'Wilhelmina' voert in Zwammerdam boventoon Muziekvereniging viert veertigjarig jubileum Mogelijk 122 bungalows nabij Oosterduinsemeer Accent natuurstudie op behoud van milieu Katwijkse verdachten bekennen overval op bank in Valkenburg DONDERDAG 5 JUNI 1986 PAGINA 25 ZWAMMERDAM - Groot feest voor de Zwammerdamse In 1946 werd de Zwammerdamse de op een duidelijke muziekvereniging Wilhelmina want deze week viert kan muziekvereniging opgericht ondlr merken dat ze een openbare ver- de vereniging haar veertigjarig bestaan vieren. Met mede- ^ooT^Ui^^^g^Ta^ge^ werking van vier andere muziekverenigingen uit Alphen (dindua). Een godsdienstoorlog niet zo effectieve oplossing de in- aan den Rijn en omgeving wordt ter gelegenheid van dit in het klein ging hier nog aan voor- strumenten te verstoppen. Na dit jubileum zaterdag een taptoe georganiseerd op het terrein N?ast de mensen die uiteinde- gebaar hadden de oud koperbla- van de Voetbal Vereniging Zwammerdam In vol ornaat ^3!be£nnam^k aHoo^enT'stZ^nogTn zullen de fanfare, het tamboerkorps en het majorettenpe- nog drie inwoners uit Zwammer- leven zijn, toch nog wel de moed loton, die onderdeel uitmaken van de vereniging Wilhel- dam die hun christelijke geloof- een fanfare op te richten. De mina, zich die avond van hun beste kant laten zien en ho- «overtuiging graag een plaats zou- strumenten zijn naderhand weer den willen geven in de doelstelling gevonden maar de drie Zwammer- ren- van de vereniging. Het drietal wil- dammers zijn geen lid geworden A. Koster uit Zwammerdam, '*Wa voorzitter van Wilhelmina, herin- JfÈÊ^wK mÈÊ. ner* z'ch dit verhaal nog wel. H mil "Toen ik in 1973 tweede voorzitter A<rII W Wam werd in het bestuur van de muziek vereniging had ik te maken met oudere bestuursleden. Er werd door de voorzitter nog niet zo strak aan de agendapunten gehouden en Vrouwen waren er nog niet bij in concours wegsleepte. De hoogte van de contributie in de begin jaren vijftig weet Koster niet meer precies. "Ik geloof dat mijn ouders voor my toen twee kwartjes per week betaalden", al dus Koster. Een ander curieus verhaal uit die tijd laat zien dat de heren bestuurs leden twijfelden aan de blaas- kracht van vrouwen. "Uit de oude notulen blijkt dat in 1957 nog eens een aparte bestuursvergadering is gewijd aan de vraag of vrouwen lid mochten worden van de vereni ging. En als dat mocht of ze dan een broek, of een rok moesten aan trekken. Het bestuur besliste dat vrouwen wel lid van de fanfare mochten worden maar dat het dra gen van een rok een vereiste was", aldus Koster. "Dat is nu niet meer zo hoor, ik vind dat vrouwen ook heel goed en krachtig kunnen bla zen en een rok aan hoeft ook niet", voegt de voorzitter eraan toe. De geschiedenis leert dat de naam DINDUA geen lang leven was beschoren. De plaatselijke schutterij ging ter ziele en die droeg de naam Wilhelmina op het blauwe vaandel. Dat sprak het be stuur van de vereniging schijnbaar wel aan. De beslissing was snel ge nomen en sindsdien heet de ver eniging naar de oude koningin. Aan uniformen werd in de begin periode nog niet gedacht. Op een uitvoering op koninginnedag werd een papieren pet gedragen en aan het instrument een oraiye lint. toen deze selectie van Daar kwam in 1960 verandering in. Ter gelegenheid van het duizendja rig bestaan van Zwammerdam werden blauwe uniformen aange schaft met geld van bazars en de verkoop van stroopwafels en olie bollen. Koster: "We leken veel op politieagenten maar het was wel heel wat, zo'n uniform". De veertigjarige geschiedenis van de vereniging kende haar ups en downs. Vooral aan het eind van de jaren zestig braken zware tijden aan voor de muziekvereniging. "In het verenigingsleven zijn nu een maal bergen en dalen en 1967 was een donkere periode. Het aantal le den liep terug en het inmiddels op gerichte tamboerkorps werd uit eindelijk opgeheven. Er waren op een gegeven ogenblik nog maar 12 leden. Door verschillende mensen werd toen over opheffen van de vereniging gepraat. Één lid, Jan van Greuningen, heeft de vereni ging in deze moeilijke periode op de been gehouden. Hij vond dat als de vereniging eenmaal werd opge heven, zij waarschijnlijk nooit meer zou worden opgericht. En Van Greuningen vond dat zoiets nooit mocht gebeuren. Het bestuur ging allerlei oud-leden bezoeken, onder wie ik want door omstandig heden was ik geen lid meer. Er kwamen op die manier veel aan meldingen binnen. Met als gevolg dat in 1974 weer een tamboerkorps werd opgericht. Bovendien waren er zoveel meisjes die zich hadden in Maarssen een eerste prijs op een (pr-foto) aangemeld dat er ook een majoret- tenpeloton kon worden gevormd", aldus Koster. Taptoe Op dit moment telt de muziek vereniging Wilhelmina 75 leden die actief zijn met het geven van onder meer uitvoeringen en het brengen van serenades aan bruidsparen en andere feestvarkens. "De drie groepen repeteren apart één avond in de week in het Nutsgeboiiw in Zwammerdam. Van de vereniging mogen ze de instrumenten en uni formen gebruiken. Over een tijdje verhuizen we misschien naar een oude kleuterschool in Zwammer dam, dan hebben we eindelijk eens een eigen 'home'. We hebben meestal in gymnastieklokalen van oude scholen gerepeteerd. Ik weet nog goed die keer dat ik bij het oe fenen zo hard blies Op m'n instru ment dat de kalk van het plafond afdwarrelde". Ook krijgt de vereniging een an dere dirigent. F. Klein vertrekt na negen jaar de leden de nodige on dersteuning tijdens het spelen ge geven te hebben en J. van Nerei- nen neemt zijn plaats in. Ter viering van het jubileum wordt naast de groots opgezette taptoe nog een receptie en voor de leden een feestavond georgani seerd. Zaterdag zal een dag worden die aan de inwoners van Zwam merdam beslist niet geruisloos voorbij gaat. door Miriam Knopper zo kwam het dat na afloop van de vergadering vaak over vroeger werd nagepraat door de leden. Dan hoorde ik natuurlijk het een en an der waaronder dat verhaal over de oprichting", aldus Koster. Familie Koster is vier jaar tweede voor zitter geweest en bekleedt nu al ne gen jaar de functie van voorzitter. "In 1953 ben ik lid geworden van de fanfare van de vereniging. Ei genlijk niet vanwege een bepaalde reden maar omdat mijn broers lid waren en een paar klasgenoten van mij ook. Daar word je dan door aangetrokken. Dat is nu nog steeds zo. Als een vriendinnetje of familie van iemand by de vereniging zit dan wordt die persoon vaak ook lid. De leden bestaan voor een groot gedeelte uit clubjes van fami lieleden. Mijn drie kinderen zyn Voorzitter Koster, zelf musicerend op de tuba, hoopt Zwammerdam zaterdag een wervelende muziekshow voor bijvoorbeeld lid van de muziekver- te schotelen. (foto Nanno bioupot) eniging". NOORDWIJKERHOUT - Bij het Oosterduinsemeer in Noord wij ker- hout worden wellicht 122 witte bungalows gebouwd. De bunga lows gaan samen hotel 'Grand resi dence Paradise' vorme,n, maar worden afzonderlijk verkocht. Sinds enkele dagen staan op het terrein nabij het Oosterduinse meer, borden waarop de bunga lows te koop worden aangeboden. De witte, met veel marmer uitge voerde huizen moeten per stuk 169.500 gulden opbrengen. De ei genaars van de bungalows mogen twee weken in het hoogseizoen en twee weken in het 'laagseizoen' in de bungalow wonen. De rest van de tijd worden de huizen verhuurd als hotelaccommodaties en delen de eigenaars mee in de winst. Volgens een woordvoerder van makelaarskantoor Voorham uit Noordwyk, die betrokken is bij de verkoop, zijn de borden vooral be doeld om de interesse van de ko pers te peilen. "Voordat er met de bouw wordt begonnen willen we inzicht hebben in de verkoopmo- gelijkeden", aldus de woordvoer der. De gemeente Noordwijkerhout is volgens gemeentesecretaris M.J. Adriaanse bereid mee te werken aan de bouw van het 'bungalow- hotel'. In het bestemmingsplan 'Buitengebied' staat dat daar het verblijfstoerisme moet worden ge stimuleerd. Definitieve bouwplan nen zijn er volgens Adriaanse nog niet ingediend. Het wachten is eerst op goedkeuring van de pro vincie voor de bouw van een derge lijk complex. Adriaanse verwacht overigens niet dat dit problemen zal opleveren. KATWIJK/VALKEN - BURG - De roofoverval op de Rabo-bank in Valken burg is opgelost. De vier Katwijkers die maandag door een speciaal arrestatie team in hun woonplaats zijn aangehouden hebben be kend. De politie heeft te vens een 24-jarige Katwijk- se vrouw aangehouden die betrokken zou zijn geweest bij de overval. Er wordt, al dus de politievoordvoerder, nog minstens één arrestatie verwacht. Vrijdag 16 mei maakten de Katwij kers bij de overval op de bank in het Rijndorp ruim 100.000 gulden buit. Ongeveer 60.000 gulden daar van was Hollands geld, de rest be stond uit buitenlandse valuta. De politie, die in totaal acht man op deze zaak had gezet, kwam de da ders op een 'klassieke' manier op het spoor. "We hebben simpelweg alle in formatie en getuigenverklaringen op een rytje gezet en daar kwamen uiteindelijk de namen van de ver moedelijke daders uitrollen", al dus de politiewoordvoerder. De Katwijkse gemeentepolitie werkte in deze zaak nauw samen met de rijkspolitie in dit district, omdat de overval in Valkenburg was ge pleegd en deze gemeente resulteert onder de rijkspolitie. Bij hun aanhouding pleegden de vijf verdachten volgens de politie geen verzet. "We hebben de indruk dat ze verrast waren", aldus de woordvoerder van de Katwijkse politie. De politie trof na de aan houding op een adres in Katwijk vier vuurwapens aan. Deze wapens zijn voor onderzoek naar het ge rechtelijk laboratorium in Rijswijk gebracht. Het gaat om onder meer een pistool, een revolver en een ge weer met een afgezaagde loop. "Deze wapens zijn voor zover ik het kan bekijken niet mis", aldus de politiewoordvoerder. "Vooral met dat laatste wapen is men in staat het slachtoffer letterlijk op te blazen". Er zijn op dit moment geen be wijzen dat de aangehouden Katwij kers ook bij andere overvallen zijn betrokken. "We onderzoeken dat wel. We kijken onder meer of er verband bestaat tussen de werk wijze van de aangehouden Katwij kers en de manier waarop andere overvallen zyn gepleegd". De politie kon dan ook niet zeg gen of de Katwijkers ook iets heb ben te maken met een overval op een geldloper van de Kwantumhal len in Valkenburg en op een geld loper bij een Digrosvestiging eer der dit jaar in Katwijk. Wel beschikt de Katwijkse re cherche over aanwijzingen dat het aangehouden vijftal meer op zijn kerfstok heeft. "Het zou dan kun nen gaan om diefstallen en inbra ken", aldus de politiewoordvoer der. Morgen worden de verdachten voorgeleid aan de officier van justi tie in Den Haag. LISSE - "Als je kennis hebt van alles wat er zich in de natuur afspeelt, ga je daar vanzelf voorzichtiger mee om. Een natuurcursus maakt mensen milieubewuster". Dat zegt Tim Boyenk, medewerker van het centrum voor volwasseneneducatie Qbus in Lisse. Het centrum organiseert vanaf 12 juni een cursus 'Natuurherken- ning'. Op drie donderdagavonden ver tellen drie deskundigen de meest uiteenlopende wetenswaardig heden over wilde bloemen, vo gels, bomen en paddestoelen. De cursus wordt besloten met een excursie in de waterleidingdui nen tussen Noordwyk en Haar lem. Volgens Boyenk, die zichzelf een 'natuurfreak' noemt, is de belangstelling voor natuur en milieu groeiende. "De basisscho len besteden in hun lesprogram ma's veel aandacht aan^de na tuur. Ook in de media wordt een steeds grotere plaats ingeruimd voor nieuws over natuur en mi lieu. Helemaal verwonderlijk is dit niet. De laatste jaren worden we in toenemende mate gecon fronteerd met zaken als zure re- gen, vervuilde grond en zelfs on gelukken met kerncentrales". De cursus is, zo weet Boyenk te vertellen, bedoeld voor 'begin nende natuurliefhebbers' van al le leeftijden. "Iedereen die zich regelmatig, al wandelend, af vraagt waarom een plant ergens groeit, of welke vogel een be paald geluid voortbrengt, is wel kom. De inleidingen tijdens de cursus hebben een duidelijk oriënterend karakter. In drie avonden kun je natuurlijk maar een tipje van de sluier oplich ten". Inwoners van de hele bollen streek zijn welkom. Boyenk ver wacht belangstelling uit een groot gebied. "In Lisse en de om geving worden nauwelijks cur sussen of lezingen over de na tuur gehouden. Noordwijk daar entegen heeft het natuurcentrum Jan Verweij, waar tal van bijeen komsten zijn. Hoewel hier zoiets ontbreekt, zijn ook Lissenaren en inwoners van andere dorpen zeker in de natuur geïnteres seerd". Er komen drie thema's aan de orde, bloemen, vogels, en pad destoelen en bomen. De wilde bloemen-deskundige C. Verweij zal onder meer ingaan op de ver spreiding van planten, de manie ren om ze te herkennen en de in vloed van de bodem op de plan tengroei. "Aan de hand van dia's zal het verhaal worden verduide lijkt. Je kunt van een plantenlief hebber nu eenmaal niet ver wachten dat hij of zij planten uit de grond trekt, alleen maar om ze te laten zien", zegt Boyenk. Paddestoelen en bomen wor den op 19 juni belicht door F. van den Berg. "Veel mensen denken dat paddestoelen een herfstver- schijnsel zijn. Na deze cursus we ten ze wel beter. Bovendien zul len de cursisten veel leren over de functies van paddestoelen. Bijvoorbeeld over de verbintenis (symbiose) tussen de vliegezwam en de berk. De vliegezwam scheidt bacteriën af die ervoor zorgen dat de wortels van de berk goed groeien". Op 26 juni komen de 'geveder de vrinden' aan bod tijdens een inleiding door H. Verkade. Deze Noordwijker vertelt onder meer over broedgewoonten, het ver schil tussen stand- en trekvogels en de samenhang tussen de bouw van de vogel en het eetge drag. Hoewel de drie avonden totaal verschillend zullen zijn, ook al doordat er drie verschillende in leiders zijn uitgenodigd, is er een rode draad die door de hele cur sus loopt. Boyenk vertelt dat er veel aandacht zal worden be steed aan de bedreiging van na tuur en milieu. "Ook in de bol lenstreek hebben we daarmee te maken. Denk maar eens aan het omspuiten van weilanden in bol- lengronden of het aantasten van het landschap door de kassen bouw. In de cursus zal op de ge volgen van dergelijke ontwikke lingen worden gewezen". Al hetgeen op de drie theorie avonden is geleerd, kan op 28 ju ni 'in de praktijk worden ge- T. Boy enk: "In de cursus wordt ve bracht' tijdens een excursie. Dan zullen de cursisten onder leiding van een gids een wandeling ma ken door de duinen. Tijdens de tocht wordt veel aandacht be steed aan het determineren van de bloemen, bomen en vogels. Deelname aan de cursus kost 20 gulden per persoon. Er is slechts plaats voor 25 cursisten. Boyenk zegt echter met nadruk dat er een tweede cursus kan worden gegeven als de belang stelling erg groot blijkt te zijn. "De inleiders zijn ontgetwijfeld bereid na de zomervakantie nog maals een groep te begeleiden". Belangstellenden kunnen zich tot en met 11 juni bij Qbus opge ven, telefoon 02521-14118. Afleggen De meeste heesters kunnen wor den vermeerderd door takken er van af te leggen. De methode is simpel en heeft vrijwel altijd suc ces. In de loop van de zomer maanden worden een of meer takken van een struik in de rich ting van de grond gebogen. Pro beer een flink stuk van de tak goed op de grond te laten liggen. De tak kan worden vastgezet met een steen of u-vormige pennen. In de loop van het groeiseizoen vormen zich aan de onderkant van de tak, wortels. In het najaar worden de jonge planten gerooid door de tak in stukken te snijden waarna ze moeten worden uitge- plant. In de siertuin komen bijvoor beeld Magnolia, rododendron, azalea, esdoorn en sering voor deze vermeerderingsmethode in aanmerking. Ook bij de mispel, hazelnoot, braam, bes, en fram boos lukt vermeerdering mid dels afleggen prima. Kamperfoelie, clematis en boomwurger kunnen golvend worden afgelegd. Zoals het woord al zegt wordt de af te leg gen tak hierbij op verschillende plaatsen op de grond vastgezet. Tussen twee vaste punten in staat de tak los van de grond. Bijzonder Steeds meer mensen hebben tij dens vakanties in het buitenland kennis gemaakt met vreemde, exotische groenten. Veel van dergelijke gewassen kunnen ook in Nederland met succes worden geteeld. De veredelaars hebben rassen gemaakt die toekunnen met minder warmte en zon dan in het land van herkomst. In juni kunnen bijvoorbeeld nog sojabonen worden gezaaid. De sojabonen worden net als stambonen geteeld. Het is raad zaam de bonen 24 uur voor het leggen, te weken. De grond waar in de boon wordt geteeld moet goed losgemaakt en humusrijk zijn. inen van wilde planten". (foto Wint Dijkman) Net als stambonen valt er, als de planten boven de grond staan, niet veel te doen. Vanaf septem ber kunnen de bonen worden ge- plykt. De bereiding ervan is ge lijk aan die van witte bonen. Be halve koken is het ook mogelijk de sojabonen te laten ontkiemen door ze op een vochtig vloeiblad in een schaal te leggën. De sprui ten zijn smakelijk in salades. Suikermais raakt hier langza merhand al wat meer ingebur gerd. De mais wordt gezaaid in goed doorlatende grond. Omdat mais een krujsbestuiver is moet een aantal planten in een groepje bij elkaar worden geplaatst. De plantafstand die moet worden aangehouden is 20 bij 30 centi meter. De plant heeft voldoende vocht tijdens de groei nodig. In droge tijden kan het daarom no dig zijn mais te besproeien. Zodra de plant flink hoog is en de bloeipluimen zichtbaar wor den, moet er worden aangeaard. Tegen de onderkant van de sten gel wordt aarde aangebracht om te voorkomen dat de mais door de grote lengte omvalt. De kolven kunnen vanaf au gustus worden geoogst. De kor rels zijn rijp als er een wit mel kachtig vocht uitloopt wanneer erop wordt gedrukt. MONICA WESSELING

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25