Met een dansje de stress te lijf Terre'Blanche, 'de redder van Zuid-Afrika Interview Psycholoog overtuigd van nut dansles Bar heeft recht op eigen oordeel Achtergrond VRIJDAG 6 JUNI 1986 PAGINA 11 Nederlandse dansleraren zijn van daag, morgen en overmorgen in Noordwijk bijeen voor een congres waaraan zij het motto 'Volle kracht vooruit' hebben gegeven. Op dit congres heeft de Veghelse psycho loog J. Kriek gezegd, dat dansles een goed hulpmiddel kan zijn bij het op lossen van psychische problemen. Zeg maar stress. Hij baseert die stel ling op ervaringsfeiten. Moet ieder een die psychisch in de knoop zit nu maar gaan dansen? Of kun je ook een andere sport gaan beoefenen om van je spanningen af te karnen? Stress? Dansles is de the rapie. Haast te mooi om waar te zijn. Maar dansen helpt wel degelijk om spanningen te verdringen, zo heeft drs. J. Kriek uit Veghel ontdekt. door Jan Westerlaken De psycholoog was vanmorgen te gast op het driedaagse congres van dansleraren in Noordwijk waar hij over zijn bevindingen zei, dat dansen zeker niet als een soort 'Haarlemmerolie' mag wor den gezien waarmee alles is op te lossen, maar dat het wel een hulpmiddel kan zijn om stress te verminderen. Kriek houdt zelf ook van dan sen. Maar hy kijkt toch met een ander oog naar de paren op de vloer dan de dansleraar. Zo ont dekte de psycholoog, dat dansen effect had op de mensen. Hij zegt: "Ik ben me daarop gaan af vragen of dansen bij bepaalde klachten - psychische, sociale, eenzaamheid en onzekerheid - een hulpmiddel zou kunnen zijn. Na gesprekken met diverse men sen viel het mij op, dat ze de dansles als heel plezierig ervoe ren. Voor mezelf heb ik er toen de vraag aan vastgeknoopt wat de nuttige effecten waren. Die heb ik nader uitgewerkt". Hoe groot de invloed van dans les op spanningen werkelijk is weet Kriek niet. Wat hij dus wel weet is, dat het helpt. "Wil je op die vraag een juist anwoord heb ben, dan zul je een verder onder zoek moeten doen. Hoe? Het zou interessant zyn om in dit kader een groep mensen samen te stel len die allerlei klachten van psy chische aard hebben. Je test hen alvorens ze aan een danscursus beginnen en je doet hetzelfde er na. Dan heb je een nog duidelij ker beeld, dan waarqyer ik nu be schik. Wat ik heb is geen weten schap, maar gewoon een brokje ervaring". Andere sport Kriek heeft zijn ervaringen bij dansles opgedaan. Zou het be drijven van een andere sport tot dezelfde conclusies - minder spanningen - kunnen leiden? De psycholoog: "Je ziet steeds vaker mensen die geestelijk in de knoei zitten. Ze leven moeilijker, jachtiger. Met alle gevolgen van dien. Spreekuren bij psychiaters, psychologen, maatschappelijk werkers en noem maar op, zijn overvol. De hulpverleners rijzen de pan uit. Op zichzelf is het een goede zaak, dat mensen met psy chische stoornissen bij hen te recht kunnen. Maar toen ik on langs op een sticker las 'dat men zonder een maatschappelijk werker zelfs niet meer naar het toilet kan', dacht ik: -waar moet dat heen?" „Kijk, ik kan de patiënten niet beter maken, laat dat duidelijk zijn. Ik kan wel een richting aan geven welke kant ze heen moe ten. Na een gesprek met mij gaat de patiënt meestal weer naar huis. Met z'n stress, De leek zegt dan: joh, je moet met vakantie gaan. Dat helpt niks. Want die spanningen neemt hij hem zich mee. Misschien gaat die patiënt zich nog wel rotter voelen in een vreemde omgeving. Je praat over een club, maar als ze ge remd zijn valt dat niet mee. Ze moeten een drempel over die voor hen erg hoog is. Ik heb me dus afgevraagd in welke mate dansles die drempel kan verla gen". Laat ik bij de jongeren begin- i. De meesten komen wel in i disco. Contacten leggen? Vergeet het maar. Je kunt elkaar er niet eens verstaan, zo hard staat de muziek. De problemen waarmee hij zit blijven. Op dans les moet de jongen een meisje vragen. Formeel. En als meisje word je gevraagd. Al praat je niet, je bent toch met elkaar be zig. Soms zal je best wel eens een opmerking maken als een pasje moeilijk is. Zo'n jongen of meisje hoeft zich niet onzeker te voelen op dansles, want iedereen staat te klungelen. Bovendien praat je in de pauze nog eens na over wat je hebt geleerd". Sportclub Doe je dat bij een sportclub niet? Kriek: "Daar ligt het an ders. Je kleed je uit, praat over de sport en gaat vervolgens naar huis. Op dansles voelen beide partners zich onwennig en onze ker. Praten gaat dus een stuk ge makkelijker. Ik heb zelf waarge nomen dat iedereen dansen on der knie kan krijgen. Steeds maar herhalen en de passen erin stampen. Het beheersen van meer dan een dans geeft een ver sterking van het gevoel van ei genwaarde en geeft zelfvertrou wen. Angst voor feestjes, omdat je daar ten dans kan worden ge vraagd, kan verminderen het geen de sociale wereld vergroot. Ik sluit niet uit, dat het hele func tioneren verbetert. Anders ge zegd, dat verlegenheid, angst en zo kunnen worden teruggedron gen". Het beeld is niet volledig. Kriek heeft het tot nog toe alleen over jongeren gehad. Zijn zij de enigen waarop zijn onderzoek is gebaseerd? De psycholoog: "Nee. Ik heb ook paren en vrouwen in de overgang bij het onderzoek be trokken. Om met de paren te be ginnen. Bij hen zijn problemen in de relatie aan de orde van de dag. Echtscheidingen, sleur en verveling. Je hoort niet anders. Na een paar jaar is men op elkaar uitgekeken. Pa heeft zijn biljart club en ma d'r naaikransje. Ieder draait in z'n eigen kringetje rond. Samen doet men praktisch niets. Gevolg? Depressies. Men sluit zich verder van de buitenwereld af; het kringetje wordt kleiner en de onderlinge relatie slechter". Samen De therapie voor die mensen is erop gericht om vooral samen wat te ondernemen. Samen een sport gaan doen. Zoals tennis? Kriek schudt zijn hoofd. Waarom geen tennis? „Wat zie je bij tennis? De krachtsverhouding is dikwijls zo groot, dat de mannen besluiten om maar samen te spelen en de vrouwen zoeken elkaar ook op. Op die manier schiet je je doel compleet voorbij. Maar samen dansles nemen kan een heilzame werking hebben. Je bent dan echt samen bezig. Je kunt elkaar controleren of je de moeilijke danspassen goed uitvoert, maar je kunt elkaar ook verwijten ma ken en er de ander de schuld van geven dat het niet lukt. Kortom, er wordt nu eens niet gemopperd over dat eeuwige te laat thuisko men, de trammelant met de kin deren of eikaars hebbelijkheden. Dat afreageren kan op zich hele maal geen kwaad", vindt Kriek. Juist hierdoor, benadrukt de psycholoog, kunnen onderlinge verhoudingen in een ander licht komen te staan. Hoe dan? Kriek: "Simpel en alleen door het feit, dat de man tijdens het dansen de onbetwiste leider is en de vrouw zich volgzaam en gewillig moet laten leiden. Als die kerel niet leidt, komt er van dansen niets terecht. Ik heb ervaren dat heel wat vrouwen het plezierig vin den als hun partner wat over wicht laat gelden. Ze vonden het leuk, dat de man de 'baas' was. De vrouwen voelden zich er vei lig en geborgen door. Vrouwen die zoals men dat zegt 'de broek aan hebben', hadden het er voor al in het begin niet gemakkelijk mee het roer op de dansvloer uit handen te geven. Uiteindelijk de den ze dat toch. Want een vrouw vindt het best wel eens leuk om voelden zich er veilig en geborgen door geleid te worden. Heren daaren tegen geven graag leiding". Overgang De vrouw in de overgang is een hoofdstuk apart. Kriek zegt, dat juist in deze groep veel proble men voorkomen. In die zoge naamde meno-pauze, die een ge volg is van hormonale verande ringen in het lichaam, zijn ze lusteloos, voelen ze zich oud, de pressief en denken ze dat ze niet meer interessant zijn voor hiin partner. Kriek: "Die overgang komt net in een fase waarin de kinderen de deur uit zijn. De vrouw voelt zich overbodig en sluit zich af voor haar omgeving. Ze lijdt aan het lege-nestsyn droom. De vrouw heeft geen doel meer in haar leven, denkt ze, haar huwelijk is een sleur gewor den. Hiervoor geldt hetzelfde pa troon: die sleur moeten man en vrouw samen zien te doorbre ken. Dansles kan de partners weer dichterbij elkaar brengen en nieuwe sociale contacten op leveren. Door het vrolijke karak ter van dansen kan de depressi viteit minder worden en kan de vrouw zich jonger voelen. Voor de man is het mogelijk te tonen haar nog de moeite waard te vin den. Op die manier kan hij zijn vrouw daadwerkelijk helpen in plaats van met de handen in het haar te gaan zitten wachten tot de overgangsjaren voorbij is. Lief zijn voor de vrouw helpt niet en kwaad worden heeft ook geen zin. Samen iets ondernemen is de beste oplossing. Dansles ne men kun je samen". De meno-pauze is toch niet psychisch, maar iets lichame lijks? Kriek: "Dat klopt. De stem ming van de mens wordt voor een belangrijk deel door hormo nen bepaald. Natuurlijk zijn daar pilletjes voor, maar daarmee los je niet het onzekere gevoel dat heerst op". Doorgaan Kan dansen de therapie ver vangen? Kriek: "Nee, natuurlijk niet. Het is een van de hulpmiddelen om er depressies mee te lyf te gaan. Je kunt een therapie niet door dansles vervangen. Dat is uitgesloten. Therapie blijft no dig. Met dansles zul je mensen zien opfleuren, maar misschien zul je ook mensen tegenkomen op wie dit geen invloed heeft. Mijn ervaring is, dat ze dansen leuk vinden. Na een cursus doen ze mee aan wedstrijdjes en kry- gen er zodoende lol in. Voor zover mij bekend zijn er maar weinigen die na een cursus stop pen. De meesten gaan ermee door". Wat is belangrijker in dezen: de dansles of de muziek? Kriek: "Muziek geeft een wat vrolijke jus aan het geheel. Maar het gaat in feite om de dansles. Want daarmee ben je echt bezig. Pasjes leren en zo. Een avondje dansen kun je niet met dansles vergelijken. Op zo'n les praat de leraar de hele avond op je in en overleg je samen hoe het moet. Wanneer je vrij gaat dansen ken je die pasjes al. En wat de functie van die muziek betreft: lekker er op zwieren maakt het allemaal een stuk aangenamer. Het is en blijft louter en alleen een bijkom stigheid". Bisschop Bar moet bij zijn col lega's opkomen voor zijn recht, een ander geluid te laten horen als een bisschop groepen of per sonen openlijk in diskrediet brengt. Dat vindt de priesterraad van het bisdom Rotterdam. Vol gende week komen de bisschop pen in vergadering bijeen. De priesterraad deed deze uitspraak naar aanleiding van een artikel van bisschop Gij sen van Roer mond in de Vaticaanse krant. Daarin stond, dat verreweg de meeste Nederlandse rooms-ka- tholieken niet 'echt katholiek' meer zijn. Een aantal leden van de Rot terdamse priesterraad sprak af keuring uit over Gijsens verhaal. "Mensen die serieus en gewe tensvol met kerkopbouw bezig zijn worden monddood ver klaard", zei een van hen. De raad - die voor het laatst in oude samenstelling bijeen was - ging ook uitvoerig in op de ge beurtenissen rond de manifesta tie van de '8 Mei-beweging' in Den Bosch. Hoewel alle leden bisschop Bar hadden geadvi seerd daarheen te gaan, zag deze daartoe toch geen mogelijkheid, omdat het college van bisschop pen anders besliste. Bar zei er nu over, dat hy voor een dilemma had gestaan. Hij weet nog niet goed, hoe een juist evenwicht kan worden gevonden tussen wat landelijk en in een bisdom wordt besproken en besloten. Leiderdorp. Morgenmiddag van 4 tot 6 uur is er in het wykge- bouw 'Irene' aan de Hoofdstraat een receptie ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de ge reformeerde predikant Ij. Does burg. De receptie wordt hem aangeboden door de gezamenlij ke kerkeraad van de gerefor meerde kerk en de hervormde gemeente. Leiden. Deze week is het vijf tig jaar geleden, dat in het stads deel 'Mors' voor het eerst een hervormde kerkdiénst werd ge houden. De eerste plaats van sa menkomst was de gymnastiek zaal van de school aan de Mors- weg. Later, nu ongeveer dertig jaar geleden, werd de Maranatha- kerk gebouwd. Hervormden en gereformeerden in de Morswijk gebruiken die nu samen, nadat de gereformeerden hun 'Belofte- kerk' (een noodkerkje) hadden afgestoten. Katwijk. De traditionele zo- mer-zangavonden op woensdag om 8 uur in de Oude Kerk aan de Katwijks Boulevard beginnen weer volgende week woensdag, 11 juni. Ze duren voort tot en met 3 september. Het is een zanguur met veel samenzang en vaak met medewerking van koren en solis ten. Komende woensdag komt de christelijke gemengde zang vereniging 'Concordia' uit Den Haag naar Katwijk. Noordwijk. Zondagavond om 7 uur wordt in de Vinken- laankerk te Noordwijk-Binnen de laatste muzikale vesper vóór de vakantie gehouden. Het ves perkoor onder leiding van Theo Tobé werkt hieraan mee. Het zingt onder andere een motet van Willem Vogel. Voorganger is ds. W. van der Lee. Promotie Valkenburg. De hervormde predikant van Valkenburg, C. Vermeulen, hoopt deze maand de doctorstitel te verwerven. Op 26 juni zal hij aan de Utrechtse universiteit zijn proefschrift ver dedigen. Promotor is de hoogle raar in de theologie dr. J. M. Has selaar. Het proefschrift behelst een onderzoek naar de 'pneuma- tologische consequenties van Karl Barths verkiezingsleer in het geheel van zijn Kirchliche Dogmatik'. Ds. Vermeulen (54) begon zijn loopbaan bij het Leger des Heils, waar hij officier was van 1951 tot 1965. Na zijn theologische studie werd hy predikant in Grijpsker- ke (Zeeland). In 1975 verwisselde hij die gemeente voor Zevenhui zen (Zuid-Holland). Sinds 1979 werkt hij in Valkenburg. Onlangs werd ds. Vermeulen gekozen in het hoofdbestuur van de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk. Jeugdwelzijn. Zondag wordt in de hervormde kerken gecol lecteerd voor het fonds Jeugd welzijn/Kinderbescherming van de Generale Diakonale Raad. Dit fonds steunt projekten voor jon geren in knel- en achterstandssi tuaties. Hervormde Kerk: bedankt voor Katwijk aan den Rijn Z. de Graaf Hazerswoude, voor Sche- veningen Chr. van Andel Berg- schenhoek, voor Berlikum (Fr.) A. Bierma Zwaagwesteinde; aan genomen naar Lopikerkapel G. J. Mantel Amerongen. Gereformeerde Kerken: aange nomen de benoeming tot zieken huispredikant te Dordrecht E. Schuddebeurs Papendrecht. Boesak. Bij zijn vertrek gis teren van Schiphol verklaarde de Zuidafrikaanse predikant Allan Boesak - hij bracht hier, zoals ge meld, een bezoek aan de gerefor meerde theologische hogeschool in Kampen -, dat hij het verbod van de Zuidafrikaanse regering om de doden van Soweto te her denken zal negeren. Op 16 juni worden bijeenkomsten gehou den ter herdenking van de 700 mensen die tien jaar geleden door politiegeweld zijn gevallen. Minister Louis le Grange van JOHANNESBURG - De plaatse lijk voorzitter van de Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB) in Pietersburg, Izak Butler, kwam woorden te kort om zijn 'hoofdlei der' te introduceren: „Ik wil u nu voorstellen aan onze leider, een 'echte Boereseun', geboren en ge togen in het hart van het blanke Afrikanerland, het dorpje Venters- dorp in de Transvaal". „Hij is geen man van weten schap, maar dat is ook niet nodig, want hij vertegenwoordigt de ech te geest van de Boer. Een man, kortom, waar alle Boeren trots op moeten zijn. Verguisd is hy vele keren en men heeft ook gepro beerd hem voor de rechter te sle pen". door Ruud de Wit "In 1983 heeft men hem zelfs als misdadiger enige tijd in een cel ge stopt, een cel waar eerder 'kaffers' in hadden geslapen. Maar die ver nederingen hebben hem alleen maar gesterkt in zyn strijd voor ons ideaal, een blanke Volksstaat". De man waar het omgaat, Euge ne Terre'Blanche, staat minzaam op van achter het tafeltje en neemt met een licht gebogen hoofd en ge vouwen handen het laaiende ap plaus van een menigte van 2000 Afrikaners in ontvangst. Een ste vig uitgevallen Afrikaner, duide lijk aangeschoten, scandeert met zware stem 'AWB, AWB'. Dan kijkt de 'hoofdleider' met zijn licht-blauwe ogen, die nie mand schijnen aan te kijken, naar zyn gehoor en steekt zyn rechter hand op. Niet om de menigte tot stilte te manen, maar om haar te groeten. Het is nog net geen Hitler-groet, maar het op een hakenkruis gelij kende AWB-embleem op de rood witte vlaggen maken het niet moei lijk om aan de periode van het Hit- ler-fascisme te denken. Sommigen nemen het gebaar van Terre'Blan che over, maar anderen ballen hun rechtervuist, zich waarschijnlijk niet realiserend, dat die 'black po- wer'-vuist ook gebruikt wordt door de door de AWB zo gehate aanhan gers van het ANC. Het leidt geen twijfel, dat Euge ne Ney Terre'Blanche de afgelopen weken de meest besproken per soon in Zuid-Afrika is geweest. Ge boren in 1941 als zoon van eenvou dige blanken doorliep hij de Afri- kaanstalige middelbare school te Potchefstroom. Politieman In 1964 meldde hij zich aan bij de Zuidafrikaanse politie en diende als vrijwilliger in Namibië, het voormalige Zuidwest-Afrika. Hij was ook een lid van de speciale po- litie-eenheid, die belast is met de bewaking van de residenties van Zuidafrikaanse presidenten en re geringsleiders. Van kinds af aan is Terre'Blan che actief bezig geweest met de po sitie van de blanke Afrikaner. Zo stichtte hy op jeugdige leeftijd een culturele organisatie, Jong Afrika- nerharte genaamd, die slechts een kort leven beschoren was. Tot tweemaal toe ook stond hij tever geefs kandidaat voor de uiterst- conservatieve Herstigte Nationale Party van Jaap Marais, eenmaal voor een parlementaire zetel en daarna voor een provinciale zetel. In 1973 richtte hy samen met zes medestanders, de aanvankelijk in het geheim opererende Afrikaner Weerstandsbeweging op. Op dat moment had hij reeds het vertrou wen in politieke partijen verloren, „aangezien die toch maar verdeeld heid zaaien onder de Afrikaners". In 1979 kwam de AWB in de publi- 'wet en orde' kondigde woens dag een algemeen verbod van de ze bijeekomsten af. Daaronder vallen ook kerkdiensten. "De kerk", zei Boesak by zyn weg gaan uit Nederland, "mag niet toegeven aan zo'n verbod". Ambassadeur. De nieuwe Nederlandse ambassadeur bij het Vaticaan, baron S. J. J. van Voorst tot Voorst, heeft gisteren de paus zijn geloofsbrieven aan geboden. Bij die gelegenheid veroordeelde de paus abortus en euthanasie nog eens als in strijd met de leer van zijn kerk. "De kerk zou in haar taak te kort schieten als ze niet zou pro beren de gewetens in te lichten en het kwaad by de' naam te noe men", zei de paus. Hy noemde dit kwaad een bedreiging van het christelijke leven en de menselij ke waardigheid. Echtscheiding. De rooms- katholieke aartsbisschop Kevin McNamara van Dublin is fel te gen opheffing van het grondwet telijk verbod van echtscheiding in Ierland. In een interview ver geleek hij echtscheiding met het ongeluk in de Russische kern centrale. "Zoals die radio-activi teit hele naties heeft geteisterd, zo is in de westerse landen na het citeit, toen Terre'Blanche met 13 geestverwanten de 'verligte' Afri kaner professor Floors van Jaars veld in 'teer en vederen' zette, wat leidde tot een vervolging wegens molest, belediging en vernieling. Dat is niet de enige keer geweest dat Terre'Blanche met de justitie te maken heeft gehad. Onder druk van vooraanstaande leden van de Nationale Partij begon de politie in 1982 een onderzoek naar de activi teiten van de AWB en in december van dat jaar werden negen leden van de AWB, waaronder Terre 'Blanche, gearresteerd vanwege de vondst van illegale wapenopslag plaatsen, onder meer op de boerde rij van zijn broer Andries. Pas ruim een jaar later kwam het tot een pro ces en hierbij werd Terre'Blanche veroordeeld tot een geldboete we gens illegaal wapenbezit alsmede tot twee jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf vanwege 'terroris- Wat Eugene Terre'Blanche wil, is niet zo moeilijk te omschrijven. Hij streeft niets meer en niets minder dan een blank thuisland na, dat moet worden gevormd door de Transvaal, de Oranje Vrijstaat en het noordelijke deel van Natal. Hy beweert, dat de Boeren op dit deel van Zuid-Afrika een historische aanspraak hebben en ontzegt dat tegelijkertijd aan de zwarte meer derheid in het land. Die horen in de zwarte thuislanden. Met de in zijn ogen 'verligte' Kaapprovincie wil hij zich niet direct inlaten, hoewel hij voor de Afrikaners aldaar ook wel een oplossing weet. Kerrie-eters De kleurlingen van de Kaap moeten ergens in de West-Kaap een eigen thuisland krijgen, terwijl de Aziaten van Zuid-Afrika moe ten worden 'weggestopt' in een ge bied, waar ze een beperkt zelfbe schikkingsrecht mogen uitoefe nen. Meer nog dan de kleurlingen en de zwarten haat Terre'Blanche de 'kerrie-eters' of koelies, zoals hij ze wisselend noemt. Dat zijn 'vreemdelingen' op het Afrikaanse continent, die niets in Zuid-Afrika te zoeken hebben. Er kan geen twijfel over bestaan, dat de AWB over een groeiende steun beschikt onder de blanken. Dominee Nico Smith - zelf eertijds een professor aan de Afrikaanstali- ge Universiteit van Stellenbosch - is daarvan overtuigd. „De Afrika^ ners zijn door de Nationale Partij politiek van apartheid zo vergif tigd, dat ze niet anders meer kun nen denken". Hij wijst dan ook op de mogelijkheid van een verder gaande escalatie onder de blanken, die tot een rassenoorlog kan lei den, waarbij veel 'zwart' bloed zal vloeien. Wie Terre'Blanche eenmaal heeft horen spreken, weet waarom hij zo'n charismatische invloed heeft: „De zwarten willen ons land over nemen en daarvoor moeten de blanken eerst verdwijnen. Maar dit land is van ons en de regering-Bo- tha wil het nu verkwanselen. Dat zal nooit gebeuren". wettigen van echtscheiding de vastheid van het huwelijk ver nietigd". Weliswaar is het toestaan niet de oorzaak van het mislukken van vele huwelijken, maar, zegt de aartsbisschop, het is stellig een factor die het uit de weg rui men van de oorzaken van ont wrichting moeilijker maakt. "De staat heeft niet het recht, de bete kenis en waarde van het huwe lijk te veranderen". Voorstanders van opheffing van het verbod verwijten de bis schop 'emotionele paniekzaaie- rij'. Het referendum over deze kwestie is op 26 juni.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11