Vaste klanten blijven komen Scherpe kritiek op plan kabinet Handelaar vecht schorsing aan UIT HET iTfjQROEHEHHRT Deelnemers enthousiast over schooladoptieplan Op hoorzitting over privatisering haven IJmuiden DONDERDAG 12 JUNI 1986 PAGINA 23 RIJNSBURG - "De vaste klanten blijven gelukkig komen". Opgelucht legt bloemenwinkelier Fred Meijer van de Sandtlaan in Rijnsburg een bos ruikers opzij. "Maar de vluchtheu vel die ze bij mij voor de deur willen aanleggen zit me toch dwars. Het verkeer uit Katwijk kan dan niet meer bij mijn winkel ko men. Verder valt de recon structie van de weg mij tot nu toe reusachtig mee", al dus de winkelier op de hoek Sandtlaan/Oegstgeester- weg. door Thijs Jansen De optimistische uitspraken van Meijer zijn min of meer gelijk aan die van zijn collega winkeliers langs en in de omgeving van de doorgaande weg door Rijnsburg richting Katwijk. "Ik mag niet mopperen", zegt D.J. van Egmond. de bedenker van het onlangs be kroonde 'lekkerste broodje van Nederland' in zijn snackbar. Terwijl een graafmachine grote hoeveelheden zand voor zijn cafe taria verplaatst legt Van Egmond zijn krant terzijde. "Alleen 's mid dags heb ik niet veel meer te doen. Vandaar dat ik dan even tijd heb de krant te lezen", zo verklaart hij zich nader, "Je kunt wel merken dat de klanten die door Rijnsburg rijden, zoals bijvoorbeeld verte genwoordigers. wegblijven". Deze 'doorgaande' klanten die nu niet meer komen bezorgen veel neringdoenden langs de Sandtlaan toch een omzetdaling. In verband met de aanleg van nieuwe riolerin gen in de weg wordt het doorgaand verkeer tussen Leiden en Katwijk via Rijnsburg omgeleid via onder meer de Noordwijkerweg. De werkzaamheden verlopen voor spoedig, aldus wethouder C. Via- nen onlangs tijdens een commis sievergadering. Verwacht wordt dat het werk eind september klaar zal zijn. Grootste criticus van de recon structie was aanvankelijk bloe menhandelaar Fred Meijer. Hij zag in het begin zoals dat heet 'de be ren en de leeuwen al op zich afko men'. "Ik moet eerlijk zeggen dat het mij tot nu toe best is meegeval len", zegt de Rijnsburger die in middels al weer vier jaar zijn druk beklante winkel runt. "Het is aan de omzet natuurlijk best te merken dat-de weg is afge sloten. En misschien wordt het binnenkort nog wel slechter als wordt begonnen met het opbreken van het stuk straat pal bij mij voor de deur. Maar zo slecht als in de eerste week van de afsluiting zal het hopelijk niet meer worden. Ik hield mijn hart vast toen ik merkte dat mijn omzet die week met ruim 50 procent was terugelopen", aldus Meijer. "Gelukkig ontdekten de klanten al snel dat het toch mogelijk was bij mijn winkel te komen. Eerlijk gezegd is dat ook voor een groot deel te danken aan de gemeente die op verschillende plaatsen in. het dorp borden heeft geplaatst waarop wordt aangegeven hoe de bij de winkels en de be drijven aan de Sandtlaan kunnen komen". Meijer wordt daarin bijgevallen door Van Egmond van de gelijkna mige snacbar. "Nadat de mensen in de gaten kregen dat de zaak be reikbaar was kwamen ze weer hier naar toe. En ik heb zelf ook op al lerlei manieren, onder meer met behulp van advertenties, laten we ten dat de zaak normaal geopend was. Ik heb hier in het begin van de werkzaamheden wel middagen ge staan zonder dat er een klant kwam, maar dat wordt nu wat be ter. Je moet wel openblijven", zo legt Van Egmond uit. "Want als de klanten één keer voor een gesloten deur komen, dan kun je het wel vergeten". Zwaard "Och", zegt hij, "ik draai volgend jaar al weer 30 jaar mee in dit vak en de mensen weten mij uiteinde lijk toch wel te vinden. En wees nu eerlijk: dat zwaard van de afslui ting van de Sandtlaan heeft im mers al tien jaar boven ons hoofd gehangen. We wisten allemaal dat het eens moest gebeuren. Het is Bloemenhandelaar Fred Meijer zag en de leeuwen al op hem afkomen': "H niet anders en nu moeten we er het beste van zien te maken". Dat begrip is overigens bij veel winkelers aan en rond de Sandt laan te bespeuren. "En de gemeen te geeft ons alle mogelijke steun" zo beamen van Egmond en Meijer. in het begin van de reconstructie van et is mij tot nu toe best meegevallen". "Er is echter geen regeling waar mee de verloren omzet mee kan worden gecompenseerd. We zullen het verlies uit eigen zak moeten be talen". zo merken ze gelaten op. Zowel Van Egmond als Meijer kunnen niet in de toekomst kijken. "Maar ik denk dat we de komende e Sandtlaan in Rijnsburg 'de beren (foto Holvast) periode wel zullen kunnen over bruggen", zo is hun gelijkluidende mening. Ook andere winkeliers zien de toekomst niet al te somber in. "Maar ja, het blijft afwachten", zegt de slijter in het winkelcen trum aan de Oegstgeesterweg/ Sandtlaan. NIEUWVEEN - De kinderen hebben meer oog voor het scheren van schapen naast de schuur van de Nieuwveense boer I. Bos aan de Hogendijk, dan voor de feestelijke bijeenkomst die in verband met het vijf jarig jubileum van het Schooladoptieplan in de schuur wordt gehouden. In feite beantwoordt die keuze uitste kend aan het doel van het Schooladoptieplan. Want de doelstelling is het kweken van meer begrip over de leef- en werkomstandigheden van de agrariërs. Het vie ren van een jubileum hoort daar niet bij, maar het sche ren van schapen wel. Zo'n vijf jaar geleden kreeg de stichting Public Relations Land en Tuinbouw een subsidie van de provincie Zuid-Holland om de stadsbewoners meer begrip bij te brengen over het leven op het platteland. De stichting wil de een en ander breed opzetten en zocht samenwerking met de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond 'West-Nederland', de Hollandse Maatschappij van Landbouw en de Katholieke Land- en Tuinbouwbond, ook wel de drie Hollandse Landbouw Organisaties gpnoemd. Besloten werd een schooladoptieplan op te zetten. Sinds die tijd is een speciale werkgroep, bestaande uit mensen uit de praktijk en be roepskrachten van de organisa ties, met het plan bezig. Het schooladoptieplan houdt in dat een agrariër een school bij wijze van spreke adopteert. Er ontstaat dan een koppeling tus sen het land- of tuinbouwbedrijf en een groep uit de hoogste klas sen van de basisschool. De leer kracht ontvangt speciaal voor dit project samengesteld werkmate riaal. Als dat is behandeld in de groep, gaan de kinderen op be zoek bij het bedrijf. Uiteindelijk volgen er drie of vier bezoekjes. "Voor dit project is gekozen omdat er vanuit de landbouw en vanuit het onderwijs vragen kwamen. Agrariërs merkten dat er veel onbegrip bestond bij de stadsbewoners. Een voorbeeld. Kinderen denken al gauw dat de melk uit een fabriek komt. Ze vergeten heel snel dat er meer achter zit dan de industrie die het produkt maakt. Zo zijn er al lerlei standaardbeelden ont staan, zoals ook het idee dat boe ren een rode geknoopte zakdoek op hun hoofd dragen", vertelt ir. G.W.J. Heerink, die als secreta riaatsmedewerker in de werk groep zit. "De landbouworgani saties wilden deze foute denk beelden uit de wereld helpen en de kloof tussen stads- en platte landsbewoners overbruggen". In de omgeving van Zoeter- meer werd in 1981 eerst een proef gehouden want er bestond wel wat vrees dat de agrariërs niet mee wilden doen. "Als er één bedrijfstak is waar hard wordt gewerkt, is het wel in de land- en tuinbouw. Weken van zestig, zeventig uur zijn voor agrariërs hormaal. Kun je dan nog wel zo'n bijdrage vragen. Want de agrariërs halen zich na tuurlijk wel wat op de nek. Drie of vier keer per jaar komt een he le klas op je bedrijf', schetst Heerink de vrees in het begin. Al snel bleek echter tijdens de proef in Zoetermeer dat die vrees onte recht was. "Het proefproject sloeg erg aan bij de agrariërs", zegt Heerink. "Wel was er eerst wat drempel vrees, maar de behoefte aan posi tieve publiciteit die bij de boeren aanwezig is, won uiteindelijk. Want boeren komen vrijwel al tijd negatief in de publicteit, bij voorbeeld bijvoorbeeld actievoe ren. Op televisie hebben ze het dan meteen over giertanks leeg- gooien en dergelijke. En aan de andere kant waren er veel scho len die de behoefte hebben om meer over de natuur te vertellen in de lessen. Het schooladoptie plan past daar goed in". Tijdens de feestelijke bijeen komst, afgelopen dinsdag in Nieuwveen, zei voorzitter H. van de Wel - zelf overigens boerin - dat het schooladoptieplan een prima manier is om kennis te ne men van de agrarische wereld. "Door de dingen zelf te ervaren, - Leerlingetjes van de basisscholen gaan de boer op. Het enthousiasme i groot bij zowel de leerlingen als de agrariërs. leer je makkelijker en onthoud je ze langer en bovendien is het ple zieriger", aldus Van de Wel, die verder zei dat in grote gemeen ten het beginnen met het adop tieplan wel problemen geeft. "Er zijn te weinig bedrijven en de rei safstand is te groot. Daarom zijn we nu met de kinderboerderij in Leiden een zogenoemd stads plan begonnen. Kinderen gaan dan eerst een paar keer naar de kinderboerderij en dan slechts één keer naar een bedrijf. We ho pen dit stadsplan ook in andere steden op te zetten". Vanwege het jubileum was een wedstrijd georganiseerd waarbij tienduizend deelnemende kinde ren werd gevraagd een ansicht kaart te ontwerpen. Johnny Joha (10) uit Nieuwveen won de eerste prijs, terwijl de tweede plaats was weggelegd voor Ronnie de Jong uit Roelofarendsveen. Der de werd Laura Hogervorst uit Noord wijkerhout. 'HENNY VAN EGMOND Bleekselderij Een van de gewassen waarvan de laatste jaren de populariteit enorm is toegenomen is bleek selderij. Steeds meer winkels verkopen dit, vaak in plastic zak jes verpakt, produkt. Voor de amateurtuinders is het een inte ressant en niet moeilijk te telen gewas. Zoals de naam van het gewas al zegt, moeten de onderste delen van de stengels van de plant, bleek blijven. Bij het gebruik van niet-zelfblekende rassen moeten de stengels, om dit te be reiken, worden aangeaard. Bij zelfblekende rassen is dit niet nodig. Om het aanaarden te verge makkelijken wordt niet-zelfble kende selderij in greppels van 20 centimeter diep geplant. Dit moet in de tweede helft van jun5 gebeuren. In de loop van het groeiseizoen moet de aarde flink vochtig blijven. De greppel wordt steeds verder dichtge gooid waardoor de onderkant van de stengel altijd 'in het don ker' staat. In plaats van planten in greppels is het ook mogelijk de onderkant van de stengels te verduisteren door er papieren manchetten of donker plastic omheen te binden. In september kunnen de selde rij-struikjes worden geoogst. Groene selderij en zelfbleken de soorten kunnen op de norma le manier worden uitgeplant. De planten moeten dan dicht tegen elkaar aanstaan om het bleekef- fect te vergroten. Houdt daarom een plantafstand van 30 bij 30 centimeter aan. De selderij kan in september worden geoogst. Biologisch Aan de Spieringweg in Zwaans- hoek in de gemeente Haarlem mermeer wordt op zaterdag 21 juni het tuinderij-project 'De Landyn' geopend. Het project behelst een biologisch land- en tuinbouwbedrijf alsmede een distributie- en verkoopcentrum. Het bedrijf is een intitiatief van een groep mensen die betrokken zijn bij de Stichting Mensen Zon der Betaald Werk. Jongeren zon der betaalde baan kunnen op de tuinderij werkervaring opdoen waardoor de kans op een betaal de baan groter wordt. Het bedrijfje is biologisch wat inhoudt dat er geen kunstmest of bestrijdingsmiddelen worden gebruikt. De produkten van het bedrijf worden in de winkel aan de Spieringweg verkocht. Deze is op woensdag en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur geopend. Het is ook mogelijk een 'groenten- abonnement' te nemen. Voor 15 gulden per week krijgen de abonnees een mand vol groen ten. Op het bedrijfje worden niet al leen groenten verbouwd, maar is ook een veehouderij onderge bracht. De melkprodukten en eieren zijn ook in de winkel te koop. De Landyn wordt zaterdag 21 juni om 14.00 uur feestelijk ge opend. Iedereen krijgt aan de ge legenheid onder het genot van een biologisch hapje en drankje, de tuinderij en de winkel te be kijken. MONICA WESSELING AMSTERDAM/HILLEGOM - Een 24-jarige inwoner van Hillegom is gisteren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf. De Hil- legomfner heeft een aantal straat roven in de hoofdstad op zijn naam staan. De officier van justitie, mr. J. Stokman, had twee jaar geëist Met auto uit de bocht: twee gewonden NOORDWIJK - Twee van Noordwijk zijn dinsdagavond gewond geraakt bij een ongeval op de Verlengde Beeklaan in Noord- wijk. De Noordwijkers, beiden 15 jaar oud, zaten in een auto die werd be stuurd door een 19-jarige Katwij ken De politie van Noordwijk ver moedt dat/de Katwijker door onop lettendheid de macht over het stuur is kwijtgeraakt waardoor de auto uit de bocht vloog. De auto belandde op de kop in een sloot. De twee passagiers zijn per am bulance overgebracht naar het Dia- conessenziekenhuis in Heemstede. Een van de twee kon na behande ling daar huiswaarts keren, de an der moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. DEN HAAG - Zowel de vak bonden, de provincie Noord- Holland, de gemeenten Velsen en Katwijk als de vereniging van ondernemers op de terrei nen van het Staatsvissersha- venbedrijf hebben felle kritiek op plan van het kabinet om het IJmuidense Staatsvissersha- venbedrijf te privatiseren. Dat bleek gistermiddag tijdens een hoorzitting van de bijzondere commissie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Ka- De Katwijkse wethouder W. van der Plas uitte vooral de vrees dat de belangen van de visserij door privatisering zullen worden ge schaad. Hij hield de Kamerleden voor dat indien het staatsbedrijf in particuliere handen overgaat dit op geen enkele Wijze de snelle verwer king van verse vis mag belemme ren. Hij betwijfelde of de acht be drijven die zich nu hebben ver enigd om het havenbedrijf over te nemen, de belangen van de vissers zullen waarborgen. Van der Plas zei voorstander te zijn van een con structie waarbij de terreinen en de havens van het bedrijf in handen komen van provincie en gem'een- ten en het bedrijfsleven het haven gebied mag exploiteren. Deze constructie was eerder naar voren gebracht door de Noordhol landse gedeputeerde De Boer die echter moest meedelen dat de be treffende acht bedrijven hiervoor niet voelden. De gemeente Velsen weigerde namelijk om een belang van 51 procent in het grond- en ge- bouwenbezit in de particuliere sec tor te laten overgaan en met min der namen de bedrijven geen ge noegen. De Boer zei te vrezen dat wanneer het Staatsvisserhavenbe- drijf in particuliere handen over gaat, de regionale overheden bui ten spel staan voor wat betreft de ontwikkeling van het gebied. De woordvoerder van de vak bonden van overheidspersoneel uitte zijn bezorgdheid over de ge volgen voor wat betreft de rechts positie van het personeel dat bij het. bedrijf in dienst is. In het bij zonder wees hij op de nadelige ge volgen voor de pènsioenen van de betrokken 70 werknemers. De vak bondsvertegenwoordiger wees er bovendien op dat de laatstgenoem de overnameprijs door de acht par ticuliere bedrijven voor het Staats- vissershavenbedrijf slechts acht miljoen gulden bedraagt. Maar als gevolg van voorwaarden in de con ceptkoopovereenkomst die inhou den dat het Rijk onder meer ach terstallig onderhoud en uitdiepen van de havens voor zijn rekening neemt, is de overnamesom volgens de vakbond praktisch nul. Daarbij komt dat het Staatsvissershaven- bedrijf de laatste jaren weer een bescheiden winst maakt. Privatise ren ervan zou dus in het geheel niet nodig zijn. Ongeveer de helft van de bedrij ven op de terreinen van het Staals- visserhavenbedrijf liet weten vrees te hebben dat een overname con currentievervalsing in de hand zal werken. Want de bedrijven die de zaak willen overnemen hebben elk ook hun eigen belangen in het ge bied. Ook vrezen zij een scherpe verhoging van de erfpachten. De vereniging van bedrijven pleitte pleitte daarom voor de mo gelijkheid voor de bedrijven om de grond over te nemen die zij nu pachten. Van de opbrengst hiervan kan een bedrijf worden opgericht dat de exploitatie van het havenge bied voor zijn rekening neemt. Dat zou tevens de voortzetting van het havenbedrijf moeten garanderen. Want volgens de vereniging van bedrijven op het terrein van het Staatsvisserhavenbedrijf zou de nieuw te vormen bv die het nu moet overnemen best failliet kun nen gaan. De woordvoerder wees hierbij op het ontbreken van een financiële paragraaf in de conceptv koopovereenkomst voor de over- Flora-bestuur treedt hard op bij diefstal RIJNSBURG/DEN HAAG - Het bestuur van bloemen veiling Flora in Rijnsburg treedt hard op tegen diefstal op het veilingcomplex. Dat bleek tijdens een kort geding in Den Haag, dat een bloemenhandelaar uit Oegstgeest tegen het vei- lingbestuur had aangespan nen. De handelaar wil dat de president van de Haagse rechtbank het hem opgeleg de verbod van het bestuur ongedaan maakt om tot no vember op het veilingter rein te komen. Het bestuur kent geen genade, wie éénmaal een diefstal op het veilingcomplex heeft gepleegd moet onmiddellijk het terrein verlaten en mag voorlo pig niet meer terugkomen. Dat on dervond tot zijn grote schade en schande eind april de bloemenhan delaar uit Oegstgeest, die goed is voor een jaaromzet van bijna één miljoen gulden. Hij was de derde handelaar in een jaar tijd die we gens diefstal voorlopig niet meer welkom is bij de veiling. In januari zou hij volgens het vei- lingbestuur al zijn betrapt op dief stal van bloemen. Maar bewijzen kon het bestuur dit toen niet. In april viel de man volgens raads man mr. Geelkerken van het vei- lingbestuur opnieuw door de mand. Dit keer vond het bestuur dat er wel voldoende bewijzen wa ren om diefstal van bloemen aan te tonen. De man uit Oegstgeest probeerde alsnog een voet tussen de veilingdeur te krijgen door tij dens een kort geding voor recht bankpresident mr. M.R. Wijnholt te eisen dat veiling Flora de schor sing ongedaan maakt. Volgens zijn advocaat mr. W. Sluiter is nooit on omstotelijk aangetoond dat zijn cliënt bij de veiling heeft gestolen. "Bovendien wordt hem ook nog een andere incident bij de veiling in schoenen geschoven", aldus mr. Sluiter. Volgens de raadsman zou het veilingbestuur de handelaar in januari ook al hebben beticht van diefstal van bloemen. Deze affaire is toen min of meer met een sisser afgelopen, mede omdat het veiling- bestuur geen keiharde bewijzen had. Hoewel de feiten volgens mr. Geelkerken tegen de handelaar waren zag het veilingbestuur toen af van verdere maatregelen. Maar op 23 april van dit jaar was het weer raak", zei de advocaat van het veilingbestuur. "Er werden op die dag tulpen vermist", aldus de raadsman van Flora. Nadat door de beveiligingsdienst van de veiling een onderzoek was ingesteld kwam een handelaar uit Katwijk als verdachte uit de bus. Deze Kat wijker bleek te voldoen aan een signalement dat een veiligheids beambte kon verstrekken na de diefstal. De beveiligingsbeambte had op de middag van de diefstal een man die aan het signalement van de Katwijker voldeed zien 'rondhangen' bii de veiling. "Later bleek dat de Katwijker niets met de zaak te maken had en kwam het veilingbestuur de han- dolaar uit Oegstgeest op hel spoor", aldus mr. Geelkerken. Vol gens de handelaar uit Oegstgeest had hij inderdaad de bloemen mee genomen. "Maarzoiets gebeurt wel Aftekenen "Buiten de veilingklokken om kan er een bepaalde hoeveelheid bloemen worden ingekocht", zo bevestigde mr. Geelkerken voor de rechtbankpresident. "Maar dan moet deze aankoop wel door een functionaris van de veiling worden afgetekend", aldus de raadsman van Flora. "En dat is in deze zaak niet gebeurd", zo hield hij mr. Wijnholt voor. "Daar is maar één woord voor: diefstal". De advocaat van de geschorste handelaar plaatste voor de recht bank de nodige vraagtekens bij de gang van zaken op het veilingter- rein. "Waarom greep de bewa kingsambtenaar niet in toen hij een zich verdacht gedragende man zag ophouden in het veilingcom plex?" zo wilde hij weten. Volgens mr. Sluiter wordt er door het veilingbestuur meer ge suggereerd dan hard gemaakt. Mr. Sluiter: "Daarbij komt nog dat de geschorste handelaar ook geen gebruik meer kan maken van een door hem gehuurde parkeer plaats op het veilingterrein. Er is bij die plaats een krachtstroomaan- luiting om zijn wagen op tempera tuur te houden. Dat levert op dit moment ook problemen op voor de geschorste handelaar. Hij moet steeds opnieuw een plek voor zijn wagen zoeken". Mr. Wijnholt zat tijdens de zaak, zo bleek uit zijn vragen, voornamelijk te. hengelen naar de zorgvuldigheid waarmee het vei- lingsbestuur tot de maatregel te gen de handelaar is gekomen. Hij doet volgende week dinsdagoch tend uitspraak. 'Oude Dorpskern' organiseert kunstmarkt in N oordwij k-Binnen NOORDWIJK - De vereniging 'De Oude Dorpskern' uit Noordwijk organiseert op donderdag 26 juni een kunstmarkt op het Linden- plein in Noordwijk-Binnen. Drie kunstenaars zullen hun werk ten toonstellen en te koop aanbieden. De vereniging hoopt door de kunstmarkt meer toeristen naar Noordwijk-Binnen te trekken. Tussen 13.00 en 21.00 uur zullen drie beeldende kunstenaars laten zien hoe kunstwerken tot stand ko men. Andra van Dongen geeft een toelichting op het beroep van de edelsmid. Graaf Van Lynden laat zien hoe naïeve schilderijen wor den gemaakt. E. van Beek staat met keramische werken op de markt. De vereniging is zelf ook met een kraampje aanwezig om de werk zaamheden van de vereniging wat meer bekendheid te geven. Boven dien zal het Genootschap Oud- Noordwyk proberen tijdens de kunstmarkt leden te werven en geld in te zamelen voor de restau ratie van de museumboerderij aan het Jan Kroonsplein. Het is de eerste keer dat een der gelijke kunstmarkt in Noordwijk- Binnen wordt gehouden. Volgens T. Wingender van 'De Oude Dorps kern' is het de bedoeling dat de kunstmarkt jaarlijks wordt gehou den: "Noordwijk-Binnen mag best een beetje meer bekendheid krij gen. Een kunstmarkt is een goed begin".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23