'We vreesden voor crisis op WK' Wonderland Becker is nog niet uit luiers WK kan Veendam gestolen worden Van der Capellens doen van zich spreken bij De Munnik Basketbaleoach Heger alsnog op zijspoor gezet Kras Boys lokt Wolven in val: 9-2 UDO-vrouwen kansloos bij Nieuwkoop Derde achtereenvolgende triomf in nacompetitie Degradatie voor ZLC Van Noord ontbreekt SSSïs KS55!» SpraS=™er" DONDERDAG 5 JUNI 19Ö6 PARIJS (GPD) - Boris Becker heeft nog een lange weg voor de boeg en de tijd zal moeten leren of die niet onbegaanbaar is. De open Franse tenniskampioenschappen maakten gisteren in elk geval dui delijk dat het streven om zich de beste ter wereld te mogen noemen voorlopig een illusie blijft voor de rossige Westduitser. De wijze waarop de Zweed Mikael Pernfors tijdens de kwartfinales in Parijs Beckers generale Wimbledon-re- petitie grondig verpestte, onder streepte andermaal dat het won derkind van weleer in sommige op> zichten de luiers nog om heeft. Het service-kanon uit Leimen herbergt alle eigenschappen van een natuurtalent, dus ook de nega tieve. Becker mag dan persoonlijk heid uitstralen en zich gedragen als een ware vedette, op de tennisbaan blijkt nog te vaak zijn naiviteit en grilligheid. Slecht spelen en toch winnen in een spel dat wordt be slist door centimeters is alleen de absolute toppers gegeven. En zo'n ster is Boris Becker nog niet. Aller minst vreemd natuurlijk, want hij telt pas achttien lentes. De benen zijn weliswaar stevig en de schou ders breed, maar de weelde moet toch door de geest worden gedra gen. Denkwerk Wat dat betreft zouden Ion Tiriac en Gunther Bosch, die Becker van de baan tot het bed begeleiden, misschien eens bij zichzelf te rade moeten gaan. Juist omdat zij al het denkwerk doen, lijkt de mentale ontwikkeling van hun pupil be hoorlijk geremd te worden. Becker beschikt over een onmiskenbare vechtlust en veerkracht, alleen de monstreert hij dergelijke gaven vooral wanneer het tegen zit in duels met sterkere, hoger geplaat ste opponenten. Treft de Westduit ser tegenstanders „beneden zijn stand", dan wil de motivatie er wel eens flink by inschieten. Gevolg: merkwaardige uitglij ders van de graag over de baan rol lende Wimbledon-winnaar. Na zijn sensationele machtsgreep tijdens The Championships verloor hij af gelopen jaar in een vroeg stadium van de Uruguayaan Perez-^n Mi- chiel Schapers, die Becker op de open Australische verraste. Dit sei zoen deed de huidige nummer vijf van de wereld al aanzienlijk meer misstappen. Srejber (derde ronde Boca West), Dyke (eerste ronde Brussel), Wilkison (openingspartij Atlanta), Jaite (kwartfinale Forest Hills) en Sanchez (kwartfinale Ro me) lieten Becker, die deze jaar gang alleen het toernooi van Chica go won, onverwacht struikelen. De pijnlijke nederlaag tijdens de open ïYanse paste perfect in dat rijtje. Was de als derde geplaatste speler een ronde eerder al bijna ten onder gegaan tegen Sanchez, die twee sets op rij won om vervolgens door een onderbreking uit het rit me te raken, gisteren werd de altijd sterk startende Becker niet gered door de regen. Mikael Pernfors nam zijn revanche door „als in trance alles met me te doen wat hij wilde", zoals de verliezer later op merkte. bene vijf matchpoints waarna Bec ker de partij alsnog naar zich toe wist te trekken. Ditmaal maakte de Zweed echter geen fout, vooral dank zij uitstekende passeersla- gen. „Ik wilde afdwingen dat hij slecht zou spelen en dat is gelukt", constateerde Pernfors, die daar mee het falen van zijn in totaal der tien landgenoten op Roland Garros compenseerde. „Nu kunnen al die Zweedse journalisten hier ten min ste niet meer om me heen", lachte de nummer 27 in de ATP-rang- schikking. Davis-Cupteamcoach Hans Ols- son hield voorlopig nog een slag om de arm. „Ik ben zeer onder de indruk van zijn prestaties, maar het is nog te vroeg voor conclu sies". Feit blijft wel dat Pernfors zich nadrukkelijk kandidaat heeft gesteld om zijn land in de toe komst te vertegenwoordigen. Al zal het de Zweden ongetwijfeld steken dat de 22-jarige reuzendo- der in Parijs, die in een eerder sta dium ook Edberg de baas was ge bleven, geen produkt is van het veel geroemde scoutingsapparaat. Een vet Amerikaans accent ver raadt overduidelijk zijn tennisop- leiding: Pernfors ontwikkelde zich aan de universiteit van Georgia, waarvoor hy ook landelyk kam pioen werd, onder leiding van coach Dan MacGill, gisteren spe ciaal uit de Verenigde Staten naar de Franse hoofdstad over gevlo gen. „Voor my is dat Amerikaanse systeem prima geweest. Ik heb er onder andere geleerd me niet te la ten intimideren, zoals Becker wel eens doet met zyn gebaartjes. Bo vendien kan ik nu goed met pu bliek omgaan. Vandaag waren de toeschouwers op mijn hand, maar straks tegen Leconte (de Fransman haalde gisteren ook de laatste vier door de Rus Tsjesnokov te ver slaan, red.) is dat anders. Dat maakt me echter niets uit, ik kan er tegen". Gek Aan de vooravond van Wimble don, waar alle ogen op Boris Bec ker gericht zullen zijn, is het voor de jonge Germaan misschien wel goed dat de manie rond zijn per soon, met name in eigen land, weer even is bekoeld. „Het is niet mak- kelyk om daarmee te moeten le ven", stelde Becker gisteren in Pa rijs nog eens vast. „Het blyft gek: vorig jaar verloor ik hier al in de tweede ronde ruim van Wilander en toen haalde iedereen zijn schou ders op. Nu sta ik in een bomvolle perskamer mijn nederlaag te ver klaren. Daaruit blijkt wel hoeveel er met me is gebeurd", aldus Bec ker, die in elk geval bly is dat de grastoernooien weer voor de deur staan. Want op een snelle baan voelt hij zich toch het meest in zijn element. LEIDERDORP - Het tennistoer nooi van de Munnik kende giste ren geen grote verrassingen, afge zien van de hagelbui die het evene ment 's middags verstoorde. Ge lukkig voor de wedstrijdleiding was die bui slechts .van korte duur en kon het volledige programma worden afgewerkt. In het mannenenkel B bereikte Freek van der Capellen als eerste de kwartfinale door een verrassen de zege op Waldo Jansen. Niet de winst van Van der Capellen was erg opzienbarend, maar wel de sco re. Met 6-0, 6-0 werd Waldo Jansen uit het toernooi geslagen. Ook Jan Siemerink bereikte de volgende ronde door een overwinning op Philip Nagtegeller. Nachtegeller gaf Siemerink aardig partij, maar moest toch duidelyk zijn meerdere erkennen in de Rijnsburger: 6-2, 6- achteraf een verbeten strijd. Uit eindelijk was het thuisvoordeel voor de Munnik-speler Koemans van doorslaggevend belang: 1-6,7- 5. Herman van der Capellen had gisteren de eer de speeldag af te sluiten. Om 20.45 uur betrad Van der Capellen pas de baan om zijn partij tegen Andreas de Wit te spe len. De wedstrijd, die langzaam op gang kwam, kende een enigszins tumultueus slot. De Wit en Van der Capellen waren het niet eens over de stand en ook het publiek kon geen uitkomst brengen. Van der Capellen liet zich niet van de wijs brengen en kon om even voor half elf als overwinnaar de baan verla ten. Joost van Leeuwen was zeer sterk op dreef tegen Klatter en hoefde slechts één game af te staan. Door zeer gevarieerd spel bereikte ook Jan-Willem Lugthart de volgende ronde. Hij versloeg Erik Snellenberg met 6-2, 6-4. Thomas Koemans en Marcel Gerritsen leverden op een baantie Afdwingen Beiden hadden in Indianapolis ook al op gravel tegenover elkaar gestaan. Pernfors kreeg toen nota VOLENDAM - Zwarte Wolf heeft het in de eerste finale-wedstryd om het zaalvoetbalkampioenschap van Nederland fors laten afweten. Het Leidse team werd gisteravond door Kras Boys in Volendam met 9-2 om de oren gemept, in de „slechtste wedstrijd die we ooit hebben gespeeld", aldus coach Frans Stouten. De Wolven krijgen volgende week dinsdag (10 juni) de kans zich te revancheren, maar moeten de tegenstander in de Vijf Meihal dan wel met minstens ze ven goals verschil verslaan. Of dat zal lukken is maar zeer de vraag. Stouten blijft dan wel opti mistisch („Ik zeg nooit nooit"), maar afgaande op het spel van gis teravond kan hy dat moeilyk zyn. Kras Boys was superieur en speel de het zaalvoetbal zoals het ge speeld moet worden. Daarbij ge holpen door de hardleerse oppo nent. Hoewel Stouten er vooraf her haaldelijk op had gewezen dat Kras Boys veelvuldig bij de tweede paal scoort, vielen daar maar liefst vijf treffers, verdeeld over de hele wedstrijd. Daartegen had Zwarte Wolf maar weinig in te brengen. Bij rust was de stand 5-1 (Cor Veer man, 2x, Henk Kras, Dick Kwak man en Dick Kes scoorden voor de Volendammers, Ger Nagtegeller maakte de tegengoal), daarna lie pen de Boys weg tot 9-1, via be taald voetballer Johan Steur, Henk Kras en tweemaal Jan Molenaar. Pas toen kon opnieuw Nagtegeller iets terug doen, voor de Wolven die met open ogen in de val waren ge lopen: 9-2. Geen uitslag om om veel vertrouwen op te funderen. Niettemin dicht Stouten zijn team nog kansen toe. „Als we de beuk er tenminste ingooien". ROTTERDAM - Waagde het Ne derlands basketbalteam twee we ken geleden in Antwerpen met succes de sprong naar de Europese top, nu pas blijkt dat de man die daartoe de aanzet gaf er deson danks niet zonder kleerscheuren vanaf is gekomen. Vandaag hoort Vladimir Heger, net terug van een bezoek aan zijn vaderland Tsjecho slo wakije, dat hij een deel van zijn taken moet teruggeven. Topsport coördinator mag hij voorlopig blij ven, maar bondscoach is hij voor taan af. Een maand voor het WK in Span je schoof de Topsportliga van de Nederlandse Basketbal Bond de 38-jarige Ruud Harrewijn als de nieuwe man naar voren. De voor malige international en coach van het onlangs ter ziele gegane BS Leiden neemt vanaf morgen, wan neer Oranje na een korte periode van rust opnieuw de draad oppakt, de honneurs waar. Voorlopig tot en met het wereldkampioenschap. „Een vertrouwenskwestie", zo noemt Topsportliga-voorzitter Jan Loorbach de reden van het ge dwongen terugtreden van de Tsjech, die vanaf 1982 by de Bond in full-time dienst is. „Zijn deskun digheid staat uiteraard buiten kijf, want wat dat aangaat is er geen be tere dan Heger te vinden. Maar we kregen de indruk dat er op het B- kampioenschap in Antwerpen een enorme kloof was ontstaan tussen hem en de spelers. Van een vrucht bare samenwerking leek daar, on danks de uiteindelijke promotie, al lang geen sprake meer". Gesprek Een bevestiging, van wat hij naar zijn zeggen dus ook al uit eigen Ruud Harrewijn. (archieffoto) waarneming had geconstateerd, kreeg Loorbach daarvan vorige week na een gesprek met de Oran je-kern. Die had zich in België groen en geel geërgerd aan de han delwijze van de even eigenzinnige als beminnelijke Tsjech die van Oranje een duiventil maakte. Een aanpak waardoor, in samenhang met allerlei vreemde taktische ma noeuvres, het zelfvertrouwen van zijn spelers op bepaald moment danig werd ondermijnd. Omdat zij van hogerhand (lees: Heger) ook nog eens een spreekverbod kregen opgelegd kwam de onvrede niet di rect naar buiten, maar bleef die be perkt tot boze gezichten en zijde lingse opmerkingen. door Ad van Kaam Na de maatregelen van de Top sportliga, die er toe leidde dat He ger in elk geval van zijn belangrijk ste functie werd ontheven, voelt Oranje-aanvoerder Emill Hagens zich vanzelfsprekend niet langer gebonden aan dat verbod. „De meeste jongens", zo verwoordde de 31-jarige routinier ook hun me ning, „baalden in België. Heger stelde zich ook in het verleden al dictatoriaal op, maar ditmaal liep het de spuigaten uit. Hy deed de gekste dingen, was door niemand te benaderen en ging elke vorm van discussie uit de weg. En dat terwijl iedereen kon zien dat het helemaal mis dreigde te lopen". Laatdunkend Een andere grief van Hagens is dat Heger zich nogal laatdunkend heeft uitgelaten over de capacitei ten van de huidige groep. „Dat moesten wy uit de kranten verne men. Zoiets kan je je als coach toch niet veroorloven te zeggen. Dat mag je hooguit denken, en zelfs dat eigenlijk niet eens. Ik ben in elk ge val blij dat wij, toen hij ons in de slotwedstrijd tegen Israel uiteinde lijk de vrije hand gaf, zijn ongelijk hebben aangetoond. Ook al gaf hij daar dan wel weer een geheel eigen draai aan", aldus Hagens, die, zij het achteraf, stelt nimmer onder Heger naar Spanje te zyn afge reisd. „En dat geldt niet voor mij alleen". Die laatste opmerking nam Top sport-voorzitter Loorbach overi gens voor kennisgeving aan. „Dat gegeven heeft in de discussie met de groep geen rol gespeeld. Ons bleek gewoon dat de situatie en het werkklimaat dermate was ver slechterd dat we wel stappen moesten nemen. Omdat we bang waren dat anders mogelijk straks in Spaiye een crisis zou uitbreken. Persoonlijk ben ik echt niet zo ver rukt met deze oplossing, want het was mij veel liever geweest als He ger de rit had kunnen uitzitten. Ge zien de vertrouwenskloof die was ontstaan tussen hem en de spelers was dat echter onmogelijk". Nadenken Nieuwe man Ruud Harrewijn be hoefde niet lang na te denken toen Loorbach hem afgelopen dinsdag vroeg halverwege op te stappen. Na het echec van BS Leiden had hij, behalve zyn school dan, niets om handen. Dit mede omdat lands kampioen Den Bosch het wachten op hem beu was en opteerde voor ex-bondscoach Jan Janbroers als coach. „Het komende weekeinde gaan we verder met de voorberei ding voor het WK waarvoor het programma, zoals dat tevoren was vastgesteld, gewoon wordt afge werkt. Dinsdag breng ik de groep terug van 18 naar 12 man en dan gaan we er keihard tegenaan". Hoewel een draai van 180 graden niet meteen te verwachten is („De spelletjes staan min of meer vast") zal Harrewijn daar waar nodig koerswijzigingen aanbrengen. Ge lijk Ton Boot, die met Harrewijn en Maarten van Gent behoort tot de gezichtsbepalende coaches in Nederland, hanteert de Haarlem mer bij voorkeur de man-to-man verdediging en staat ook hij een keiharde discipline voor. „Wie niet mee kan komen, valt af', heet het motto te zijn. En dat is de heren van de Top- sportliga blijkbaar uit het hart ge grepen. Vladimir Heger: Hij deed de gekste dingen" In het vrouwenenkel B werden de beide zusjes Van den Oudenrijn uit het toernooi gewipt. Henny Fehling was duidelijk te sterk voor Margot van den Oudenrijn: 6-1, 6-1. Irma van den Oudenrijn behaalde tegen Christel Verwoerd één game meer dan haar zus (6-1, 6-2). Madeion Verdegaal verkeerde te gen Bianca Zonderop nog in de kampioensstemming, overgehou den aan de competitie. Verdegaal versloeg Zonderop met 6-2 en 6-4. Ook Irma van Seeters bereikte de volgende ronde door Margot van de Haak met 6-2, 6-2 te verslaan. L. Verhees was de enige die in het mannenenkel C voor een ver rassing zorgde. Verhees versloeg de geplaatste Sypkens met de overtuigende uitslag van 6-1 en nogmaals 6-1. De als tweede ge- plaatse Krans liet zich door Ham ming niet verrassen (6-2,6-2). Gio vanni Sekeris leverde een knappe prestatie tegen het Voorschotense talent Fleischeuer. Het aanvallen de spel van Sekeris bracht hem in de derde set de overwinning. In het vrouwenenkel C bleven de als nummer één en twee geplaatste Jongmans en Poots overeind. Pas cal Jongmans maakte korte metten met S. Gysbers (6-1, 6-2), maar Leontien Poots ondervond iets meer problemen. Vooral in de tweede set kwam Maries Leunis- sen goed in haar spel, maar verloor uiteindelijk in de tie-break. Ook Joan Zonnevylle en Fleur Meijer kwamen een ronde verder door winst op respectievelijk L. Hoog houdt en A. Langeveld. JETSKE GOUDSMIT LEIDEN- UDO heeft gisteren in het vrouwenvoetbal de promotie- wedstrijd om een plaats in interre gionale klasse by Nieuwkoop met 5-0 verloren. De OegstgeestSe vrou wen, die een bijzonder goed sei zoen achter de rug hebben, hadden niets in te brengen tegen de kam pioen van Gouda. De gastvrouwen gaven de bezoe kers geen kans in hun ritme te ko men. In de eerste helft keek UDO al tegen een 3-0 achterstand aan door doelpunten van Monique van Donk (twee maal) en Jellie Hoo- genberg. Ook na de pauze werd de Oegstgeestse ploeg in de verdedi ging gedrongen. Het waren Maija Toor en nogmaals Van Donk die de stand uiteindelijk op 5-0 brachten. Of UDO promoveert naar de in terregionale klasse hangt nu volle dig af van het resultaat van de wed strijd tussen Nieuwkoop en Fortu- na Vlaardingen. Promoveert UDO niet, dan gaan de Oegstgeester vrouwen volgend seizoen in de hoofdklasse spelen. VEENDAM - Het WK in Mexico stuitte tegen de arm van Hiddink aanwezigheid van het tot voor kort Achteraf mag Willem II zijn gele- productieve duo Talan/Schouwe- genheidsaanvaller Henk Vos, ver- naar, slaagden de Arnhemmers er vanger voor de geschorste Fes- niet in zich ten koste van het be- kens, wel heel dankbaar zijn. Al in zoekende Willem II te verrijken, de vijfde minuut maakte de van Integendeel de formatie uit Til- PSV gehuurde spits na een draai- burg behield door een overwin- ende voorzet van Van Straalen het ning van 1-0 zijn kansen op een enige en zeer fraaie doelpunt. Die plaats in de eredivisie en liet Vites- tegenslag kwam Vitesse in het ver se met de frustraties achter. dere verloop niet te boven. kan Oost-Groningen momenteel gestolen worden en menigeen heeft er een nat pak voor over het elftal van Veendam luidruchtig (3-2), op de deur v, Gisteravond de strafschop was aan Van Vel- na een misleidende inleiding door Leo van Veen, goed besteed de eredivisie bonst, t de kijkers dermaal met ruim 8000 man pre- puntje tot het uiterste bleef gaan. sent om de uit het graf herrezen Qok 7f)nrfa« wannppr hpirfp nine- club vocaal te begeleiden naar de gen elkai fn taffen,lil derde tnomf m de nacompehtie RKC 21ch met bij voorbaat gewon- van de eerste divisie. RKC werd geven, verzekerde trainer „««.ui0"!. Looyen na de eliminatie van zijn ploeg. „We zullen onze huid LEIDEN - Ruud Harrewyn, de nieuwe bondscoach van het Nederlandse basketbalteam, heeft voorlopig 18 spelers uitgenodigd voor de nationale selectie. Volgende week dinsdag brengt hij de groep terug tot de uitein delijke twaalf die in de voorbereiding op het WK in Spaiye (juli) onder meer nog toernooien spelen in Griekenland en Valencia. Peter van Noord is de enige die ontbreekt uit de ploeg die tien dagen geleden in Antwerpen promotie bewerkstelligde naar de Europese A- groep. De speler van Den Helder is vanwege drukke werkzaamheden niet beschikbaar. Harrewijn kan daarentegen nu wel een beroep doen op spe lers als Kragtwijk, Esveldt, Van Essen en een viertal Amerika-gangers. De selectie: Hagens, Heijdeman, Kragtwijk en Van Helfteren (BS Lei den); Schilp en De Waard (Den Helder); Boers en Van Essen (Weert), Pieterse, Bottse en Esveldt (Den Bosch); EbeltjeS (Enschede); Van de Lagemaat (Werkendam); Te Velde (Amsterdam); Smits (Marist College); Brugman, Brandt en Van Dinthen. maar weinig uitzicht op sportief voor ons mets meer op net spel succes, terwijl Klompstra simpel 3000 toeschouwers. Met knikkende knieën is Veendam tegen RKC op de been gebleven. t spel" nnlf nauwpliikc Hoe zenuwachtig Veendam de Z LI voorsprong ook vasthield, het ver- .™?ïLE: diende die zeker. Een falikant mis- Heeren, greep te openen (1-0). RKC kwam snel met een antwoord. Van Velzen De Waalwijken, vochten verbeten kopte uit „ye schop in (1-1). Veendam had tegen het einde van de eerste helft en dadelijk na de wisseling de touwtjes volledig in handen. Steenge scoorde en na Klompstra's tweede treffer leek er geen vuiltje aan de lucht. Maar na de door Van Velzen benutte straf schop kwam nog een chaotisch laatste half uur tot stand. In de waarschijnlijk te moeilijke aanloop naar promotie naar de ere- Maar RKC kwam al binnen twee divisie blijkt bij Vitesse het scoren minuten weer dichterbij. De bal plotseling in verleerd. Ondanks de LEIDEN - De zaterdagtak van ZLC stak SVLV gisteren een handje toe voor wat betreft het behoud van het eersteklasserschap. Dankzij een foutieve terugspeelbal en een eigen doelpunt kregen de Voor schotenaren de 2-0 overwinning zich zeker vijftien opgeleg de kansen. Maar zelfs een straf schop ging er nog naast. SVLV deed het in principe geen haar beter, maar doorbrak gisteren in de Kikkerpolder de algehele ma laise zij het dat de ploeg daarbij na- nerveuze thuisclub tegen het einde helemaal klem, maar gingen toch met 3-2 ten onder. Het zag er na precies een uur naar uit, dat Veendam een be nauwd slot, zoals een week eerder tegen Vitesse, bespaard zou bly- ven. Een doelpunt van Klompstra, na een lange rush van Mulder, ver grootte de marge tot twee (3-1). i of meer cadeau. Als dank voor drukkelijk de hulp van tegenstan- bewezen diensten speelt ZLC vol- ders nodig had. gend seizoen in de tweede klasse van de Afdeling Leiden. De uitslag kwam gisteren by UVS tot stand na twee beslissings wedstrijden inclusief nog eens twee verlengingen. Meest opmer kelijke facet daarbij was de enor me onmacht die ZLC toonde een maal in de buurt gekomen van het Voorschotense doel. In 240 minu ten voetbal schiepen de Morschbe- In de opnieuw noodzakelijk ge worden verlenging (nadat ZLCer Jan Derogee eerst de lat teisterde en Jack van der Meij een enorme mogelijkheid om zeep hielp) speel de Joop de Boer te zacht terug op doelman Piet van Hal. Henk Lelie- veld was er als de kippen bij voor 1-0. Vijf minuten later maakte Roel Pegt het karwei voor SVLV af. Met een fraaie halve omhaal passeerde hy zyn eigen keeper.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17