Kohl benoemt mibeu-minister Politie Zuid-Aftika krijgt permanent blanco volmacht Bujak wacht straf van tien jaar cel BLOEDBAD IN BEIROET Oppositie laakt Verkiezingsstunt' Dodental Tsjernobil nu 25 Centrale in Hamm blijft nog dicht WOENSDAG 4 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Buitenland kort Zbigniev Bujak: uitgenodigd (foto AP) Warschau op de hoogte van het on derduikadres van Zbigniew Bujak. Om dat te bewijzen toonde Urban een brief die op het schuiladres van Bujak was gevonden. Volgens Urban was het een uitnodiging voor een receptie in de Amerikaan se ambassade van de culturele atta ché James Hutcheson. De uitnodi ging was gericht aan de eigenaar van de woning. „Iemand van de ambassade moet Bujak hebben be zocht en de uitnodiging hebben achtergelaten", zo zei Urban. JOHANNESBURG - Het Zuidafri- kaanse parlement is begonnen met de behandeling van wetsvoorstel len die voorzien in de wijziging van bestaande veiligheidswetten. Als deze wetswijzigingen worden aan genomen, zal de minister van wet en orde, Louis le Grange, een bijna onbeperkte macht krijgen om on lusten de kop in te drukken. door Ruud de Wit Ook is er bij de drie kamers van het Zuidafrikaanse parlement een wetsvoorstel ingediend, dat voor ziet in het staatsburgerschap van de zwarte inwoners in het land. Doch ondanks eerdere toezeggin gen van president P. W. Botha, dat zijn regering bereid is te breken met de uitgangspunten van de thuislandenpolitiek, zullen een ge schat aantal van vijf miljoen zwarte inwoners van thuislanden geen recht hebben op dit Zuidafrikaan se staatsburgerschap. Vorig jaar reeds beloofde presi dent Botha aan alle zwarte inwo ners van Zuid-Afrika het staatsbur gerschap, waarbij hij de positie van de inwoners van de vier zoge naamd onafhankelijke thuislanden - Transkei, Bophuthatswana, Ven- da en Ciskei - echter open liet. Het blanke minderheidsbewind beschouwt deze vier thuislanden als onafhankelijk, maar deze onaf hankelijkheid wordt door de rest van de wereld niet erkend. Uit het wetsvoorstel dat gisteren aan het parlement werd aangeboden, blijkt evenwel dat de circa vijf miljoen inwoners van deze thuislanden geen recht zullen hebben op het Zuidafrikaanse staatsburgerschap, aangezien de leiders van deze thuislanden zich daar tegen heb ben uitgesproken. Dit houdt in dat de inwoners van de vier thuislanden slechts op een door de Zuidafrikaanse regering afgegeven reisdocument naar het buitenland zullen kunnen afreizen, aangezien de door hun eigen rege ring afgegeven paspoorten niet geaccepteerd worden door de rest van de wereld. Botha gaat ondanks eerdere be loften door met de internationaal afgewezen thuislandenpolitiek. Dat blijkt ook uit de al eerder dit jaar aangekondigde zogenaamde onafhankelijkheid van een vijfde thuisland, KwaNdebele genaamd. Volgens een door de regering-Bo- tha afgegeven verklaring zal dit thuisland op 19 december aan staande 'onafhankelijk' worden. Soweto De nieuwe Zuidafrikaanse vei ligheidswetten geven de politie en het leger in de persoon van de mi nister van wet en orde, Louis le Grange, een bijna absolute macht om onlusten in zwarte woonwijken neer te slaan. De wijziging van de Openbare Veiligheidswet biedt na melijk aan de minister van wet en orde de mogelijkheid om plaatsen waar onlusten zouden zijn tot spe ciale onrustgebieden te verklaren, waarbij de politie en het leger een nagenoeg onbeperkte macht kun nen uitoefenen. En hoewel minis ter Le Grange in het parlement zei dat de wetten moeten worden ge wijzigd om het uitroepen van de noodtoestand te voorkomen, zien de critici van de wetswijzigingen het eerder als een manier om een voortdurende noodtoestandsitua tie te realiseren, zonder dat het als zodanig aangeduid wordt. De wijziging van de interne vei ligheidswetten voorziet ook in de verdubbeling van de periode dat iemand zonder proces kan worden vastgehouden. In plaats van de huidige 90 dagen, kan iemand nu voortaan voor 180 dagen worden opgesloten zonder dat het tot een proces hoeft te komen. Het heeft er alles van dat de twee wetswijzigingen nog voor het ein de van volgende week van kracht zullen worden. De regering-Botha heeft er haast mee, aangezien er vanaf 16 juni ernstige moeilijkhe den worden verwacht vanwege de nationale herdenking van het feit, dat 10 jaar geleden in de zwarte woonstad Soweto bij Johannes burg een opstand tegen het gehate Bantoe-onderwijs uitbrak, die aan meer dan zeshonderd personen het leven kostte. Drie organisaties hebben tot nu toe een oproep gedaan voor een driedaagse staking vanwege de herdenking van de Soweto-op- stand. Na het UDF (Verenigd De mocratisch Front), de ECC (End Consciption Campaign) heeft ook de grootste Zuidafrikaanse vak bond, de Cosatu, opgeroepen om op 16,17 en 18 juni thuis te blijven. Moskou voorziet wapenwedloop bij verlaten Salt-2 LONDEN (AP) - De Russische am bassadeur in Groot-Brittannië Leo nid Zamjatin heeft gisteren gezegd dat de Sowjet-Unie tegenmaatre gelen zal treffen als de Verenigde Staten het SALT II akkoord naast zich neerleggen. Voorts deed hij een beroep op de Britse regering om Washington deze stap te ontra den. Zamjatin liet echter ook weten dat Sowjet-leider Michail Gorbats- jov nog steeds een tweede topont moeting met de Amerikaanse pre sident Ronald Reagan wenst die 'de internationale veiligheid ver sterkt, vertrouwen wekt en tot een ombuiging van de wapenwedloop leidt'. Zamjatin, die 16 jaar lang een van de belangrijkste woordvoer ders van het Kremlin is geweest, wees de Amerikaanse beschuldi ging als zou de Sovjet-Unie het SALT II akkoord geschonden heb ben met klem van de hand. Nu de Amerikaanse regering echter heeft besloten zich niet aan het akkoord te houden, 'zal de Sowjet-Unie ze ker tegenmaatregelen moeten ne men', aldus de ambassadeur. Grote onenigheid in Belgische regering over chemische wapens BRUSSEL (ANP) - In de Belgische coalitieregering van christen-demo craten en liberalen smeult een ernstig conflict over de opslag en het ge bruik van chemische wapens. België ging enkele weken geleden in de NAVO akkoord met de eventuele inzet van dergelijke wapens in crisistijd op in geval van bedreiging met soortgelijke wapens. Dit standpunt gaat de grootste regeringspartij, de CVP, echter veel te ver, zo bleek afgelopen zaterdag op het partijcongres. Vandaag komt er in het Belgische parlement een motie van de CVP in stemming, waarin het gebruik of de opslag van „scheikundige" wapens onder alle omstandigheden wordt afgewezen. De socialisten zullen deze motie zeker steunen. Volgens SP-fractieleider Louis Tobback komt de stemming hoe dan ook neer op een vertrouwensquotum voor de regering. Er werd dinsdag nog op hoog politiek niveau naar een uitweg gezocht, maar de fractieleiders van de vier regeringspartijen slaagden er niet in een akkoord te bereiken. BONN - De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren tot ieders verrassing zijn kabinet uitgebreid met een nieuw ministerie voor milieu. De huidige burgemeester van Frankfurt, Walter Wallmann (CDU), krijgt de leiding van dit nieuwe ministerie. Kohl verwacht van zijn nieuwe minister dat hij orde brengt in de chaos die op dit moment in de maatregelen en voorlichtingscampagnes van de diverse ministeries heerst. De ministers Zimmermann (CSU- binnenlandse zaken), Sussmuth (CDU-opvoeding en gezondheid), Riesenhuber (technologie) en Kiechle (CSU-landbouw) raken de len van hun takenpakket kwijt. Kohl motiveerde zijn besluit door te stellen dat de ramp in Tsjernobil ook op nationaal gebied conse quenties heeft. door Hans Hoogendijk De regeringspartijen CDU, CSU en FDP hebben het besluit van Kohl toegejuicht. Zelfs de Beierse minister-president en CSU-aan- voerder Strauss begroette de vor ming van het nieuwe ministerie, hoewel zijn minister Zimmermann tot nu toe voor milieu en kernener gie de meeste verantwoordelijk heid droeg. Voor Zimmerman was het een bittere pil dat Strauss hem zo heeft laten vallen. Maar ook in de reacties van de FDP klonk kri tiek op Zimmerman door. De oppositie van SPD en Groe nen noemden het besluit van Kohl paniek-voetbal. De SPD-fractielei- der Vogel sprak van een "vertwij felde actie van Kohl om vlak voor de belangrijke deelstaatsverkiezin gen over 14 dagen in Nedersaksen het tij voor de regeringspartijen te keren". Hij noemde de schepping van het nieuwe ministerie een „knallende oorvijg voor Zimmer mann". De Groenen veroordeelden de benoeming ook als een verkie zingsstunt. De schepping van difhieuwe mi nisterie volgt direct op voor de re gering vernietigende opinie-onder zoeken. Het crisis-management van de regering-Kohl zou als er nu verkiezingen werden gehouden een meerderheid opleveren voor de Groenen en de SPD. Ook binnen de CDU is de kritiek op Kohl en Zimmermann steeds harder geworden. Hoewel Kohl en Zimmermann bleven beweren dat er niet aan valt te denken te stop pen met kernenergie, maakten lei dende partijfunctionarissen in in terviews duidelijk dat er wel dege lijk moet worden gezocht naar al ternatieven. Angst Uit vele opinie-onderzoeken is gebleken dat de angst onder de Westduitsers voor kernenergie enorm is toegenomen. Ondanks verzekering van de regering dat de Westduitse kerncentrales de veilig ste ter wereld zijn, gelooft meer dan 70 procent van de bevolking dat 'Tsjernobil' ook in de Bondsre publiek mogelijk is. Met zijn 53-jarige partijvriend Walter Wallmann hoopt Kohl niet alleen een nederlaag in de deel staatverkiezingen in Nedersaksen te voorkomen, maar ook een man te hebben gevonden die de discus sie over kernenergie in rustiger ba nen kan leiden. Wallmann heeft in het roerige Frankfurt bewezen een koelbloe dig manager te zijn. De ambitieuze burgemeester wilde zelf ook weer in de 'grote' politiek. Hij kondigde enkele maanden geleden al aan na de bondsdagverkiezingen in janua ri 1987 weer naar Bonn te willen. In de Westduitse hoofdstad was toen al te horen dat het duidelijk was dat Wallmann minister zou worden als Kohl de verkiezingen zou winnen. Alleen stond nog niet vast welk ministerie hij zou krij gen. Dat hele proces is nu door Tsjernobil en de Westduitse reac ties op deze kernramp versneld. Wallmann zei in een eerste reac tie dat er geen enkele samenhang is met de aanstaande verkiezingen in Nedersaksen. "Ik stel dat als men voortdurend gezegd heeft dat veiligheid van kernreactoren en de daarmee samenhangende zaken zo ontzettend belangrijk zijn, hoe kan men dan klagen als de kanselier nu dit besluit heeft genomen". Wel gaf hij toe dat de schepping van dit nieuwe ministerie te maken had met Tsjernobil. Indirect uitte Wallmann kritiek op Kohl en Zim mermann, toen hij op een vraag antwoordde dat het belangrijk is de angsten en zorgen van de men sen serieus te nemen. Uit een opi nie-onderzoek bleek dat een grote meerderheid van de Westduitsers de regeringsvoorlichting buitenge woon negatief beoordeelt. MOSKOU (AP) - Een Russische arts heeft gisteren bekend gemaakt dat nog twee slachtoffers van het reactorongeluk in Tsjernobil zijn overleden. Het dodental als gevolg van de ramp van 26 april is hiermee gestegen tot 25, onder wie twee werklieden die bij het ongeluk di rect werden gedood. De arts, dr. Leonid Ujin, zei voorts dat 'ongeveer 30' van de bij na 300 gewonden, die als direct ge volg van blootstelling aan straling in ziekenhuizen werden opgeno men, in kritieke toestand verkeren. Iljin, directeur van het instituut voor biofysica en het ziekenhuis nr. 6 van Moskou waar de zwaarste gevallen worden behandeld, sprak op een persconferentie van de groep Artsen tegen Kernwapens. BONN (Rtr) - De Westduitse auto riteiten hebben gisteren verboden de kernreactor in Hamm, waar zich onlangs een lekkage voordeed, op nieuw in bedrijf te stellen. Het Westfaalse elektriciteitsbedrijf VEW, dat de centrale exploiteert, zal zich hierbij neerleggen. De minister van economische za ken van Noordrijn-Westfalen zei dat de deelstaatregering had be paald dat de centrale nog niet in werking gesteld mag worden, han gende een onderzoek naar het inci dent op 4 mei, dat pas vorig week einde bekend werd gemaakt. Bei de partijen beschuldigen elkaar er van de zaak in de doofpot te heb ben willen stoppen. VEW zei gistermorgen nog dat zij ondanks het verbod de centrale zou reactiveren en dreigde met ju ridische stappen als de autoriteiten dat zouden willen tegenhouden. Een woordvoerder van het bedrijf verklaarde later dat VEW teleurge steld was over het. besluit van de deelstaatregering, maar dat de elektriciteitsmaatschappij zich voorlopig bij het verbod zou neer leggen. Zuid-Afrika/Zweden Zweden zal voortaan een import vergunning eisen voor alle produk- ten die uit Zuid-Afrika komen. Dit heeft de Zweedse minister van bui tenlandse handel, Mats Hellstrom, meegedeeld. De regering heeft hiertoe beslo ten nadat Pretoria een importver gunning voor Zweedse produkten had afgekondigd. „Als Zuid-Afrika de handel met Zweden wil terug brengen, maken ze het ons alleen maar gemakkelijker door te gaan met het op een laag pitje brengen van onze handel met Pretoria", al dus Hellstrom. Commissie-Palme De nieuwe Zweedse premier, Ingvar Carlsson, wil geen voorzit ter worden van de zogeheten com- missie-Palme voor ontwapening. De op 28 februari vermoorde Zweedse premier Olof Palme was sinds 1980 voorzitter van de com- Carlsson deelde mee dat hij zich niet in staat acht om alle taken op zich te nemen die Palme had. De nieuwe Zweedse premier zal wel diens plaats in de commissie inne men, maar niet in de functie van voorzitter. Bijna-botsing Boven IJsland zijn maandagmid dag twee verkeersvliegtuigen met samen 588 inzittenden bijna in vol le vlucht op elkaar gebotst. Het hoofd van de IJslandse luchtver keersleiding, Peter Einarsson, ver klaarde dat de bijna-ramp door 'een reeks menselijke vergissin gen' was veroorzaakt. De twee toestellen waren een Boeing 747 van British Airways, op weg van Londen naar Seattle in de VS en een DC-8 van de SAS die van Groenland naar Kopenhagen vloog. Een SAS-woordvoerster zei dat de twee vliegtuigen beide op 10.000 meter hoogte door dezelfde lucht- corridor over het zuidwesten van IJsland vlogen. De gezagvoerder van het SAS-vliegtuig merkte het tegemoetkomende vliegtuig pas op, toen de Britse jumbo rakelings voorbij vloog. Britse luchtvaart kringen verklaarden dat de twee toestellen elkaar op ongeveer 60 meter hadden gemist. Rode Brigades Een Italiaanse rechtbank heeft gisteren 15 leden van de Napoli- taanse cel van de terreurorganisa tie Rode Brigades tot levenslange gevangenisstraffen veroordeeld. Zij werden schuldig verklaard aan tussen mei 1980 en augustus 1982 gepleegde moorden, aanslagen en ontvoeringen. Gevangenisstraffen van 30 jaar tot 10 maanden kregen 46 andere terroristen, terwijl 12 be klaagden wegens gebrek aan be wijs werden vrijgesproken. NEW YORK (AP) - De Russische leider Michail Gorbatsjov heeft gis teren in een boodschap aan de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties opgeroepen tot de instelling van een internationaal veiligheids systeem ter voorkoming van onge lukken in kerncentrales. De bood schap is mondeling overgebracht door de Russische vertegenwoor diger bij de VN, Joeri Doebinin. Het veiligheidssysteem zou moe ten worden vastgelegd in een of meer internationale verdragen, en bestaande organisaties als het In ternationaal Bureau voor Atoom energie (IEAE), de Wereld Gezond heidsorganisatie, het Milieupro gramma van de Verenigde Naties en de Wereld Meteorologische Or ganisatie zouden bij de uitvoering moeten worden ingeschakeld. In afwachting van een internatio naal verdrag zou het IAEA deze maand moeten beslissen over een internationaal waarschuwingssys teem voor kernrampen. Gorbats jov suggereert ook dat het IAEA zich actief gaat bezighouden met Gorbatsjov wil internationale norm veiligheid kerncentrales de ondersteuning van de inspan ningen om 'een nieuwe generatie van economische en betrouwbare kernreactoren met grotere bedie- ningsveilingheid dan de bestaan de' te ontwikkelen. De Russische leider ging ook in op de manier waarop in het Westen het ongeluk met de reactor in Tsjernobil door de media is behan deld; volgens hem ondervindt het Kremlin hier nog steeds de schade lijke gevolgen van. Gorbatsjov vindt dat er een internationale juri dische code moet komen voor de berichtgeving over dit soort geval len, die onder andere verbiedt dat die worden gebruikt 'om spannin gen en wantrouwen in de betrek kingen tussen staten aan te wakke ren.' Gorbatsjov dringt er op aan dat alle landen meewerken aan maat regelen ter voorkoming van nu cleair terrorisme. Volgens de Rus sische leider zijn er in het Westen 42 gevallen van sabotage tegen kerninstallaties geregistreerd. 32 van dergelijke voorvallen zouden in de periode van 1974 tot 1984 in de Verenigde Staten zijn voorgeko men, terwijl in Europa van 1966 tot 1977 tien gevallen van sabotage zijn ontdekt. Volgens Gorbatsjov is het drin gend gewenst dat er een internatio naal veiligheidssysteem komt om nucleair terrorisme 'in al haar ver schijningsvormen' te voorkomen, omdat er onvoldoende mogelijkhe den zijn om de diefstal van kerns plijtingsmateriaal te voorkomen. Gorbatsjov herhaalde nog eens dat hij bereid is tot een topontmoeting met president Reagan om te spre ken over een verbod op kernproe- V/estduitse boeren en milieu-activisten blokkeren de toegang tot dekerncentrale in Hamm. Een lek in de helium-gekoelde reactor werd niet tijdig openbaar gemaakt. De centrale blijft voorlopig dicht. (foto ap> WARSCHAU (Rtr./UPI) - Zbig niew Bujak, de gearresteerde on dergrondse leider van het verbo den vakverbond Solidariteit, is in staat van beschuldiging gesteld. Dit heeft de Poolse woordvoerder Jerzy Urban meegedeeld. De aanklacht tegen de 32-jarige Bujak luidt: het treffen van voor bereidingen gericht op het met ge weld omverwerpen van de staat. De voorzitter van het Tijdelijk Coördinatie Comité (TKK), de on dergronds leiding van Solidariteit, kan tot een gevangenisstraf van maximaal tien jaar worden veroor deeld, zo zei Urban. Bujak werd zaterdagochtend in een flat in Warschau gearresteerd, zo meldde Urban tijdens een pers conferentie. De vakbondsleider was na de afkondiging van de staat van beleg in december 1981 onder gronds gegaan. Hij heeft zich vie renhalf jaar weten schuil te hou den. Tegelijk met Bujak werden in een andere flat in de Poolse hoofd stad nog twee prominente vak bondsactivisten aangehouden: Konrad Bielinski en Ewa Kulik. Tegen Ewa Kulik is dezelfde aan klacht ingediend als tegen Bujak, terwijl Bielinski terecht zal moeten staan op beschuldiging van het „het leiden van een illegale organi satie. Op overtreding van dat arti kel staat een maximum gevange nisstraf van vijf jaar. Urban verklaarde dat bij dezelf de operatie van de politie „nog en kele personen" zijn aangehouden. Hy gaf geen verdere bijzonderhe den over die aanhoudingen. Vol gens de regeringswoordvoerder is in de flat van Bujak materiaal ge vonden dat wijst op contacten tus sen de ondergrondse organisatie en subversieve kringen in het Wes ten. Volgens de Poolse regering was de Amerikaanse ambassade in BEIROET (AP) - Bij de aanhoudende gevechten rond de Palestijnse vluchtelingenkampen in de zuidelijke buitenwijken van West-Beiroet zijn gisteren volgens de politie 53 doden en 242 gewonden gevallen. De politie sprak van de hevigste gevechten sinds de strijd om de kampen op 19 mei oplaaide. Sji'ietenleider Nabih Berri zei dat zijn Amal-militie een 15 uur durende veldslag met de 6 Februari-bewe- ging van Shaker Berjami in de soennitische enclave Tarik Jedideh had gewonnen. Berri verbood zijn strij ders te plunderen op straffe van executie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7