Russische roulette m Hagens toch in Oranje Van der Wiel loopt uit Da Silva gaat niet van start Met moeite langs Canada Mexico-kort WK -ft zm,Ji Van Marwijk naar Fortuna Siemerink in Lisse nummer één geplaatst Dopingcontrole op Wimbledon Kucharski naar Avanti? PAGINA 12 SPORT DINSDAG 10 JUNI 1986 IRAPUATO (ANP/DPA/SID) - Russische roulette is voor Valeri Lobanovski geen onbekend spelletje. Grotere waag de hij een grote gok. Voor het laatste duel in groep C tegen outsider Canada riep de coach van de Sowjet-Unie negen reservisten op. De tweede keus. aangevuld met vaste ba sisspelers Koeznetsov en Aleinikov, moest de groepszege veilig stellen. Tragischer kon het niet. Uitgere kend op de grootste triomfdag uit de geschiedenis van het Deense voetbal werden de grootste natio nale dagbladen geconfronteerd met een staking. 'Berlingske Ti- dende' en BT. twee grote kranten uit Kopenhagen behorend tot de zelfde uitgeverij, konden de repor tages van hun vijftien verslagge vers en fotografen niet aan de le zers doorgeven. De drukkers, staakten voor een loonsverhoging. •Wladislav Zmuda, de veteraan van het Poolse elftal, is hersteld van zijn knieblessure en kan uitkij ken naar de evenaring van het re cord van Uwe Seeler, die 21 wed strijden in de eindronde van de we reldtitelstrijd speelde. Als de 32-ja- rige Zmuda morgen tegen Enge land wordt opgesteld in de verde diging, heeft hij ook 21 WK-duels achter de naam. De Pool. met 91 interlands, heeft gevoetbald in de eindronden van 1974.1978 en 1982. voetbal Vloeiend ging het niet. zeker niet in de eerste helft, maar na de komst van nog twee eerste elftal spelers (Belanov en Zavarov) volg de in het tweede bedrijf alsnog twee doelpunten (2-01.Door de overwinning werd de Sowjet-Unie op doelsaldo winnaar van groep C. Het verwierf het voordeel niet te hoeven verhuizen. In de achtste fi nales spelen de Russen wederom in Leon, hun thuishaven, tegen een nummer drie. Al voor de wedstrijd tegen Cana da stond de kwalificatie van de Sowjet-Unie bij de laatste zestien vast. Alleen de eerste en tweede plaats stond nog op het spel. Frankrijk vormde nog de bedrei ging voor de poulezege. Om die re den lag het in de lijn der verwach ting dat Lobanovski zijn sterkste elf tegen Canada het veld in zou sturen. De trainer van Dinamo Kiev verraste de kenners door een beroep te doen op zijn vrijwel com plete kern van wisselspelers. Liefst negen wijzigingen voerde Loba novski door in vergelijking met het elftal dat Hongarije met 6-0 neer haalde en Europees kampioen Frankrijk op 1-1 hield. Alleen verdediger Koeznetsov en middenvelder Aleinikov behielden hun plaats in de basis. Spelbepa- lende spelers als Jaremtsjoek en Demjanenko mochten een plaatsje op de slecht gevulde tribunes (8000) zoeken. In de aanval maak ten Protassov en Blochin hun op wachting. De Russen openden de strjjd tegen debutant Canada, dat in hun laatste optreden op jacht gingen naar hun eerste punt en eer ste treffer, veelbelovend. Het Rus sische collectief liet de bal in hoog tempo circuleren en schiep een handvol kansen. Protassov was in de vierde minuut dichtbij de ope ningstreffer, maar zijn kopbal werd door doelman Lettieri in een reflex onschadelijk gemaakt. Ook Blochin, de 33-jarige linksbener die de atletiekbaan verruilde voor Oleg Blochin scoort voor de Russen. Bij die aclie raakte de 33-jarige steraanvaller van Kiev geblesseerd moest zich laten vervangen. y de grasmat, Jevtoesjenko en Li- tovsjenko slaagden er niet in de juiste richting te vinden. Na een kwartier ebde het offen sief weg. Canada kwam meer in de wedstrijd en in de 18e minuut was debutant Mitchell, vervanger van de bij het Belgische Seraing spe lende Vrablic, dichtbij de verwe zenlijking van Canada's droom: het eerste doelpunt. Zijn vrije trap vloog rakelings over de lat van doelman Tsjanov, de vaste keus van Dinamo Kiev die zijn tweede interland speelde. Donderspeech In de rust moet Lobanovski een donderspeech gehouden hebben. De Russische reserves liepen in het tweede bedrijf een aanzienlijk stapje harder dan voor de rust. Het hoge tempo van het eerste kwartier keerde terug en alras bleek dat Ca nada in het ijshockey gelijkwaar dig mag zijn aan de Russen doch op de grasmat nog veel tekort komt. Ook tegen het tweede elftal van de Sowjet-Unie. dat over alle linies verzorgder speelde maar ver gat te scoren. Het openingsdoelpunt viel pas na de komst van Belanov. De 26- jarige aanvaller van Dinamo Kiev verving in de 57e minuut de teleur stellende Protassov en zijn eerste actie was meteen raak. Hij bracht ploegmakker Blochin perfect in stelling en de oudste speler van de Sovjetunie had geen moeite vanaf drie meter doelman Lettieri te pas seren (1-0). Bij die actie blesseerde Blochin zich en enkele minuten la ter werd hij vervangen door Zava- Met Belanov en Zavarov werd de Sowjet-Unie gevaarlijker en voor het doel van de uitblinkende Let tieri ontstonden vele hachelijke momenten, die slechts in één doel punt resulteerden. Op aangeven van Belanov verdubbelde Zavarov in de 75e minuut de stand (2-0). Ca nada had toen al lang de hoop op een gelijk spel opgegeven. Niet de jacht op het eerste doelpunt. Met verse krachten Segota en Pakos voor James en Gray probeerde het Canadese samenraapsel Tsjanov te verschalken. Energiek beukten ze op het doel van de Sowjet-Unie en Norman, Segota en Mitchell kre gen doelrijpe kansen, maar misten de koelbloedigheid en het over zicht de profijtelijke situaties uit te buiten. Tsjanov stond geen treffer toe. De Canadezen aanvaarden de te rugreis met lege handen. Geen punten, geen doelpunten en vijf treffers tegen in drie wedstrijden. De Russen werden de eerste groepswinnaars door de vorstelij ke 6-0 tegen Hongarije. Zij kunnen rustig afwachten wie er op zondag 15 juni in Leon als tegenstander in het veld verschijnt. Die kan in elk geval er op rekenen, dat Lobanovs ki in die wedstrijd geen Russische roulette zal spelen. NK-vierde ronde De Boer - Ree 0-1. Van der Wiel - Peelen 1-0. Ligterink - Scheeren Vjj-l&Küüf- Gold- stern 1-0, Boersma - Gclpke 1-0. Douven - Van der Sterren 1-0. De stand na vier ronden: 1. Van der Wiel 4 pnt. 2'3. Van der Sterren en Ree beiden 3 pnt. 4/5. Boersma en Ligte rink 2'/S pnt. 6 Urn 8. Peelen. Kuijf en de Boer 2 pnt, 9 t/m 11. Gclpke. Douven en Scheeren 1 pnt. 12. Goldstern 0 pnt. Partij Wit: Rudy Boersma (Eindhoven) Zwart: Paul van der Sterren (Amsterdam) dame-gambiet 1 d2-d4 Pg8-«i. 2. Pgl-13 d7-d5. 3. c2-c4 o7- e6. 4. Pbl-c3 Lf8-c7. 5. Lcl-g5 0-0. 6. e2-c3 h7-h6. 7. LgSxfö Le7xf6. 8. Tal-cl c7-c6. 9. Lfl-d3 PbSd7. 10. 0-0 LfB-e7. 11. P13-e5 Pd7xe5. 12. d4xe5 d5xc4. 13. Ld3xc4 Dd8- a5. 14. 12-f4 b7-b5, 15. Lc4-d3 Lc8-b7. 16. Ld3-bl Ta8-d8. 17. Ddl-c2 g7-g6. 18. Tfl-f3 Td8-d7. 19. Tf3-g3 Kg8-h8. 20. h2-h4 h6-h5. 21. f4-f5 e6xf5. 22. Tcl-fl Lb7-c8. 23. Tflxf5 (GBr) - Jocssocpov (Sov) afg.. Portisch (Hon) - Timman (Ned) afg.. Ljubojevic (Joe) Karpov (Sov) afg. Ljubojevic 6 (1 afg). 4. Spassky 6. 5. Miles 5'/z <1 afg). 6. Portisch en Joessoepov bei den 5 (1 afg). 8. Timman 4 (1 afg). SITTARD (GPD) - Fortuna Sittard heeft voor het komende seizoen beslag weten te leggen op Bert van Marwijk. De libero, die de afgelo pen acht seizoenen onder contract stond bij MW maar door de nieu we trainer Frans Körver overbodig werd bevonden, heeft een verbin tenis voor de duur van één jaar bij de Sittardse club getekend. Het begon niet veelbelovend. Re gelmatig vielen geluid, beeld en spelers uit. Daar tussendoor ving ik op, dat het gras te lang en daardoor de passes te kort wa ren. waar tegenover stond dat door de ijle lucht de passes toch weer te lang waren. Ook bleek dat door het hoog niveau, waar op gespeeld moest worden, men geen wedstrijden op hoog niveau mocht verwachten. Toch werden er soms opmerke lijke prestaties geleverd. Vooral door de ploegen, die aan een ge lijkspel genoeg hadden, want om bij een temperatuur van 38 gra den het spel te bevriezen is geen geringe opgave. Enfin, wij doen als Nederland niet mee en daarom gaat er toch iets door je heen als er een inworp genomen wordt voor het bord waar Philips op staat. En van zelfsprekend Jan Keizer, die in ons land niet serieus genomen wordt, maar ja. welke Nederlan der bezoekt het Rijksmuseum? Al leen als hij kennissen uit het bui tenland op bezoek krijgt en in zijn radeloosheid denkt ..Laat ik met die mensen naar het Rijks museum gaan. Gelukkig vond Van Swieten, tijdens een plas pauze hem goed. Op de vraag ..Is Jan de beste van Nederland bleek Van Swieten iets minder gedecideerd dan op het veld. maar uiteindelijk constateerde hij dat als de FIFA Jan de beste vond. Jan dan ook wel de beste zou zijn. Dat wij voetballend niet mee doen heeft een groot voordeel. Ik hoef niet in de zenuwen te zitten of me kwaad te maken omdat een Australische, door deskundigen op zijn kwaliteiten binnenste buiten gekeerde, scheidsrechter een zuiver doelpunt van Van Basten afkeurt of Gullit een gele kaart krijgt, terwijl zijn directe tegenstander er al minstens twee, dus een rode had moeten hebben. Nee, ik vind het wel lekker rustig zo, omdat ik pas voor iemand ben, die met 1-0 achter komt te slaan. De Denen, omdat ik door Willeke Sören ken en vooral voor die donkere rubberen jongens, die Pang la Boemsa, Minta Lala Jang Jong Hoi of zoiets heten. Zij spelen voetbal op een ma nier, waardoor je alle cursussen coach betaald voetbal zou moeten afschaffen. Je zou kunnen zeg gen: Zij voetballen, zoals ik schaak tegen een buurman, die kampioen van een provincie is. Ik zet mijn paard dan neer op een plaats waar nog nooit een paard op een schaakbord ge staan heeft en mijn buurman, die niet .weet dat ik maar één zet vooruit kan denken, zakt weg in een moeizaam gepeins: 'wat zou de bedoeling van dat paard op die plaats zijn?' en plaatst na veel gesteun ergens een loper. Als ik daarna zomaar eens een pion ergens neerzet maakt een grote nervositeit zich van hem meester, want het gaat tegen alle regels van het damesgambiet, of hoe al die openingen ook mogen heten. Hij neemt mij nog steeds se rieus. zoals de coach van de ploeg, die tegen de rubberen jon gens speelt, die dan ook een lin kervleugelverdediger wisselt voor een hangende middenvelder om die theorieloze olijke sparte- laar af te stoppen, maar al buite lend likt die met zijn hiel de bal in het doel. terwijl hij hem eerst terug had moeten leggen op zijn hangende middenvelder maar die stond ergens bij de tweede paal, Ze zullen nooit wereldkam pioen worden, maar als ze van het toneel verdwenen zijn zullen we weer met het voetbalboek op de knieën proberen te begrijpen wat tactiek en techniek is en denk ik dat het WK er niet vrolijker op zal worden. Waarschijnlijk zul len er meer gewonden dan doel punten vallen. Leerzaam zijn die televisie-avonden wel. Den Haag Vandaag zit tussen twee wed strijden in en dan blijkt dat er niet alleen in Mexico mensen zit ten. die moeite hebben de juiste formatie te vinden. Om maar te zwijgen van het laatste journaal met als één van de onderwerpen de oorlog tussen Iran en Irak. Dan denk ik „dat kan toch nieti ik heb er net nog een paar zien voetballen". Zou voetbal dan toch géén oorlog zijn? Voorlopig heb ik vorige week met de verwarming aan, met een truitje aan. naar zich in het zweet dansende schaars geklede supporters gekeken, die als het Schotten of Engelsen zijn toch een dikke wollen shawl dragen want traditie is traditie, maar zal er toch een nacht komen dat ik denk „ik geloof het wel, want eerlijk gezegd begin ik me nu al af te vragen: ..Hoe was de uitslag van Paraguay tegen eeh, nou kom nou tegen wie speelden Para guay nou ook alweer Het is net als met een mooie vakantie. Dan ben je ook blij als je toch weer lekker thuis bent. En dat ben ik. Elke avond. Ach, wat wil ik eigenlijk nog meer. JAN BLAASER DEN HAAG (ANP) - Emiel Hagens is toch beschikbaar voor de Neder landse basketbalploeg, die begin juli in Spanje zal deelnemen aan het toernooi om het wereldkam pioenschap. De aanvoerder had in eerste instantie laten doorscheme ren de titelstrijd niet te kunnen combineren met zijn werk. Na een verhelderend gesprek met interim- coach Ruud Harrewijn, de woens dag benoemde opvolger van Vladi mir Heger, zei Hagens ja tegen zijn selectie. Harrewijn werd wel geconfron teerd met afzeggingen van vier spelers, die deel uitmaakten van de ploeg die kortgeleden in Antwer pen onder Heger c^e promotie naar het A-kampioenschap in Europa bewerkstelligde. Toon van Helfte ren, de 35-jarige routinier, haakte af omdat assistent-coach Jan Sik- king gepasseerd werd ten faveure van Harrewijn. Rudie Boers en Pe ter van Noord tobben met hard nekkige blessures en Henk Pieter- se brak dit weekeinde tijdens de centrale training een vinger. Gisteren maakte Harrewyn de voorlopige selectie van vijftien spelers bekend, van wie er twaalf begin juli naar Tenerife vertrekken voor de voorronde-wedstrijden te gen Joegoslavië, Canada, Maleisië, Argentinië en Nieuw-Zeeland. De eerste drie van deze poule plaatsen zich voor de tweede ronde, die in Oviedo gespeeld wordt, waarna het wereldkampioenschap besloten wordt in Madrid met de kruisings- en plaatsingswedstrijden. Tot de vijftien behóren vier in de Verenigde Staten spelende basket ballers: Rik Smits, Chris van Dm- then, Reinoud Brugman en Ton Brandt. Niet geselecteerd werd Jos Kuipers, de oud-speler van Den Bosch. Terug zijn de van een bles sure herstelde Jelle Esveldt, Bert Kragtwijk en Cock van de Lage- maat, die aanvankelijk had be dankt.. De nationale ploeg speelt woensdagavond in Joure en don derdagavond in Haaksbergen oe fenwedstrijden tegen Tsjechoslo- wakije. De selectie bestaat uit: Emiel Ha gens, Raymond Bottse, Frank Ar- don, Marco de Waard, Ronald Schilp, Jelle Esveldt, Hans Heyde- man, Chris van Dinthen, Rik Smits, Rene Ebeltjes, Bert Kragt wijk, Cock van de Lagemaat, Okke te Velde, Reinoud Brugman en Ton Brandt. LISSE - Tennisvereniging Lisse organiseert deze week een groot open toernooi. Opnieuw hebben bijna alle toptennissers uit de regio deze kans aangegrepen om hun kwaliteiten te testen. De plaatsing in het mannenenkel B komt grotendeels overeen met die van het toernooi bij De Mun- nik. Jan Siemerink en Freek van der Capellen zijn weer als nummer één en twee geplaatst. De enige nieuweling in de top vier is Hans Tönjann, die vorige week verstek moest laten gaan. Opmerkelijk is de lage notering van Frans Grim bergen. Grimbergen speelde in de afgelopen competitie voor Jaagpad op hoofdklasseniveau en kan mis schien in Lisse voor een verrassing zorgen. Margot van Overloop staat, on danks het verlies van afgelopen zondag tegen Tine Langeveld, toch weer bovenaan de lijst in het vrou wenenkel B. Tussen de twee speel sters van Unicum, Van Overloop en Langeveld, heeft Xandra Weller zich op een tweede plaats ge nesteld. In het mannendubbel en het ge- mengddubbel voert Jan Siemerink de lijst aan. Freek van der Capellen en Heieen van de Berg staan hem terzijde om de verwachtingen van de we'dstrijdleideing waar te ma ken. Onno van Paridon en Johan van der Lippe zullen een groot aantal hindernissen moeten nemen voor zij elkaar in de finale van het man nenenkel C ontmoeten. De voor naamste obstakels vormen Marcel Lolling en Erik de Graaf, maar ook Mark Post, verrassend finalist bij De Munnik, zal zich opnieuw in de strijd werpen. Winnares bij De Munnik, Carola Geerlings, staat als tweede geplaatst in Lisse. Colinda Voskuil, van De Boekhorst, gaat haar voor in het vrouwenenkel C. Merenwijk Ook dit jaar organiseert De Me renwijk het, intussen traditionele, dubbeltoernooi. In de tenniswe reld is het één van de weinige toer nooien waar geen singles gespeeld worden. In het mannendubbel Cl staan Martin Hoekstra en Dave Wijnveld als eerste geplaatst voor Unicum- voorzitter Har Meyer en E. Adri- chem. E. Noest en H. van Tongeren voeren de lijst in het mannendub bel C2 aan. Nolly Bennink en Liz Weare heb ben, na hun overwinning op Leon- tien Poots en Pascal Jongmans, de beste vooruitzichten op de eindze ge in het vrouwenenkel Cl. D. van der Plas en W. Spierenburg staan bovenaan de lijst van het vrouwen- dubbel C2. JETSKE GOUDSMIT PARIJS (AFP) - Tijdens het tennis toernooi van Wimbledon, dat op 23 juni begint, worden voor het eerst controles gehouden op het gebruik van verboden middelen. Dit heeft Philippe Chatrier, president van de Internationale Tennis Federatie (ITF), maandag bekend gemaakt in Parijs. „Het is de eerste stap naar een strenger toezicht op het gebruik van dope door proftennissers. In de toekomst zal elke speler na af loop van een partij gecontroleerd worden", verklaarde Chatrier. In maart kondigde de internatio nale raad van heren-proftennissers (MIPTC) aan dat de dopingcontro le nog dit jaar haar intrede zou doen in de tennissport. Dit als ge volg van hardnekkige geruchten dat ook in het toptennis verboden middelen gebruikt worden. Deel nemers zouden getest worden tij dens twee grote toernooien. Voor dit jaar staan nog twee Grand Slam-ontmoetingen op het pro gramma: de open Engelse titel strijd op Wimbledon en het open toernooi om de Amerikaanse titels op Flushing Meadow. Chatrier heeft de afgelopen week in Parijs tijdens het toernooi op Roland Garros gesprekken ge voerd met Juan Antonio Sama ranch, president van het Interna tionaal Olympisch Comité ÜOC). Hij heeft er bij Samaranch op aan gedrongen niet alleen spelers on der 23 jaar, maar alle proftennis sers in aanmerking te laten komen voor deelneming aan de Olympi sche Spelen van 1988. „Het wordt iedereen of niemand", aldus Cha trier. „Als niet alle spelers en speel sters mogen meedoen, wacht de tennisfederatie tot 1992. Wellicht dat de atletencode van de Olympi sche Spelen dan verruimd is. Want ik kan mij niet voorstellen dat Ste fan Edberg niet zou mogen deelne men omdat hij de leeftijdsgrens ge passeerd heeft, terwijl Boris Bec ker wel speelt in Seoel." DEN HAAG (ANP) - Henk van Spanje heeft promotie ge maakt. De tafeltennisser uit Veenendaal zal het volgende seizoen in de hoogste klasse in West-Duitsland uitkomen. Hij verruilde Schlosz Neuhaus, dat in de tweede Bundesliga speel de, voor Bad Hamm dat in de eerste liga uitkomt. Van Spanje tekende in Hamm een contract Op het nationale front stapte Edwin Angenent over van De Veluwe naar Valkeneourt. Bij de landskampioen vertrok de Joegoslaaf Karakasevic naar West-Duitsland. De club zal geen tweede Chinees aantrek ken, omdat in het Europese be kertoernooi slechts een buiten lander mag worden opgesteld. De Veluwe compenseerde het verlies van Angenent met het aantrekken van de Brit Da vid Wells. De Brit Skylet And rew en Patrick Swier stapten over van 't Hooge Huys naar TT Amsterdam, waar Reno Hljne als coach zal gaan optreden. Bij Avanti vertrok de Bulgaar Ma riano Lukov. Zijn opvolger wordt vermoedelijk de Pööl Leszek Kucharski, de nummer twee op de Europese titelstrijd. WINTERTHUR (ANP) - De vijftig ste Ronde van Zwitserland mag dan voor veel ploegen de generale repetitie zijn voor de Tour de Fran ce, in het provinciestadje Winter- thur heerste gisteren nog geen wie lerkoorts. Een paar kraampjes met wat folders in het overdekte win kelcentrum vormde de voornaam ste verwijzing naar de proloog, die dinsdag in de namiddag wordt ge houden. Het wachten was op de aankomst van de Nederlandse ploegen: die van Post. met daarin de herstelde Phil Anderson, Raas, Swerts en Schuiten. De vier krijgen behalve van el kaar concurrentie van elf forma ties. Er starten 135 renners. De meeste opschudding is al weer weggeëbd in het temidden van ze ven heuvels gelegen Winterthur. Die was ontstaan, doordat de Por tugees Acacio da Silva ontbreekt in de gouden editie van de Zwitser se etappekoers. De Portugees woont in Winterthur en zou zo uit zijn tuin aan de start kunnen ver schijnen. Maar zijn ploegleider Di- no Zandegu heeft het verstandiger geacht zijn troef pas uit te spelen in de Tour. De 25-jarige Da Silva, vo rig jaar in Lugano de snelste in de proloog en achtste in de eindstand, zal zich de komende dagen moeten vermaken met wedstrijden in Ita lië. Ook Roberto Visentini, begin juni winnaar van de Ronde van Ita lië, is er niet bij. De miljonairszoon zou te veel last hebben van een handblessure. Kopman van de Car- rera-formatie is nu de Ier Stephen Roche, in 1985 derde in de Tour de France, die evenwel ook met een handicap kampt: pijnlijke knieën, die hem in Italië dwongen genoe gen te nemen met een knechtenrol. De acht kilometer lange proloog is op het lijf geschreven van de ren ners, die hard tegen heuvels kun nen oprijden. De finish ligt welis waar in de luwte, maar onderweg is nauwelijks een vlak stuk te vinden. Door het wegvallen van Da Silva wordt de Zwitser Daniël Wyder als favoriet beschouwd. Hij werd vo rig jaar tweede op negentiende van een seconde van de Portugees. j0/in van ^er profiteert van het verhoogde speeltempo bij de natio-L nale schaaktitelstrijd. (archieffoto) HILVERSUM (ANP) - Grootmeester John van der Wiel profiteert vooralsnog het meest van het verhoogde speeltempo bij de nationale schaaktitelstrijd in Hilversum. Niet alleen ging zijn tegenstander Piet Peelen gisteren in de vierde ronde door de klok, na de tijd noodtaferelen van de voorgaande dagen zat de angst er bij de concurrentie zo diep in, dat ditmaal de besissende fouten al v'o'or de eerste tijdcontrole werden gemaakt. Twee uur voor het einde van de ronde, was de beslissing in alle par tijen al gevallen. Het slachtoffer was Paul van der Sterren. In een orthodox dame-gambiet, die Kas parov en Karpov bij hun eerste match tot in de treure praktiseer den zonder dat het echt tot een be slissing leidde, dacht de nationale titelhouder een nieuwtje te hebben gevonden: het terugtrekken op de tiende zet van de loper naar cl. De nog puntloze tegenstander Rudy Douven besteedde een half uur aan het antwoord, maar toen het kwam, bleek het afdoende. Het witte paard drong met grote kracht het centrum binnen. Van der Ster ren ruilde af; om tot de ontdekking te kopien, dat hij daarmee de op mars van dê witte f-pion had uitge lokt. Toen de witte toren op f5 in sloeg, was Van der Sterren niet meer benieuwd naar het vervolg. Hij was niet eens de eerste, die werd opgescheept met een nul. Gert-Jan Boersma liep in een Sla vische partij argeloos in een va riant, die bij het Russisch kam pioenschap tussen Beljavski en Barejev op het bord was geweest. Ree, die nadrukkelijk niet wenst door te gaan voor een voetballief hebber, had de avond tevoren nog een commentaar van Tsjernin on der ogen gehad en wist. waar het op uit zou draaien. De Boer niet. Bij elke zet zakte hij meer onderuit en toen aan capitulatie niet meer te ontkomen was, lag hij bijna hpri- zontaal met zijn voeten onder de stoel van Ree. die zijn belangstel ling allang naar de demonstratie borden had verlegd. Piet Peelen trachtte op dat mo ment nog even de straf voor een te ambitieuze partij-opzet tegen Van der Wiel te ontlopen. Maar de Leid- se grootmeester combineerde in de doorschuifvariant van de Caro- Kann stellingsvoordeel en ruimte lijk overwicht zo bekwaam, dat ook zonder inmenging van de klok de nederlaag onvermijdelijk zou zijn geweest. Met de tot rustdag gepromoveer de kliekjesdag in het vooruitzicht, heeft Van der Wiel een voorsprong van een vol punt op de gezamenlij ke concurrentie, die nog steeds doet alsof een remise-aanbod ge lijk staat met een onoirbaar voor stel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12