LEiDSCH DAGBLAD Noodsituatie in Zuid-Afrika BOODSCHAPPEN DOEN? UW DAGBLAD STAAT VOL AANBIEDINGEN! Bij Akzo staken 700 FNV-leden Een op de tien gaf te laag inkomen op nomen: Onderzoek werking kinderpijnstülers Directeur bronnenbad ontslagen Regering wil bevoegdheden leger en politie uitbreiden Man gedood bij schietpartij bij arrestatie kamsteeg Nu 10.- Rapport over rekenfouten bij defensie 'Oneerlijke Nederlandse concurrentie' WOENSDAG 11 JUNI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38032 DEN HAAG (GPD) - Bijna een op de tien mensen die in 1984 een een malige uitkering ontvingen, heeft een te laag inkomen opgegeven. Meestal werden aanvullende in komsten als rente of een pensioen niet opgegeven. Waarschijnlijk 1LhS? t ïn omecMedTu.termg d°ie be- recteur van het bronnenbad Nieuweschans wordt wegens frau de ontslagen. Hij zou ruim een ton hebben verduisterd. De malversa ties kwamen begin mei aan het licht toen de' jaarrekening stemd was voor huishoudens met een minimum-inkomen ontvan gen. Dit blijkt uit een onderzoek dat Bij aanvraag eenmalige uitkering 1985 werd samengesteld. Niet dui- het ministerie van sociale zaken i.. delijk is wanneer de frauduleuze samenwerking met de belasting handelingen zijn begonnen. dienst heeft verricht. Voor nog echte minima lag het percentage onjuiste uitkeringen veel lager, na melijk op 5 procent. De onderzoeksresultaten zijn voor staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) geen reden de controle te verscherpen. In zijn toelichting stelt hij vast dat sinds 1984 alleen nog maar 'meeijarig echte minima' (dat zijn mensen die al langer van een minimuminkomen moeten rondkomen) recht op de eenmalige uitkering hebben. Dit jaar hebben slechts 430.000 mensen recht op de uitkering, tegen vorig jaar nog 515.000 i Volgens president-commissaris eens negen procent van alle aan- van het kuurcentrum en provincie- vragen (in 1984 ruim 850.000) bleek bestuurder Beukema is ook dit jaar het inkomen over de maand sép- gefraudeerd. Waar het geld is ge- tember lager dan het gebruikelijke bleven weet hij niet. Met de direc teur is vergeefs getracht een beta lingsregeling te treffen. maandinkomen. Maar omdat het De onterecht verstrekte uitkenn- inkomen over september bepalend gen kwamen vooral térecht bij De hoogte van de uitkering was, ontvingen zij toch de eenmali- mensen die voor het eerst de toe- dit jaar stelt het kabinet w ge uitkering. slag aanvroegen. Bij de meerjarig schijnlijk in september vast. Stakende werknemers voor de ingang van de Akzo-vestiging in Emmen. UTRECHT (ANP) - Bij de vestigin gen van het chemieconcern AJczo in Emmen, Delfzijl en Hengelo (in totaal ongeveer zesduizend werk nemers) zijn vanmorgen bijna 700 leden van de Industriebond FNV in staking gegaan om de Akzo-di- rectie opnieuw aan de onderhande lingstafel te dwingen. Ter onder steuning van de stakers hield de FNV ook poort- en kantine-acties bij het Akzo-hoofdkantoor in Arn hem en bij Akzo-dochter Talens in Apeldoorn. De stakers zijn ontevreden over de afspraken over werkgelegen heid en koopkracht die Akzo en de bonden begin mei hebben ge maakt. Over de invoering van de 36-urige werkweek zijn tot onge noegen van de leden van de FNV- bond geen concrete afspraken ge maakt, terwijl loonsverhoging en eenmalige uitkering naar hun smaak onder de maat zijn. In Hengelo is de dagploeg mas saal in staking gegaan, nadat de ochtendploeg grotendeels nog had gewerkt. De zoutproduktie werd vanochtend om acht uur al stilge legd en verwacht wordt dat ook de chloorfabriek en de MCA-fabriek in Hengelo binneiiKort door de sta king getroffen zullen worden. De bond heeft uitzendbureaus ge vraagd niet te bemiddelen bij aan vragen van de directie. Komen er toch uitzendkrachten bij de poor- KAAPSTAD (GPD) - De Zuidafrikaanse regering zal naar alle waarschijnlijkheid vandaag de algehele noodtoestand uitroepen. Volgens diplomatieke bronnen in Kaapstad zal dit gebeuren na een speciale kabinetszit ting. Het uitroepen van de noodtoe stand lijkt onvermijdelijk nadat gisteren geen oplossing werd ge vonden voor het conflict tussen de Zuidafrikaanse regering en verte genwoordigers van met name het kleurlingen- en Aziatenparlement. De problemen ontstonden toen de minister van wet en orde Louis le Grange vorige week een aantal wetswijzigingen voorstelde, waar bij leger en politie uitgebreide be voegdheden kregen voor het optre den in zogenaamde 'onlustgebie- den'. Het mislukken van de onderhan delingen betekent, dat er geen grondwettelijke mogelijkheden meer over zijn gebleven, om de wetswijzigingen voor maandag 16 juni a.s. door het parlement te krij gen. Op die dag worden ernstige ongeregeldheden verwacht in ver band met de herdenking van de Soweto-opstand tien jaar geleden. In Kaapstad wordt er nu van uit gegaan, dat president Botha geen andere weg meer overblijft dan het uitroepen van de noodtoestand of zelfs de staat van beleg. Dit laatste houdt in, dat de burgérrechtspraak zal worden vervangen door militai- de regering- Botha vrij te geven. Gezien de gro te druk van de meeste Gemene best-landen op Zuid-Afrika lijken zware economische sancties nu niet meer te vermijden. In een verklaring van het Zuid afrikaanse legerhoofdkwartier werd gisteren afstand genomen van eerdere berichten uit Angola als zou een Zuidafrikaans marine schip een aanval hebben uitge voerd op de Angolese havenstad Namibe, waarbij een Cubaans schip zou zijn gezonken en twee Russische schepen zwaar werden beschadigd. Het Zuidafrikaanse le ger noemde de gecombineerde An- golees-Russische berichten 'mar xistische propaganda'. (zie verder pag.7) Leidse rechtssociologe drs. Y. Van Dongen, (foto Wim Dijkman) 'Bevolking steeds meer doelwit van oorlog'. PAGINA 17 Bij de informatie komt morgen het belangrijke onderwerp de euthanasie aan de orde. PAGINA 5 Opnieuw stappen twee Oostenrijkse minister op na de verkiezing van Waldheim tot president. PAGINA 7 Winkeliers zijn tegen een verhoging van de btw. PAGINA 9 Italië blijft in Mexico op de been tegen de Zuidko- reanen dankzij Altobelli. PAGINA 13 U.UO.UU d..iLc. „UU,. F"IZEN (GPD) - Politiemensen ten, dan zullen die zoveel mogelijk Een andere aanwijzing dat de re gering drastische stappen over weegt, vormde de bekendmaking in Kaapstad door de minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha, dat de gesprekken van de regering-Botha met een commissie van het Gemenebest over de vrijla ting van Nelson Mandela en de le galisering van het ANC, vrijwel zijn mislukt. Volgens Botha had de Gemene best-commissie tegen alle afspra ken in 'de vertrouwelijkheid van de onderhandelingen' geschonden.- Daarom had hij besloten eenzijdig de volledige correspondentie tus- ZEG MAAR STEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION Altijd keus uit 200 occasions met garantie 6 Aankoop zakarhadan -1100% garantie I 2. 9 mnd. no-risk garantie 3. 15 dagen omruil garantie 4. Garantie-alloop keuring 5. Kamsteeg voordeel bonus kaart 6. Deskundig advies m.b.t. I financiering en verzekering VOORSCHOTEN Dagelijks geopend van 09 00 tol 18 00 uur - Vri|dag koopavond - Zaterdag van 10 00 tot 17 00 uur Kamtleeg Zuid B V. Hofweg 39 Voorscholen (t.o. Zilverfabriek) Tel. 071-769307 worden geweerd. geschoten by diens arrestatie we- Bii Akzo in Delfziil waar 1500 ®ens een schietpartij eerder op de J werke° name" v"noch ochtend by het landgoed Oud-Bus- sem in Huizen. Bjj zijn arrestatie de staking deel. De directie heeft in s5h°°ï de m*n een Huizense ppn vprwiarino latrar. «-oton Hat chercheur in de arm. tend ongeveer 350 werknemers a verklaring laten weten dat over de niet gewerkte tijd geen loon zal worden betaald. In Em men, waar rond het middaguur on geveer 400 stakers stonden inge schreven, lag de produktie nage noeg stil, aldus een woordvoerder van de Industriebond FNV. De leden van de Industrie- en Voedingsbond CNV keurden het onderhandelingsresultaat bij Akzo De eerste schietpartij was om streeks half elf, maar het is niet be kend hoeveel mensen daarbij be trokken waren en of daarbij slacht offers zijn gevallen. Twee agenten van de Huizer politie, die in burger op de melding afgingen, liepen een van de daders tegen het Üjf. Vol gens de politie opende man onmid dellijk het vuur, waarop de agen- ook af, maar hébben stakingen af- TT cewezcn. De CNV'ers zien weinig Huizen, Hilversum, Bussum, La- oonflirt dat vanwece de ren en Naarden kammen momen- sterke financiële positie van Akzo tee! de uit; Resultaten Meer: lang kan duren. In Delfzijl heeft het CNV echter gezegd dat meesta- kende leden geen strobreed in de weg zal worden gelegd. De leden van de bonden van hoger perso neel hebben wel met het resultaat ingestemd. Viaduct slopen had dit rond het middaguur nog niet opgeleverd. Maan rijk aan kernbrandstof MADISON (AFP) - De bodem van de maan bevat een belang rijke hoeveelheid helium-3, een op aarde zeldzame isotoop die volgens ingenieurs van de uni versiteit van Wisconsin ge schikt zou zijn als brandstof voor kernfusiecentrales. Zij hebben berekend dat de voor raad voldoende zou zijn om ze ker 500.000 maal de behoeften aan energie in de Verenigde Staten te dekken. Het element wordt reeds lang beschouwd als een zeer veilige brandstof bij kernfusie, een methode die overigens nog in het experimentele stadium ver keert. Helium-3 is op de aarde slechts op bepaalde plaatsen in geringe hoeveelheden beschik baar. Droog en flinke perioden met zon, in de nacht en vroege ochtend enkele mis tbanken. Minimumtemperatuur om streeks 2 veer 17 wind uit westelijke richtingen. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: zonnig. Flinke stij ging van temperatuur tot ongeveer 25 graden op zondag. Donderdag 12 juni 1986 zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.00 maan op: 09.28 ter: 02.50 en 15.111 VOORSCHOTEN - De provincie wil het Leidse Baan-viaduct bij Voorschoten volgend jaar slopen. Het 15 jaar oude viaduct over de Papelaan verkeert volgens GS in zeer slechte staat van onderhoud. Onderhoud kost jaarlijks tiendui zenden guldens. Vrijdag vergadert de provinciale commissie voor verkeer over het voorstel. De provincie, die de onder: 01.22 sloopkosten op 3 ton schat, heeft aannemers gevraagd de verschil lende mogelijkheden op een rijtje te zetten, met kostenopgaven. Unica tuinstoel, lichtgewicht en inklapbaar. Met fleurige loper. Ideale meeneemstoel. Perstuk 1Z5tr ir; laagwa- UTRECHT/LONDEN (ANP/AP/ UPI/Rtr) - Het ministerie van WVC gaat onderzoeken of het gebruik van speciale pijnstillers voor kin deren bij virusinfecties, moet wor den ontraden. In Engeland zijn gis teren kinderaspirine en medicij nen waarin acetylalicylzuur is ver werkt van de markt gehaald, aan leiding is een Amerikaanse onder zoek dat aantoonde dat het gebruik van acetylalicylzuur bij kinderen met virusinfecties de kans op het zogeheten syndroom van Reye tientallen keren groter maakt. Het syndroom van Reye is een zeldzame, maar vrijwel altijd dode lijke ziekte. Kinderen die het over leven houden er vaak onherstelba re hersenbeschadigingen aan over. Volgens het Amerikaanse onder zoek overleden in 1984 nog 200 kin deren aan de ziekte. Dat aantal zak te in 1985 tot 91 toen ouders en art sen was geadviseerd kinderen geen pijnstiller meer te geven bij virusinfecties als griep en pokken. De Britse overheid heeft gisteren artsen en appthekers datzelfde ad vies gegeven en de farmaceutische industrie heeft alle kinderaspirine uit de handel genomen. Het college dat zich in Nederland buigt over de toelaatbaarheid van geneesmiddelen onderzocht be richten over deze bijwerking al eer der, maar vond maatregelen toen niet nodig. Volgens de organisatie van de Nederlandse farmaceuti sche industrie Nefarme is er geen reden voor paniek. Nederlandse apothekers raden het gebruik van aspirine voor kinderen met virus infecties al langer af. Deze waar schuwing staat voorzichtigheids halve ook in het Informatorium Medicamentorum, het handboek van Nefarma. Gevaarlijk bij virusinfecties? Of ook de bijsluitertekst van pijnstillers met acetylsalicylzuur moet worden aangepast, zoals in Engeland gaat gebeuren, kon een woordvoerder van Nefarma giste ren nog niet zeggen. Volgens Ne farma is de situatie in Nederland gunstiger dan die in Engeland: in ons land worden twee tot drie keer minder pijnstillers geslikt, terwijl kinderen bovendien meestal spe ciale, laag-gedoseerde pijnstillers krijgen. DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (defensie) heeft een nader onderzoek gelast naar het functio neren van de huishoudelijke dienst van zijn ministerie. Verkeerde be slissingen en ondeugdelijke boek houding bij deze dienst hebben de fensie de afgelopen 10 jaar naar schatting 10 miljoen gulden ge kost. Het onderzoek wordt geleid door de secretaris-generaal van het ministerie. Ook de marechaussee en de dienst juridische zaken van het departement zijn erbij betrok ken. Aanvankelijk meldden defensie- woordvoerders dat een eerder in gesteld onderzoek van de mare chaussee geen strafbare feiten aan het licht had gebracht. Er zouden ook geen disciplinaire maatregelen worden getroffen. Een van de aan gevoerde redenen was, dat defen sie-accountants en marechaussee uit de chaotische administratie niet konden opmaken wat er pre cies was gebeurd en wie verant woordelijk waren. Sinds deze affaire in de publici teit kwam gonst het op defensie van de 'geruchten en roddels'. De Ruiter zou zijn maatregel ook heb ben genomen om hieraan een ein de te maken. Defensie ontkent nog steeds dat de voormalige defensie minister Van Mierlo en zijn opvol ger De Ruiter op de hoogte waren van de gang van zaken bij de huis houdelijke dienst. Bloemenhandel VS: DEN HAAG (ANP) - Amerikaanse bloemenhandelaren, verenigd in de Floral Trade Council, hebben bij de overkoepelende Amerikaan se handelsorganisatie een klacht ingediend tegen negen landen, waaronder Nederland, over oneer lijke concurrentie die zij uit die landen zeggen te ondervinden. De klachten tegen ons land richten zich onder meer op het veilingsys teem, investeringssubsidies (wir) en de gasprqs voor de glastuin bouw, waardoor Nederlandse bloe- menkwekers zouden worden be voordeeld ten opzichte van hun Amerikaanse collega's. De Nederlandse export van bloe- misterijprodukten, voornamelijk snijbloemen, is de afgelopen vijf jaar sterk gestegen. Vorig jaar steeg de omzet met 37 procent tot bijna 260 miljoen gulden. Overi gens heeft ons land op de Ameri kaanse markt een aandeel van sjechts 7,9 procent. Het merendeel van de bloemen komt uit Colom bia. Het is de tweede keer dat de Amerikanen klagen over de oneer lijke concurrentie van andere lan den. Vorig jaar ging het om rozen uit Nederland. Die klacht is echter niet gehonoreerd. ADVERTENTIE MEUBELS HALVE PRIJS Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en impqrtbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor half geld. Om u een paar voorbeelden te noemen: zware eiken slaapkamer n/ 1.598.- voor f 799,-, deken kist v r f 198,--; originele secretaire van f 798,- voor f 399,-; complete eiken eethoek van f 2.180,- voor f 998,--; modern bankstel van f 3.750,- voor f 1.875,--.Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 22.70 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 67,45 n per hall jaar 134.90 per jaar 256.90 ir aankruisen l De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Straat Postcode-Plaats Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1