België wijst C-wapens af Bio-bom na 40 jaar nog effect Alleen Enzo Bearzot heeft last van buikloop i PEUGEOT 205 I DONDERDAG 5 JUNI 1986 PAGINA 10 BRUSSEL (ANP/Rtr.) - Het rooms-liberale kabinet van premier Martens heeft een mogelijke regeringcrisis over het gebruik en de opslag van chemische wapens in België vrij gemakkelijk weten te omzeilen. Een motie, die in een drachtige samenwerking tussen de regering en de fractie leiders van de vier regeringspartijen was opgesteld, haalde gisteren een ruime meerderheid in de kamer van volksver tegenwoordigers. In de motie wordt gesteld dat Bel gië onder geen enkele voorwaarde bereid is binaire of andere chemi sche wapens op te slaan en even min bereid is de troepen er mee uit te rusten. Deze tekst komt tege moet aan de wensen van de groot ste regeringspartij, de CVP. De Vlaamse christen-democraten had den afgelopen zaterdag tijdens hun congres in Antwerpen een vol strekt afwijzend standpunt ten aanzien van chemische wapens in genomen. Maar in de motie wordt ook ex pliciet verwezen naar de Belgische grondwet, waarin staat dat de Ko ning (regering) verdragen sluit. Volgens de socialistische oppositie laat dit de handen vrij aan de rege ring om in tijden van gevaar toch van het standpunt van de kamer meerderheid af te wijken. Die me ning werd ook vertolkt door de PRL, de Franstalige liberale partij. Toch verklaarde de CVP na af loop van de stemming dat zij tevre den is over de motie, vooral omdat de regering wordt gewezen op de. noodzaak de NAVO-partners op de hoogte te stellen van het „nieuwe" Belgische standpunt. België ging enkele weken gele den in de NAVO akkoord met de eventuele inzet van chemische wa pens in crisistijd of in geval van be dreiging van soortgelijke wapens. PRL-minister Gol schudde in de PUEBLA (Rtr.) - Mochten de Italiaanse paradepaardjes erin sla gen hun wereldtitel te prolongeren, dan hebben ze dat in belang rijke mate te danken aan de arts, de kok en aan de voorzorgsmaat regelen die dit tweetal nam. Om darmklachten te voorkomen, heeft de Italiaanse delegatie vrijwel al het voedsel uit het moeder land meegebracht, tot aan de Parmezaanse kaas toe. Tot dusver lijkt de voorzichtigheid effect te hebben. Want alleen in het kamp .van de wereldkampioen hebben zich nog geen gevallen van buik loop voorgedaan. De enige Italiaan die af en toe last heeft van zijn maag, is coach Enzo Bearzot. „Maar dat heeft niets te maken met het voedsel", verzekert de teamarts. „Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat heeft hij een pijp in zijn mond. Het is onvermijdelijk dat je daar uiteindelijk buik- en hoofdpijn van krijgt". Martens: slag om de arm.mo anp» kamer echter al met zijn hoofd toen deze interventie bij de NAVO- partners ter sprake kwam. Het is zijn partijgenoot De Donnéa die als minister van defensie met deze taak zou worden belast. Premier Martens weigerde gisteren te ant woorden op een vraag van Karei van Miert (SP) of de regering zich nu gebonden acht aan de motie of dat zjj zich verschuilt achter de grondwet. Iran Iran is begonnen met de produk- tie van chemische wapens, zo schrijft het gezaghebbende Britse blad Jane's Defense Weekly. Vol gens het blad, dat de Iraanse oppo sitiekrant Iran Liberation aanhaalt, is dit tijdens de begrotingsdebat- -ten voor 1986-1987 in het Iraanse parlement bekendgemaakt. Een afgevaardigde maakte de tails openbaar over de organisatie „universiteitskruistocht", die be staat uit „200 gevorderde studen ten, die onderzoek doen naar pro- dukten als mosterdgas en ander militair materieel". „Deze staan op de produktielijn", aldus zou de af gevaardigde hebben gezegd. Volgens Jane's heeft Iran altijd volgehouden nooit een aanval met chemische wapens te hebben uit gevoerd, waarbij het zich beroept op de morele superioriteit over Irak. Van dat land staat vrijwel vast dat het dergelijke wapens in de oorlog tegen Iran heeft ge bruikt. SECOND COAST - Ian MacKenzie herinnert zich nog de dag uit de Tweede Wereldoorlog toen op het eiland Gruinard een proef werd ge nomen met een dodelijke dosis anthrax. 'Ik herinner me duidelijk dat de bom explodeerde. Het was een hele klap en een hoop rook. De wind was gunstig, richting zee. Maar dat veranderde. De rook kwam deze kant op en verspreidde zich boven een deel van het vaste land. Er deden geruchten de ronde dat enkele dieren stierven.' door Larry Thorson Anthrax of miltvuur is een bij le diersoorten en ook de mens voorkomende infectieziekte, ver oorzaakt door de bacterie Bacillus MonstCFS anthracis. Bij de mens komt de ziekte voor door contact met die ren of dierlijke produkten. Vooral veehouders, veehandelaren, die renartsen en slagers worden gere kend tot de risicogroepen. Milt vuur valt in Nederland onder de Veewet en er is dus een aangifte plicht. De experimenten vonden plaats in 1942 en 1943. Pas een jaar of twee na de oorlog werden er echter borden op het eiland en de kust van het vasteland geplaatst met waarschuwingen dat het eiland be smet was door anthrax en dienten gevolge niet mocht worden betre den. MacKenzie maakt zich niet erg druk over de kwestie, evenmin als de andere bewoners van het ge bied. Hjj geeft echter toe dat hij graag zou zien dat 'het eiland wordt schoongemaakt'. Gruinard- eiland ligt ongeveer twee kilome ter van het gehucht Second Coast, waar MacKenzie's wit gepleisterde huisje staat. De kleinste afstand tussen het eiland en de vaste wal bedraagt nog geen 400 meter. Bacillus anthracis vormt een zo genaamde endospore. Deze sporen zijn droogte-, hitte- en chemoresis- tent en komen in de bodem voor. Zij kunnen zich daar jaren handha ven en men spreekt ook van bo demziekte. Door inademing van sporen kan longontsteking ont staan. De naam miltvuur heeft be trekking op het feit dat de milt bij sectie rood en overvuld is van bloed. Tot zover de wetenschap, nu verder met de oorlog. De enkele mensen die indèrtijd woonden langs Gruinard Bay, aan de afgelegen noordwest-kust van Schotland, waren niet tevoren ge waarschuwd. Zij wisten evenwel dat het leger bezig was met ge heimzinnige experimenten, aldus de nu 66-jarige MacKenzie. 'Na de oorlog bleek dat zij bezig waren met het testen van middelen voor hioWiirhe oorlogvoering.' De Britse regering ondernam ja renlang niets tegen de besmetting. De waarschuwingsborden bleven staan en dat was alles. In 1979 werd echter besloten dat het eiland zou worden gereinigd. Deskundigen in beschermende pakken bezochten het eiland verscheidene malen en namen monsters. Zij ontdekten dat in de grond nog steeds anthrax- sporen voorkwamen. Afgelopen 13 mei kondigde het ministerie aan dat het mogelijk is het eiland met behulp van een op lossing van formaldehyde anthrax- vrij te krijgen. Het is bekend dat formaldehyde een sterke bacte- riëndodende werking heeft. Een firma die ervaring heeft met grond-sterilisatie, kreeg een con tract ter waarde van 500.000 pond (ongeveer 1,9 miljoen gulden) om het karwei de komende zomer maanden te klaren. Er werd een commissie van onafhankelijke ge leerden benoemd om het ministe rie van advies te dienen. Het besmette gebied bedraagt ongeveer 2 procent van het totale grondgebied van het eiland, of on geveer 4 hectare, aldus professor William Stewart van de Universi teit van Dundee, die optreedt als voorzitter van het adviescollege. Hij verklaart dat de bommen ex plodeerden in voornamelijk één gebied. Zij troffen echter ook een terrein waar schapen graasden. Bij een reeks proeven werden containers met anthrax-bacillen in een vloeistof tot ontploffing ge bracht. De explosies produceerden een mist, die een dodelijk effect had op de grazende schapen. Ste wart, een microbioloog, zei dat het sterfproces bij de dieren binnen een dag na de explosies inzette. 'Het sorteerde een dodelijk ef fect', aldus Stewart. 'Het bleek te vens zeer resistent te zijn tegen de hitte van een bomexplosie en over leefde de detonatie. Het probleem is de onverwoestbaarheid van de sporen. Het eiland is nog steeds be smet.' Zweren Anthrax is bekend sinds men senheugenis en zou de bijbelse 'zweren-plaag' veroorzaakt hebben die Mozes afriep over de Egyptena- ren. Enkele dagen na de besmet ting ontstaat op de huid een blaas je, dat overgaat in een zweer. Het is dodelijk voor zowel mensen als dieren. Vee kan de ziekte oppikken door grazen op besmet land. Waarom een zo resistente bacte rie werd geselecteerd voor proeven met biologische oorlogvoering, is thans onduidelijk. Het is echter be- kend dat de geallieerden in de Tweede Wereldoorlog bezorgd wa ren over de mogelijkheid dat de As-mogendheden anthrax zouden ontwikkelen als wapen. Uit Britse oorlogsdocumenten die in 1981 werden vrijgegeven, blijkt dat de resultaten van de proeven op Gruinard-eiland wer den doorgegeven aan de Verenigde Staten, waar men was begonnen met de produktie van anthrax- bommen. Premier Winston Churchill gaf zijn militaire bevelhebbers in 1944 opdracht om na te gaan of het mo gelijk zou zijn anthrax of mosterd gas te gebruiken bij aanvallen op Duitse steden. Onder de documen ten bevinden zich stukken waaruit blijkt dat de haalbaarheid werd on derzocht van een aanval op Duits land door 2.700 geallieerde bom menwerpers met anthraxbommen. Churchill gelastte het onderzoek als een mogelijk middel voor een vergeldingsactie, in het geval met Duitse raketten van het type V-l en V-2 het voortbestaan van de Britse natie in gevaar zou worden ge bracht. De plannen werden nimmer uit gevoerd. Gruinard-eiland getuigt echter van de effectiviteit van tota le biologische oorlogvoering, waar bij de inwoners van stedelijke ge bieden kunnen worden omge bracht en het land generaties lang onbewoonbaar en onbruikbaar kan worden gemaakt. Het ministerie van defensie hoopt dat het eiland uiteindelijk opnieuw kan worden gebruikt voor burgerdoeleinden. Het wach ten is echter op de conclusies die de geleerden zullen trekken na de reinigingswerkzaamheden van de ze zomer. Katwijk aan Zee Autobedrijf Den Hollander B.V., Kon. Julianalaan, tel.: 01718-28554. „isss*. 2>y*ta**UicA Of.i at&f- - Noordwijkerhout B.V. Schoonderbeek, Herenweg 236, tel.: 02523-72859. Sassenheim Automobielbedrijf J. Faas B.V., Oude Haven 7, tel.: 02522-12922. *n 205 Junior voor 205r per maand. Peugeot introduceert de jongste uitvoe- JU. De sterke kwaliteiten van de 205 uitgebreid prijs ongeveer éénderde deel: f 6.250,-. Daarvoo ring van een sterk nummer de 205 Junior. Dat de 205 de exponent van „dynamisch op weg" is, ervaren dagelijks al meer dan 1 miljoen automobilisten in heel Europa. De 205Juniorlegt daar nog'n schepje boven op: èxtra vlot aangekleed, voor 'n uitgeklede prijs. Dit zijn de extra's van de 205Junior. De driedeurs Peugeot 205Juniormet 'n pittige schone motor van 1.124 cmheeft 'n top van 142 kilometers per uur en 'n verras send laag benzineverbruik; bij 90 km/u con stant slechts 1 liter op 23,2 kilometer.* Hij is leverbaar in wit, donkerblauw of tegen meerprijs in grijs metaallak en heeft de volgende extra's: I,—Daarvoor met een aantal plezierige extra's tegen een aantrekke- kunt u natuurlijk ook de inruilwaarde van uw hui- lijkeprijs.Urijdt'malvoorfl6.920,-(incLafleverings- dige auto gebruikea kosten) en als u snel bent, kunt u zelfs nog gebruik Vervolgens betaalt u gedurende 48 maanden maken van ons unieke financieringsaanbod*: f 205,- per maand, waarbij de effectieve rente 'n 205 Junior voor f 205,-per maand. omgerekend op jaarbasis 10,9% bedraagt (die rente Dat werkt als volgt- u betaalt van de nieuw- is trouwens fiscaal aftrekbaar!) Na vier jaar is er nog zo'n f4.000,- te betalen. U kunt dan drie dingen doen: de rest in één keer betalen, de lening ver lengen óf de 205 Junior inruilen voor een nieuwe. Dat laatste kan een goed plan zijn, want u hebt alle kans dat uw 'Junior' nog lang geen 'seniori is en nog meer oplevert dan die restbetaling. 'n Prima manier om 4 jaar lang plezierig te rijdea Dat geldt overigens vooralle 30 uitvoeringen van het sterke nummer. Wat let u om 'ns bij ons te komen kijken? Deze aanbieding geldt tot 30 juni 1986. De lening wordt verstrekt door Peugot Talbot Financiering onder de gebruikelijke voorwaarden van een huur koopovereenkomst mMMMMMJUrr - Striping in de modekleuren rood/blauw/ groen op zijkanten -Junior-ldeurlogo in de sierstukken op de achterstijlen - Full cover aërodynamische wiclplaten - Chique chroomstrips in de bumpers - Zwarte sierplaat op achterklep -Junior kleurlogo op achterklep - Vlotte eigentijdse jeans bcklcdi ng, ook op de hoofdsteunen en deurpanelen - Luxe donkerblauwe moquette bekleding op vloer en bagageafdekplaat - Inbouwvoorziening voor radio en luid speakers - Zwarte antenne - Verstelbare rugleuningen vóór - Binnenspiegel met dag/nacht stand. PRIJZEN ZIJN INCLUSIEF BTW. AFLEVER1NGSKOSTEN f425.-. WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN! PEUGEOTTALBOT LEASE, DIRECT LEASEN TEGEN EEN AANTREKKELIJKE PRIJS. TIJDELIJK VANAF f450,- PER MAAND (EXCL BTW). •BENZINEVERBRUIK (ECE NORM A 70): BIJ 120 KM/U CONSTANT 1 OP 17,2 EN IN STADSVERKEER I OP 17,2. Hillegom B.V. Schoonderbeek, Olivier van Noordstraat 8, tel.: 02520-18253. Auto Leithon, Oegstgeesterweg 175, tel.: 071-212911.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10