Brandstofprijzen volgen olie niet Oudefruitrassen komen terug Akzo wijst nieuwe cao-gesprekken af Grote verschillen in EG Boze consumentenbond: reiswereld is immoreel Boze grafici wijzen beschuldigingen af Stichting ontfermt zich over sterappel en maagdenpeer Italië haalt drie nullen van lire af WOENSDAG 4 JUNI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Van Zeil (economi sche zaken) probeert vandaag te bemiddelen in een conflict tussen de reisbureau's, verenigd in de ANVR, en de Consumentenbond. De bond is zeer verbolgen over de opstelling van de ANVR en de Stichting Garantiefonds Reisgel den (SGR) inzake annuleringen van reizen naar de landen in het Oostblok. Deze ruzie is na de kernramp Tsjernobil hoog opgelopen. 1 Consumentenbond wilde overleg ook over de financiële gevolgen ""annuleringen van reel gedrag", omdat de twee orga nisaties voorbij zouden gaan aan de gezondheid van de reizigers-in- spé. "We hebben de indruk dat de SGR helemaal geen zin had om r één cent op tafel te leg gen van zijn inmiddels vergaarde de ettelijke miljoenen guldens: geld risico. De bond wilde afgelasting van de reizen naar het oostblok, in LUXEMBURG (ANP) - De prijsval van de ruwe olie in de wereld heeft zich lane niet verband met het gevaar voor de ge- iii::rj jn- zondheid van Nederlandse reizi gers. De SGR zag daar echter geen de handen landen met een verhoogd stralings- dat nota bene door de reizigers zelf bijeen is gebracht", aldus Van Haa ien. Hij wijst er op dat vijfduizend mensen die reeds geboekt hadden direct na de ramp in Tsernobil met dat de EG-commissie gemaakt heeft voor de Europese ministers voor energiezaken, reden voor, terwijl de ANVR Tussen december vorig jaar en maart van dit jaar daalde de prijs van ruwe olie met 43 procent. De prijzen van superbenzine (belastin gen, etc. buiten beschouwing gela ten) daalden in die periode met 31 procent, die van diesel met ruim 28 procent en die van huisbrandolie met 28 procent. 12 procent in prijs, evenals gewone benzine. Voor huisbrandolie ontwikkel den de prijzen in de EG-landen zich nog uiteenlopender. Terwijl die in België en Ierland bijvoor beeld met 32 procent daalde, steeg ze in Denemarken met 13 procent. De gemiddelde prijsdaling van de huisbrandolie tussen januari mei, De prijzen van deze olieproduk- ten met belastingen en accijnzen procent. De prijsstijgingen inbegrepen hebben zich, gezien de sterke prijsval van de ruwe petro- leum, heel merkwaardig ontwik- die de Deense regering heeft door miljoen ton. Olie zou in dat geval in 1990 46 tot 48 procent van de vraag naar energie uitmaken. Vorig jaar was dat 46 procent en bij eerdere prognoses was er rekening mee ge houden dat het aandeel van olie in de energievraag in 1990 op 44 pro cent zou liggen. De Gemeenschap zou dan voor 50 procent van haar energievraag het haar stonden: zouden ze wel gaan. Bij de Consu- gerde te praten over annulering mentenbond stond de telefoon van de reizen, aldus woordvoerder roodgloeiend. Van Haaien van de consumenten organisatie. Hij verwijt de reiswereld niets te zoeken hebt, je daar beter ook niet naar toe kon gaan". Een standpunt dat de bond. bij de ANVR naar voren bracht, aldus Van Haaien. Deze reisorganisatie antwoordde echter dat "de mensen daar wel degelijk iets te zoeken hebben: ze gaan daar namelijk op vakantie". De ANVR beriep zich erop dat de reisorganisatoren de kosten van de annuleringen niet voor hun re kening konden nemen en stelde op haar beurt weer voor Economische Zaken voor de annuleringskosten op te laten draaien, maar dat wil het ministerie niet. Van Haaien vindt dat begrijpelijk, omdat dan niet alleen de gedupeerde reizigers de Gemeenschap 19 afhankelijk zijn van geïmporteerde prijsstijgingen in De- energie. Eerder was voorzien dat nemarken zijn vooral het gevolg dit percentage zou dalen tot 47 pro- de verhoging van de accijnzen cent. Een tot 1990 gestabiliseerde keld. Tussen 15 januari bijvoorbeeld daalde de prijs van superbenzine aan de pomp in West-Duitsland met 22 procent, gevoerd om aan meer inkomsten te komen. De EG-commissie heeft een ana lyse gemaakt van wat er gebeurt terwijl die in Denemarken met 7 als de prijs van een vat olie tot 1990 procent steeg. De prijs van diesel op vijftien dollar zou blijven. Eer- steeg in die periode in Denemar- ste conclusie uit die studie is dat de ken zelfs met 13 procent, terwijl ze twaalf EG-landen dan 33 tot 70 mil- West-Duitsland joen ton olie i met 22 procent daalde. Superben de pomp daalde ken dan de hoeveelheid die rig jaar consumeerden. Die hoe- noemde periode in Nederland met veelheid komt uit op ongeveer 484 Na brand bij 'Times'' LONDEN (GPD) - De Britse grafi- De grafische bonden hebben sche bonden zijn woedend over de sinds maanden een conflict met beschuldiging van een top-direc- News International nadat deze teur van News International, de krantenuitgeverij al haar grafici uitgever van The Times en The ontsloeg en met niet-grafisch per- Sun, dat grafici verantwoordelijk soneel in een nieuw gebouw haar nd die gis- Vorige week deed de Australiër Rupert Murdoch, de grote man achter News International, de gra fische bonden een wat hij noemde "laatste bod", bestaande uit een gouden handdruk voor elk van de ontslagenen plus het eigendom van het oude krantengebouw van News International in het centrum van Londen. I olieprijs zou ook gevolgen hebben voor de raffinagecapaciteit in de Gemeenschap. Blijft de prijs van de olie tot 1990 op vijftien dollar per vat dan ligt het overschot op veertig miljoen ton. Heeft men-met een prijs van twintig dollar per vat te maken, dan stijgt het raffinage- overschot tot 65 miljoen ton en bij een prijs van 25 dollar per vat loopt het overschot bij de raffinagecapa citeit op tot 95 miljoen ton. De ca paciteit was in januari van dit jaar 615 miljoen ton. Hoe de olieprijzen zich zullen gaan ontwikkelen, is moeilijk te zeggen. De nieuwe Noorse rege ring, die onlangs aantrad, zou zich bereid vèrklaard hebben om met de OPEC (de Organisatie van Olie producerende Landen) samen te werken als het gaat om het stabili seren van de olieprijzen op een aanvaardbaar niveau. De Noorse regering zou ook het Verenigd Ko ninkrijk gesuggereerd hebben daaraan mee te werken. Op 25 juni komen de OPEC-landen opnieuw byeen. De prijsstijgingen voor benzine van de laatste maand zijn tot staan gekomen. Met ingang van vandaag is de adviesprijs aan de zelftankpomp voor superbenzine met twee cent verlaagd tot 153 cent per liter 1 benzine met één tot 149 cent. De prijsdaling voor dieselolie, die daalt met 2,35 cent en komt uit op 54,75, respectievelijk 62 cent bij spoten. afname van 1500 liter. zijn geweest voor de brand die gis- kranten begon te produceren, ternacht een krantengebouw in de as legde. Gisteravond laat waren tiental len brandweerlieden nog volop be zig met het nablussen van de brand in het gebouw, een Oost-Londense loods, waarin zich tienduizenden tonnen krantenpapier bevonden. De totale schade wordt op 7 mil joen pond (28 miljoen gulden) ge schat. Directeur Bruce Matthews van News International zei gisteroch tend vroeg al direct, dat het vol gens hem wel vast stond, dat door de maatschappij ontslagen grafici het gebouw in brand hebben gesto ken. "Daar is geen enkele twijfel over", zo zei hy. Dat leverdé hem een woedende reactie op van de grafische bon den. Brenda Dean, voorzitter van de grootste betrokken bond, Sogat '82, noemde de beschuldiging "ab soluut schandelijk". "Matthews moet dit intrekken of waarmaken wat hij zegt", zo zei ze. De Londense politie zei gisteren dat de omstandigheden waaronder de brand begon "verdacht" zijn. Er wordt met name naar drie mannen Gedeeltelijk verbrande rollen krantenpapier bij het gebouw van News gezocht die op de daken van ge- International. (foto epa bouwen in de buurt van de loods WILLEMSTAD - Ruim zestig werknemers van het sleepbootbe- normale drijf Smit International NV heb ben gisteren een demonstratieve actie gehouden in de haven van\ november vorig jaai inzette, gaat Curacao omdat hun banen in ge- voort. De adviesprijs twee cent vaar zijn. De drie sleepboten van minder: 78,8 cent. De literprijs Smit International kwamen het voor huisbrandolie en petroleum Schottegat binnen met loeiende si- terwijl zij water in de haven Kort Zakelijk Heidemij De Heidemij, in 1982 nog via een sterfhuisconstructie van een faillis sement gered, overweegt in ver band met mogelijke toekomstige grotere investeringen aandelen uit geven op de effectenbbeurs. De enige aandeelhouder is nu de Stichting Lovinklaan in Arnhem. In 1985 zijn de problemen van het verleden definitief weggestreken, blijkens het jaarverslag. Er vond een nabetaling aan de oude (afge stoten) Heidemij Beheer plaats van 4 en een half miljoen gulden. Dat had wel een negatieve invloed op de winst die met 1,8 miljoen gul den vier miljoen lager lag dan in 1984. Parenco De krantenpapierfabriek Paren- co heeft de nettowinst vorig jaar nagenoeg verdrievoudigd. Het net toresultaat steeg van f 8,2 miljoen tot f23,7 miljoen, waarbij de omzet vier procent omhoog ging en wel van f 250 miljoen naar f 259 mil joen. Van de omzet werd 61 pro cent in Nederland gemaakt. De verbetering wordt toegeschreven aan de daling van de gronstoffen- prijzen, de nieuwe toeneming van de bedrijfsefficiëncy en de stijging van de opbrengstprijzen. Vruchtenlimonade De Consumentenbond mag zijn onderzoek, waaruit blijkt dat vijf tien van de negentien onderzochte sinaasappellimonades minder dan tien procent sap bevatten, publice ren in het juli-nummer van de Con sumentengids. Dat heeft de Haag se rechtbank-president mr. R. Por- theine bepaald. De Nederlandse Bond van Frisdrankfabrikanten en -groothandelaren had een kort ge ding tegen de bond aangespannen, omdat het onderzoek op een on zorgvuldige manier en op basis van verkeerde uitgangspunten zou zijn verricht. Dollarkoers scherp gedaald AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is gis teren scherp gedaald. In Amster dam werd een officiële midden koers vastgesteld van ruim 2,57 gulden, bijna vijf cent minder dan de 2,62 gulden van maandag. De slotkoers was met 2,55 gulden nog lager. De Nederlandse ban ken hebben hun advieskoersen met drie cent verlaagd tot 2,64 gulden bij verkoop van dollars en 2,52 gulden bij het terugko pen daarvan. Valutahandelaren schreven het forse koersverlies aan het algemene gevoel dat aan de koersstijging van de afgelo pen drie weken een einde is ge komen. Dat leidde op de valuta markten tot omvangrijke winst nemingen en dollarverkopen door exporteurs. UTRECHT/ROTTERDAM (GPD/ ANP) - De Akzo-directie weigert opnieuw te onderhandelen over een nieuwe cao voor de 23.600 werknemers van het chemische concern, waardoor de kans op een Staking volgende week groot is ge worden. De Industriebond CNV heeft zich gisteren aangesloten bij de Industriebond FNV, die met stakingen heeft gedreigd wanneer de directie bij haar standpunt blijft. Geen cao, toch meer salaris in wegvervoer DEN HAAG (ANP) - De meeste transportbedrijven hebben de ar beidsvoorwaarden voor de werk nemers op vijf punten eenzijdig verbeterd. Belangrijkste hiervan is een loonsverhoging van twee pro cent met terugwerking vanaf 1 ja nuari dit jaar. Dit is gebeurd om de 57.000 chauffeurs en de 13.000 an- spelletje dere werknemers niet de dupe te zijn perso- laten worden van de slepende cao- Wijsmuller onderhandelingen, zo zeggen hen tegen een lager loon weer kan woordvoerders van de werkgevers- (foto anp» organisaties KNVTO en NOB. De dochtermaatschappij van Smit-Tak uit Rotterdam zou wel licht van Curacao weg moeten om dat de Isla-raffinaderij een con tract wil afsluiten met Wijsmuller uit IJmuiden. Wijsmuller blijkt be reid te zijn de sleepactiviteiten voor de helft van het tarief van Smit International over te nemen. Smit International is al vijftien jaar op Curacao gevestigd, terwijl Wijsmuller geen vestigingsvergun ning heeft. Het Curacaose bestuurscollege onderzoekt nu of Wijsmuller zich mogelijk heeft ingekocht in een maatschappij die slechts op papier bestaat, maar die meer dan tien jaar geleden wel vergunning kreeg om in de haven te opereren. Gede puteerde (wethouder) Augustien Diaz vir\dt dat Isla-raffinaderij niet zomaar een nieuw sleepbedrijf kan binnenhalen en het oude weg sturen. „De haven van Curacao is geen speeltuin, waar bedrijven kunnen doen wat hun het beste uit komt. Volgens de woordvoerder van het Smit-personeel, Willem Gerdingh. „wordt er door de Isla gespeeld. Smit kan ni neel ontslaan, Enige weken geleden bereikten bonden en directie een akkoord dat FNV-onderhandelaar Scher mer toen het maximaal haalbare noemde. De Unie BLHP en de Ver eniging van Hoger Personeel von den het als een goed resultaat, de FNV-leden wezen het echter af. Er was vooral kritiek op de passages over de werkgelegenheid, de vol- continudienst, de vut en de koop kracht. De FNV-kaderleden beslo ten gisteren de Akzo-directie een ultimatum voor te leggen, dat Akzo tot vrijdag de tijd geeft voor nieu we voorstellen. Het CNV sloot zich daar gisteren bij aan. Akzo zal daar echter niet op ingaan. "Het was ons eindbod, waarin we al tot het uiter ste zijn gegaan", aldus een woord voerder. De staking bij DSM-dochter Chemische Industrie Rijnmond (140 werknemers) in Rozenburg is vanmorgen opgeheven. De staking begon ruim twee weken geleden omdat de directie weigerde te pra ten over een 36-urige werkweek. De CIR-directie is ondanks de sta king geen duimbreed geweken. Volgens FNV'er Janssen wilde er een meerderheid bij CIR doorsta ken, maar om de onderlinge ver houdingen niet te schaden is de meerderheid de minderheid tege moet gekomen. Het Sterappeltje, de Groninger Kroon, de Brabantse Bellefleur, het Zoete Veentje, de Pippeling. Maar ook de Maagdenpeer, de Sui kerpeer en het Kruidenierspeertje. Wie herinnert zich deze oude fruit- soorten niet van vroeger? Ze ston den altijd wel ergens bij een boer derij of in de tuin van de buurman. Daar groeiden ze vaak beter en wa ren de vruchten lekkerder dan van de boom in eigen tuin. door Cees Keizer De klacht van veel fruitliefheb- bers is dat aan de moderne appel en peer vaak zo weinig smaak zit. „Het lijkt wel of al die appels 'de zelfde smaak hebben", krijgt de groenteman te horen. Onwillekeu rig denken ouderen dan weer aan vroeger. Aan die heerlijk zoete en smaakvolle Pippeling, de zachtzu- re Bellefleur of aan de sappige Jut- tepeer en de kruiderige Muskus peer. Helaas, in dé jaren zestig zijn bij na al die oude rassen op hoogstam verdwenen. De overheid gaf zelfs een rooipremie voor die oude boomgaarden. Weg ermee. De aan trekkelijkheid van de Betuwe als het van ouds bekende fruitgebied verloor aan kracht. De oude hoog- stammen werden vervangen door lage struiken die moderne rassen voortbrengen. Schoonheid Met het verdwijnen van al die ou de appel- en perebomen boette ook het landschap aan schoonheid in. Wie vindt het niet geweldig om langs een oud riviertje rond histori sche boerderijen in het voorjaar nog prachtig bloeiende oude fruit bomen aan te treffen. Er worden dia's gemaakt, er wordt gefilmd. De Nederlandse Stichting Frui- trassen (Postbus 235) in Dieren wil proberen die oude appels en peren op hoogstam terug te brengen. De stichting doet een beroep op parti culieren over te gaan tot de aan plant van een boompje van zo'n oud ras. De stichting wil binnenkort ook de nog bestaande oude fruitbomen inventariseren. Ook wil men ach terhalen tot welk ras zo'n oude boom behoort. Deze inventarisatie zal streeksgewijs gaan gebeuren. De stichting is ervan overtuigd dat er in ons land nog heel wat oude rassen zijn te vinden. Soms achter of naast een boerderij. Zo maar langs een oud riviertje of in het Westland langs een sloot. Daar zijn ook nog resten van oude perenmu ren te vinden waartegen in vroeger dagen een leipeer was geplant. De stichting is bang dat door het verdwijnen van die oude bomen ook veel uitgangsmateriaal voor de veredeling van fruitbomen verlo ren is gegaan. Jammer, omdat juist ons land een rijke traditie had op het gebied van zoete appels en stoofperen. Maar wij zijn geen ech te baanbrekers geweest in de ont wikkeling van deze oude rassen. Notabelen De rassen ontstonden i lijk in de tuinen van de notabelen die zich uit liefhebberij wierpen op de ontwikkeling van nieuwe soor ten appels en peren. Voordien had men sinds de middeleeuwen wat aan rassenontwikkeling gedaan. In de loop der eeuwen waren rassen ontstaan waarvan men niet precies meer wist wat het was. Pas in de achttiende eeuw werd daarin wat systeem gebracht. V Aan het begin van deze eeuw wa ren er drie vormen van fruitteelt te onderscheiden: fruitteelt op kaste len en buitenplaatsen, fruitteelt op boerderijen en beroepsfruitteelt. De eerste twee vormen hadden geen handelsdoeleinden. De adèl teelde fruit-uit hobby, bij de boe ren was het een nevenactiviteit. Pas na de industriële revolutie had de beroepsteelt zijn intrede ge daan. Als gevolg van d.e industriali satie trok de bevolking naar de ste den en daar nam de vraag naar fruit toe. De grote piek van de fruit teelt lag in ons land zo rond de ja ren vijftig. Toen was de oppervlak te aan fruitbomen in ons land ge groeid van 22.000 hectaren in 1900 tot 66.000 hectaren. De grote omschakeling naar spil len, de struikvormige en lage fruit bomen, kwam in de jaren zestig. In die jaren verdwenen vele bekende rassen. In 1950 waren er nog 400 a 500 rassen, thans zijn er niet meer dan 50 a 60. De oprichting van de Europese Gemeenschap in 1957 bracht met zich mee de behoefte aan efficiency en productieverbe tering. Dit ging gepaard met het beschikbaarstellen van rooipre- mies voor oude boomgaarden. Winstgevend De voorzitter van de stichting die zich nu beijvert voor behoud en uitbreiding van de oude soorten, de ecoloog drs. J. M. Brand, vindt dat daarvoor aanplant van hoog- stamvruchtbomen weer noodzake lijk is. „Geen nieuwe boomgaarden vol hoogstammen, maar aanplant in het klein. In een achtertuin, rond een boerderij. Aanplant in het groot is economisch niet haal baar". Zo'n nieuwe aanplant* heeft een aanlooptijd van 10 tot 15 jaren no dig om enigszins winstgevend te worden. Dan nog zal de kweker op de ladder moeten om de vruchten te plukken. Alleen dat al schrikt veel fruittelers af over te gaan tot aanplant van hoogstammen. De stichting, die wordt gesubsi dieerd door o.a. het ministerie van landbouw, hoopt dat over een aan tal jaren veel particulieren rond of achter hun huis of boerderij weer prachtig bloeiende en vruchtdra gende bomen heeft staan Ieder die dat wil, kan bij de stichting een boom bestellen tegen een bedrag van rond de dertig gulden. en reisorganisaties, maar, ook bij voorbeeld de getroffen boeren bij het ministerie op de stoep zouden staan. Wel wilde het ministerie - onder nader te bepalen voorwaar den - garant staan bij de Stichting Garantiefonds Reisgelden. De tijd drong, aldus Van Haaien, 5.000 reizigers hadden al reizen naar de getroffen Oostblokgebie- den geboekt, de situatie was voor hen accuut, wij hadden in het over leg er al vijf vergaderingen op zit ten "en hoelang moetje doorverga deren? Iedereen was alleen maar met de centen bezig en niemand bekommerde zich om de volksge zondheid". Intussen is er niets gebeurd en dat deed voor de Consumenten bond de deur dicht. De organisatie stapte uit het overleg, omdat het, zo schreef directeur Westerdorp aan het ANVR-bestuur, "onverant woord is om met een organisatie te overleggen die zo voorbijgaat aan de gezondheidsbelangen van de Nederlandse reizigers". ROME (GPD) - De Italiaanse rege ring heeft besloten volgend jaar de schaar in de nationale munteen heid te zetten en er drie nullen af te knippen. Wat nu nog duizend lire heet wordt dan één nieuwe lire en voor alles wat daar onder zit zal de Italiaanse burger weer moeten le ren omgaan met centen, wat hij al sinds de eerste na-oorlogse jaren had afgeleerd. De officiële benaming 'nuova li ra' zal in ieder geval worden ge handhaafd tijdens de overgangspe riode van anderhalf a twee jaar, dat wil zeggen totdat alle nu in omloop zijnde munten en bankbiljetten zijn ingenomen en vervangen. In die periode zullen ook alle prijzen in de oude en de nieuwe eenheid worden aangegeven. Afgaande op wat er in Frankrijk gebeurde na de invoering van de nieuwe franc zal de gewenningsperiode en de nood zaak om in beide eenheden te blij ven rekenen waarschijnlijk nog aanzienlijk langer duren. De reden waarom het plan, dat al van 1977 dateert, nu wordt uitge voerd, is de gunstige internationale conjunctuur, door de dalende olie prijzen en dollarkoers, en de gun stige ontwikkeling van de Italiaan se economie. De voordelen sprin gen in het oog: het nieuwe systeem vergemakkelijkt de berekeningen en de vergelijkbaarheid met ande re Europese munten. Ook zou een zwaardere munt het psychologisch effect kunnen hebben dat zuinig heid en sparen erdoor worden bevorderd. Onder de nadelen wor den genoemd: de kans dat winke liers hun prijzen naar boven zullen afronden en zo de inflatie in de hand werken, maar vooral een on verantwoord optimisme over de economische ontwikkeling van het land. De inflatie ligt nog altijd be duidend boven het Europees ge middelde, het begrotingstekort blijft, met of zonder,drie nullen, ge lijk aan 16 procent van het bruto- nationaal produkt, de totale staats schuld is zelfs even groot als het BNP. Om deze zorgwekkende cij fers te verbeteren is er heel wat meer nodig dan een maatregel die in wezen alleen neerkomt op een schoonheids- en prestigeoperatie. Werkweek van 34 uur bij metaalbedrijf UTRECHT (ANP) - Terwijl vruchteloos is gepoogd om bij voorbeeld in de metaalindus trie of bij Philips en Akzo een 36-urige werkweek in de wacht te slepen wordt binnenkort bij het Eibergense bedrijf Phenol- pers (200 werknemers) een werkweek van 34 uur van kracht. Phenolpers, waar slijpschij- ven worden gemaakt voor de bouw, is wat arbeidstijdverkor ting betreft al lang koploper: twee jaar geleden had het be drijf de primeur van een 36-uri- ge werkweek. "De gang van za ken by Phenolpers bewijst dat het verzet van grote werkge versclubs als de FME tegen atv even halsstarrig is als onge grond. Mits je de zaken creatief aanpakt is er aan de problemen best een mouw te passen", al dus bestuurder J. Maatje van de Industriebond FNV. Beurs houdt zich rustig Op enkele uitschieters na heeft de Am sterdamse effectenbeurs zich vanoch tend rustig gedragen. De meeste ver schillen ten opzichte van de prijzen waarmee gisteren werd gesloten wa ren vrij gering, waarbij de koersdalin gen overigens wel in de meerderheid waren. Ook nu gaf de ondertoon van de handel echter geen reden tot zorgen en op de obligatiemarkt was de stemming zelfs "niet onaardig. Positieve uitschieters waren er van ochtend met name te zien bij Nedlloyd en Ahold. Nedlloyd begon vriendelijk maar vrij rustig, liep daarna verder op en tegen de middag lag de notering hier al zo'n zeven gulden boven het vo rige slot. Van Ommeren, het andere scheep vaartfonds van de hoofdmarkt, kon de slotprijs van dinsdag niet helemaal vasthouden./Bij de voedingsaandelen was Ahold de grote winnaar. De ope ningskoers betekende hier al een flin ke verbetering en de winst liep op een gegeven moment zelfs op tot bijna 4,50. Daarna werd wat gas terug ge nomen maar midden beurs lagen deze stukken toch nog steeds ijzersterk in de markt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9