Werklozen helpen gehandicapte jeugd op eilanden Azoren Reportage Brons Industrie N.V. Simonis naar Brazilië PAGINA 10 MAANDAG 9 JUNI 1986 PONTA DELGADA - Paulo kijkt logopediste Martha Mortimers met een vriendelijke glimlach aan. Hij zegt niets en dat heeft ook geen zin, ze verstaat hem toch niet. Niemand kan hem verstaan, zelfs zijn eigen moeder niet. Paulo is geboren met een gespleten verhemelte dat niet op tijd behandeld is en heeft daardoor nooit verstaanbaar leren spre ken. door Runa Hellinga Hy is een van de duizenden ge handicapte kinderen op de Azo ren, een Portugese eilanden groep midden in de Atlantische Oceaan. Alcoholmisbruik, een slechte gezondheidszorg en in teelt zijn er de oorzaak van dat er een groot aantal kinderen gehan dicapt wordt geboren. Vooral de ernstig gehandicapten leven vaak in heel trieste omstandighe den. Ouders stoppen hun kind weg en de ernstigste gevallen lig gen vaak hun hele leven in een bed op de slaapkamer zonder dat iemand naar hen omkijkt. Bij de enkele gespecialiseerde instellin gen die er zijn, is te weinig ge schoold personeel om de kinde ren echt te helpen. Veel geld voor gehandicaptenhulp is er niet, want de Azoren zijn, on danks het vruchtbare land, heel arm. Om toch enige hulp bieden, stuurt de Nederlandse hulporga nisatie Horizon Holland sinds 1983 afgestudeerde, werkloze fy siotherapeuten, ergotherapeu ten, HBO-inrichtingswerksters en logopedisten naar de eilan den. Zij blijven er een jaar en worden uitgestuurd in het kader van een werkervaringproject, het Praktijkprogramma Buitenland, dat door ministerie van sociale zaken speciaal voor dit doel is opgezet. Op dit moment zitten er vijf mensen. Armoede De Azoren staan op de drem pel van de Derde Wereld. De vul kanische eilandengroep is in Ne derland eigenlijk alleen bekend als kraamkamer van depressies en hogedrukgebieden. Buiten het weer wordt ook nog ananas, thee en tabak geexporteerd, maar dat levert niet genoeg op om de eilanden welvarend te ma ken. Levensmiddelen zijn niet veel goedkoper dan in Neder land, terwijl luxe goederen zoals televisies niet te betalen zijn. Toch verdient een Azoriaanse ar beider gemiddeld maar zo'n 600 gulden per maand. Voor zaken als gezondheids zorg is weinig geld. Begeleiding van zwangere vrouwen, deskun dige hulp tijdens en na de beval ling en begeleiding door consul tatiebureaus zijn onbekend. Kin deren worden vaak geboren met hulp van een buurvrouw en veel kinderen lopen hersenbeschadi gingen op door zuurstofgebrek tijdens de bevalling. Neem daarbij het hoge alcohol gebruik en de inteelt in de vaak afgelegen dorpen en het is duide lijk waarom het aantal gehandi capten op de Azoren hoog is, ze ker in vergelijking met Neder land. Op een geschatte bevolking van 250.000 mensen zijn 4000 ge registreerde gehandicapte kinde ren en een onbekend aantal ge handicapte volwassenen. In to taal waarschijnlijk zo'n 10.000 ge vallen. Paulo is een van hen. Hij is 9 jaar en werd een jaar geleden ge opereerd aan zijn verhemelte. In Nederland wordt zo'n operatie zo snel mogelijk na de geboorte ge daan. Dat het bij Paulo pas zo laat gebeurd is, is voor het jon getje een ramp. "Daardoor heeft hij de jaren die het belangrijkste zijn voor de taalontwikkeling van een kind, tussen twee en vijf jaar, helemaal gemist. Boven dien is zijn mond al helemaal vergroeid. Eigenlijk moet zo'n kind al heel jong behandeld wor den, anders wordt het heel moei lijk", zegt Martha Mommers. Het jongetje zou zo gauw mo gelijk spraakles moeten krijgen, maar Martha is de enige logope diste op Sao Miguel en heeft al een wachtlijst. Ze moet de moe der helaas zeggen dat er op dit moment geen plaats voor hem is, De vrouw heft, haar handen hul peloos op. Dat haar zoon later ooit eens geholpen wordt, is maar een kleine troost. De opvang en vooral de behan deling van gehandicapten op de Azoren is een groot probleem. In 1968 startte het Azoriaanse Gen trum voor Speciaal Onderwijs (CEEA) op Sao Miguel twee cen tra voor blinde en slechtziende kinderen en voor doven. Een aantal jaren later kwam daar nog een school voor kinderen met een lichte geestelijke of lichame lijke handicap bij. Op het blin den- en het dovencentrum wor den overigens ook geestelijk en lichamelijk gehandicapten opge vangen. De Nederlanders zijn werk zaam op twee plaatsen: op Sao Miguel en op een ander eiland, Terceira, waar de CEEA ook een centrum heeft. Met hun opleidin gen vullen ze een groot gat in de Azoriaanse gezondsheidszorg. Op de eiland is een groot tekort aan medisch personeel. De mees te Azorianen die een opleiding in die richting kiezen, blijven na hun studie hangen in Lissabon, de enige plaats waar dergelijke opleidingen te volgen zijn. Ook de leerkrachten van de CEEA en Nordela hebben geen op gehan dicapten gerichte opleiding. Gezinnen De invloed van de katholieke kerk is heel groot, en hoewel de pil in de apotheek zonder recept te krijgen is, zijn gezinnen met 8 tot 15 kinderen geen uitzonde ring. Vrouwen worden vaak op hoge leeftijd nog zwanger en het aantal mongoloïde kinderen is dan ook opvallend. Gezinnen met 2 of 3 gehandicapte kinderen zijn geen uitzondering. Het is is dan ook niet gek dat gehandicap te kinderen vaak maar weinig aandacht krijgen. Het extra werk dat zo'n kind met zich mee brengt, kunnen de moeders met hun grote gezinnen vaak niet op brengen. Uitgaven voor aanpas singen in huis of orthopedische schoenen zijn voor veel ouders amper te betalen. Ergotherapeute Marleen de Boer gaat eenmaal per week sa men met fysiotherapeut Pim Oostdijk naar de zogenaamde buitenkinderen. Dat zijn de kin deren die om een of andere reden niet naar de hoofdstad Ponta Delgada kunnen komen. Het initiatief om die kinderen te bezoeken, gaat in de meeste ge vallen van Marleen zelf uit: "Vaak hoor ik van buren of men sen uit het dorp of de dokter dat in een bepaald huis een gehandi capt kind woont. De eerste keer ga ik altijd langs zonder een af spraak te maken. Dan zie ik met een hoe die kinderen erbij lig gen. Vaak zie je dat kinderen erg vies zijn, maar als ouders weten datje regelmatig langskomt, ver betert dat wel". Een keer vond ze een 9-jarig meisje, dat al haar he le leven onder de bank in de woonkamer lag. Vaak is zij de eerste hulpverlener waar een kind mee in aanraking komt. In sommige gevallen zijn de ouders zelfs nog nooit naar de dokter ge weest. Rolstoelen Naast de behandeling van pa tiënten thuis en in de centra van de CEEA en Nordella houdt de 'Nederlandse equipe', zoals de Nederlanders genoemd worden, zich bezig met het verspreiden van rolstoelen en ander mate riaal dat door Horizon Holland wordt ingezameld en via de Ko ninklijke Marine en soms via de Portugese luchtvaartmaatschap pij TAP naar de Azoren wordt gestuurd. De kelder van het ge bouw van de CEEA staat vol met rolstoelen waar nog het een en ander aan gerepareerd moet wor den. Jammer genoeg zitten er weinig kinderstoeltjes bij, iets waar nu juist grote behoefte aan En stoelen zijn beslist niet het enige materiaal waar gebrek aan is. Het is vaak roeien met de rie men die men heeft en er wordt van de Nederlanders veel impro visatietalent verwacht. Fysiothe- rapeutisch materiaal als wiebel- planken zijn op de Azoren niet te krijgen en ook aan speelgoed als ballen, hoepels en vingerverf be staat een grote behoefte. Logopediste Martha Mommers zit met een ander probleem. Zij werkt met kinderen die slecht spreken en is daardoor natuur lijk fors op de taalkloof tussen de Nederlanders en de Azorianen gestoten. Ze heeft inmiddels Portugees geleerd, want zonder de taal te spreken kon ze haar werk eigenlijk niet doen. Ze werkt veel met Nederlands mate riaal (Portugees materiaal is er eigenlijk niét), maar moet daarbij veel improviseren. Veel kinde ren blijken moeite te hebben met de Nederlandse lotto en plaatjes boeken. Een postbestelauto is in de Azoren bijvoorbeeld onbekend. En de schema's voor taalvaardig heid die ze mee heeft genomen, zijn eigenlijk niet te gebruiken omdat ook kinderen die niets mankeren een veel lager taalni veau hebben dan in Nederland. Opvolging Martha is samen met Marleen sinds een paar maanden in dienst van de Azoriaanse rege ring. Ze zijn na afloop van hun jaarcontract gebleven, voor een deel uit pure noodzaak, omdat er- geen opvolging voor hen was. Dat is een van de grootste pro blemen van het hele project. Om dat de Nederlanders voor werkervaring worden uitgezon den, moeten ze voldoen aan be paalde wettelijke regels. Ze moe ten al een bepaald aantal maan den werkloos zijn geweest en die bepaling brengt de opvolging vaak in de problemen. Joao Pissarra, onderdirecteur van de CEEA, zit daar ook mee. De hulp van de Nederlanders vindt hij heel belangrijk, en juist daarom kunnen er eigenlijk geen gaten in vallen: "Wat wij heel be langrijk vinden, is dat de kennis van de Nederlanders ook overge dragen wordt. En dat is moeilijk als er steeds nieuwe mensen ko- Pissarra zou bijvoorbeeld graag zien dat de Nederlanders hun kennis gebruiken voor het opzetten van een dagverblijf voor zwaargehandicapten. Maar dat kan alleen als er een garantie is dat de begeleiding niet zomaar wegvalt. Op dit moment ontbre ken er nog een aantal belangrijke voorzieningen in de Azoriaanse gehandicaptenzorg. Er is bij voorbeeld geen enkele opvang voor mensen boven de achttien. Pissarra: "Het zou mooi zijn als we iets op konden zetten als so ciale werkplaatsen, zoals je die ook in België en Nederland ziet". Op de lange duur, aldus Pissar ra, is het noodzakelijk dat op de Azoren eigen geschoold medisch personeel komt. Sinds een jaar kunnen Azorianen die in Lissa bon een opleiding tot arts, onder wijzer of verpleegkundige willen volgen, een studiebeurs van de regering krijgen op voorwaarde dat ze na hun studie vier jaar lang op de Azoren komen werken. Die regeling moet ook voor fysiotherapeuten gaan gel den. Maar voorlopig is de hulp uit Nederland nog hard nodig. Financiële steun van het werk op de Azoren is uiteraard van harte welkom: giro 2400060 t.n.v. Horizon Holland te Hoofddorp. Jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders op woensdag 25 juni 1986 om 14.30 uur ten kantore van de naamloze vennootschap aan de Farsu- merweg 43 te Appingedam. Agenda 1. Opening. 2. De vaststelling van de jaarstukken over het boekjaar 1985. 3. Benoeming van een commissaris. Om in persoon of als gemachtigde tot de vergadering te worden toegelaten, moe ten aandeelhouders him aandeelbewij- zen respectievelijk het verzamelbewijs of het bewijs dat vorenbedoeld(e) aandeelbe- wijzen respectievelijk aandeelbewijs, bij een bank zijn/is gedeponeerd, uiterlijk de derde dag voor die der vergadering, voor het einde der gewone kantooruren, deponeren bij een van de kantoren van de Amro Bank in Nederland. Het bewijs van laatstgenoemde depone ring strekt tot toegangsbewijs voor de vergadering. De stukken worden kosteloos op aan vraag verstrekt en liggen tevens ter in zage ten kantore van de vennootschap. Appingedam, 6 juni 1986 Brons Industrie N.V. Appingedam. De emeritus-aartsbisschop Dom Helder Camara van Recife en Olinda in het arme noordoos ten van Brazilië heeft kardinaal Simonis uitgenodigd voor een werkbezoek. Dat gebeurt van 9 tot 31 juli. Simonis zal van deze gelegenheid gebruik maken om ook de kardinalen Ams van Sao Paulo, Lorscheider van Fortaleza en Sales van Rio de Janeiro te ontmoeten. Van hen had hij al eerder een uitnodiging gekregen. In een vergadering van de pas torale raad van het aartsbisdom Utrecht deelde bisschop Simo nis mee, dat hij met zoveel moge lijk Nederlandse missionarissen in Brazilië in contact wil komen. De heer F. Mooren, die Dom Hel der Camara altijd begeleidde bij zijn bezoeken aan ons land, zal met dr. Simonis meereizen. Kardinaal Arns van Sao Paulo hoopt op 4 oktober de algemene vergadering bij te wonen van de rooms-katholieke vredesvereni- ging 'Pax Christi Nederland'. Hij zal daar spreken over de gevol gen van de hoge schulden van Latijnsamerikaanse landen voor de armen en over de pogingen van de kerk een eind te maken aan de onrechtvaardige verde ling van landbouwgronden. 'Nul komma nul' De pastorale raad van het aartsbisdom Utrecht is erg te leurgesteld over het besluit van de bisschoppen om zich volgend jaar op de wereld-bisschoppen synode over de taak van de leek in de kerk door bisschop Gijsen (Roermond) te laten vertegen woordigen. Met uitzondering van bisschop Simonis stemden alle leden van de raad in met een scherpe veroordeling van dit be sluit. Simonis beloofde wel, dat hij het gevoelen van de raad aan de andere bisschoppen zal over brengen. J. Steenvoorden van het deke naat Wageningen zei, dat bij een heel grote groep rooms-katholie- ken het vertrouwen in Gijsen 'nul komma nul' is. "Zij beschou wen zich derhalve niet door de Roermondse bisschop vertegen woordigd". "Hoe kunnen de bis schoppen zich laten vertegen woordigen door een man die het Landelijk Pastoraal Overleg aan zijn laars lapt?" N. Oudejans van het dekenaat Enschede: "Wij praten vanuit een andere visie, een andere geloofsinhoud, een ander kerk-zijn". Simonis betreurde het in hoge mate, dat de leden van de raad er zo over dachten. "Wij moeten niet te gemakkelijk .zeggen, dat een bisschop de gelovigen verte genwoordigt. Dat doet een bis schop niet. Die is van God gezon den en vertegenwoordigt niet wat er onder gelovigen leeft. De aartsbisschop heeft alle vertrouwen, dat Gijsen het in Ro me goed zal doen. Hij vindt de verdeeldheid in de Nederlandse kerk hét grote probleem. "Wij zitten met twee totaal verschil lende manieren van kerk-zijn in één kerk. Hoe we ooit uit deze verdeeldheid moeten komen? Ik sta ermee op en ga ermee naar bed". Gehuwde priester. Zondag heeft de gehuwde priester H. J. M. de Jong zijn intrede gedaan als pastoraal medewerker in de Martinus-parochie in Twello. Een maand geleden werd hij door aartsbisschop Simonis in deze functie benoemd. De Jong is vader van drie kinderen. Hoewel de tendens sterker wordt om gehuwde priesters te weren uit pastorale functies, heeft kardinaal Simonis De Jong toch benoemd. Ook het feit dat De Jong penningmeester is van de landelijke vereniging 'Ge huwd en ongehuwd priester schap' bleek geen onoverkome lijk bezwaar. Een woordvoerder van deze vereniging toonde zich ver heugd. "De kardinaal heeft be grepen - wat ook onze ervaring is - dat veel gehuwde priesters nog steeds waardevolle krachten kunnen zijn in het pastoraat. On ze vereniging blijft ernaar stre ven, dat gehuwde priesters ook in volledige priesterfuncties be noemd kunnen worden". Ds. Geluk moet weg De hervormde predikant L. J. Geluk wordt met ingang van 1 januari 1987 losgemaakt van zijn gemeente in Woerden. Hij mag wel predikant blijven. Dat heeft de regionale commissie voor het opzicht in de hervormde kerk provincie Utrecht bepaald naar aanleiding van klachten die te gen de persoonlijke levenswan del van ds. Geluk waren inge diend. De uitspraak van de com missie werd gisteren in de her vormde kerken van Woerden voorgelezen. Volgens de commissie is ds. Geluk - die al bedankte als voor zitter van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk - in zijn verantwoordelijkheid als predikant tekort geschoten. Bo vendien is zijn verhouding met kerkeraad en gemeente zo ver stoord, dat vruchtbare samen werking niet meer mogelijk is. Ds. Geluk werkt nu al niet meer in Woerden. Eerder dit jaar werd hem ongevraagd verlof ver leend. Gewerkt wordt aan een re geling die het hem mogelijk maakt, binnen afzienbare tijd weer ambtelijk werk te doen. Vóór boycot. De Remon strantse Broederschap staat ach ter desinvesteringen in Zuid- Afrika. Regering en parlement zal worden voorgesteld, econo mische boytcot en andere maat regelen toe te passen. Zelf zal het bestuur van de Broederschap zich beraden over de gevolgen voor de eigen financiën. De alge mene vergadering besloot dat za terdag in Meppel met 75 tegen 15 stemmen bij 6 onthoudingen. Afstand werd genomen van een brief van de verontruste re monstranten ('Waakt en Weegt'), die steun aan de Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging African National Congress (ANC) ont raadde, gezien de 'nauwe ban den' tussen deze beweging en de Zuidafrikaanse communistische partij. De algemene vergadering betreurde de 'verdachtmakin gen' van 'Waakt en Weegt' aan het adres van prominente kerk leiders zoals Beyers Naudé, Boe sak en Tutu. "Het station van nuanceringen is voorbij", zei algemeen secreta ris J. W. Nieuwenhuizen. "Wy kunnen de keuze niet meer ont wijken". Een tegenstander ver wierp boycot als een 'vorm van geweld', die niet tot vrede zal bij dragen. De Utrechtse predikant M. van Leeuwen reageerde fel: "Apartheid is geweld. Het evan gelie vraagt duidelijkheid". Basisbeweging. Mevrouw Emmy van Noord is zaterdag in Utrecht gekozen tot voorzitter van de Basisbeweging van kriti sche groepen en gemeenten in Nederland, als opvolger van Chris Smitskamp. De nieuwe voorzitter is lid van de kritische gemeente 't Gooi in Bussum en deed bestuurservaring op als se cretaris buitenland van de PPR. Overleden. In Valkenburg is op 47-jarige leeftijd de heer J. Schoneveld overleden. Dertig jaar was hij daar organist van de gereformeerde kerk. Hervormde Kerk: beroepen te Berkel J. Quak Vianen, te Waddinxveen A. W. van der Plas Bergambacht, te Westkapelle kandidaat A. Spaans Katwijk; aangenomen naar Britsum-Corn- jum-Jelsum (Fr.) kandidaat D. de Boer Leeuwarden, naar Lekker- kerk (wijkgemeente 't Venster) P. Molenaar Amersfoort, naar Nieuwegein-Noord H. W. van den Toorn Zwijndrecht; bedankt voor Scherpenzeel (Geld.) L. Kruijmer Sommelsdijk, voor Heerde (deelwerk) A. F. Troost Ermelo. Evangelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Naarden-Bus- sum W. Boon Pekela-Winscho- ten. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Haarlem A. G. Hoekema Alkmaar. De gehandicapte Margarida krijgt spraakhulp van logopediste Martha Mommers. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10