'Mam, zul je voor me duimen?' 'Nee, kind, ik zal voor je bidden' Hoera voor geslaagden, moed voor gezakten ZATERDAG 14 JUNI 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 LEIDEN- Als bij het naderen van de vakantie de gebruikelij ke vulling minder wordt, benutten dominees hun wekelijkse wijkbericht in het kerkblad graag om zich persoonlijk te rich ten tot jongelui die examen hebben gedaan. Wie beroepshal ve in de gelegenheid is een groot aantal van die kerkbladen door te bladeren, kan dan eens vergelijken hoe predikanten hun woord van gelukwens en bemoediging inkleden. Een weinig boeiende bezigheid, moet gezegd, want originaliteit blijft een gave die slechts enkelingen ten deel valt. Onder de met examinandi meelevende zielenherders zijn - zo hebben hun stukjes my geleerd - drie groepen te onder scheiden. De een volstaat met een 'hartelijke felicitatie' aan het adres van de geslaagden - die in een enkel geval met naam en toe naam op een rijtje worden gezet - en een opbeurend steuntje voor de gezakten. De tweede laat doorschemeren, dat het behaalde succes ook mag worden ervaren als 'zegen van Boven'. En de derde grijpt deze gelegenheid aan om de opgetogen jeugd zonder omwegen te wijzen op de onverdiende goedheid van de grote Weldoener. De nu volgende bloemlezing van pastorale gelukwensen laat dit verschil in benadering en toon duidelijk zien. De stuk jes zijn ontleend aan kerkbladen van vorige week zaterdag in het verschijningsgebied van het Leidsch en Alphens Dag blad. Ik begin maar met de 'horizonta len' onder de dominees. Zij zien in een examenresultaat blijkbaar geen aanleiding om aan de ge lukwens vanuit de pastorie een geestelijke 'draai' te geven. G. H. N. Germans (hervormd Sassenheim): "De spanningen rondom de examens zijn nu geweken. De ge lukkigen onze hartelijke felicita ties. De teleurgestelden moeten eerst maar eens een fijne lange vakantie nemen. Over enige tijd ga je dan zeker met frisse moed er weer tegenaan". W. van der Lee (hervormd Noordwijk): "De maand mei is ook de maand van slagen en zakken. Ik zag veel feestvlaggen in het dorp. Gefeliciteerd! En wat de gezak ten betreft: veel sterkte toege wenst voor de herhaling!" P. Taselaar (federatie her vormd-gereformeerd Alphen aan den Rijn-Ridderveld): "Eerst een hartelijke geluk wens aah allen die in de afgelo pen week zijn geslaagd voor een eindexamen bij het voortgezet onderwijs. Zij (dat moet zijn 'hun' - dG) die een herexamen moeten doen en alle overige leer lingen die aan de laatste weken van het schooljaar bezig zijn, wens ik veel sterkte toe, evenals het -totale personeel van alle scholen". P. Huisman gereformeerd Ha- zerswoude): "Geslaagd? Of in zak on as? Van verschillende jongeren* ver nam ik, dat ze geslaagd zijn voor het een of andere examen. Ook langs deze weg: van harte gefeli citeerd! Het is in veel gevallen een bekroning op een aantal ja ren hard ploeteren. Sneu is, dat anderen, van wie dat laatste ze ker ook gezegd kan worden, nét niet met de hakken over de sloot kwamen. Maar niet bij de pak ken gaan neerzitten. En maar wél lekker vakantie houden. In Friesland zeggen ze in zo'n geval: 'Letter better'. Ofwel: Lukt het vandaag niet, dan morgen wel!" Hervormde kerkeraad van wijk 3 in Bodegraven (predi kantsplaats vacant): "Wij feliciteren allen die een examen deden. Maar vergeet u in uw vreugde degenen niet die daarin (nog) niet geslaagd zijn?" J. Czirxa (gereformeerd Rijnsburg): "Allen die het gehaald hebben op school en in het bezit zijn ge komen van hun diploma mavo, havo, vwo enz., gefeliciteerd. Er hingen heel wat vlaggen met tas sen boven de ingangen van hui zen! Geweldig mooi gezicht! Ook een fijn gevoel! Tegelijk denken wij aan hen die het niet of nét niet gehaald hebben en herexa men mogen doen. Van harte sterkte en uithoudingsvermogen voor deze beslissende ronde. Ook hun wensen wij van harte sterkte toe die het hele jaar over moeten doen. Volgende keer G.J. Ruitenburg (hervormd Noordwijk): "Her en der zag ik vlaggen en schooltassen. Allen die slaagden voor hun examen, tentamens, overgangsrapporten enz., van harte, gefeliciteerd! Mocht het niet gelukt zijn, ga niet bij de pakken neerzitten, ook al begrijp ik, dat je wellicht erg teleurge steld bent en 'ervan baalt'. Ik wens jullie allen een goede vakantie. Geniet ervan!" Als laatste in deze categorie C. Vermeulen (Valkenburg): "Ik zie uit naar goede berich ten. Laatje mij delen in de vreug de als je geslaagd bent?" (In het vandaag verschenen kerkblad bericht ds. Vermeulen, dat acht jongeren hem lieten de len in hun vreugde over het be haalde diploma). Gods zegen Groep 2 onder de attente domi nees zinspeelt behoedzaam op de 'zegen van Boven', waaraan im mers alle mensenwerk, wil het slagen, gelegen is. J. Ouwendïjk (hervormd Al phen aan den Rijn-Oudshoorn): "Najaren van studie nu een af sluiting. Dat is een felicitatie dubbel en dwars waard. Veel ze gen toegewenst in verdere studie of werkkring". P. J. Ribberink (Rijnsburg): "We hebben ze weer zien han gen, vlaggen vrolijk wapperend Geslaagd! Succes en/of zegen. met daarbij een oude schooltas! Teken van: we zijn er dóór! Het examen is voorbij! Er breekt nu een tijd van rust aan, lekker uit blazen en genieten en daarna.... Ja, dan begint er iets nieuws, een andere school, een studie aan ho geschool of universiteit, op ka mers misschien of op zoek naar werk. We wensen jullie ook hier in Gods zegen toe. Dat Hij jullie ook hierin zal helpen om de goe de weg te vinden. Ook willen wij niet vergeten al diegenen die nog in spanning zitten omdat ze een herexamen moeten doen, en hen die het helaas niet hebben kun- ner\ halen. Sterkte toegewenst!" D. Visser (christelijk-gerefor- meerd Nieuw-Vennep): "Graag wens ik iedereen geluk die in de afgelopen periode ge slaagd is. Ik hoop, dat jullie het als een zegen van God beleven". T. A. Eijsenga (hervormd Zwammerdam): "Een tijd van zuchten en steu nen is afgesloten. Graag wil ik al len die het begeerde papiertje be haalden van harte feliciteren. Maar natuurlijk is niet al het ge ploeter beloond. Hun die een te leurstelling te verwerken hadden veel moed om het nog eéns te proberen. Ook hierin geldt: ora et labora (bid en werk)". Dubbel feest De 'verticale' dominees van de derde categorie - die in alles een lijn tussen hemel en aarde ont waren - verbinden aan hun wen sen een soort preekje. Zoals: door S. J. de Groot W. Chr. Hovius (hervormd Kat wijk aan Zee): "Vanuit de pastorie een harte lijke groet aan u allen. We den ken ook aan de jongens en meis jes. in examentijd. "Mam, zul je voor me duimen?", vroeg een meiske. "Neen* kind, ik zal voor je bidden!", antwoordde moeder. Jongens en meisjes, jullie doen dat zelf ook?" C. Westerink (in christelijk-ge- reformeerd kerkblad voor de re gio Haarlem): "Een hartelijke felicitatie aan het adres van jongeren die slaag den voor een examen. Als je daarin de zegenende hand van de Here mag zien, betekent dat dub bel feest. Van teleurstellingen hoorde ik nog niet. Als die er toch zijn, dan hoop ik, dat die je dichter bij de Here mogen bren gen. Bij Hem is alles te vinden om ook deze dingen te verwer ken". Kandidaat G. J. Hiensch (bij stand in het pastoraat hervormd Katwijk aan Zee): "Jongelui, van harte gelukge wenst met je slagen. We wensen jullie voor het verdere toe - hetzij dat je doorgaat met leren, hetzij dat je werk gaat zoeken - dat je bij alles wat je doet maar veel van de Heere zult vragen. Hij is het immers die je de krachten gaf om dit succes te behalen". En als hekkesluiter ds. S. de Jong (hervormd Katwijk aan Zee): "Langs deze weg wil ik allen die hun examen met 'goed ge volg' hebben afgelegd, samen met hun ouders, van harte felici teren. En voorzover de uitslag 'anders' is uitgevallen, van harte sterkte daarin toewensen, te meer wanneer zij in het afgelo pen jaar hun uiterste best heb ben gedaan. Ik hoop, dat zij in deze weg geen harde gedachten van de Heere behoeven te koes teren. Dat de Heere er zóveel te genover stellen mag, dat zij deze beproeving in hun jonge leven niet meer zouden willen missen. En wat zou het groot zijn als de genen die hebben mogen slagen, met deze onverdiende goedheid van de Heere in Hem mogen ein digen, daar Hij dat toch zo waar dig is als de grote Weldoener". Zo hebben geestelijke herders ieder hun eigen invalshoek bij het beschouwen van menselijke gebeurtenissen. En de mensen die dit alles lezen zullen er ook het hunne van denken. Wat de één aanspreekt, zegt de ander he lemaal niets. Een woord kan te gelijk én stimulans én lege frase zijn. Jongeren - tot wie dit is ge richt - voelen dat extra scherp Het kan haast niet anders dat sommige pastorale wensen ook vragen losmaken. De vraag bij voorbeeld of God werkelijk te maken heeft met alles wat men sen doen, en wat je ermee aan moet als je uit eigen ervaring merkt dat dit niét zo is. Wordt succes soms niet te gemakkelijk voor zegen gehouden? En waar-* om die zegenende hand dan wel voor de een en niet voor de an der? Valkenburg Omdat het hier over jonge mensen gaat, is dit overzicht nog het best af te ronden met wat kerkelijke jongeren zélf - in plaats van hun dominee - in een kerkblad ten beste gaven over geëxamineerde leeftijdgenoten. Het stond in het gereformeerde nieuws van Valkenburg (ZH) en was ondertekend door Piet, An, Lida, An (de tweede) en Wil, of wel het jeugd- en jongerenpasto raat. 'Hoera!' staat erboven. "De Hollandse driekleur, com pleet met een vaak uitgelubber- de, zo niet versleten boekentas, toonde afgelopen week de op luchting en blijdschap van heel wat jongeren. Geslaagd!!! Van een achttal jongens en meisjes in onze gemeente weten we dit, en we kwamen er ook achter wat hun plannen voor de toekomst zijn. Daar gaan we dan, in alfabetische volgorde. Dirk Botermans is geslaagd voor de lts en gaat door naar de mts. Janet van der Mey slaagde voor de mavo en gaat waar schijnlijk naar de school voor apothekersassistent. Linda van der Mey slaagde ook voor de ma vo en gaat zich verder met 'hoofden' bezighouden; zij wil kapster worden. Gerard de Mooy slaagde voor de tuinbouwschool en wil nu het kmbo (2 jaar) gaan volgen. Harmen Post is geslaagd voor de mavo en stoomt door naar de havo. Danielle Rosmolen heeft nu haar diploma lhno op zak. Ze werkt al bij Oostingh en moet verder nog twee dagen per week naar school. Wouter Rijne- vèld slaagde voor de mavo en stapt over naar de meao. Ten slotte slaagde Ineke van de Veg- te voor de havo; zij gaat hbo-ver- pleegkunde doen. Namens de hele gemeente, van harte proficiat met het behaalde succes. We hebben het jullie per soonlijk ook met bloemen ge zegd. Een luie, welverdiende vakantie toegewenst en natuur lijk veel succes by jullie verdere plannen. Naast de grote groep van 'sla gers' zijn er ook altijd 'zakkers'. Altijd heel jammer, vooral als je toch hard geblokt hebt. Toch wensen wij ook jullie een fijné vakantie en veel sterkte bij watje verder gaat doen. En dan zijn er nog jongelui met een 'her'. Nog even ertegenaan en zet 'm op, zo dat we binnenkort ook van jullie horen dat je geslaagd bent. Veel sterkte! Nóg eep hoeraatje! Aijan van Dijk slaagde voor de hts, richting energietechniek. Hij heeft al een baan ook. Met beide successen: van harte!" Aan wélke vorm van geluk wens men ook de voorkeur geeft, de jongeren van Valkenburg ver dienen de 'gouden griffel', omdat ze moeite deden de kerkbladle- zers enige concrete informatie te verschaffen over de plannen van de jongelui. En het ook niet bij woorden lieten. Zij hebben begre pen, dat meeleven pas écht kan worden als je weet om wie het gaat. Dat voelde ook ds. Ouwendijk in Alphen zo aan. Hij volstond niet met een algemene geluk wens, maar feliciteerde zijn cate chisanten Huibert Verdoes, An- nemarie Wiegman, Sytse-Jan van der Leest, Hilkje Wijnmalen, Cock Neven, Jeanette van den Broek en Jan Wassenaar. Zijn Valkenburgse collega Vermeulen doet in het kerkblad van vandaag hetzelfde. Acht jon gelui berichtten hem over hun slagen: Frieda Wassenburg, Henk Teljeur, Martin van der Mey, Jacqueline Ooms, Arjen van Rijn, Jan van der Nagel, Dick de Vries en Petra van der Zwart. Namens kerkeraad en ge meente verraste de dominee - die op 26 juni aan de Utrechtse universiteit zelf hoopt te promo veren - elke geslaagde met een cadeautje. En voor wie zakte had dominee W. van de Kamp (hervormd Rijnsaterwoude) in het kerkblad van gisteren nog een woord van troost: "Twee dingen voor de gezak ten (wat een naar woord!): 1 het leven is meer dan leren; 2 wij wensen je goede moed en nieu we kansen". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kérk 10 ds. v. 't Hof, pred. Diaconessenhuis, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. Boogert, Apeldoorn, 5 ds. Roetman, Waddinxveen; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Me renwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethle- hemk. (Driftstr.) 10 ds. Pannekoek; Be- vrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugd- kapel Bevrijdingskerk 10. Wijk 'Ste venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Terlouw- Sterk. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 kand. Vuijst, Noordw.hout. Endegeest zie Oegst- geest Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Veenstra; Oude Vest 10 dr. v.d. Zwaan; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij- dingsk. zie herv. gemeente; bejaarden huis Groenhoven 10 ds. Hemmes; Me- renwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndyk) 10 kand. T. v.d. Hoeven. Geref. K. Vrijg. (He- rengr.) 10 ds. Room, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. v. 't Spijker, Zutphen. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 hr. G. Goossens, Utrecht. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) elke zondag 10.30. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. J. Schreuder. Evan- geliecentrum-Pinksterbew. J. Maas- bach-Wéreldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 18 juni 8 evang. A. B. Israël (Zijlsingel 2), vr. 8 jeugddienst (Zijlsingel 2). Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 ds. K. van Twillert. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) zat. 21 juni 9.45 mensen- wijdingsdienst in oud-kath. k. Zoeterw- .singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30,10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem,; H. Rijndyk (zie Zoeterwou- de). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Taselaar. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v. Wijngaarden. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4 ds. De Graaf, Zierik- zee, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Klein Kranen burg, Ter Aar, 6.30 ds. v.d. Meer, Apel doorn, opendeurdienst; Kruiskerk 9.30 ds. Ouwendijk; Opstandingskerk 9.30 ds. Wolthaus, Zoeterwoude, 6.30 ds. H. A. Visser, A.dam; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 7 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 dr. Dirksen, 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Driehoorne 7 nam. ds. v. Dok; Oudshoornse kerk 10 drs. M. Roos; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 kand. Ste vens, Huizen, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut, 6.30 ds. Wigboldus, Voorburg; Salv.kerk 9.30 ds. Elgersma, Noordwijk, 6.30 ds. Boer. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Veldstra, Leerdam, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees- dienst, 2.30 ds. De Romph. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt- .gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. Rama ker, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 hr. S. v.d. Berg. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. B. Knoester. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meije- ring. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. W. v.d. Born, Wijngaarden, 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') Baayens, Aagtekerke. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Vreug- denhil, Gouda; Salv.kerk 9.30 dr. Haits- ma, 6.30 ds. Wiéman; Bethl.kerk 9.30 ds. Wieman, 6.45 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 9.30 dS. Elderman, 6.30 ds. G. Bruck, ontmoetingsdienst. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. v. Benthem, ha. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 dienst. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, ha, 6.30 ds. v.d. Pol, ha; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. De Jong, 5 ds. v. 't Hoff, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers, ha. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. v. Dis, Wassenaar, 6.30 kand. De Reuver, Nieuwerkerk a.d. IJssel, jeugd dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Damsma. Rk Kerk: dorp 'zat. 7, zo. 10.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 5 kand. W. Meyer, Katwijk aan Zee; op terrein Vd Bergh- stichting 10 tentdienst; Hoofdstr. (Zee) 10 en 7 ds. Ruitenburg, ha; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Kuijt. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 7 nam. ds. Kuiper; op terrein Vd Bergh-stichting 10 tent- dienst, ds. Slofstra. Sole Mio 9 ds. Kui per. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. De Clercq, Leiden. Volle- evang.gemeente 'Shalom' (Ruiterstr. 8) 7 nam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Bin nen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. De Jong, Voorhout; De Zilk 10 ds. Keu- ning, Noordwijk. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.15 mevr. ds. Visser, Leider dorp, 7 ds. Veenstra. Geref. Kerk 10 ds. F. L. v.d. Bom, oecum. dienst. Ned. Ge ref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Bie- wenga, 4 ds. De Lange. Van Wijckers- looth 4 ds. Hemmes. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. Drijver, Voorscho ten. Geref. K. 9.30 ds. De Lange, Aals meer, ha, 6.30 ds. Cziria, Rynsburg, ha. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Went, Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Kooyman, Den Haag, 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. K. 9.30 en 2.15 ds. Bouw, ha. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.3Ö ds. Sma ling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 en 7 ds. Snel, ha; Imm.kerk 8.45, 10.30 en 5 ds. Cziria, ha; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Ribbe rink, ha. Avondmaal. Geref. Kerk Vryg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. N. Rasch, IJmuiden. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Ger- mans, ha, 7 ds. Keuning, Noordwijk, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas. Zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aar- noudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mevr. ds. Luikinga, Haarlem. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Kloot wijk, Raamsdonksveer, 6.30 ds. Lind- hoüt, Hoorn. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Wattel. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Oegema, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 3.15 ds. Houtman. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 mevr. ds. v.d. Mey, Noordw.hout. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Blanken. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Verheule, ha. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. Bui telaar, Rotterdam, 4.30 ds. Cammeraat, Leersum. Geref. -Kerk 9.30 ert 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 4 ds. v. Kalkeren. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 dienst, 5 ds. Muller, Sluipwijk; Hoeksteen 9.30 ds. v.d. Berg, Harder wijk, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. v.d. Hoef, Bodegraven; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Hulst. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. Sweepe, Scheve- ningen, 5,ds. Noordam; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongérs. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Thieme. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v. Gorssel, Gou da;, Kievietk. 10 dr. v.d. Kamp ('Samen op weg'); Messiask. 10 ds. Vuijst, Drie bergen; Dorpscentrum 9.30 kand. Schreurs, A.dam. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude, ha. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 mevr. ds. mr. Kolff-Vos. Naarden. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Ta selaar, Alphen, 6.30 ds. Schilt, Leimui- den. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aal- ders, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 ds. Fernhout, Alphen, 7 ds. De Jong, Bos koop. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Heiden, Alphen. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 ds. Fernhout, Al- phèn. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Verse- put, O.geest. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks, 7 ds. Den Heeten. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Atten, ha. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk.. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Hey- mans, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv, Gem. 9.30 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 en 6 ds. Aarents, ha; Ontm.kerk 10 ds. Bouw, Loosdrecht, ha, 6.30 ds. v. Roon, Zeist, ha. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kerst en, 6.30 hr. M. de Ridder, S.heim. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, ha, 6 ds. Vroe- gindewey; O. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, ha, 6 ds. Sjollema; Ichthusk. 10 ds. De Jong, ha, 5 ds. Schuurman, ha; Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema, ha, 6 ds. v. Sliedregt, ha; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Hovius, ha, 6 ds. Driebergen; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 mevr. ds. Klink, Haarlem. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 hr: P. Baane, Alphen, 5 ds. Koster, jeugddienst; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 leesdienst. Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 10.30 ds. Biewenga, 7 ds. P. Veldhuyzen. Chr. Ge ref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije,Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, doopdienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, ha, 7 dr. Bade, ha. Geref. Kerk 10 dr. Bade, ha, zie ook herv. gemeente. Huize 'RhijndaeF 3 ds. Lapré, ha. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.zie- kenhuis 9.30 hr. H. Klein Nagelvoort, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Wa penaar, Tiel. Geref. Kerk 9.30 ds. Wattel, Hoofddorp, 7 ds. Elderman, Bodegra ven. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft, ha; Pauluskerk 10 ds. Del haas, Middenmeer. Geref. Kerk 10 en 7 Het gebouw van de Volle-evange liegemeente in Katwijk aan Zee. (foto Wim Dijkman) hr..v. Walimgd, ij.aorp. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 4.30 kand. Boersma. Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10.45 ds. Brink, 4 ds. Goossens, Doorn. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Ooi- evaqrstr. 27a) 9.45 hr. M. A. Brands, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Ko- renhoff, Heemstede, ma. 16 juni 7.30 oe cum. gebedsdienst voor Zuid-Afrika. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Beekhuis, R.dam. Remonstr. Gem. 10 dienst Evang. gem. (Kruispunt, Kenne- dylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Rietveld, Woerden, 6.30 ds. Kaai, Rhe- nen. Geref. Kerk 9.30 ds. Bovenberg, Leiden, 7 ds. Broer, Ter Aar. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Boomgaard. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Andere kerken geen opgave. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Den Heeten, Hoofddorp, 7 ds. Rang, Nieuw-Vennep.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11