Volgende week acties bij Akzo Vrees voor hoge rente Belastingvrijdom van verzekeraars wordt aangepakt 7 Directie blijft bijbod' Texaco heeft interesse in Lago Aruba Aanzet voor tweelingbrug' programmeurs Cao uitgevers tijdschriften Brill vestigt dochter in VS 1 ZATERDAG 7 JUNI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - De Industriebonden van FNV en CNV maken zich op voor een langdurig conflict met het chemisch concern Akzo (23.000 werknemers). De bonden wil len op die manier nieuwe cao-onderhandelingen afdwingen. Het kader van de Industrie bond FNV besloot gisteren in Nunspeet definitief het actiepad op te gaan. Vanaf woens dag zijn stakingen te verwachten bij de Akzo-vestigingen in Emmen, Delfzijl, Rotterdam en Hengelo met in totaal 7.000 werknemers, ongeveer een derde van het totale aantal werknemers bij Akzo. In Emmen (3.500 werknemers) gaat het om de produktie van kunstvezels; de andere vestigingen die volgens het draaiboek van de bonden door stakingen worden ge troffen behoren tot de zoutdivisie van het De Industriebond FNV geeft Ak zo tot dinsdag middernacht de tijd om alsnog overstag te gaan. Van Akzo-zy de is er de afgelopen dagen herhaaldelijk op gewezen dat men er niet over peinst om met nieuwe cao-voorstellen op tafel te komen en dat het bod, dat de achterban van de industriebonden nu in grote meerderheid heeft afgewezen, het laatste woord was. Bereidheid Bestuurder T. Hubert van de In dustrie- en Voedingsbond CNV moet zijn achterban begin volgen de week nog raadplegen, maar be speurt bij de CNV-leden bij Akzo in Delfzijl, Emmen, Hengelo en Rotterdam een grote actiebereid- heid. De Vreede (Industriebond FNV) en Hubert beamen dat slechts een deel van de in totaal 35 Nederland- Dollar gedaald AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is giste ren opnieuw enkele centen ge daald. Het koersverlies sinds maandag is daardoor gekomen op ongeveer elf cent en de grens van 2,50 gulden is bijna bereikt. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd gisteren voor de dollar een officiële middenkoers vastgesteld van 2,5135 gulden, ruim 2,5 cent min der dan de 2,5395 gulden van don derdag. De slotkoers was met on geveer 2,5025 gulden nog een cent Kort Zakelijk Vliegtuig Reagan De Amerikaanse vliegtuigbouw onderneming Boeing heeft de lu cratieve en prestigieuze opdracht gekregen voor de bouw van een nieuwe Air Force One, het dienst- vliegtuig van president Ronald Reagan. De order, die ook de bouw van een reserve-vliegtuig omvat, bedraagt van 300 miljoen dollar. De twee nieuwe Boeing-vliegtui- gen van het type 747 worden uitge rust met de modernste snufjes op het gebied van communicatietech nologie. Daartoe behoren ook in stallaties die storingen in het ra dioverkeer moeten verhinderen en vijandelijke luchtdoelraketten moeten afweren. Vrachtverkeer De Nederlandse autoriteiten zijn met de Sowjet-Unie overeengeko men dat het goederenvervoer per vrachtwagen tussen beide landen nog dit jaar met twintig procent mag groeien. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit gis teren bekendgemaakt. De overeen komst is het resultaat van onder handelingen die deze week in Den Haag zyn gevoerd tussen een Sow- j et-delegatie onder leiding van de Russische vice-minister voor weg vervoer, A.A. Shevchuk, en ambte naren van het departement. De be sprekingen hebben plaatsgevon den op verzoek van Russische zij de. Werkloosheid VS Het aantal werklozen in de Ver enigde Staten is in mei met ruim 210.000 gestegen tot ongeveer 8,55 miljoen. Daardoor is het percenta ge werklozen onder de beroepsbe volking gestegen van 7,1 tot 7,3, zo heeft het Amerikaanse ministerie van arbeid gisteren bekendge maakt. Philips stoot af Philips Kommunikations Indus trie (PKI), een onderdeel van de Westduitse Philips-organisatie, zal haar dochteronderneming Feiten und Guilleaume Energietechnik afstoten. De onderneming is omge zet in een „Aktiengesellschaft" (AG) en het vijftig miljoen mark grote kapitaal zal op de beurs aan het publiek worden aangeboden. De toekomstige aandeelhouders kunnen op grond van de winstont wikkeling rekenen op een divi dend van omstreeks tien procent, zo heeft de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van PKI, Mar- kus Rauh, meegedeeld op de jaar vergadering van PKI. se vestigingen van Akzo stakings- doelwit zijn. Niet overal stond de achterban te trappelen om in actie te komen. Maar ze voegen daar aan toe dat de vier bedrijven waar het wel tot staken komt, voor Akzo van vitaal belang zijn. Bovendien heeft het vakbondskader in de Akzo-ves- tigingen waar het niet tot staken komt toegezegd dat men de stakers zal ondersteunen. Voorts sluiten de industriebonden niet uit dat de staking zich in een later stadium ook tot andere vestigingen zal uit breiden. Voordeel voor de bonden is, al dus Hubert, dat Akzo als chemisch bedrijf een zeer gecompliceerd en ingewikkeld produktieproces heeft dat reeds met een beperkt aantal stakers geheel stilgelegd kan worden. In het produktiepro ces is het aan of uit, een tussenweg is er niet. Het stilleggen'en het ver volgens weer opstarten van de pro duktie is in de volcontinu draaien de chemische fabrieken volgens De Vreede bovendien een langdu rig proces, waarmee een dag tot een week gemoeid is. Te mager De achterban van de industrie bonden vindt het by Akzo bereikte onderhandelingsresultaat veel te mager, niet alleen wat betreft de werkgelegenheid maar ook in de loonsfeer. Belangrijkste struikel blok is dat er bij Akzo geen harde afspraken zijn gemaakt over invoe ring van een 36-urige werkweek. Het zit de leden ook dwars dat niet in alle divisies tegelijk een volledi ge invoering van een vijfploegen dienst is overeengekomen. Ook is ze in het verkeerde keelgat gescho ten dat maar een deel van het per soneel met 60 jaar met vut kan. Wat de lonen betreft willen de le den per 1 april '86 en april '87 een structurele verhoging van telkens 1,5 procent en daar bovenop nog eens een uitkering ineens van twee procent in juni '86 en twee procent in juni '87. In de loonsfeer wil Akzo niet verder gaan dan een structure le verhoging van twee keer 1 pro cent (oktober '86 en '87) en een een malige uitkering van twee procent over '85 en 1,5 procent medio '87. De Vreede: „De mensen zijn woedend over de halsstarrige hou ding van Akzo. De Akzo-directie suggereert dat inwilliging van de eisen zo ongeveer de ondergang zou betekenen van het concern. Onze leden zeggen dat dat onzin is. Mede dank zij het feit dat wij ook in het verleden altijd matige eisen hebben gesteld draait Akzo nu weer met gigantische winsten. Vo rig jaar nog was er een winst van dik 800 miljoen en de mensen wil len daar wel iets van terugzien". Laatste bod Een woordvoerder van Akzo deelde mee dat de Akzo-directie niet van plan is aan de eis van de industriebonden gehoor te geven en weer te gaan onderhandelen. „Wat nu op tafel ligt is en blijft ons laatste bod en daar blijven we bij", aldus een woordvoerder van het concern. „We betreuren het dat de industriebonden ons bod onder de maat vinden". Akzo zal intussen proberen waar mogelijk de produktie op gang te houden in een poging de schade ten gevolge van de staking tot een minimum te beperken. De Akzo- woordvoerder kon niet zeggen hoeveel schade het concern als ge volg van de acties zal leiden. ROTTERDAM - Het voorberei dende werk voor de bouw van tweede Van Brienenoord- brug nabij Rotterdam is in vol le gang. Sinds kort wordt er met behulp van een mobiele kraan op een betonnen paal naast de bestaande brug een iw brugwachtershuisje ge bouwd. Het oude, aan de ande re kant van de brug, zal moeten wijken omdat de 'tweeling- brug' pal naast de bestaande komt te hangen. De bouw van de brug zelf begint pas over een klein jaar. Vanaf 1992 zullen beide bruggen zorgen voor een aanzienlijk vlottere afwerking i het verkeer ter plaatse, dat tot die tijd nog geplaagd zal blijven door files en vertragin gen (foto GPD) ORANJESTAD (ANP) - De Ameri kaanse oliemaatschappij Texaco is geïnteresseerd in het heropenen 1 1 p van de Laco-raffmadery op Aruba. (jTOte behOClte Een delegatie van de maatschappij wordt de komende week in Oranje stad verwacht. Dat heeft minister president Henny Eman voor de Arubaanse televisie bekendge maakt. De besprekingen met Ex xon, de huidige eigenaar van de raffinaderij, over ontmanteling van de installaties zijn enkele dagen uitgesteld en zullen nu op 15 juni beginnen. Eman kwam met zijn verrassen de verklaring toen hij zich publie kelijk mengde in de steeds heftiger wordende discussies op het eiland over de plannen van een een Te- xaanse oliehandelaar, die het afge lopen weekeinde een plan tot hero pening van de raffinaderij indien de. De regering heeft intussen een topzware commissie van 32 perso nen benoemd die zich moet buigen over dit plan. Deze commissie, zo kan uit de woorden van Eman wor den opgemaakt, zal zich nu ook buigen over de plannen van Texa co en de eveneens geïnteresseerde oliemaatschappij „Partners Oil". AMSTERDAM (ANP) - Er bestaat nog steeds een grote behoefte aan mensen die overweg kunnen met computers en software. Tot 1995 zal er jaarlijks een tekort zijn van 3.000 programmeurs. Dat stelt de Stichting Promotie Informatica Omscholing in Nederland (PION), die gisteren voor de tweede keer een wervingscampagne onder werkloze academici en hbo'ers is gestart om zich te laten scholen tot programmeur. Het PION zal ruim 500 werkloze geologen, andragogen en neerlan dici selecteren voor de cursus van een half jaar. De werkloze acade mici behouden dat half jaar hun uitkering. De cursisten (niet ouder dan 35 jaar) krijgen hun opleiding bij deelnemende bedrijven. Het ministerie van sociale zaken onder steunt het project met tienduizend gulden per cursist. UTRECHT (ANP) - De onderhan delingen over een nieuwe cao bij de uitgeverijen van boeken en tijd schriften (6.000 werknemers) zijn rond. Het principe-akkoord voor een eenjarige cao voorziet onder meer in een structurele loonvers- hoging van 1 procent per 1 januari '86 en een uitkering ineens van driekwart procent, aldus gisteren een woordvoerder van de Dien stenbond FNV. Bij de uitgeverijen kennen de werknemers al sinds januari 1985 een 36-urige werkweek ip de vorm van 26 roostervrije dagen. Moeilijk punt tijdens de jongste onderhan delingen vormde echter de wens van de werkgevers om wegens or ganisatorische redenen een deel van die roostervrije dagen te schrappen. Ze wilden 13 rooster vrije dagen kwijt en voortaan „uit keren" in de vorm van vrijetijd per week of per dag, maar volgens de Dienstenbond FNV moesten de werkgevers uiteindelijk op dat punt bakzeil halen en blijven de 26 roostervrije dagen van kracht. Desgevraagd deelde de woord voerder van de Dienstenbond FNV mee dat de bonden in de uitgeverij en bij deze onderhandelingsronde nog geen verdere arbeidstijdver korting in de vorm van bijvoor beeld een 34-urige werkweek op ta fel hebben gelegd. De Diensten bond FNV blijft onverkort mikken op een 32-urige werkweek in 1990, maar bij koplopers op het gebied van atv als de uitgeverijen wilde men dit jaar wat de atv betreft even pas op de plaats maken. DEN HAAG (GPD) - De vrijdom van vermogensbelasting die verze keringsmaatschappijen op hun re serves genieten, wordt aangepakt. Het VPRO-programma 'Gouden Bergen' is zondagavond aan deze belastingvrijdom gewijd. Volgens het ministerie van financiën vallen de bepalingen, waarvoor de Twee de Kamer in 1970 nadrukkelijk heeft gekozen, echter niet op korte termijn te veranderen. De regeling voor de verzekeraars is neergelegd in de Wet op de Ven nootschapsbelasting, die dateert van 1970. De Tweede Kamer ging er verder mee dan het toenmalige kabinet had voorgesteld. Bij het besluit om de reserves van de ver zekeringmaatschappijen niet te la ten meetellen voor de vennoot schapsbelasting, gold als overwe ging dat de concerns, die immers op lange termijn werken en beleg gen, grote risico's lopen op het vlak van rente-ontwikkelingen, inflatie en beleggingen. Men koos ervoor de ondernemin gen meer mogelijkheden te geven om de garanties te bieden voor de zekerheden die men van verzeke raars meende te mogen verwach ten. In dat kader vond men de vrij dom van vennootschapsbelasting een „alleszins acceptabel" instru ment. Veranderd De VPRO heeft berekend dat de schatkist door de belasingvrijdom een bedrag van 3 tot 5 miljard mis loopt. De politiek wordt verweten dat zij dat laat voortbestaan. Een commissie van de werkgroep ven nootschapsbelasting van het mi nisterie van financiën heeft de vrij dom in 1982 meegenomen in een interimrapport waarin aanbevelin gen werden gedaan over het dich ten van onvolkomenheden in de belastingwetgeving. De commissie was tot de slotsom gekomen dat de gedachten die in 1970 over de posi tie van de verzekeringmaatschap pijen bestonden, niet meer in hun volle kracht golden in de jaren tachtig. Het ministerie is op het ogenblik bezig na te gaan hoe de Wet op de Vennootschapsbelasting op het punt van de vrijdom voor de verze keraars kan worden veranderd. De operatie is echter, mede door de langetermijn strategie van de on- denemingen, zo ingrijpend dat ze niet in een handomdraai kan wor den uitgevoerd. „Maar er is bewe ging", aldus een woordvoerder van het ministerie. LEIDEN (ANP) - Vorig jaar heeft Boekhandel en Drukkerij v/h E.J. Brill de eerste stappen gezet voor het vestigen van een dochtermaat schappij in de Verenigde Staten of het verkrijgen van een aanzienlijk dan wel volledig belang in een Amerikaanse onderneming. De di rectie spreekt in het gisteren ver schenen jaarverslag de verwach ting uit dat een en ander dit jaar zijn beslag zal krijgen. In september heeft de directie een bezoek gebracht aan Australië. De resultaten van die reis zyn bo ven verwachting geweest. Brill heeft de publicaties van het Au stralian Museum in Sydney in commissie genomen en heeft con tracten gesloten met CSIRO en Melbourne University Press. Als voornaamste doel voor 1986 noemt Brill vergroting van de om zetten van zowel het fonds als het antiquariaat, zonder dat de kosten evenredig stijgen. Voor het fonds lijken hiertoe mogelijkheden aan wezig door de grote produktie van 1985. Voor het antiquariaat geldt hetzelfde door de uitzonderlijk grote an belangrijke inkopen van 1985. Wat de inkopen betreft heeft Brill vorig jaar een record bereikt. Zij kon enkele grote Arabische en Perzische collecties kopen waar mee een investering van ruim f 800.000 was gemoeid. Resultaten in de verkoop hiervan zullen pas in het lopende jaar zichtbaar worden. Als gevolg van de daling van het resultaat by het antiquariaat, ver liezen in Londen en by de Scandi navian Science Press, rentelasten in verband met verbouwing en ver huizing en daling van de brutomar ge voor het fonds is de nettowinst vorig jaar gedaald van f 1,0 miljoen tot f 443.000. Er is een dividend voorgesteld van veertien procent, waarvan vier procent in contanten en tien procent naar keuze contant of in aandelen. LEVENSONDERHOUD - De ge middelde kosten van levensonder houd zullen dit jaar in totaal niet stijgen. Dit heeft het Centraal Plan bureau laten weten. De nieuwe verwachting is gebaseerd op de prijsontwikkelingen tot dusver en de verwachtingen voor de rest van het jaar. In het Centraal Econo misch Plan was een daling van het prijsindexcijfer voor het gehele jaar van een half procent verwacht. Hypotheekrente 6 juni 1986 Rentepercentages met/zonder gemeentegarantie Op de Amsterdamse Effecten beurs trok de hausse van vorige week aanvankelijk nog door met zelfs nieuwe historische toppen voor de lokale industrie, de loka le markt in zyn geheel en zelfs voor het algemeen beursgemid- delde. Maar toen was het afgelo pen. Na vier dagen handel waren alle winsten verdwenen, terwijl op maandag de lokale industrie toch bijna vijf punten hoger be gon. Ook de handel kromp sterk in, al kon vrijdag door een her stelontwikkeling nog enige sal dowinst voor de week worden geboekt. De oorzaak van de omslag, in zekere zin toch ook technisch van aard, had een aantal diepere gronden die niet zonder zorgen zijn. Zo nam in Amerika duide lijk de ongerustheid over het ko mende rentebeloop toe. De geld- hoeveelheid is in de maanden april-mei enorm gestegen: in vyf weken met bijna 18 miijard dol lar. Dat is 17 procent op jaarba sis, ver boven de acht procent die topman Volcker van het Ameri kaanse Centrale Bankwezen als maximum voor 1986 voor ogen staat. Dit heeft in Wall Street de vrees aangewakkerd dat er bin nenkort weieens kredietbeper- kende maatregelen kunnen wor den genomen. Alarmerend in dit verband zyn ook de eerste aanwijzingen van hogere prijzen voor importgoe deren nu de dollar een derde la ger staat dan een jaar geleden. Volgens de voormalige economi sche adviseur van president Rea gan, Martin Feldstein, zal de dol lar in de nabije toekomst trou wens nog flink verder dalen door de enorme en nog altijd snel stij gende tekorten op Amerika's handelsbalans. Dit jaar zal er 140 miljard dollar tekort zijn en tot 1990 komt er zo nog 500 miljard dollar bij. Amerika's financiële positie zal hierdoor steeds meer ver zwakken, zo is Feldstein van oor deel. En om de maat vol te ma ken: aan het financiële front dreigde uitgerekend het in voet balfestijn verkerende Mexico weer eens rente en aflossing op zyn buitenlandse dollarschulden op te schorten. Een positieve factor voor de korte termijn was dze week de omslag op de oliemarkt. Liep vo rige maand de olieprijs daar van 12 dollar tot 17 dollar per vat van 159 liter op, deze week kon die bodemprijs van 12 dollar al niet meer behouden blijven. Oorzaak zijn de te omvangrijke voorra den. De vrees om over te weinig benzine te beschikken had de Amerikaanse oliehandel in mei tot omvangrijke aankopen ver leid. Hoewel de scherpe val van de olieprijzen aanvankelijk niet vol doende was om Wall Street van dalingen te weerhouden, gaf de aandelenmarkt zich donderdag toch gewonnen en boekte een krachtig herstel. De obligatie- markt bleef onder zware druk. Vooral nu de voorspellingen over een forsere economische groei de kop opsteken, neemt de vrees voor hogere rente toe. Intussen beleefde Amsterdam de ene baisse dag na de andere, al bleef beurs hardnekkig weer stand bieden. De meeste aan dacht trok in dit verband Ko ninklijke Olie dat bijna de mijl paal van 200 bereikte en zich nauwelijks iets aantrok van de olieprijs en dollardaling. De an dere internationals leden alle door winstnemingen. Op de lo kale markt wist Naarden 15 pro cent aan koerswinst binnen te halen, Bredero Bouwbedrijven tien procent en vyf procent door Borsumy, Nedlloyd, Ahold en Hal Holding. Tegenvallend bedrijfsnieuws veroorzaakte voor Blijdenstein Willink echter een koersdaling W E E K van tien procent op beurswaar de. Terwijl Thomassen en Drij ver de daling van de vorige week met nogeens tien procent uit breidde. VNU moest vijf procent inleveren wegens het afscheid van Filmnet. De Europese optie- beurs had het aanmerkelijk min der druk dan in de vorige werk periode. Er gingen nu 149.000 contracten van de hand en daar voor 213.000. Koninklijke Olie trok dezelfde opvallende aan dacht als op de gewone aande lenmarkt. Op de meeste dagen bestond meer dan tien procent van de dagomzet aan opties uit contracten voor de olie-opties. De tweede plaats werd afwisse lend bezet door Akzo, Philips en Hoogovens. Annuïteiten ABN Amrobank Bouwfonds Rabobank Roparco ABN Dir./NCB Grenswisselk. Lds. Spaarb. Amrobank Centr. Volksb. Postbank ABN DirVNCB NMB ABN Amrobank Bouwfonds Centr. Beheer Centrale Centr. Volksb. DirTNCB Grensw.k./CDK Lds. Spaarb. NMB Postbank Rabob. Leiden Westl.Utr. st. ABN Amrobank NMB Postbank Westl.UtrVstand. ABN ABN Bouwfonds Centr. beh. Centr. beh. Centrale Conc.80/20% Conc.80/20% Conc.80/20% NatN.(optie) nieuwbouw W.Utr. stand. W.Utr. stand. Bouwfonds Lds. Spaarb. Rabobank WesÜ. Utr. M/A M/A M/A M/A KW/A M/A M/A M/A M/A M/A M/V M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/V M/A M/A M/A M/A M/V M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/V M/V M/A M/A M/A M/V 6,75 6,6 6,96 7,28 6,9 7,28 6,59 6,5 6,80 6,69 6,6 6,91 6,59 6.5 6,80 6,85 6.7 7,07 6,90 6,6 7,12 6,96 6,8 7,17 7,39 7,2 7,12 7,0 7,39 7,2 7 jr 10 jr 15 jr 10 jr 5/10 jr 15/20 jr 5/10 jr 10 jr 15 jr 20 jr 10 jr 10 jr 10 jr 15 jr renter, ideaalr. stabiel 7 jr Levenshypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Aegon Aegon M/A M/A 5/10 jr 15/20 jr - 7.0 7,3 7,23 7,55 7,0 7,3 7,23 7,55 Centr. Beheer Centr. Beheer M/A M/A 5/10 jr 15/20 jr 7,0 7,3 7,23 7,55 7,0 7,3 7,23 7,55 Centrale M/A 5/10 jr - 6,8 7,02 6.8 7,02 Concordia Concordia Concordia M/A M/A M/A 10 jr 15 jr 20 jr 0,5 0,5 0,5 6.7 6.8 6.9 6,95 7,06 7,16 6,9 7.0 7.1 7,16 7,27 7,38 NVL-maatsch. NVL-maatsch. M/A M/A 5/10 jr 15/20 jr z 7,0 7,3 7,23 7,55 7,0 7.3 7,23 7,55 Nat Ned. Nat. Ned. M/A M/A 5/10 jr 15/20 jr z 7,0 7,3 7,23 7,55 7,0 7,3 7,23 7,55 M/A maandbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf KW/A kwartaalbetaling achteraf Copyright "Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9