Duitsers komen met schrik vrij Gouden treffer van Larsen Hoera, 3 foto's extra! Maxi! Irak voelt zich bedrogen Frankrijk opz'n Italiaans Denemarken legt goede basis voor kwalificatie AGFA^ DONDERDAG 5 JUNI 1986 SPORT PAGINA 15 LEON - Frankrijk, Europees kam pioen en een van de favorieten voor de wereldbeker, is bang. Een dag voor de wedstrijd tegen de Sovjetunie, sluipt de angst de ploeg binnen. De rust die er van het trainingskamp uitstraalt, is be- driegelijk. Aanleiding voor de groeiende nervositeit by de Fran sen is de eigen wanprestatie tegen Canada en het optreden van de te genstander van donderdag in het duel tegen Hongarije. Zelfs Michel Platini, Europees voetballer van het jaar, spreekt zyn bezorgheid uit over de tweede wedstrijd van zijn team in Leon. „We zullen onze prestatie van zondag enorm moe ten verbeteren, willen we niet weg gespeeld worden door de Sow- jets". De middenveld regisseur vand e Europese kampioen en de Italiaanse titelverdediger Juven- tus, weet waar de achilleshiel van de ploeg zit. „In de aanval. We heb- ■- --v ben te veel kansen nodig om te sco- ren. Gezien de vele mogelijkheden Klaus Allofs volgt geknield op de grasmat de richting van de bal. Tot zijn genoegen rolt het leder over de Jtrijd een 'vervolg te krijgen! die Papin en Rocheteau voorge- doellijn en is de 1-1 een feit. Doelman Alvez is kansloos. (fotoAP) Met bijna alle spelers op de helft schoteld hebben gekregen, hadden ze veel meer treffers moeten ma- ken. Of zouden ze misschien graag zien dat het middenveld niet alleen de doelpunten voorbereid, maar ze ook nog eens maakt?" QUERETARO (GPD) - Als laatste verdween Lothar Matthaus na West-Duitsland-Urü- guay (1-1) in de tunnel naar de kleedkamer. Het klamme angstzweet stond de middenvel der van Bayern München nog in de handen, toen hij de Duitse internationals een voor een feliciteerde alvorens hij zich aansloot in de rij van opgeluchte landgenoten. De nachtmer rie van een bijna onvermijdelijke nederlaag, als gevolg van een kapitale blunder van hem, had tachtig minuten als een zwaard van Damocles boven de ploeg gehangen. Dankzij de verlossende gelijkmaker van Klaus Allofs werd het onheil maar net afgewend. Met Franz Beckenbauer voorop veerden de wisselspelers op de bank juichend omhoog toen de ge plaagde spits van FC Köln vijf mi nuten voor afloop eindelijk een gaatje vond in de granietharde ver dediging van Uruguay. Het schrik beeld van vier jaar geleden, toen Algerije in de openingswedstrijd de natie volledig in rouw dompel de, had de Duitsers al weken tevo ren stevig in de greep en dreigde gisteravond al vroeg in de wed- Tegen de Sowjets maakt Roche teau waarschijnlijk geen deel meer mlakte tegenc'a^adl oökheS TOLUCA ©ID) - Irak mag zich bij het eerste van de wedstrijd al niet mee. Zijn vervanger toen, Stopyra, speelt vandaag van de eerste minuut mee. optreden tydens de eindronde van de strijd om een wereldkampioenschap bedrogen voe len. In het duel tussen de voetbaldwergen Pa raguay en Irak, dat voor 12.000 toeschouwers in Toluca plaatsvond, floot de uit Mauritius af komstige scheidsrechter Pico-Ackong voor rust op het moment, dat de bal vanuit een hoekschop door Radi met het hoofd onderweg was gestuurd naar het doel van de Zuidameri- alvast een tipje van de sluier. „Dat kanen. Geen treffer, gebaarde de arbiter en hij wil zeggen, spelen vanuit een ge- bleef bij zijn beslissing, hoewel de Irakese sloten verdediging en proberen ploegleiding aanstalten maakte de golf-oorlog met snelle uitvallen te scoren. Het op Middenamerikaanse grond voort te zetten, zal een aanpassing van het hele In de tweede helft zou hij nogmaals een treffer team vergen. De neuzen staan van irak afkeuren. Ditmaal wegens buiten meestal alleen maar naar voren ge- spel, zoals hij in de eerste helft aan een treffer richt. Dat staat tegen de Sowjets van Paraguay zyn goedkeuring had onthou- echter gelyk aan zelfmoord". den. De angst van de Fransen Sowjet-machine weerspiegelt zich ook in de taktiek. „Wij zullen Ita liaans gaan spelen", lichtte Tigana Zo werd de ontmoeting tussen de minst draagkrachtige teams uit groep B beslist door het handige lobje, waarmee Romero - de voor Fluminense uikomende vedette van Paraguay - in de 36ste minuut de Irakese doelman Raad verschalkte. De teleurstelling over dat resultaat bleef niet beperkt tot de honderd Irakese fans, die por tretten van hun president het bonbon-vormige stadion hadden binnengedragen. Want Irak speelde het aangekondigde vrolijke voetbal en bracht daarmee de sterk geachte verdediging van Paraguay herhaaldelijk aan het wankelen. De beweeglijke centrumspits Hussein Saeed was tot tweemaal toe dicht bij de openingstref fer. Het mankeerde de Irakezen echter aan lucht om het wervelend openingsoffensief voort te zetten. _uay kreeg gaandeweg meer greep op het spel zonder overigens tot imponerende da den te komen. Wel raakte Cesar Zabala direct na de hervatting uit een vrye schop van dertig meter afstand de paal en mikte Alfredo Men- doza twee minuten voor tijd de bal tegen de zelfde paal in een positie, waarbij het eenvou diger leek de bal over de doellijn te schuiven. Dat laatste werd met voldoening geconsta teerd door de waarnemers van Mexico en Bel gië, de twee andere betrokkenen in deze groep. Al voor de pauze voorspelde de Belgi sche rechtsback Gerets, dat zijn elftal tegen deze twee ploegen op zyn minst met 3-0 gaat winnen. De mening van de Mexicaanse ster- aanvaller Hugo Sanchez week daar nogal van af. „Ik ben erg verrast over het snelle aanvals- spel van de Irakezen", liet hy weten. MEXICO CITY (GPD) - Bij de eerste interland van het Deense elftal met de Westduitse dat J® "iet geleefd hebben als prof- Sepp Piontek als coach kwamen in Kopenhagen 4500 toeschouwers kijken. Dat aantal in de hlos'd^Britten33" het rood-wit gestoken fans was ook gisteren aanwezig in de Mexicaanse sloppenwijk Conditioneel konden de uit En- Nezahualcoyotl bij Schotland-Denemarken, waar Preben Elkjaer Larsen geschiedenis geland (Olsen, de invallers Molby schreef door het eerste (en beslissende) doelpunt voor zijn land bü de eindronde van het ®n Sivebaek), Nederland (Busk, van de tegenstander waagde Mat- thaeus een terugspeelbal, bestemd voor Augenthaler maar onder schept door Antonio Alzamendi. De watervlugge spits van River Plate bedacht zich geen moment, ontweek op snelheid de te laat in gezette tackle van Augenthaler en ontdeed zich vervolgens van Schu macher, die een vergeefse poging ondernam om de zesvoudige inter national onderuit te halen. Via de onderkant van de lat sprong de bal achter de kalklyn en het woord was vanaf dat moment aan de vice- wereldkampioen Eens te meer bleek echter dat de Duitsers, die in de na-oorlogse pe riode steeds by de laatste acht ein digden en in die negen toernooien vier keer tot de eindstrijd door drongen, over te weinig kwalitei ten beschikken om een wedstrijd naar hun hand te zetten. Op het middenveld deed Magath voor de rust weliswaar geen onaardige din gen, als spelmaker was de toekom stige manager van de Hamburger SV net niet dwingend genoeg aan wezig. Een verademing daarente gen vormde de inbreng van Ber- thold, een der weinige talenten waarover de ploeg momenteel be schikt. De middenvelder van Ein- tracht Frankfurt verzette niet al leen bergen werk, maar beschikt over voldoende durf en persoon lijkheid om iets zinvols tot stand te brengen. Met Briegel, die een fout loze wedstrijd speelde en opnieuw een toonbeeld van ijver en daden drang was, groeide Berthold uit tot de beste speler van de ploeg. De achilleshiel van de Duitsers vormt zonder twijfel de verdedi ging, al maandenlang het zorgen kind van Beckenbauer. Na de treu rige reeks van vorig jaar, toen 'der Manschaft' in zeven achtereenvol gende ontmoetingen niet één keer tot winst kwam, experimenteerde de teamchef met Herget, Jacobs, Augenthaler en Eder als ausputzer, maar liet hij Stielike, de vrije ver dediger van vier jaar geleden, links liggen. In het stadion La Corregi- dora liet hy zijn keuze vallen op wereldkampioenschap te scoren. Een gouden treffer derhalve, want i de 'groep des doods', zoals de Die onzekerheid had geen be- lecht kon om die reden bijvoor- Laudrup, Berggroen) België (Mor- trekking op Busk, nu op de WK en beeld ook niet spelen. Zorgde de ten Olsen) en West-Duitsland (Ler- pouleE met West-Duitsland, Dene- enkele weken terug nog knokkend Braziliaanse kok voor de vrolijke by) overgevlogen Denen en de marken, Uruquay en Schotland ge- om met MW degradatie te ontlo- noot door ziek te worden van zijn amateur uit Aarhuus het karwei noemd wordt, zyn nauwelijks pen, ook niet op Nielsen, Morten eigen brouwsel, de Denen deden er beIer aan- krachtsverschillen. De nummers Olsen en gelegenheidsverdediger nauwelijks voor onder. Ze verbo- ue Schotten konden er zelfs twee gaan over naar de vol- Soren Lerby, wél op de doelman, den de spelers Mexicaans water te geen slotoffensief meer uit persen gende ronde, de vierde gaat Tien van de elf Denen verdienen drinken huis en omdat de ploegen elkaar hun brood in het buitenland, de vol uit eigen land i punten afpakken en hoge elfde, goalie Rasmussen, is uitgesloten zijn moet gevreesd teur. Zo keepte hij dan ook, de worden dat de derde ook de kof- zwakke stee in een geweldige de. by aankomst bedorven bleek te zijn en de ziektekiemen verspreid- fers kan pakken. ploeg. „Je mag Rasmussen niet De verslagen Schotten beseften veroordelen op zijn prestatie i Frank Arnesen had in het Deen belangrijk aandeel; dat volledig. Met het hoofd tussen avond", vond Frank Arnesen. „Die ZT- de beslissendeoass od Pre' de knieën verwerkten de voetbal- jongen is een paar dagen ziek ge- 'ftïïS?ieJ? Iers die zich in Engeland, Spanje weest. Hij kan echt keepen, heeft H^n S deTlnkend. a uic Aiuu ui aiigeidnu, opdiye weesi. ny Kan ecrn Keepen, neen h ai' trintcpnrip hal Italië rijk gevoetbald hebben de fantastische wedstrijden voor ons h®i™ 1-0 nederlaag. De eerste twintig gespeeld. Hy was nerveus". Ook Busk hield Rasmussen de zijn voeten kreeg en doelman Ja- Leighton passeerde. Via zijn h^rbövUenhëthoo7d5m,ïewordt ^Seld^» wel wat onzeker, voorzetten van de minuten hadden ze de Denen in problemen gebracht en via verde diger Richard Gough, die in bui- tenspelpositie mocht doorgaan een vleugel gaven hem problemen. Hij SSÏta?v^dê&hrtt£Tdte unieke kans gekregen. Hij schoot heeft het vertrouwen van ons en voor M mLaTer vl^ GlasTOW echter voor een leeg doel over. „We van de trainer. Bovendien vind ik JJSyKL --- - werden op het middenveld geklopt dat je een speler die een keer slecht JSïf die fase", keek verdediger Soren speelt niet meteen moet wisselen. .Natuurlijk hebben Ik vind dat dat by het Nederlands goed middenveld, elftal ook te snel gebeurt". Busk terug, wij ook ee maar erg offensief ingesteld. Te of fensief denk ik in die beginfase, waardoor we achterin onzeker wer den". WK wilde spelen. Hij had zijn job beter eer der kunnen aanvaarden. „Ik weet haast wel zeker dat het Rasmussen is een van de vele jonge Schotse elftal dat tegen Ne- Denen die zich de afgelopen dagen derland voetbalde beter was dan met buikloop bij de dokter meld- deze ploeg met versleten miljo- den. Henrik Andersen van Ander- nairs. Aan hun voetbal was te zien Ook al omdat ze toen nog maar de beschikking hadden over tien man. Charles Nicolas van Arsenal werd voor de rest van het toernooi uitgeschakeld (gescheurde enkel banden) door Klaus Berggreen, het enige ernstige vergrijp in een ver der faire partij. De Deen werd be straft met geel. Denemarken heeft uit de wed strijden tegen Uruquay (zondag) en West-Duitsland (vrijdag) twee gelijke spelen nodig om de groep des doods te overleven. „Dat moet lukken", gelooft Frank Arnesen. „Vergelijk je deze ploeg met die van het Europees kampioenschap dan zyn we rijper geworden, ter wijl de ambities dezelfde zijn ge bleven. Ik denk dat we bovendien aanvallend sterker zijn en dan vooral met Michael Laudrup. Zoals hij de tweede helft voetbalde, dat is echt wereldklasse". Preben Larsen wordt besprongen door zijn ploegmaats Laudrup (11), Lerby (6) en Jesper Olsen. (fotoAP) toeschouwers: 12.000. Gele kaarten: Schet- tina (Par) en Samir (Irak). Paraguay: Fernandez; Torales, Zabala, Del- gado en Schettina; Romero, Nunez en Ca- nete; Ferreira, Cabanas en Mendoza (88. Guash). Irak: Raad; Khalil, Samir, Nadum en Gha- Haris 67.Abdul R), Basil (81. Basil West-Duiisianu. öchumacher; Berthold, Fórster en Eder; Briegel en Augenthaler;, Magath, Mathaus (Rummenigge) en Breh- me (Littbarski); Vóller en Allofs. 1. Denemarken 1 1 0 0 2 (1-0) 10 0 10 (0-1) Stand: 1. Mexico 2. Paraguay 3. Irak 4. België Programma: 1 1 0 0 2 1-0 1 0 0 1 0 0-1 10 0 10 1-2 In heel Europa verkrijgbaar. 7 juni: Mexico Paraguay 8 juni: België - Irak 11 juni: Mexico - Irak, België - Paraguay. Groep E Schotland - Denemarken 0-1 (0-0), 57. Elk- jaer-Larsen 0-1 Scheidsrechter: Nemeth (Hon). Toeschou wers: 15.000. Gele kaart: Berggreen (Den) Schotland: Leighton; Gough. Miller, McLeish en Malpas; Souness, Strachan (75. Bannon), Aitken en Nicol; Sturrock (60. McAvennie) en Nicholas. Denemarken: Rasmussen; Busk, Morten Olsen, Nielsen en Lerby; Jesper Olsen (80. Uruguay - West-Duitsland 1-1 (1-0). 4. Alza mendi 1-0, 84. Allofs 1-1. Scheidsrechter: .Christov (Tsj). Toeschouwers: 25.000. Gele kaarten: Diogo en Saralegui (beiden Uru- Uruguay - Schotland. 7r-v A\ wwv/, vanuo mdliuei (Por), Chang-Sun (Zkr), Elkjaer-Larsen (Den). Papin (Fra), Quirarte (Mex), Rodjo- nov (Sov). Romero (Par), Ruggieri (Arg), Sanchez (Mex), Sirakov (Bul), Socrates (Bra), Vandenbergh (Bel). Whifêside (Nlr), Jakovenko (Sow), Jaremtsjoek (Sow), Zi- Bulgarije - Italië 1-1 (3), Canada - Frankrijk 0-1 (2), Spanje - Brazilië 0-1 (2), Argentinië - Zuid-Korea 3-1(1), Sowjet-Unie - Hongarije 6-0 (1), Marokko - Polen 0-0 (3), België - Me- --i 1-2 (2), Algerije - Noord-Ierland 1-1 (3), Prijzenbedrag: f731313. Klaus Augenthaler. Terzijde ge staan door Eder en de spijkerharde Förster onderstreepte de libero van Bayern München nog eens ten overvloede over welke beperkte kwaliteiten hij beschikt, als organi sator en als mandekker, en was zijn enige positieve bijdrage een schot tegen de lat. Aanvallend konden de Duitsers amper potten breken en wreekte zich bij Voller het maandenlange gemis aan competitie. De pas kort voor de WK van een slepende knie blessure herstelde spits van Wer- der Bremen, die zijn entree in de nationale ploeg vierde met doel punten tegen Joegoslavië (1) en Nederland (2), moest bijna steeds zijn meerdere erkennen in Gutier rez, die weinig zachtzinnig met de aanvaller omspróng en meteen zijn visitekaartje afgaf met een keihar de charge. Dat gold in mindere ma te voor Diogo, de bewaker van de opnieuw tegenvallende Allofs, die echter ook aantoonde uitstekend te kunnen voetballen. Tevreden Tevreden met een gelijkspel als Omar Borras al op voorhand was, greep Uruguay het cadeautje van Matthaus ook aan als een geschenk uit de hemel. Bij balverlies trok de tweevoudige wereldkampioen zich massaal terug en kwam het regel matig voor dat de Duitsers in het strafschopgebied elf tegenstanders tegenover zich hadden. Met doel man Alvez als vervanger voor de heel wat meer ervaren Rodriguez (91 interlands), die een maand gele den een blinde-darmoperatie moest ondergaan, kwam de rege rend kampioen van Zuid-Amerika nooit werkelijk in de problemen. Op een overtreding meer of minder keek Uruguay daarbij niet en de ploeg hanteerde probleemloos het botte wapen om de tegenstander een halt toe te roepen. De Duitsers bliezen na de rust dapper hun partijtje mee en kwa men daardoor alsnog aan 21 over tredingen tegen Uruguay 24. Toch was dat gezichtsbedrog, omdat de Zuidamerikaanse tackles veel har der en gemener waren dan die van de Duitsers. Zij dankten het echter aan de lankmoedigheid van Chris tov dat Diogo en invaller Saralegui wel en Förster en Augenthaler niet op de bon werden geslingerd. Hoe belangrijk Karl-Heinz Rum menigge voor de Duitse ploeg i$, bewees de record-international halverwege, toen hij als invaller in het veld kwam voor Matthaus. Pro vocerend als nooit tevoren, wat toch niet zijn stijl is, joeg hy de ploeg op tot een onstuimig slotof fensief. Op dat moment had Uru guay de wedstrijd echter al defini tief in zijn voordeel kunnen beslis sen wanneer Enzo Francescoli het overzicht had bewaard in plaats van zelf de bal in het zijnet te jagen. Met Jorge da Silva, een van de acht 'buitenlanders' in de ploeg van Uruguay, en Antonio Alzamendi vormde Francescoli een levensge vaarlijk trio, dat de counter als handelsmerk heeft. River Plate Al op 12-jarige leeftijd ontdekte een club in Montevideo (Wanders) de kwaliteiten van de nu 25-jarige Francescoli, die drie jaar geleden werd verkocht aan River Plate. De tweevoudige topscorer van de Ar gentijnse competitie en vorig jaar voetballer-van-het-jaar verhuist na deze WK naar Racing Club de Pa ris, dat er 17 miljoen gulden voor overhad om de begaafde en doelge richte middenvelder in te lijven. In Parijs wordt hü de ploeggenoot van Pierre Litbarski, die gister avond halverwege mocht invallen, maar wiens dribbels nog slechts vaag herinneringen oproepen aan vier jaar geleden. Franz Beckenbauer, die na af loop van de enerverende ontmoe ting als eerste begreep dat de ploeg met de schrik was vrijgekomen, wacht daardoor nog spannende da gen. Met de moed der wanhoop klampt hij zich echter vast aan het gegeven dat een goeie ploeg pas tij dens het toernooi wordt geboren. Maar of dat ook geldt voor de Duit sers, die op papier over een aanval (Rummenigge-Völler) van wereld klasse beschikken, maar verdedi gend en op het middenveld met grote problemen kampen, moet vooralsnog worden betwijfeld. Het antwoord daarop krijgt de opvol ger van Derwall pas over anderhal ve week als de beslissing valt in de meest explosieve groep van deze WK.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15