Hongarije: met de Franse slag 'Spreekverbod spelers is absurd' Wilkin s voor twee duels geschorst WK Oosteuropeanen kunnen koffers nu al pakken 'Bij Denen klopt op dit moment echt alles' Winkelier bijna failliet na Deense produktiviteit DINSDAG 10 JUNI 1986 SPORT PAGINA 11 MEXICO STAD (GPD) - FIFA- voorzitter Joao Havelange is woedend. Het toch al sterk om streden prestige van de interna tionale voetbalfederatie heeft een nieuwe klap gekregen door de beweringen van de Brazi liaanse ster Socrates dat Mexico en Brazilië door de arbiters wor den geholpen omdat beide elftal len bij dit wereldkampioenschap de publiekstrekkers zijn. In de Braziliaanse pers heet het dat Havelange afgelopen weekeinde persoonlijk de be stuurders van de Braziliaanse bond opdracht heeft gegeven om hard op te treden tegen spelers die over politiek praten. De voet ballers hebben inmiddels te ho ren gekregen dat ze onmiddellijk hun koffers kunnen pakken als ze nog een keer hun mond voor bij praten. Socrates, wiens ver klaringen volgens de Braziliaan se bestuurders door de pers zou den zijn vervormd, zwijgt plotse ling in alle talen. Tijdens eerdere interviews had de geëngageerde voetballer nog betreurd dat het topvoetbal door de politiek wordt gebruikt als opium voor het volk, als een geneesmiddel tegen honger. In 1978 zagen de Argentijnse generaals dankzij de wereldkam pioenschappen kans om hun met bloed besmeurde uniformen Braziliaanse voetballers gemuilkorfd door bestuurders voor de ogen van de nationale, en in mindere mate ook internatio nale opinie te verdoezelen. Het door de commercie opgezette propaganda-apparaat wist de halve wereld ervan te overtuigen dat alle onthullingen over tien duizenden verdwijningen en moorden „overdreven" waren en dat het Argentijnse volk zelf het voetbalspektakel voor geen geld wilde missen. Voor Havelange was het geen enkel probleem om samen met de nu tot levenslang veroordeel de generaal Jorge Videla in de ereloge te gaan zitten en bewon dering te tonen voor de effectie ve organisatie terwijl het Neder landse elftal in het River Plate- stadion de cup aan de Argentij nen liet. En het Argentijnse volk trok massaal de straten op om de overwinning, die ook een over winning was van het Argentijnse leger, uitbundig te vieren. Omhoog Ook de huidige WK heeft alles met politiek te maken. Terwijl het Mexicaanse volk verdoofd wordt met een dagelijks portie balspektakel gaan de prijzen van brood, tortillas, melk, eieren en groenten bijna heimelijk om hoog. De meeste Mexicanen heb ben het zelfs maar amper in de gaten gehad dat de afgelopen week de Mexicaanse peso bijna 60 procent is gedevalueerd ten opzichte van de Amerikaanse dollar, hetgeen op zeer korte ter mijn een nieuwe serie van drasti sche prijsverhogingen zal bete kenen. En alle onvrede over de slechts 25 procent loonsverhoging die een week voor het begin van de Mundial werd verleend is dank zij het voetbalfeest allang weer vergeten. Het enige waarover de gemiddelde Mexicaan zich op het ogenblik nog druk kan ma ken zijn de dure kaartjes voor de stadions en de gemiste penalty van Hugo Sanchez. Wel politiek voetbal, maar geen voetballende politici. Met de dreigementen in het Brazi liaanse kamp is de polemiek be gonnen. Enzo Bearzot, de „pap pa" van de Italianen, gelooft dat de spelers recht hebben op vrij heid van meningsuiting. En Ben Barek, de Marokkaanse trainer is het volkomen met hem eens. „De spelers kunnen niet als alleen maar als wandelende reclame borden worden beschouwd", zo vindt de Marrokaan, „het is al erg genoeg dat het voetbalspektakel vermoord is door de commercia- licering van de topsport. Op het ogenblik maken de functionaris sen zich slechts druk over de vraag hoe ze nog meer geld uit een sportief evenement kunnen slepen. Een spreekverbod voor de spelers, zoiets is absurd". Nabi Abi Chedid, vice-presi dent van de Braziliaanse bond en de delegatieleider in Mexico, probeerde gisteren uit te leggen dat de Braziliaanse spelers niets is verboden, dat het alleen maar om „aanbevelingen" gaat opdat de spelers niet meer over dingen praten die met politiek of organi satie te maken hebben. „Zij zijn hier uiteindelijk gekomen om te voetballen en om over voetbal te praten", aldus zijn redenering. Discussie Braziliaanse journalisten von den die uitleg echter onvoldoen de en er ontstond een hevige dis cussie langs de zijlijn van het trainingsveld in Guadalajara waar de spelers zich voorberei den op de wedstrijd tegen Noord-Ierland. Die discussie verliep zo: „Maar Chedid, u bent ook poli ticus". „Ja, maar ik ben hier niet geko men voor politieke zaken". „Maar u bent een politieke mi litant van het Liberale Front, de partij van president Sarney, en u komt wel tussenbeide in sportie ve aangelegenheden. Waarom staat u het dan de voetballers niet toe om hetzelfde te doen en om hun mening inzake politieke zaken te uiten?" „Omdat ook ik hier niet aan politiek doe, dit is niet het mo ment, niet de plaats. Er zijn mo menten dat ze hun persoonlijke meningen kunnen uiten, maar niet hier". „Maar dat is censuur". „Nee, want we hebben het niks verboden, het gaat alleen maar om aanbevelingen". „Ja, maar U heeft ook aange kondigd dat degene die ze niet opvolgt zijn koffers kan pak ken". De discussie liep zo hoog op dat de vice-president van de Bra ziliaanse voetbalbond zijn ge duld verloor. Hij schold een van de journalisten uit en had het over vragen die bedoeld zijn om de waarheid te verstoren. „Maar het Braziliaanse volk wil ook van politiek weten", zo probeerde een van de journalisten nog een keer. Chedid herhaalde zijn stel ling dat Mexico en de WK niet het moment zijn om over politiek te praten en rukte zich los uit het groepje journalisten. MEXICO-STAD (SID) - Ray Wil- Vier kaarten: Zuid-Korea (Jong- kins, de gelegenheidsaanvoerder Boo Kim, Chang-Sung Park, Joo- van Engeland, heeft voor zijn rode Sung Kim, Young-Jeung Cho) en kaart van vrijdag, in het duel tegen Frankrijk (Fernandez, Amoros, Marokko, een schorsing van twee Ayache en Rocheteau) wedstrijden opgelegd gekregen. Wilkins, eerder in het duel al ge- Drie kaarten: Italië (Bergomi 2, confronteerd met geel, werd van Cabrini), Marokko (Timoumi, Kha- het veld gestuurd, toen hij bleef lifa en Khairi), Engeland (Fenwick, protesteren tegen scheidsrechter Butcher, Hateley), Noord-Ierland Gonzales uit Paraguay. (Worthington, Mcllroy, Hamilton), Paraguay (Schettina 2, Mendoza) De drie andere spelers, die dit en Uruguay (Diogo, Saralegui en weekeinde 'rood' zagen, Sweeney Da Silva). (Can), Georgis (Irak) en Bossio (Uru), zijn door de tuchtcommissie Twee kaarten: Bulgarije (Arabov van de FIFA voor één duel ge- en Gospodinov), Denemarken schorst. Alle drie werden van het (Berggreen en Nielsen), Polen veld gestuurd na een tweede gele (Wojcicki en Dziekanovski), Schot- kaart. De FIFA schorste nog twee spe lers van Irak. Samir Mahmoud, die twee gele kaarten had gezien, werd voor alle wedstrijden uitgesloten omdat hij na de wedstrijd tegen België in Toluca naar scheidsrech ter Jesus Diaz uit Colombia had ge spuwd. Haris Hassan werd wegens belediging van de scheisdrechter voor twee wedstrijden uitgesloten. Mexico en Irak gaan aan de lei ding in het 'gele-kaarten klasse ment' Vijf kaarten: Mexico (Sanchez 2, Munoz, Trejo en Negrete) en Irak (Mahmoud 2, Hammoudi, Salim en Hassan. land (Bannon en Malpass), Spanje (Julio Alberto en Victor) en Sovjet- Unie (Rats en Belanov). Eén kaart: Algerije (Mansouri), Argentinië (Garre), België (Clae- sen), Brazilië (Branco), en Canada (Lenarduzzi). Geen kaarten: West-Duitsland en Hongarije. De Hongaren kunnen het definitief vergeten. Rocheteau scoort op aangeven van Platinifop de achtergrond) 3-0 voor de Fransen. voetbal LEON (GPD) - Het moreel van Hongarije was maandenlang onverwoestbaar. Mentaal gesterkt door de triomf (1-2) van twee jaar geleden in Rotterdam op Oranje, deed een achterstand de Hongaren sindsdien even weinig als het wijd vertakte maar snel in de vergetelheid geraakte omkoopschandaal. Dankzij de successen van de nationale ploeg, de onbetwist sterkste formatie in de poule met Oostenrijk en Nederland, vonden de mensen de weg terug naar de stadions. Unaniem prezen de Hongaren Gyorgy Mezey als de voetbalredder des vaderlands, die in Mexico de kroon op zijn werk mocht zetten. WK VOETBAL 0-1, 63. Tigana 0-2, 85. Rocheteau 0-3. Scheidsrechter: Da Silva (Por), toeschou wers: 15.000. Gele kaart: Ayache en Roche teau (beiden Fra). Frankrijk: Bats; Battiston, Ayache, Bossis, Amoros; Giresse, Platini, Tigana; Fernan dez, Papin (61. Rocheteau) en Stopyra (70. Ferreri). t-Unie Canada 2-0 (0-0). 59. Blochin jenko, Aleinikov en Rodjonov., Protassov (57. Belanov) en Blochin (62. Zavarov). Canada: Lettieri., Lenarduzzi, Samuel, Bridge en Wilson., Ragan, Gray (70. Pakos), James (64. Segota) en Norman., Valentine Maar in plaats van een contract als trainer in het buitenland, dat hem uit dank voor de wederopstanding van het Hongaarse voetbal in het vooruitzicht was gesteld, beleefde Mezey in Mexico de grootste dom per uit zijn voetballeven. Als eerste Europese land geplaatst voor het wereldkampioenschap mag Hon garije na het verlies van gister avond tegen Frankrijk (3-0) en het eerdere debacle tegen de Sowjet- Unie (6-0) ook weer als eerste naar huis. En dat was wel het laatste waarop de in eigen land tot voet baltrainer van het jaar uitgeroepen ADVERTENTIE De eindstand ii 1. Sovjetunie 2. Frankrijk 3. Hongarije 4. Canada Sowjet-Unie er nales. Topscorers 3 2 1 0 5 9-1 3 2 1 0 5 5-1 3 1 0 2 2 2-9 3 0 0 3 0 0-5 Frankrijk naar achtste fl- Romero (Par) en Valdano (Arg) 2; Aleini- (Spa), Careca (Bra), Carlos Manuel (Por), Chang-Sun (Zko), Claesen (Bel), Clarke (Ier), Detari (Hon), Esterhazy (Hon)_ Fer nandez (Fra), Flores (Mèx), Francescoli (Uru), Guetov (Bul), Kin Jong-Boo (Zko), rarte (Mex), Rats (Sov), Rocheteau (Fra), Rodionov (Sov), Ruggieri (Arg), Salinas (Spa), Sanchez (Mex), Scifo (Bel), Sirakov (Bul), Smolarek (Pol), Socrates (Bra), Stop- (Fra), Strachan (Scho), Tigana (Fra), Cosbo Woondorodo sponsort de wielerploeg "Swift" Casbo Woondorodo heeft een 3-jarig sponsor-kontrakt geslo ten met de wielerploeg Swift. A.s. woensdag 11 juni om 19.00 uur vindt de officiële presentatie van de Casba/Swift wielerploeg plaats aan de Hoge Rijndijk 315 ♦e Zoeterwoude. Direkt daarna, zal op het terrein van Cosba Woondorodo een clubkoers worden gehouden. Casba Woondorodo is in de re gio Zuid-Holland bekend als één van de grootste Woonwarenhui- zen met een komplete en zeer uitgebreide kollektie moderne meubelen, meeneemmeubelen, woningtextiel en woonaccessoi- res/woonkado's. Casba/Swift, een sportieve kom binatie voor jong en oud! U zult er nog véél van horen. Mezey had gerekend. De meest bittere ervaring voor de beminnelijke Hongaar moet echter de geringe psychische weer stand zijn geweest, die zowel tegen de Russen als de Fransen pijnlijk aan het licht kwam. Een voorvech ter van discipline en een strakke organisatie als hij is, sloot hij de Hongaarse levensgenieters weken lang op in een trainingskamp. Een maal gearriveerd in Mexico liet hij de teugels geen moment vieren, maar in zegge en schrijve vier mi nuten stortte de intensieve voorbe reiding als een kaartenhuis in el kaar. De dreun die de Sowjet-Unie toen uitdeelde is Hongarije niet meer te boven gekomen en kwam zelfs zo hard aan, dat Oranje daar in oktober nog wel eens voordeel uit zou kunnen putten. Tegen Ca nada werd weliswaar moeizaam met 2-0 gewonnen, in de afsluiten de groepswedstrijd tegen de Fran sen was het weer van hetzelfde la ken en pak. Dertig minuten lang mocht Hongarije in zijn 600ste in terland uit de historie het spel ma ken, de trage opbouw kon Frank rijk echter amper verontrusten. Kracht Kennelijk niet gerust op een goe de afloop en met de wetenschap dat een kat in het nauw rare spron gen kan maken, verkoos Frankrijk aanvankelijk de eigen speelhelft. De schaarse keren dat de Fransen in de buurt van doelman Disztl ver schenen, bewezen de flink uit de kluiten gewassen Hongaren hun kracht in de persoonlijke duels. De hoop op tenminste een puntende- ling, die Hongarije nog een kleine kans zou bieden om aan een voor tijdige uitschakeling te ontsnap pen, smolt een kwartier voor de rust echter weg als sneeuw voor de zon. Er was in geen velden of we gen een verdediger te bekennen toen Yannick Stopyra de voorzet van Ayache doeltreffend met het hoofd verlengde: 1-0. Van het ene op het andere mo ment zonk Hongarije de moed weer volledig in de schoenen; zoals dat eerder min of meer gold voor Mezey. Van de ploeg die tegen Ca nada in het veld stond waren nog maar zes spelers over. Het aantal voetballers dat alle drie wedstrij den in de basis stond bleef beperkt tot het kwintet Kardos, Garaba, Es terhazy, Sallai en Detari. Kennelijk had Mezey het vertrouwen in de zijn toch maandenlang bijna uni forme formatie verloren na het fiasco tegen de Sowjet-Unie. Even als in die ontmoeting dreigde een zelfde strafexpeditie, maar Battis ton en Fernandez misten de scherpte om de desorganisatie in de verdediging aan de kaak te stel len. In dat eerste part wekte Honga rije ook nimmer de indruk dat het voor zijn laatste kans vocht. Daar aan kwam onmiddellijk na de rust verandering. Ineens stond er nu wèl een ploeg die agressief en met harstocht te werk ging, maar die toch niet de durf bezat om de Fran sen op de eigen helft vast te prik ken. Desondanks kreeg Hongarije een riant uitzicht op de gelijkma ker, maar via de onderkant van de lat sprong de bal (schot Dajka) weer het veld in. De Fransen had den evenmin iets kunnen zeggen wanneer de Portugees Da Silva Va- lente de bal op de stip had gedepo neerd bij een overtreding van Amaros. Zoals meestal in dit soort situa ties rolde het dubbeltje ook nu de andere kant op. Nadat even eerder Stopyra al had verzuimd het verzet definitief te breken, kon Hongarije na een kwartier de koffers pakken. Verlost van de bewaking van Deta ri, de beste Hongaar, die voor de rust in een ver vooruitgeschoven positie speelde, rafelde Jean Tiga na met invaller Rocheteau de Hon gaarse defensie uiteen en de onze kere Fransman zorgde daarna sim pel voor 2-0. Pas toen achtte Michel Platini de tijd gekomen om de woorden te lo- gensiratien van mezey, aie een dag eerder hoogmoedig had beweerd Gave actie van Platini. De vedette hield zich in tegen Hongarije, maar toonde af en toe wel zijn klasse. tfotoAP) dat een Frans elftal zonder Platini sterker is dan met hem. Zuinig om springend met zijn krachten deed Platini in het uur daarvoor inder daad geen stap te veel. Toch was er niemand die hem dat kwalijk nam, waar een ander zonder de twijfel de huid zou zijn volgescholden. Maar dat is het recht van de vedet te. Overtuigd van zijn waarde voor de Franse ploeg weten Henri Mi chel en de zijnen dat de drievoudi ge Europees voetballer van het jaar dit toernooi nog langer mee moet. In het slotkwatier bewees hij waar toe ook een niet optimaal fitte Pla tini in staat is. Van enig verzet was toen geen sprake meer en de Fran sen konden zich naar hartelust uit leven. Het beste bewijs voor zijn nog altijd grote klasse leverde „Monsieur Plus" zes minuten voor afloop. De fluwelen voorzet met de buitenkant schoen waarmee hij Rocheteau in staat stelde simpel 3- 0 te scoren, belooft nog het een en ander in de eerstkomende botsing met Argentinië of Italië. Want dan zal Frankrijk zijn absolute vedette hard nodig hebben. In schril contrast stond de ge ruisloze aftocht van Hongarije met Gyorgy Mezey voorop. Onder hem krabbelde het Hongaarse voetbal uit het dal omhoog, in Irapuato en Leon werden de Hongaren pijnlijk wakker geschud. Socrates zorgt inmiddels na trainingen dat hij uit de buurt blijft van de pers. Casagrande, 'Oscar, Muller en Julio Cesar vin den dat alle aandacht op het ver overen van de Worldcup moet worden gericht Alleen de bij AC Roma militerende Roberto Fal- cao is nog bereid tot een wat diepgaander interview. Ernesto Varela van TV Record uit Brazilië kondigde vervolgens voor de camera aan dat alles zal worden overgelaten aan de ver beeldingskracht van de kijkers. „Nu jullie alleen nog maar over voetbal mogen praten Roberto", zo begon Varela terwijl Falcao in beeld kwam, „willen we graag dat je gezichtsuitdrukking ons een idee geeft van je denkbeel den". Falcao kinkte instem mend. „Vertel ons Roberto, be vinden de leiders van de Brazi liaanse bond zich op dezelfde hoogte als het Braziliaanse voet bal?" Falcao glimlachte nogal mis prijzend. Varela lanceerde de tweede vraag. „Denk je dat het leiderschap van de Braziliaanse politici het land goed doet?" Fal cao glimlachte opnieuw, dit keer twijfelachtig. De derde en de laatste vraag: „Zijn de Brazilia nen tevreden met de politici die het land regeren?" Falcao trok een ongelovig gelaat. Ondanks het spreekverbod bestaat er over zijn mening geen twijfel meer. MEXICO-STAD (DPA/SID) - De nemarken heeft ieders bewonde ring afgedwongen met de demon stratie tegen Uruguay (6-1) van zondagavond. Franz Beckenbauer, coach van het Westduitse elftal dat vrijdag met de Denen om de eerste plaats in groep E duelleert, ziet de ploeg van collega Piontek als een kandidaat voor de finale. „De Denen kunnen de eindstrijd halen. Misschien wel tegen ons. Er zijn vijf, zes ploegen, die zo ver kunnen komen. Denemarken heeft een uitstekend elftal, maar geen wonderteam. Het is een team van formidabele individualisten, die echter ook een sterk geheel vor men. Bij de Denen klopt op dit mo ment alles. Ze hebben goede aan vallers, maken doelpunten. Beter kan het niet. Natuurlijk kunnen wij ze verslaan. Als je hen niet in het spel laat komen door hard te werken en de opdrachten uit te voeren, heb je een kans". Fenomenaal Michel Hidalgo, de technisch di recteur van de Franse voetbal bond, ging mee in de adoratie voor de Denen. „Denemarken heeft voor een sensationele prestatie ge zorgd, die alle positieve elementen van het moderne voetbal herberg de. De vele wisselingen in het tem po en het optimaal gebruik maken van de ruimte op het veld spraken mij bijzonder aan. En wat dit elftal aan aanvallers in het veld brengt, is fenomenaal". Een oordeel, dat werd gedeeld door Rod Stewart, de van voetbal bezeten popzanger, die in Mexico aanwezig is om zijn favoriete Schotten aan te moedigen. Stewart stuurde de Denen een telegram met de tekst: „Jullie hebben een unieke show opgevoerd, waar mijn land jaloers op kan zijn". Jens-Jorn Bertelsen blijkt overi gens in de wedstrijd tegen Uru guay zijn enkelband gescheurd te hebben. Hij kan vrijdag dna ook niet meedoen tegen de Westduit sers. Gestegen Met West-Duitsland is Denemar ken bij de Londense bookmakers fors gestegen op de lijst van kans hebbers voor de wereldtitel voet bal. Achter de favorieten Brazilië en Argentinië (quote: 9 tegen 2) staat Denemarken nu derde met 5:1 en is West-Duitsland vierde met 7:1. Beide landen hoorden voor het begin van de eindronde met 14:1 tot de outsiders. De kansen van Engeland zijn volgens de bookma kers drastisch gekelderd. Gisteren golden in Londen voor de voornaamste deelnemende teams de volgende weddenschap pen (tussen haakjes de quotes voor het toernooi): Brazilië 9:2 (11:4), Ar gentinië 9:2 (4:1), Denemarken 5:1 (14:1), West-Duitsland 7:1 (14:1), Italië 8:1 (12:1), Frankrijk 9:1 (14:1), Sovjetunie 9:1 (25:1), Engeland 20:1 (12:1). KOPENHAGEN (SID) - De sen sationele overwinning van De nemarken op Uruguay (6-1) heeft een fotohandelaar in Ko penhagen in ernstige financiële problemen gebracht. De winke lier had zaterdag een reclames tunt aangekondigd. Voor elk Deens doelpunt zouden de klan ten 35 gulden korting op de arti kelen in de etalage krijgen. Die actie bleef niet onopgemerkt. Gisteren verkocht de nering doende vijfhonderd fotocame ra's met een winkelwaarde van 350 gulden voor slechts 140 gul den. „Door deze wedstrijd ben ik bijna bankroet", verzuchtte de voetbalfan maandag. „Ik dacht dat het 0-0 zou worden of dat Denemarken een of twee keer zou scoren. Nu kan ik alleen nog maar hopen dat de fabrikant een deel van het verlies voor zijn rekening wil nemen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11