'Verkeer moet gigantische omweg maken' Katwijk en Noordwijk moeten naaktstrand creëren St. Jan's heeft 30.000 gulden nodig Vierdaagse lopend, driedaagse fietsend Bord op snelweg afslag Leidschendam verdwijnt: Voorschoten woedend Plan bouw hotel in Oegstgeest Tennisgebouw wordt clubhuis voor jeugd PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 10 JUNI 1986 ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse Sint Jan's fanfare moet binnen tijdsbestek van één jaar 30.000 gulden zien binnen te ha len. Dat bedrag is nodig, wil Sint Jan's volwaardig blijven mee draaien in het concours van Zuid-Holland, volgend jaar mei. Want daarvoor dient het instru mentarium te worden verbeterd en uitgebreid. De eerste stap om het benodig de bedrag bij elkaar te krijgen wordt komende donderdag ge zet. Dan trekken alle leden van Sint Jan's huis-aan-huis Zoeter- 'woude-dorp door om zogeheten 'muziekcertiflcaten' aan de man te brengen. Het kopen van zo'n certificaat komt neer op een gift Men be taalt tien gulden en krijgt er een papiertje voor terug voor aan de muur of in het plakboek. Om het spelelement er toch een beetje in te houden wordt één op de tien Fanfare houdt huis-aan-huis actie in Zoeterwoude certificaten uitgeloot. Prijs: een taart ter waarde van een tientje. Hoe de actie gaat lopen, be stuurslid Jos Straathof kan er nog geen zinnig woord over zeg gen. "We hopen wel dat de hele Zoeterwoudse bevolking achter ons staat. In een dorp als Zoeter woude moet dat mogelijk zijn. Want we doen toch behoorlijk veel: gratis koffieconcerten, een kerst- en een voorjaarsconcert, een optreden hier en daar in een bejaardentehuis en de gebruike lijke rondgang op Koninginne dag. Allemaal activiteiten waar voor Zoeterwoudenaren weinig of geen geld kwijt zijn. Daarom is het niet vreemd dat wij nu een keer wat terugvragen", aldus Straathof. Het verlanglijstje van de Sint Jan's ligt al klaar. Zo zijn er vier barritons (e£n klein soort bas) nodig. De huidige, twintig jaar oude, instrumenten zijn name lijk totaal versleten. Kosten per barriton: 3500 gulden. Verder moeten er drie schuif- trombones komen. Een een zoge heten es-bugel. Een groot pro bleem vormt voorts de aanschaf van een bes-bas. een instrument dat 10.000 gulden kost. Buiten deze vernieuwingen moet er ook worden uitgebreid (Straathof: "Anders kunnen we sommige werken op het con cours simpelweg niet spelen"). Nodig zijn een xylofoon, klok kenspel en gong. Kosten: 5000 gulden. Geen weg terug Dat het lijkt alsof de Sint Jan's nu plotseling in de problemen is geraakt, heeft een aantal oorza ken. Op de eerste plaats de komst van de Limburgse diri gent Paul Olieschlager. Het ni veau steeg toen, vijfjaar geleden, aanzienlijk. In 1983 promoveerde de fanfare dan ook naar de op één na hoogste klasse in Zuid- Holland. Maar ook het groeiend aantal leerlingen zorgde voor kosten verhogingen. Een tweede be roepskracht moest worden aan getrokken om de opleiding in be tere banen te leiden. "Je kunt niet meer terug", zegt Jos Straat hof. En: "We weten nog steeds niet waar het einde is". Al met al werden de kosten ho ger en hoger. Elke nieuwe leer ling kost aan les. kostuum en in strument de fanfare een slordige 4000 gulden. Kosten die nauwe lijks worden goedgemaakt door de contributie. Met 39 gulden per kwartaal kom je natuurlijk niet ver. Van contributieverhoging kan volgens Straathof echter geen sprake zijn ("Anders wordt niemand meer lid") en noch sub sidies, noch entreegelden kon den voor een spaarpotje zorgen. Na de certificaatactie kan de Zoeterwoudse bevolking dan ook rekenen op andere stappen van de 83 jaar oude vereniging. Jos Straathof wil daar echter nog weinig over kwijt. "Eerst af wachten hoe het donderdag gaat lopen. Dan zien we wel weer". Agenda DINSDAG Leiden Gulden Vlies - Breestraat 125. Werk groep Hogewoerd, 20 uur. LVC Sportcafé - Breestraat 66. snel- schaaktoernooi, 19.30 uur, opgave tel. 146448/146449. Zwembad De Zyl - start Fiets-avond- vierdaagse. 18.30-19.30 uur. Kerkplein Antoniuskerk - fietsvierdaag se. start tussen 18-19 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, film 'La Luna'. 20.15 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel. Oecumenisch avondgebed, 19- Fraktiekamer WD - Breestraat 125, spreekuur. 19.15-20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond. 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48. tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur. di ook van 20-21 uur. Leiderdorp Zwembad De Does - Hoogmadeseweg, zwemvierdaagse. start tot 19 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, artis tiek café met Chaminade-ensemble. 20.30 uur. Zoeterwoude WOENSDAG VOORSCHOTEN/LEIDSCHENDAM - De verwijzing Voorschoten verdwijnt van het bord bij de afslag Leidschendam van de rijksweg A4. Rijkswaterstaat heeft dit besloten na sterke aandrang van de gemeente Leidschendam. De gemeente Voorschoten, die enkele jaren geleden had gevraagd om de vermelding, is woedend en overweegt een brief te schrijven aan de minister van Verkeer en Waterstaat. berde dat "de situatie in het oude Het verkeer uit zuidelijke richting Een voorlichter van Leidschen- dat naar Voorschoten wil zou een dam geeft toe dat de specifieke centrum bijzonder ellendig "gigantische omweg" moeten ma- overlast inderdaad niet hard te ma- spitsuren", ken, wanneer het via de afrit Lei- ken is, maar vindt dat dat ook niet den/Zoeterwoude wordt geleid, hoeft. "Het is in ons centrum nu al Volgens een ambtenaar loopt het een chaos op verkeersgebied. We aantal extra kilometers op van vier, grijpen gewoon iedere kans aan voor het noordelijke gedeelte, tot om de verkeersdruk te verminde- 12 kilometer, voor het zuidelijke ren", zegt hij. Zijn gemeente is| gedeelte van de gemeente. "Eerst hierin niet altijd consequent ge-| i de Op de vraag waarom dat niet eer der is onderzocht, komt een for meel antwoord. Toen Rijkswater staat en ANWB op initiatief van Voorschoten een plan maakten, kwam er geen protest van Leid schendam. Rijkswaterstaat dacht zie je Voorschoten links aan de ho- weest. Toen Rijkswaterstaat begin hierop: "Wie zijn wij dan om te rizon opdoemen en verdwijnen, jaren tachtig vroeg of Leidschen- dan moet je de afslag Leiden/Zoe- dam bezwaar had tegen een verwij- terwoude nemen en via de Europa- zing richting Voorschoten, zei de weg een flink aantal kilometers te- gemeente 'nee', rug", aldus een gemeente-ambte- Voorschoten, die om de verwij- naar. De argumenten van de zing had gevraagd, was blij en na zuiderbuur en Rijkswaterstaat wat formaliteiten kwam ruim drie noemt hij "boterzacht". jaar geleden op noodborden 'Voor- "Er werd bijvoorbeeld gesteld schoten' te staan. Later, bij de re-| dat er geen ruimte zou zijn op de constructie borden. Nou, op de twee borden bij de plaatsnaa: de afslag staan twee namen, terwijl de ANWB er maximaal drie kan plaatsen", aldus de woordvoerder. Hij is evenmin overtuigd door het argument dat het oude centrum van Leidschendam, met smalle sluisbruggetjes en een nauwe Damlaan, geen extra verkeer naar Voorschoten kan hebben. Vooral de klacht over extra vrachtverkeer vindt hij zwak. De meeste vrachtwagenchauf feurs kennen volgens hem de rou tes op hun duimpje. Over de perso nenauto's zegt hij dat het "onzin zou zijn om de problemen in Leid schendam op het conto van Voor schoten schrijven", aldus de woordvoerder. "Het heeft veel meer te maken met de niet ade quaat geachte verbinding tussen Zoetermeer en Den Haag". Dieven rijden auto door deur WASSENAAR - Een geparkeerde auto dwars door de garagedeur heenrijden. Dat deden twee inbre kers, die in de nacht van zondag op maandag een huis aan het Wasse- naarse Kerkehout bezochten. Ze kwamen binnen door de sponninglaten van de voordeur te verwijderen. Iets van hun gading vonden ze niet, maar wel stuitten ze in de aan het huis grenzende ga rage op een Ford-personenauto, compleet met contactsleuteltjes, kenteken en rijbewijs. Ze stapten in en reden de garage uit. Daarbij de deurstijlen half wegrijdend, een actie waarbij de auto ongetwijfeld werd beschadigd. Desondanks sliep de eigenaar-bewoner gewoon door. Van de auto is nog geen spoor te ruggevonden. Wel neeft de Wasse- naarse politie een oudere Ford-per sonenauto in de onmiddellijke na bijheid van het Kerkehout opge spoord. Deze wagen bleek eerder in Den Haag te zijn gestolen. De politie vermoedt dat de inbrekers in het Kerkehout deze auto hebben 'omgeruild' tegen het jongere ex emplaar dat zij in de garage von den. Rommelmarkt De Wassenaarse carnavalsver eniging 'De Deylknotsen' houdt vanaf morgen tot en met zaterdag haar jaarlijkse rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor het Ro de Kruis, de ouderentocht en het Wassenaarse verenigingsleven. De openingstijden: morgen van 12 tot 22 uur, de overige dagen van 10 tot 22 uur en op vrijdagavond om 20 uur. Schapenscheren Voordat het echt warm wordt, worden de schapen van de Leider- dorpse kinderboerderij in park De Houtkamp van hun jas ont daan. Morgen is het zo ver. Aan het ritueel wordt een heel feest verbonden. Tijdens dit schapen- scheerdersfeest wordt er gevolks danst, kan men zien hoe kaas wordt gemaakt en hoe potten worden gebakken. Ook kunnen kinderen leren melken op een kunstkoe. De dierenambulance ten slotte geeft informatie. Het feest begint mor gen om twee uur weigeren?". Een woordvoerder van de ANWB kan nog niet zeggen wanneer de naam Voorschoten bij de afrit zal verdwijnen. Normaliter zit er negen maanden tussen opdracht en uitvoering. Dit keer zou het, wanneer Rijkswater staat dat wil, binnen de drie maan- den kunnen. De borden hoeven al- de rijksweg, kreeg leen maar met blanco stroken afge- normaal plekje, dekt te worden. Anderzijds moet sterke druk de naam Voorschoten wel weer Leidschendam zag, van bewoners en actiegroepen, de een plaatsje krijgen bij de afslag nadelen steeds beter in. En ook Leiden/Zoeterwoude. De verwij- Rijks waterstaat zegt nu dat "het zing naar Voorschoten bij de Leid- fout is gelopen". Een woordvoer- schendamse Vliet staat niet ter dis- der van de ANWB brengt zelfs te cussie. Het smalle sluisbruggetje aan het einde van de Leidschendainse Damlaan. Vooral i chaos, aldus de ANWB. Aan de overkant van de brug de Damlaan, de witte auto aa richting van Voorburg, Zoetermeer of rijksweg 4. Een van de omstreden borden met de verwijzing Voorschoten, bij de afslag Leidschendam van de rijksweg A4. Rijkswaterstaat wil de naam Voorschoten laten wegplakken, tot ongenoegen van de betrokken gemeente. LEIDERDORP/VOORSCHOTEN - Geen wandel-avondvierdaagsé, maar een fietsdriedaagse en een zwemvierdaagse. Die staat inwo ners van respectievelijk Voorscho ten en Leiderdorp de komende tijd te wachten. Tot zeven uur vanavond kunnen Leiderdorpers starten voor de zwemvierdaagse in De Does aan de Hoogmadeseweg. Vier avonden lang moeten ze 500 meter zwem men (jeugd tot 12 jaar 250 meter) om een medaille in ontvangst te kunnen nemen. Ook op het droge is een en ander te doen. Elke avond tot acht uur bijvoorbeeld een re cordpoging voor kinderen met paalklimmen, een kruiwagenrace en ringsteken. Het is de bedoeling dat de kinderen elke avond probe ren hun eigen record te verbeteren. Donderdag is een optreden ge pland van 'The Little Steam Band'. Vrijdag ten slotte wordt de zwem vierdaagse afgesloten met een nachtzwemmarathon. Ook tijdens dit evenement is er van alles te be leven in het zwembad. Optredens van Marina Bosman, Wies Cavé, Martin Hoogkamer, Kees van Ley- den en 'The Magics' bijvoorbeeld. Voor de zestiende maal in suc cessie organiseert jongerencen trum de Lindehoeve vanaf 23 juni een fietsdriedaagse. Drie avonden lang kan men 30 tot 40 kilometer op de tweewieler door het groene Een bekende Voorschotenaar opent het evenement. Een dag la ter, 24 juni, is er in de Lindehoeve een fietsvakantie-informatiebeurs. De derde dag wordt besloten met een optreden van een muziek korps. Men kan zich opgeven voor één of drie avonden in de Lindehoeve aan het Burgemeester van der Haarplein 8. telefoon 01717-5357. Hooglandse kerk - lunchorgelconcert door Gonny v.d. Maten. 12.30-13.15 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht 72. spreekuur verkeersveiligheid, 10.30-12 Leiderdorp Kinderboerderij - park De Houtkamp, schapenscheerdersfeest, 14-16 uur. met soundmix play-back-show om 18 uur. OEGSTGEEST - De Leiderdorpse Bastiongroep heeft plannen tot de bouw van een hotel aan de Rijn- zichtweg, op het parkeerterreintje bij de snackbar, ter hoogte van het viaduct. De Bastiongroep, die voornemens is een hotelketen op te zetten, heeft al een hotel in Lei den by zwembad De Vliet laten bouwen. Het Oegstgeester hotel moet het tweede worden. Het voor nemen is om het hotel veertig ka mers groot te laten zijn. Een en ander werd gisteravond in de raadscommissie openbare werken medegedeeld door wet houder Kohlbeck (PvdA). Kohl- beck zei dat B en W in eerste aan leg "niet negatief' staan tegen over de plannen. Wordt er een bouwver gunning verleend dan zal een zoge heten artikel 19-procedure moeten worden gevolgd. Dat wil zeggen dat het betreffende bestemmings plan dient te worden aangepast. Over de plannen van de Bastion groep zal overleg worden gevoerd met Het Witte Huis en De Rode Leeuw (de reeds in Oegstgeest ge- vestige hotels), de provinciaal pla nologische dienst en de omwonen den van de Rijnzichtweg. LEIDERDORP - De man links op de gisteren geplaatste jubileumfo to van ds. Doesburg was niet bur gemeester Bruggeman, maar de heer Lieffering, voorzitter van de gezamenlijke kerkeraad van de ge reformeerde kerk en hervormde gemeente. (foto's wim Dijkman» hart van Zuid-Holland rijden. OEGSTGEEST - Het tennisgebouwtje op het tennispark 'De Krogt' in Oegstgeest zal worden opgeknapt. Het bouwsel, eigendom van de ge meente en in gebruik bij de Oegstgeester Lawn Tennis Club als opslag plaats en werkruimte, lijdt aan achterstallig onderhoud. OLTC wenst van het gebouwtje een clubhuis te maken, geschikt vooral voor de jeugd. Het gebouw zal 'kaal' worden afgeleverd, in die zin dat de OLTC zelf zorg zal dragen voor de afwerking van de binnenkant. Wethouder Kohl beck (PvdA) vertelde gisteravond in de raadscommissie openbare werken dat de operatie "budgettair neütraal" zal kunnen geschieden. De kosten bedragen weliswaar een kleine halve ton maar als dekking zal het liquidatiesaldo van de voormalige stichting tennispark De Krogt worden aangesproken. De statuten van deze in september vorig jaar ontbonden stichting laten zulks toe. Volgens Kohlbeck dient er zo snel mogelijk te worden begonnen met de werkzaamheden opdat het tennisgebouwtje nog voor de viering van het honderdjarig bestaan van de OLTC af is. KATWIJK/NOORDWIJK WAS SENAAR - De badplaatsen Kat wijk en Noordwijk moeten op kor te termijn een deel van hun stran den reserveren voor naaktrecrea- tie. Alleen wanneer een gemeente over een dergelijke voorziening be schikt kan op de overige strandge- deelten effectief tegen nudisten worden optreden. Dat hebben de burgemeesters en de korpschefs van politie van Kat wijk en Noordwijk te horen gekre gen tijdens een gesprek met de of ficier van justitie in dit district. Wanneer de badplaatsen geen strandgedeelte voor naaktrecreatie aanwijzen zal de rechter er bij beoordeling van eventuele klach ten over bloot zonnen vanuit gaan dat naaktrecreëeren op het gehele strand is toegestaan. "Willen we aan deze vorm van re creatie op onze stranden paal en perk stellen, dan moeten we dus zorgen voor een verwijzingsmoge lijkheid", zo vatte burgemeester MotivatlP C.A. Bos van Katwijk gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemeen be stuurlijke zaken de belangrijkste uitkomsten van het gesprek met de officier van justitie samen. Een en ander heeft te maken met het van kracht worden van een nieuw artikel in het wetboek van strafrecht. Dit artikel (430-a) stelt naaktrecreatie alleen strafbaar wanneer dit gebeurt buiten een door de gemeente daartoe aange wezen gebied. Het nieuwe wets ar-, tikel, dat vorig jaar al door de Tweede Kamer is goedgekeurd, wordt met ingang van 26 juli van kracht. De officier van justitie heeft ver der met name aan de Katwijkse po litieleiding meegedeeld dat hij vrij wel geen middelen heeft om op te treden tegen topless zonnen. Tot nog toe is dat op het strandgedeel te voor de Katwijkse Boulevard verboden. "Het topless zonnen is hiermee in feite vrijgegeven", zo concludeerde Bos gisteravond. De leden van de Katwijkse raadscommissie toonden zich gis teravond bijzonder verrast over de uitkomsten van het gesprek met de officier van justitie. By het opstel len van de nieuwe algemene plaat selijke verordening (apv) zyn zy er de afgelopen weken steeds vanuit gegaan dat de gemeente bij het op treden tegen naakt- en toplessre creatie een bepaalde vrijheid van handelen had. Ook de ambtenaren die de nieuwe apv hebben voorbe reid wisten niets van de nieuwe be paling in het wetboek van straf recht. RPF-fractievoorzitter J.H. ten Hove, die zich de afgelopen vier jaar heeft ontpopt tot een fel tegen stander van topless- en naakt zon nen, noemde het dwingend opleg gen van nieuwe regeling met be trekking tot naaktrecreatie 'een overval'. "Dit ontneemt je elke mo tivatie om je raadswerk te doen", aldus een geschokte Ten Hove. Ook CDA-fractievoorzitter A.C. Berkhey voelde zich 'voor het blok gezet'. "Vooral voor een gemeente als Katwijk met een kuststrook van slechts vier kilometer is het nogal ingrijpend daarvan een deel voor naaktrecreatie te aldus het raadslid. Hij opperde dan ook de mogelijkheid om op dit punt samen te werken met de ge meente Wassenaar, die momenteel al wel over een naaktstrand be schikt. Ook burgemeester Bos noemde dit een reëele mogelijkheid. "Je zou bijvoorbeeld kunnen denken aan strook van 200 meter binnen de Katwykse gemeentegrenzen en 200 meter aan de Wassenaarse kant", aldus Bos. Tot het moment dat met Wasse naar over deze zaak is gesproken zal de Katwykse strandpolitie naaktrecreanten verwijzen naar het huidige Wassenaarse naakt strand, op de grens van Wassenaar en Scheveningen. "We moeten echter nog maar afwachten of de officier van justitie daarmee ak koord gaat", aldus korpschef van politie P.B.N. de Jong. Tolerantie Het optreden tegen topless zon- burgemeester Bos gisteravond. "We kunnen alleen een beroep doen op de tolerantie van de strandbezoekers voor de gevoelens van een grote groep Katwykers", aldus de burgemeester. RPF-fractievoorzitter Ten Hove pleitte ervoor met verscheidene 'gelijkgestemde' gemeenten actie te voeren tegen het opnemen van het nieuwe artikel in het wetboek van strafrecht. De overige commi- sieleden voelden daar echter niets De gemeente Noordwijk zal vol gens korpschef van politie E.F. Wegman pas komende winter be kijken of een deel van het strand van de bloemenbadplaats voor naaktrecreatie wordt gereserveerd. "Dat is een politieke keuze", aldus Wegman. Tot die tijd wordt in Noordwijk ten opzichte van naaktrecreatie het bestaande beleid gehandhaafd. Dat houdt in dat strandbezoekers die zich voor de Boulevard van al hun kleren ontdoen, door de poli tie worden verzocht te vertrekken naar het strandgedeelte aan de Langevelderslag. Wordt aan een dergelijk verzoek niet voldaan dan krijgt de betreffende strandbezoe- ker een bekeuring. Nog niet duide lijk is echter of de officier van justi tie in een dergelijk geval ook tot veroordeling overgaat. Tegen topless zonnen wordt op het Noordwijkse strand niet opge treden. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag lussen 18.00 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van ^08.00 - 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2