Uruguay ziet rood maar is ontembaar Rode kaart smet op Deense zege Niveau van arbiters hoger dan voorheen Oor afgebeten in voetbaltwist Schotland laat kans liggen Wedstrijden tweede ronde zijn nu bekend Arnesen mist slotminuut van triomf op Duitsers WK Lineker naar Barcelona? Belgen boos op De Saedeleer ZATERDAG 14 JUNI 1986 SPORT PAGINA 13 MEXICO STAD (Reuter/ANP) - Scheidsrechters moeten eerder en strengere maatregelen nemen te gen hard spel. Die opdracht heeft de FIFA de arbiters in de tweede week van de eindronde om het we reldkampioenschap verstrekt. Vol gens een woordvoerder van de we- reldvoetbalorganisatie hebben de scheidsrechters onvoldoende ge volg gegeven aan de instructies, die de FIFA voor aanvang van het toernooi uitvaardigde. "De scheidsrechters hadden eer der kaarten moeten geven", ver klaarde Guido Tognoni in Mexico- Stad. "Wij wilden graag dat techni sche voetballers meer in bescher ming genomen zouden worden". Na enige dagen van al te lankmoe dig fluiten besloot FIFA-secretaris Sepp Blatter in te grijpen. "Wij wil den een stringentere naleving van de regels". Naar de mening van Tognoni heeft Blatters ingreep succes gehad. "Het niveau van de scheidsrechters is hoger dan in de eindronden van het recente verle den. Er wordt ook betrekkelijk eer lijk gevoetbald". Met die stelling is lang niet ieder een het eens. Evaristo Macedo, de Braziliaanse bondscoach van Irak, eist het aftreden van Harry Cavan, de voorzitter van de scheidsrech- terscommissie van de FIFA. Mace do acht de Noordier verantwoorde lijk voor het naar zijn mening in- consequete optreden van de scheidsrechters. Drie Irakezen wa ren voor de laatste wedstrijd tegen het gastland Mexico geschorst. Maar gewelddadig voetbal werd volgens de Braziliaan niet aange pakt. HAARLEM (GPD) - Een 45-ja- rige Portugees heeft tijdens een ruzie donderdag een oor afge beten van een 25-jarige Haar lemmer. Dat gebeurde op de Botermarkt, hartje stad, waar de Haarlemmer een winkel heeft. Toen de Portugees met zijn vrouw langskwam, maakte de Haarlemmer een laatdun kende opmerking over de kwa liteiten van het Portugese elftal in de wedstrijd tegen Marokko tijdens de wereldkampioen schappen voetbal in Mexico. Portugal verloor van Marokko. Volgens de politie ging de op merking in de trant van "voet ballen kunnen jullie ook al niet, dus waarom ga je niet terug naar je eigen land". De Portu gees vloog de Haarlemmer daarop in de haren en beet hem de rand van de oorschelp af. De winkelier raapte de oorschelp op en heeft die er in het zieken huis weer laten aanzetten. Macedo gaat ver in zijn kritiek; het merendeel van zijn collegaé deelt in grote lijnen zijn opvatting. Onsportieve en gemene acties wor den niet of veel te licht bestraft, terwijl spelers die tijdrekken, wat al te uitbundig een doelpunt vieren of wagen het woord tot de arbiter te richten door de aangesprokene op de bon wordt geslingerd. Allerlei pietluttigheden worden aangepakt, maar dat gebeurt tame lijk inconsequent. De Schotse mid denvelder Gordon Strachan kreeg een gele kaart nadat hij zijn doel punt tegen West-Duitsland vierde door over een reclamebord heen te springen. De Bulgaar Nasko Sira- kov, die scoorde in de openings wedstrijd tegen Italië, de Argen tijnse ster Diego Maradona en de Mexicanen Luis Flores en Fernan do Quirarte maakten ook een der gelijke commerciële vreugde sprong. Zij werden echter niet be rispt. Miguel Munoz mokt bijna twee weken na dato nog over de beslis sing van de Australiër Chris Bam- bridge Spanje in het duel met Bra zilië geen doelpunt toe te kennen. Uit televisiebeelden kan worden opgemaakt dat de bal na het schot van Michel via de lat de doellijn passeerde. Ook over de scheids rechters van de andere twee wed strijden van Spanje in de eerste ronde is de toch altijd mild oorde lende Munoz niet erg te spreken. Tognoni verdedigde de beslis sing van Bambridge op het moeilij ke moment in Guadalajara niet zijn grensrechter te raadplegen. De FI- FA-woordvoerder verklaarde dat de Australiër nog wel degelijk in aanmerking komt om een van de wedstrijden voor de achtste-finales te fluiten. Zonder dit overigens te betreuren constateert Tognoni dat de scheidsrechter geen gebruik kan maken van een televisie-moni tor. "Maar ook na het zien van de beelden", houdt Tognoni vol, „kan niet worden geconcludeerd dat de bal de lyn geheel was gepasseerd". MEXICO-STAD (GPD) - In de aanloop naar het wereldkampioenschap voetbal kreeg de Franse arbiter Joel Quiniou na de vriendschappelijke interland van West-Duitsland tegen Zwitserland veel kritiek over zich heen omdat hij een aanslag van HSV-voorstopper Dettmar Jakobs op de benen van Perret (scheenbeenbreuk) slechts had bestraft met een gele kaart. Dat gebeurt me geen tweëde maal, moet de nummer één van zijn land sinds Vautrot voor de wedstrijd AS Roma-Dundee United betrokken raakte bij een omkoop schandaal daarom gedacht hebben. Hoe anders immers valt te verklaren waarom hij Jose Batista van Uruguay binnen de minuut een rode kaart gaf na het neerleggen van de Schot Gordon Strachan en daarmee vermoedelijk een wereldrecord neerzette. De wedstrijd Uruguay-Schotland was amper een minuut oud toen de Frans arbiter Joel Quiniou aan Jose Batista (zittend) de rode kaart voor hield. Uruguay was echter niet te temmen. (foto afp> MEXICO CITY (AP) - Hier volgen de wedstrijden in de tweede ronde van het WK-voetbaltoernooi in Me xico: ZONDAG, 15 juni MEXICO (winnaar Groep B) tegen BULGARIJE (derde plaats Groep A), Aztec stadion, Mexico City, 12.00 uur plaatselijke tijd (1800 GMT) SOVJET UNIE (winnaar Groep C) tegen BELGIE (derde, Groep B), Leon, 16.00 uur (2200 GMT) MAANDAG, 16 juni ARGENTINIË (winnaar Groep A) tegen URUGUAY (derde, Groep E), Puebla, 16.00 uur (2200 GMT) BRAZILIË (winnaar Groep D) tegen POLEN (derde, Groep F), Ja lisco stadion, Guadalajara, 12.00 uur (1800 GMT) DINSDAG, 17 juni ITALIË (tweede, Groep A) tegen FRANKRIJK (tweede, Groep C), Olympisch stadion, Mexico City, 12.00 uur (1800 GMT) MAROKKO (winnaar Groep F) tegen WEST-Duitsland (tweede, Groep E), Universiteitsstadion, Monterrey, 16.00 uur (2200 GMT) WOENSDAG, 18 juni ENGELAND (tweede. Groep F) te gen PARAGUAY (tweede. Groep B), Aztec stadion, Mexico City, 12.00 uur (1800 GMT) DENEMARKEN (winnaar Groep E) tegen SPANJE (tweede. Groep D), La Corregidora, Quere- taro, 16.00 uur (2200 GMT). De Zuidamerikanen, dié na het wegsturen van Miguel Bossio te gen Denemarken 71 minuten met een man minder moesten spelen lieten zich door het snelle rood echter niet temperen en kwamen via een gelijk spel (0-0) in de vol gende ronde. De actie van Quiniou werkte als een fel gekleurde lap bij de stier. De vergelijking tussen het temperamentvolle beest en de voetballers van Uruguay gaat be slist niet mank. Sturrock moest bij voorbeeld het Britse hoogspringre cord verbeteren om een tackle van Acevedo te ontwijken en Wilmar Cabrera sloeg Strachan in het ge zicht. De Franse arbiter, die halver wege bedreigd werd door de reser ves van de ploeg, gaf na het rood nog vijf keer geel: Wilmar Cabrera, Victor Diogo, doelman Alvez, Da vid Narey en Steve Nicol. Vals Had Quiniou vier paar ogen ge had of was hij even moedig doorge gaan dan had de partij na de vierde rode kaart van Uruguay gestaakt moeten worden. Coach Borrias vindt dat het met de hardheid van zijn ploeg zo'n vaart niet loopt. 'Valse propaganda van mensen die zijn ploeg als schoppers afschilde ren', noemde hij het. Waar legt de sportleraar (de gezonde geest is niet in de lichamen van zijn spe lers, Francescoli uitgezonderd) zijn grenzen. De Schotten verdienden een plaats in de tweede ronde niet om dat ze met tien tegen elf verschrik kelijk zwak powerplay opvoerden. Het enige compliment dat ze in de koffers mee naar huis kunnen ne men is wegens hun grote zelfbe heersing. De Zuidamerikanen ver dienen uitgesloten te worden we gens het schade toebrengen aan het voetbal. Jammer dat de regle menten daarin niet voorzien. Nu is Uruguay dankzij de 0-0 maandag de tegenstander van Argentinië. In de eerste helft kreeg Schot land de beste kans bij een inzet van Steve Nicol, door doelman Alvez net voor de lijn gestopt. Na de wei nig verkoeling brengende thee lie pen de Britten zich vast op de mee dogenloze muur, te gehaast voet bal, zonder zelfvertrouwen, weinig intelligent. Vierde keer De Schotten hebben viermaal in successie niet kunnen aantonen toernooivoetballers te zijn, de eer ste ronde was steeds begin- en eindstation. En in het verleden was dat niet anders, want ook in 1954 en 1958 bleef het doek dicht na het eerste bédrijf. Werden in voorgaan de edities goede en slechte presta ties afgewisseld, dit keer was het een aaneenschakeling van droeve- nis. Niet op doelsaldo als de drie voorgaande keren maar als een kansloze nummer vier verlaten de Schotten het toernooi. Voor de veteranen van de ploeg had Mexico'86 het glorieuze af scheid moeten worden. De 35-jari- ge Kenny Dalglish haalde in de oe fenwedstrijd tegen Roemenie nog wel de honderd interlands, maar de speler-manager van FC Liver pool haakte na het landskampioen schap en een geforceerd optreden in de Cupfinal met een blessure af. Een einde zonder voldoening. Met Italië, West-Duitsland, Ar gentinië en Brazilië heeft Schot land gemeen dat het voor de vierde VeTStaildig keer op rij deelneemt aan de eind ronde van het wereldkampioen schap. Daarmee houdt de vergelij king op, de Duitsers, Argentijnen en Italianen werden respektieve- lijk in 74,78 en 82 kampioen en de Brazilanen behoren op dit toernooi tot de favorieten. Graeme Souness verging het niet veel beter. De spelbepaler van het Italiaanse Sampdoria gaat in na volging van Dalglish in dezelfde functie werken bij Glasgow Ran gers. De 33-jarige moet dit toernooi nog maar eens aan zich voorbij la ten trekken, misschien is de 1 voetbal QUERETARO (GPD) - Moeten de Westduitsers nu lachen of huilen om verlies tegen Denemarken? Dat was de vraag die Franz Beckenbauer en zijn spelers dagenlang in de ban hield en gisteren actueel werd na de 2-0 nederlaag tegen de Denen. Want «waar de een (Denemarken) er alles aan gele gen was om in Queretaro te blijven en daarbij Spanje en eventueel de Sovjet-Unie op de koop toenam, zag de ander meer heil in overlevingskansen tegen Marokko en Mexico. Groep E Denemarken West-Duitsland 2-0 (1-0). 44. Jesper Olsen 1-0 (strafschop), 63. Eriksen Voluit Na de overtuigende verliespartij van gisteravond hebben de Duit sers niets meer te kiezen en zal de vice-wereldkampioen het in Mon terrey moeilijk genoeg krijgen om Marokko van zich af te schudden. "Als je Engeland, Polen en Portu gal achter je weet te houden", waarschuwde Beckenbauer al te voren, kan het niet anders of Ma rokko moet over een sterke ploeg beschikken". In zijn achterhoofd moet de Duise record-international toen al hebben gedacht aan de gif beker die hij leeg zal moeten drin ken bij verlies tegen de Marokka nen. Als voormalig columnist van Bild weet hij daarover i te praten. 2-0. Scheidsrechter: Ponnet (Bel), Duitsland). Denemarken: Hoegh; Morten Olsen Sive- baek, Busk, Andersen: Arnesen, Mölby, Matthaus, Rolff (46. Littbarski), Herget, Quiniou (Fra), toeschouwers: 15.000. Rode kaart: Batista (Uruguay). Gele kaart: Ca brera (Uruguay), Diogo (Uruguay), Alvez (Uruguay), Nicol (Schotland) Schotland: Leighton; Miller, Gough, Na rey, Albiston; Strachan, Aitken, McStay, Nicol (Cooper); Sharp en Sturrock (Nicho las) Uruguay: Alvez; Acevedo, Diogo, Gutier rez; Barrios, Pereya, Bastista, Santin; Ra mos (Saralequi), Francescoli en Cabrera. Eindstand in groep E: 1 Denemarken 3 3 0 0 6 9-1 2. West-Duitsland 3 1113 3-4 3 Uruguay 3 0 2 1 2 2-7 4. Schotland 3 0 12 11-3 Denemarken, West-Duitsland en Uruguay Altobelli (Ita) 5 doelpunten; Elkjacr-Larsen (Den) 4; Valdano (Arg) en Lineker (Eng), Careca (Bra) 3; Allofs (WD1), Jaremtsjoek (Sov), Claesen (Bel). Calderc (Spa), Quirar te (Mex), Cabanas (Par) Romero (Par), Jes per Olsen (Den) en Khairi (Mar) 2; Alcini- kov (Sov). Alzamendi (Uru), Ahmed (Irak), Belanov (Sov), Blochin (Sov) Butragueno (Spa). Carlos Manuel (Por), Chang-Sun (Zko), Soon-Hoi Cho (ZdK), Jung-Moo Huh (ZdK), Clarke (Ier), Dctari (Hon), Eloy (Spa). Esterhazy (Hon), Fernandez (Fra). Flores (Mex), Francescoli (Uru), Guctov (Bui), Josima (Bra), Kin Jong-Boo (Zko). Eriksen (Den), Laudrup (Den), Lcrby (Den), Maradona (Arg), Papin (Fra), Rats (Sov). Rocheteau (Fra). Rodionov (Sov), Ruggieri (Arg), Salinas (Spa). Sanchez chan (Scho), Tigana (Fra). Vandcnbcrgh punt. Dajka (Hon) schoot ii Het siert Sepp Piontek, de West- duitse bondscoach van Denemar ken en zijn internationals, dat zij zich veel minder op het rekenpad begaven dan hun tegenstander. Behoudens een periode in de eer ste helft, toen de Denen net iets te veel respect toonden voor de vlak spelende opponent en daardoor stevig in de tang kwamen te zitten, speelde de WK-debutant voluit op de aanval. Ook toen de overwin ning al lang en breed vaststond en de Denen nog bitter weinig kon ge beuren. Die hartstocht en de wilskracht om de Duitsers, die jarenlang wei gerden vriendschappelijk tegen de Denen te spelen, te vernederen zou Frank Arnesen in de slotminuut le lijk opbreken. Kort voor de rust claimde de PSV'er na een buiteling over Förster een vrije schop, maar kreeg hij van de warrig leidende Bonnet het geel onder de neus ge drukt. Pal na de hervatting werd Arnesen tot twee keer toe het slachtoffer van wilde Duitse ingre pen, voor welke spijkerharde over tredingen Eder en Jakobs terecht het geel zagen. Met nog hooguit een minuut te spelen beging Arne sen echter de domste overtreding uit zijn voetballoopbaan toen hij - zich liet provoceren door Mat thaus. Een achterwaartse trap be strafte de Belgische rechtspreker prompt en terecht met rood. Uniek Het was de enige smet op een overwinning waar de Duitsers niets op af konden dingen en die eens temeer onderstreepte dat de unieke generatie Deense voetbal lers in dit toernooi nog ver kunnen reiken. Evenals Beckenbauer, die Briegel, Magath, Augenthaler en Littbarski buiten de basis had ge houden, gunde Piontek drie spe lers (Rasmussen, Nielsen en Berg groen) rust. Maar die mutaties wa ren van veel minder invloed dan op het Duitse spel. Op het midden veld mocht Hergeth de taak over nemen van Magath, maar slaagde hij er slechts sporadisch in het aan- valsduo Voller-Allofs in stelling te brengen. Schrik De individueel betere maar ook veel meer uitgebalanceerde Scan dinavische formatie sloeg echter de schrik om het hart, toen Ber- thold halverwege de eerste helft de bal op de lat poeierde. Dat was voor Morten Olsen het eerste sein om het commando over te nemen van zijn middenvelders, die zich steeds vaker op de eigen helft te rugtrokken. Drie minuten voor de rust vond de imponerende aan voerder de beloning in het straf schopgebied van de Duitsers, waar Rolff zo onhandig was de bij An- derlecht vertrekkende libero on deruit te halen. Vanaf elf meter stuurde Jesper Olsen Schumacher de verkeerd hoek in: 0-1. Boeten Prompt moest de verdediger van Hamburger SV boeten voor zijn onhandigheid en versterkte Bec kenbauer de aanvalslijn met Litt barski. Met de kleine dribbelaar kwam er weliswaar wat meer schwung in de Duitse aanval, maar hoe je doelpunten moet maken be wezen de Denen. Vanaf de rechter kant verzond Arnesen na een kwartier een loepzuivere voorzet die door John Eriksen knalhard werd verlengd: 0-2. De Feyenoor- der was halverwege in het veld ge komen voor Elkjaer Larsen, met vier doelpunten de topscorer bij de Denen, die bij Förster echter wei nig in de melk te brokkelen had. Met de 400.000 Deense Kronen (zo'n 100.000 gulden) als premie voor de tweede ronde allang op zak, kreeg Denemarken er toen pas echt lol in. De Duitse defensie bleef echter steunend en kreunend overeind en wist zich al evenmin ontlast door de inbreng van Rum- John Eriksen passeert Tony Schumacher en brengt Denemarken op een 2-0 voorsprong. De i Duitsers te vernederen brak Frank Arnesen nog lelijk op. menigge, die voor de derde achter eenvolgende keer buiten de basis was gelaten. standigste conclusie dan wel om zich volledig te concentreren op zijn functie als manager. In Mexico nam 'het opstdhdje' met de donke re krullen in ieder geval een ver standige beslssing. Na zwakke op tredens tegen Denemarken en Duitsland meldde hij zich af voor de belissende partij tegen de Zuid amerikanen. "Bij deze temperatuur en op dé ze hoogte kan ik me niet voor hon derd procent geven, neem voor mij maar een ander". De bij Totten- ham, Middlesborough (Jack Charl ton leerde de jongeling die in bars en dicotheken rondhing hoe een prof moet leven) en bij Liverpool altijd veel problemen met scheids rechters, trainers en officials ver oorzakende Schot neemt met even weinig voldoening afscheid als Dalglish. "Ik heb aan het voetbal een hoop bekers overgehouden, maar geen vrienden", klinkt het ietwat verbitterd. Onwel Uruguay-Schotland leende zich ook niet bepaald voor het maken van vrienden. Politie met de kara-, bijneh in de aanslag moesten de Franse scheidsrechter, die door het geweld volledig van slag raakte, beschermen. Maar aanvoerder Bar rios omhelsde de arbiter en de ove rige schoppers uit Uruguay vielen- elkaar in de armen, op de perstri bune konden de 'objectieve' jour nalisten uit het land hun tranen niet bedwingen, terwijl de 45-jarige Zwitserse scheidsrechter Daina (de arbiter bij het Heizel-drama) zo met zijn collega meegeleefd had en zich zo geërgerd moet hebben aan de grofheden dat hij op de tribune onwel werd en naar een ziekenhuis vervoerd moest worden. Keulse clan Dat zint de grote verliezer in de Duitse ploeg duidelijk niet. Meer dan zes minuten moest de tot op het bot getergde invaller wachten alvorens de genegeerde wereldster werd aangespeeld. Deze week kwam het in het traininskamp tot een openlijke botsing tussen Rum- mennige en Schumacher, die de ViViKeulse clan" (citaat Rum- menigge) aanvoert, maar die in middels driekwart van de ploeg achter zich weet. De inzet van het hoog opgelopen conflict is Klaus Allofs, de stand-in voor Rum- menigge, die Beckenbauer echter moeilijk buiten dr ploeg kan laten nu hij twee keer heeft gescoord. "Ik ben honderd procent fit", be klaagt Rummenigge zich, "maar op deze manier krijg ik nooit de kans om dat te bewijzen". Dilemma Dat is het tweede dilemma waar voor Franz Beckenbauer zich ge plaatst ziet. Hij weet nu meteen hoe Jupp Derwall zich destijds in Frankrijk moet hebben gevoeld, toen een groot deel van de West- duitse pers, met Beckenbauer in een hoofdrol, de poten onder de stoel van de bondscoach vandaan zaagde. Datzelfde lot wacht nu Franz Beckenbauer als de West duitsers in Monterrey zouden struikelen over Marokko. En die kans is zeker niet denkbeeldig. MEXICOSTAD - Het bestuur van FC Barcelona stelt pogingen in het werk de Engelse spitsspeler Gary Lineker bij Everton los te weken. Volgens berichten in Monterrey zouden de Spanjaarden een trans fersom van omgerekend ongeveer 3,5 miljoen gulden hebben gebo den. Lineker, die tegen Polen een hattrick scoorde, kwam aan het be gin van het vorige seizoen voor 3 miljoen gulden over van Leicester City naar Everton. De op papier eerste doelman van Uruguay, Rodolfo Rodriguez, heeft krachtige kritiek geuit aan het adres van coach Omar Bcrras." Rodriguez, volledig hersteld van. een blindedarmoperatie, die hij eind april onderging, is kwaad, dat hij niet werd opgesteld tegen- Schotland. „Ik had er tegen de De nen eigenlijk al in moeten staan",, aldus Rodriguez, die tien jaar aan voerder was. „Dan zou het mis schien ook niet tot een dergelijk debacle zijn gekomen". BRUSSEL (GPD) - De ook in Nederland zeer populaire BRT- voetbalverslaggever Rik de Saedeleer heeft het verbruid bij heel wat van zijn landgenoten. Bij de BRT-sportredactie in Brussel regende het donderdag telefoontjes over de wijze waar op De Saedeleer de wedstrijd van België tegen Paraguay (ook voor de NOS) had verslagen. De gram van de kijkers richt te zich vooral op De Saedeleers genadeloze kritiek op de jeug dige sterspeler van de Belgen, de omstreden Enzo Scifo. Bij vrijwel elke balbehandeling van de tot Belg genaturaliseer de Italiaan van Anderlecht spuwde De Saedeleer zijn gal over het 20-jarige talent. "'t Is nie waar hè, heeft die nu weer de bal?" en "Mag die nu nog op het veld blijven. Die moest toch allang vervangen zijn. Dat begrijp ik niet. Waar blijft Clijsters toch? Maar zien ze dat daar beneden dan niet", zijn slechts enkele van de op merkingen die De Saedeleer worden aangerekend. In de kranteverslagen van België-Paraguay (2-2), de wed strijd waardoor de Belgen tot de volgende ronde doordron gen, werd Scifo daarentegen niet hard aangepakt. Hij speel de volgens de verslaggevers geen goede wedstrijd, maar was veel aan de bal en werkte hard. Volgens de Gazet van Ant werpen heeft Rik de Saedeleer met zijn commentaar een grens overschreden. Eerder al viel hü op door zijn vreemde commen taar bij de wedstrijd van Irak tegen België. Als daar een Ira- keës aan de bal was kwam De Saedeleer met opmerkingen als „Waar komen die vandaan? Ik dacht dat die aan het front za ten" en "Misschien is het wel een gevolg van de Golfoorlog, schieten op alles wat beweegt en trappen op alles wat be weegt". BRT-sportchef Daniel Mor tier geeft toe dat De Saedeleer in zijn commentaar bij België- Paraguay wellicht wat te ver is gegaan. "Hij heeft misschien niet beseft dat zijn kritiek zo hard kon overkomen", luidde het verweer. "Hij is soms een beetje trainer tijdens zijn com mentaar, maar dat komt na tuurlijk omdat hij de hele voet balmaterie zo door en door kent".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13