Rederijen ernstig gedupeerd door vangstverbod makreel Alphense fabriek werft personeel in Groningen De Jong's trouwauto's Rechtswinkel begint met eigen meldpunt discriminatie Vissen bij Falldands en Verenigde Staten overwogen Aanleg hockeycomplex 'Catwijck' in gebied De Krom begonnen Ü*ACo SERVICE MAN of VROUW Via Interim/ uitzendburo VRIJDAG 6 JUNI 1986 PAGINA 2 I ALPHEN AAN DEN RIJN - Wat de plannen van de gemeente ook mogen zijn: de Alphense rechts winkel begint vandaag een eigen meldpunt voor discriminatie. Dit heeft rechtswinkel gistermiddag bekend gemaakt, daags na de aankondiging van de gemeente door Mark van Dijk Alphen dat per 1 januari van het volgend jaar een vereniging wordt opgericht om een gesubsi dieerd meldpunt voor discrimi natie op poten te zetten. "Daar wachten we niet op. Je kunt er donder op zeggen dat die datum niet wordt gehaald", zegt Carmen van der Hoff (25), vierde jaar studente rechten in Leiden en een van de twintig vrijwilli gers van de rechtswinkel. Van daag begint de rechtswinkel aan een enqutête over discriminatie onder de hoogste klassen van het basisonderwijs. Alle openbare basisscholen, alsmede het katho lieke basisonderwijs zouden in middels hun medewerking aan de enquête hebben toegezegd. Volgens de in Alphen wonen de studente laten de klachten en de informatie over discriminatie niet op zich wachten. Van der Hoff laat trots de eerste reactie zien: een anonieme, aan de rechtswinkel gerichte brief, waarin de vrijwilligers worden uitgemaakt voor kaffers. De stu dente: "Wy weten wat we ermee aan moeten. We hebben meteen aangifte gedaan bij de politie. Maar dan merk je al snel dat die agenten niet goed raad weten met klachten over discrimina tie". De vrijwilligster van de rechts» winkel vindt het een kwalijke zaak als de gemeente en de poli tie worden betrokken bij het op zetten van een meldpunt voor discriminatie. Dat voorstel is de zer dagen gedaan door de ge meente. In het bestuur van de op te richten vereniging zouden zo wel vertegenwoordigers van de gemeente als de politie moeten komen. Van der Hoff: "Onafhan kelijkheid is een eerste vereiste. De klachten betreffen juist vaak de gemeente of de politie". Het meldpunt voor discrimina tie zou volgens de gemeente moeten worden gevestigd in het huidige bureau voor rechtshulp aan het Hazeveld. Dit is een offi ciële instantie, die evenals de rechtswinkel gratis adviseert en juridische bijstand verleent. Driemaal in de week houden de juristen daar spreekuur. De klachtenlijn voor discrimi natie zou echter dagelijks moe ten worden bemand. De vrijwilli gers worden volgens het draai boek van de gemeente geleverd door tal van organisaties, zoals Alphen tegen Apartheid en Ra cisme (ATAR) en, let wel, de rechtswinkel. Het meldpunt zal jaarlijks worden gesteund met een gemeentelijke subsidie van vijfduizend gulden. De dit jaar door Leidse studen ten heropende rechtswinkel in het buurtcentrum aan de Boter- bloemweg hoopt nu zelf in aan merking te komen voor de subsi die. "We weten het: de gemeente is hier niet zo scheutig. Maar het gaat om de erkenning, want we worden nu nog steeds gene geerd", aldus Carmen van der Hoff. De winkel is momenteel op drie dagen bereikbaar en dan nog slechts enkele uren per dag. "We hebben twintig vrijwilligers en als er voldoende behoefte be staat, zullen we de bemanning uitbreiden. We kunnen zelfs hele dagen open gaan". De voorname lijk uit studenten bestaande vrij willigers van de rechtswinkel worden wekelijks gemiddeld twintig maal benaderd voor juri disch advies. De studente ontkent stellig dat er een concurrentiestrijd is ont brand over het meldpunt: "Als het bureau voor rechtshulp het meldpunt zou willen hebben, prima. Het gaat ons erom dat die klachtenlijn er komt. Maar het bureau voor rechtshulp zit daar heus niet om te springen. Als wij het meldpunt hebben, komen we niet in eikaars vaarwater. We vul len dan het bureau voor rechts hulp juist aan". KATWIJK - Door het ver bod op de vangst van ma kreel in de zogenaamde westelijke wateren is de Ne derlandse trawlervloot 'ern stig gedupeerd'. Vertegen woordigers van de grote Katwijkse rederijen ver wachten dat een aantal schepen in het najaar aan de kade zal moeten blijven lig gen. De makreelvangst werd woensdag door staatssecretaris A. Ploeg ver boden omdat op dat moment de makreeldocumenthouders de aan hen toegewezen hoeveelheid (31.170 ton) hadden opgevist. Het verbod geldt voor alle bekende vis gronden, zoals het gebied ten wes ten van Schotland, de Ierse Zee, West-Ierland en de Porcupine Bank. Maar ook in de Golf van Bis kaje de Noord-Azoren, de Far Oer en in de zone in de Noorse Zee die niet tot de EEG-wateren behoort zijn de makreelvissers niet meer welkom. Door de maatregel worden acht rederijen uit Katwijk, Schevenin- gen en IJmuiden getroffen. Geza menlijk beschikken zij over 25 trawlers, met ruim 600 opvaren den. Directeur D. van der Plas van de Katwijkse rederij Parlevliet Van der Plas spreekt van een catastro fe. "Voorlopig kunnen we nog een maand of twee vooruit met de vangst op haring, maar ik zou niet weten waar ik mijn schepen in het najaar nog naar toe moet sturen. Alternatieve visgronden zijn in de ze periode bijna niet te vinden" Horsmakreel Een direct gevolg van de maatre gel is volgens Van der Plas dat een aantal schepen noodgedwongen in de havens moet blijven. Slechts een enkele trawler zal reizen naar bestemmingen ver buiten de Euro pese wateren kunnen maken. "Er wordt momenteel over gedacht om ons grootste schip, de KW 174 'Dirk Dirk', naar de visgronden rond de Falkland-eilanden te stu ren. Zeker is dat echter nog niet". Van der Plas ziet op tegen de enorme afstand die de trawler, één van de grootste van ons land, moet afleggen om deze bestemming ten zuidoosten van Argentinië te berei ken. "Het schip moet ongeveer 22 dagen stomen. Daar komt dan nog bij dat de trawler bij de Falklands aankomt in een periode dat het daar bijzonder slecht weer is". Het vangstverbod op makreel voor Nederlandse vissers is vol gens reder Van der Plas bijzonder onrechtvaardig omdat de Engelse, Duitse en Franse collega's er de af gelopen jaren niet in zijn geslaagd de aan hen toegewezen vangsthoe- veelheden te benutten. "Daar heb ben deze schepen eenvoudig de ca paciteit niet voor", aldus Van der Plas, "en ik zou het dan ook lo gisch vinden dat de makreelquo ta's op korte termijn opnieuw wor den verdeeld". Directeur M. Noordenbos van de Katwijkse rederij Kennemerland onderschrijft de woorden van zijn collega Van der Plas, maar is wel wat optimistischer over eventuele alternatieven die de vissers in het najaar nog voorhanden hebben. "Ik denk dat we ons in het najaar in de Europese wateren nog wel kunnen richten op de vangst van horsmakreel en blauwe wijting. Verder hoop ik dat er weer wat schepen naar Amerika kunnen, maar daarvoor hebben we de toe stemming van de overheid nodig", aldus Noordenbos. De directeur van Kennemerland ziet ook nog wel brood in het over nemen van de vangsten van Schot se en Ierse schepen. Resultaten Volgens secretaris D. Langstraat van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij, waarbij de makreelvissers zijn aangeslo ten, zal de komende weken met het ministerie van landbouw en visse rij worden overlegd om de schade voor de rederijen zoveel mogelijk te beperken. "Slagen we er niet in om een goede regeling te treffen, dan zullen er wellicht wat schepen moeten worden afgestoten", ver wacht Langstraat. De situatie is volgens de secreta ris momenteel ernstiger dan in 1984, toen ook al vrij vroeg in het seizoen een verbod op de vangst van makreel werd afgekondigd. "Dit keer is het veel moeilijker om alternatieven te vinden. Het over nemen van de vangst van Schotse en Ierse vissers, waarmee twee jaar geleden toch nog aardige resulta ten werden behaald, is nu veel minder interessant omdat de we reldmarktprijs van makreel erg laag is. De opbrengst van de vis die eerst moet worden aangekocht en vervolgens aan boord moet wor den verwerkt is dan ook eigenlijk niet hoog genoeg om uit de kosten te komen". s vermoedelijk de eerste Nederlandse trawler die vertrekt r Dakpannenfabriek vindt hier geen arbeiders ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij dakpannenfabriek Van Oordt zijn deze week acht Gro ningse werknemers aan de slag gegaan. "Wij hebben de groot ste problemen om in deze om geving personeel aan te trek ken", verklaart directeur F.H. Nauta van de fabriek aan de Churchilllaan. "In het noorden en oosten is de werklopsheid groter en zijn in het verleden ook veel steenfabrieken geslo ten. En wij hebben mensen no dig die toch wel een beetje op de hoogte zyn van de kerami sche industrie". In de afgelopen periode voerde Van Oordt, waar ongeveer honderd mensen werken, een advertentie campagne in het noordoosten van het land. Het aantal reacties viel niet tegen. De sollicitanten werden vervolgens met hun vrouw of vriendin voor een oriënterend be zoek naar Alphen gehaald. "Ze zijn de fabriek komen bekijken en we hebben ze wat van Alphen laten zien. Ze moeten weten waar ze over praten als ze moeten beslissen om definitief naar Alphen te ko men. Je moet die mensen goed be geleiden en inwerken", stelt Nauta. Omdat dat enige tijd vergt, denkt Nauta niet dat op korte termijn een nieuwe groep personeel van elders wordt gehaald. "We moeten nu even pas op de plaats maken". De Groningers verblijven tijde lijk in verschillende pensions in Alphen. In een ver verleden, zo zegt Nauta, wierf Van Oordt wel vaker personeel in andere delen van het land. Steeds meer bedrijven zoeken te genwoordig in wijde omtrek naar personeel, zo leidt P.J. van Santen van het gewestelijk arbeidsbureau in Alphen dit uit het toenemend aantal vacature-meldingen van buiten het gewest. "En dan moetje niet meteen aan Groningen den ken, maar aan Utrecht of het zuidelyk deel van Noord-Holland. Voordat men een langdurig werk loze in dienst neemt, kijken som mige werkgevers liever eerst wat verder. Dit jaar hebben we tot nu toe al bijna net zoveel vacatures van buiten het gewest dan in heel 1985", geeft Van Santen als voor beeld. "Als je het van onze kant bekijkt, is de lage werkloosheid in het wes ten een probleem. Wij konden Van Oordt niet helpen. Dan maakt het ons in principe niet uit waar de werkzoekenden vandaan komen". KATWIJK - Op de huidige noodsportvelden aan De Krom in Katwijk is gisteren de aanleg van het nieuwe complex van de hockeyvereniging Catwijck begonnen. Voor de aanvang van het nieuwe seizoen krijgt de vereniging hier de beschikking over een kunstgrasveld. Aan het begin van 1987 wordt ook een nieuw club- en kleedgebouw in ge bruik genomen. accommodatie van de hockeyvereniging kost bijna 1,9 miljoen gulden. Voor dat bedrag zal behalve het kunstgrasveld en het club- en kleedgebouw ook een parkeerterrein worden aangelegd. Met een kleine meerderheid ging de Katwijkse gemeenteraad in fe bruari van dit jaar akkoord met de ze uitgaven voor het hockeycom plex. De SGP, de RPF en twee WD-raadsleden stemden destijds tegen de uitvoering van dit, in hun ogen veel te kostbare, bouwplan. De aanleg van een kunstgrasveld van 55 bij 91 meter zal ongeveer tweeënhalve maand in beslag ne men. De bouw van de accommoda tie met vier kleedkamers, een kan tine en diverse dienstruimten be gint na de bouwvakvakantie en duurt ongeveer zes maanden. Nog tot halverwege het seizoen zullen de leden van de hockeyvereniging heen en weer moeten pendelen tussen de kleed- en clubruimte aan de 's-Gravendijkseweg, ongeveer een kilometer verwijderd van het speelveld. De grote afstand tussen,deze tij delijke accommodatie en cle nood- velden was eind vorig jaar de aan leiding om het nieuwe complex van de hockeyvereniging versneld aan te leggen. Aanvankelijk was het de bedoeling de realisering er van over enkele jaren te spreiden. De hockeyvereniging noemde dit 'onaanvaardbaar' en voerde met succes actie om de beslissing van burgemeester en wethouders terug te draaien. Investering Voor de hockeyvereniging Cat wijck betekent de aanleg van het nieuwe complex overigens ook een flinke investering. De gemeente betaalt de kosten van het kunst grasveld en de kleedaccommoda tie, maar de bouw van de kantine komt in principe voor rekening van de club. Daarvoor kan echter wel weer een beroep worden ge daan op de zogenaamde één derde regeling die de gemeente voor sportverenigingen in het leven heeft geroepen. De club draait op grond hiervan op voor een derde deel van de kos ten van de nieuwe kantine, in dit geval een bedrag van 80.000 gul den, en krijgt het restant van deze kosten voor een deel als renteloze lening en voor een deel als subsidie van de gemeente. Het totale complex, dat uiteinde lijk zal bestaan uit een kunstgras veld, de club- en kleedruimten en het natuurgrasveld waarover de club nu al beschikt, wordt jaarlijks van de gemeente gehuurd. De af rondende besprekingen over de huurprijs moeten nog worden ge houden maar volgens secretaris H. Jansen van 'Catwijck' ligt het be drag de eerste jaren ergens rond de 6000 gulden. "Een vergelijking met de huidige accommodatie durf ik niet te trekken", aldus de secreta ris, "want daarvoor betaalden we echt belachelijk weinig". Door de geringe kosten die de af gelopen jaren zijn gemaakt, heeft de vereniging echter wel het nodi ge kunnen reserveren om het nieu we clubgebouw van de grond te krijgen. Om het bedrag van 80.000 gulden bijeen te krijgen wordt ver der nog een aantal acties gevoerd. Om in de toekomst gezond te kunnen draaien heeft de vereni ging een bestand van 250 tot 270 leden nodig. Secretaris Jansen is ervan overtuigd dat dit aantal ook wordt gehaald. Jansen: "Zodra be^ kend werd dat we een nieuw com plex zouden krijgen is al een stij ging van het ledental waargeno men. We zitten momenteel op 230 leden en ik verwacht dat we nog wel verder zullen groeien". Voor ons benzinestation aan de Geversstraat te Oegstgeest zoeken wij op korte termijn een voor een volledige dagtaak Vereisten: - boven de 18 jaar - minimaal Mavo, LTS of gelijk waardige opleiding - enthousiasme, correct en vrien delijk voorkomen en gevoel voor service Sollicitaties, schriftelijk of eventueel via telefonische afspraak, gaarne richten aan Antieke volgauto's: 2 typen London taxi-cabs Moderne witte bruldscoupt 7 Pers. volgauto 's Keuze uit 30 auto's o.a. Rolls Royce 1926 Rolls Royce 1933 (wit) Rolls Royce 1956 (wit) Bentley 1949 (wit) Jaguar 1949 (wit) Cadillac 1939 (open kap) Citroen 1949 (wit) Austin cab 1949 London taxi-cab 1949 (wit) KANTOOR: Lammenschansweg 49 Leiden. Dag. geop. 900-22.00 uur. SHOWROOM: Boommarkt 3. Geop. donderdag koopavond 19.00-21 00 uur Zaterdag van 11.00-16.00 uur. Tel. 071-123056-131288 heeft direct werk voor SEKREIARESSEN VERPLEEGKUNDIGEN A/B/Z ERV. VERPLEEGHULPEN HBO/MBO-V'ers ZIEKENVERZORGENDEN ERV. BEELDSCHERMTYPISTEN Diensten in overleg dag, -nacht, -weekend. Wilt u werken alle diensten, part-time of alleen tijdens de week enden? Bel of kom langs bij Via Interim, al tien jaar het gespecialiseerde uitzendburo voor de gezondheidszorg, Bollenstreek; Sassenheim: Teylingerlaan 7, tel.: 02522- 17234, Leiden: Breestraat12, tel.: 071-143145. Ook in Den Haag. tel.: 070-649914. BIJ H. JANSE IS HET ALTIJD OPEN HUIS Uniek voor Leiden e.o. is onze presentatie ROLGORDIJNEN In onze showroom ziet u in één oogopslag zeker 100 kant en klare gordijnen, zelfs tot 350 cm breed, in alle mogelijke kleuren, en een vertikale jalouzie van 6 mtr. breed in 54 kleuren. H. JANSE levert direkt uit voorraad of binnen één week. Dit geldt ook voor onze ALUMINIUM- en VERTI KALE JALOEZIEËN en rolgordijnen voor schuine dakvensters (Velux) 5 JAAR GARANTIE. EEN UNIEKE KOLLEKTIE VERDUISTERINGSSTOFFEN ROL-, RAAM-, DEURHORREN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21