kels, een toeloop van personeel en als je woningen verder opknapt krijgt de Bijl mer ook nog waar het allemaal om ber gonnen was: bewoners. En dan praat jé niet over sloop." Roberto Lengruber. mo gpd»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25