Geen overeenkomst exploitatie Sanders 'n Nieuwe boot zonder averij. Meningverschil gemeente en bouwer Poging tot verkrachting Dr.Buschov hoogleraar Symposium universiteit over 100-jarige Drees DINSDAG 10 JUNI 1986 LEIDEN LEIDEN - Projectontwikkelaar Noorlander en de gemeente Lei den zijn niet tot overeenstemming gekomen over de wens van de ont wikkelaar om het parkeerterrein aan de Garenmarkt te betrekken bij de exploitatie van de Sanders parkeergarage aan het Levendaal. Noorlander heeft als gevolg daar van nog geen overeenkomst kun nen afsluiten over de exploitatie van de garage, waarvan de opening overigens aanstaande donderdag moet plaatsvinden. De verwikkelingen rond de ex ploitatie van de garage en het aan grenzende parkeerterrein op de Garenmarkt speelt de ontwikke laar al maandenlang parten. Oor spronkelijk zou de garage in de cember vorig jaar al moeten zijn geopend. Inmiddels is een halfjaar verstreken en wordt nog steeds ge werkt aan het gebouw. Behalve een aantal weken onwerkbaar weer is het vooral de gang van za ken rond de exploitatie die de ont wikkelaar er toe heeft gebracht de bouwactiviteiten de afgelopen maanden op een laag pitje te zet ten. De opening van de supermarkt van Hoogvliet, aanstaande donder dag, maakt het onmogelijk voor Noorlander de ingebruikneming van de parkeergarage nog langer voor zich uit te schuiven. De ont wikkelaar is er aan gehouden ten minste enkele parkeerlagen in de garage ter beschikking van Hoog vliet te stellen. Klanten van Hoog vliet kunnen hun auto voorlopig gratis stallen. Daarbij gaat het, vol gens een woordvoerder, om een tij delijke zaak. Noorlander zegt des noods zelf de exploitatie van de parkeergarage ter hand nemen. Slagbomen Het bedrijf dat door de Leider- dorpse projectontwikkelaar is aan gezocht de garage te exploiteren, Parking Europe Beheer en Exploi tatie BV, wil het Garenmarktter rein bij de exploitatie van de par keergarage betrekken om er zeker van te zijn dat de garage rendabel is. De exploitant vreest dat het voor automobilisten gemakkelij ker en goedkoper is hun auto op het Garenmarktterrein te parkeren in plaats van in de garage. Als de exploitant het terrein gaat beheren wordt het afgesloten met slagbo men en gelden voor het terrein en de garage dezelfde tarieven. In een eerder stadium is het toe voegen van het Garenmarktterrein aan het beheer van de parkeergara ge door Noorlander afgewezen. Eén en ander werd door Noorlan der toen niet nodig gevonden. De ontwikkelaar is daar later op terug gekomen, volgens zijn zeggen om dat de directie van Parking Europe een wijziging had ondergaan. Pas daarna zou de exploitant met de wens op de proppen zijn gekomen het Garenmarktterrein bij de ex ploitatie van de garage te betrek ken. De gemeente heeft de verhuur van het Garenmarktterrein afhan kelijk gesteld van een regeling voor het bewonersparkeren. Vol gens verkeerswethouder Peters moeten omwonenden 24 uur per dag, en tegen een redelijke prijs, hun auto in de parkeergarage kwijt kunnen. Noorlander wilde aanvankelijk het bewonersparkeren alleen toe staan gedurende de reguliere ope ningstijden (overdag) van de gara ge, met uitzondering van de zater- De parkeergarage aan het Levendaal óp dit moment de laatste hand wordt gelegd (foto Holvast) dag en de donderdagse koop avond. Wethouder Peters noemt dat "een volstrekt oninterressant voorstel". Het laatste bod van de ontwikkelaar is het bewonerspar keren dag en nacht mogelijk te ma ken tegen een prijs van 800 gulden per jaar. Ook dat voorstel heeft niet het enthousiasme van de wethou der gewekt. Peters zegt het terrein aan de Garenmarkt alleen dan aan Noorlander of diens exploitant te willen verhuren als het bewoners parkeren dag en nacht mogelijk wordt gemaakt, maar "voor een gans andere prijs". Overigens is Noorlander volgens het erfpachtcontract dat hij met de gemeente heeft gesloten, er aange houden bewonersparkeren in de garage mogelijke te maken, tenzij hij kan aantonen dat dat financieel niet gaat. In dat laatste geval moet hij het college om een ontheffing vragen. Dat is nog niet gebeurd. Wethouder Peters laat desge vraagd weten één en ander niet zo maar over zijn kant te zullen laten gaan. De wethouder staat onder druk van het buurtcomité Hogewoerd en omgeving dat zich in een be zwaarschrift heeft gekeerd tegen de bebouwing van het braaklig gende terrein aan de Sint Joris- steeg, tegenover de parkeergarage, omdat bewonersparkeren voor de buurt niét is geregeld. De kwestie verkeert op dit mo ment in een impasse. Er is in de afgelopen weken geen contact meer geweest tussen de gemeente en de ontwikkelaar. Onduidelijk is of de beoogde exploitant definitief heeft afgehaakt. Adjunct-directeur Vis van Noorlander is niet bereik baar voor commentaar. LEIDEN - Twee mannen hebben zaterdagavond in de fietsenstalling van het centraal station gepro beerd een 18-jarig meisje uit Ol- denzaal te verkrachten. Zii werd Bromfietster breekt been LEIDEN - Bij een aanrijding met een auto op de Valkenburgseweg. gisteravond rond half zeven, is een 20-jarige bromfietster uit Valken burg gewond geraakt. Zij is met vermoedelijk een gebroken been overgebracht naar het AZL. Het meisje reed tegen het ver keer in over het fietspad langs de Valkenburgseweg. Ter hoogte van het daar gevestigde doe-het-zelf- centrum knalde ze tegen een auto, bestuurd door een 22-jarige man uit Krimpen aan de IJssel. die van af het parkeerterrein van het cen trum de weg wilde opdraaien. Zè hadden elkaar te laat in de gaten. min of meer gered door het feit dat ze zeer strakke kleding aanhad, want de mannen slaagden er niet in haar daarvan te ontdoen. Ze lie ten het daarom bij een poging. Het meisje was rond negen uur met de trein uit Hengelo gearri veerd en op weg naar Noordwijker- hout. Toen zij wilde gaan kijken hoe laat de bus naar Noordwijker- hout vertrok, werd zij door de man nen beetgepakt en meegesleurd naar de fietsenstalling. Fietser gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 23-jarige fietser uit Boskoop is gistermorgen rond tien uur gewond geraakt op de Hoge Rijndijk na een aanrijding met een andere fietser. De toedracht is nog niet bekend is. De man kwam ten val en liep een diepe vleeswond aan zijn linkeronderbeen op. Hij is overgebracht naar het AZL. Studiereis burgemeester Goekoop in Amerika LEIDEN - Burgemeester Goekoop vertoeft de komende de dagen in Washington, Minneapolis en Atlan ta, in Amerika dus. Goekoop is daar op uitnodiging van de stich ting Atlantic Exchange program en zal tevens het honderdjarig be staan van het vrijheidsbeeld bijwo nen. Hem valt een ontvangst ten deel door zijn collega Koch, burge meester van New York. Goekoops studiereis omvat ook gesprekken met vertegenwoordi gers van politie, overheid, universi teit en bedrijfsleven. Onderwerpen als samenwerking tussen overheid, bedrijfsleven en universiteit, pro motie van toerisme, aantrekken van nieuwe bedrijven en bestrij ding van zware criminaliteit ko men aan bod. Van 29 juni tot 8 juli bezoekt Goekoop New York, tijdens de ma nifestatie Sail New York. Hieraan nemen 35 Nederlandse schepen mee, dit op initiatief van de Stich ting Op Sail Holland New York, waarvan Goekoop voorzitter is. Na deze manifestatie houdt Goekoop nog een korte vakantie in de Ver enigde Staten. LEIDEN - De stichting Leids Uni- versiteits-Fonds heeft dr. K.H.J. BuscKow (52) benoemd tot bijzon der hoogleraar in de studie van de materie aan de Leidse universiteit. Buschow promoveerde in 1963, waarna hij in dienst trad bij Philips en ging werken by het Natuurkun dig laboratorium in Eindhoven, waar hij nog steeds werkzaam is. Man gewond op straat gevonden LEIDEN - De politie heeft gisteren op de Hooigracht een 37-jarige Lei- denaar met vermoedelijk inwendig hoofdletsel aangetroffen. Hoe hij daaraan komt, is nog niet bekend. Hy is overgebracht naar het AZL. De man was toen hij werd gevon den, tamelijk dronken. COLLECTE VOOR CHILI - De collecte van het Chili Front Leiden heeft 10.150 gulden opgebracht. Deze zogenaamde 'bevrijdingscol lecte' werd in de week van 5 tot en met 10 mei gehouden. De op brengst is bestemd voor de onder steuning van het volksverzet in de Chileense stad Concepción. Onder meer de illegale radio, een vrou wenblad en een steunfonds voor politieke gevangenen zullen ermee worden geholpen. Kandidaat secretaris-rentmeester LEIDEN - H. J.G. Bruens (39) wordt mogelijk de nieuwe secretaris-rent meester bij het Hoogheemraadschap van Rijnland. Hij is de belangrijkste kandidaat voor deze functie. Tweede op de lijst staat W.P.A.M. Hellegers. De Verenigde Vergadering, het dagelijks bestuur van het schap, neemt morgen een beslissing over de benoeming. Bruens moet B. Plomp opvolgen. Deze huidige secretaris-rentmeester - de hoogste ambtenaar bij het Hoogheemraadschap - gaat per 1 novem ber van dit jaar met pensioen. Bruens werkt sinds 1 januari 1985 als hoofd algemene en-juridische zaken bij het schap. Hellegers (51) is sedert 1979 secretaris-directeur van het gewest 's Gravenhage. LEIDEN - De rol van dr. W. Drees sr. in de Nederlandse politiek is het onderwerp van een symposium dat vrijdag aan de Leidse universiteit wordt gehouden. De aanleiding is dat de voormalige premier 5 juli zijn honderdste veijaardag viert. De politicoloog dr. B. Tromp zal in zijn spreekbeurt ingaan op de vraag hoe PvdA'er Drees zijn na tionale leiderschap combineerde met de sociaal-democratische ideo logie. Tromp is onder meer auteur van het werk 'Marx en het Demo cratisch Socialisme'. Zijn collega prof. dr. H. Daalder gaat vervol gens in op Drees' ontwikkeling van plaatselijk politicus (raadslid in Den Haag) tot minister-president, een functie die hij van 1948 tot 1958 bekleedde. Daalder redigeerde de bundel Drees 90 en heeft de officië le biografie van Drees in voorberei ding. De historicus prof. dr. J. Bank gaat in op de rol van Drees in de Indonesische kwestie en de vraag of hij de man was van de politione le acties of juist degene die ze be perkte door met kabinetscrises te dreigen. Bank heeft publikaties over de Indonesische kwestie op zijn naam staan. De parlementair- historicus dr. J. Bosmans belicht de verhouding tussen Drees en de toenmalige KVP-leider Romme. Over de laatste heeft Bosmans een biografie in voorbereiding. Ook schreef Bosmans een boek over het kabinet Schermerhorn-Drees. Drie oud-ministers spreken ten slotte met elkaar over hun ervarin gen met de Drees als minister en als minister-president. Het zijn prof. mr. W.F. de Gaay Fortman (ARP), dr. S.L.Mansholt (PvdA) en dr. J.R.M. van den Brink (KVP) die allen met en onder Drees hebben gewerkt. Het gesprek wordt geleid door de Leidse parlementair-histo ricus prof. dr. N. Cramer, die in de tijd van de kabinetten-Drees parle mentair redacteur bij Het Parool Het symposium wordt gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en begint om tien ADVERTENTIE Averijvrij lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons NMB BANK praten. Lenen? j)e NMB denkt met u mee. In de film over Gerard Reve die de NOS een tijdje geleden uit zond kwamen fragmenten die waren opgenomen in een ca- fé in Parijs. Een sfeervol café vol j mensen die veel lawaai maakten. Het was niet zomaar een café. maar Chez Lousette. "Een jaar of twaalf geleden j ontdekte ik het", vertelt Ruud Kenter. "En ik keek m'n ogen uit, het was bijna bizar. Het is woest café waarin de tijd stil heeft gestaan". "Het lijkt wel alsof je in een grote huiskamer komt; die sfeer hangt er. En wat het café nog leu ker maakt: er wordt prachtige muziek gemaakt. Zo treedt er dame op die kan zingen als Edith Piaff. Nee, niks namaak, oorspronkelijk is het". Toen Kenter Chez Louisette een beetje kende, dacht hij: als ik ooit nog een café ga beginnen, dan moet het zoiets worden. Het werd De Grote Beer aan de Rem- brandtstraat. "Nu is dat café in Parijs een stuk groter dan de Grote Beer, maar in een ander opzicht kun je wel een vergelijking maken: ook wij proberen die huiskamersfeer te krijgen en wij laten ook men sen optreden". Kenter sprak wel eens met klanten over dat café in Parijs. Nee, niet zo vaak dat ze moe van hem werden, zegt hij. Maar toch regelmatig genoeg dat ze wel eens een kijkje wilden gaan ne men in Parijs. En dat gebeurde het afgelopen weekeinde. In een oude brand weerwagen trokken ze vrijdag avond naar Parijs. Chez Lousette werd op zondag bezocht. "Op zondagmiddag. Want dat is ook zoiets: het café is alleen maar op zaterdag, zondag en maandag open en dan van twaalf uur 's middags tot een uur of zeven 's avonds". Het bezoek was niet alleen aan genaam - "de Leidse klanten ke ken hun ogen uit" - maar ook nuttig. "Ik heb met de mensen die optreden gesproken en we hebben min of meer afgesproken Vorige week heeft de gemeente Leiden de Leidse Werkgroep Ho moseksualiteit laten weten dat ze niet meemogen naar Krefeld, de Duitse zusterstad tal Leidse verenigingen tot en met 15 juni in het kader van de uitwisseling een bezoek] aan brengen. De homobeweging Le Schwan had de LWH uitgenodigd. Er een brief naar Goekoop gestuurd door die beweging met het ver zoek of de LWH mocht meeko men en of burgemeester Goe koop een duidelijke uitspraak wilde doen over de homobewe gingen. De reden daarvan is simpel: in Krefeld hebben homo's het in een aantal opzichten niet makke lijk. Ze worden soms ontslagen in verband met hun homosek sualiteit, om maar eens een min punt te noemen. De LWH is danig verbolgen over het negatieve besluit. In eèn brief aan het Leidse gemeentebe stuur schrijft de werkgroep dat het toch bekend is dat de LWH intensieve contacten onderhoudt met de homobeweging Le Schwan. "In het verleden heeft u al blijk gegeven van uw waarde ring voor deze uitwisseling, on der meer door het verstrekken van een subsidie voor een offi cieel bezoek van Le Schwan aan Leiden". In dit verband verbaast het de LWH dat diverse andere Leidse verenigingen, die tot op heden geen enkel contact met de ge meente Krefeld hebben gehad, wel een uitnodiging hebben ont vangen. "Het bevreemdt ons dat een gemeente die op vele punten blijk geeft het belang van een ho mo-organisatie als de LWH in te zien en de discriminatie van ho moseksuelen te bestrijden, zelf niet het voortouw durft te nemen om dit beleid op alle fronten ook Met zijn allen in een oude brandweerwagen naar een café in Parijs om het café De Grote Beer met Chez Louisette te vergelijken. Een groep Leidenaars deed dat het afgelopen weekeinde. Het startpunt was de Rembrandtstraat. (foto Fred Rohdei daadwerkelijk uit te dragen". "Het besluit om de LWH voor dit bezoek niet uit te nodigen is ons inziens ook strijdig met uw antwoord op de inspraakreactie op de anti-discriminatienota waarin u stelt dat de gemeente Leiden in de uitwisselingsont moetingen met de stad Krefeld de goede contacten tussen B W en de LWH duidelijk tot uiting zal brengen". Aan het einde van de brief wordt de hoop uitgesproken dat de gemeente Leiden het besluit alsnog zal terugnemen en dat de LWH op het laatste moment toch nog zal worden uitgenodigd om mee te gaan naar Krefeld. Uitwisseling (2) Zit dat er in? r J*w.? mag best naar Kre- jeld deelt gemeenteambtenaar Hein van Woerden diplomatiek mee. "Niemand zal ze tegenhou den. Ze kunnen alleen niet met ons mee, in het kader van de uit wisseling". Waarna Van Woerden vertelt over het verleden: dat er al eens onenigheid was over de kwestie van de Berufsverbote. En dat de gemeente Leiden nu, nu er sinds enkele jaren weer eens een uit wisseling is, niet weer in gevaar lijk vaarwater terecht wil komen. "Je moet niet vergeten dat de ho mobeweging in Krefeld niet is erkend, zoals de LWH bij ons". Met andere woorden: Goekoop zal niets zeggen over bijvoor beeld de uitwisseling tussen de homobeweging Le Schwan en de LWH? "Niet in officieel verband", al dus Van Woerden. "We gaan het wel op een andere manier probe ren. In het programma is-ook een gesprek opgenomen met raadsle den uit Krefeld. Als het punt minderheden aan de orde komt willen wij dan beginnen over de LWH en Le Schwan. We gaan het onderwerp dus niet onder het ta pijt vegen, als je dat soms mocht denken". Nee, dat dan misschien niet, maar er zal niét normaal over worden gepraat. Fluisteren is een beter woord. Ja, zo kun je dat wel zien, geeft Van Woerden ruiterlijk toe. "Maar zoals ik al aangaf: voor zichtigheid is geboden. We heb ben er niets aan om onze eigen glazen in te houden". "Je moet het zo zien: als je ken nis wilt maken met een andere cultuur, met een andere stad, dan moet je je politiek gezien taktisch opstellen. Dus niet stel len: dat zullen we ze wel eens door de strot douwen. Dat doe je niet als kennis wilt maken met andere mensen". Je kunt het ook anders stellen natuurlijk: is het zo langzamer hand niet duidelijk geworden dat Krefeld eigenlijk helemaal geen geschikte stad is voor een uitwisseling? Daarmee is Van Woerden het niet eens. "Je moet zoiets ge woon op langere termijn zien". De LWH is ondertussen wel van plan om naar Krefeld te gaan. "We gaan op eigen houtje", vertelt een woordvoerder. "In derdaad, ook van 13 tot en met 15 juni". De LWH en Le Schwan zullen in elk geval met een standje op de markt gaan staan in Krefeld. Als de vertegenwoordigers van het Leidse gemeentebestuur dan maar niet toevallig de andere kant op kijken. Vallende muur vernielt sloopmachine LEIDEN - Een sloper is gisteren aan de dood ontsnapt toen de muur van de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg, waar de man aan het werk was, op de sloopma chine stortte. Hij kwam met de schrik vrij. De sloopmachine werd flink beschadigd. De sloper was bezig de laatste resten van de Zuiderkerk met de grond gelijk te maken, met behulp van een kraan en een zware meta len bol. Vermoedelijk is de bol ach ter een muur terecht gekomen, in plaats van er tegenaan. Daardoor viel de muur op de sloopmachine, vlak naast de cabine waarin de man zat. De sloper vertelde dat hij nog heeft overwogen om uit de cabine te springen en een sprintje te trek ken, toen hij doorhad dat de mum- de verkeerde kant op viel. Dan zou hij echter zeker onder het neerstor- De neergestorte muur van de voormalige Zuiderkerk heeft de sloopmachine flink beschadigd. De sloper neemt tend puin terecht zijn gekomen. de schade op {foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3