Warschaupact minder troepen Oostenrijk: derde minister weg Vrouw Waldheim was lid NSDAP Tutu tracht te bemiddelen Genscher: mijdt Nicaragua NAVO reageert voorzichtig positief DONDERDAG 12 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BOEDAPEST (GPD/Rtr./AP) - Het Warschaupact streeft ernaar de strijdkrachten van zowel de NAVO als het Oosteuropese militaire bondgenootschap te verminderen met 100.000 a 150.000 man. Dit heeft de scheidende secretaris-generaal van het Warschaupact, Miklós Barity, gisteren verklaard. De NAVO heeft het voorstel een 'constructieve stap op de weg naar wapenbeheersing' genoemd. STOCKHOLM (GPD/AP) - De Noorse kustwacht heeft gistermid dag het Greenpeace-schip Moby Dick naar de haven Vadsoe opge bracht nadat leden van de milieu organisatie in rubberboten hadden geprobeerd het jagen op walvissen te beletten. Aan boord van de Mo by Dick bevonden zich elf beman ningsleden van verschillende na tionaliteiten, onder wie één Neder lander, en drie journalisten. De aanhouding volgde op eerde re pogingen van de bemanning van de Moby Dick om het vangen van walvissen door Noorse jagers te verhinderen. Gistermiddag kreeg het Gréenpeace-schip een walvis- Noren pakken actievoerders Greenpeace op vaarder in zicht, de Svolvaering, die werd begeleid door een vaar tuig van de Noorse kustwacht. Vol gens een woordvoerder van de milieuorganisatie was het schip op jacht naar Minke-walvissen, een beschermde diersoort. De beman ning van de Moby Dick zette daar op rubberboten uit om te proberen contact met de kapitein van het schip te krijgen en foto's te maken. De walvisvaarder werd enkele urqn door de rubberboten van de Moby Dick gevolgd om het jagen zo moeilijk mogelijk te maken. Het verzoek van de Noorse kustwacht om de rubberboten weer aan boord te nemen en de Noorse wateren on middellijk te verlaten, werd door de kapitein van de Moby Dick niet opgevolgd. Toen de Greenpeace- leden gewoon doorgingen met hun actie, werd de Moby Dick aange houden en de bemanning gearres teerd. Volgens het Warschaupact moeten daat van de al jaren voortslepende in het begin van de jaren '90 de MBFR-besprekingen (onderhan- strijdkrachten van beide partijen delingen over een wederzijdse en met een half miljoen manschappen evenwichtige Jroepenverminde- i Wenen. worden verminderd, ofwel een ring in Midden-Europa) kwart van de huidige sterkte. Bari ty sprak in Boedapest na een ver gadering van het hoogste politieke orgaan van het Warschaupact, het Raadgevend Politiek Comité. Het Warschaupact stelt voor del troepenmacht in Europa binnen één tot twee jaar met 100.000 a 150.000 man te verminderen, zo verklaarde Barity. Een verdergaan de reductie - een half miljoen man schappen aan beide zijden - zou in de daaropvolgende jaren moeten plaatsvinden. -u Volgens de scheidende secreta ris-generaal wil het Warschaupact doorgaan zijn superioriteit te v< een afzonderlijk forum scheppen, groten. Het gaat de Amerikanen waarin moet worden gesproken over een verandering van het man- Salt President Reagan wil dat voor de Salt-afspraken over beperking van de kernbewapening 'een realis tisch programma van wapenver mindering' in de plaats komt. Hij zei dit gisteravond tijdens een persconferentie in het Witte Huis. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten niet streven naar superiori teit, maar dat hij de Sowjet-Unie, van beschuldigde Reagan zei dat het besluit om Salt te laten vallen pas over enige maanden aan de orde komt als een 131ste B-52 met kruisvluchtwa- pens zal worden uitgerust en dat er intussen „enige maanden tijd is om de Russen te betrekken bij de din gen waar zij het zelf steeds over hebben". „Als er niets van terecht komt, zullen we pas over dat vlieg tuig (met kruisraketten) beslis- Het ontmantelen van twee Posei- don-onderzeeërs bij het in dienst stellen van een nieuwe Trident on derzeeër, had niets met de limieten van Salt te maken, aldus Reagan, met kosten en hun militaire toereikende vergel dingsmacht op de been te houden. jaar lang de Salt-akkoorden te heb- waarde. Ook zonder Salt zouden zij ben geschonden, niet wilde laten buiten dienst zijn gesteld. Salt, zei Reagan beperkte de bewapening niet, maar wettigde een wapen wedloop. Reagan verklaarde nadrukkelijk een topconferentie te willen met de Russische leider Gorbatsjov („de eerste Russische leider die over wapenvermindering spreekt"). Maar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz heeft dezer dagen tegenover diplomaten verklaard, dat er geen enkel teken van vooruitgang in die richting zichtbaar is. Op nieuwe Russische voorstel len over vermindering van het troepenbèstand wilde Reagan niet ingaan, omdat die nog moeten wor den bestudeerd. Wapen in huis: vaker zelfmoord dan -verdediging BOSTON (RTR) - Er is 37 keer ?er kans dat Amerikanen die i vuurwapen in huis hebben, dat op zichzelf richten dan dat zij het gebruiken voor hun be scherming. Dit is de conclusie een studie van twee artsen die gisteren in Boston werd ge publiceerd. De artsen Arthur Kellermann van de universiteit van Was hington en Donald Reay van het autopsiebureau van King County in Seattle, onderzoch ten tussen 1978 en 1983 in King County met zijn 1.3 miljoen in woners, 398 sterfgevallen door schotwonden. In het New England Journal of Medicine schreven zij dat maar in twee gevallen de slachtoffers indringers waren en maar zeven slachtoffers om het leven waren gekomen bij hun zelfverdediging. In tegen stelling daarmee waren er 41 moorden, veelal rond ruzies, en 333 zelfmoorden. W apensmokkel VS-Ierland voorkomen LE HAVRE (AP/AFP) - De Franse fpolitie heeft gisteren in Le Havre CRANS MONTANA - Een lid van de milieu-organisatie Greenpeace heeft zich zelf hier met kettingen vastge- zeven mensen géaresteerd, onder bonden aan een boom in Zwitsers Crans Montana. Werklui zijn daar bezig het bos te vernietigen om de hellingen wie een Amerikaans echtpaar, klaar te maken voor de wereldkampioenschappen ski-springen die volgend jaar worden gehouden. (foto api twee kinderen en een vermeend lid van het Ierse Nationale Bevrij dingsleger (INLA). Hun aanhou ding zou in verband staan met een illegale zending wapens uit de Ver enigde Staten die de verdachten Ierland trachtten te smokke- Dodental Crossroads officieel op 21 len. Partijleider Gorbatsjov tekent vaji 01 e Boedapest het voorstel van het brand ullbrak' Warschaupact tot wapenvermtnde- mer De agiers moestcn ring. SCHEEPSBRAND (AP) - Bij een brand op een draagvleugelboot die de verbinding onderhoudt tussen Sicilië en de Lipari-eilanden zijn zeker drie mensen om het leven ge komen. Er worden nog een tiental mensen vermist, aldus de brand weer. Eenendertig passagiers en bemanningsleden liepen verwon dingen op. De boot was met 57 passagiers en zes bemanningsleden onderweg Sicilië naar de eilanden toen de machineka- KAAPSTAD - Het aantal doden ber de van het geweld in de krottenwijk Kaapstad Crossroads bij Kaapstad, is giste- aartsbisschop van i die reden voelde hij zich verplicht een bemidde- ren verder opgelopen. Officieel lingspoging te wagen tussen de wordt nu een aantal van 21 doden conservatieve witdoeke en de com- rades die elkaar zo bloedig bestrij den. In tegenstelling tot de twee da gen ervoor, was het gisterochtend opvallend rustig in Crossroads en opgegeven, sinds maandag de ge- de aangrenzende krottenwijken, welddadigheden uitbraken, maar waaronder het kamp KTC, waar waarschijnlijk ligt het aantal veel dinsdag nog e door Ruud de Wit hoger. Gisteren verscheen onverwacht uitgevochten. Maar politie en het r het eerst spnngen l (fotoTass) ontsnappen. de vlammen te de anglicaanse bisschop van Jo- ook ingezette leger hadden wel de hannesburg, Desmond Tutu in Kaapstad. Tutu wordt ih septem Vliegtuigongeluk BONN - In West-Duitsland is met gan aan de contra-revolutionairen. HRH kritiek en opluchting gereageerd Minister van buitenlandse zaken hebben bied te sturen. Jonge vrijwilligers 'dit soort crisisgebieden helpers die ruim drie weken gele- genprestaties heeft geleverd voor dere werk op het ministerie van den werden ontvoerd door de Ni- de vrijlating, caraguaanse contra-revolutionai- Twee slachtoffers van het onge- op de vrijlating van de acht West- Genscher zei gistermiddag op een niets te zoeken cu uuveuuu» luk dinsdagavond met een Fokker J"1™ ?"twi, ™"fs' Persconferentie dat Bonn geen te- door deze gijzelingszaak al het Friendship vlakbij de luchthaven gjfig|| jftdjfjHj ■fijjjji|j!jÈHHfi van Cairo zijn gisteren aan hun ver wondingen zijn bezweken. Het do dental is hiermee gestegen tot 22. De F-27 van Air Sinai, met 25 passagiers en bemanningsleden aan boord, stortte neer toen de pi loot probeerde het toestel tijdens een zware storm met een branden de motor aan de grond te zetten. Abortus Het Amerikaanse Hoog Ge rechtshof heeft gisteren het besluit door Hans Hoogendijk De vier vrouwen en vier mannen werden gisternacht door de tegen het sandinistische bewind vech tende rebellen vrijgelaten en over gedragen aan de Westduitse SPD- politicus Wischnewski. In een eer ste reactie lieten de acht weten uil1I!?flWaaHbUtfreChi0PAab0r" Nicaragua te willen blijven. Ze tus een grondrecht voor de Ameri- werden vrijgelaten precies een dag kaanse vrouw werd, opnieuw be- voordat in het Amerikaanse parle- vestigd. Met een stemverhouding ment een nieuw debat plaats*indt I steun door de regering-Rea- Hoewel Genscher zei opgelucht te zijn dat de gijzeling zo was afge lopen, voegde hij daaraan toe dat iedere Westduitser moet weten in welke gevaren hij of zij zich be geeft als in een land als Nicaragua vrijwilligerswerk wordt gedaan terwijl daar de staat van oorlog geldt. Hij appelleerde aan alle Westduitsers die er werken of wil len gaan werken in geen geval naar die delen van Nicaragua te trekken Waar de burgeroorlog woedt. Zijn staatssecretaris Mollemann ragua dag ging nog een stapje verder en be- buitenlandse zaken vrijwel stil ko men te liggen, zei Mollemann. Het in Wuppertal zetelende Co mité reageerde daar zeer geprik keld op: „Molleman verwart oor zaak en gevolg. Hij verwisselt slachtoffers en daders. Niet wij hebben het ministerie van buiten landse zaken overwerk bezorgd, maar degenen die op terroristische wijze deze ontvoering hebben uk- gevoerd. Schuldig zijn niet dege nen die vreedzaam aan de opbouw van Nicaragua willen meewerken, maar zij die een oorlog tegen Nica- zij die déze Con- van vijf tegen vier besloot het hof dat het voorstel van de staat Penn sylvania om beperkende regels op te stellen voor abortus, in strijd was met de grondwet. Nin»!:dLgde het Westdu"ae Comité kaanse regering c„ „e „HBH Nicaragua ervan vrijwilligers on- regering, die zich niet distantieert doordacht naar het spanningsge- van deze terreur". hele omgeving afgesloten, met i me voor blanken en de pers. Dit nadat in de nacht van dinsdag op woensdag de gevechten en brand stichting ook waren overgeslagen naar de aangrenzende zwarte woonwijk Guguletu. Maar in de loop van de middag konden opnieuw zwarte wolken boven het kamp KTC worden ge signaleerd. Desondanks beperkten het leger en de politie zich slechts tot het scheiden van de twee vech tende partijen, waarbij overigens wel nadrukkelijke steun aan de witdoeke wordt gegeven. Tenminste, zo meldden de vele bewoners van Crossroads die voor het geweld zijn gevlucht. Journa listen die zich ondanks een politie- verbod en het feit, dat vier van hen een dag eerder gewond waren ge raakt, toch in het zwaar getroffen gebied ophielden, werden onmid dellijk gearresteerd. Zwarte inwo ners werd niets in de weg gelegd, wanneer ze de verschillende weg versperringen wilden passeren, maar hun auto's werden wel onder zocht. Een CBS-televisiecamera- man, die zich de hele ochtend in Guguletu had verborgen gehouden in de hoop de komst van bisschop Tutu te filmen, werd aanvankelijk aangezien voor een gezochte blan ke terrorist, die gewapend was met een Russische weer. Hij werd door een dertigtal zwaar bewapende politieagenten gearresteerd, maar later weer in vrijheid gesteld. Direct na zijn aankomst in Kaap stad sprak bisschop Tutu met zwarte gemeenschapsleiders van KTC in de St. George-kathedraal. Na afloop van het gesprek gaf hy toe, dat de mensen die hij had ge sproken, allen tot de groep van de zogenaamde comrades hadden be hoord. Maar hij sprak als zijn hoop uit, dat de witdoeke alsnog bereid zouden zijn om hem als bemidde laar te accepteren. Bisschop Tutu, die. zijn aanwe zigheid omschreef als een poging van de levende kerk om tussen de gelovigen te staan, zei er verder van overtuigd te zijn, dat de politie samenwerkt met de vigilantes of witdoeke, die hun naam te danken hebben aan een witte doek om hun arm: „alle beschrijvngen en verkla ringen die ik heb gekregen, wijzen in een nauwe samenwerking tus sen politie en witdoeke enerzijds tegen de comrades aan de andere kant". 's Middags kreeg Tutu en een ge zelschap van negen andere geeste lijke leiders toestemming, om on der een escorte van politie en leger een tocht door het geteisterd en brandende gebied te maken. De pers mocht hiervan echter geen ge tuige zijn. Na afloop zei Tutu, dat wat hij gezien had, nog erger was dan hij had gedacht: „Het is als een slechte en kwade nachtmerrie. Je hoopt bij het wakker worden, dan het al lemaal niet waar is". Aan de arrestatie is een nauwe AK-machinege- samenwerking tussen de polities van Frankrijk, Ierland, Nederland en België voorafgegaan en gebeur de op het moment dat een aantal verdachten in Le Havre de kam- peerbus met wapens en munitie uit de VS kwam ophalen. De bus was eerst in een container naar de ha ven van Rotterdam verscheept en vanuit daar in een vrachtwagen overgeladen met Iers kenteken en via België richting Le Havre gere den. De politie vond in de bus een groot aantal wapen die waarschijn lijk waren bestemd voor het INLA. het verboden Ierse Nationale Be vrijdingsleger, een radicale afsplit sing van het eveneens verboden Ierse Republikeinse Leger.De vondst bestond onder meer uit een paar pistoolmitrailleurs en gewe ren van een zwaar kaliber, dit alles was verborgen onder een dubbele bodem boven de achteras van de kampeerbus. De Ier werd door de Franse poli tie gezocht wegens mogelijke be trokkenheid bij overvallen van de extremistische beweging Action Directe. Tegen hem loopt ook een internationaal arrestatiebevel we gens moord op een politieagent in Dublin vier jaar geleden. In 1983 heeft zich een soortgelijk geval van wapensmokkel naar Ier land voorgedaan. In augustus van dat jaar ontdekte men in Le Havre een voorraad wapens en munitie die bedoeld was voor het IRA in de benzinetank van een vrachtauto met Iers kenteken. Sri Lanka Ongeveer 40 burgers zijn giste ren om het leven gekomen toen tijdbommen ontploften in twee volle autobussen in Trincomalee in het oosten van Sri Lanka. Er zou den 73 gewonden zijn gevallen, 40 ernstige werden overgevlogen naar ziekenhuizen in Colombo. In Trin comalee is direct een uitgaansver bod uitgevaardigd om wraakacties van de bevolking tegen de Tamils te voorkomen. De meeste doden waren Singhalezen. Emoties in Israëlisch parlement lopen hoog op WENEN (ANP/Rtr./DPA/AP) - In Oostenrijk heeft minister van eco nomie en verkeer Ferdinand Laci- na gisteren zijn afgetreden aange kondigd. Hij is de derde minister maandag zijn ontslag indiende de verkiezing van Kurt Waldheim tot president van Oostenrijk. Sinowatz werd opgevolgd door minister van financiën Franz Vra- nitzky. Dinsdag lieten minister van buitenlandse zaken Leopold Gratz en minister van landbouw Günter Haiden eveneens weten dat zij zou- Forlani De Italiaanse Christen-Democrati sche Partij heeft gisteren oud-pre mier en huidig vice-premier Arnal- do Forlani gekozen tot haar voor zitter. De 60-jarige Forlani volgt de deJ? aftreden. 70-jarige Flaminio Piccoli op, die De Oostenrijkse pers houdt er re- de functie ter beschikking stelde kening mee dat het kabinet van na zijn verkiezing, onlangs in Lis- Vramtzky vijf nieuwe ministers zal sabon, tot voorzitter van de chris- tel1™- Het persbureau APA meld- ten-democratische internationale de dat het nieuwe kabinet mogelijk organisatie. Oorlogsmisdadiger In het proces tegen de van oor logsmisdaden beschuldigde 78-ja- rige Kus Fedorenko hebben giste ren twee getuigen verklaard dat zij hem in het concentratiekamp Tre- blinka joden op weg naar de gaska mer hebben zien afranselen. Hij zou bovendien zwakke gevange nen die naar de ziekenbarak waren overgebracht hebben doodgescho ten. Beide getuigen waren kamp bewakers in Treblinka. vrijdag gevormd zal zyn, dag door de scheidende president Rudolf Kirchschlager zal worden beëdigd. Kurt Waldheim gaf gisteren zijn eerste persconferentie Woordvoerder Robert Sedlacek ringen tot president. ven. De oppositie heeft hem fel cier in Hitiers leger diende, is het .presidentschap van een Europese staat niet waardig, aldus Sjamir. „Hoe is het mogelijk dat een volk dat zichzelf graag als beschaafd presenteert de verkiezing van een dergelijke man tot zijn president rechtvaardigt?", hield de minister het parlement voor. „Hoe kan heel Europa, dat doordrenkt is met het bloed van 30 miljoen joden, in het gerede komen mqt een stand van zaken waarin een man met zo'n verleden president is van één van zijn staten?" Alle parlementariërs toonden zich ontsteld en verbitterd dat meer dan de helft van de Oostenrij kers voor Waldheim heeft gekozen. De militante ultra-nationalistische afgevaardigde Meir Kahane haalde een Oostenrijkse vlag tevoorschijn en scheurde die woedend aan stuk ken. Een overlevende van de con centratiekampen pleitte voor het doorsnijden van alle banden met dat minister Lacina aantal redenen' heeft besloten af te kritiseerd voor de miljardenv zen van het genationaliseerde staalbedrijf VOST Alpine, ten dele als gevolg van speculaties in de emotioneel debat heeft het Israëlische parlement gis- september 1984 teren unaniem zijn afgrijzen ken baar gemaakt over de verkiezing van de omstreden Kurt Waldheim taris voor genationaliseerde bedrij- tot president van Oostenrijk. De treden. Waarnemers geloven dat Lacina, die tot de linkervleugel var de socialistische partij behoort niet onder Vranitzky, een verte- oliehandel, genwoordiger van de rechtervleu- In een gel. wil dienen. Lacina werd tot minister bevorderd na een ter mijn van twee jaar als staatssecre- zijn verkie- (foto APi Oostenrijk emoties liepen zo hoog op dat een __De PvdA-fractie afgevaardigde een Oostenrijkse vlag tevoorschijn toverde en die aan repen scheurde. Minister Sjamir van buitenland se zaken noemde de Oostenrijkse; verkiezingsuitslag „zeer treurig en kwetsend". Waldheim, die door het Joods Wereldcongres ervan wordt beschuldigd betrokken te zijn bij de Tweede Kamer noemt het „bijzonder laak baar" dat de pas gekozen Oosten rijkse president Kurt Waldheim geen openheid heeft gegeven over en verantwoording heeft afgelegd voor de beschuldigingen rond zijn oorlogsverleden. Zolang onderzoe- jken daarnaar niet zijn afgerond moeten contacten met de 'presi- oorlogsmisdaden op de "Balkan dent tot het uiterste worden be toen hij daar als inlichtingenoffi- perkt, vindt de fractie. WENEN (DPA/UPI) - De vrouw van Kurt Waldheim heeft gisteren toegegeven dat zij lid geweest is van de nationaal-socialistische Duitse arbeiderspartij (NSDAP), de partij van Adolf Hitler. In een reactie op een bericht in de Israëli sche krant „Haaretz" zei Elisabeth Waldheim dat ze op 18-jarige leef tijd - ze was toen lid van de „Bund Deutscher Madel", de meisjestak van de Hitlerjugend - „naar de NSDAP was overgeschreven". Maar bij de verloving met Kurt Waldheim op 11 december 1943 stapte zij op diens verzoek uit de partij en betaalde zij geen contri butie meer. Naar haar zeggen was zij het daar mee eens. Van de melding in dezelfde krant, dat ze in de oorlog een reeks gedichten geschreven heeft uitge geven waarin ze het nationaal-so- cialisme ophemelde, zei de vrouw van de zondag tot president van Oostenrijk gekozen politicus dat ze „toen even weinig talent voor dich ten had als nu". Kurt Waldheim heeft gisteren verklaard in de Tweede Wereldoor log verhalen over deportaties van joden te hebben gehoord terwijl hij in Nederland bij vrienden op be zoek was of terwijl hij op verlof was in Wenen. Op de eerste pers conferentie na zijn verkiezings overwinning verklaarde Waldheim op de hoogte te zijn geweest van verhalen over deportaties, maar dat hem niet is verteld waar de de portaties plaatsvonden. Eerder heeft Waldheim gezegd dat hij in de Tweede Wereldoorlog niet wist dat joden naar concentra tiekampen werden gebracht. De president herhaalde dat hij niet in Thessaloniki was tijdens de depor tatie van de joodse gemeenschap uit deze Griekse stad. Het Joods Wereldcongres heeft Waldheim er van beschuldigd wel te hebben ge weten van de massale deportaties terwijl hij als luitenant van het Duitse leger van 1942 tot 1944 in de Balkan was. De Oostenrijker onderstreepte nog eens „noch een nazi noch een oorlogsmisdadiger" te zijn. Hij zei erop te vertrouwen dat een onder zoek hem van alle „boosaardige" beschuldigingen vrij zal spreken. „Ik heb niets te verbergen. De on derzoekingen kunnen honderd jaar doorgaan en er zal niets wor den gevonden dat de boosaardige aanvallen tegen mij rechtvaar digt", zo zei Waldheim. Hij voorziet geen problemen bij het onderhouden van contacten met andere landen. „Ik ken de meeste staatshoofden en rege ringsleiders persoonlijk en ik zal alles doen om mogelijke aarzelin gen te overwinnen". Ook met Is raël kunnen volgens Waldheim vriendelijke betrekkingen worden onderhouden. De nieuwe president beloofde al het mogelijke te doen aan de be strijding van het anti-semitisme. „Ik zal anti-semitisme bestrijden waar het ook opduikt, niet om op portunistische redenen maar uit innerlijke overtuiging. Ik zal mij inspannen de dialoog te beginnen met onze joodse burgers", aldus Waldheim op zijn persconferentie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7